Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.09.2007., 22:49   #61
Opterecenost popunjenim rubrikama "nacionalnost" "drzavljanstvo", "vjera" prisutna je samo u kod nas u balkanskom mraku (nikad se ne zna sto nosi buducnost, mozda novi "nacionalno-vjerski" rat) inace to je relikt proslosti a svoju nacionalnost (pripadnost necijem jezicno-kulturno-povijesnom krugu) ljudi u normalnim i naprednim zemljama upraznjavaju kroz individualne aktivnosti i kulturne manifestacije.
Ab_Origin is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 23:11   #62
Quote:
PeGO kaže: Pogledaj post
Piše mi Hrvat....možda je tebi narodnost Crtica (-)
Carski.
_slafko_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 23:14   #63
Quote:
kladionica kaže: Pogledaj post
možda za djecu rođenu u miješanom braku?
da, ali to su onda u principu rijetki slucajevi, a mislim da se u tom slucaju ceka da dijete naraste, pa od 16. godine ima mogucnost da samo bira nacionalnost, bilo oca, bilo majke... sad ne znam proceduru koja je tocno, ali znam za jedan slucaj...
user_name is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 23:27   #64
kod bošnjaka je problem to,što taj naziv nije postojao prije rata.

Prije rata sam bila muslimanka po narodnosti!Sada kada su to ukinuli,sve se pomješalo,i pojma nemamko postadoh hrvat ,hehe
simba is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 23:36   #65
Quote:
tomo2007 kaže: Pogledaj post
Rodni list se ne vadi u mupu, i ne možeš biti što hoćeš!
Nije to samo tako kako ti misliš!
Naravno da možeš po nacionalnosti biti što hoćeš. To je stvar osobnog osjećaja.

Inače, postoji i rubrika u MUP-ovoj bazi, i naravno može se mijenjati.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 23:42   #66
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Naravno da možeš po nacionalnosti biti što hoćeš. To je stvar osobnog osjećaja.

Inače, postoji i rubrika u MUP-ovoj bazi, i naravno može se mijenjati.
ovo nije tocno, ali pretpostavljam da se razumijemo na sta mislimo...
ako ti je npr. mama slovenka, a tata hrvat, onda ovisi kako se ti osjecas, kao slovenac ili hrvat...
a recimo ne mozes se ti osjecati kao francuz, mislim mozes, ali svejedno nisi francuz po nacionalnosti i nikad neces biti...
user_name is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 00:37   #67
Quote:
user_name kaže: Pogledaj post
a nacionalnost imas po rodenju, to si sto jesi...
Nemaš to po rođenju, to se te razvija.

Quote:
Ab_Origin kaže: Pogledaj post
nacionalnost (pripadnost necijem jezicno-kulturno-povijesnom krugu) ljudi u normalnim i naprednim zemljama upraznjavaju kroz individualne aktivnosti i kulturne manifestacije.
Da, u normalnim zemljama.

Quote:
user_name kaže: Pogledaj post
da, ali to su onda u principu rijetki slucajevi, a mislim da se u tom slucaju ceka da dijete naraste, pa od 16. godine ima mogucnost da samo bira nacionalnost, bilo oca, bilo majke... sad ne znam proceduru koja je tocno, ali znam za jedan slucaj...
Misliš da su nacionalno mješoviti brakovi rijetki? Nisu.
Dijete ne bira nacionalnost oca ili majke. Dijete kroz svoje odrastanje stiče osjećaj pripadnosti..... i nalazi sebe.

Quote:
simba kaže: Pogledaj post
Prije rata sam bila muslimanka po narodnosti!Sada kada su to ukinuli,sve se pomješalo,i pojma nemamko postadoh hrvat ,hehe
Ti si uvijek ono što jesi, što osjećaš, kako god to političari i ini nazivali.

Quote:
user_name kaže: Pogledaj post
ovo nije tocno, ali pretpostavljam da se razumijemo na sta mislimo...
ako ti je npr. mama slovenka, a tata hrvat, onda ovisi kako se ti osjecas, kao slovenac ili hrvat...
a recimo ne mozes se ti osjecati kao francuz, mislim mozes, ali svejedno nisi francuz po nacionalnosti i nikad neces biti...
Možeš postati i Francuz po nacionalnosti. Npr. mama Slovenka, tata Hrvat, ti od rođenja živiš u Francuskoj i u tebe se usadi pripadnost tom krugu.
__________________
:)
colour is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 00:40   #68
Quote:
user_name kaže: Pogledaj post
ovo nije tocno, ali pretpostavljam da se razumijemo na sta mislimo...
ako ti je npr. mama slovenka, a tata hrvat, onda ovisi kako se ti osjecas, kao slovenac ili hrvat...
a recimo ne mozes se ti osjecati kao francuz, mislim mozes, ali svejedno nisi francuz po nacionalnosti i nikad neces biti...
Naravno da se možeš osjećati i izjašnjavati kao Francuz i upravo si onda Francuz, govoriš tečno francuski, pripadaš francuskom kulturnom krugu... Nitko nikome ne može određivati nacionalnu pripadnost, o njoj se svaki pojedinac izjašnjava, ukoliko želi.

