Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.02.2012., 13:20   #341
Da pojednistavimo, recimo da vani puše vjetar sa sjevera, a ti se stavi u položaj cigle, da li ćeš staviti stiropor kao zaštitu iz smjera iz kojeg puše vjetar ili iza sebe kao u zavjetrinu? Tako i stiropor služi sa jedne strane da zaustavi prodor hladnog zraka u kuću i kao toplinski izolator da ta toplina iz cigle ne ispari brzo van. Ja nisam građevinar, ali kad se cigla iznutra zagrije onda stiropor sa vanjske strane ne dopušta prebrzo hlađenje cigle jer stopira hladan zrak da dođe do cigle. Što deblji stiropor to se cigla sporije hladi.
Molim da me isprave ako nije tako.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2012., 10:54   #342
Quote:
lukarak kaže: Pogledaj post
Je, samo zaboravljas moment da s puno takvih kao ti toplana na kraju potrosi vise mazuta il cega vec, i svi placate vise.

Jednostavno prestrasno.

Zbog ovakvog mentaliteta je i propao socijalizam.
gle sori.....probala...sa zatvaranjem radijatora (smanjivanjem) ali čim malo smanjim temp. odma pada pet šest stupnjeva, jednostavno ili je bilo prevruće ili je bilo hladno, nije bilo sredine, a prozor nije nikad bio širom otvoren, to je figurativno, čisto na kant da ulazi malo zraka....

a zašto jednostavno toplana ne smanji grijanje na 22, a ne da hajcaju ko ludi na 27, oprosti to nije zdrava temperatura za boraviti unutra
katarina.klik is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2012., 12:49   #343
Quote:
katarina.klik kaže: Pogledaj post
gle sori.....probala...sa zatvaranjem radijatora (smanjivanjem) ali čim malo smanjim temp. odma pada pet šest stupnjeva, jednostavno ili je bilo prevruće ili je bilo hladno, nije bilo sredine, a prozor nije nikad bio širom otvoren, to je figurativno, čisto na kant da ulazi malo zraka....

a zašto jednostavno toplana ne smanji grijanje na 22, a ne da hajcaju ko ludi na 27, oprosti to nije zdrava temperatura za boraviti unutra
ne "hajca" toplana nego vasa kotlovnica koju sami narihtate kako vam odgovara!
otvaranje prozora na kant da dodje zrak je najgore za vrijeme grijanja. ako zelite zraka otvorite prozor sirom na 1-2 minute i zatvorite. uci ce svijezi hladni zrak no zidovi se nece ohladiti i brzo ce se nazad zagrijati. ako drize prozor na kant, ulaziti ce vam jako malo zraka kroz duzi period no sva toplina koj isijava radijator ispod tog prozora ce se polako dizati prema gore i izaci kroz prozor van
price da regulacija preko ventila ne funkcionira ne stoji. prigusite protok na ventilu (ne ga skroz zatvarati) i biti ce vam topli radijator a ne vruci- to valjda zelite
jones85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2012., 18:12   #344
nama ja mislim da ti ventili uopće ne rade

Samo znam da je u mom stanu od 100m2 jako toplo i grijanje plaćamo oko 400-500 kuna, dok recimo na poslu, ured/stan od 70m2 se plaća po 700 kuna(plin) i stalno je hladnjikavo. S tim da se grije od 8-16, a onda se stavi na 15 stupnja.
_Mystical_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2012., 21:52   #345
Quote:
katarina.klik kaže: Pogledaj post
gle sori.....probala...sa zatvaranjem radijatora (smanjivanjem) ali čim malo smanjim temp. odma pada pet šest stupnjeva, jednostavno ili je bilo prevruće ili je bilo hladno, nije bilo sredine, a prozor nije nikad bio širom otvoren, to je figurativno, čisto na kant da ulazi malo zraka....

a zašto jednostavno toplana ne smanji grijanje na 22, a ne da hajcaju ko ludi na 27, oprosti to nije zdrava temperatura za boraviti unutra
Ma je odmah ti u zgradi padne 5-6 stupnjeva. Mos si mislit. Ja kad ugasim grijanje sad na ovim temperaturama, treba mi cca 6-7 sati da temperatura padne s 20 na 17 stupnjeva. Stara zgrada bez ikakve izolacije, a ispod je zubarska radnja koja se malo grije, stan na kutu zgrade.

