Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.10.2006., 19:24   #1001
...Radwane... onima koji nece da vjeruju doista je svejedno opominjao ih ti ili ne opominjao - oni nece da vjeruju... oni vec pate, istina je da zbog pecata na srcima , ušima i ocima to ne vide te se tješe i kao fol ne vjeruju u ''RAJ'' i ''PAKAO''... poput nekada nove šerpe - šepure se i vicu sa vatre - nama vatra ne smeta - jadnici, crni, pocrnjeli - zaboravili na sjaj
kahtani is offline  
Old 29.10.2006., 20:00   #1002
Quote:
MAJSTOR kaže:
AH NAMA, plemeniti teslime Kahtani, valjda bi ljudski bilo pitat te "ugrozhene jadnike" i dan danas, slazhu li se oni s tobom, da su predji njihovi TUDJU i NEPOZNATU "KULTURU" i SILU k sebi prizivali.
Uf Ivane.....k'o eto sultan Fatih, rahmet mu dusi, prvi izmislio ratovanje i osvajanje.....nikad to niko nije cinio prije njega.......njegova AHDNAMA je pretpostavljam bila novina na evropskim prostorima, jer prije su u krscanskim zemljama podanici MORALI vjerovat onako kako im vlastodrzac naredi, inace gore lomace.....

Sto se tice Franjevaca, niko ih iz Bosne nije zvao. Oni su poslani po direktivi Vatikana u Bosnu da pokusaju "prodat" SVOJU/Vatikansku verziju price o Isusu i oko Isusa, dobrim ali tvrdoglavim Bosnjanima.....dakle iz ciste komercijale, kako bi uvecali broj OVČICA u stadu....

No, zapitajmo se sta bi bilo da je sultan FATIH r.a. postupio poput ostalih vladara krscanske Europe toga doba?
A imao je silu i moc da cini sto zeli.......
Bosanka is offline  
Old 30.10.2006., 01:36   #1003
Quote:
Bosanka kaže:

Sto se tice Franjevaca, niko ih iz Bosne nije zvao. Oni su poslani po direktivi Vatikana u Bosnu da pokusaju "prodat" SVOJU/Vatikansku verziju price o Isusu i oko Isusa, dobrim ali tvrdoglavim Bosnjanima.....dakle iz ciste komercijale, kako bi uvecali broj OVČICA u stadu....

....
Draga moja Bosanka Franjevci su uvijek bili u Bosni nisu dosli kako ti tvrdis prodat verziju Vatikana nego po istoriji katolici su oduvjek zivjeli u Bosni.


Najveci dio podrucja o kojemu govorimo pripadao je zagrebackoj biskupiji koja je obuhvacala veci dio sadasnje sjeverozapadne Bosne.
Ona se protezala na istok od Bosanskog Kobasa, rjekom Ukrinom istocno od Prnjavora na jug te,obuhvacajuci i kotorvarosko podrucje,izlazila na rjeku Vrbas sjeverno od Jajca i, dalje na rjeku Sanu blizu Kljuca,a odatle prema sjeverozapadu na rijeku Unu,graniceci s kninskom biskupijom sve do Pecigrada a zatim sjeverno od Bihaca na granicu s krbavskom biskupijom.

Dragocjeni izvor ostavio je goricki arhidjakon Ivan u popisu zupa i crkava zagrebacke biskupije iz 1334.godine.
Na podrucju danasnje banjalucke biskupije koje je tada pripadalo zagrebackoj biskupiji bilo je ukupno 48 crkava(i zupa)od kojih je vecina postojala i godine 1501.

