Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.01.2013., 23:48   #1
Unhappy Bili smo ročnici

Danas sam nosio dijete na ramenima kroz kuću i u želji da ga malo nasmijem, počnem pjevati koračnicu i stupati.

Malenom se to svidjelo, pjevao se i smijao pa smo tako paradirali uokolo po kući. Kad sam došao do kraja hodnika, kažem si u sebi Satnija, stoj! Čelom na-zad, okrenuo sam se i... Briznuo plač.

Valjda mi je to potakno sjećanje. Vratilo mi se sve iz vojske dok sam služio kao ročnik. U trenu sam se sjetio svega lijepoga što je u onih 6 mjeseci bilo. Bilo je toliko stvarno da sam osjetio miris, boje, zvuk, prostor, ljude, sve.. kao da u tom trenu više nisam bio u kući već na postrojavanju. Vidio sam lica prijatelja, zapovjednika. Očito da sam tih pola godine pospremio negdje u podsvijest pa me večeras opako lupila nostalgija. Ili PTSP

Mislio sam da sam i pokrete zaboravio budući da je prošlo 9 godina od mog služenja ali kada sam skužio da čelom nazad činim ko stari džomba i bez da sam izgubio ravnotežu, ugodno sam se iznenadio.

I moram priznati da bih se odmah vratio u vojsku. Dragovoljno. Da se razumijemo, dok sam služio vojsku, bilo mi je sjajno ali sam ipak htio da što prije završi. A danas bih dao plaću samo da se mogu bar na jedan jedini dan opet vratiti.. I žao mi je što nisam vodio dnevnik.

Nadam se da će moderatori dopustiti ovu temu, iako je malo nekonvencionalna ali svakako je vojna. Nadam se da će i vas, poput mene potaknuti da se prisjetimo kako je nama mlađima bilo u vojsci. (nama koji smo služili obvezni vojni rok u mirnodopsko doba. Znači nakon Domovinskog rata, pa sve do ukidanja obveznog služenja)

Samo da kažem kako mi nije primarna namjera da pričamo tko je bio gdje, koliko, koja klasa i koji rod, već ako je moguće da proširimo na način da se iskustveno podsjetimo kako je kome bilo.

I da mi iznova pomognete da sastavim jedan dan u životu guštera...
Napalm is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2013., 00:21   #2
Koliko se sjećam kao gušteru mi je bio ovakav raspored.. (ispravite me i nadopunite, molim vas.)

- Buđenje u 05:15

- Sređivanej kreveta, umivanje, brijanje, pranje zuba, oblačenje do 05:30

- Postrojavanje na poligonu u vojnoj opremi do 05:40

- Himna

- Pregled opreme i oružja

- Tjelovježba od 06:00

- Postrojavanje prije doručka

- Doručak od 06:30 do ?

E tu sam ga zaboravio.. imali smo slobodno ili kako ono?

- Postrojavanje u 08:00

- Vojna obuka u praksi do 10:00

- Pauza negdje do 10:30, je li?

- Nastavak obuke do 12:30

- Slobodno vrijeme do ručka

- Postrojavanje za ručak u 13:00 ili da možda nije bilo kasnije?

- Ručak do 13:50

- Odlazak u učionice, nastava od 14:00

Sjećam se da je dosta puta nastava u učionici bila odgođena pa je bilo spavanja i zahebavanja do 16:00 ili 17:00 ne sjećam se

- Postrojavanje u 18:00 ili kada ono već

- Večera u 18:30?

Što smo ono radili nakon večere? Slobodni, je li tako? Nogomet, sport općenito

- Postrojavanje ispred ormarića u 21:30

- Prozivka do 21:50

- Odlazak u sobe i gašenje svjetala u 22:00

Požarni su se mijenjali svaka dva sata je li tako?
Mijenjali smo se i svaka 24 h kao zamjenici službujućeg časnika vojarne, točno?

Zadnje uređivanje Napalm : 29.01.2013. at 01:10. Reason: korekcije
Napalm is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2013., 15:59   #3
Temeljna obuka u Koprivnici. Neprestano stajanje u stroju i čekanje nečega. Korisni dio obuke su komotno mogli sabiti u dva tjedna. Najveća zabava mi je bilo promatranje kulturnog šoka kad su Purgeri upoznali prave podravske seljake. Ispalio 6 metaka iz kalaša na Crnoj Gori.