A to sto ti otvoris prozor na kant, gore je najtopliji zrak koji izlazi van, i jednostavno rasipas energiju. I boli te kuki zbog toga. Zato i jesmo banana drzava. Naravno, prva ces pljuvat po cijenama toplane. Vecina je takva, nema to veze s tobom.

A ak ti ne pase na koliko toplana grije, imas prevelike radijatore. Makni sa svakog par clanaka, pa ce ti bit bolje, i stedit ces i ti i svi tvoji sugradjani. A da se svi tako ponasaju, imala bi racune za grijanje manje za za najmanje pola.
lukarak is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2012., 00:28   #346
Quote:
Nana2 kaže: Pogledaj post
Ne znam što da radim. Već sam stavila veće radijatore, jer je prije bilo nepodnošljivo. Iznad kata je i tavan koji se ne grije, mislila sam ga uređivati, a sad ne znam što da radim. Zna li netko, da li bi se nešto bitno promijenilo da se uredi i počne grijati tavan? Ili da napravim samo neku izolaciju gore za početak pa da vidim? Ili stiropor u sobama na vanjskim zidovima? Ili klimu sa grijanjem da pokušam dodatno zagrijati, ali to mi još povećava ionako velike troškove. Svaki savjet je dobrodošao.
stvar je vrlo vrlo jednostavna. samo je pitanje kolko ima novaca za koju varijantu. prvo sta moras promjenit je smjer razmisljanja. umjesto da pokusas te ogromne gubitke koje tvoja kuca ima zbog katastrofalne izolacije napasti dobrom izolacijom ti razmisljas da ih zadovoljis pojacanjem izvora topline. zapamti, ne trosi pec nego trosi kuca. ti tvoji racuni za grijanje mogu biti za taj isti prostor i 300 ili 400 kn u najhladnijem mjesecu a rjesenje je naravno izolacija. ako se na tavanu ne zivi onda je najbolje na pod tavana staviti 15tak cm stiropora. to je vec prilicno znacajan korak ka smanjenju racuna i najjeftiniji. stiropor nije skup, pa cak i staviti betonsku glazuru gore nije neki preskup izdatak.
naravno izolacija je potrebna po svim ovojnicama kuce ako moze (strop. fasada i pod). strop je najjeftinije za rijesit, pod mozda nemoguce jer kod ce sad sve raskapat a mozda nema ni mjesta da se sve povisi za 10tak cm ili barem 5. ali pod nije tolko kritican jer vanjska projektna za pod iznosi 0 stupnjeva a za ostalo -16.
fasada je najskuplji dio i s obzirom da kuca vec vjerovatno ima neku obicnu fasadu tu sad dolazimo do upitnog povrata novca.

usto, moras pozatvarati i sve moguce rupe na kuci da zrak nigdje ne ventilira prema van. tu su pakleni gubici. ima ljudi sta imaju prozor na kant cjelo vrijeme i ne kuze zasto puno trose. ali i nekvi lose brtvljeni spojevi na prozorima, vratima i slicno mogu jako puno trositi.
ja imam kucu od 3 puta tolko povrsine pa ne trosim tolko.
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2012., 00:31   #347
Quote:
katarina.klik kaže: Pogledaj post
a zašto jednostavno toplana ne smanji grijanje na 22, a ne da hajcaju ko ludi na 27, oprosti to nije zdrava temperatura za boraviti unutra
zasto sta toplnaa svima salje istu temp. i nema mogucnosti da svakom pojedinom stanu regulira temperaturu.
a ovo oko smanjenja temp. za 6 stupnjeva je smjesno makar bilo i karikirano.
evo bas sam neki dan mjerio. navecer u sobi 21 dok je radillo grijanje. ugasim grijanje skroz, i ujutro nakon 8h je temp u sobi 17 (dok je vanjska bila oko -10). i to u samostojecoj kuci. kak kod tebe u stanu odmah uspije brzo past temp to bi zbilja volio vidit.
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2012., 11:06   #348
Quote:
moja-kucica kaže: Pogledaj post
zapamti, ne trosi pec nego trosi kuca. ti tvoji racuni za grijanje mogu biti za taj isti prostor i 300 ili 400 kn u najhladnijem mjesecu a rjesenje je naravno izolacija. ako se na tavanu ne zivi onda je najbolje na pod tavana staviti 15tak cm stiropora. to je vec prilicno znacajan korak ka smanjenju racuna i najjeftiniji. stiropor nije skup, pa cak i staviti betonsku glazuru gore nije neki preskup izdatak.
naravno izolacija je potrebna po svim ovojnicama kuce ako moze (strop. fasada i pod). strop je najjeftinije za rijesit, pod mozda nemoguce jer kod ce sad sve raskapat a mozda nema ni mjesta da se sve povisi za 10tak cm ili barem 5. ali pod nije tolko kritican jer vanjska projektna za pod iznosi 0 stupnjeva a za ostalo -16.
fasada je najskuplji dio i s obzirom da kuca vec vjerovatno ima neku obicnu fasadu tu sad dolazimo do upitnog povrata novca.
E super, hvala, znači ipak bi pomoglo da stavim stiropor i glazuru na tavan, a vjerojatno još i više da se tavan uredi i počne grijati. Imam PVC stolariju i ne držim je na kant, jer mi je i ovako prehladno. To sam i tražila, neko rješenje da mi bude toplije i da smanjim troškove, a da ipak ne moram raditi fasadu. Jasno mi je da traženje novih izvora topline nije rješenje, samo mi je tako hladno (maksimalno 18 stupnjeva ovih dana) da ne volim ni boraviti u kući, pa bih napravila skoro pa bilo što da to popravim.

