Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.02.2014., 00:18   #601
Quote:
donka19 kaže: Pogledaj post
bok....naletjela sam na ovaj forum tražeći informacije o aortnoj sterozi pošto je mojoj mami danas dijagnosticirano navedeno stanje.
htjela sam vas zamoliti da mi objasnite kak izgleda neinvazivni (kroz žilu kak zamjenjuju zalistak) i invazivni operativni postupak (iz vlastitog
iskustva ili osobe bliske vama) te o stanjima pacijenta nakon operacije....također bi mi bilo neizmjerno važno da mi navedete koji je životni
vijek nakon zamjene zaliska pojedinom operativnom metodom te ovisno o tome dali je korišten biološki ili umjetni zalistak...stvarno mi je bitno
da mi što prije javite jel sam naletjela na podatak da većinom ljudi koji ne završe na operaciji s ovom tegobom žive nakon dijagnoze još 2-3 godine,
a nakon operacijskog zahvata prosječno 10 godina dulje, ne želim vjerovat takvim statistikama te bi vam bila izrazito zahvalna ako bi mi što prije
odgovorili na ovaj post jer sam zabrinuta za mamu i teško mi je prihvatiti činjenicu da ju neću imat kraj sebe više...također mi navedite
rizike prilikom operacije...hvala unaprijed.
Ja sam (50 god.) bio na operaciji srčanog zalistka prošle godine u Zgb - Dubrava. Operecija je trajala 6 sati - intenzivna 2 dana, postintezivna 2 dana - oporavak do 6 mjeseci. Počeo sam hodati 4 dana iza operacije.
Sve je prošlo OK - morate biti disciplinirani (prehrana - malo laganija hrana i manje soli).
Sve što Vas zanima, izvolite me konkretno pitati. Rado ću Vam pomoći ako znam. Možete mi pisati kao privatnu poruku, ako znate koristiti tu opciju.
Također, dat ću Vam, ako želite, svoj tel. da o svemu popričamo. Laku noć i pozdrav iz Zgb! Marijan
123Marijan is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2014., 14:52   #602
Pozdrav forumašima,

Napravio sam TEE ultrazvuk i kardiolog mi je napisao: "Pošto se radi o bikuspidnoj valvuli i diletaciji ascendentne aorte molim učiniti MSCT angiografiju čitave toraktalne aorte".
Budući da mi je komplicirano ponovno uhvatiti kardiologa, a želio bi izbjeći zračenje na CT snimanju, zanima me dali i gdje se ta pretraga može napraviti sa MR uređajem?
Zvao sam već u Polikliniku Sunce i kažu da mi to oni mogu snimiti ali da je očitanje nalaza problematično, pa me to zbunjuje.

Zahvaljujem ako mi netko može pojasniti razliku između ta dva snimanja.
sigmaonyx is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2014., 21:44   #603
Pozz svim forumasima, Izadeli i Treboru poseban pozz.

Znate sta moje srce me izluđuje ali bas izluđuje. Koju god terapiju dobijem ne pomaze pa to je da covjek izludi. Uglavnom, moj dr, koji hvala bogu ima jos dobrih zivaca za mene stavio me na Betaloc Zok 100 mg. i gle cuda, pomaze no dobro nisam zato tu. Zasto ja se umaram vise nego "drugi" srcani operirani bolesnici? Mene to strasno interesira. Lik od 89 g brze hoda od mene, naravno ima pace kao i ja i leti... hm....Da podsjetim operirana sam po Bentallu i ugraden mi pacemaker. Pijem Rytmonorm 300 mg 2x1 i Betalock 1x1, martefarin prema nalazu INR. I pitanje jos jedno za dr. Ablacija na moje stanje, ca mislite o tome??? Ja bi i nebi... hmmm pomoc ako moze i objasnjenje hvala puno. Lip pozz
Victoria0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2014., 21:47   #604
Quote:
sigmaonyx kaže: Pogledaj post
Pozdrav forumašima,