Specijalistička u Samoboru. Što si naučio o pozdravljanju nadređenih na temeljnoj, zaboravi. Ovdje su drugačija pravila. Radio stanice krš & lom, uređaji za šifriranje se nisu u stanju sinkronizirati sa jednog na drugi kraj učionice a trebali bi se u poljskim uvjetima na desetak kilometara. Srećom, naši zapovjednici potežu špage i za završnu vježbu posuđujemo opremu od 1. HGZ. E sa tom opremom smo odradili sve ono što smo čitali u priručnicima. Straža dosadna. Ispalio 6 metaka iz Hecklera na Jamadolu.

Završna u našoj ekstra-ultra-megazgaz bazi, sretan sam kao malo dijete što ću konačno vidjeti iznutra kako to izgleda. Prvi dojam odličan, vojna policija nas temeljno pretresa, oduzima alkohol, fotiće, walkmane (mobitel je tada imao rijetko tko). Potpisujemo pravilnike o tome da nećemo hodati po travi jer je područje još uvijek minski sumnjivo. Nema zezancije, ulazimo u hrvatski Area 51....

...ročnika ima jedva stotinjak i za njih se ne isplati imati kuhinju te nas na kopanju voze u prvo selo u restoran kroz drugi ulaz koji je vrlo slabo čuvan i kroz koji su kasnije prolazile gajbe & odojci. Dužim radio stanicu koju su Hrvatske Željeznice odbacile kao zastarjelu, spojenu na teleprinter koji se hrani bušenom papirnatom vrpcom. Većinu vremena sjedimo u kancelariji, kuhamo kave. Tu i tamo nas pozovu da popravimo tf žice.

Ubrzo se ustanovilo da naša baza i ne kotira visoko u sustavu pa u mojoj klasi nije dobila dovoljno pješaštva za osiguranje i kreće skupljanje danka u krvi po svim postrojbama. Tko je god bio b.o. završio je na straži. Stražarski krug ima pet kilometara i Pincgauerom nas razvozi prika bez vozačke, što VP brzo primjećuje ali mudro šuti. U petak u četiri popodne nas dočeka lizaljka sto metara od stražare. Vozačku i prometnu molim. Zaplijenili su nam vozilo, rezervnog nema i nema nikoga ovlaštenog u bazi do ponedjeljka u devet da potpiše povratak vozila. Od petka popodne do ponedjeljka ujutro: sat hodanja, dva sata straže, sat hodanja, dva sata odmora pa ispočetka, cijeli dan i noć. U nedjelju smo kolektivno zaboravili da bi tu i tamo trebalo nešto pojesti.

Negdje oko druge runde straže počinje zabava; NATO roka Srbiju. Slušam na svom šumarskom stražarskom mjestu Aviano boyse kako nas prelijeću, mislim nešto o bombardiranju Zuericha u WW2 i zahvaljujem ekipi koja je izmislila GPS. U napadaju ludila izazvanom prekomjernom dosadom urlam "Stoj tko ide!" da se čuje po susjednim selima a na stražarsko mjesto marširam istočnonjemačkim paradnim korakom i za to budem pohvaljen od zapovjednika straže kao uzoran vojnik. Nisam opalio ni metka, samo sam se naspominjao rodbine tipu koji se igrao puškom na straži, prostrijelio stražarsku kućicu i razj... nam šumsku idilu gdje nas nitko nije dirao.

Na kraju završim na Vojnim igrama. Na Črnomercu su prvo šokirani kad kažem da neidem doma svaki dan i da mi treba krevet u vojarni a zatim je dežurni pozitivno konsterniran kad ga zamolim da me probudi u 6 ujutro jer ipak idem nešto raditi. Dva tjedna provodim kao pomoćni zidar i ličilac a kad su igre krenule, netko je otkrio moj VPD i tutnuo mi radio-stanicu u ruke.

