Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Žensko zdravlje

Žensko zdravlje Od mjesečnice do menopauze: za ginekološke probleme i pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.05.2007., 13:31   #1
Kako izračunati plodne dane?

nemam baš redovite menstruacije, ciklusi mi u prosjeku traju 30-ak dana. zadnja menga je bila 5.travnja, sad još nisam dobila. bila sam na pregledu i ginekologica mi je rekla da je endometrij zadebljan i da ću uskoro dobiti menstruaciju. to je bilo prije 4 dana. e sad, u međuvremenu, prekjučer, mi je dečko prtljao nešto po meni a na rukama je imao sperme. nije ušao prstima u mene, ali svejedno se užasno bojim. postoji li ikakva mogućnost da su mi sad plodni dani i da sam na neki čudan način trudna bez da sam spavala s njim?? znam da vjerojatno zvuči glupo, ali bojim se.
a menstruacije još nema... što da radim?
god save the queen is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2007., 13:39   #2
Kod redovitih ciklusa (28 dana) ovulacija pocinje 14 dana od pocetka posljednje menstruacije- prema toj logici (ovulacija na sredini ciklusa) ti prekjucer nisi ovulirala ako trebas dobiti mengu danas..
Znam kako je to panicariti oko slicnih stvari, ali nema ti druge nego cekati mengu- ako kasni 5 dana vise nego sto je uobicajeno cak i za tvoj neredoviti ciklus, napravi test (iako mislim da nece biti potrebno ).. Preporucam Clear Blue..
__________________
You can't really dust for vomit.
Torma is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2007., 13:42   #3
nisi trudna
__________________
Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
gottcha is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2007., 13:56   #4
ma razum mi govori da nema šanse da sam trudna, ali bojim se da ja spadam u onih 0,01% (ne)sretnica kojima je dovoljan jedan spermij da se nešto dogodi. a što je s pilulom za dan poslije? čula sam da funkcionira ako se popije u razmaku od 72 sata, što znači da još sutra imam vremena. da odem kod ginekologice i pitam? malo mi je blesavo, vjerojatno će me gledati kao da sam pala s marsa kad ispričam što je bilo.
a što se tiče ovulacije, kad mi je radila ultrazvuk, pokazala mi je sliku desnog jajnika i na površini dva folikula. čekaju li oni sljedeću ovulaciju, ili, kako to ide??
god save the queen is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2007., 14:36   #5
Quote:
god save the queen kaže: Pogledaj post
ma razum mi govori da nema šanse da sam trudna, ali bojim se da ja spadam u onih 0,01% (ne)sretnica kojima je dovoljan jedan spermij da se nešto dogodi.
nikome nije dovoljan jedan spermij da zatrudni. ako u ejakulatu ima manje od 5 milijuna spermija, muškarac je neplodan. jedan obavi posao, to da, ali mu treba cijela vojska pomoćnika.
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2007., 15:20   #6
Quote:
god save the queen kaže: Pogledaj post
ma razum mi govori da nema šanse da sam trudna, ali bojim se da ja spadam u onih 0,01% (ne)sretnica kojima je dovoljan jedan spermij da se nešto dogodi. a što je s pilulom za dan poslije? čula sam da funkcionira ako se popije u razmaku od 72 sata, što znači da još sutra imam vremena. da odem kod ginekologice i pitam? malo mi je blesavo, vjerojatno će me gledati kao da sam pala s marsa kad ispričam što je bilo.
a što se tiče ovulacije, kad mi je radila ultrazvuk, pokazala mi je sliku desnog jajnika i na površini dva folikula. čekaju li oni sljedeću ovulaciju, ili, kako to ide??
Mislim da su ti folikuli su cistice koje su nastale uslijed zadnje ovulacije i oni će puknuti kad počne menzes pod utjecajem određenog hormona. Na tom mjestu će nastati ožiljak na jajniku. To je sve normalno i prirodno.
Nema šanse da si trudna, jer sve ukazuje da je menzes pred početkom, a posebno ovaj zadebljani endometriji, koji osim toga u ovom stanju više nije sposoban primiti eventualni plod.
Ovi tvoji "neredoviti" varirajući menzesi i nisu toliko neprirodni ukoliko ne počnu kasniti preko 7 do 10 dana. To sve može biti prouzročeno stresom i prehranom. Nađi načine koji te opuštaju i jedi što zdravije možeš i bavi se tjelovježbom, pa će se to srediti.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2007., 16:27   #7
malo sam tražila o tim pilulama za dan poslije i piše da se mogu uzeti u roku od 72 sata, ali da djeluju samo ako već nije došlo do oplodnje a joj. ma baš se bojim, a bezveze. bezveze. joj da bar mogu potaknuti menstruaciju da dođe što prije..samo nek dođe.....
god save the queen is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2007., 19:28   #8
Quote:
god save the queen kaže: Pogledaj post
ali bojim se da ja spadam u onih 0,01% (ne)sretnica kojima je dovoljan jedan spermij da se nešto dogodi.


