Natrag   Forum.hr > Društvo > Ženski kutak

Ženski kutak Mi smo babe. Otpor je đžabe.
Podforumi: Kokošinjac, Slikovnica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.01.2006., 09:54   #1
Sauna - uputstva

posto sam ja seljak ze te stvari, ljepo vi meni objasnite kak se tamo treba ponasati, sto ponjeti, koliko dugo ostati, koliko puta se baciti pod tus, itd itd.....

da li treba otici prvo mokar ili suh?
treba li dugu kosu namociti? ili je zastititi s rucnikom?

i sta radite opcenito tamo dok cubite? spavate? zmirite? meditirate? pricate s nekim?

i kako se osjecate poslije takvog tretmana?
__________________
Falling in love is the best way to kill your heart because then it's not yours anymore. It's laid in a coffin, waiting to be cremated.

V. V.
Tigrica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2006., 10:31   #2
syebano...

amo vako!
saune se uglavnom dijele na mokre i suhe.
mokre ćeš prepoznat po tome što imaju za pod i sjedala kamen, pločice ili plastiku, a suhe po drvu.

u suhim je puno toplije i manja je vlaga.
regulira ju se dodavanjem vode na kamenje koje je položeno na grijače.
kada se dobro prekuhaš, dodaš vode, naglo se digne vlaga i počneš se jako znojiti. suhe saune se koriste 3 ili 4 puta po petnaestak minuta. unutra imaš pješčani sat koji je baždaren na cca. tih 15 min.
unutra ulaziš (bez šlapa!!!) sa ručnikom ili plahtom na koju moraš sjest. koliko ćeš kože pokazati, ovisi isključivo o tebi. ne zaboravi skinut nakit i sat da ne zaradiš opekline...

u mokrim saunama je velika vlaga i manja temperatura. ulaziš nakked, osvrneš se da te svi dobro vide (), potražiš crijevo za poljevanje, otvoriš špinu i zaliješ (ispereš) mjesto di misliš sjest. petnaestak minuta kasnije si kuhana i spremna za hladni tuš. ili ledenu jamu.
pakleni_patuljak is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2006., 10:39   #3
Quote:
pakleni_patuljak kaže:
a suhe po drvu.

u suhim je puno toplije i manja je vlaga.
regulira ju se dodavanjem vode na kamenje koje je položeno na grijače.
kada se dobro prekuhaš, dodaš vode, naglo se digne vlaga i počneš se jako znojiti. suhe saune se koriste 3 ili 4 puta po petnaestak minuta. unutra imaš pješčani sat koji je baždaren na cca. tih 15 min.
unutra ulaziš (bez šlapa!!!) sa ručnikom ili plahtom na koju moraš sjest. koliko ćeš kože pokazati, ovisi isključivo o tebi. ne zaboravi skinut nakit i sat da ne zaradiš opekline...

e ja pitam za te drvene (suhe), kakvih i ima samo po nasim salonima ili fitnes centrima.

a sta je s tusiranjem? to se radi nakon svakih 15 minuta u sauni? ja bi u kupacem naravno unutra i s rucnikom, a kosa?
__________________
Falling in love is the best way to kill your heart because then it's not yours anymore. It's laid in a coffin, waiting to be cremated.

V. V.
Tigrica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2006., 10:48   #4
po nekim nepisanim pravilima ljubitelja saune, kupaći je viška.
ako misliš ići u saunu u nekom fitnesu, onda to još i može nekako proći, ali u pravim spa centrima ćeš uglavnom naletiti na zabranu ulaska u saune sa kupaćim kostimom.

nakon svakog sauniranja se moraš otuširati hladnom vodom ili uroniti u ledenu jamu.
ako se tuširaš, rashladi prvo noge, ruke, trup, a tek posljednu glavu.
da se ne strmopizdiš od šoka...

između 2 sauniranja neka ti prođe isto tako 15 - 20 minuta.
i obavezno se tankaj sa vodom ili još bolje nekim izotoničnim sokom (cedevita, isostar), jerbo ako dehidriraš može se desiti da te poslije boli glava do kraja dana...
pakleni_patuljak is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2006., 11:14   #5
Quote:
pakleni_patuljak kaže:
po nekim nepisanim pravilima ljubitelja saune, kupaći je viška.
ako misliš ići u saunu u nekom fitnesu, onda to još i može nekako proći, ali u pravim spa centrima ćeš uglavnom naletiti na zabranu ulaska u saune sa kupaćim kostimom.

ma ja to iz higijenskih razloga vise, ne toliko zbog nekog srama, ionako bih isla ili sama ili s dragim.