Uglavnom, deset mjeseci gubitka vremena. Nisam naučio ništa korisno a kao vojnik sam bio toliko loše obučen da bih bio gotovo potpuno beskoristan u ratu.
Sova77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2013., 12:43   #4
10 mjeseci vojni rok, 2mjeseca Požega temeljna,2 mjeseca Trsat specijalistička VES 110, 6 mjeseci završna Šapjane 1. HGZ najljepše i najkorisnije vrijeme provedeno u vojsci.
__________________
Za SVOJE,a nju nedam ne prodajem ona mi je jedina!http://youtu.be/8IB86caf3wA http://youtu.be/vMjDE3jDLk4 http://youtu.be/70kV_Wp5WpE ICH WILL!! http://youtu.be/fudTbylhVC8 http://youtu.be/xawEPd1gt0o

"Danas kažu protiv tebe riječi pune zavisti,za života šutjeli su glasa nisu podigli..."
zdrug2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2013., 23:41   #5
28 klasa
Požega 2mj temeljna
Prvi dan stalno neki qurac čekamo
U 1h postrojavanje za ručak taj nikad neču zaboraviti je... tjestenina sa zeljem i komad pečenog mesnog doručka ajd ko ga j... bolje to nego druga klopa neka pečena riba i riža
TOTALNI KAOS u ekipi iz ZG i okolice NEMA ŽUJE U KANTINI samo OSJEČKO
Oko 3 nas postroje i dužimo hrpu ˝opreme˝ čizme tvrde ko da su od betona namazo sam ih sa dvije kutije nivea kreme
Do spavanja ništa nabacao robu u ormar i 9 zaspao ko da me je netko pretukao
Totalni kaos drugo jutro buđenje u 5
Oblačimo se u vojnu obleku i skužim da mi je netko maznuo čizme koje su bile na hodniku a ne u ormarima i ostavio neke razj.... sigurno stara vojska iz auto jedinice prvo postrojavanje u tenisicama
Poručnik me odmah šalje sa još trojicom po nove dobijem glanc nove mekane ko duša
Obuka onak bezveze hodanje do streljane ispucali par komada i demonstracija za mladu vojsku večine pješačkog oružja
Impresionirao nas bestrzajac(kako smo samo u zabludi bili nastavak kasnije)
Prvi vikend doma nakon zakletve i svaki dan u grad na najeftinij hamburger na balkanu 7kn komad

Nakon požege specijalistička bjelovar 16TRBR
Završim u 1 divizijunu,1 bitnici, 1 vodu, 3 oružje
A oružje je bilo jebem im majku ko ga izmisli M84 NORA
Nas 9 u posadi od toga 3 malo jača(ja među njima) ostali ko da su iz somalije pa ti diži one lafete
Klopa za razliku od požege ko u hotelu

Obuka ok vodila je ekipa iz rata premazani svim mastima inače pravi ljudi kad nije bilo viših zapovjednika bila je dobra zajebancija vrijeme brže prolazilo

ALI ZATO razvodnici po 3 u vodu moj bio iz splita ok frajer završio fax u zg odmah se sa nama dogovorio napravite sve što vam narede i neču vas zajebavati kako su mene prijašnje klase

E drugi dan skužio o čemu je pričao druge desetine dobile psihopate za razvodnike teški debili iživljavanje maksimalno dok jedan nije naj... na vikendu našla ga ekipa iz zg dubrave u gradu i ubili boga u njemu

