Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.01.2011., 17:14   #1
Kompetentno dijete

Pozdrav!

U nas zivot je prije 4 i pol godine usao voljeni sincic koji je postao okosnica naseg postojanja. U najnjezniju ruku bih ga okarakterizirala teskim, netko bi mogao reci da je zlocest, a gospodin Juul tvrdi da je kompetentan. Pa smo (medju ostalima) procitali i njegovu knjigu u nadi da ce nam pomoci u zajednickom prezivljavanju. Medjutim, mislim da on zapravo nikad nije morao zivjeti sa takvim klincem (tu ubrajam sve ljepote zivljenja prosjecne hrvatske obitelji - od strke oko posla do guranja u malom stanu, bolesnih roditelja, crkavanja starog auta, prezivljavanja od 1. do 1. u mjesecu itd.) I zato nam i nije bio bas od pomoci.
Ugl, klinac je sve samo ne poslusan. Divlji, mogla bih reci. Najvise voli kontrirati. Nikad ne zeli napraviti ono sto se u tom trenutku treba. Igre su mu bucne, energicne, napadne. Sve mu je smijesno. Nista mu se ne da. Budi se u zoru, preko dana ne spava a na vecer zaspiva kasno. Ne znam metodu kojom bih ga uspavala prije nego oboje padnemo s nogu. Nikad nigdje ne stizemo na vrijeme jer on bas tad mora ovo il ono... Pa onda plac u autu jer je nesto zaboravio... (Cesto i izmisli nesto jer voli dramu.) Najcesce izgovarana rijec mu je "Ja zejim". Da, jos uvijek ne govori ispravno. Da, moze govoriti ispravno (bili kod logopeda).

Jako, jako, jako nam je tesko. Njegovo ponasanje ponekad izvlaci na vidjelo demone iz nas roditelja, a zbilja ne zelim da dijete odrasta u teroru... Premda ponekad mislim da on zapravo to i trazi.

Jeste li culi za ovaj izraz kojeg je uveo Jesper Juul? Je li i vase dijete kompetentno? Podijelite s nama svoja iskustva i osjecaje, a ako mozete pomoci - samo naprijed. Ali molim iskustva iz prve, il barem druge ruke
nagual is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 17:20   #2
ja bi rekla da ti je dijete razmaženo i pravi od vas majmuna
jer vi očito idete uvijek linijom manjeg otpora.
CosmaShiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 17:30   #3
Jos jednom molim da mi se jave ljudi u slicnoj situaciji.
Molim da na ovoj temi nitko nikog ne vrijeđa.
Nemam vremena ni volje za natezanja.
nagual is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 17:31   #4
Quote:
CosmaShiva kaže: Pogledaj post
ja bi rekla da ti je dijete razmaženo i pravi od vas majmuna
jer vi očito idete uvijek linijom manjeg otpora.
Ovo sam i ja htjela reći, ali me pretekla

A Juul je samo još jedan pametnjaković koji je našao način za izvući lovu od mase.
__________________
Kad lopovi počnu braniti ono što su stekli, neće biti ljućih boraca za poštenje.
nemam pojma is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 17:38   #5
Quote:
CosmaShiva kaže: Pogledaj post
ja bi rekla da ti je dijete razmaženo i pravi od vas majmuna
jer vi očito idete uvijek linijom manjeg otpora.
i ja sam htjela, ali kasnim
mislim da je mali jako kompetentan da vas, kako da kažem, dresira
__________________
Netko to od gore vidi sve...
Kinky is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 17:40   #6
Ajmo dalje...
Imamo li opoziciju?
nagual is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 17:42   #7
Quote:
nagual kaže: Pogledaj post
Pozdrav!

