Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.04.2008., 00:02   #21
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Kao brodski kadet bio sam u Antwerpu, na brod je došao lokalni propovjednik koji je širio neku svoju verziju kršćanstva, neki sektaš, prvo je naletio baš na mene, pitao me odakle sam, a kad sam rekao, spomenuo je da su u Antwerpu prije plašili djecu da će doći Hrvati ako ne budu dobri. Na pitanje zašto, odgovorio je da su u nekom ratu hrvatski vojnici spalili i popljačkali Antwerp. Ne znam koji bi to mogao biti rat.
Vjerojatno su bili u sklopu Habsburgove vojske.
hrvatske pandurske postrojbe (sa oko 25% pravoslavaca iz vojne krajine) su tijekom 17 i 18 stoljeca bile udarne postrojbe austrijske vojske.procitao sam jednom knjigu jednog visokog austrijskog casnika srpskog podrijetla o vojnoj povijesti juznih slovena u austrijskoj vojsci (nemogu se nazalost sjetiti kako se zvao on ili knjiga), austrijanci stoljecima osim hrvata (i djelomicno srba) nisu imali kvalitetne ofenzivne postrojbe.
bukii is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 08:22   #22
Quote:
Legion kaže: Pogledaj post
U mađarskoj i dan danas ppostoji izraz (znam-rekli mi Mađari kad bijah tamo) "Ako ne budeš dobar odnjet će te Ban Jelčić"

Doduše-to je sad samo arhaizam koji mnogima ništa ne znači ali kažu da su svojevremeno majke tako plašile svojudjecu... zakaj? E sad... jasno vam je.
Ne stvaraj mitove!
Ovakav izraz ne postoji. To je 100%. Možda je on postojao nekad u XIX. st., ne znam ali danas sigurno ne postoji, ni kao arhaizam.

Prosječan Mađar (90 %) malo zna o Jelačiću (ili kako ga mi zovemo Jellasich /č. se Jelašič/), skoro ništa: hrvatski ban koji je poražen od strane Mađara u bitci kod Pákozda i njegova pomoćna vojska je uništena kod Ozore. Nakon poraza Jelačić je izbjegao prema Beču.

Quote:
maystor1 kaže:
U socijalističko vrijeme kada se išlo u madžu po špeceraj,uvijek sam se čudio zašto na biberu piše horvath..........izgleda da im se hrvatsko ime personificiralo u ljuti začin....toliki je bio negativni osjećaj...


horvath => Horváth Rozi (vlasnica firme)
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 08:42   #23
Vidiš Magore-naqs ne uče da je Jelačić pobjeđen niti da mu ja vojska uništena.. uostlaom ako su ga uništili od kud mu snage da od u pomoč Caru?

A ono o izreci-čuo sam od samih Mađara kad sam bio u Budimpešti...
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 16:16   #24
/\ /\ /\

Uništena je samo njegova pomoćna vojska (oko 8.000 vojnika, general Roth, kod Ozore u županiji Tolna). Njegova glavna vojska (oko 30-35.000) kod Pákozda (blizu Szekesfehervara) izgubila je „samo" 100 vojnika kad je poražena od strane mađarske artiljerije (oko 15.000, general rumunjskog porijekla János /Ioan/ Móga).

- Bitka kod Pákozda: slika
- Spomen obelisk u Pákozdu: slika
- Battle of Pákozd: na engleskom
- Jelačić u Zadunavlju: karta
- Bitka kod Pákozda: karta
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 17:37   #25
...

Kod Ozore su mu razoružali jednu pukovniju i poslali je kući... kod Pakozda se malo uplašio pa je otišao u Beč pomoći u gušenju revolucije te dobiti obećanja pojačanja...

Od Beča se opet vratio u Mađarsku, uspjeh je bio polovičan, malo dobro, malo loše... no tad je on već podređen Windischgraetz-u...
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2008., 08:37   #26
/\ /\ /\

poraz kod Pákozda: 29. rujna 1848.
revolucija u Beču: 6. listopada 1848.

Kada Jelačić brzo krene prema Beču bez topova, još ni "r" od bečke revolucije. Kada izbija revolucija on je već u Györu.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2008., 20:42   #27
re

Ma da.....nisam ja uzimo biber samo od jedne gazdarice.....to ti je bilo za kobasice.........moralo se to probat svakakog.....mislim da je na svakom pisalo horvath....hebiga ne znam više......samo znam da su nas handrili na mostu u miholjcu ko......frajeri....ko da su lovci a ne carinici....i trebalo ih je tuć....što češće to bolje...
__________________
20 god vojske
maystor1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2008., 22:07   #28
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
/\ /\ /\

poraz kod Pákozda: 29. rujna 1848.
revolucija u Beču: 6. listopada 1848.

