Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.11.2014., 10:31   #1001
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Malo ste me zbunile...pa nepostoji knjiga ura za uvoz i knjiga ura za stjecanje, postoji samo jedna knjiga ura i Posebne evidencije iz čl. 163 st.4
Pravilnika. ili ????
Miaana is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2014., 10:44   #1002
Quote:
anamia69 kaže: Pogledaj post
Malo ste me zbunile...pa nepostoji knjiga ura za uvoz i knjiga ura za stjecanje, postoji samo jedna knjiga ura i Posebne evidencije iz čl. 163 st.4
Pravilnika. ili ????

u synesisu? postoji, postoji.
URA-obračunani pdv pri uvozu i
URA-stjecanje dobara iz EU
misty marie is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2014., 11:49   #1003
Question

Quote:
misty marie kaže: Pogledaj post
u synesisu? postoji, postoji.
URA-obračunani pdv pri uvozu i
URA-stjecanje dobara iz EU
pa u programima je sve moguće al u Pravilniku postoje samo Posebne evidencije
Miaana is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2014., 11:52   #1004
Quote:
anamia69 kaže: Pogledaj post
pa u programima je sve moguće al u Pravilniku postoje samo Posebne evidencije
Pa to i je posebna evidencija ulaznih računa za svaku vrstu evidencije koja se mora voditi. Ne kužim u čemu je problem?

To nije knjiga URA, nego posebna evidencija URA ta i ta, koja već je.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2014., 12:05   #1005
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Pa to i je posebna evidencija ulaznih računa za svaku vrstu evidencije koja se mora voditi. Ne kužim u čemu je problem?

To nije knjiga URA, nego posebna evidencija URA ta i ta, koja već je.
lili, jel si još nabrijana? jel si sredila poreznjake?
misty marie is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2014., 12:09   #1006
Quote:
misty marie kaže: Pogledaj post
lili, jel si još nabrijana? jel si sredila poreznjake?
Ne javljaju se još, pa kontam da je to riješeno
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2014., 12:29   #1007
Question

Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Pa to i je posebna evidencija ulaznih računa za svaku vrstu evidencije koja se mora voditi. Ne kužim u čemu je problem?

To nije knjiga URA, nego posebna evidencija URA ta i ta, koja već je.
al ja sve te ure unosim u običnu knjigu Ura po naputku revizorice jer kao nakraju mjeseca podloga za pdv obrazac je samo jedan izlist ura a sve ostalo su pomoćne evidencije
Miaana is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2014., 12:47   #1008
Quote:
anamia69 kaže: Pogledaj post
al ja sve te ure unosim u običnu knjigu Ura po naputku revizorice jer kao nakraju mjeseca podloga za pdv obrazac je samo jedan izlist ura a sve ostalo su pomoćne evidencije
To su posebne evidencijekoje se vode se po svom numeričkom nizu i fizički trebaju biti odvojene od redovnih URA.

Na kraju mjeseca sve evidencije se vide u Knjizi URA za taj mjesec, samo su odvojene po kolonama u koje spadaju.

Kako se vodi u programu ovisi o programskim rješenjima. Ja imam više URA posebnih evidencija u koje knjižim svaku vrstu URA u svoju evidenciju, pa imam - UR tuzemni PPO, UR obračun PDV pri uvozu, UR isporuke p.o. bez sjedišta u RH itd.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2014., 13:56   #1009
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
To su posebne evidencijekoje se vode se po svom numeričkom nizu i fizički trebaju biti odvojene od redovnih URA.

Na kraju mjeseca sve evidencije se vide u Knjizi URA za taj mjesec, samo su odvojene po kolonama u koje spadaju.

Kako se vodi u programu ovisi o programskim rješenjima. Ja imam više URA posebnih evidencija u koje knjižim svaku vrstu URA u svoju evidenciju, pa imam - UR tuzemni PPO, UR obračun PDV pri uvozu, UR isporuke p.o. bez sjedišta u RH itd.
Hvala lili,moj gospodin programer to nemože izvesti,pa sve stavljam u jednu knjigu da bi ih nakraju mjeseca dobila u pravoj koloni,ali sam si u exelu naparavila tablice koje odgovaraju onima iz pravilnika za posebne evidencije tako da ih vodim na još jednom mjestu i na kraju mjeseca taj izlist prilažem običnoj knjizi ura.
Nadam se da me neće zbog toga daviti..numerički niz novi...fizički sve odvojeno, jedino što su vidljive i na izlistu obične ure
Miaana is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2014., 10:15   #1010
Dobar dan svima,
imam problem oko trostranog posla pa molim za pomoć svih koji znaju nešto o tome.

