Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.04.2009., 12:59   #1
Višak željeza

U laboratorijskom nalazu mi žena ima željeza u serumu 40,8 a hemoglobin je 149.Što je razlog tome?Da li je u pitanju prehrana i da li je potrebna kakva dijeta?Ima 51 g.
uco is offline  
Old 24.09.2010., 19:46   #2
Arrow Povišena razina željeza

Pozdrav!

Na nalazu krvi mi je razina željeza povišena: 30 µmol/L je normalno, a ja imam 37,1 µmol/L.
Na Internetu sam čitala, i vidjela da može biti problem sa jetrom, povećana mogućnost dobivanja karcinoma, itd...
Kako još nisam bila kod doktorice, a nakon pročitanog me uhvatila panika, molim vas da mi kažete je li ima ikakvog straha.
g520 is offline  
Old 24.09.2010., 21:38   #3
Quote:
g520 kaže: Pogledaj post
Pozdrav!

Na nalazu krvi mi je razina željeza povišena: 30 µmol/L je normalno, a ja imam 37,1 µmol/L.
Na Internetu sam čitala, i vidjela da može biti problem sa jetrom, povećana mogućnost dobivanja karcinoma, itd...
Kako još nisam bila kod doktorice, a nakon pročitanog me uhvatila panika, molim vas da mi kažete je li ima ikakvog straha.
Može biti svašta, a može i ništa. ovisi kakvi su i i drugi nalazi, jer samo željezo (to je serumsko željezo, dakle ono u krvi) za sebe i ne govori puno. Mislim kakvi su ti eritrociti,TIBC, UIBC...
tenazgb is offline  
Old 24.09.2010., 22:15   #4
Puno hvala na odgovoru.
Pretrage krvne slike su u redu. Kolesterol je 6,1. UIBC je 35,7.

Možete li malo bolje pojasniti (što može biti ako mi je željezo povišeno, a ostalo je sve u redu, osim kolesterola)?
g520 is offline  
Old 24.09.2010., 22:37   #5
Dakle ovako

Problem je jednostavan. Imao sam istih problema i nazalost doktorica mi je odbrusila, jer nisam imao bas dobru krvnu sliku. Odgovor je bio jednostavan promjeniti prehrambene navike.

Kako jedes, je koliko toliko zdravo ili ?
guaranna is offline  
Old 24.09.2010., 22:51   #6
Ma inace pazim na prehranu ,ali znam biti pod stresom , u stvari jako sam osjetljiva ,uvijek i u svemu želim da je sve kako triba i ...večeras sam isto pod stresom čitajući sve i svašta o povišenom željezu a tribam čekati ponediljak da pođem kod doktorice.mene zanima ako je krvna slika u redu i uibc u redu ,osim kolesterola i željeza .ovo mi je prvi put da mi je željezo povećano i prvi put se susrećem sa tim ,a iskreno ne znam o tome ali čitajući o tome osićam se užasno . strah me .što može biti ako je samo željezo povećano?
g520 is offline  
Old 25.09.2010., 14:05   #7
I meni je bilo povećano željezo, doktorica me poslala na ultrazvuk i da ponovim krvnu sliku. Išla sam nakon dva tjedna opet vadit krv, željezo je bilo u normalnim granicama, a ultrazvuk je pokazao da je sve u redu.

Tako da se nemoj bespotrebno brinuti nego pričekaj ponedjeljak i vidi što će ti doktorica reći
nana_22 is offline  
Old 25.09.2010., 16:11   #8
Hvala puno,malo mi je lakše jer sam se čula telefonski sa doktoricom ,nisam izdržala ne zvati je .uglavnom triba sve ponoviti sa jos dosta drugih pretraga + uzv abdomena ali zaista se nadam da je doslo do pogreške u bolnici . Hvala svima koji ste se javili jer strah me razarao do maloprije .sada sam mirnija .pozdrav
g520 is offline  
Old 21.03.2011., 18:43   #9
višak željeza

molim za savjet

obzirom da većina izvora objašnjava nedostatak željeza u krvi teško nalazim bilo što korisno za višak kojeg imam. bio je 37 sad već 52 i ova neka jetrena čuda su isto povišena.

Što se zapravo može jesti da bi se smanjio unos željeza jerbo ispada da ga ima u svakoj mogućoj namirnici. pušenje/alkohol - željezo? uglavnom da li se treba javiti nutricionistu, lječniku i ima li kakve nesretne hrane koja nema željeza u sebi.

hvala
jopko_bopko is offline  
Old 21.03.2011., 19:00   #10
Smile

Quote:
jopko_bopko kaže: Pogledaj post
molim za savjet

obzirom da većina izvora objašnjava nedostatak željeza u krvi teško nalazim bilo što korisno za višak kojeg imam. bio je 37 sad već 52 i ova neka jetrena čuda su isto povišena.

