Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.09.2012., 17:59   #21
Quote:
kemik kaže: Pogledaj post
Ajmo reći da potpuni početnik (naprimjer ja) ima nekakav komad zemlje u Lici. Zemlja je na laganoj padini, okrenuta prema jug-jugo-istoku. Znamo da je prije na toj zemlji bio šljivik (mislim oko dvjestotinjak šljiva); već ga dvadesetak godina nema.

Recimo da taj potpuni početnik želi isprobati sreću i na toj svojoj zemlji napraviti mali šljivik, zaista za hobi, govorimo o ispod 10 komada šljiva


Ne znam zaista ništa o šljivama. Općenito o voćarstvu znam manje nego što stane u jednu proširenu rečenicu.

U vašem slučaju najbolje je zasaditi po 3 sadnice iste šljive sa različitim redoslijedom sazrijevanja ; to znači da prve šljive mogu sazrijeti u sedmom a zadnje u devetom mjesecu ! Možete posaditi više desetaka sadnica - dio za Vaše potrebe - dio možete pokloniti - dio možete prodati ! Nekoliko postova ispred , imate imena sorti koje ja imam ! Neću pisati da me ne kaznu za reklamu sorti !
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2016., 11:50   #22
Posadio sam jednu sljivu Stanly, zanima me kad se mogu vidjeti prvi znakovi da je sadnica ziva. Drzao sam se manje vise preporuka o sadnji, srednja Dalmacija-otok.


pozdrav
__________________
freedom is just another word for nothing left to lose
Nikakodopenzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2016., 12:34   #23
Najjednostavniji postupak je precvikas grancicu ili okines pup. Inace kod tebe dolje na moru je vec trebalo krenuti posto se kod mene u Zagrebu vec vide pupovi da su se probudili. Jedni pupovi se pripremaju za cvatnju dok lisni se tek pomalo bude. Razlika more kopno je otprilike 2tj. prije u korist na moru.
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2016., 12:56   #24
Zahvaljujem, stvar je u tome da sam je badnuo prije tjedan dana, zaboravio napisati.

pozdrav
__________________
freedom is just another word for nothing left to lose
Nikakodopenzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2016., 13:28   #25
Quote:
Nikakodopenzije kaže: Pogledaj post
Zahvaljujem, stvar je u tome da sam je badnuo prije tjedan dana, zaboravio napisati.

pozdrav

Tek posađene sadnice, pa i one sađene na jesen, malo kasnije kreču sa vegetacijom u odnosu na odrasle voćke.

Savjetovao bih ti da još ne prikračuješ sadnicu dok se ne vidi koji su pupovi živi, jer bi se zanalo dogoditi da su baš oni pupovi oštečeni koji su ti potrebni za prvu etažu primarnih grana.
zribaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2016., 13:49   #26
Ebi ga, ja je skratio na 90 cm. kako sam negdje procitao, u svakom slucaju zahvaljujem.
Mali ot, ovdje su pupovi jako krenuli, narocito se to primjecuje na smokvi gdje se ljepo vide mladi listovi.

pozdrav
__________________
freedom is just another word for nothing left to lose
Nikakodopenzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2016., 15:57   #27
Znači ovako, pupovi izvrsno krenuli, stavim sliku kad još malo izbiju.
Pitanje je šta sad, izlaze čitavom visinom sadnice.
Dali da uklanjam najdonje ili da prvu godinu ne diram ništa već kako krene?

hvala pozdrav
__________________
freedom is just another word for nothing left to lose
Nikakodopenzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2016., 00:08   #28
Quote:
Nikakodopenzije kaže: Pogledaj post
Znači ovako, pupovi izvrsno krenuli, stavim sliku kad još malo izbiju.
Pitanje je šta sad, izlaze čitavom visinom sadnice.
Dali da uklanjam najdonje ili da prvu godinu ne diram ništa već kako krene?

hvala pozdrav
Ništa ne diraj.
kada se počnu zametati plodovi prihrani ju da se ne iscrpi previše.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2016., 05:58   #29
Sadnicu si prikratio na 90 cm. Najgornji pup ostaviš za provodnicu, prva dva odmah ispod njega otkineš da ne budu konkurencija provodnici, ostaviš sljedeča 3 pupa za prve osnovne grane a sve ostale pupove koji su izbili ispod otkineš.
Kada bude provodnica koja je izrasla iz najgornjeg pupa, velika oko pola metra, pinciraš je, da se grane koje koje su izbile iz donjih pupova ojačaju.
Isto tako pinciraš i one tri grane koje si ostavio za primarne.
Ne zaboravi provodnicu privezati uz kolac, da bude rasla ravno a primarne grane pomoči čačkalica ili štipaljki za veš, savij pod kutem od barem 75 stupnjeva prije nego što odrvene.
zribaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2016., 19:55   #30
Zahvaljujem, napraviti ću otprilike tako, pronašao jedan zanimljiv link sa (čini mi se) dobrim objašnjenjima.