U nas zivot je prije 4 i pol godine usao voljeni sincic koji je postao okosnica naseg postojanja. U najnjezniju ruku bih ga okarakterizirala teskim, netko bi mogao reci da je zlocest, a gospodin Juul tvrdi da je kompetentan. Pa smo (medju ostalima) procitali i njegovu knjigu u nadi da ce nam pomoci u zajednickom prezivljavanju. Medjutim, mislim da on zapravo nikad nije morao zivjeti sa takvim klincem (tu ubrajam sve ljepote zivljenja prosjecne hrvatske obitelji - od strke oko posla do guranja u malom stanu, bolesnih roditelja, crkavanja starog auta, prezivljavanja od 1. do 1. u mjesecu itd.) I zato nam i nije bio bas od pomoci.
Ugl, klinac je sve samo ne poslusan. Divlji, mogla bih reci. Najvise voli kontrirati. Nikad ne zeli napraviti ono sto se u tom trenutku treba. Igre su mu bucne, energicne, napadne. Sve mu je smijesno. Nista mu se ne da. Budi se u zoru, preko dana ne spava a na vecer zaspiva kasno. Ne znam metodu kojom bih ga uspavala prije nego oboje padnemo s nogu. Nikad nigdje ne stizemo na vrijeme jer on bas tad mora ovo il ono... Pa onda plac u autu jer je nesto zaboravio... (Cesto i izmisli nesto jer voli dramu.) Najcesce izgovarana rijec mu je "Ja zejim". Da, jos uvijek ne govori ispravno. Da, moze govoriti ispravno (bili kod logopeda).

Jako, jako, jako nam je tesko. Njegovo ponasanje ponekad izvlaci na vidjelo demone iz nas roditelja, a zbilja ne zelim da dijete odrasta u teroru... Premda ponekad mislim da on zapravo to i trazi.

Jeste li culi za ovaj izraz kojeg je uveo Jesper Juul? Je li i vase dijete kompetentno? Podijelite s nama svoja iskustva i osjecaje, a ako mozete pomoci - samo naprijed. Ali molim iskustva iz prve, il barem druge ruke
Dobiva li dijete dovoljno pažnje, ne u smislu da to kompenzirate udovoljavajuću mu ono šte ne bi trebali, nego baš da se bavite njime. Meni se čini kao da on pokušava privući pažnju.
__________________
Samo tvoja ljubav moze uciniti da sve procvjeta samo tvoja ljubav moze upaliti nova svjetla samo tvoja ljubav, Boze...
MaryAnn is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 17:46   #8
Quote:
nagual kaže: Pogledaj post
Imamo li opoziciju?
Ne


Ima ih na forumu, čekaj, javit će se. Isto imaju kompetentnu djecu.
__________________
Kad lopovi počnu braniti ono što su stekli, neće biti ljućih boraca za poštenje.
nemam pojma is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 17:49   #9
Imam takvog u široj obitelji.
Nemam neki pametan savjet, osim što je njima pomoglo što su ga upisali na šport pa trenira nogomet i judo. (Ne trebam napomenuti da njegova mama ne vidi nikakav problem u njegovom ponašanju, štoviše ponosna je na njega i smatra ga superinteligentnim)
agni is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 17:57   #10
Quote:
MaryAnn kaže: Pogledaj post
Dobiva li dijete dovoljno pažnje, ne u smislu da to kompenzirate udovoljavajuću mu ono šte ne bi trebali, nego baš da se bavite njime. Meni se čini kao da on pokušava privući pažnju.
Ne dobiva. I suprug i ja radimo u smjenama i kod kuce je cesto kaos. I sama sam svjesna toga da je dio problema u privlacenju paznje. Pokusavamo to nadoknadit tako sto smo svaki slobodan trenutak zajedno. I naravno da to nije dovoljno. (Cesto bude dovoljno taman za to da svo troje eksplodiramo.) To je vec dublji problem hrvatskog drustva u malom...

Ali znam da je dio problema i u njegovom karakteru (nije dao ni presvuci pelenu kao beba, nije dao presvlaciti pidzamu, sam je prestao sisati sa 9 mjeseci...)

I da, fizicki je uzasno jak. I glasan. I otporan na bol.
nagual is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 17:59   #11
Quote:
nemam pojma kaže: Pogledaj post
Ne


Ima ih na forumu, čekaj, javit će se. Isto imaju kompetentnu djecu.
...kao sto si ti
nagual is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 18:00   #12
Quote:
nagual kaže: Pogledaj post
I otporan na bol.


Može li objašnjenje?
__________________
PIČKA!
Nica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 18:02   #13
Quote:
agni kaže: Pogledaj post
Imam takvog u široj obitelji.
Nemam neki pametan savjet, osim što je njima pomoglo što su ga upisali na šport pa trenira nogomet i judo. (Ne trebam napomenuti da njegova mama ne vidi nikakav problem u njegovom ponašanju, štoviše ponosna je na njega i smatra ga superinteligentnim)
Ma i nas trenira. Al rjesenje nije u tome. To je samo ispusni ventil.

