Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.03.2012., 10:43   #21
Quote:
anin1 kaže: Pogledaj post
Agice, pitala sam u kontekstu vjere i vjerovanja!!I referirajući se na dobro poznatu "Bog je ljubav"!I pitala sam zato što su moja svakodnevna iskustva s vjernicima (po njihovim izjavama, naravno)takva da u njihovom ponašanju vidim krute stavove, poprilično nametljivosti, neprihvaćanje, netoleranciju, isključivost...Pa se pitam što ih to motivira??Jer sve nabrojano ne liči mi na ljubav...
Pa govoris da je po tvom vidjenju strah pokretač tog vjerovanja pa eto pitam zasto mislis da je strah pokretač.


Ne znam s kakvim se vjernicima druzis, ne znam sto ocekujes od njih i takodjer vise od svega je vazno s kakvom predrasudom ides.
Kruti stavovi? sto to znaci? Ako si vjernik onda to podrazumjeva jednu konstantu a ne promjenjivost razmisljanja oko bitnih stvari kako vjetar puse.

Nametljivost je ono što ti uočavaš kod vjernika jer ti se ne svidja vjerničko razmisljanje i svjetonazor. Ne ocekuj da će ostatak svijeta šutit samo zato što ti nije po volji. Pravo na izrazavanje svog misljenja imamo svi.

Crkva prihvaća svakog raskajanog grešnika bez obzira na grijeh. Ne vidim kako je moguće da onda ispadne da ne prihvati nekoga ako on to zeli.

Netolerancija i iskljucivost ista stvar- nema tolerancije za zlo i u tome treba bit iskljuciv. Ne mogu ja smatrat se dobrim covjekom ako šutim na zlo. Ne zbog pakla nego radi ljudskosti.


Ljubav prema čovjeku nije slaganje sa svim šta čini. Zar roditelj jako voli svoje dijete kad mu pušta da čini što želi? Šta si pravi prijatelj kad puštaš svog prijatelja da propada (npr od droge) jer smatras ako mu nesto kazes da ce te mozda smatrati nametljivim?
Ja ne mislim tako. Smatram to najvecim izrazom kukavičluka. Dok je kritike prema drustvu od strane vjernika znaci da je vjernicima, Crkvi itd. stalo...kad prestane kritike nestat ce i ljubavi. Srecom to se nece dogodit. Ne boj se!
__________________
Omnia Ad Majorem Dei Gloriam †.:: Don't be so humble - you are not that great.::.
.:: Right is right even if no one is doing it; wrong is wrong even if everyone is doing it::.
.::čega je srce puno, o tom usta govore::..::Ne boj se, nego govori i ne daj se ušutkati::.
Agica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2012., 11:49   #22
Što je s prizorima vojnika koji se mole Bogu i traže Isusa da im da podršku prije bitke i masovnog ubijanja u Iraku? Što bi taj Bog ljubavi trebao imati protiv njihovih suparnika? To je tor za um, destruktivnost, proturječje, samoobmanjivanje. Još radikalniji primjer jesu sportske momčadi koje se mole za pobjedu prije meča – znači li to da su njihovi protivnici heretici koji ne zaslužuju pobjedu i što ako se i oni istovremeno mole u svojoj svlačionici? Očito Isus nema pametnijeg posla kada se bavi time.
__________________
Newman: Hello, Jerry!
Jerry: Hello, Newman!
Disticha is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2012., 12:03   #23
Quote:
Disticha kaže: Pogledaj post
Što je s prizorima vojnika koji se mole Bogu i traže Isusa da im da podršku prije bitke i masovnog ubijanja u Iraku? Što bi taj Bog ljubavi trebao imati protiv njihovih suparnika? To je tor za um, destruktivnost, proturječje, samoobmanjivanje. Još radikalniji primjer jesu sportske momčadi koje se mole za pobjedu prije meča – znači li to da su njihovi protivnici heretici koji ne zaslužuju pobjedu i što ako se i oni istovremeno mole u svojoj svlačionici? Očito Isus nema pametnijeg posla kada se bavi time.
Svatko ima pravo se molit.
__________________
Omnia Ad Majorem Dei Gloriam †.:: Don't be so humble - you are not that great.::.
.:: Right is right even if no one is doing it; wrong is wrong even if everyone is doing it::.
.::čega je srce puno, o tom usta govore::..::Ne boj se, nego govori i ne daj se ušutkati::.
Agica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2012., 12:14   #24
Quote:
anin1 kaže: Pogledaj post
I da, šta nisu kršćani ti koji tvrde da će svaka nekrštena osoba drito u pakao???Možda krivo zborim, prosvijetli me, molim te!
krivo zboriš


