Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Državna matura

Državna matura Matura-tortura

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.12.2014., 12:43   #5221
Evo kao jedan kroatist, da ti malo pomognem...

Quote:
Jovi97 kaže: Pogledaj post
u mladim godinama objavljujući pjesme u duhu i stilu hrvatskoga narodnoga preporoda.
Ja bih napisao ovako. "Književnošću se bavio samo u mladim danima (fraza u hrv.jez.) objavljujući pjesme u duhu i stilu hrv. nar. prep." - e sad. Koji je to duh i stil? Teme su mu bile proporodne, ali stilska obilježja romantička. najbolje preskočiti taj dio rečenice.

Quote:
Dimitrija Demeter
- DimitrijE (nepoznavanje tematike)

Quote:
najuspjelijom
- najuspješnijom (Kriva riječ)

Quote:
Ovo djelo spada....
- obavezno napisati koje. Gubi se na koherentnosti teksta.

Quote:
ima dijelove dramskog, lirskog i epskog.
Nema djelove, već obilježja. (kriva riječ)

Quote:
Iako se kroz cijelo djelo opisuje kao okrutni krvnik koji je neustrašiv i opasan, u zbilji on je zapravo jedan nesiguran čovjek prožet osjećajem straha.
- to nije bila intencija autora, ne znam gdje si to čuo. Uzelo bi se kao greška na maturi.

Quote:
Na kraju djela karma sustigne agu te ga narod na kojem se iživljavao ubije te tako Crnogorci dobiju svoju osvetu.
- ne bih spominajo karmu, ali dobro, možda smo moja osobna preferncija. Bolje napisati da ga sustiže pravda.

Quote:
vrlo malo moguć
- gotovo nemoguć. (opet kriva riječ)

Sve skupa, nije loše. Ne znam o koj se razini radi, ali evo - moja procjena

A razina - 4
B razina - 5

Fali ti vokabulara, težiš kompleksnim konstrukcijama koje onda budu nedorečene. Više čitati, pa će se lakše i pisati

Sretno na maturi!
__________________
Neka prefora meta šala
Sakat is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2014., 22:01   #5222
Quote:
Sakat kaže: Pogledaj post
- DimitrijE (nepoznavanje tematike)
Dimitrija je, nije Dimitrije, dobro je napisao
Rakkatakka is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2014., 21:56   #5223
Pitanje za sve koji su već polagali A razinu - jeste li vi pročitali sva ispitna djela ili samo opširnije sažetke ? Meni je namjera pročitati potonje, ali ne znam koliko mi je to pametno. Može li se uopće napisati korektan esej bez da se pročita djelo u cijelosti ? Većinu tih djela sam pročitala u srednjoj i stvarno nemam volje ponovo to čitati, ipak je prošlo već pola desetljeća od kad sam maturirala.
Iskustva ?
Verbeia is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2014., 09:03   #5224
Ja nisam pročitala Kratki izlet, a za sažetak sam pročitala onaj koji se može naći na internetu, pa sam dobila 3. U eseju se daje samo 4 boda ako si pročitao djelo. Profesor iz Hrvatskoj nam je pisao što se sve ocjenjuje. Kasnije ti linkam ono o čemu govorim.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2014., 10:54   #5225
Strana 13...
http://dokumenti.ncvvo.hr/Ispitni_ka...ski/IK-hrv.pdf

Primjeti da samo jedan element vrednovanja traži poznavanje djela (A2), dok A4 I A5 možeš savladati tako što pročitaš polazni test koji dobiješ s ispitom. Ionako raspravljaš o tom polaznom tekstu, ne o detaljima iz djela.
A1 i A3 možeš savladati ako ste na satu hrvatskoj imalo raspravljali o tekstu, a i možeš pročitati nešto općenito o tom djelu.
Plus 50% bodova možeš dobiti samo ako poznaješ pravopis i znaš pisati bilo kakav sastav.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2014., 12:16   #5226
^ Hvala ti puno
Verbeia is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2015., 23:44   #5227
ljudi može pomoć
pišem opet hrvatski ove godine, a malo sam izgubljena jer ne stignem baš puno toga istraživati jer trenutno studiram pa eto