Quote:
pakleni_patuljak kaže:
nakon svakog sauniranja se moraš otuširati hladnom vodom ili uroniti u ledenu jamu.
ako se tuširaš, rashladi prvo noge, ruke, trup, a tek posljednu glavu.
da se ne strmopizdiš od šoka...

između 2 sauniranja neka ti prođe isto tako 15 - 20 minuta.

znaci 15 min saune, 15-20 pauza i tako x 3 ili 4, pa koliko mi vremena treba? dok se ja osusim jos poslije, utoplim, a van ne smijem polusuhe glave, jer sam osjetljiva, to bi bilo , da vidimo....oko 3- 4 sata, cijelo popodne. ajme...to cu kad budem na godisnjem.

Quote:
pakleni_patuljak kaže:
i obavezno se tankaj sa vodom ili još bolje nekim izotoničnim sokom (cedevita, isostar), jerbo ako dehidriraš može se desiti da te poslije boli glava do kraja dana...
da, ali samo voda. nikakve secerne vodice.


a sta je s kosom??!?! da li ulazim suhe ili mokre glave prvi puta? jel netko zna?
__________________
Falling in love is the best way to kill your heart because then it's not yours anymore. It's laid in a coffin, waiting to be cremated.

V. V.
Tigrica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2006., 10:22   #6
ajmo vi koji ste bili u sauni, dajte s tim uputstvima...
__________________
Falling in love is the best way to kill your heart because then it's not yours anymore. It's laid in a coffin, waiting to be cremated.

V. V.
Tigrica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2006., 20:21   #7
Quote:
pakleni_patuljak kaže:
po nekim nepisanim pravilima ljubitelja saune, kupaći je viška.
ako misliš ići u saunu u nekom fitnesu, onda to još i može nekako proći, ali u pravim spa centrima ćeš uglavnom naletiti na zabranu ulaska u saune sa kupaćim kostimom.

...
mene zanima od kud to pravilo?
(i zasto u suhu u rucniku a u mokru gol?)
hana is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2006., 15:11   #8
Posjeta wellnes centrima ili spa centrima podrazumijeva odlaske u bazene i saune. Do sada sam obišla neke u Sloveniji, i dosta kod nas. Osobno sam u saune ulazila nakon odmora i prilagodbe u bazenu, a to znači da mi je i kosa mokra. I ja sam osjetljiva na glavu i uši, ali nije bilo problema. Najbitnije je da to bude odmor, a ne opterećenje. To je vrijeme odmora i opuštanja. Nikako se ne tajmirati. U svemu treba uživati. Ako nije ugodno onda to ne treba koristiti. Npr. ja volim saune niske temperature i suhe. Najbolji je tapidarij koji ima nisku temperaturu i aromatiziran je. Svakako ne mogu ući u tursku-parnu kupelj. To me guši i plaši. Vrijeme iskoristim na posjet svakoj od suhih sauna po jednom i ostalo provodim u toplim bazenima. Pijem čaj ,koji bi trebao biti u ponudi, besplatno. Bez šećera i obvezno biljni. Kada je dosta, polako se obrisati, osušiti kosu i dobro obrisati uši. Prije izlaska popiti još jedan čaj ili cedevitu u kafiću da se definitivno adaptiram na odlazak i ohladim do kraja. Svaki puta je prekrasno. Dakle UŽIVATI! Sve pomalo. Pobjeći od trčanja i jurnjave, mobitela i telefona. Po dolasku kući se obavezno istuširam, operem kosu i utrljam mnoštvo hranjive i masnjikaste kreme (Niovea s bademovim uljem). I dok pišem guštam. Svakako to probajte!
Trki is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2006., 17:16   #9
ja sam bila u wellnes centru life i sauna je ila dio tretmana. mislim da je 120 kn za 35 min. na bazenima mladost je suha 60 kn.
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2006., 17:55   #10
pazi da ti nesto ne ispadne iz ruku.......
__________________
dreamer
dylan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2006., 20:28   #11
Quote:
dylan kaže:
pazi da ti nesto ne ispadne iz ruku.......
odvojene su M i Z
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2006., 20:31   #12
Quote:
Billi kaže:
odvojene su M i Z
u austriji u termama kod skijalista nisu.