Od toga je bilo

13 crkava u dubickom distriktu
22 crkve u sanskom distriktu
13 crkava u vrbarskom distriktu
leoni is offline  
Old 30.10.2006., 01:54   #1004
može li jedno blesavo pitanje?
naime gledam nekidan na televiziji zagrebačku džamiju i molitvu koja se odvija na (pretpostavljam) arapskom..
malo mi je nezamislivo da svi muslimani u hrvatskoj poznaju dovoljno taj jezik da mole na njemu... čak je i žena koja je komentirala prenos na televiziji najavila nekog mladog momčića koji je naučio molitvu na pamet bez poznavanja jezika....
apsurdno je kad neko pjeva na bilo kojem jeziku ako ne razumi tekst, a ako je u pitanju molitva bez razumjevanja ,mislim da je to groteksno..
stvarno bi bilo idealno da svi muslimani na svitu poznaju jezik na kojem je napisan kuran i da su tako u mogućnosti priključit se molitvi na bilo kojem kutku svita ,ali čisto sumnjam ...
__________________
ako sam veslo sisala nisam brod progutala
nivle is offline  
Old 30.10.2006., 13:09   #1005
Quote:
leoni kaže:
Draga moja Bosanka Franjevci su uvijek bili u Bosni nisu dosli kako ti tvrdis prodat verziju Vatikana nego po istoriji katolici su oduvjek zivjeli u Bosni.
Dragi moj leoni znas li ti kada je osnovan red Franje Asiškog?
Nemoj samo reci da je bio ODUVIJEK i da katolicanstvo postoji, takodje, oduvijek?
Iz Vikipedie:
"U Bosnu dolaze kao misionari koji rade na iskorjenjivanju učenja bosanskih krstjana, već 1291. godine i tu trajno ostaju, a franjevačka provincija Bosna Srebrena je jedina ustanova koja neprekidno djeluje od srednjeg vijeka pa do danas"

http://bs.wikipedia.org/wiki/Franjevci

No, vidim da ti mislis da je katolicantvo bogom dato i da je oduvijek bilo na ovim prostorima.

Hajd' odgovori sta bi bilo da sultan Fatih, rahmetullahi alejhi, NIJE bio MUSLIMAN, i da nije vjerovao u Kur'anski IMPERATIV " u vjeri nema prisile" :

Quote:
No, zapitajmo se sta bi bilo da je sultan FATIH r.a. postupio poput ostalih vladara krscanske Europe toga doba?
A imao je silu i moc da cini sto zeli.......

Zadnje uređivanje Ego : 31.10.2006. at 14:39.
Bosanka is offline  
Old 30.10.2006., 13:46   #1006
Quote:
leon kaže:
Islam je najtolerantnija religija na svjetu a ako nesto drugo kazes ja te ubijem?
Leon, ko vi krscani olicenje tolerancije! zubo:

(23) "Tko nije sa mnom, protiv mene je"

Tko god pretjera i ne ostane u nauku Kristovu, nema Boga. Tko ostaje u nauku, ima i Oca i Sina. (10) Ako tko dolazi k vama i ne donosi tog nauka, ne primajte ga u kuću i ne pozdravljajte ga. (11) Jer tko ga pozdravlja, sudjeluje u njegovim ZLIM djelima.II Ivanova 10


Po ovome znaci da smo svi mi koji ne vjerujemo u CRKVENI nauk/dogmu ZLI, i da se sa nama ne trebate ni pozdravljat?

Evo jos koje SLOVO iz PISMA o KRSCANSKOJ TOLERANCIJI :


Sveti Augustin otvoreno govori o glavnom crkvenom nauku:
SVI KOJI SU IZVAN CRKVE BIT ĆE BAČENI U PAKAO NA VJEČNE MUKE

To su potvrdili razni pape i drugi "sveci":

"Tko god je odvojen od Katoličke Crkve, samo tim grijehom odvojenosti od jedinstva s Kristom, bez obzira kako pravednim i cijenjenim životom mislio da živi, NEĆE IMATI ŽIVOTA, NEGO ĆE BITI IZRUČEN BOŽJEM GNJEVU"
(Pisma 141,5 [A.D. 412]).


TOLERANTNO nema sta!