Poduzeće A je iz Danske, poduzeće B je iz Hrvatske, poduzeće C je iz brodar iz Hrvatske čiji se brod ( gdje se roba šalje ) nalazi u luci u Italiji. Roba ide direktno od pod. A poduzeću C ali u luku u Italiji.
Poduzeće A šalje poduzeću B (nama) račun, a poduzeće B poduzeću C.

Pitanja ( za izlazni račun od poduzeća B, poduzeću C ):
1. Što navodim na izlaznom računu u napomeni (kako je to brod koji je uvijek u međunarodnim vodama do sada smo pisali PDV nije obračunat u skladu s odredbama čl.47st.1 Zakona o Pdv-u)?
2. U obrascu PDV-a, u kojoj stavci ću ga navesti?
3. Da li se taj račun prijavljuje i u Zbirnoj prijavi?

Pitanja( za ulazni račun od poduzeća A poduzeću B):
1. Da li se URA pojavljuje u PDV obrascu , jer to nije stjecanje dobara pa ne znam u koju rubriku bih ga upisala?

Da li je to trostrani posao?

Puno hvala!!
mama h. is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2014., 09:50   #1011
Nisam sigurna oko obrasca NPS,pa kolege pomagajte...
Imam stjecanje vozila iz Eu (motocikli) za daljnju prodaju u RH. Vozila su iz 2008.godine. Obveznik (kupac) ima PDV ident.broj,to je firma,sve regularno i ok. Kupili su ta vozila 04.12.2014. također od jedne firme iz EU.

Za PDV-S kužim,trebam ga ispuniti sa pdv-om za 12/2014 do 20.01.2015. Ali da li ispunjavam NPS? U biti buni me jer to su vozila iz 2008.,pa nisu nova,ali nisam sigurna kaj napraviti dalje,pa da mi ne promakne nešto.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2014., 10:15   #1012
Quote:
konto12345 kaže: Pogledaj post
Nisam sigurna oko obrasca NPS,pa kolege pomagajte...
Imam stjecanje vozila iz Eu (motocikli) za daljnju prodaju u RH. Vozila su iz 2008.godine. Obveznik (kupac) ima PDV ident.broj,to je firma,sve regularno i ok. Kupili su ta vozila 04.12.2014. također od jedne firme iz EU.

Za PDV-S kužim,trebam ga ispuniti sa pdv-om za 12/2014 do 20.01.2015. Ali da li ispunjavam NPS? U biti buni me jer to su vozila iz 2008.,pa nisu nova,ali nisam sigurna kaj napraviti dalje,pa da mi ne promakne nešto.
Da si odgovorim,a i drugima ako nisu bili sigurni. Ako vozilo stječemo za daljnju prodaju onda ne ide NPS, već samo PDV i PDV-S.

čL.184 Pravilnika o pdv-U,st.2
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2014., 01:34   #1013
Elektronički obavljene usluge

Izmjenama Zakona o PDV-u od 01.01.2015. među ostalim je i :

Elektronički obavljene usluge osobama koje nisu porezni obveznici - mjestom obavljanja sljedećih usluga osobi koja nije porezni obveznik smatra se mjesto gdje ta osoba ima sjedište, prebivalište ili uobičajeno boravište (elektronički obavljenim uslugama smatra se : isporuka web sjedišta, udomljavanje web sjedišta, daljinsko održavanje programa i opreme, isporuka računalnih programa i njihovo ažuriranje, isporuka slika, tekstova i informacija te omogućavanje pristupa bazama podataka, isporuka glazbe, filmova i igara, uključujući igre na sreću i kockarske igre te emitiranje političkih, kulturnih, umjetničkih, sportskih, znanstvenih i zabavnih programa i priredbi, učenje na daljinu ).

Kako ja tumačim to znači da će recimo klijent koji prodaje glazbu (download mp3) građanima EU trebati obračunati PDV države iz koje je osoba kojoj isporučuje bez prava na odbitak pretporeza.

Ako je to tako...čovjek prodaje preko internet stranice, plaćanje ide preko Paypala, kako će znati odakle je kupac, a ako to ne zna kako će znati koju stopu PDV-a obračunava??

Jedino što mi pada napamet je da kupac prilikom online narudžbe bira zemlju odakle je, ali to otvara mogućnost manipulacije, i s druge strane trošak prilagodbe web stranice ??