Što se zapravo može jesti da bi se smanjio unos željeza jerbo ispada da ga ima u svakoj mogućoj namirnici. pušenje/alkohol - željezo? uglavnom da li se treba javiti nutricionistu, lječniku i ima li kakve nesretne hrane koja nema željeza u sebi.

hvala
Ovako, recite mi prvo koliko imate godina? Pretpostavljam da ste muškarac. Što vam je povišeno, jetreni enzimi? Jeli vas Vaš doktor poslao na pretrage zbog nekih smetnji ili ste to "rutinski" obavili laboratorij pa ste našli povišene jetrene enzime i željezo, ako vas je dr. poslao na pretrage onda se podrazumjeva da nakon što dobijete nalaz iz laboratorija taj nalaz i pokažete svom doktoru, jeli? od kad to traje?, imate li simptome? i tegobe nekve?
Što se tiče HRANE, odmah ću vam reći - mehanizam kojim željezo ulazi u krv iz probavnog sustava je tako građen da se TEŠKO možemo predozirati željezom hranom ili pripravcima željeza. Dakle, razina je željeza precizno regulirana i sigurno nemate visoko željezo jer ste nešto pojeli prema tome, nema te hrane koju ako izbjegavate možete sniziti željezo. Pušenje/alkohol - nebi trebalo imat neki utjecaj.
S druge strane: Postoje bolesti koje se očituju poremećenom apsorpcijom željeza iz crijeva (povećanom, nenormalnom) pa tada željezo može biti povišeno i nakuplja se u tkivima. Moguće da se radi o hemokromatozi koja je primjer takvog poremećaja. Moj je savjet: pokazati nalaze svom liječniku! Nikakav nutricionist.
BlueWhale is offline  
Old 21.03.2011., 19:21   #11
e, da! Koliko su vam povećani jetreni enzimi? Možete malo napisat detaljnije što piše na nalazu pa vam mogu bolje i reći, ovako samo nagađamoD
BlueWhale is offline  
Old 21.03.2011., 19:23   #12
Quote:
BlueWhale kaže: Pogledaj post
Ovako, recite mi prvo koliko imate godina? Pretpostavljam da ste muškarac. Što vam je povišeno, jetreni enzimi? Jeli vas Vaš doktor poslao na pretrage zbog nekih smetnji ili ste to "rutinski" obavili laboratorij pa ste našli povišene jetrene enzime i željezo, ako vas je dr. poslao na pretrage onda se podrazumjeva da nakon što dobijete nalaz iz laboratorija taj nalaz i pokažete svom doktoru, jeli? od kad to traje?, imate li simptome? i tegobe nekve?
Što se tiče HRANE, odmah ću vam reći - mehanizam kojim željezo ulazi u krv iz probavnog sustava je tako građen da se TEŠKO možemo predozirati željezom hranom ili pripravcima željeza. Dakle, razina je željeza precizno regulirana i sigurno nemate visoko željezo jer ste nešto pojeli prema tome, nema te hrane koju ako izbjegavate možete sniziti željezo. Pušenje/alkohol - nebi trebalo imat neki utjecaj.
S druge strane: Postoje bolesti koje se očituju poremećenom apsorpcijom željeza iz crijeva (povećanom, nenormalnom) pa tada željezo može biti povišeno i nakuplja se u tkivima. Moguće da se radi o hemokromatozi koja je primjer takvog poremećaja. Moj je savjet: pokazati nalaze svom liječniku! Nikakav nutricionist.
hvala na brzom odgovoru. čekam još pretragu za bakar i LDH,feritin, cerulopalmin i S-AST pa sa svime skupa idem kod doktorice. 29 godina, na sistematskom uočen fe-35,7, ALT 50, GGT 66 TIBC 72 - to je sve skupa bilo prije kojih 6 mjeseci.

nalazi od petka:
FE - 53,3
GGT -59
UIBC - 35,3
TIBC - 88,6
beta HCG - manje od 0,1
AFP - 1,3
ALT - 54

radio sam i neke druge pretrage nevezane za željezo pa je to sve skupa na jednom nalazu. rekao bi da imam i probavnih problema, malo brže jedem ovo ostalo je ok.

ujutro sam najčešće krkao sendviće, i meso je dosta često na meniu + košpice bundeve kao glavni porok. jedem i dosta povrća sve skupa na maslinovom ulju. znači bifteke mogu prašit i dalje, a sa nalazima kod lječnice? da li puštanje krvi dovodi fe u normalu?
jopko_bopko is offline  
Old 21.03.2011., 19:53   #13
Smile

Quote:
jopko_bopko kaže: Pogledaj post
hvala na brzom odgovoru. čekam još pretragu za bakar i LDH,feritin, cerulopalmin i S-AST pa sa svime skupa idem kod doktorice. 29 godina, na sistematskom uočen fe-35,7, ALT 50, GGT 66 TIBC 72 - to je sve skupa bilo prije kojih 6 mjeseci.