Kada Jelačić brzo krene prema Beču bez topova, još ni "r" od bečke revolucije. Kada izbija revolucija on je već u Györu.
revolucija u becu je vec pocela u ozujku 1848, 6. listopad samo oznacava datum kada su revolucioneri u potpunosti preuzeli kontrolu nad becom.
bukii is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2008., 08:40   #29
Quote:
maystor1 kaže: Pogledaj post
Ma da.....nisam ja uzimo biber samo od jedne gazdarice.....to ti je bilo za kobasice.........moralo se to probat svakakog.....mislim da je na svakom pisalo horvath....
Uz Kotányi, ’Horváth Rozi’ je najveći brend na tržištu začina u Mađarskoj. Otuda i natpis: Horváth Rozi (jedna od najuspješnijih žena kod nas). Nema nikakve veze s Jelačićevim vojnim pohodom.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2008., 16:35   #30
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
Uz Kotányi, ’Horváth Rozi’ je najveći brend na tržištu začina u Mađarskoj. Otuda i natpis: Horváth Rozi (jedna od najuspješnijih žena kod nas). Nema nikakve veze s Jelačićevim vojnim pohodom.
Osim prezimena.
__________________
Nije da se ne slazem sa tobom ali nisi u pravu.
Ante is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2010., 15:12   #31
Navodno natpis na toj Crkvi više ne postoji...
Jel to istina?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2010., 15:31   #32
U knjizi Hrvatski ratnici kroz stoljeća od Tomislava i Višeslava Aralice piše da su donedavno Šveđani plašili malu djecu da će ih odnijeti Hrvati.Što se tiče Magneburga u njegovom uništenju su zdušno sudhelovali i njegovi građani, jer je slobodan plijen privlačio svakoga.Knez Domagoj je od strane Mlečana nazivan najgorim knezom Slavena, jer je pljačkao i uništavao mletačku flotu gdje god ju je vidio, a naziv najbolji knez Hrvata je dobio od nekog pape zbog sudjelovanja u opsadi Barija i velikih zasluga hrvatske vojske u toj bitci.Nije istina da su u toj bitci sudjelovali Bizantinci i Mlečani, oni su došli ali kad su vidjeli saracensku vojsku povukli su se ostavljajući Franke i Hrvate.Dok su se povlačili Bizantinci i Mlečani su napali i opljačkali hrvatsku obalu, uzimajući stanovništvo u roblje dok se Domagoj borio protiv Saracena.Domagoj se kasnije stalno osvećivao mlečanima i Bizantu za taj sramotan čin i otud mu naziv "najgori knez Slavena"!
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2010., 15:09   #33
ma tako se kaže jer tamo gdje dođu Hrvati, odmah se nabije porez na sve!
ubojica vampira is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2010., 19:46   #34
Quote:
Zagorski Križar kaže: Pogledaj post
U knjizi Hrvatski ratnici kroz stoljeća od Tomislava i Višeslava Aralice piše da su donedavno Šveđani plašili malu djecu da će ih odnijeti Hrvati.Što se tiče Magneburga u njegovom uništenju su zdušno sudhelovali i njegovi građani, jer je slobodan plijen privlačio svakoga.Knez Domagoj je od strane Mlečana nazivan najgorim knezom Slavena, jer je pljačkao i uništavao mletačku flotu gdje god ju je vidio, a naziv najbolji knez Hrvata je dobio od nekog pape zbog sudjelovanja u opsadi Barija i velikih zasluga hrvatske vojske u toj bitci.Nije istina da su u toj bitci sudjelovali Bizantinci i Mlečani, oni su došli ali kad su vidjeli saracensku vojsku povukli su se ostavljajući Franke i Hrvate.Dok su se povlačili Bizantinci i Mlečani su napali i opljačkali hrvatsku obalu, uzimajući stanovništvo u roblje dok se Domagoj borio protiv Saracena.Domagoj se kasnije stalno osvećivao mlečanima i Bizantu za taj sramotan čin i otud mu naziv "najgori knez Slavena"!