Quote:
anin1 kaže: Pogledaj post
Vjera nije temeljena na argumentima, već na dogmi, zar ne??
ne

vjera nije ekskluzivno pravo religije.

da ne bih kucao eseje, preporučio bih ti azbučnik vjere autora hrista janarasa ili današnji čovjek pred bogom od mitropolita antonija bluma. siguran sam da će ti nakon toga dosta stvari biti jasnije.
urlator is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2012., 12:21   #25
Quote:
Agica kaže: Pogledaj post
Svatko ima pravo se molit.
Čak i kada ide nekoga ubiti? Onda mu se opraštaju grijesi? Ne kužim.
__________________
Newman: Hello, Jerry!
Jerry: Hello, Newman!
Disticha is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2012., 13:51   #26
Quote:
Disticha kaže: Pogledaj post
Što je s prizorima vojnika koji se mole Bogu i traže Isusa da im da podršku prije bitke i masovnog ubijanja u Iraku? Što bi taj Bog ljubavi trebao imati protiv njihovih suparnika? To je tor za um, destruktivnost, proturječje, samoobmanjivanje. Još radikalniji primjer jesu sportske momčadi koje se mole za pobjedu prije meča – znači li to da su njihovi protivnici heretici koji ne zaslužuju pobjedu i što ako se i oni istovremeno mole u svojoj svlačionici? Očito Isus nema pametnijeg posla kada se bavi time.
Zašto misliš da se ljudi mole da je protivnik u krivu? Možda oni to vjeruju, ali to ne mora biti sastavni dio molitve.
__________________
Somewhere in the gray wood by the river is the huntsman and in the brooming corn and in the castellated press of cities. His work lies all wheres and his hounds tire not. I have seen them in a dream, slaverous and wild and their eyes crazed with ravening for souls in this world. Fly them.
Davor000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2012., 15:40   #27
Quote:
anin1 kaže: Pogledaj post
Otkad se to u vjeri može govoriti o argumentima???Vjera nije temeljena na argumentima, već na dogmi, zar ne??Da je vjeru potrebno argumentirati, ne bi bila vjera, nego znanost..
Ne znam jesam li te ovdje razumjela, no osoba treba biti u stanju argumentirati u sto vjeruje A glede znanosti, ona itekako ima odredene, nazovimo to 'dogme', o tome je pisalo vise filozofa medutim to ovdje nije tema.

Quote:
Vjeruješ li ti da je Isus hodao po vodi??Ako si kršćanka, trebala bi u to vjerovat..Pa sad argumentiraj, molim te, kako mu je to uspjelo...mislim, toliko o argumentima i vjeri
Da, tko je krscan treba vjerovati da je Isus Bog. I po cemu to Bog ne bi mogao hodati po vodi?
__________________
"The richer you are, the richer your family is, and the richer your country is, the more likely it is that you will find life so good that you will choose to blow your brains apart."
Spot Perdita is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2012., 15:41   #28
Quote:
Disticha kaže: Pogledaj post
Čak i kada ide nekoga ubiti? Onda mu se opraštaju grijesi? Ne kužim.
Po tvome dakle, vojnik koji krece u bitku to radi s namjerom 'fino' poubijati sto vise ljudi moguce?
__________________
"The richer you are, the richer your family is, and the richer your country is, the more likely it is that you will find life so good that you will choose to blow your brains apart."
Spot Perdita is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2012., 15:45   #29
Quote:
Disticha kaže: Pogledaj post
Čak i kada ide nekoga ubiti? Onda mu se opraštaju grijesi? Ne kužim.
Ne moze se oprostit nešto što nije učinjeno, a s druge strane ne vidim kako bi se netko kajao za nešto što je učinio slobodno i s namjerom?
To je ono na što ti zaboravljaš.