Napravio sam TEE ultrazvuk i kardiolog mi je napisao: "Pošto se radi o bikuspidnoj valvuli i diletaciji ascendentne aorte molim učiniti MSCT angiografiju čitave toraktalne aorte".
Budući da mi je komplicirano ponovno uhvatiti kardiologa, a želio bi izbjeći zračenje na CT snimanju, zanima me dali i gdje se ta pretraga može napraviti sa MR uređajem?
Zvao sam već u Polikliniku Sunce i kažu da mi to oni mogu snimiti ali da je očitanje nalaza problematično, pa me to zbunjuje.

Zahvaljujem ako mi netko može pojasniti razliku između ta dva snimanja.
Pozz, ja sam radila MSCT aorte jedno 6 puta, tako da.... slobodno mozes i to napravit vidjet ce oni ono sto im triba, MSCT se radi s kontrastom intravenozno a MR je snimanje kao i CT. A sva ta zracenja su minimalna, jer po tome ja bi tribala biti kao nuklearka ozračena :P :P sretno i lip pozz
Victoria0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2014., 00:52   #605
Kardijalnakirugija- Kardiohirurgija

Ukoliko imate pitanja iz ove oblasti potrudit cu se da vam pomognem rijesiti nedoumice putem foruma....lijep pozz
Cardio is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2014., 10:10   #606
Quote:
Cardio kaže: Pogledaj post
Ukoliko imate pitanja iz ove oblasti potrudit cu se da vam pomognem rijesiti nedoumice putem foruma....lijep pozz

Poštovani

Imam pitanje, pa molim ako možete pomoći dok čekam dodatne nalaze/kardiloga...

Imam 35godina/184cm/75kg. Do pred mjesec dana sam se aktivno bavio sportom bez ikakvih smetnji, međutim na zadnjem ultrazvuku (napravio sam TEE i TTE) otkriveno mi je: "Aortaina valvula bikuspidna ( srašteni LKK i NKK ) ,dobre separacije kuspisa , bez znakova stenoze. Vizualizira se jet srednje teške AI. Vidljiv dio ascendentne aorte dilatiran do 5,1 cm".

Koliko sam upoznat to je dosta ozbiljan problem i vjerojatno me čeka operacija u dogledno vrijeme. Za sada mi je rečeno da izbjegavam ekstremne napore, dizanje teških stvari ali da su mi dozvoljeni srednje teški napori.
Zanima me na koji način definirati "srednje teški napor"? Dali možete reći koji puls ne bi smio prelaziti u odnosu na maksimalni? Koji tlak ne bi smio prekoračiti pod opterećenjem? Dali je bitna dužina napora ako ne prelazim zadane granice pulsa/tlaka?

S obzirom na godine i način života ne bi se htio uspaničiti i odreći se svega ali niti se dovoditi u veliki rizik.

Zahvaljujem na odgovoru.
sigmaonyx is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2014., 20:37   #607
Pozdrav, bila bih jako zahvalna kad bi mi netko objasnio nalaz srca. Tata je danas saznao da mora na hitnu operaciju srca. U nalazu piše TEŠKA MITRALNA STENOSA.
Diagnozatenosis v. mitralis gravis
Nalaz: Lv nije dilatiran (4,8)
JOMA 84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2014., 23:04   #608
sličan slučaj

Quote:
sigmaonyx kaže: Pogledaj post
Poštovani

Imam pitanje, pa molim ako možete pomoći dok čekam dodatne nalaze/kardiloga...

Imam 35godina/184cm/75kg. Do pred mjesec dana sam se aktivno bavio sportom bez ikakvih smetnji, međutim na zadnjem ultrazvuku (napravio sam TEE i TTE) otkriveno mi je: "Aortaina valvula bikuspidna ( srašteni LKK i NKK ) ,dobre separacije kuspisa , bez znakova stenoze. Vizualizira se jet srednje teške AI. Vidljiv dio ascendentne aorte dilatiran do 5,1 cm".