P.S.
Moderator prepucavanje tj.obostrano pljuvanje je zapocelo, metlu u ruke!
Ova tema je bi ipak trebala biti "sveta",..... takav je dovor bio u startu?
Bosanka is offline  
Old 30.10.2006., 18:38   #1007
Quote:
Bosanka kaže:
A zasto bi se ta "prorocantva" trebala spojiti s ucenjem Kur'ana?

U davno vrijeme kad su neki ljudi odlucili da napisu NZ, "prorocantva" iz SZ su im polsuzila kao kosuljica za sastavljanje "svetih spisa" .....gdje god se u SZ najavljuje dolazak nekog proroka/covjeka, u NZ se toboze ispunjava taj dolazak jer se radi "iskljucivo" o prorocanstvima o Isusu...(postavi svoj tekst na temu o ZIDOVSTVU, pa ces dobiti JASNIJA pojašnjenja)

evo jednog od tisucu primjera( osvrt na "prorocanstvo"koji si ti gore pomenuo):




Micah 5,2
" A ti, Betleheme Efrato, najmanji među kneževstvima Judinim, iz tebe će mi izaći onaj koji će vladati Izraelom.... I on će nas osloboditi od Asiraca ako provale u našu zemlju, ako stupe na naše tlo. "

Je li to proročanstvo da će Isus biti rođen u Betlehemu?

Ne može biti jer nam je Matej opet pokušao podvaliti, promijenio je malo ovu rečenicu kako bi ubacio proročanstvo.

On izbacuje Efrato, i dodaje "zemljo Judina" kako bi od čovjeka/klana pod imenom Efrato nastao Judejski grad!
Mijenja i 'vladati' Izraelom, te dodaje "koji će pasti narod moj - Izraela! ", jer Isus nikada nije vladao Izraelom.
Ovo je mastovita Matejeva prepravka:

" A ti, Betleheme, zemljo Judina! Nipošto nisi najmanji među kneževstvima Judinim jer iz tebe će izaći vladalac koji će pasti narod moj - Izraela! "
Malo kršćana zna da postoje osobe pod imenom Betlehem (1 Kronike 4,4).
Govori li Mihaj 5,2 o osobi (klanu) ili mjestu?

Pogledajmo u hebrejski. Svi gradovi, sela itd. su ženskog roda na hebrejskom.
Muškarci su naravno muškog roda. Ako stih koristi ženski rod, radi se o mjestu Betlehemu, ako pak koristi muški rod, to je osoba, muškarac (ili klan) koji se zove Betlehem Efrata.
Radi se o imenu muškarca (klana), jer su oblici roda u rečenici muški.
Veatah beit lekhem efratah
i ti (muški) bethlehem efratah
U nastavku 'proročanstva' se govori da će isti osloboditi Židove od Asiraca, ako provale u njihovu zemlju.
Bi li Isus zaštitio Židove od Asiraca da su ih napali? To je nemoguće, jer je Asirija propala 608 pr.n.e.
Onaj koji je bio ziv pre nego sto se Avram rodio, a to je bio Bog koji se utelovio, po verovanju hriscana, u Hristu, spasao bi jevreje od asiraca da su mu bili poslusni. Moze i tako da se protumaci. A sta cemo sa ostalim prorocanstvima koja sam naveo? Dobra ideja! Idem da pitam Jevreje...Usput postoji i nesto sto se zove APOTELEZMATIK PRINCIP. Po ovom principu prorocanstva imaju vise ispunjenja.
__________________
Onaj
onaj is offline  
Old 30.10.2006., 19:45   #1008
Što se ne obratite kojoj gatari - ovde je razgovor o islamu - a koko znamo proroštva u islamu nema
kahtani is offline  
Old 30.10.2006., 20:06   #1009
Quote:
kahtani kaže:
Što se ne obratite kojoj gatari - ovde je razgovor o islamu - a koko znamo proroštva u islamu nema
Najzad priznanje, a ne oni folovi prije.
__________________
Nije da se ne slazem sa tobom ali nisi u pravu.
Ante is offline  
Old 30.10.2006., 21:44   #1010
Quote:
Ante kaže:
Najzad priznanje, a ne oni folovi prije.
ne shvati Ante sta brat kahtani rece.. vrati se na prijasnje postove ili malo racionalnije procitaj prethodni post, mozda ga i shvatis.. gatara = proricanje, nije isto kao predznaci (mudzize) koji ce se desiti u nase doba..ncncnc
__________________
''Utjecem se Allahu džellešanuhu da me sačuva od prokletog šejtana''
''Ako volite samo one koji vole vas, gdje je tu nagrada - volite neprijatelja, opraštajte mu.''
kicho_tz is offline  
Old 31.10.2006., 00:40   #1011
Quote:
Bosanka kaže:
Dragi moj leoni znas li ti kada je osnovan red Franje Asiškog?
Nemoj samo reci da je bio ODUVIJEK i da katolicanstvo postoji, takodje, oduvijek?
Iz Vikipedie:
"U Bosnu dolaze kao misionari koji rade na iskorjenjivanju učenja bosanskih krstjana, već 1291. godine i tu trajno ostaju, a franjevačka provincija Bosna Srebrena je jedina ustanova koja neprekidno djeluje od srednjeg vijeka pa do danas"