Jesam li ja u krivu ili ??
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2014., 11:53   #1014
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Izmjenama Zakona o PDV-u od 01.01.2015. među ostalim je i :

Elektronički obavljene usluge osobama koje nisu porezni obveznici...

Kako ja tumačim to znači da će recimo klijent koji prodaje glazbu (download mp3) građanima EU trebati obračunati PDV države iz koje je osoba kojoj isporučuje bez prava na odbitak pretporeza.
Kako ćeš uopće znati da je kupac porezni obveznik ili nije porezni obveznik?

I kako bi se trebao prilagoditi software ako prodaješ preko drugih servisa (posrednika)?
Feferon1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2014., 15:50   #1015
To je tako blesava stvar da me mozak boli.

Sad ispada da i ekipa koja nije u sustavu PDV-a mora naplatiti PDV klijenta po stopi iz njegove zemlje. Dakle oni koji nisu u sustavu PDV-a, a žele nastaviti poslovati s "civilnom" ekipom unutar EU - hosting recimo, trebali bi ući u sustav PDV-a samo zbog toga, bez obzira na prag razmjene s EU

Taj film kod mene neće gledati
łvek is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2014., 22:51   #1016
Quote:
Feferon1 kaže: Pogledaj post
Kako ćeš uopće znati da je kupac porezni obveznik ili nije porezni obveznik?

I kako bi se trebao prilagoditi software ako prodaješ preko drugih servisa (posrednika)?
Pa porezni obveznik će tražiti Invoice na firmu..to nije problem...ali fizičke osobe koje plaćaju putem paypala e to je već druga stvar, ali kod nas je uvijek tako slijepo rade zakone a da bi kontaktirali nekoga iz prakse nema šanse...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2015., 11:36   #1017
građevinac u austriji

Pozdrav,pokušavao sam pronači ali nemogu ,kakva je procedura za nas građevinske obrtnike koji želimo obavljati neke povremene poslove u Austriji,
Bio bi zahvalan ako mi netko može objasniti koja dokumentacija mi treba.
yoby is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2015., 10:22   #1018
molim pomoć...radi se o OPG-u u sustavu PDV a,koji se bavi proizvodnjom gljiva...iz Mađarske se uvozi zemlja koja je potrebna za njihov rast. Mađari mi izdaju račun na primjer 750 eura,ja ga obračunam u posebnoj evidenciji stjecanje dobara iz eu i pošaljem pdv-s. Zanima me sljedeće:
Kako sad to dalje funkcionira kad se sve prebaci u KPI? probavam napravit završni,pa sam malo zaglibila..uglavnom troškovi su mi preveliki,s obzirom da si ne mogu odbit pdv u kpi mi se prebaci samo osnovica iz pdv-s... pa mi je dohodak u minusu. svaki mjesec se uvozi ta zemlja i svaki račun je od 750-780 eura..
molim pomoć..!! ako je malo glupo pitanje ,ispričavam se..:-/
VEKY-28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2015., 12:48   #1019
EU gotovinski kupac - pravna osoba

Problem Molim pomoć
Trgovačko društvo u 2014.godini primilo uplatu od građanina iz Slovenije kao akontaciju za naručenu robu. Za uplatu je u protuvrijednosti napravljen račun za primljeni predujam od građana.
U 2015.godini, gospodin dolazi sam u RH po robu iz SLO, traži da mu se izda račun na firmu, bez PDVa, i ostatak dugovanja podmiruje gotovinom.

Savjetnici RRIF-a predlažu da se gospodina uputi na najbližu banku kako bi mogao račun podmiriti putem transakcijskog računa, da se napravi potvrda da će robu odvesti u Sloveniju, te da mu se izda račun bez PDVa vezan na članak41 stavak 1.

Na koji način riješiti situaciju, a da se kupca ne gnjavi previše??
Da li je moguće napraviti račun za isporuku prema članicama EU, ako je račun podmiren gotovinom?

Thnx
meaow is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2015., 14:02   #1020
PITANJE

Radi se o kompliciranom stjecanju., firma A iz Hrvatske kupuje sirovinu-robu u Sloveniji, slovenac izdaje račun bez pdv, a roba se isporučuje Drugoj firmi u sloveniji..,znači roba je otpremljena u Sloveniju., drugi slučaj jest da je firma iz Hrvatske kupila robu iz Španjolske, dobila račun bez pdv od Španjolca a roba se isporučila u Sloveniju.Istu tu robu fakturira drugoj firmi u Hrvatskoj A ova Slovencu,,,,šta je sa pdv -om
LI LU is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:38.