Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.04.2014., 14:37   #281
Quote:
BenSumatra kaže: Pogledaj post
nemojte generalizirati. i moja firma je jdoo, za sada. to što je pružena mogućnost ljudima da ne moraju raditi u "sivoj zoni" dok ne skupe temeljni kapital, ne znači da su neozbiljni.

što se tiče gore navedenog geodetskog ureda, treba imati na umu da geodeti ne izrađuju elaborate za legalizaciju, za to vam trebaju arhitekti ili građevinari, ovisno o veličini zgrade. geodeti rade samo podlogu po kojoj se kasnije radi elaborat za legalizaciju.
ne vaditi iz konteksta, to je praksa u politici

piše:

prije nego što se ikome daju novci ukuca se u google ime i čita se sa razumijevanjem
friško otvorena firma j.d.o.o (temeljni kapital 10 kn) *to je činjenica* na slici navodno geodeti (nema ih u popisu ovlaštenih tvrtki na www.dgu.hr) daje najpovoljniju cijenu na tržištu
tek tada se na temelju pročitanih informacija odlučuje hoće li netko uplatiti novce ili ne

znači nije pitanje jesu li neozbiljni ili ne nego smiju li to (geodetski snimak nezakonito izgrađenih zgrada) uopće raditi ili ne

Zadnje uređivanje bager666999 : 16.04.2014. at 14:43.
bager666999 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2014., 16:02   #282
Quote:
bager666999 kaže: Pogledaj post
ne vaditi iz konteksta, to je praksa u politici


znači nije pitanje jesu li neozbiljni ili ne nego smiju li to (geodetski snimak nezakonito izgrađenih zgrada) uopće raditi ili ne
postoje javno objavljeni imenici ovlaštenih arhitekata, inženjera građevine, geodezije na web stranicama komore i tamo se traži imenom i prezimenom. Onaj tko ti radi mora biti na popisu.


I pita se račun kao zadnja linija obrane. Jer račun izdaje firma za koju taj netko tko to smije raditi radi, a da li je Ured ili j.d.o.o. ili d.o.o. ili dd. nebitno.
Garant je štambilj strukovne komore osobe koja radi elaborat i pravne osobe koja plaća porez za to što je ovlašteni inženjer obavio.

Ljudi masovno uplaćuju onima legalizacija.com.hr.eu i sl. nebuloze, sad vidim i energetsko certificiranje com.eu.hr i pm. gdje ne znaš ni tko je odgovorni arhitekt ni geodet, a naravno ni direktor firme.
__________________
Asti miša.
papi73 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2014., 16:10   #283
Ta firma je što se geodetskog dijela priče čista, imaju zaposlenog ovlaštenog inženjera geodezije i imaju ovlaštenje DGU (ima ih na popisu).
Što je s arhitektonskom stranom posla - pojma nemam, ja ih ne nalazim nigdje.

Ipak, ima hrpa firmi koje imaju suradnje s drugima i sve je pokriveno nekim ugovorima i s te strane čisto. Vi platite posao njima, a oni plate firmi koja je za njih izradila i sve super. Stranku bi trebalo zanimati samo da dobiju za svoj novac ono što su platili - dakle da elaborat bude izrađen prema svim propisima, da ga je izradila ovlaštena osoba, da elaborat bude ispravan i izrađen na temelju stvarnih mjerenja propisanom opremom i najvažnije - da svi eventualni ispravci zbog bilo kojeg razloga budu u cijeni, a ne da neki naprave krivo za 1000kn i kao takvi budu najjeftiniji, a kad treba ispraviti traže još 1000kn za ispravak. Ove sam iznose napisao okvirno, pravi iznosi su drugačiji i nisu zapravo ni važni.

Što je zapravo j.d.o.o. će svi vidjeti kad će jednom trebat preć u d.o.o., ali to nije sad tema. Što se povjerenja u j.d.o.o. tiče, a pojma nemam, ali recimo s geodetske strane svaki ovlašteni inženjer plaća osiguranje godišnje tako da su evtl. greške i propusti pokriveni s te strane.
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2014., 16:34   #284
Quote:
papi73 kaže: Pogledaj post
postoje javno objavljeni imenici ovlaštenih arhitekata, inženjera građevine, geodezije na web stranicama komore i tamo se traži imenom i prezimenom. Onaj tko ti radi mora biti na popisu.