Fala , i ja bi isto radio na Domagojevom mjestu.
Cobra_hehe is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2010., 14:52   #35
evo odgovor na pitanje u kojem je stoljeću bio 30-godišnji rat:
Tridesetogodišnji rat je trajao od 1618 do 1648, počeo kada su protestantski češki činovnici kroz balkon bacili katoličkog kneza kojega je poslao austrijski car.
U ratu su sudjelovale Katolička Liga (Habsburška Monarhija, Španjolska, Belgija, njemačke katoličke kneževine i papinske čete) i Protestantska Unija (Švedska, Francuska, Nizozemska, protestantske njemačke kneževine, mađarski i češki pobunjenici).Rat se većinom vodio na njemačkom tlu i otud velika razaranja u Njemačkoj.Rat je završio primirjem i otad je odlučeno da narod bude iste vjere kao i njihov vladar.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2010., 19:50   #36
Quote:
bukii kaže: Pogledaj post
u bavarskoj se jos u 18. stoljecu govorilo djeci "budite dobri ili ce vas odnjeti hrvati". hrvatski vojnici su imali vrlo visoki vojni rejting, ali nisu imali bilo kakvu disciplinu.
Znači mi smo europski krampusi ili šta?
Road_Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2010., 08:14   #37
U XVII. stoljeću riječ hrvat označavala je rod vojske u habsburgovaca.
Radilo se o lakoj konjici koja je imala zadatak izviđati bojište i vršiti strateška izviđanja u što je ulazilo i zauzimanje gradova u neprijateljskoj pozadini čime je neprijatelj bio prisiljavan da ih brani i time slabi glavninu vojske. Kasnije će prevladati mađarski naziv husar (ponekad se izvodi od riječi gusar)

Slijedeći zadatak bio im je opskrba glavnine vojske, u prijevodu pljačkanje civila.

Takvu taktiku uveli su Hrvati s granice za tridesetogodišnjeg rata, a do vrhunca je dovedena za rata za austrijsko nasljeđe kda je pruska vojska takvim načinom rata bez velike bitke bila prisiljena napustiti Češku te u sedmogodišnjem ratu. Tijekom tog rata 1760. pod zapovjedništvom mađarskog grofa Hadika hrvatski krajišnici i mađarski husari zauzeli Berlin i prisilili ga da im plati 200 000 talira.
Kao odgovor na to Prusi su ustrojili slične trupe - Bosniaken.
Inače, nakon završetka rata vladari su se često odricali takvih pomoćnih trupa radi osude javnosti. Primjer je Trenk koji je osuđen kao ratni zločinac zbog silovanja redovnica.
miggyd1967 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2010., 12:17   #38
Quote:
bukii kaže: Pogledaj post
u bavarskoj se jos u 18. stoljecu govorilo djeci "budite dobri ili ce vas odnjeti hrvati". hrvatski vojnici su imali vrlo visoki vojni rejting, ali nisu imali bilo kakvu disciplinu.
"Bet Kinder bet, morgen kommt der Schwede
Der Schwede der kommt mit dem morgenstern
Er frist die kleine Kinder gern."


German bedtimethreat to children.
prolaznik100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2010., 06:15   #39
Quote:
prolaznik100 kaže: Pogledaj post
"Bet Kinder bet, morgen kommt der Schwede
Der Schwede der kommt mit dem morgenstern
Er frist die kleine Kinder gern."


German bedtimethreat to children.
Znači, govori se o Šveđanima. Inače je čitava izreka nelogična. Ovako bi bilo po mojemu prijevodu:
Mein Gott, bewahre uns von vom Pest, Hunger und Kroaten.
LostWisdom is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2010., 09:37   #40
Taj izraz je došao od protestantske propagande kao posljedica bitke kraj Luetzena (1632). Tamo je ubijen švedski kralj Gustavus Adolf II a okrivljena je hrvatska konjica.


Quote:
Gustavus Adolphus was a big man, and Leubelfing was having difficulty helping him into the saddle when Imperial Cuirassiers rode up on them. They demanded to know who he was. Gustavus, weak from the loss of blood, admitted simply, “I am the King of Sweden.”

The Cuirassiers twice ran him through with their heavy broadswords and once he fell to the ground, shot him in the head. Leubelfing too, who had sought to spare the King’s life by sacrificing his own, joined him in death instead. The Croatian Cuirassiers began to strip the body, anxious for souvenirs and proof of the King’s demise to encourage the Imperialists.
Quote:
In order to make up in mobility for what he lacked in numbers, Wallenstein placed the majority of his cavalry, fierce Croats under the command of Holk and General Ottavio Piccolomini-Pieri, Duke D’Amalfi. But still, his forces there were thin.
Quote:
In an attempt to mask his weakness, Wallenstein sought the Imperial baggage train, inducting peddlers and women into the ranks of the Croatian horsemen.
http://www.repropaperwork.com/portfolio/luetzen.html


http://books.google.com/books?id=sWQ...page&q&f=false

Zadnje uređivanje simpa krkan : 31.05.2010. at 09:57.
simpa krkan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:43.