može neko reći što se tiče eseja ove godine je li ima promjena za razliku od prošle? jesu li promijenili popis lektira?
maturantica95 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2015., 23:54   #5228
nebih rekao da ima razlika, a popis djela ti je ovdje na na 8 stranici
djela su ostala ista btw
http://dokumenti.ncvvo.hr/Ispitni_ka...ski/IK-hrv.pdf
farx12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2015., 23:59   #5229
Quote:
farx12 kaže: Pogledaj post
nebih rekao da ima razlika, a popis djela ti je ovdje na na 8 stranici
djela su ostala ista btw
http://dokumenti.ncvvo.hr/Ispitni_ka...ski/IK-hrv.pdf
a ja se gledam kako nema, a tražim godinu 2015/16
hvala tii
maturantica95 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 23:16   #5230
Šta mislite koje će djelo ili djela biti ove godine u eseju? I zna li netko koja djela nisu bila?
__________________
....."Once you make a decision, the universe conspires to make it happen..."
kate 100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2015., 02:26   #5231
e narode moze jedno pitanje jel postoji neka tema nevezana za djela? jel ja pojma nemam ta djela jer sam davno zavrsio srednju skolu.. i sad naknadno idem na maturu.. npr u austriji di bih i htijeo na fax oni imaju temu npr politika EU. i tu covijek moze pisat svoja misljenja o tome.. e sad jel ima nesto tako nesto nevezano za ova djela ili bas moram sad citat svih 15 lektira? u tom slucaju zagarantiran mi je pad jel nema sanse da cu stici procitati to sve jos pogotovo ako mi daju neko "random" djelo.. bice ono hvala i BB
Kikriki is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2015., 22:16   #5232
Quote:
Kikriki kaže: Pogledaj post
e narode moze jedno pitanje jel postoji neka tema nevezana za djela? jel ja pojma nemam ta djela jer sam davno zavrsio srednju skolu.. i sad naknadno idem na maturu.. npr u austriji di bih i htijeo na fax oni imaju temu npr politika EU. i tu covijek moze pisat svoja misljenja o tome.. e sad jel ima nesto tako nesto nevezano za ova djela ili bas moram sad citat svih 15 lektira? u tom slucaju zagarantiran mi je pad jel nema sanse da cu stici procitati to sve jos pogotovo ako mi daju neko "random" djelo.. bice ono hvala i BB
Ma ne moraš čitati svih 15 lektira,ali barem pročitaj sadržaje i nauči sve o razdoblju u kojem je nastalo određeno djelo.Moraš ipak nešto znati o djelu jer se na hrvatskom ne piše raspravljački esej kao u engleskom već interpretativni ili usporedni.
__________________
....."Once you make a decision, the universe conspires to make it happen..."
kate 100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2015., 00:13   #5233
Uzmeš predgovor mislim da se to tako zove i naućiš to ti bude par strana, a u tome bude najbitnije o djelu.
pilip88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2015., 21:19   #5234
Evo vam jedan savjet u vezi eseja: ja kad sam pisala prvi dio ispita iz hrvatskog sam se čudila kako su malo u tom dijelu ispita zastupljeni ruski pisci i nešto mi je govorilo da će oni biti u eseju. I bijaše tako.
Obratite malo pozornost na strukturu prvog dijela ispita, ako ih nema ili su slabije zastupljena djela ili pisci koje ste tijekom školovanja duže i temeljitije obrađivali, a općenito su značajni u književnosti, možda vam oni budu u eseju.
__________________
Stalno padam na ispitima, proklete stolice.
Kvija is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2015., 21:31   #5235
Ove godine esej se pise prvi
Pero1950 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2015., 21:47   #5236
Quote:
Pero1950 kaže: Pogledaj post
Ove godine esej se pise prvi
Ah sad sam vidjela uistinu je tako
Vjerojatno nisam bila jedina koja je skužila ovo u vezi zastupljenosti određenog gradiva u prvom dijelu ispita.
Srećom kad smo mi pisali, ja sam u jednom danu prije ispita uspjela pročitati kratak sadržaj Zločina i kazne, knjigu koju sam pročitala jednom u dva dana u 3. srednje i dobila dosta visok postotak iz toga.
Sad ovo ispada nepravedno prema vašoj generaciji, ali onda opet nama je esej bio usporedni esej dvaju djela sa popisa. Nadam se da će vama biti samo jedno djelo.
__________________
Stalno padam na ispitima, proklete stolice.
Kvija is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2015., 11:28   #5237
Ako ja napišem esej za 1, a pitanja za 5 - to je 3?
Chicharito14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2015., 11:53   #5238
Quote:
Chicharito14 kaže: Pogledaj post
Ako ja napišem esej za 1, a pitanja za 5 - to je 3?
Ako dobis 0 bodova iz eseja, a sve bodove iz ostatka, to ti je 50% rijesenosti ispita.
Dovoljan (2) - 30,63%-53,74% na visoj razini
Dobar (3) 50,00%-69,99% na osnovnoj razini

Sad sve ovisi ako pokupis bar neke bodove iz eseja, i ako imas sto krivo u ostatku ispita.
__________________
"You can cry mercy all you want, but nobody is listening. It's just you screaming into a void."~
learntofly is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2015., 12:11   #5239
Quote:
learntofly kaže: Pogledaj post
Ako dobis 0 bodova iz eseja, a sve bodove iz ostatka, to ti je 50% rijesenosti ispita.
Dovoljan (2) - 30,63%-53,74% na visoj razini
Dobar (3) 50,00%-69,99% na osnovnoj razini

Sad sve ovisi ako pokupis bar neke bodove iz eseja, i ako imas sto krivo u ostatku ispita.
Aha, praktički ako sam toliko uvjeren u znanje iz jezika, povijesti književnosti i ostaloga što dolazi na pitanja, ja esej mogu predat ako želim prazan?

Što ako se fula tema? automatski 0 bodova ili mogu izvući štogod za koncepciju i vokabular?

Hvala unaprijed na odg.
Chicharito14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2015., 12:51   #5240
Quote:
Chicharito14 kaže: Pogledaj post
Aha, praktički ako sam toliko uvjeren u znanje iz jezika, povijesti književnosti i ostaloga što dolazi na pitanja, ja esej mogu predat ako želim prazan?

Što ako se fula tema? automatski 0 bodova ili mogu izvući štogod za koncepciju i vokabular?

Hvala unaprijed na odg.
Možes predati prazan. Savjetujem ti da probas bar nesto napisati i skupiti nekakve bodove (samo moras imati dovoljan broj rijeci i formu eseja, u suprotnom isto dobivas 0 bodova)
Ako je tema skroz promašena, to je automatski 0 bodova. Isto dobivas 0 bodova ako si sve pisao velikim slovima, imaš necitki rukopis, ako crtas po eseju i ako se neprimjereno izrazavas.
Pazi na te stvari, ostalo napisi sto znas, bodovi uvijek dobro dodu.
__________________
"You can cry mercy all you want, but nobody is listening. It's just you screaming into a void."~
learntofly is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:48.