I pita se račun kao zadnja linija obrane. Jer račun izdaje firma za koju taj netko tko to smije raditi radi, a da li je Ured ili j.d.o.o. ili d.o.o. ili dd. nebitno.
Garant je štambilj strukovne komore osobe koja radi elaborat i pravne osobe koja plaća porez za to što je ovlašteni inženjer obavio.

Ljudi masovno uplaćuju onima legalizacija.com.hr.eu i sl. nebuloze, sad vidim i energetsko certificiranje com.eu.hr i pm. gdje ne znaš ni tko je odgovorni arhitekt ni geodet, a naravno ni direktor firme.
Inače ovlašteni inženjeri i arhitekti se po pravilima komore niti nesmiju reklamirati!

A ovo su tvrke zbrda zdola, po sistemu take the money and run!

I ovo davanje popusta i nebulozne cijene samo mogu govoriti o kvaliteti onoga što će biti urađeno.

Evo konkretno! Legalizacija obiteljske kuće od 200 m2 sa 2 etaže i tavanom.

Izlazak na teren i snimanje te izmjera s pregledom objekta, izrada cca 25 nacrta koji idu u elaborat, tlocrti po svakoj etaži, dva presjeka i četiri pogleda, izrada nacrta sa površinama po svakoj etaži, izrada nacrta sa površinama u presjeku za obračun volumena, izrada tablica sa obračunima površina, izrada tablica sa obračunma volumena, izrada priloga sa slikama, tehnički opis, izrada priloga za obračun naknada, eventualno ubacivanje pomoćnih objekata koje također treba staviti u elaborat sa slikama i osnovnim mjerama i podacima.

Na kraju elaborat izađe između 80 i 100 stranica. Ako se je nešto predvidjelo u izlasku na teren eventualno ponovni izlazak za dopunu onoga što se nije uočilo prvi puta.

Cca minimum 7 do 10 dana posla i po minimalnoj cijeni to je cca 3500 kn. Dakle maksimalno se može napraviti 2 do 3 elaborata mjesečno. To su brutto cijene za tvrtku, kada se od toga oduzmu svi troškovi cijena ono što ostane je oko 50% od naplaćenog.

Naravno tu još treba uračunati i geodetski elaborat koji je posebna stavka.

Dakle ako netko ide ispod tih cijena teško da može osigurati normalnu plaću.

Kod toga mušterije ne računaju da svi ovlašteni inženjeri plaćaju godišnju članarinu u inženjerskoj komori, također moraju pohađati obavezne seminare koji koštaju ne male novce, tvrtka da ništa ne radi košta mjesečno par tisuća kuna, jer država traži papire, a za to treba knjigovođa, i država traži svaki mjesec svoje namete.

A ljudima je i to previše jer su to samo papiri!

A da bi im netko te papire napravio mora završiti fakultet, položiti državni ispit i postati član strukovne komore da bi imao pravo potpisa, naravno uz to mora i nešto znati, a uz sve to mora stalno pratiti propise koji se kod nas mijenjaju svakodnevno, jer ujutro kad se ustaneš nisi siguran jel još vrijedi ono što je bilo jučer!

A kad ljudi kod bilježnika plate na ostavinskoj 3500 kn za 30 minuta posla onda je to OK!
mikoli is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2014., 16:38   #285
slažem se s onim što su napisali Fitz i mikoli

Međutim izostavili ste najvažnije stvari:
1. za svaki posao treba potpisati ugovor - jer je ovlaštenik dužan voditi upisnik i upisivati broj ugovora i za to isto odgovara.
2. izdavati račun i svaka uplata treba biti uplaćena na žiro račun firme - ne cash na ruke kao što većina radi - za to odgovara direktor firme.

kada bi svi odgovarali za svoj rad i račune - onda se ovo ne bi zvala LIJEPA NAŠA
__________________
www.geofutura.hr

Zadnje uređivanje deni1972 : 17.04.2014. at 17:20.
deni1972 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2014., 18:45   #286
Quote:
deni1972 kaže: Pogledaj post
ne cash na ruke kao što većina radi - za to odgovara direktor firme.