Nacionalna pripadnost roditelja i djece ne mora biti jednaka. Inače nacije ne bi nastajale, pa i nestajale (čak i ne nasilno, neke su se jednostavno utopile u veće i sl.).
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 20:33   #69
kako to misliš da nacionalnosti djece i roditelja moraju biti iste?

nacije si one gdje imaš državljanstvo
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 21:35   #70
@ri$nacije si one gdje imaš državljanstvo

pa i ne baš
pitaj kapetana hajduka
hrvatina od glave do pete, al uzeo bih državljanstvo

mislim da je to jedan jednostavan primjer, pogotovo ako pročitaš razgovor sa Hrgovićem nakon utakmice Hrvatska-bih
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2007., 14:13   #71
miješaš narodnost (nacionalnost) i naciju.

Ono prvo je vezano za osjećaj, dok je ovo drugo stvar papira...
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2007., 16:08   #72
Negdje se to tako tumači, ali za nas nacija je jednaka nacionalnosti i jednaka narodnosti, a ovo drugo je državljanstvo.
__________________
:)
colour is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2007., 16:26   #73
za koga to "nas" tj "vas"?
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2007., 16:53   #74
Quote:
Ri§ kaže: Pogledaj post
za koga to "nas" tj "vas"?
Ma nisam mislila na "nas" i "vas".

Npr. Američka nacija. Postoji ili ne? Po svoj logici trebalo bi govoriti samo o amer. državljanstvu.
Ali govori se o amaričkoj naciji, iako su tu okupljeni ljudi različitih nacionalnosti.
Nacija u nastajanju.

Nas, mislim sad konkretno ovu državu. Kao i većinu ostalih gdje se nacionalnost ne poistovjećuje s državljanstvom.

Engleski "nationality" znači državljanstvo, pa to unosi zbrku.

Isto tako niti narodnost i nacionalnost nisu baš istovjetni pojmovi.
Narod, nacionalnost, državljanstvo. Tim redoslijedom ako se dobro sjećam.

Ali ovo nema veze s pravom, mislim bar.
__________________
:)

Zadnje uređivanje colour : 05.09.2007. at 17:33. Reason: tipfeler
colour is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2007., 17:26   #75
Da su narodnost i nacija jedno te isto,
onda na domovnici - dokazu o državljanstvu, naciji, ne bi postojala kategorija za sebe....

Amerika je prijmer za sebe.

Inače, narodi su specificum za Evropu.
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2007., 17:31   #76
Quote:
Ri§ kaže: Pogledaj post
onda na domovnici - dokazu o državljanstvu, naciji, ne bi postojala kategorija za sebe....
U domovnici se spominje samo pojam državljanstva.
__________________
:)
colour is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2007., 17:54   #77
a zašto u rodnom listu onda postoje dvije razl. kategorije; za državljanstvo i narodnost?
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2007., 17:57   #78
Ri§, jesi ti mene našao zezat????????
__________________
:)
colour is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2007., 18:04   #79
Quote:
camus kaže: Pogledaj post
nisi morala upisati nacionalnost, ja i muz ostavili prazno, nek mali odluci kad odraste (muz je ceh)....

to smo i mi napravili 1966, a onda su očito sami organi upisali u rubriku jugoslaven ( to sam kasnije čula da su neopredijeljene tako automatski upisivali!), pa je bilo povuci-potegni kad mu je trebala domovnica, iako su ga upisali u državljanstvo RH, po očevu mjestu rođenja. no da, i onda se moglo birati između mog ili muževog mjesta rođenja... bilo bi bolje da je upisano moje (sisak), bilo je bliže za kojekakve potvrde.

no da, tad su se svi čudili zakaj nismo htjeli upisati jugloslaven a meni bilo glupo da mi odlučujemo... i njemu se čudili u jna, jer nije upisao očevu nacionalnost!. on je uvijek glatko odgovarao, da je ovdje odrastao a da s njegovima nema nikakve veze.
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2007., 18:09   #80
Quote:
colour kaže: Pogledaj post
Ri§, jesi ti mene našao zezat????????
očito si ti mene ako su ti postovi ozbiljni!
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:07.