Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.11.2014., 09:11   #501
Quote:
sunce moje kaže: Pogledaj post
Stvarno?! U stubištu se ne grije mislim da je trenutno oko 15 st, a po zimi bude oko 10. A te crne točke nisu neka bolest, gljivica šta li već?

Evo slika lišća http://public.fotki.com/suncemoje/li...10-212748.html
ovo je definitivno bolest i nije cisto opadanje lisca zbog tole okoline..odnesi list u neku poljoapoteku pa ce ti oni znat reci sto je to i kako da tretiras

Kada list otpada zbot pretole okoline onda se ili samo posusi i padne ili pada zelen ali bez ikakvih flekova
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2014., 09:22   #502
Hvala, budem onda pohitala u apoteku.
sunce moje is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2014., 18:07   #503
Sudeći prema mom, isto je bila bolest.. crni listovi, bez vidljivih nametnika. Pospricala sam u 2 navrata svijetlim uljem (kupila ga u poljoapoteci) i odmah su gotovo nestale mrlje.

Unijela sam ga u stan, jer je pretežak da se nosi do hodnika, a primjećujem na listovima kao neke kapljice... ? I list nije mokar, već ljepljiv od tih kapljica.
Da li je to normalno ili opet neka bolest? (U stanu je uvijek kojih 21-22 stupnja).
mozak zablokiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2014., 20:49   #504
Quote:
mozak zablokiro kaže: Pogledaj post
Sudeći prema mom, isto je bila bolest.. crni listovi, bez vidljivih nametnika. Pospricala sam u 2 navrata svijetlim uljem (kupila ga u poljoapoteci) i odmah su gotovo nestale mrlje.

Unijela sam ga u stan, jer je pretežak da se nosi do hodnika, a primjećujem na listovima kao neke kapljice... ? I list nije mokar, već ljepljiv od tih kapljica.
Da li je to normalno ili opet neka bolest? (U stanu je uvijek kojih 21-22 stupnja).
provjeri da nema ušiju na listovima
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2014., 15:17   #505
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
provjeri da nema ušiju na listovima
gledala sam svaki dan i nije bilo ničega, i sad idem pogledati - JEDNU sam vidjela... ma daaaaj.......

sad bi onda trebala i 3x špricati s tim uljem? mislim... drugo mi ne preostaje...... da li se to "znoji" od tih ušiju ili inače lišće limuna ima taj "sirup" na sebi?

mozak zablokiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2014., 15:27   #506
Quote:
mozak zablokiro kaže: Pogledaj post
gledala sam svaki dan i nije bilo ničega, i sad idem pogledati - JEDNU sam vidjela... ma daaaaj.......

sad bi onda trebala i 3x špricati s tim uljem? mislim... drugo mi ne preostaje...... da li se to "znoji" od tih ušiju ili inače lišće limuna ima taj "sirup" na sebi?

uši stvaraju tu tekučinu. to inače poberu mravi ili pčele. ako ne želiš špricati s nečim jakim sigurno imaš tekučinu za suđe. razrijedi i time špricaj....
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2014., 15:35   #507
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
uši stvaraju tu tekučinu. to inače poberu mravi ili pčele. ako ne želiš špricati s nečim jakim sigurno imaš tekučinu za suđe. razrijedi i time špricaj....
ma sad sam opet s tim svijetlim uljem i neopitroidom. ne znam više kak da ga spasim... ako ne, morat će ić proć jer ne želim da mi se od toga uši prenose na ostale biljke u stanu. kupit ću drvo koje može opstat na balkonu bez nošenja u stan i bok... šteta.....
mozak zablokiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2014., 19:35   #508
Quote:
sunce moje kaže: Pogledaj post
Stvarno?! U stubištu se ne grije mislim da je trenutno oko 15 st, a po zimi bude oko 10. A te crne točke nisu neka bolest, gljivica šta li već?