Zadnje uređivanje Nana2 : 08.02.2012. at 11:43. Reason: krivo kvotanje
Nana2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2012., 11:26   #349
Quote:
Nana2 kaže: Pogledaj post
E super, hvala, znači ipak bi pomoglo da stavim stiropor i glazuru na tavan, a
naravno. na stropu su gubici pakleni. vise nego na fasadu. ali naravno ako se ne izolira fasada ostaju i ti gubici na fasadi al bolje je smanjiti.
izolacije zadnje deke je relativno jeftino rjesenje. za kakvih 70m2 sa stiroporom i glazurom nebi trebalo preci cifru od 7000kn. vjerovatno i manje i gotovo je za 1 dan.


Quote:
Nana2 kaže: Pogledaj post
vjerojatno još i više da se tavan uredi i počne grijati. .
ako uredis tavan onda povecavas i volume koji grijes. tako da nemas sta uredjivati tavan ako zelis da ti samo dole bude toplije. ako stavis 12-15cm stiropora na tavansku deku to ti je prakticki kao da i grijes gore jer ces napravit skoro mrtvu zonu kroz koju jako malo topline izlazi van.
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2012., 11:39   #350
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
Da pojednistavimo, recimo da vani puše vjetar sa sjevera, a ti se stavi u položaj cigle, da li ćeš staviti stiropor kao zaštitu iz smjera iz kojeg puše vjetar ili iza sebe kao u zavjetrinu? Tako i stiropor služi sa jedne strane da zaustavi prodor hladnog zraka u kuću i kao toplinski izolator da ta toplina iz cigle ne ispari brzo van. Ja nisam građevinar, ali kad se cigla iznutra zagrije onda stiropor sa vanjske strane ne dopušta prebrzo hlađenje cigle jer stopira hladan zrak da dođe do cigle. Što deblji stiropor to se cigla sporije hladi.
Molim da me isprave ako nije tako.
tko nakon ovoga ne razumije - nikad ni neće!
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2012., 12:56   #351
Pozdrav,

imam pitanje vezano za potrošnju plina, odnosno procjenu koliko bi trebalo m3 biti nekakva normala za moj prostor:

samostojeća kuća = prizemlje (100 m2, prazno, negrijano)+kat&potkrovlje (dvoetažni stan, unutarnje stepenice 140 m2, grijano), stara fasada (nije stiropor), pvc na cijeloj kući.
Za grijanje+topla voda ovih 140 m2 trošim u siječnju 2012 prosječno 13,6 m3 plina po sljedećim parametrima grijanja:
19 stupnjeva 7:30-17:00
21 stupnjeva 17:00-23:00
19 stupnjeva 23:00-7:30
Pozicija termostata u boravku, glave odvrnute na maximum u donjoj etaži (boravak, kuhinja,kupaona, hodnik), glave na 2-3 gornja etaža.
Bojler namješten na 75 stupnjeva za grijanje, 55 za toplu vodu.
U veljači (od početka ovih polarnih zima) potrošnja skočila na preko 20 m3 (očekivano ili ne?)
Molio bih mišljenje upućenih ili nekoga sa sličnim karakteristikama.
crotwister is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2012., 14:45   #352
Spusti vodu na 45 za vodu, tako i tako dodaješ hladne da je rashladiš prilikom tuširanja, a ni suđe nemožeš oprati pod tako vrućom vodom.Tu šparaš jedno 10 m3 na mjesec, moja procjena, jer sam im ja sad spustio temperaturu vode, nitko nije ni skužio.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2012., 14:57   #353
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
Spusti vodu na 45 za vodu, tako i tako dodaješ hladne da je rashladiš prilikom tuširanja, a ni suđe nemožeš oprati pod tako vrućom vodom.Tu šparaš jedno 10 m3 na mjesec, moja procjena, jer sam im ja sad spustio temperaturu vode, nitko nije ni skužio.
tnx na odgovoru, probat ću to. ali generalno, može li se tu još išta unaprijediti i značajnije smanjiti ili je to u okviru normalnog/očekivanog?
crotwister is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2012., 15:55   #354
Quote:
crotwister kaže: Pogledaj post
U veljači (od početka ovih polarnih zima) potrošnja skočila na preko 20 m3 (očekivano ili ne?)
Molio bih mišljenje upućenih ili nekoga sa sličnim karakteristikama.
ak si prije trosio 13,6m3 a u medjuvremenu je delta T (razilka nutarnje i vanjske) skocila 50tak % onda je normalno da se i potrosnja poveca tolko.
pred koji tjedan je vanjska bilo oko 0 ili koji plus vise a sada je oko -9 ili 10 u kontinentalnom djelu npr. zg...negdje i manje.
tako da je to prilicno logicno.
al ti je potrosnja prilicno velika a sve je to odraz vrlo lose izolacije. nemas izolaciju prema negrijanom podu, nemas fasadu i ako jos nemas u potrkovlju izolaciju onda si jos dobro i prosao. te sve brojek mogu biti podjeljene sa 3 i vise uz dobru izolaciju.
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2012., 16:09   #355
Quote:
moja-kucica kaže: Pogledaj post
ak si prije trosio 13,6m3 a u medjuvremenu je delta T (razilka nutarnje i vanjske) skocila 50tak % onda je normalno da se i potrosnja poveca tolko.
pred koji tjedan je vanjska bilo oko 0 ili koji plus vise a sada je oko -9 ili 10 u kontinentalnom djelu npr. zg...negdje i manje.
tako da je to prilicno logicno.
al ti je potrosnja prilicno velika a sve je to odraz vrlo lose izolacije. nemas izolaciju prema negrijanom podu, nemas fasadu i ako jos nemas u potrkovlju izolaciju onda si jos dobro i prosao. te sve brojek mogu biti podjeljene sa 3 i vise uz dobru izolaciju.
naravno da bih volio smanjiti tu potrošnju, jedino je problem taj što bi me stiropor fasada od 8 cm za moju kvadraturu zidova koštala brdo novaca kojih nemam hvala na infu
crotwister is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2012., 17:57   #356
Quote:
moja-kucica kaže: Pogledaj post
ako uredis tavan onda povecavas i volume koji grijes. tako da nemas sta uredjivati tavan ako zelis da ti samo dole bude toplije. ako stavis 12-15cm stiropora na tavansku deku to ti je prakticki kao da i grijes gore jer ces napravit skoro mrtvu zonu kroz koju jako malo topline izlazi van.
Dobro, ali ako se ipak jednom odlučim urediti taj tavan, a voljela bih, ovaj stiropor koji postavim u svakom slučaju neće škoditi, je li tako? Da ne radim neki dupli trošak.
Nana2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2012., 18:11   #357
Quote:
crotwister kaže: Pogledaj post
naravno da bih volio smanjiti tu potrošnju, jedino je problem taj što bi me stiropor fasada od 8 cm za moju kvadraturu zidova koštala brdo novaca kojih nemam hvala na infu
ako vec imas fasadu na kuci (klasicnu) koja je zaokruzila kucu u estetskom smislu onda nema smisla radit stiropor fasadu i onda ti se nikad nece isplatit i onda je steta sta nije napravljena prije. ona kosta oko 200kn/m2 i za kakvu kucu od 150m2 ispadne 40-50 000kn a taj iznos vise nikad ne mozes povratit na grijanju. odnosno mozes za 30tak godina mozda..ovisi kakva ti je cigla sad.
ono sta je puno jeftinije za izolirati i sta se povrati kroz nekoliko godina je strop. tamo imas samo troska stiropora ili vune plus gore je jako velik gubitak tako da je tu vrijeme povrata prilicno brzo.
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2012., 18:13   #358
Quote:
Nana2 kaže: Pogledaj post
ovaj stiropor koji postavim u svakom slučaju neće škoditi, je li tako? Da ne radim neki dupli trošak.
skodit nece (osim sta bi snizio tavanski prostor za kakvih 20tak cm) ali nece imati nikakav izolacijski ucinak vise jer ce ta izolacija biti izmedju 2 grijana prostora a tamo izolacija nema nikakvu funkciju ni smisla. tako da je u tom smislu to bacanje ako se misli urediti tavanski prostor.
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2012., 18:44   #359
Quote:
moja-kucica kaže: Pogledaj post
skodit nece (osim sta bi snizio tavanski prostor za kakvih 20tak cm) ali nece imati nikakav izolacijski ucinak vise jer ce ta izolacija biti izmedju 2 grijana prostora a tamo izolacija nema nikakvu funkciju ni smisla. tako da je u tom smislu to bacanje ako se misli urediti tavanski prostor.
Očito ću morati prije svega odlučiti što ću napraviti. U svakom slučaju, puno hvala na odgovorima.
Nana2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2012., 20:20   #360
Quote:
katarina.klik kaže: Pogledaj post