Koliko sam upoznat to je dosta ozbiljan problem i vjerojatno me čeka operacija u dogledno vrijeme. Za sada mi je rečeno da izbjegavam ekstremne napore, dizanje teških stvari ali da su mi dozvoljeni srednje teški napori.
Zanima me na koji način definirati "srednje teški napor"? Dali možete reći koji puls ne bi smio prelaziti u odnosu na maksimalni? Koji tlak ne bi smio prekoračiti pod opterećenjem? Dali je bitna dužina napora ako ne prelazim zadane granice pulsa/tlaka?

S obzirom na godine i način života ne bi se htio uspaničiti i odreći se svega ali niti se dovoditi u veliki rizik.

Zahvaljujem na odgovoru.
Kada sam pročitao tvoj post nisam mogao da vjerujem.
Imam 40 godina,104kg i 190 cm,bikuspidnu valvulu i aneurizmu ascedentne aorte 51cm.Gdje se liječiš i kod kojeg specijaliste?
Neretva23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2014., 21:27   #609
Bikuspidna aortna valvula skoro redovito zahtjeva zamjenu. "Fora" je pogoditi dobar tajming....sretno.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2014., 21:35   #610
Quote:
JOMA 84 kaže: Pogledaj post
Pozdrav, bila bih jako zahvalna kad bi mi netko objasnio nalaz srca. Tata je danas saznao da mora na hitnu operaciju srca. U nalazu piše TEŠKA MITRALNA STENOSA.
Diagnozatenosis v. mitralis gravis
Nalaz: Lv nije dilatiran (4,8)
Vjerujem da si odgovor dobio/la.....Navedeni termin opisuje stanje/bolest srčanog zaliska koji dijeli lijevu pretklijetku od lijeve klijetke gdje se isti "ne otvara" dovoljno dobro pa srce ne uspijeva izbaciti svu krv "prema dalje"...Cjelokupno dešavanje tijekom vremena se reflektira na veličine srčanih šupljina pa je opis da LV ( lijevi ventrikul ) nije dilatiran dobar pokazatelj stanja miokarda usprkos nalazu na zaliscima...za sad...
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2014., 19:09   #611
jeli netko ima možda iskustva ili dojmove o dr. kardiologije, gospodinu Aleksanderu Ernst?
idemo kod njega na pregled zbog aortne stenoze pa me zanima....kakvi su dojmovi o njemu i njegovoj stručnosti
donka19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2014., 21:46   #612
Quote:
Neretva23 kaže: Pogledaj post
Kada sam pročitao tvoj post nisam mogao da vjerujem.
Imam 40 godina,104kg i 190 cm,bikuspidnu valvulu i aneurizmu ascedentne aorte 51cm.Gdje se liječiš i kod kojeg specijaliste?
Hmmm valjda 5.1 cm ili ti ga 51 mm., sumljam bas da je aneurizma 51 cm :P. Zanima me sta su ti rekli ako nije tajna... Pozdrav...
Victoria0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2014., 03:02   #613
Quote:
Victoria0 kaže: Pogledaj post
Hmmm valjda 5.1 cm ili ti ga 51 mm., sumljam bas da je aneurizma 51 cm :P. Zanima me sta su ti rekli ako nije tajna... Pozdrav...
Dobro sumnjaš,jasno ti je da je bila greška.Naručen u rujnu na koronagrafiju,a preporuka kardiologa je operacija(navodno možda bez Bentela,jer zalisci dobro rade).
Neretva23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2014., 16:21   #614
mala pomoc

Potrebno mi je misljenje strucnog lica,pokusacu da budem sto kraci i da mi ako je moguce neko odgovori na par pitanja.