ontopic: ja sam bila u mokroj vise puta - u kupace, prije i poslje ulaska se tusirala, dakle mokra kosa i u suhoj jednom (u spa centru, onaj cijeli krug, suha, mokra, bazen, blabla...) isto u kupacem i isto mokra usla...
hana is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2006., 14:18   #13
Quote:
Billi kaže:
ja sam bila u wellnes centru life i sauna je ila dio tretmana. mislim da je 120 kn za 35 min.
Super je ona tropska kisa? Probala?
avril is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2006., 14:57   #14
Quote:
avril kaže:
Super je ona tropska kisa? Probala?
da, iz zidova "pada".
cure, di idete u saunu u zgb, ja znam samo za na mladosti i wellnessi...
trebam nesto jeftije da mogu ici cesce jer mi je u 120 kn too much ta svaki tjedan
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2006., 21:04   #15
PRAVILA SAUNANJA:

1. Uzmite si minimalno dva sata vremena. Prije saune obično se ne jede, iznimka su namirnice koje pomažu kod čišćenja tijela od otrova (npr. kriška kiselog kruha s malo maslaca i različitim povrćem uz čašu biljnog soka).

2. U saunama ne smijete biti obučeni, jer time smanjujete učinak saune! Ne preporučuje se nošenje nakita!

3. Prije prvog posjeta sauni temeljito se umijte i istuširajte! Nakon saune pranje šamponima i sapunima nije preporučljivo. Tada samo sperite znoj sa tijela.

4. Ako su vam prije ulaska u saunu noge hladne , obvezno ih istuširajte toplom vodom!

5. U saune ne ulazite mokri, već se poslije tuširanja obrišite frotirskim ručnikom!

6. Kod ulaska u saunu obvezno prostrite plahtu ili ručnik na mjesto na kojem ćete sjediti(također pod stopala!).

7. Prilikom prvog posjeta sauni, ne zadržavajte se dulje od 10 do 12 minuta. Ako vam prostor dopušta, prvih deset minuta lezite, zatim još malo sjedite, da se u tijelu uspostavi normalan tlak.

8. Nakon izlaska iz saune istuširajte se najprije samo mlakom vodom (da biste isprali masnoću sa sebe), a tek nakon toga hladnom.

9. Poslije toga se odmarajte bar 20 minuta.

10. Cjelokupan postupak ponovite 3 puta.

11. Dok odmarate, pijte što više tekućine.

12. Prije napuštanja prostora, ohladite se do stupnja kad se više ne znojite.

možda se i ponavljam, nije mi se dalo čitati sve postove ali eto, vrijedi i ponoviti