Moj mali nije superinteligentan, al ga ja jako volim.
nagual is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 18:04   #14
Quote:
Nica kaže: Pogledaj post


Može li objašnjenje?
LOL!
Malo sam se cudno izrazila!!!
Zapravo ima visok prag boli - ono padne i lupi glavom o plocice i place pol sekunde.
nagual is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 18:38   #15
Jel ide on u vrtić? Kako se tamo ponaša?
Čokolada07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 18:45   #16
Quote:
nagual kaže: Pogledaj post
Ali znam da je dio problema i u njegovom karakteru (nije dao ni presvuci pelenu kao beba, nije dao presvlaciti pidzamu, sam je prestao sisati sa 9 mjeseci......
Znam na šta misliš, i moja ima "karakter", blaže je nego kod tebe, ali kužim te. To vidiš po tim stvarima kao što si i napisala, ako te je nečim izluđivao kao beba, a još uvjek radi slično 4 godine kasnije, onda je jasno da je jednostavno takav i da ti tu koliko god se trudila ne možeš puno postići.(ne obaziri se na izraze razmažen, privlači pažnju itd.)
Primjerice, ja sam svoju oduvjek morala uspavljivati, ono izludi me dijete, nosaj, nunaj, ona se neda, opitre se snu sa svojih 6 mjeseci. a tako i dan danas, 3 godine i odbija spavati.
Nemam ti pametan savjet.
Osim da se ne obazireš na zle jezike koji samo čekaju da optuže nekog.
Proći će. valjda.
Enid is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 18:58   #17
Quote:
Čokolada07 kaže: Pogledaj post
Jel ide on u vrtić? Kako se tamo ponaša?
Ide od prve godine. Suradnja je bolja, jer nije u manjini (puno djece, jedna teta). Ipak, povremeno ne sudjeluje u aktivnostima, a po programu to nije ni obvezno. Djeca sudjeluju ako zele. Pospremanje i oblacenje su bili problem samo prve 3 godine a sa hranom je jos uvijek problem. Vrlo rijetko se tuze na njegovo ponasanje. Zivlji je od ostale djece, al tete ga ne dozivljavaju kao problem/izazov.

Pretpostavljam da mu je lakse slijediti kad je u coporu, nego da on sam mora slusati nas dvoje odraslih.
nagual is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 19:01   #18
Quote:
Enid kaže: Pogledaj post
Znam na šta misliš, i moja ima "karakter", blaže je nego kod tebe, ali kužim te. To vidiš po tim stvarima kao što si i napisala, ako te je nečim izluđivao kao beba, a još uvjek radi slično 4 godine kasnije, onda je jasno da je jednostavno takav i da ti tu koliko god se trudila ne možeš puno postići.(ne obaziri se na izraze razmažen, privlači pažnju itd.)
Primjerice, ja sam svoju oduvjek morala uspavljivati, ono izludi me dijete, nosaj, nunaj, ona se neda, opitre se snu sa svojih 6 mjeseci. a tako i dan danas, 3 godine i odbija spavati.
Nemam ti pametan savjet.
Osim da se ne obazireš na zle jezike koji samo čekaju da optuže nekog.
Proći će. valjda.
Hvala.
Al bojim se da nece proci
Al jos jednom hvala! Ipak me netko razumije!

BTW, budi li ti se mala po noci i urla neutjesno?
nagual is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 19:07   #19
ja još ne znam što me čeka ali vidim da mala ima 'jaku volju' zna što želi, rijetko odustaje od svog nauma i teško ju je usmjeriti u našem smjeru! ponekad jako teško!

zanima me što si naučila iz knjige? ima li tamo kakvih savjeta, pomoći ili Jasper samo opisuje stanje?!?

edit Biđej ima 21 mjesec!
__________________
OTVORENOOO Biđej , Njuđej
BobicaBo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 19:22   #20
Quote:
nagual kaže: Pogledaj post
Ma i nas trenira. Al rjesenje nije u tome. To je samo ispusni ventil.

Moj mali nije superinteligentan, al ga ja jako volim.
Pokušajte, možda će tako izbaciti višak energije, pa će doma biti mirniji...Ovaj sad ima 9 godina i mogu reći da se njegovo ponašanje popravalja što je stariji
agni is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:02.