Usled stresa imao sam problem brzog zamaranja i nedostatka daha te sam preko porodicnog otisao do kardiologa koji mi je radio ergotest koji nisam izdrzao,te poslao na kliniku smatrajuci da sam zacepljen,na klinici su mi ugradili 3 stenta.nalaz ide ovako
RIA suzena tandem lezijom 90-95% OM1 suzena proksimalno 75%.desna koronarna arterija suzena proksimalno-medijalno 30-40% distalno okludirana 100% prikazuje se a preko autokolaterala.Ur na PCI RIA u proksimalnu RIA ugradjeni stentovi uz minimalan overlap,potom uradjena PCI OM1direkt tehnikom implantiran stent krajnji rezultat optimalan.TIMI 3 protok u RIA i RCx u narednom aktu planirati PCI CTO ACD.

radjen je i eho kasnije sa nalazom:
ekg sinusni ritam lei qs u d3 i avf i negativni t talas na d3 i avf i aplatiran na d2
ehokardiografski se registruje lijeva komora urednih dimenzija sa inicijalnom hypertrofijom i fibrozom i ocuvanom sistolnom funkcijom.
EF:63% IVS 12mm, LVDD 48mm
dopplereehokardiografski se registruje uredan protok nad svim uscima uz minornu reg.nad mitralnim liscem.
lijevi atrij granicne velicine
desnostrane srcane supljine uredne
te drugi eho u drugoj klinici:
aorta svijetlih zidova,normalnog dijametra u korijenu 38mm,ocuvane searacije AoV trolisna kompetentna,lijeva predkomora normalnih dimenzija 39mm bez stranih masa u njoj.Lijeva komora normalnih dimenzija EDD 50mm,ESD 33mm ocuvane sistolne funkcije oko 60% bez segmentnih ispada u kinetic.Mitralna valvula lako fibrinozno izmjenjen uz MR1-2 i transmitralni profi
l proka u vidu poremecaj relaksacije LK.Desna komora normalnih dimenzija uz TR1+ i kompetenu PV bez slobodne tecnosti.VCI normalnog dijametra u korijenu

posle 6 mjeseci radio sam ergotest koji sam prosao te sam jos jednom otisao na koronarografiju da pokusam uraditi PCI CTO ACD.U toku koronarografije malo me je bolilo i doktor mi je rekao da bi on ostavio tako i ne bi nista dirao jer ne bi dobio protok nista bolji nego sto vec imam.nalaz koji me zanima da mi neko protumaci je sad ovaj posle pokusaja PCI CTO ACT

glavno stablo je normalnog odstupa ,pravca i lumena,grana se na RIA i RCx
RIA:u proksimalnom segmentu se vide ranije implantirani stentovi bez instent restenoze,ispod odvajanja dijagonalne grane RIA suzena oko 30% u daljem toku (mediodistalno) bez suzenja,preko septalnih grana daje dobro razvijene kolaterale za ACD.
RCX: Normalnog odstupa i pravca,bez znacajnih suzenja,nastavlja se u jaku OM granu koja je bez suzenja,odmah po odstupu u OM grani vizualizira ranije implantirani stent bez instent restenoze.
RCA:Normalnog odstupa i pravca,u duzem proksimalnom segmentu suzena 30-40%.U medijalnom segmentu okludirana (100%).okluzivni segment je dug oko 5 cm.preko ventrikularne gran dobro pune PL i PD.

nije mi ugradjen stent.