elizabeth is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2006., 11:34   #16
Kupaći je zabranjen zbog mogućih ozljeda nastalih od opeklina. Ipak je temperatura visoka. Tkanina od koje se radi kupaći ne dozvoljava prolazak znoja pa je i iz toga razloga višak.
Ja sam jednom na brzaka ušla u suhu saunu sa naočalama. Ne namjerno, zaboravila sam ih skinuti. Trebalo je vrlo kratko vrijeme da me pečenje na licu podsjeti da sam ih zaboravila.
U suhoj je potreban ručnik da se možeš sjesti na nešto što nije kipuće i što je ugodno, a i upija znoj. Ulaziš mokar da bi ti koža bila pripremljena vodom na znoj to jest da se lagano zagrijavaš dok ti voda isparava.
U mokru-parnu ulaziš bez ručnika, ako to želiš jer ti je ručnik nakon izlaska potpuno beskorisan. Možeš ga ocijediti.
Do sada nisam bila nikada u odvojenim saunama za Ž i M. Gdje je to?
U Sloveniji postoji osoba koja se brine o ručnicima i saunama i ako slučajno nekoga primjeti u kupaćem zamoli ga da izađe.
U Čatežu postoji nešto jako zanimljivo, a zove se Termalna rivijera. Onaj tko je bio zna o čemu pričam. Bazeni su super, ali bolji je kompleks sauna i bazena koji se plaća na 3 sata. Prolazi se više vrsta sauna-raznih (8) i tri vrste bazena. Ima i solarij. Zanimljivost je da ulaskom u taj zatvoreni krug ostajete bez odjeće i nosite samo plahtu ili ručnikić. I svi ste goli i nikoga to nije briga i baš je super.
U nekom saunama sam znala imati nekih neugodnih situacija sa muškarcima kojima je temperatura previše otvorila krvne žile na krivom mjestu. Srećom sve se rješilo bez komplikacija.
Trki is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2006., 11:40   #17
Quote:
Trki kaže:
U nekom saunama sam znala imati nekih neugodnih situacija sa muškarcima kojima je temperatura previše otvorila krvne žile na krivom mjestu. Srećom sve se rješilo bez komplikacija.
ti si znala imati problema? a sta si ti neka djelatnica u saunama?
__________________
Falling in love is the best way to kill your heart because then it's not yours anymore. It's laid in a coffin, waiting to be cremated.

V. V.
Tigrica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2006., 14:25   #18
Quote:
Trki kaže:
U Čatežu postoji nešto jako zanimljivo, a zove se Termalna rivijera. Onaj tko je bio zna o čemu pričam. Bazeni su super, ali bolji je kompleks sauna i bazena koji se plaća na 3 sata. Prolazi se više vrsta sauna-raznih (8) i tri vrste bazena. Ima i solarij. Zanimljivost je da ulaskom u taj zatvoreni krug ostajete bez odjeće i nosite samo plahtu ili ručnikić. I svi ste goli i nikoga to nije briga i baš je super.
Dragi i ja svaki odlazak tamo (uglavnom subotom ili nedjeljom, ponekad i na dvodnevni aranzman) obavezno posjetimo Sauna park. Dobro organiziran, dovoljno lezaljki. I u dane vikenda mozes od svih sauna odabrati neku u kojoj ces biti sam (uvjetno receno, jer u bilo kojem trenutku moze netko uci), tako da se uz maximalni uzitak osjecam minimalno neugodno (radi golotinje i sl). Iako imam dojam da bas nitko ne bulji napadno u druge, i da se svi prilicno normalno ponasaju. Svatko je tamo vecinom radi vlastite ugode i opustanja.
Inace upute za ponasanje i koristenje se mogu procitati ovdje: http://www.terme-catez.si/hr/vodni/savnapark/navodila/
avril is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2006., 13:46   #19
Nisam djelatnica ali posjećujem saune već par godina. Umjesto da idemo na skijanje, mi idemo u toplice. Ponekad zimi odemo na jedan dan u Opatiju. Neugodna situacija je erekcija, što od topline, što od golih ženskih tijela, a budući da ja ne izdržim 15 minuta u sauni, imam prilike vidjeti razne veličine i usmjerenja koja mi se nude. Problem je u tome što se muškarci u tim trenutcima zbilja nude bilo kome i na sve načine. Do sada nisam morala pozivati u pomoć. Ali je izuzetno neugodno kada ti nakon tuširanja i tijekom hlađenja ispred nosa defilira uzdignuti k... nekog čovjeka koji ti ga osim toga pokušava i gurnuti negdje. Ne želim glumiti princezu na zrnu graška i zahtjevati od dečka da me prati gdje god krenem,a i nisam baš neka ljepotica, a ni vitkica, ali to je takva okolina (valjda).
Trki is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2006., 18:10   #20
yebate, ovako napisano zvučiš ko hitler!
al mislim da se slažem takoreć sa svime!
pakleni_patuljak is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:33.