Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.05.2004., 23:38   #1
Redosled objavljivanja sura u Kur'anu

(molim da moderator izbrise ako je bilo)

Negde sam nasao podatak da sure nisu objavljene onim redosledom kojim se danas stampaju u Kuranu.
Da li je to istina, i koji je razlog za to? Ko je utvrdio i na osnovu cega njihov sadasnji redosled?
Skot is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2004., 23:46   #2
Kur'an je rasporedjivan Bozijom uputom, i on je onakav kakav ga danas imamo u rukama.Medjutim, raspored sura u Kur'anu nije hronološki, več tematski.Često se znalo dasiti da se u isto vrijeme objavljuje više sura.Poslanik bi po objavi zvao pisare i po njegovom nalogu bi ajeti bili raspoređeni u Kur'anu.Treba ovome dodati i to da se Kur'an ucio na pamet od velikog broja ljudi.

Što se tiće hronološkog rasporeda Kur'ana, postoji nekoliko mišljenja koja se razlikuju u nijansama, ja sam prenio stav Omer Riz´a-a (nači ćeš ga u Čauševićevom prevodu Kur'ana)

http://freehost01.websamba.com/aleko...komentarID=987
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2004., 23:52   #3
Hvala.

znaci po Muhamedovom uputstvu je zapisan redosled.
Skot is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2004., 00:02   #4
Ne , Muhammed je pisao po Božijem uputstvu kojeg mu je dostavljao Džibril(melek/anđeo koji dostavlja objavu)
Muhammed bi po upustvu onda ponavljao napamet Kur'an.

U samom Kur'anu piše

http://freehost01.websamba.com/aleko...ivo=da&jezik=1


Korkut: Ne izgovaraj Kur’an jezikom svojim da bi ga što prije zapamtio,
Mlivo: Ne pokreći njime jezik svoj, da bi ga ubrzao.

Korkut: Mi smo dužni da ga saberemo da bi ga ti čitao.
Mlivo: Uistinu, na Nama je sastavljanje njegovo i učenje njegovo.

Korkut: A kada ga čitamo, ti prati čitanje njegovo,
Mlivo: Pa kad ga učimo, slijedi učenje njegovo,

Korkut: a poslije, Mi smo dužni da ga objasnimo.
Mlivo: Zatim, uistinu na Nama je objašnjavanje njegovo.

(75:16-19)
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2004., 00:04   #5
OK
Skot is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2004., 00:07   #6
Off topic

Kad si isao na stranicu, ako si isao jeli se sporo ucitava?
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2004., 00:11   #7
ne, sasvim brzo
Skot is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2004., 00:13   #8
Još neka pojašnjenja

Kako vidiš postoji nekoliko perioda (mekanski i medinski) objave.Ono što je zanimljivo reći, a što je vezano za raspored(tematski) Kur'ana jeste da su mekkanski ajeti često govorili o onome što će se desiti u budučnosti, a što će tek doći po isteku nekog vremena-usko gledano u Medini.Tako da se mekkanski ajeti odnose više na temelje vjere, na nagovještaje budućih dešavanja(kako bliskih tako dalekih).
U medinskim ajetima dolazi do upotpunjavanja ovih ajeta, kao i proširenom objašnjenju kako religijskih propisa , tako i onoga što je nagovješteno na početku objave.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2004., 00:14   #9
Quote:
Skot kaže:
ne, sasvim brzo
Ok znam da je server spor, valjda bude bolje kad se pređe na kakvu domenu i sl.

Hvala!
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2004., 01:37   #10
Kao što je rekao Adura, raspored poglavlja u časnom Kur'anu je "tefkif" tj. po Božanskoj uputi. Ovakav raspored je dat, možda ne toliko zbog tematskoe dosljednosti, koliko zato da bi se ispunila matematička konstrukcija Qur'ana.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2004., 05:58   #11
S imenom Allaha

A mislim da je to olaksanje ljudima, stvorenjima Uzvisenog, jer su sure u Kur'anu poredane bas onako kako je najlakse Ga uciti i pamtiti.

Neke sure su jedne iza druge koje pocinju s predznakom tri slova Elif-lam-mim , pa Elif-lam-ra itd. Znaci, rasporedjeno je da bi ljudi mogli lakse pamtiti, uciti Kur'an Uzviseni.

Kada neko zeli da uci Kur'an napamet, ili da postane hafiz ( hafiz je covjek ili hafiza-zena, koji/a zna Kur'an napamet ), najlakse mu je da nauci sve sure koje pocinju s tri slova Elif-lam-mim, pa s Elif-lam-ra i itd. Znaci, ovo je olaksanje ljudima.
Bosnjak_Bosniak is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:34.