Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.11.2011., 11:37   #201
Vrlo bih rado promijenio svoje ime... Upoznat sam s postupkom, imam svu potrebnu dokumentaciju i napunio sam 18. godina.
Zakon o osobnom imenu kaže kako ime (djeteta) mora biti sporazumna odluka obaju roditelja. Pošto moje ime to nije, zanima me samo je li to opravdan razlog za promjenu istog? Dakle, mogu li "moje trenutno ime nije sporazumna odluka obaju roditelja" navesti u rubrici "razlog promjene imena"?
DOWNSIDEUP_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2011., 11:49   #202
Punoljetan si i možeš sam zatražit izmjenu.Ono što si prepisao iz zakona odnosi se kad se djete rodi.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2011., 11:52   #203
Razumijem, ali i dalje mi treba opravdan razlog. Šta da onda napišem?
DOWNSIDEUP_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2011., 12:09   #204
Ne sviđa ti se ime i gotovo.Mislim da ćeš morat pročitat cijelu temu da dođeš do kakvog opravdanog razloga.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2011., 17:59   #205
Čitajući temu (ovu i još par njih) sam došao do zaključka da baš to ne bi trebao navesti kao razlog...
DOWNSIDEUP_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 01:03   #206
Ovako.Ja bih si dodala ime. Znaci da imam i "srednje ime". Mama se slaze s tim i sve to. Ali me zanima dali mi treba dopustenje oca ili mogu bez toga. jer je situacija nezgodna
TheOneForU is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2012., 20:46   #207
pravna stvar

Hi svim pravnicima koji mi mogu biti od koristi,

Ono sto me zanima je sljedece. Moze li muska osoba svojevoljno promijeniti prezime i pod kojim uvjetima? Npr, ne svidja mi se prezime Peric, hocu biti Baric.

Unaprijed hvala na odgovoru.

Kate
kate296 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2012., 11:33   #208
Može.
http://www.zakon.hr/z/43/Zakon-o-osobnom-imenu
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2012., 17:34   #209
Quote:
TheOneForU kaže: Pogledaj post
Ovako.Ja bih si dodala ime. Znaci da imam i "srednje ime". Mama se slaze s tim i sve to. Ali me zanima dali mi treba dopustenje oca ili mogu bez toga. jer je situacija nezgodna
Hm. Koliko ti je godina, što je s ocem, jesu li roditelji razvedeni... Ima stotinu čimbenika koji su važni kod promjene imena/prezimena djeteta.
Frigg is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2012., 23:24   #210
Evo podizem temu.Sa malom sam ostavila oca djeteta kad je imala 2 mjeseca,ona ima njegovo prezime. Njemu je prebivaliste nepoznato,na sudu sam pokrenula postupak dobivanja skrbnistva i utvrdivanja alimentacije.
Kada mogu traziti promjenu prezimena s obzirom da mu je prebivaliste nepoznato?
Da li moram cekati da se sve to zavrsi,postupak utvrdivanja alimentacije u biti jos nije predan na sud jer ga traze,papiri su kod odvjetnika i rekao je da ce to potrajati.Da li mogu to zatraziti nakon sto dobijem skrbnistvo na sudu ili kada? Radilo se o vanbracnoj vezi.
Molila bi za pomoc

Zadnje uređivanje Dreamerica13 : 16.02.2012. at 23:47.
Dreamerica13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 15:10   #211
da li kod nas dopuštaju promjene prezimena samo u nekakva "domaća" prezimena? ja imam 21-u godinu, i želio bih svojevoljno promjenit prezime tako da nemam asocijacija sa svojim ocem, ali bih prezime mijenjao u "strano" prezime. također se i selim iz države kroz par mjeseci, pa ne znam da li bi to uopće bilo dopušteno i da li bi uopće odobrili takvu promjenu prezimena?
hmore85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 23:18   #212
Nigdje ne piše da ne smiješ promijeniti prezime u ono koje želiš, nema veze je li strano ili domaće. I ja mijenjam prezime iz domaćeg očevog u majčino folksdojčersko. U principu se odobre svi zahtjevi, iako su skloniji prihvatiti prezime majke i sl. nego neko random. Sve što trebaš je dobro obrazložiti svoju molbu.
Frigg is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 23:54   #213
a što ako promjenim ime i za godinu dana se udam, da li mogu promjenit svoje prezime u muževo prezime jer u zakonu čini mi se da piše da se nakon promjene imena 5 godina ne smije ponovo mijenjat e sad da li to vrijedi samo za ono što mijenjaš ili?
dolce casa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2012., 00:06   #214
Mozes, odgovoreno je vec na isto pitanje na prethodnoj strani.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2012., 08:58   #215
Quote:
Frigg kaže: Pogledaj post
Nigdje ne piše da ne smiješ promijeniti prezime u ono koje želiš, nema veze je li strano ili domaće. I ja mijenjam prezime iz domaćeg očevog u majčino folksdojčersko. U principu se odobre svi zahtjevi, iako su skloniji prihvatiti prezime majke i sl. nego neko random. Sve što trebaš je dobro obrazložiti svoju molbu.
Zapravo prema zakonu novo ime ili prezime ne smije se protiviti društvenim pravilima i običajima sredine u kojoj osoba živi.
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2012., 11:09   #216
Ne bih rekla da se strano prezime smatra protivnim društvenim pravilima i običajima sredine. Pa u Hrvatskoj ne žive samo ljudi s "domaćim" prezimenima, eto, moje je folksdojčersko, isto strano. Osim toga, čovjek je naveo da seli iz države. Mislim da ne bi trebalo biti problema oko te promjene ako sve dobro argumentira.

Zadnje uređivanje drot13 : 21.03.2012. at 16:45. Reason: brisanje citata
Frigg is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2012., 11:26   #217
Neće vjerojatno biti nikakvih problema, samo sam dodao da u zakonu postoji ta odredba kod promjene osobnog imena, da se ne može odabrati baš svako ime ili prezime.
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2012., 20:18   #218
da li se to ikako može obaviti bez da moji roditelji za to znaju tijekom procesa trajanja? nakon što mi se službeno promijeni onda mi je svejedno, ali zanima da li mogu to ikako napravit bez da mi to itko od bližnjih zna? imam 21-u godinu.
hmore85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2012., 03:46   #219
Punoljetan si, dakle, ne treba ti suglasnost roditelja/skrbnika/rodbine. Po mom iskustvu, nakon što podneseš zahtjev za promjenu, bit će objavljen na oglasnoj ploči 30 dana. Bilo tko može napisati primjedbu na to i pomrsiti ti planove, ali to se stvarno rijetko događa. Također mi je rečeno (više puta) da se bez obzira na to u principu velika većina zahtjeva odobrava. Dakle, podnesi zahtjev, napiši dobar razlog za promjenu, nikome ne spominji (tko ne želiš da zna) i nemaš frke.

*Svi imaju svoja iskustva, neki dobra, neki loša. Ja sam samo podijelio svoje.
DOWNSIDEUP_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2012., 19:07   #220
a gdje stoji ta oglasna ploča? jel to nešto kao u općinskom uredu što stoji ili?
hmore85 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:50.