moja pitanja su:
1.da li sam ja imao infrakt posto nisam osetio nikad nikakav bol osim gusenja,
nisam imao nekih posebnih smetnji prije intervencije osim stresa te sam gubio dah i imao bol u donjoj vilici vise kao trnjenje
2.posle ugradnje 3 stenta osecao sam se dobro a onda je pocelo tipa gusenje bol u grudima koji se moze da podnosi kao da je neko pijesak stavio na grudi ali kontantan bol je poceo da utice na koncentraciju i na posao.isao sam na pretrage ekg ali kazu mi da je to psiha.koliko je to tacno
3.u zadnje vrijeme sam ok polako me prolazi i panika ali izgleda da imam erektivni poremecaj te me zanima posto je vrlo vjerovatno zasnovan na psiho bazi koliko je stetna za mene upotreba sampona ili sl preparata i smijem li uopste to koristiti.
4.na osnovu ovih mojih nalaza sta mi vi preporucujete tj.koliko je moje
stanje bilo opasno jer su mi rekli dosao si u 5 do 12 i koliko je opasno sada i na sta da obratim paznju te koliko su mi intervencije pomogle.
5.cime mogu da se bavim i da li sam ja u principu zdrav covjek ili bas bas moram da pazim na sve moguce
6.imam tegobe da mi fali vazduha cesto tipa pet sest puta udahnem da konacno uspijem sve dotle osjecam kao da nemam vayduha i tako stalno.da li je to povezano s mojim stanjem
hvala
siskobn1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2014., 20:15   #615
Pozdrav, podižem topic radi pitanja kojeg imam..moj otac od 69godina imao je 29.9.2014. operaciju na srcu (zamjena srčanog zaliska) koje je protekla dobro te je proveo na intenzivnoj 5 dana te je 5.10. prebačen na odjel.

Problem je što ima dosta rupa u sjećanju i gubitak pamćenja pa nas to zabrinjava mada liječnici kažu da je to sve u granicama normale.

Jel imao netko sličnih iskustava pa da nas ohrabri malo..

Isprike ako je negdje već pisano o tome ali tema je poprilično velika a mislima smo negdje drugdje.

Hvala unaprijed.
__________________
podržimo UDRUGU FRANAK!
nansale is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2014., 23:46   #616
Da se nadovežem na prethodno pitanje:

Moj otac operisao je u sredu poslepodne aneurizmu uzlazne aorte (zamenjena je plastičnim graftom) i zalistak (zamenjen je goveđim). Operacija je uspešno prošla, no nakon što se probudio, pokazuje znake postoperativnog delirijuma: dezorijantisanost, izgubljenost i agresivnost, hoće da počupa sve kablove i da ustane i ode (ne zna gde se nalazi i ne zna da je operisan). Taj delirijum uglavnom se javlja noću... danju je priseban i zna da se nalazi u bolnici, prepoznaje sve nas kao članove porodice i jedino se žali na užasan i nepodnošljiv bol.. takođe je svestan da je hteo da počupa sve kablove.

Doktori kažu da se to dešava i da je prolaznog karaktera (daju mu antipsihotik Haloperidol), no s obzirom da se ti psihotični napadi dešavaju u talasima već četvrti dan od buđenja, zbog kojih je sve vreme u šok sobi (svi ostali parametri su u redu), hvataju me najužasniji strahovi da će takav ostati.

Napominjem da nije bolovao od psihičkih bolesti ni od bolesni zavisnosti (osim što je kao strastveni pušač naglo prekinuo sa cigaretama samim dolaskom u bolnicu).

Da li je neko ili nečiji član porodice prošao kroz slično iskustvo?
crveni kos is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2014., 20:08   #617
Quote:
crveni kos kaže: Pogledaj post
Da se nadovežem na prethodno pitanje:

Moj otac operisao je u sredu poslepodne aneurizmu uzlazne aorte (zamenjena je plastičnim graftom) i zalistak (zamenjen je goveđim). Operacija je uspešno prošla, no nakon što se probudio, pokazuje znake postoperativnog delirijuma: dezorijantisanost, izgubljenost i agresivnost, hoće da počupa sve kablove i da ustane i ode (ne zna gde se nalazi i ne zna da je operisan). Taj delirijum uglavnom se javlja noću... danju je priseban i zna da se nalazi u bolnici, prepoznaje sve nas kao članove porodice i jedino se žali na užasan i nepodnošljiv bol.. takođe je svestan da je hteo da počupa sve kablove.

Doktori kažu da se to dešava i da je prolaznog karaktera (daju mu antipsihotik Haloperidol), no s obzirom da se ti psihotični napadi dešavaju u talasima već četvrti dan od buđenja, zbog kojih je sve vreme u šok sobi (svi ostali parametri su u redu), hvataju me najužasniji strahovi da će takav ostati.