Bježim odavde. Umrijet ću od smijeha.
Walpurgas is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2009., 23:57   #9
Hello!
Vec 4-5 mjeseca pokusavamo sa deckom da napavimo bebicu ali to nikako ne ide pokusala sam od menstruacija 11 12 13 14 15 16 dana i nista opet nije bilo.Puno sam nervozna a toliko imam zelje za bebica mala. Plasim se i sad planiram da idem do ginekologa da vidim sta ce mi reci. Nadam se uskoro da cu biti potpolno sretnija. Pozzz pusa
adrianalima is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2009., 03:23   #10
Quote:
adrianalima kaže: Pogledaj post
Hello!
Vec 4-5 mjeseca pokusavamo sa deckom da napavimo bebicu ali to nikako ne ide pokusala sam od menstruacija 11 12 13 14 15 16 dana i nista opet nije bilo.Puno sam nervozna a toliko imam zelje za bebica mala. Plasim se i sad planiram da idem do ginekologa da vidim sta ce mi reci. Nadam se uskoro da cu biti potpolno sretnija. Pozzz pusa
i ja sam u toj situaciji...pokušaj svaki drugi dan, spermići se moraju obnoviti...poslije seksa digni guzu na jastuk i noge u zrak, kad očekuješ iduću menstruaciju minus 14 dana tada se seksaj, najbolje ujutro...bilježi si na kalendar menstruacije da lakše izračunas plodn dane..
__________________
Tko hoće nađe način, tko neće nađe izgovor!
Kijara is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2007., 13:54   #11
Plodne dane računaš kao 14.-ti dan ciklusa +4 ili-4.
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2007., 14:33   #12
Quote:
Piggy kaže: Pogledaj post
Plodne dane računaš kao 14.-ti dan ciklusa +4 ili-4.
ne 14. dan ciklusa, nego 14. dana prije prvog dana ciklusa. ovo je gradivo osnovne škole koja je u hrvatskoj obavezna. markirala si taj dan?


god save the queen, nisi trudna.
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu

Zadnje uređivanje ante dumbledore : 06.05.2007. at 23:07.
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2007., 23:08   #13
Quote:
alexxx kaže: Pogledaj post
ne 14. dan ciklusa, nego 14. dana prije prvog dana ciklusa. ovo je gradivo osnovne škole koja je u hrvatskoj obavezna. markirala si taj dan?


god save the queen, nisi trudna.
molim te kako ćeš odredit 2 tjeda unaprijed kada počinje novi ciklus???
i btw plodni dani se određuju 14. trenutnog ciklusa,aka piggy was right
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2007., 23:17   #14
Quote:
ante dumbledore kaže: Pogledaj post
molim te kako ćeš odredit 2 tjeda unaprijed kada počinje novi ciklus???
i btw plodni dani se određuju 14. trenutnog ciklusa,aka piggy was right
Možda ne bi bilo na odmet pripomenuti kako se prvi dan novog ciklusa uzima prvi dan menzesa. Skužila sam kako je masa žena u zabludi pa ciklus računaju od dana ovulacije Nekidan me jedna inače vrlo oštroumna i načitana frendica šokirala ovom svojom zabludom, pa i neke druge sudionice tog razgovora.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2007., 00:23   #15
Quote:
ante dumbledore kaže: Pogledaj post
i btw plodni dani se određuju 14. trenutnog ciklusa,aka piggy was right
da, ako ciklus traje 28 dana.