a gtle imala ja otvorene prozore širom ili zatvorene radijatore, plaćam isto i ja i susjed ispod mene...plaća se po kvadraturi ne po potrošnji...

kaj misliš da su ljudi kreteni...ja sam isto dok sam živjela u stanu koji se grijao na toplanu imala non stop otvorene prozore, sad ga bogami otvorim na deset minuta i brzo zatvorim....
Cjela zgrada plaća po potrošnji a onda se dijeli na kvadraturu stanova. zgrada ima svoje brojilo.

Quote:
katarina.klik kaže: Pogledaj post
gle sori.....probala...sa zatvaranjem radijatora (smanjivanjem) ali čim malo smanjim temp. odma pada pet šest stupnjeva, jednostavno ili je bilo prevruće ili je bilo hladno, nije bilo sredine, a prozor nije nikad bio širom otvoren, to je figurativno, čisto na kant da ulazi malo zraka....

a zašto jednostavno toplana ne smanji grijanje na 22, a ne da hajcaju ko ludi na 27, oprosti to nije zdrava temperatura za boraviti unutra
ja sam mislio da cure imaju nježne ruke
živio sam u stanu na toplanu gdje su grijali nenormalno, ako su svi radijatori otvoreni u stanu je 26-27, a sa 2 radijatora 24 bez problema (a vani oko 0), stan 55m2, ukupno 5 radijatora. čak sam i ja grubih ruku uspio skužiti kako glupi i grubi ventil zatvoriti da radijator grije MANJE a da ga ne zatvorim do kraja.
zatvori radijator do kraja i onda ga malo otvori, za četvrtinu kruga, trebalo bi biti dovoljno.
ja sam imao "pametnu" susjedu koja je rekla da nikad ne zatvara radijatore, radije otvara prozore jer joj je jednom ventil procurio i bila poplava u stanu. al jebiga tko bi promjenio ventil.

a toplinu u zgradi određuje toplinska stanica u zgradi.
živio sma u 3 stana na toplanu, u jednom je bilo taman, u drugom hladno a u trećem sam se kuhao.

Quote:
moja-kucica kaže: Pogledaj post
zasto sta toplnaa svima salje istu temp. i nema mogucnosti da svakom pojedinom stanu regulira temperaturu.
a ovo oko smanjenja temp. za 6 stupnjeva je smjesno makar bilo i karikirano.
evo bas sam neki dan mjerio. navecer u sobi 21 dok je radillo grijanje. ugasim grijanje skroz, i ujutro nakon 8h je temp u sobi 17 (dok je vanjska bila oko -10). i to u samostojecoj kuci. kak kod tebe u stanu odmah uspije brzo past temp to bi zbilja volio vidit.
tako je, nema šanse da se ohladi za nekoliko sati, kroz cijelu noć se ne stigne ohladiti.

Quote:
Nana2 kaže: Pogledaj post
Dobro, ali ako se ipak jednom odlučim urediti taj tavan, a voljela bih, ovaj stiropor koji postavim u svakom slučaju neće škoditi, je li tako? Da ne radim neki dupli trošak.
Quote:
Nana2 kaže: Pogledaj post
Očito ću morati prije svega odlučiti što ću napraviti. U svakom slučaju, puno hvala na odgovorima.
Kakav je krov tog potkrovlja? ako su drvene grede, među njih ćeš trebati staviti vunu za izolaciju. zato sad odmah kupiš tu vunu za potkrovlje ali je samo staviš po ploči, a kad budeš uređivala potkrovlje premjestiš je među rogove.
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:07.