Evo slika lišća http://public.fotki.com/suncemoje/li...10-212748.html
Naravno da je bolest, odnesi jedan list u poljoapoteku, oni će ti sve reći. Inače ja svoje limunčiće još nisam unijela, eno ih čeliče se na lođi. Čekam najavu minusa i tek onda idu na stubište. Jedan od njih ima tri krasna limunčića, već su veličine kokošijeg jajeta ....

Zadnje uređivanje Beppinna : 19.11.2014. at 19:50.
Beppinna is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2014., 01:18   #509
mladi limun

pitanje za uzgajatelje limuna!

Kupila sam ga ove godine, dvogodišnji je čini mi se, i imao je prve plodove, jedno 5 mi je uspjelo izrasti, evo ubrala sam zadnji neki dan.

Ali ono kaj me muči jest da je plod malo zelenkast iznutra, i dosta kisel. Iako je limun izvana potpuno žut. Napominjem da sam ga samo gnojila s gnojivom za citruse, i u dozvoljenim količinama. Pa mi nije jasno zašto je i dalje "nezreo" po okusu i izgledu.
Jel možda to što mu je ovo prvi plod, i što je tako mlad,ili?
MrsSunshine is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2014., 01:28   #510
pitanje za uzgajatelje limuna!

Kupila sam ga ove godine, Meyer, dvogodišnji je čini mi se, i imao je prve plodove, jedno 5 mi je uspjelo izrasti, evo ubrala sam zadnji neki dan.

Ali ono kaj me muči jest da je plod malo zelenkast iznutra, i dosta kisel. Iako je limun izvana potpuno žut. Napominjem da sam ga samo gnojila s gnojivom za citruse, i u dozvoljenim količinama. Pa mi nije jasno zašto je i dalje "nezreo" po okusu i izgledu. I malo je manji nego onaj tipični limun, robusni.

Jel možda to što mu je ovo prvi plod, i što je tako mlad,ili?
MrsSunshine is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2014., 20:43   #511
Quote:
MrsSunshine kaže: Pogledaj post
pitanje za uzgajatelje limuna!

Kupila sam ga ove godine, Meyer, dvogodišnji je čini mi se, i imao je prve plodove, jedno 5 mi je uspjelo izrasti, evo ubrala sam zadnji neki dan.

Ali ono kaj me muči jest da je plod malo zelenkast iznutra, i dosta kisel. Iako je limun izvana potpuno žut. Napominjem da sam ga samo gnojila s gnojivom za citruse, i u dozvoljenim količinama. Pa mi nije jasno zašto je i dalje "nezreo" po okusu i izgledu. I malo je manji nego onaj tipični limun, robusni.