Quote:
molim te kako ćeš odredit 2 tjeda unaprijed kada počinje novi ciklus???
mjerit temperaturu, pratiti promjene cervikalne sluzi?

dan ovulacije se računa unatrag. ne 14. dan ciklusa, nego 14 (12-16) dana prije 1. DC. da ih je tako lako izračunati (14. DC) ne bi nitko koristio oralnu kontracepciju. ako ženi lutealna faza traje uvijek 14 dana, a ciklus joj traje 25-32 dana, ovulacija joj nije uvijek 14. DC, nego je između 11. i 18. dana. al treba posjedovat natprosječne kapacitete za savladati gradivo OSNOVNE ŠKOLE. na, miki. http://www.poliklinika-harni.hr/teme...enstr_cikl.asp
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2007., 15:49   #16
Quote:
alexxx kaže: Pogledaj post
da ih je tako lako izračunati (14. DC) ne bi nitko koristio oralnu kontracepciju. ako ženi lutealna faza traje uvijek 14 dana, a ciklus joj traje 25-32 dana, ovulacija joj nije uvijek 14. DC, nego je između 11. i 18. dana. al treba posjedovat natprosječne kapacitete za savladati gradivo OSNOVNE ŠKOLE. na, miki. http://www.poliklinika-harni.hr/teme...enstr_cikl.asp
A dobro, koji sam ja k**** napisala u prethodnom postu?
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2009., 03:13   #17
Quote:
ante dumbledore kaže: Pogledaj post
molim te kako ćeš odredit 2 tjeda unaprijed kada počinje novi ciklus???
i btw plodni dani se određuju 14. trenutnog ciklusa,aka piggy was right
100 % provjerena informacija! ovulacija je uvijek 14 dan prije početka iduće menstruacije...zato ni ne možeš uvijek točno odrediti ovulaciju jer nikad ne znas kada ćeš točno dobiti iduću menstruaciju!
__________________
Tko hoće nađe način, tko neće nađe izgovor!
Kijara is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2007., 15:46   #18
Quote:
alexxx kaže: Pogledaj post
ne 14. dan ciklusa, nego 14. dana prije prvog dana ciklusa. ovo je gradivo osnovne škole koja je u hrvatskoj obavezna. markirala si taj dan?
Onda je profesor iz fiziologije u krivu. I moja bivša profesorica iz bioilogije.
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2007., 18:24   #19
Quote:
Piggy kaže: Pogledaj post
Onda je profesor iz fiziologije u krivu. I moja bivša profesorica iz bioilogije.
...ili ih nisi dobro razumjela. A možda su radi jednostavnosti opisivali ciklus koji traje točno 28 dana.

Moj profesor je rekao ovako: razmak između dana ovulacije i prvog dana menstrualnog krvarenja (koje je posljedica te ovulacije) konstantan je za pojedinu ženu i obično iznosi 14 dana. Razmak između prvog dana menstruacije i nove ovulacije ne mora iznositi 14 dana čak i za istu ženu, i zbog toga ciklusi kod one koja ima relativno redovitu menstruaciju nekad traju 28, nekad 25 a nekad 30 dana. U prvom slučaju, do ovulacije je došlo 14 dana nakon prethodnog krvarenja, u drugom 11, a u trećem je ovulacija nastupila 16 dana nakon menstruacije. A svaki put 14 dana prije naredne menge. Nadam se da sad kužiš u čemu je razlika između onog što kažeš ti i onoga što tvrdi alexxx.
Autosjedalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2007., 02:24   #20
Quote:
Autosjedalica kaže: Pogledaj post
...ili ih nisi dobro razumjela. A možda su radi jednostavnosti opisivali ciklus koji traje točno 28 dana.

Moj profesor je rekao ovako: razmak između dana ovulacije i prvog dana menstrualnog krvarenja (koje je posljedica te ovulacije) konstantan je za pojedinu ženu i obično iznosi 14 dana. Razmak između prvog dana menstruacije i nove ovulacije ne mora iznositi 14 dana čak i za istu ženu, i zbog toga ciklusi kod one koja ima relativno redovitu menstruaciju nekad traju 28, nekad 25 a nekad 30 dana. U prvom slučaju, do ovulacije je došlo 14 dana nakon prethodnog krvarenja, u drugom 11, a u trećem je ovulacija nastupila 16 dana nakon menstruacije. A svaki put 14 dana prije naredne menge. Nadam se da sad kužiš u čemu je razlika između onog što kažeš ti i onoga što tvrdi alexxx.
Samo što je moja tvrdnja ipak točnija Možda nisi pročitala, ali sam bila navela da je to 14. dan +4 ili -4 dana, i toga se vrrrrlo dobro sjećam.
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:37.