Uglavnom svatko se ima pravo molit za ono što smatra važnim. Mene to ne smeta jer ja nikome ni jednu molitvu ne mogu ni ispunit ni uskratit tako da uopce ne vidim problem molitve u bilo kojoj prigodi.
__________________
Omnia Ad Majorem Dei Gloriam †.:: Don't be so humble - you are not that great.::.
.:: Right is right even if no one is doing it; wrong is wrong even if everyone is doing it::.
.::čega je srce puno, o tom usta govore::..::Ne boj se, nego govori i ne daj se ušutkati::.
Agica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2012., 16:42   #30
Quote:
Disticha kaže: Pogledaj post
Što je s prizorima vojnika koji se mole Bogu i traže Isusa da im da podršku prije bitke i masovnog ubijanja u Iraku? Što bi taj Bog ljubavi trebao imati protiv njihovih suparnika? To je tor za um, destruktivnost, proturječje, samoobmanjivanje. Još radikalniji primjer jesu sportske momčadi koje se mole za pobjedu prije meča – znači li to da su njihovi protivnici heretici koji ne zaslužuju pobjedu i što ako se i oni istovremeno mole u svojoj svlačionici? Očito Isus nema pametnijeg posla kada se bavi time.
Bitka ne znači egzekucija. U bitci se i gine. Vojnik je čovjek, nije sretan ubiti. Posebno gledati lice i opakog protivnika. Boga se priziva za snagu u pobjedi kao i u porazu. Ti kao da nisi iz Hrvatske ili te Hrvatska i Hrvati i ne zanimaju. U sportu isto, za pobjedu ili lakše podnijeti poraz. Reci mi; što je najteže vojniku poslije poraza u bitci.
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2012., 19:38   #31
Quote:
dominik01 kaže: Pogledaj post
Bitka ne znači egzekucija. U bitci se i gine. Vojnik je čovjek, nije sretan ubiti. Posebno gledati lice i opakog protivnika. Boga se priziva za snagu u pobjedi kao i u porazu. Ti kao da nisi iz Hrvatske ili te Hrvatska i Hrvati i ne zanimaju. U sportu isto, za pobjedu ili lakše podnijeti poraz. Reci mi; što je najteže vojniku poslije poraza u bitci.
Mislim da tako nastaju psihoze kolektiva.
U jednu ruku veličaju neopiranje Isusa a u drugu ruku mu se mole da im pomogne u ubijanju neprijatelja.

Ispada da je Isus dijabolik koji čas ubija neprijatelje čas im se prepušta..
Ima i toga u novom zavjetu kao i otkrivenju gdje prijeti i ovim i onim i onda dođe drugi Isus prepun ljubavi itd

Konstantinov Isus je isto ratnički nastrojen ...

Kako to sve pomiriti??
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2012., 21:19   #32
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Mislim da tako nastaju psihoze kolektiva.
U jednu ruku veličaju neopiranje Isusa a u drugu ruku mu se mole da im pomogne u ubijanju neprijatelja.

Ispada da je Isus dijabolik koji čas ubija neprijatelje čas im se prepušta..
Ima i toga u novom zavjetu kao i otkrivenju gdje prijeti i ovim i onim i onda dođe drugi Isus prepun ljubavi itd

Konstantinov Isus je isto ratnički nastrojen ...

Kako to sve pomiriti??
Mislim da je čovjek tjelesno i duhovno biće. To dvoje djeluju jedno na drugo. Potrebe tijelaa tjeraju dušu ( svijest, razum) na greške. Duša se treba osloboditi utjecaja tijela i samostalna bit. To je tesko. Mislim da nam tijelo dusu zarobljenu drzi. Psihoza kolektiva = psihologija mase?? Inače kakav god Isus ili Bog bili aktualni ja uzimam sebi za pravo konačnu odluku. Ne mogu zbog Svemoćnog zanemarit nemoćnog
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2012., 22:08   #33
@anin1

pa tko će ti priznati da je iz straha u religiji? pa to je u prvom redu teško priznati samoj/m sebi, a kamoli ostalima...

tamo gdje je ljubav straha nema. samo što ljubav o kojoj pišu i govore mistici svih religija nema puno veze s onim što se općenito smatra ljubavlju. a strah... pa pogledaj ljude oko sebe, što vidiš u njihovim očima? tugu, strah, očaj, zabrinutost, ili vidiš osmjeh iza kojeg se krije blaženstvo i ljubav, strpljenje i nepomućeni mir? što misliš tko konzumira one grozne naslove iz novina obzirom da je u hr 95 posto statističkih vjernika? sve je to povezano...

ali naravno, ja pišem bedastoće, svi su forumaši, a i bliža te dalja okolica na neprekinutom tripu ljubavi cijeli život

Mi scusi per favore...
__________________
Ne želim preobraćati ljude iz jedne religije u drugu. Ne zanima me niti jedna religija. Moj je interes Dhamma - istina, učenje svih Probuđenih. Ukoliko uopće treba biti nekog preobraćanja, onda neka to bude iz patnje u sreću, iz nečistoća u čistoću, iz vezanosti u slobodu, iz neznanja u probuđenost. - S. N. Goenka
hanna69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2012., 22:22   #34
Quote:
Agica kaže: Pogledaj post
Pa govoris da je po tvom vidjenju strah pokretač tog vjerovanja pa eto pitam zasto mislis da je strah pokretač.


