Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.03.2022., 15:46   #1
Infektivni gastroenterokolitis

Ako moze pomoc nekoga, svaki savjet bi dobro dosao.
Imam 38god.Napomena vec par godina zbog blage zgaravice uzimam povremeno po mjesec dva tabl tipa Controloc. Naime prije odprilike 2 god sasvim iznenada javlja se proljev,mucnina, zatim 1-2 povracanje, i onda vodenasti proljev do kasno u noc. Temp do 37,2. Blagi grcevi u trbuhu i sve prolazi kroz 12h. Obiteljski kaze trbusna gripa, dijetalna ishrana par dana i sve ok. Tako je i bilo. Zaboravio na isto.
3-4 mjeseca poslije sve se isto ponavlja, i sve traje jedan dan. Pa jos jednom u istom razmaku oko nove godine.
Tada radim lab nalaze, sve uredno kao i koprokulturu i antigen na Enterovirus i Roto virus, sve uredno, negativno. Znaci tesko bolestan par sati i onda prestaje. Idem privatno gastroenterologu, koji tome ne pridaje paznju, zahtjeva gastroskopiju koju uradim u januaru 22. zajedno sa kolonoskopijom. Kolonoskopija uredna osim hemroida 2.stupnja. Gastroskopija manje erozije koje ne krvare, dosta kiseline. Dva uzorka za biopsiju, negativan na HB ostalo uredno blagi gastritis. Terapija Esomeprazol 2x40mg mjesec dana.
Terapiju zavrsavam prije par dana. Sinoc opet, mucnina jednom povratio zatim proljev i jutros sve prestalo.

E sad moj gastroenterolog kaze da je i dalje to neki stomacni grip ne upucujuci me na dalje ev pretrage. Znaci moj gastroenterokolitis se vraca, svakih 3-4 mjeseca. Stolica budr vodenasta bez primjesa i traga krvi, mozda ima malo sluzi. Krv uvijek uredna. Dok se oporavim ovo cudo prodje, pa ne znam kome se obratiti sta napraviti da se otkrije razlog ponavljanja ovoga?
Negdje sam citao da dugotrajna upotreba tabl tipa Prazola, moze uzrokovati infektivni gastroenterokolitis sto ima logike jer smanjuje kiselinu zeludcu i tako omogucava virusima da se razmnozavaju. Jedan dr misli da nije SIBO, bakterijsko pretakanje tankog crijeva, tesko se dokazuje, ali tu ne vidim da ima povracanje..... Ima li iko slicnog iskustva
syntr is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2022., 14:39   #2
bar neko slicno iskustvo... Sugestija... El Gato Félix
syntr is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2022., 11:19   #3
Je li pri kolonoskopiji učinjena nasumična biopsija?
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2022., 02:05   #4
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Je li pri kolonoskopiji učinjena nasumična biopsija?
nije ucinjena bioosija prilikom kolonoskopije. Pise, manja analna fisura na 12h , hemroidi 2.stupnja. kolonoskopom do i u terminalni ileum, nalaz uredan....
syntr is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2022., 03:28   #5
zaboravio dodati da je rtg pasaza crijeva uredna, irigografija uredna, fekalni kalprotektin, u granicama ref vrijednosti
syntr is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2022., 18:04   #6
Jesu li u trenutku proljeva određeni upalni parametri? Je li učinjena citološka analiza stolice? Je li uzet uzorak biopsije duodenuma? Možete li povezati tegobe s uzimanjem neke vrste hrane?
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2022., 11:45   #7
U trenutku desavanja, odnosno sutra odmah, vadim nalaze, crp,leukociti i sedmientacija mirni, svi nalazi ok.Nalaz na okultno krvarenje, negativan. Biopsija uzeta i antruma i duodenuma. Dg. Gerb I stupnja (pisem kasnije nalaz detaljno) . Biopsija neg na heliko bakteriju. Nije radjena citoloska analiza stolice. Sa hranom ne mogu povezati, ali jedino cime napravim poveznicu je da se desi u toku ili odmah nakon prestanka uzimanja Esomeprazola ili u drugom navratu Nexiuma...
syntr is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2022., 15:47   #8
Jedino konzistentno što se provlači u cijeloj priči jest uzimanje inhibitora protonske crpke. Možda bi imalo još smisla učiniti citološku analizu stolice. Kao sljedeći korak bi preostao, da bi se isključilo da su epizode dijareje povezane s uzimanjem navedenih lijekova, razmotriti u dogovoru s gastroenterologom, prekidanje uzimanje navedenih lijekova i pratiti daljnju situaciju. Ako se epizode više ne bi ponavljale, misterij je riješen.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2022., 18:25   #9
U dogovoru sa gastroenterologom prekinuo sam uzimanjem IPP, mada on ne vjeruje da je od IPP. On misli danje sve Sindrom iritabilnog crijeva, iako ovo povracanje nema kod SICz on to zna kao i ja, ali ne mari. Kada sam spomenuo citolosku analizu stolice, kaze radio si. Ja koliko znam radio sam stolicu na bakterije i viruse kao i parazite. Mozete li mi pojasniti sta je citoloska analiza stolice, sta se gleda iz iste?
syntr is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2022., 21:59   #10
Quote:
syntr kaže: Pogledaj post
U dogovoru sa gastroenterologom prekinuo sam uzimanjem IPP, mada on ne vjeruje da je od IPP. On misli danje sve Sindrom iritabilnog crijeva, iako ovo povracanje nema kod SICz on to zna kao i ja, ali ne mari. Kada sam spomenuo citolosku analizu stolice, kaze radio si. Ja koliko znam radio sam stolicu na bakterije i viruse kao i parazite. Mozete li mi pojasniti sta je citoloska analiza stolice, sta se gleda iz iste?
Pod mikroskopom se gleda prisutnost upalnih stanica.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2022., 13:10   #11
Opet me zakačilo isto. Počinje kao blaga mučnina, proljevaste stolice, na kraju vodenaste, jednom povraćanje. U prethodnih mjeseci obavio sam 2-3 uzorka stolice na bakterije,parazite i gljivice. Na svakom od tih nalaza nadjene su Candida spec u velikom broju. Moj gastroneterolog samo odmanuo rukom, kaže to svako ima. Radio genetski nalaz na intoleranciju na laktozu, negativan. Gastroneterolog i dalje se drži priče o iritabilnom kolonu. Kada kažem tu nema povraćanja, kaže ima!!! Ono što sam primijetio da pojačano pretakanje po crijevima i pojačane vjetrove imam kada jedem krompir, bilo šta što je sastav krompir, banana i jabuka.... Ne znam šta je to i da li je možda slučajno. Ja ne znam više šta da radim. Da li da se javim infektologu radi ove candide, jedino je to do sada dokazano. Ne uzimam više ipp ali opet se dešava.
syntr is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:22.