kada bi svi odgovarali za svoj rad i račune - onda se ovo ne bi zvala LIJEPA NAŠA

sad smo vec usli u zonu neboluza.
mi najnormalnije primamo cash na ruke- preko fiskalne blagajne racun se fiskalizira i prijavljuje u poreznoj upravi. Naručitelj kad plati, dobije svoj račun s JIR brojem pod kojim je račun prijavljen u poreznoj upravi. Niti kavu u kaficu ne placam transakcijskim racunom. Sigurno necu traziti od bakice koja ima kucu i stalu za legalizirati da ide u postu desetke kilometara da mi plati racun i jos proviziju posti ili banci.

I koji to ugovor da potpisem kako bi rekao nas vrli Milanovic u Spickovini donjoj? Dodjes na parcelu, kazes ljudima radim za toliko, pristanu ili ne pristanu. Kakav ugovor sa svalkim naruciteljem? 1. puta dodjes, das ponudu, 2. puta dodjes ako je pristao na tvoju usmenu ponudu, snimis, odradis.
3. puta dodjes sa racunom koji mu das s projektom ako ti je dao novce. Ako ne da pare, kazes nista, zovnite kad budete imali, tad cete dobiti i projekt. Dodjes nazad u ured, ako nije platio storniras racun i cekas da te nazove 2. dan jer je obicno tada nasao novce i izdas racun, opet prijavljen u poreznoj upravi.
Poslovanje s keshom je legalno ne samo u lijepoj, našoj nego i van nje. Samo se treba prijaviti tok novca i platiti porez na to.
__________________
Asti miša.
papi73 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2014., 20:24   #287
pitanje

Ekipa molim pomoc.

U dvoristu obiteljske kuce smo imali pomocni objekt velicine 25m2. Sad smo ga odlucili pretvoriti u stambeni objekt te legalizirati. Unajmili smo agenciju koja nam je uzela 5000 kn samo za projektiranje plus moramo platiti geodete. Dajte mi recite je li ta cijena realna, jer mi nekako to djeluje ipak previse?

Puno hvala unaprijed i pozdrav!
NeceLola is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2014., 21:21   #288
Quote:
NeceLola kaže: Pogledaj post
Ekipa molim pomoc.

U dvoristu obiteljske kuce smo imali pomocni objekt velicine 25m2. Sad smo ga odlucili pretvoriti u stambeni objekt te legalizirati. Unajmili smo agenciju koja nam je uzela 5000 kn samo za projektiranje plus moramo platiti geodete. Dajte mi recite je li ta cijena realna, jer mi nekako to djeluje ipak previse?

Puno hvala unaprijed i pozdrav!
Ako je legalizacija je, ako je nova gradevinska, prenamjena prostora itd mozda nije.

Inace sad su objekti do 100m2 2500-3000kn plus geodeti - legalizacije.
user992 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2014., 19:16   #289
Pitanje za znanlce:
trebam legalizirati pretvaranje lođe cca 2 m2 u zatvoreni dio za stanovanje.
Po nekoj gruboj procjeni sve radnje do finiša bi me koštale 3350 kn. Stan je veličine 61 m2. U zgradi nas ima osmero koji bi radili istu stvar za istu kvadraturu . Arhitekt koji bi to učinio nije ovlašten nego bi "posudio"pečat od kolege koji je ovlašten i to bi svatko platio 550 kn. Da li nas šišaju ?