http://bs.wikipedia.org/wiki/Franjevci

No, vidim da ti mislis da je katolicantvo bogom dato i da je oduvijek bilo na ovim prostorima.

Hajd' odgovori sta bi bilo da sultan Fatih, rahmetullahi alejhi, NIJE bio MUSLIMAN, i da nije vjerovao u Kur'anski IMPERATIV " u vjeri nema prisile" :
Bosanko netrebamo sada diskutirati otkada su muslimani u Bosni jer po tvome oni su oduvjek bili,druga stvar hvala na vikipedija sto si poslala ali tu neces pokupiti informacije na internetu jer pise svako sto hoce.

Ti mozes vjerovati sto hoces to je tvoja stvar i kako vjerovati isto je bitno.

Sultan da je bio tako mocan danas bi Bec bio Istanbul.

Katolicanstvo jest bilo oduvjek u ovim prostorima znamo svi kada su Osmani stigli i osnovalo se Islam i tu nemam sta da diskutujem.

Ali ovdje je tema Islam a ne krscanstvo i nisi odgovorila na pitanje nego pricas o krscanstvu,i to nije odgovor sto si napisala.

Sta se podrazumjeva najtolerantnije u Islamu,Islam je najtolerantnija religija a ako kazes protiv ubijem te?

Zadnje uređivanje Ego : 31.10.2006. at 14:41.
leoni is offline  
Old 31.10.2006., 03:03   #1012
Quote:
Bosanka kaže:
Dragi moj leoni znas li ti kada je osnovan red Franje Asiškog?
Nemoj samo reci da je bio ODUVIJEK i da katolicanstvo postoji, takodje, oduvijek?
Iz Vikipedie:
"U Bosnu dolaze kao misionari koji rade na iskorjenjivanju učenja bosanskih krstjana, već 1291. godine i tu trajno ostaju, a franjevačka provincija Bosna Srebrena je jedina ustanova koja neprekidno djeluje od srednjeg vijeka pa do danas"

http://bs.wikipedia.org/wiki/Franjevci

No, vidim da ti mislis da je katolicantvo bogom dato i da je oduvijek bilo na ovim prostorima.