Napominjem da nije bolovao od psihičkih bolesti ni od bolesni zavisnosti (osim što je kao strastveni pušač naglo prekinuo sa cigaretama samim dolaskom u bolnicu).

Da li je neko ili nečiji član porodice prošao kroz slično iskustvo?
Odgovor na upit .
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2014., 23:38   #618
molim savjet!

pozdrav svima, posebno Treboru, prvi put pišem na ovom topicu.

Trebor je bija naša velika podrška u 1 mj.2012. u topicu anestezija i reanimacija, pa se i sada nadam sličnoj podršci i odgovoru.
Dakle, radi se o mom suprugu (53 g.) koji je od 12/2011 - 3/2012 otkrio sve čari IM, sa (tako kažu) svim mogućim komplikacijama, preživio kardiogeni šok, 40 dana respiratora, „obogaćen“ sa 3 stenta, i jako se dobro oporavio, od doslovno mrtve osobe, danas bez problema propješači 10- ak km.
Za vrijeme 46 dana extremnog JIL-a, sa edemom kompletnih pluća, ponovljenim IM uz reanimaciju nekoliko puta, pleuralni izljev, plućna hipertenzija, ARDS, plućni aspirat i urinokulture su konstantno imali nove „bakterijske goste“ ,traheotomija, 1.koronarografija POBA okludiranog proksimalnog segmenta Cx, nekoliko zahvata u sali namještanja „živahne“ kanile, 2. Koronarografija PCI reokludirane Cx s umetanjem BMS stenta, te PCI LAD sa umetanjem 2 stenta,dehidracijom, izlazi sa 28 kg mase manje, doslovno skoro bez mišićne mase, još uvijek s kanilom na odjel kardiologije sa „suvenirima“:

St post IM inferoposteriorem (STEMI)
Cardiomyopathia ishaemica dilatativa
Insuf v. Mitralis gravis
Shock cardiogenes
Insuff respiratoria
Diabetes melitus sine th.
Cataracta presenilis oc.utq.gradis gravis
St.post reanimationem cardiorespiratoriam

Terapija: Andol, Pigrel, Controloc, Fursemid, Aldactone, Lanitop, Carvetrend,Tritace, Tricor
Počinje mukotrpni oporavak, od učenja ustajanja i hodanja, i to još sa samo 10% vida, i nakon još mjesec dana kardiologije urađena 3. Koronarografija i napokon kućna njega. Oporavak teče vrlo uredno, nakon 4 mjeseca u prijeoperativnom EKG-u, zbog skidanja mrene, otkriven FA/VT, slijedi koronarna jedinica, ergometrija,
UZ: dilatiran lijevi atrij 52 mm IVSD 11 mm, LVIDd 60 mm, inače primjerene dimenzije srčanih kaviteta i stijenki. Očuvana sistoička funkcija lijeve klijetke, EF 54, dijastolička disfunkcija tipa lezije relaksacije E/A 0.80. Mitralna insuf.angio II, aorta insuf.angio I. Inače zalisci zadovoljavajuće funkcije i morfologije. Nema perikardnog izljeva, nema plućne hipertenzije.
Koronarografija:
Učinjenom koronarografijom indicirana POBAin stent stenoza OM 1 i LAD uz prethodnu procjenu FFR-aom. U istom aktu učinjena uspješna POBA in stent stenoza CX i LAD te stenoze OM1 što je provjereno postproceduralnim FFR-OM.(Ovo je samo zaključak koronarografije.)

