Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.01.2008., 22:59   #1
Rata/anuitet-u cemu je razlika?

Pitanje je sasvim jasno. Do prije par dana sam mislala da su to maltene sinonimi

Ako nekome nije tesko pojasniti meni bankarskom laiku...
__________________
Da nije našla muškarca, žena bi pripitomila neku drugu životinju...
Crax GP is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2008., 23:07   #2
Anuitet je nepromijenjiv tijekom otplate kredita. Sastoji se od glavnice i kamate.

Svakom otplatom anuiteta njegova struktura se mijenja na način da se kroz anuitet otplaćuje sve više glavnice a sve manje kamate. što će reći, da u prvo vrijeme zapravo plaćaš većim dijelom kroz anuitet kamatu, a u manjem dijelu
glavnicu.

Rata je promijenjiva tijekom otplate kredita, i to na način da je svakom otplatom rate ona manja. Sastoji se od iznosa glavnice koji je jednak u svakoj rati i kamate.

Kako smanjuješ otplatom rata glavnicu, i kamata je svaki mjesec sve niža jer se obračunava na sve manju glavnicu.

Kaže ZABA da tako možeš uštedjeti i do 22% kta u odnosu na anuitetsku otplatu.

No rata u prvim godinama bude veća nego anuitet
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2008., 23:24   #3
Aha.
Jel po tom principi onda djeluje i stamb. stedionica? Recimo, na ovim papirima sto su mi dali danas u wustenrotu pise "mjesecna rata", a na onima sto sam ih prikupila iz banaka pise "anuitet".
__________________
Da nije našla muškarca, žena bi pripitomila neku drugu životinju...
Crax GP is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2008., 23:26   #4
ne bih rekao. nisam upoznat s time da štedionice nud eotplatu na rate


čak dapače i banke to rijetko nude

traži otplatni plan pa će vidjet kak se kreće glavnica i kta

a je kta iz mjeseca u mjesec sve manja a glavnica sve veća onda je dfinitivno riječ o anuitetu.
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2008., 23:38   #5
Thumbs down

Pa pise kod njih u info materijalu koji mi je printao frajer danas "mjesecna rata" iako sad na njihovoj stranici citam ovo: "Mjesečna otplatna rata kredita je tijekom cijelog roka otplate nepromjenjiva i iznosi 0,415% ugovorne svote (iznosa kredita)". Znaci, ipak je i kod njih anuitet...

I nije fer taj sto radi tamo. Sad sam skuzila da placam kamatuu 6,49% samo sto su je oni razbili na dvije stavke:
1. kamatna stopa za međufinanciranje
2. kamatna stopa na štednju

zato meni nije bilo jasno kak mi je mjescna rata (ili anuitet) veca s manjom kamatnom stopom nego u banci!

pa mogu mi lijepo objasnit i o stednji. a da nisam pola sata bila tamo...
__________________
Da nije našla muškarca, žena bi pripitomila neku drugu životinju...
Crax GP is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2018., 21:57   #6
Je li bolje uzimati kredit u anuitetima li ratama? Kakva su vaša iskustva?
ema123456789 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2018., 22:10   #7
Moraš sama vidjeti otplatni plan za oba slučaja i procijeniti koji ti bolji. Naravno, treba uzeti u obzir da često banke ni ne nude mogućnost otplate u ratama, kao i činjenicu da (budući da su u početku rate veće od anuiteta) za otplatu u ratama treba imati bolju kreditnu sposobnost.
Mephisto is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2018., 12:27   #8
Ono što ljudi vole zaboraviti-iako se nominalno plaća više novaca
plaćanjem kroz anuitete, postoji i nešto što se zove "vrijednost novca u vremenu"
a to znači da 100 nečega što platite sad vrijedi 98 slijedeće godine. A kod rata vi
plaćate više u startu, pa se ušteda na kamati zapravo izgubi zato jer se više novaca
plaća u startu.

Meni se rate svidjaju psihološki-to je kredit čija rata pada iz mjeseca u mjesec
__________________
Life's a Bitch and Then You Die
zvonkotelefonko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:25.