Hajd' odgovori sta bi bilo da sultan Fatih, rahmetullahi alejhi, NIJE bio MUSLIMAN, i da nije vjerovao u Kur'anski IMPERATIV " u vjeri nema prisile" :
E procitah vikipedija i iznenadih se toleranciji sultana

Katolicanstvo jest bilo oduvjek u Bosni cjela Bosna je bila Katolicka Krscanska zemlja prija nadolazenja Osmana,u kojoj ti godini zivis toliko je katolicanstvo staro znaci 2006 godina.
E sada evo ti pravi izvjestaj kako je Sultan bio dobar i miran:

Evo ti izvjestaj samo o krajini jer je pripadala Zagrebackoj biskupijirajini prija Turske invazije stanovnistvo je bilo Hrvatsko i katolicko.
Prije Turske invazije nije bilo u njoj pravoslavnog elementa.Da ga je bilo,spominjala bi se koja crkva ili manastir.Dr.Ciro Truhelka pise da i u prvim decenijama osmanlijske invazije u Bosni izmedju Drine,Neretve i Save nema ni traga bilo kojoj crkvi istocnog obreda,niti se u ispravama spominje koji kaludjer,pop ili vladika"(Gavranovic,nav.djelo,str.123-124).Slicno tvrdi akademik dr.Vaso Cubrilovic u Enciklopediji Jugoslavije,Zagreb,1982,t.II.,str.94-95:"Ratna su pustosenja kroz dva-tri vijeka imala veliki utjecaj na etnicki i drustveni sastav Krajine.
Staro Hrvatsko cakavsko stanovnistvo izmedju Vrbasa i Kupe gotovo je potpuno iscezlo u ratnim godinama XV i XVI.v.i na puste se zemlje naseljavaju koncem XV.XVI.v.Srbi iz Stare Raske,Hercegovine,Crne Gore i istocne Bosne,te Muslimani iz cijelog bosanskog pasaluka.

Vise je nepovoljnih cimbenika utjecalo na opadanje broja ,pa i nestajanje katolika u ovim krajevima.
Za pada Bihaca "Hasan-pasa dao pogubiti vise od 2000 krscana a 800 djece zajedno sa zarobljenicima otpremio za Carigrad(R.Lopasic,nav.djelo,str.80).
Takodje su neizdrzivi porezi,te glad,epidemije ,kuge,kolere i drugih bolesti bile dodatni uzrocnici opadanju broja katolika.
1675 god.je iz bosne natjeranih gladju i velikim turskim porezima i dadzbinama napustilo bosnu 6000 katolickih obitelji.
Dio katolickog stanovnistva je presao u islam kako bi sacuvali zivote i imovinu.
Prelaz na islam je bio najizrazeniji XVI i XVII stoljecu,posebno u Pounju oko Bihaca i Cazina.Bilo je i prelaza na pravoslavlje,osobito u svezi uvodjenja reformiranoga kalendara Grgura XIII.,god.1582.
Iseljavanje najcesce nasilno zadalo je smrtni udarac katolicanstvu ovih krajeva evo nekoliko podataka koji to zorno ocrtavaju.
Nakon pada Bosanske Kostajnice pod Turke 1556.stradalo je u podrucju toga grada i uzvodno uz rjeku unu do Bosanske Krupe vise od 70.000 katolika,dio je odveden u ropstvo,a veci dio je iselio u Austriju i Ugarsku te je jos 1580.godine tu bilo oko 40.000 izbjeglica(Gavranovic,nav.djelo,str.127).
Prema izvjescu bosanskih biskupa,nestalo je koncem XVI stoljeca iz krajine oko 50.000 katolika starosjedilaca.

Zadnje uređivanje Ego : 31.10.2006. at 14:48.
leoni is offline  
Old 31.10.2006., 10:21   #1013
Za majstora.

Slobodnoj ili ne.(sa ove rasprave ste pobjegli tamo na tekiji)Ko prihvati ugovor spasio je sebe.Stavio je svoje biće Bogu na raspolaganje svijesno.Ovi drugi su ga stavili na raspolaganje nesvijesno.Robovi smo Božiji svjesno ili ne.
Ima li rob slobodnu volju majstore?