Nakon toga ozbiljno popuštaju stisli ih časnici da nebi imali problema jer se za ovo sranje pročulo u glavnom zapovjedništvu i bila istraga ma sranje živo
Nakon obuke prvo pucanje na slunju
PREJEBENO onaj betrzajni top u požegi je goli kurac naspram ove zvjeri
Dobili 2 dana nagradno od zapovjednika brigade jer smo bili najbolja klasa u gađanju
Nakon toga gulimo stražu tjedan dana 2h straže 2h priprema 2 odmor za popizdit ali ako hočeš ići na vikend straža je najlakši način jer 16 brigada je bila u stalno spremnim snagama i uvijek je trebao biti bar jedan vod u bitnici totalna debilana
A straža je imala prednost za dobivanje vikenda odgulio ukupno 14 tjedana straže od toga 3 u nekoj pripizdini kod dvora na uni čerkezovac nekakvo napušteno skladište vojarna sa 2 časnika 1 narednikom i 1 vodnikom koji je bio zadužen za pse čuvare koji su spavali cijelu noć
Prvi tjedan gulimo stražu po PS ono 2h vani 4h odmor sa pripremom
Kad smo skužili da nema časnike preko tjedna po noći a to smo znali jer je dio bio na brdu a manji dio na prijavnici
Dogovorili smo stražu unutar straže tak da je to bila živa sprdačina od straže a razvodnici su bili iz naše klase pravi ljudi napušeni do boli
Nas 20 ˝stražara˝ dobili po 5 dana nagradno koje su nam ubrojili u redovno
15dana+5 nagradno + 2 nagradna sa pucanja + 9dana za davanje krvi ali sranje je bilo što smo se morali vratiti nakon redovnog i razdužiti se drugi dan
U tih 14 tjedana nikad mi u smjenu nije došla kontrola dok recimo ekipa iz druge bitnice imala par vojnika koji su dobili produženje zbog spavanja na straži i što su puštali ekipu preko ograde u grad
E koliko sam ja ekipe u grad pustio a tek cuge na račun toga popio
Još jednom završili na slunju sa mlađom klasom jer nisu imali dovoljno ljudi da popune 6 oružja koliko je brojala bitnica
A kad smo postali đombe zadnjih mjeseci prolaze ko stolječa dosada a ne smijemo se pojavljivati u vrijeme obuke u kantini pa radimo u kuhinji iz dosade dobivam 5kg ko od šale
Počinje bombradiranje srbije i brigada dobiva uzbunu(pitaj boga zašto) i pod njom ostajemo 3 tjedna u grad idemo svaki drugi dan ali straža opet ima vikend a svi ostali ništa čak ni časnici
Napokon skidanje nakon 305 dana da mi netko ponudi da idem ponovo pristao bi bez razmišljanja jer sad znam sve fore kak loviti maglu
Znam da je pola ovoga što sam napisao dovoljno bilo da završimo u zatvoru ali kad mi stariji brat priča kaj su oni u JNA radili mi smo bili mala djeca
BD-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2013., 02:03   #6
Odlično.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2013., 05:59   #7
Hahaha bili smo ročnici Je,sad kad se sjetim,ima nešto lijepo u tom glupom vojnom načinu,svaki dan gusto ispunjen istim rasporedom,
pa tu i tamo koja dogodovština,puno više cijeniš stvari kad ti i neka obična sitnica bude luksuz kojem se raduješ.
I ja se sjećam svih pokreta i poteza,sad bi najrađe išo čistit kalaš hahaha

UUUSTAAAAJ VOOJSKO!!!!
5:30 Buđenje-jutarnja higijena i postrojavanje uz prozivku da se vidi jesu svi tu. NAZOČAN!
Kratka majica i vesta i idemo van.Vani zima,minus,ona neka mješavina magle i kišice,trčimo lagano u stroju pa nam iza hangara da otpust da zapalimo cigaru.Ah kakva sreća Onda na pistu radit sklekove-to eskiviram maksimalno
Odma direktno na doručak,odma u rano jutro neka žlundra,najvanije je zgrabit čaj i onaj mali maslac uz kruh.
Nakon doručka idemo u učenički blok na nastavu.Taj dio je bio čisto mučenje.
Nikad u životu mi se nije tako spavalo kao od te konstantne promjene temperature,vani stalno minus i onda uletavanje u prezagrijane barake-a još nam na početku nisu dali da skidamo jakne i ta želja za snom je bila baš neopisiva,a nikakvo drijemanje nije dolazilo u obzir.
Pa na red dolazi oh presladak osjećaj stanke uz kavu s aparata i cigareta i naprosto divne spoznaje da za marendu imamo čokoladno mlijeko i neko malo slatko sranje,keks ili tako nešto.
Pa onda opet dosada i borba sa snom dok razvodnik pizdi o azimutu i motrenju.

Nakon nastave je išao ručak,uz obavezno čišćenje čizama,e te čizme ne da su uvijek bile čiste nego je to bilo na nenormalnoj razini,svi su uvijek sa sobom nosili crnu patinu i četku i bez pretjerivanja čini mi se kao da smo ih čistili po 20 puta na dan.
Nakon ručka smo mogli malo u kantinu,pa gore u vojarnu kratkotrajni odmor nakon čega smo popodne išli na čišćenje vojarne i okolice.
Tada je opet sljedila nastava sve do večere pa opet postrojavanje i vježba ili čišćenje kako-kada i oko 5-6 kad bi pao mrak povlačenje u vojarnu.Svjetla se ugase u 22:00 i onda ujutro opet sve iznova.

Na početku je bilo baš intenzivno,nismo imali nikakvog slobodnog vremena,sve je bilo zabranjeno,sjećam se da sam ilegalno u čučavcu pio neskafe 3 u 1 i pušio cigaru u stresu da netko ne naleti

Sjećam se da kad sam se prvo jutro probudio i vidio šta me očekuje sljedećih 6 mjeseci,samo sam pomislio "nije ti ovo trebalo sinko"
prvih 3-4 dana od šoka nitko nije srao i većina je ozbiljno razmišljala da se nekako ozlijede da odu doma haha.
Nije mi žao šta sam bio,velik je to doživljaj i ostaju dobre priče-hvala bogu nemaju veze sa pravim ratom i tako to.