ps. vidim da tu ljudi legaliziraju cijele objekte za tu cifru.
__________________
Bliži smo bankrotu nego jutarnjoj kavici .
MissNextYear is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2014., 10:50   #290
Puno vas šišaju. Taj posao kad se radi o stanu u stambenoj zgradi profesionalac napravi za jedan dan. Kao što je user992 napisao sad su izrade elaborata za objekte do 100 m2 u Zagrebu maksimialno 3000 kn. Tome arhitektu daj 2000 kn, ako ide na račun može biti maksimalno 2500 s pdv-om. Ako neće za te novce traži drugoga.
Tomek100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2014., 16:50   #291
Quote:
Tomek100 kaže: Pogledaj post
Puno vas šišaju. Taj posao kad se radi o stanu u stambenoj zgradi profesionalac napravi za jedan dan. Kao što je user992 napisao sad su izrade elaborata za objekte do 100 m2 u Zagrebu maksimialno 3000 kn. Tome arhitektu daj 2000 kn, ako ide na račun može biti maksimalno 2500 s pdv-om. Ako neće za te novce traži drugoga.
I meni se čini da ovaj misli da smo ovce.Već sam pokrenula novu potragu .Tim više što ima 8 stanova u seriji i svi bi angažirali istoga. U pon nam dolazi novi ponuđač-vlasnik biroa i bit će uzmi nas svih 8 po 2 soma ili ostavi.

Tomek, puno hvala na odgovoru.
__________________
Bliži smo bankrotu nego jutarnjoj kavici .
MissNextYear is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2014., 17:16   #292
Promjena vlasnika nelegalne kuće

Pozdrav!

je li netko upoznat što se događa kada se kupi nekretnina u postupku legalizacije?
ja sam dobila zaključak također s rokom od 3o dana tek neki dan, od bivšeg vlasnika (podnositelja), rok ističe još malo, a on mi se ne želi potpisati na običnu molbu za produženje roka...

također su mi rekli da i svi dokumenti moraju biti potpisani od njega - ali ON NE ŽELI VIŠE SUDJELOVATI U TOME.. on smatra da je prodajom kuće sve prešlo na nove vlasnike, i odbija išta imati s time.

Postoji li mogućnost da se podnositelj zahtjeva isključi iz postupka i da ga ja preuzmem?


hvala vam svima ovdje


Quote:
mali.princ kaže: Pogledaj post
što ako se nadopuna ne preda u traženom roku (predan je samo zahtjev na 1 papiru)?
mogu li zatražiti da mi produže rok za dostavu dokumentacije?
tnx unaprijed
Meni su u Uredu rekli da mogu staviti 3 mjeseca produženje
Le soleil is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2014., 07:31   #293
Quote:
Tomek100 kaže: Pogledaj post
Puno vas šišaju. Taj posao kad se radi o stanu u stambenoj zgradi profesionalac napravi za jedan dan. Kao što je user992 napisao sad su izrade elaborata za objekte do 100 m2 u Zagrebu maksimialno 3000 kn. Tome arhitektu daj 2000 kn, ako ide na račun može biti maksimalno 2500 s pdv-om. Ako neće za te novce traži drugoga.
dragi moj Linicev frende, svi elaborati legalizacije idu u ministarstvo te se provjerava da slucajno ne bi koji ovlasteni inzinjer (pravilniji naziv) zamracio PDV. To sto savjetujete ljudima je kriminalno djelo, a tih 2000kn si platite neku konkretnu skolu i drzte se naucenog...nema u legalizaciji ni kupusa ni krava.
Angelbyu is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2014., 19:19   #294
Molim te pročitaj post 289 od MissNextYear. Zamračuje se svašta pa i pdv. Neki ovlašteni inženjeri imaju suradnike s kojima sklapaju ugovore. Suradnik hoda okolo i ugovara cijenu na ruke, npr. kuća od 300 kvadrata je 5000 kn. Ako hoćete na račun to vam je još plus pdv. Kad se posao obavi, suradnik donese elaborate koje je potvrdio ovlašteni inženjer. Čovjek mu plati 5000 kn i to je to. Nit je čovjek tražio račun, nit mu mu ga je ovaj dao. Vidio sam na vlastite oči. Ovlašteni arhitekt može izdati račun za navedeni elaborat na iznos koji god hoće pa i na npr. 4000 kn s pdv-om samo da je račun evidentiran. Ostatak podjele po dogovoru.
Danas u Zagrebu dati više od 3000 kn s pdv-om za stan do 100 kvadrata je previše i svaka cijena iznad toga je pljačka.
Tomek100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2014., 09:11   #295
uporabna dozvola: da li je po završetku legalizacije obiteljske kuće potrebno odraditi i to ili samo ako se misli obavljati neka dopunska djelatnost (obrt)?
Iveky is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2014., 11:27   #296
Quote:
Le soleil kaže: Pogledaj post
Pozdrav!

je li netko upoznat što se događa kada se kupi nekretnina u postupku legalizacije?
ja sam dobila zaključak također s rokom od 3o dana tek neki dan, od bivšeg vlasnika (podnositelja), rok ističe još malo, a on mi se ne želi potpisati na običnu molbu za produženje roka...

također su mi rekli da i svi dokumenti moraju biti potpisani od njega - ali ON NE ŽELI VIŠE SUDJELOVATI U TOME.. on smatra da je prodajom kuće sve prešlo na nove vlasnike, i odbija išta imati s time.