I da dodam,Istina je neovisna o tome sviđa li ti se ili ne.Istina je malo kompleksnija.Nije dovoljna logička percepcija za obuhvaćanje istine.Zato ljudi širom svijeta VJERUJU.
Ti bi volio da vjeruju tebi?

P.S.Majstoru se previše dopušta.Njegove logičke smicalice,mada često nejasne moderatorima(mislim da ni samom njemu nisu jasne),nisu dovoljan razlog da se tolerira njegov potpis te pisanje na ovako ozbiljnoj temi grandiozno velikim slovima.
Derviš is offline  
Old 31.10.2006., 14:58   #1014
Topic sam počistio jer je poprilično zastranio u offtopic. Što se potpisa tiće, ne bih se pozivao na moderatorske ovlasti jer bi to, obzirom na neke druge potpise koji su tolerirani, trenutno bilo neprimjereno.

Friendly tip, uvijek čovjeka možete kolektivno ignorirati dok piše s tim potpisom, mislim da bu mu brzo dosadilo
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Old 31.10.2006., 14:59   #1015
Nego, Derviš, kad smo već na temi pitanja i odgovori, možeš malo pojasniti ovo što si rekao o robovima i slobodnoj volji?
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Old 31.10.2006., 20:05   #1016
Quote:
Ego kaže:
Nego, Derviš, kad smo već na temi pitanja i odgovori, možeš malo pojasniti ovo što si rekao o robovima i slobodnoj volji?
Pozdrav Ego.

Islam nas uči da smo mi muslimani Božiji robovi.Nama je to drago.Premda je izraz rob,neugodan za osjetljivo uho,kada se shvati smisao,Islama prvenstveno,zatim kroz njegovu prizmu i cjelokupan život,taj izraz-Rob-postaje ugodan.
To je zato što čovjek po prirodi,što svojoj,što svijeta u kojem živi,mora nečemu robovati.Ne služiti nego,robovati.Prvo čemu čovjek robuje je njegova strast.Zatim slijedi ego koji manipulira čovjekom na razne načine a najviše putem pameti i inteligencije.Nego da skratim jer je ovo preopširno.
Znači čovjek kada prizna Boga za svoga gospodara,Bog ga postepeno odvaja od robovanja bilo komu ili čemu tako da ostaje samo On kojem se robuje.Obzirom da je On najplemenitije i najljepše Biće koje jedino zaista postoji,zadovoljstvoje biti robom takvom Veličanstvenom Biću.
Ima muslimana koji su sluge Allahove a nisu robovi.Takvi još nisu dostigli stepen robovanja.Oni varaju Allaha.Ustvari varaju sebe.
Istinski i suštinski svi su ljudi Božiji robovi.
Neko svjesno a neko nesvjesno.Zato što se ama baš sve odvija Božijim određenjem i Voljom.
Za dokučiti ovu mudrost,nije dovoljna samo jedna forumska rasprava.Treba tu temu na dugo i naširoko razvezati što sam pokušao ali su majstori majstorski šmugnuli.
Tamo sam također napisao da je ovo jedno od najtežih pitanja za čovjeka.

Znači Ego dragi,i ti si Božiji rob.On sa tobom upravlja po tvojoj želji koja je Njemu znana od kad te je stvorio prije milijuna...godina.Zatim je zapisao kako će se događaji odvijati i pera su se osušila i promjene nema.
Kako ovo čovjek da shvati?
Tvoja su želje uzrokom tvojih životnih događaja.Bog daje svepotrebno da bi ti mogao živjeti i raditi ono što ti je zapisano.
E sad,i ta želja dolazi od Boga tako da Bog stavlja želje u ljudska srca kako On hoće a sve shodno prirodi tvog bića odnosno šta te usrećuje,to dobiješ.
Znači sve je od Boga i On radi što je Njega volja i za to ne polaže račun nikome.
Mi ljudi itekako ćemo račun polagati.
Sad dolazimo do ključne primjedbe-kako će ljudi odgovarati kad je sve od Boga?
E tu stajem i ne pišem dalje dok se sugovornici dobro ne unesu u predmet rasprave i pokažu poštivanje prema temi.Do tada "paušalno".