Straža je bila poseban doživljaj,sam u šumi po mraku u pički materinoj,penjo sam se na hangare u brežuljcima da imam "bolji pregled" aka zbog straha.
Scena kad vojna policija u lisicama izvodi lika koji je krao čizme,a kružile su priče da od vp gadno najebeš.
Scena kad smo sudjelovali u radnoj akciji nakon odrđene manifestacije iza koje su ostale hrpe stvari među kojima i veće količine laminata-za pola sata dolazi prijatelj poručnika sa kombijem,a vojska nosi laminat.
Ležimo u krevetima,svatko u svojoj piđami kao na nekom izletu treći osnovne,a razvodnik ide od jednog do drugog i svakom daje(da nebi bilo nereda) po malu pivu koja je prošvercana u kontejneru za smeće..
Vikend kad sam trebo ić doma mi je ujedno bio i rođendan,stojimo ujutro na dizanju zastave,trube i sranja,a meni zvoni poruka s mobitela(bilo zabranjeno i koštalo bi me vjerojatno vikenda)-stari čestita rođendan-ja počeo kašljat ko budala da se ne čuje,frend skužio o čem se radi i zakašljo se pa nastala lančana reakcija kašljanja..

Imo sam čak i jednu situaciju da smo imali pravu slučajnu simulaciju,bili u ophodnji i odjednom postalo teško za disat,neki čudan osjećaj gledamo koji kurac i razvodnik se panično zadere OTROOOVIIII!!!! I svi trk nazad,stavljamo gas maske i u jednom trenutnku je bilo baš ozbiljno jer se radilo u sklopu vojarne bageri i to sve i ispalo je na kraju da je bager probio bačvu ili to u čemu se drži suzavac,a mi nismo odmah znali o čemu se radi.

Braćo život mi je prohujao pred očima hahaha

Zadnje uređivanje GosponProljeće : 31.01.2013. at 06:47.
GosponProljeće is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2013., 16:52   #8
Toliko sam star da nisam bio ročnik... nego ono prije....

6 mjeseci zap. mjesto nekadasnje VO, u medjuvremenu jedna zimska mobilizacijska uz GINA
(zajebana inspekcija JNA)
2 brdska bataljona, meni dalo, skoro gusteru, da na -20 sredim planove veza, kada su nas oprali
ometanjem na dvije poznate freq. mi na "nase", sve po spagi, puki je bio sretan ko prase....
kaze 10 dana nagradnog.
U pauzama sam sa PRC 320 i stapnom antenom sa kampanjole radio telegrafijom veze na 7 MHz
Proslo 10tak dana, natrag na zap. mjesto, kapetan neki makedonac, ni cut o nagradnom,
jos sam dobio prekoredno ciscenje WCa :-/

U krugu uz Moracu je bio radio klub, korisno mjesto za zalihu konzervi & toplo, a ni stanica nije bila losa.
Nakon 6 mjeseci prekomanda granica uz Skadar - to nagrada za ono "nagradno".
Tamo sam zaduzio 4 prasca, RUP 12, pesadijski radar i t/t liniju koja je vodila u pravcu prema AD Golubovci
Imali smo kaic sa motorom, sarana koliko volis, jedino je bilo cupavo kad nas je bilo malo,
zapalo me 2 mjeseca mladjeg dezurnog 00:00 - 06:00 h, oko 4 peci kokos pa podijeli sa patrolom
koja se vratila oko 5h, nakon 5 pristavi vodu za mlijeko u prahu, da kuhar Avdo odspava pol sata vise...
Od dosade sam nacrtao tusem u boji kartu 1:10.000 naseg dijela grancnog pojasa i njihovih bunkera preko.
Tamo sam prvi put sjeo u Gazelle
Cak bio i mirovni posrednik, jer je jedan Sale, odlucio zenit lokalnu curu albanku. Zbrisao sa
njom, kada se skinuo. Zanimljivo je da su oko nas svi albanci bili katolici a rodbina preko muslimani.

Kada sam se skidao obisao sam tri susjedne karaule da skupim komplet za razduzenje.
Moja je generacija isla 12 + 3 mjeseca, na ona tri me (na srecu) nisu nikada zvali....
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:23.