Jel možda to što mu je ovo prvi plod, i što je tako mlad,ili?
Vjerojatno si ga prerano ubrala. Kad kora požuti treba još pričekati neko vrijeme (možda čak i 2-3 tjedna) da limun sazrije.
Beppinna is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2014., 21:03   #512
Quote:
Beppinna kaže: Pogledaj post
Vjerojatno si ga prerano ubrala. Kad kora požuti treba još pričekati neko vrijeme (možda čak i 2-3 tjedna) da limun sazrije.
Ma nisam, bio je žut na stablu sigurno mjesec i pol. Baš sam iz tog razloga ga ostavila tako dugo, da se ne zeznem i ne uberem ga nezrelog.
Kad ono.......
hotesse is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2014., 19:41   #513
ja ih uberem zelene i pustim da požute u kući. jel to ok?
jure.motovilec is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2014., 19:29   #514
Quote:
hotesse kaže: Pogledaj post
Ma nisam, bio je žut na stablu sigurno mjesec i pol. Baš sam iz tog razloga ga ostavila tako dugo, da se ne zeznem i ne uberem ga nezrelog.
Kad ono.......
Ne znam onda, ali ako je stabljičica zdrava, nema drugog razloga...očito je bio nezreo?
Beppinna is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2014., 19:33   #515
Quote:
jure.motovilec kaže: Pogledaj post
ja ih uberem zelene i pustim da požute u kući. jel to ok?
Ne znam zašti ih bereš nezrele? Ja uvijek čekam da dozriju na stablu, onda su puni soka...Ako vidim da su teški za grančicu, onda ih malo podvežem sa nekom vrpcom da se grančica ne slomi, to sam vidjela u Italiji.
Beppinna is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2014., 16:47   #516
zato što rijetko idem na Brač gdje mi se nalaze, tako da ih skupim i odnesem. pitam jel ima to kakve veze s nekim organoleptičkim ili kemijskim svojstvima?
jure.motovilec is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2014., 12:35   #517
Quote:
jure.motovilec kaže: Pogledaj post
zato što rijetko idem na Brač gdje mi se nalaze, tako da ih skupim i odnesem. pitam jel ima to kakve veze s nekim organoleptičkim ili kemijskim svojstvima?
pa imas oci i usta, zar ne?
Onda vidis da tom limunu organolepticka svojstva nisu ista kao kod zrelog ploda (organolepticka svojstva su sva svojstva koja možemo osjetiti čulima: miris,ukus, boju, oblik, agregatno stanje, teksturu i slično)
A sigurno mu nece bit ni kemijska svojstva ista jer sigurno nece imat isti udio vitamina i minerala ako je dozrio na biljci ( jer crpi iz biljke) ili ako je ubran nedozreo
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2014., 17:10   #518
miris i ukus su mi isti, boja bude ista kasnije

dakle, ima manje vitamina- to je tvoje mišljenje ili je to znanstveno istraživanje?
jure.motovilec is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2014., 16:17   #519
imam naranđu već par godina koja uredno rodi i prezimi na balkonu jer sam na moru
stavim teglu na striropor i dobro je omotam

pobrala sam neki dan krasnih 11 naranđi

e sad, kako je vani trenutno armagedon tj -1 stupanj u kombinaciji s poprillično orkanskom burom naranđu sam unjela u kuću jer me strah da se ne smrzne
nemam nikakvo negrijano stubište niti negrijani prostor, svugdje je centralno grijanje , pa sam ju stavila u dnevni uz staklenu stijenu

ne znam što da radim, da li da ju kad prođe ovo čudo opet iznesem van, strah me da je ne ubije temeraturni šok , možda bi bilo pametnije da ju pustim u dnevnom gdje ima obilje svjetla do ranog proljeća
no opet,čitala sam da bi agrumi trebali biti na hladnom zimi, a ja takve prostorije nemam

što savjetujete
__________________
očaravanje

paralelni svijet
Modesti is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2015., 17:49   #520
Quote:
Modesti kaže: Pogledaj post
imam naranđu već par godina koja uredno rodi i prezimi na balkonu jer sam na moru
stavim teglu na striropor i dobro je omotam

pobrala sam neki dan krasnih 11 naranđi

e sad, kako je vani trenutno armagedon tj -1 stupanj u kombinaciji s poprillično orkanskom burom naranđu sam unjela u kuću jer me strah da se ne smrzne
nemam nikakvo negrijano stubište niti negrijani prostor, svugdje je centralno grijanje , pa sam ju stavila u dnevni uz staklenu stijenu

ne znam što da radim, da li da ju kad prođe ovo čudo opet iznesem van, strah me da je ne ubije temeraturni šok , možda bi bilo pametnije da ju pustim u dnevnom gdje ima obilje svjetla do ranog proljeća
no opet,čitala sam da bi agrumi trebali biti na hladnom zimi, a ja takve prostorije nemam

što savjetujete
Ja bih, kad prođe ovaj veliki minus pričekala prvi sunčani dan i po suncu je iznijela vani i ostavila. Isto tako na stiropor. Drugog izbora nemaš, jer unutra joj je prevruće....Sutra, naravno mora biti temp. u plusu.
Možda bi bilo bolje da je nisi unosila, nego vani zaštitila?
Beppinna is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:44.