Postoji li mogućnost da se podnositelj zahtjeva isključi iz postupka i da ga ja preuzmem?
Što kažu na općini?

Pristaje li prodavatelj na punomoć da ti ishodiš sve vezano za legalizaciju objekta?

Tako ostaje zahtjev na njemu a ti možeš sve potpisivati i istjerati proceduru do kraja.
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2014., 15:51   #297
Quote:
Iveky kaže: Pogledaj post
uporabna dozvola: da li je po završetku legalizacije obiteljske kuće potrebno odraditi i to ili samo ako se misli obavljati neka dopunska djelatnost (obrt)?
Rješenje o izvedenom stanju se smatra uporabnom dozvolom, dakle ne treba.

Ukoliko je to sad stambeni prostor, a potreban će vam biti poslovni prostor trebati će obaviti prenamjenu. To ovisi o djelatnosti koju mislite obavljat.
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2014., 16:05   #298
Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post
Rješenje o izvedenom stanju se smatra uporabnom dozvolom, dakle ne treba.

Ukoliko je to sad stambeni prostor, a potreban će vam biti poslovni prostor trebati će obaviti prenamjenu. To ovisi o djelatnosti koju mislite obavljat.
razmisljam da prizemlje od 45m2 ljeti iznajmljujem kao jedan veci apartman... tu onda ne treba nikakva prenamjena?
Iveky is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2014., 23:00   #299
Jel itko do sada dosao do faze placanja komunalnog i vodnog doprinosa?
Mi smo dobili rjesenje o legalizaciji, kazna je vec prije placena i koliko shvacam sad je sve gotovo samo jos moram cekati da mi posalju taj obracun, ili moram ja sam ici to traziti da mi obracunaju da platim?
I na kraju do koliko je oslobodeno placanja kubika? Mi imamo oko 200kubika stambenog prostora i jos toliko pomocnog pa vjerojatno necemo morati nista placati, jedino ne znam za vodni doprinos, za njega nema nikakvih popusta ali on iznosi jako malo po kubiku nekih 10kn.
Inace je rijec o Zagrebu, treca zona.

Sent from my HTC One max using Tapatalk
The unforgiven is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2014., 17:28   #300
Quote:
The unforgiven kaže: Pogledaj post
Jel itko do sada dosao do faze placanja komunalnog i vodnog doprinosa?
Mi smo dobili rjesenje o legalizaciji, kazna je vec prije placena i koliko shvacam sad je sve gotovo samo jos moram cekati da mi posalju taj obracun, ili moram ja sam ici to traziti da mi obracunaju da platim?
I na kraju do koliko je oslobodeno placanja kubika? Mi imamo oko 200kubika stambenog prostora i jos toliko pomocnog pa vjerojatno necemo morati nista placati, jedino ne znam za vodni doprinos, za njega nema nikakvih popusta ali on iznosi jako malo po kubiku nekih 10kn.
Inace je rijec o Zagrebu, treca zona.

Sent from my HTC One max using Tapatalk
Ima ih koji su sve platili ali malo.
U Zg si 600 kubika osloboden za stambenu kucu, pomocnu jednostavnu placas cijelu. Vodni mislim da nisi nista al opet mislim da ima 10% na branitelje i na komunalni i vodni Kod pomocne do 50m2 placas samo kaznu, nista vise.

Inace oni sad svi stancaju rjesenja, vija ih ova baba Mrak Taritas pa moraju stic norme, a preko ljeta ce slat na vodni i komunalni obracun. Ne moras ti nigdje ici, sve ces dobit na kucnu adresu.
user992 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:50.