Nakon toga u 6.mj. 2013g. učinjena je opet koronarografija,
UZ: primjerene dimenzije desnih srčanih šupljina, LVIDd 5.5 cm, dilatacija lijevih LVIDd 6cm, LA 5cm. Uredna debljina miokardaIVSd i LVPWd 1cm. Korjen aorte blago ateromatozan, supravulvularno do 3,3cm. Globalno sinkrona kontraktilnost, jasna hipokinezija, inferoposteriorne stijenke, ukupna EF oko 49% Dijastolička disfunkcija na prijelazu pseudonormalizacije prema reverzibilnoj restrikciji. Valvularni aparat aterosklerotski promijenjen, uredni anterogradni protoci . Vide se minimalna neznačajna AR i MR angio 1+. Bez indirektnih pokazatelja razvijene plućne hipertenzije, PvaccT 110mces. Bez perikardnog izljeva i intrakavitalnih tvorbi. Zaključak: ishemijska dilatacijska kardiomiopatija sa regionalnim ispadom kontraktiliteta, graničnom globalnom sistoličkom ilezijom dijastoličke funkcije.
Nalaz selektivne koronarografije: Deblo (LM)uredna
LAD: snažna, opasuje apeks, granično signifikantne 30-40% in stent restenoze postavljenih stentova proksimalnog segmenta (BMS Evolution 3.0x13 mm, BMS pro Kinetic 2.75x20 mm)
Dijagonalna grana: u proksimalnom segmentu (80%) stenozirana.
Cx: snažna, s bogatim raspletom, snabdijeva lateralnu i dio inferiorne stijenke, 70% instent restenoza postavljenog stenta proksimalnog segmenta (BMS pro-Kinetic 3,5x20mm), 80% stenoza distalnog segmenta nakon odvajanja marginalne grane
RCA: dominantna, srednje snažna, teške, granično signifikantne rubne promjene u proksimalnom i srednjem segmentu (izmjenjuju se aneurizmatska proširenja i granično signifikantne stenoze do 50%).
Ventrikulografija: Hipokinezija inferiorne stijenke uz održanu globalnu sistoličku funkciju lijeve klijetke (EF 55%), bez mitralne insuficijencije i gradijenta preko aortalnog zaliska.
Zaključak: Granično signifikantne in-stent restenoze lijeve prednje silazne grane, signifikantna in-stent restenoza cirkumfleksne arterije uz granično signifikantne stenoze desne koronarne arterije. Prikazati bolesnika na kardiološko-kardiokirurškom konziliju.