Nametljivost je ono što ti uočavaš kod vjernika jer ti se ne svidja vjerničko razmisljanje i svjetonazor. Ne ocekuj da će ostatak svijeta šutit samo zato što ti nije po volji. Pravo na izrazavanje svog misljenja imamo svi.


Netolerancija i iskljucivost ista stvar- nema tolerancije za zlo i u tome treba bit iskljuciv. Ne mogu ja smatrat se dobrim covjekom ako šutim na zlo. Ne zbog pakla nego radi ljudskosti.

Zašto mislim da im je strah pokretač?Zato što su njihovi postupci toliko kruti i nametljivi, da ako ne bih mislila da ih motivira strah, ostalo bi mi samo da su bezobrazni i beskrupulozni - a to mi ne ide uz vjeru..

"Ne očekuj da će ostatak svijeta šutiti" - hvala ti na ovome...da, očito bih trebala prestat to očekivat...i da, priznajem, to očekujem...očekujem da me se pusti na miru, da mi se ne govori "svoje mišljenje" ako ga nisam tražila...možda previše očekujem,.



A zadnji dio koji sam citirala je zapravo srž...kažeš "nema tolerancije za zlo i u tome treba biti isključiv"...e, tu smo..jer se sad možemo zapitat što je za koga zlo...i ovdje ne mislim na očite stvari (oko kojih postoji konsenzus, tipa ubojstvo, zlostavljanje, silivanje itd, da to je zlo, tu se svi slažemo)...ali što je s toliko drugih stvari koje netko tretira "zlim" a netko ne??
anin1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2012., 22:24   #35
Quote:
hanna69 kaže: Pogledaj post
@anin1

pa tko će ti priznati da je iz straha u religiji? pa to je u prvom redu teško priznati samoj/m sebi, a kamoli ostalima...

tamo gdje je ljubav straha nema. samo što ljubav o kojoj pišu i govore mistici svih religija nema puno veze s onim što se općenito smatra ljubavlju. a strah... pa pogledaj ljude oko sebe, što vidiš u njihovim očima? tugu, strah, očaj, zabrinutost, ili vidiš osmjeh iza kojeg se krije blaženstvo i ljubav, strpljenje i nepomućeni mir? što misliš tko konzumira one grozne naslove iz novina obzirom da je u hr 95 posto statističkih vjernika? sve je to povezano...

ali naravno, ja pišem bedastoće, svi su forumaši, a i bliža te dalja okolica na neprekinutom tripu ljubavi cijeli život

Mi scusi per favore...
ovo sam morala cijelo citirat, jer da, tako nekako i ja vidim ljude oko sebe...a opet, većina je vjernika, pa mi nije nikako jasno kako im vjera ne pruža "trip ljubavi"....zašto pristaju biti statistički vjernici....što ih na to motivira?
anin1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2012., 23:13   #36
Quote:
anin1 kaže: Pogledaj post
Zašto mislim da im je strah pokretač?Zato što su njihovi postupci toliko kruti i nametljivi, da ako ne bih mislila da ih motivira strah, ostalo bi mi samo da su bezobrazni i beskrupulozni - a to mi ne ide uz vjeru..
Ja nemam takav dojam u vjernicima. Npr razne antiteisticke udruge su mi puno nametljivije i agresivnije al eto očito svatko od nas ima pravo na nepodnosljivost spram nekih grupa ljudi s kojima ne dijelimo misljenje.

Quote:
"Ne očekuj da će ostatak svijeta šutiti" - hvala ti na ovome...da, očito bih trebala prestat to očekivat...i da, priznajem, to očekujem...očekujem da me se pusti na miru, da mi se ne govori "svoje mišljenje" ako ga nisam tražila...možda previše očekujem,.
Ni ti ne šutiš, zašto to očekivat od drugih?