nalazi od petka:
FE - 53,3
GGT -59
UIBC - 35,3
TIBC - 88,6
beta HCG - manje od 0,1
AFP - 1,3
ALT - 54

radio sam i neke druge pretrage nevezane za željezo pa je to sve skupa na jednom nalazu. rekao bi da imam i probavnih problema, malo brže jedem ovo ostalo je ok.

ujutro sam najčešće krkao sendviće, i meso je dosta često na meniu + košpice bundeve kao glavni porok. jedem i dosta povrća sve skupa na maslinovom ulju. znači bifteke mogu prašit i dalje, a sa nalazima kod lječnice? da li puštanje krvi dovodi fe u normalu?
Trebalo bi sačekati rezultate feritina, bakra i ceruloplazmina koji će upotpuniti dosadašnje nalaze pa će se vidjeti malo šira slika o svemu. Za sada što vam ja mogu savjetovati je da sačekate rezultate, zatim ih obavezno pokažete sve svome doktoru i pitate što vas zanima. Nemojte pokušavati nekim djetama i nutricionistima dok ne završite obradu.
Puštanje krvi ili venepunkcija se radi kao jedan od terapijskih postupaka kod oboljelih od hemokromatoze i dovodi nakon nekog vremena Fe u željenu razinu. Venepunkcije se izvode po određenim shemama i točno se zna koliko/kad/kako i u kojim intervalima. Rade se kad je dokazana hemokromatoza a ne na pamet

Netko u obitelji jel imao jetrene bolesti ili nešto?? otac, majka?
BlueWhale is offline  
Old 21.03.2011., 20:02   #14
Quote:
BlueWhale kaže: Pogledaj post
Trebalo bi sačekati rezultate feritina, bakra i ceruloplazmina koji će upotpuniti dosadašnje nalaze pa će se vidjeti malo šira slika o svemu. Za sada što vam ja mogu savjetovati je da sačekate rezultate, zatim ih obavezno pokažete sve svome doktoru i pitate što vas zanima. Nemojte pokušavati nekim djetama i nutricionistima dok ne završite obradu.
Puštanje krvi ili venepunkcija se radi kao jedan od terapijskih postupaka kod oboljelih od hemokromatoze i dovodi nakon nekog vremena Fe u željenu razinu. Venepunkcije se izvode po određenim shemama i točno se zna koliko/kad/kako i u kojim intervalima. Rade se kad je dokazana hemokromatoza a ne na pamet

Netko u obitelji jel imao jetrene bolesti ili nešto?? otac, majka?
koliko mi je poznato otac operirao žuć i ima povišeno željezo, za ovo drugo nisam sto posto siguran al mislim da je tako. hvala na uputama kad najdem kliniku gdje ovo sve mogu napravit odjednom se objavim ponovo sa rezultatima. idem proučavat hemokromatozu malo
jopko_bopko is offline  
Old 21.03.2011., 20:08   #15
Quote:
jopko_bopko kaže: Pogledaj post
koliko mi je poznato otac operirao žuć i ima povišeno željezo, za ovo drugo nisam sto posto siguran al mislim da je tako. hvala na uputama kad najdem kliniku gdje ovo sve mogu napravit odjednom se objavim ponovo sa rezultatima. idem proučavat hemokromatozu malo
Tim više što je i otac ima povišeno željezo trebate dovršiti obradu.
Ko vas još nešto bude zanimalo...napišite

Sve najbolje
BlueWhale is offline  
Old 21.03.2011., 20:14   #16
Quote:
BlueWhale kaže: Pogledaj post
Tim više što je i otac ima povišeno željezo trebate dovršiti obradu.
Ko vas još nešto bude zanimalo...napišite

Sve najbolje

hvala na trudu i objašnjenjima :
jopko_bopko is offline  
Old 20.04.2011., 23:27   #17
Da se i ja pridruzim s upitom.. Uvijek sam bila u uvjerenju da imam manjak zeljeza, anemija i to, a danas dosao nalaz, Fe 35.1 (8-30), tibc 78.4 (26-59), uibc je ok. Osim povišenog kolesterola imam i sniženi Segmentirani 41.9 (44-72). Prvo se nisam mislila brinuti, al sad se brinem Sto bi to moglo biti? Imam 30 god, ne pusim, ne jedem meso, ne pijem..
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Old 06.09.2011., 19:08   #18
Jedno pitanje ima li u manngu željeza
AquaDorothy is offline  
Old 06.09.2011., 19:09   #19
Quote:
AquaDorothy kaže: Pogledaj post
Jedno pitanje ima li u manngu željeza
Da,i to podosta.
hrvoje dr. is offline  
Old 11.07.2013., 16:58   #20
ribar45, Vaš upit premješten je na temu Laboratorijski nalazi - mišljenja.

S obzirom da imamo top-temu za ovakva pitanja, ovu ću zaključati.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:38.