Zadnje uređivanje Ego : 31.10.2006. at 22:45.
Derviš is offline  
Old 02.11.2006., 00:35   #1017
Quote:
Bosniac kaže:
Sinoć,poslije ponoći kada sam odlučio da napustim ekran compy-ja na
P/ Religija na svim ,na svim topicima stajalo je ime Maitreya,i tada sam pomislio: ovo je dobaro,
sve je u znaku:fra Anđelka Zvizdića,sultana Mehmeda Fatha,
i mog prijatelja Maitreya

Kada su moćni car Mehmeda Fatha i fra Anđelko Zvizdić, izašli iz šatora sultanova,dostojanstvenici,carska garda i postrojena elitna vojska salutirli su njima dvojici,a okupljeni narod i fratri nisu se mogli načuditi gledajući moćnog cara i fratra ,zaogrnutog sultanovim plaštom svečanim plštom.
Od toga dana bosanski franjevci i bosanski katolici živjeli su dostojanstveno u
miru i radu.
Franjevci su bili iskreni čuvari Bosne,od tada ,kroz vjekove i danas.
U svakoj generaciji franjevaca bio je bar jedan koji je prenosio tajnu poruku,
kroz stoljeća o čuvanju Bosne.
I Bosnu je spasio u zadnjem ratu rimski Papa,uz Božiju pomoć,tako mi vjerujemo.
Eto šta znaćiporuka:divni vladar.
Dao mi Bog snagu i pamet i mudrost Njegovu da sam u stanju objasniti takvu jednostavnu Istinu da postoji samo Jedan Bog.
Hvala ti Bosniac , hvala , malo ih je bilo poput tebe.
Maitreya is offline  
Old 02.11.2006., 16:16   #1018
Mi svi moramo gledati dok se kreten poput Busha izivljavao nad ostatku svijeta.
Nisu muslimani nista krivi i nemozemo ih usporedjivati sa debilima koji nagovaraju druge ljude da raznose sebe i druge sa bombama.
Svi oni koji rade protiv Boga rade protiv sebe.
Ljubav i tolerancija nisu izmisljotine vec Istina koja je sam Bog.
Maitreya is offline  
Old 02.11.2006., 16:50   #1019
Quote:
onaj kaže:
Citirajte mi neko prorocanstvo iz Kurana koje se ostvarilo.
Kitcho odgovara
Quote:
kicho_tz kaže:
Pobjeda Bizantinaca
“Elif-lam-mim. Bizantinci su pobijeđeni na najnižem mjestu, ali oni će, poslije poraza svoga, sigurno pobijediti za nekoliko (3 - 9) godina - i prije, i poslije, Allahova je odluka - i tada će se vjernici radovati.„ (Ar-Rum, 1-4)

U ovim ajetima se govori da je Bizantijska imperija pretrpjela poraz, ali da će nakon kratkog vremena ponovo izvojevati pobjedu.
Ovi ajeti su objavljeni otprilike sedam godina nakon što su kršćani Bizantinci pretrpjeli žestoki poraz od idolopokloničkih Perzijanaca, oko 620. godine. I u ajetima se saopćava da će Bizantinci veoma brzo izvojevati pobjedu. Međutim, u to vrijeme Bizantija je pretrpjela tako veliki poraz da je čak izgledalo nemoguće da se održi na nogama, a nekamoli da izvojuje ponovnu pobjedu.
Crtica to pobija sto kasnije i imamo dobar tekst o tome.
Quote:
crtica kaže:
Može malo matematike. Muhamed je živio u periodu 570-632, a sam Kuran nastaje u periodu 610-632.

Kao dokaz njegovog predviđanja spominjete stihove koji datiraju iz 624, a pogađaju događaje iz 620.