Quote:
A zadnji dio koji sam citirala je zapravo srž...kažeš "nema tolerancije za zlo i u tome treba biti isključiv"...e, tu smo..jer se sad možemo zapitat što je za koga zlo...i ovdje ne mislim na očite stvari (oko kojih postoji konsenzus, tipa ubojstvo, zlostavljanje, silivanje itd, da to je zlo, tu se svi slažemo)...ali što je s toliko drugih stvari koje netko tretira "zlim" a netko ne??
Danas je recimo ubojstvo iz osvete nedopustivo dok je negdje nekad bio običaj i pravo. Zlostavljanje npr robova se smatralo pravom a ne zlostavljanjem...danas ne gledamo ni robove ni zlostavljanje pravom. Silovanje je takodjer danas proglašeno teškim nasiljem dok bi u nekim starim vremenima bilo samo način kako ulovit djevojku tj prisilit ju da se ožene. itd. Dakle sve što je zakon danas je stvar konsenzusa- demokratsko glasanje, ustaljeni običaj itd.
Vjera funkcionira na drugi način. Ako govorimo o katoličkoj vjeri onda je stvar jasna. To je objavljena vjera preko samog Boga Isusa Krista. Čuvanje objave je povjereno katoličkoj Crkvi tj konkretnije aspostolskim nasljednicima. Nikakve bitne promjene koje se tiču same vjere se nisu događale već su davane samo detaljnije definicije što je poželjno činiti i dan danas. npr na području bioetike što detaljnije upoznajemo čovjekovu fiziologiju to je lakše detaljizirat što znači npr dostojanstvo ljudske osobe isl.
__________________
Omnia Ad Majorem Dei Gloriam †.:: Don't be so humble - you are not that great.::.
.:: Right is right even if no one is doing it; wrong is wrong even if everyone is doing it::.
.::čega je srce puno, o tom usta govore::..::Ne boj se, nego govori i ne daj se ušutkati::.
Agica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2012., 23:52   #37
Quote:
Agica kaže: Pogledaj post
Ni ti ne šutiš, zašto to očekivat od drugih?
O, tu se varaš.Da, postavila sam temu na forumu.Da, ponekad komentiran "tuđe" teme.
U stvarnom životu, samo najbliži (do 5 ljudi, a i oni su pitali, pa sam im rekla) znaju moje mišljenje i stavove o vjeri..

Kad se o vjeri radi, ja sam ta koja sluša....a ljudi pričaju....i pričaju...svašta nešto..a ja si mislim "pa zašto uopće pričaju o tom, nit sam ih pitala, nit sam ikakav sugovornik"
anin1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2012., 23:57   #38
Quote:
anin1 kaže: Pogledaj post
O, tu se varaš.Da, postavila sam temu na forumu.Da, ponekad komentiran "tuđe" teme.
U stvarnom životu, samo najbliži (do 5 ljudi, a i oni su pitali, pa sam im rekla) znaju moje mišljenje i stavove o vjeri..

Kad se o vjeri radi, ja sam ta koja sluša....a ljudi pričaju....i pričaju...svašta nešto..a ja si mislim "pa zašto uopće pričaju o tom, nit sam ih pitala, nit sam ikakav sugovornik"
pa ja ti nemam boljeg savjeta i odgovora na tvoj problem od tog da se okrenes i odes od ljudi koji ti ne odgovaraju.
Nisi duzna nikog slusat.
__________________
Omnia Ad Majorem Dei Gloriam †.:: Don't be so humble - you are not that great.::.
.:: Right is right even if no one is doing it; wrong is wrong even if everyone is doing it::.
.::čega je srce puno, o tom usta govore::..::Ne boj se, nego govori i ne daj se ušutkati::.
Agica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2012., 00:00   #39
Quote:
Agica kaže: Pogledaj post



Vjera funkcionira na drugi način. Ako govorimo o katoličkoj vjeri onda je stvar jasna. To je objavljena vjera preko samog Boga Isusa Krista. Čuvanje objave je povjereno katoličkoj Crkvi tj konkretnije aspostolskim nasljednicima. Nikakve bitne promjene koje se tiču same vjere se nisu događale već su davane samo detaljnije definicije što je poželjno činiti i dan danas. npr na području bioetike što detaljnije upoznajemo čovjekovu fiziologiju to je lakše detaljizirat što znači npr dostojanstvo ljudske osobe isl.
znači, što ti svećenik kaže da je dobro dobro je, i što ti kaže da je zlo, zlo je!?

i što ćemo onda kad npr kaže da su homoseksualci zlo??ili da je zlo ne krstiti dijete?ili da je zlo ne ić nedjeljom na misu?itditd
anin1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2012., 00:49   #40
Quote:
dominik01 kaže: Pogledaj post
Mislim da je čovjek tjelesno i duhovno biće. To dvoje djeluju jedno na drugo. Potrebe tijelaa tjeraju dušu ( svijest, razum) na greške. Duša se treba osloboditi utjecaja tijela i samostalna bit. To je tesko.
Duhom treba pomiriti to dvoje inače će ratovati ..

Quote:
Mislim da nam tijelo dusu zarobljenu drzi.
I obrnuto ..
Ukoliko ih ne pomiriš jedno s drugim.

Quote:
Inače kakav god Isus ili Bog bili aktualni ja uzimam sebi za pravo konačnu odluku. Ne mogu zbog Svemoćnog zanemarit nemoćnog
Ovo ti je izvanredno rečeno,čovjek je na prvom mjestu..
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:07.