Uz to je i shematski prikaz sa ucrtanim opisanim stanjem, te nakon toga

Zaključak koronarografije: bolesnik od ranije poznatom ishemijskom kardiomiopatijom i višežilnom koronarnoim bolešču, hospitaliziran je zbog indicirane kontrolne koronarografije, nakon koje je prezentiran na kardiokirurško-kardiološkom konziliju, te je odlučeno da je indicirana kardiokirurška revaskularizacija. Tijekom hospitalizacije klinički stabilan, kardiopulmonalno kompeziran,bez tegoba. Otpušta se, i javiti se kardiokirurgu dr.......... 13.6.2013 u 9 h , radi dogovora o terminu op. Učiniti preoperativno UZ vratnih krvnihžila, spirometriju. Učinjena i scintigrafija.
Naravno, odemo u doktora, super fina i ljubazna osoba, sve objasni,radit će 3 premosnice i da dodemo idući tjedan za konkretan datum. I da nam datum, negdi 15.7. da će bit pozvan da dode na odjel i ........ništa, odemo do njega opet......hitni slučajevi.....ok sve razumin, dobijemo novi datum, 3 dana prije nego on ide na godišnji, opet ništa, prode godišnji, opet kod njega, ...štrajk!, pa oko 3-4 mjeseca opravdavanje na štrajk, već se pomalo gube živci, (a i povjerenje) prekrasna je stvar za ovakvog srčanog bolesnika, nekoliko puta se psihički pripremat za operaciju...i od toga ništa , svi nalazi koje je napravija su davno već stari i koronarografija, i UZ, i scintigrafija...i tako zadnji put ja kod dotičnog doktora, i pitam ok sve mi je jasno, i moj muž je na početku svoje priče bija hitan, i ko zna kome je odgođena operacija, šta ako se njemu nešto poremeti dok čeka? Odgovor: onda će kao hitni doć na odjel i bit će operiran!
On je 1. na listi od „hitno-redovnih“ i bit će to vrlo brzo, zvat ćemo vas! Doktore, kad trebam nazvat, ne treba, mi ćemo zvat vas! I tako 1.na listi čeka već godinu ipo! Dakle godinu ipo niko sa liste nije operiran?! Tu nešto smrdi!
Nedavno smo pokušali kod drugog kirurga, ali ne to je pacijent od kolege, on se ne bi miješa u njegovog pacijenta.
Evo danas ponovo posjetila njegovog kardiokirurga i dobijemo (nakon 1,5 god.na temelju isto toliko starih nalaza) preporuku da on ne bi to sada dirao, da je on stabilan i dobro se osjeća, da u stentovima je prisutna ta stenoza koja nije toliko hitna za op. Tu je nekih 30-40%,.... tu je ovih 70%, ali te žile su prohodne i ako se napravi sada by-pas onda će one gubit svoju funkciju.....u svakom slučaju on za sada ipak preporuča konvencionalno liječenje, pa ćemo vidit razvoj situacije, ne trebamo „srljat“.
Zanima me, ako mi možete reć da li po njegovom stanju on može čekat toliko i ko zna još koliko?? Da li je uopće normalno da danas dobijem takav odgovor i to na temelju koronarografije iz 6.mj.2013.? Da li se u zagrebačkim bolnicama može doć na red za godinu dana, ili u Magdaleni? Koja je uopće procedura za doć u Zg, do kardiokirurga? Da li pretjerujem ako bi volila da mi još neki kardiokirurg potvrdi njegovu odluku? Zna li itko kome se najbolje javit, kojim putem, tel,mail, ili je to ono dođi ako ti triba?Da li se uopće dolazi na red ako se nema za kuvertu? (to nikada nisam virovala, ali sada mi sve češće govore ljudi, istina ili laži?) Činjenica je da sad niti na kontrolu ne znam uopće kad da ide, triba li? Kud da krenemo? Ili da nastavimo čekat? A bojim se, jako se bojim da se ne dogodi ponovo drama kao na početku.
Oprostite ako je ovo bilo preopširno, ali vjerujte sažela sam koliko sam uspila ovu njegovu bibliju od nalaza, i zahvaljujem na svakoj pomoći
zd64 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2015., 10:12   #619
operacija aorte idr.

Poštovani m.ja sam operirana prije 40 dana i rađena mi je rekonstrukcija aorte i zaliska po Davidu imam ugrađen 30mm silver..osim što osjećam bol u lijvom ramenu i bol prilikom dubokog udisaja(rekli su da je to sve normalno).šav .tj.rez preko prsne kosti je do jučer bio ok.suh.kraste su otpale ali sam primjetila da su mi počele izlaziti kao neke silk- žice.,metalni konac šta li je već. duž cijelog ožiljka.jel to normalno?Šta trebam poduzeti.?Da ih sama izvučem ili?
kijaraa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2015., 22:12   #620
Bila bih vam zahvalna ako me netko može utješiti, savjetovati.

Nemam kod sebe maminu dokumentaciju
ali ukratko
kardiomiopatija "non-compaction" NYHA III
srce 30%

ugradjen CRT-D defibrilator
poboljšanje nakon ugradnje

prije 3 mj mama dobila težu opeklinu na nozi koja ne zarasta, trenutno je u bolnici po riječima dr.mora na op. zahvat presadjivanja kože.

iako sam pokušavala razgovarati s dr. o njenom stanju i sposobnosti srca za anesteziju jer ipak se radi o zatajenju..nije baš bilo odjeka..

jako jako sam zabrinuta...ima li tko slično iskustvo

Hvala
__________________
"Nemojte misliti da je naklonost psa prema vama dokaz da ste divna osoba"
-Ann Landers-

www.sapica.hr
marta 76 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:50.