Znači, nakon što se je nešto dogodilo, stihovi su to predvidjeli? Za punih 4 godine unazad.
Quote:
onaj kaže:
I Nele Karajlic je,sa svojim nadrealistima,predvideo da ce se Sarajevo podeliti, i da ce zapadne sile pokoriti balkanske narode(u odjavnoj spici).Nenad Canak je predvideo da ce novosadski mostovi biti prvi bombardovani(u svojoj knjizi).To i nisu neka impresivna prorocanstva(pasce kisa na zelenu travu). Potrebna su nam neka preciznija prorocanstva, na duze staze...
Prvi pokusaj propao.
Drugi pokusaj:
Quote:
bosniak kaže:
Nagovještaja nikih budućih historijskih događaja ima u nekim hadisima (izjava,lični govor,objašnjenje..) Poslanika Islama Muhameda,ali su rijetki,i oni su se obistinili.
Na pr. Muhamed je svojevremno ( 630 g. ) rekao (hadis):
"Divna li je vojska,i divan li je vladar koji će zauzeti (osloboditi) Konstantinopolis " (današnji Istanbol).
Kroz više od 830 godina mnogi islamski vladari pokušali su zauzet
Konstantinopolis,da bi .između ostalog bili poćašćeni nazivom koji je izrekao Poslanik,ali eto nije im pošlo za rukom.
Tek 1453 g. ,turski sultan (car) Mehmed ,poslije 830 g. od izjave, je zauzeo Carigrad.Kada je svojom vojskom sultan Mehmed ušao u prijestolnicu Bizantije,nakon što je klanjao podne namaz,zahvalio se Uzvišenom Allahu što mu je podario tu pobjedu,čestitao vojnicima,Taj dan sultan Mehmed je dobio naziv Fatih (Osloboditelj).
Quote:
Ante kaže:
Znaci ako ja proreknem "kako ce biti DIVAN konj koji osvoji Melbourne Cup" bez da znam koji je to i onda poslije utrke konju koji pobjedi dam taj nadimak, ja sam proprok?????? Je si li ti uopce normalan?
P.S. Je li i njegova vojska dobila nadimak "divna", trebala bi po prorocanstvu.
I drugi pokusaj propao .
Quote:
kathani kaže:
Što se ne obratite kojoj gatari - ovde je razgovor o islamu - a koko znamo proroštva u islamu nema
Konacno priznanje .
E sad kicho koji je tamo na pocetku pokusavao uvjeriti nas u prorocanstva o Bizantiji i Persiji sad kad to jednostavno ne ide naziva proroke i prorocanstva gatanjem? Bravo.
Quote:
kicho_tz kaže:
ne shvati Ante sta brat kahtani rece.. vrati se na prijasnje postove ili malo racionalnije procitaj prethodni post, mozda ga i shvatis.. gatara = proricanje, nije isto kao predznaci (mudzize) koji ce se desiti u nase doba..ncncnc
P.S. Jos nijedan komentar o australskom muftiji i vasem pogledu na to. Nekako se to uvijek previdi.
__________________
Nije da se ne slazem sa tobom ali nisi u pravu.
Ante is offline  
Old 02.11.2006., 19:36   #1020
Imam jedno pitanje.

U islamu se kaze da covjek ima slobodnu volju da bira i radi sta hoce (ne mogu sad da trazim gdje to tacno pise, ovi vise upuceni znaju na sta mislim).
A s druge strane se kaze "sve sto se dogadja, dogadja se Bozijom voljom i bozijim odredjenjem".

E sad, kako to? Ko odlucuje?
__________________
Nek me vodi labud bijeli | kojeg pozna šumski svijet | il nek hladni vjetar veli | gdje je taj moj mali cvijet

Vjetar šušti, grane dira | pita cvijet gdje sniva sad | još mi srce nema mira | dođi cvijete, smiri jad
Lea12 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:14.