http://www.sadnicevocne.com/orezivan...ce-sljive.html

pozdrav
__________________
freedom is just another word for nothing left to lose
Nikakodopenzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2016., 18:20   #31
Ovo bi spadalo u hvalim se ali živa je i lijepo napreduje.

http://i887.photobucket.com/albums/a...ps3jkasfnw.jpg

http://i887.photobucket.com/albums/a...psogp8rr28.jpg

pozdrav
__________________
freedom is just another word for nothing left to lose
Nikakodopenzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2016., 06:18   #32
Quote:
Nikakodopenzije kaže: Pogledaj post
Lijepo su ti več stasale.
zribaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2016., 18:24   #33
Quote:
zribaric kaže: Pogledaj post
Ne zaboravi provodnicu privezati uz kolac, da bude rasla ravno a primarne grane pomoči čačkalica ili štipaljki za veš, savij pod kutem od barem 75 stupnjeva prije nego što odrvene.
Možeš još koji detalj kako sa ih malo savinem, nekako su još pre nježne pa me strah dirati ih.
Narasle su oko 20-tak cm. Naravno ako netko ima savjet više rado prihvaćam.

pozdrav
__________________
freedom is just another word for nothing left to lose
Nikakodopenzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2016., 21:14   #34
Quote:
Nikakodopenzije kaže: Pogledaj post
Možeš još koji detalj kako sa ih malo savinem, nekako su još pre nježne pa me strah dirati ih.
Narasle su oko 20-tak cm. Naravno ako netko ima savjet više rado prihvaćam.

pozdrav
Evo nekoliko primjera.
O štipaljkama nisam mogao pronači ali stvar je jednostavna. Nemoj stavljati krokodil štipaljke jer su prejake, nego one obične drvene. Štipaljkom obuhvatiš provodnicu odmah iznad grančice koju namjeravaš savinuti a grančica se osloni na onaj dio gdje stisneš štipaljku da se otvori. Pomicanjem štipaljke gore dole, reguliraš željeni kut grančice.
https://www.youtube.com/watch?v=txVElm1ffrs
https://www.youtube.com/watch?v=7VFdbwPF4hs
https://www.youtube.com/watch?v=esN8Dhve9OU
https://www.youtube.com/watch?v=FJ0t...zlyGmgtbACg5J6
zribaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2016., 18:20   #35
Dali je sada prevruce da pinciram grane? Velike su oko metar i vidim da se je primirila. Redoviti je zaljevam ali vidim da se je napredak usporio.
Do sad mi je bilo zao kidati grane jer su ljepo napredovale.

pozdrav
__________________
freedom is just another word for nothing left to lose
Nikakodopenzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2016., 20:28   #36
Quote:
Nikakodopenzije kaže: Pogledaj post
Dali je sada prevruce da pinciram grane? Velike su oko metar i vidim da se je primirila. Redoviti je zaljevam ali vidim da se je napredak usporio.
Do sad mi je bilo zao kidati grane jer su ljepo napredovale.

pozdrav
Nije kasno.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2016., 22:34   #37
Mozes sada povijat grancice/grane ako nisi bar dok nisu zadrvenili, pincirat mozes jos od 6mj. na dalje itd. Sve u skladu kako biljka napreduje, obicno ti stangiraju s rastom u 7 i u 8mj. zbog ljetne zege, a u 9-10mj. i tako pocinju odbacivati lisce. Zato je ubrzan rast upravo u proljece, pa u ljeto stane, a u 9-10mj. je kraj vegetacije ovisno o vrsti.
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2017., 19:35   #38
Evo me opet, šta dalje, dali da skinem ove poveze i slično, šta bi trebalo raditi ili da ne diram ništa.

http://i887.photobucket.com/albums/a...psuiviacid.jpg

pozdrav
__________________
freedom is just another word for nothing left to lose
Nikakodopenzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2017., 21:35   #39
Quote:
Nikakodopenzije kaže: Pogledaj post
Evo me opet, šta dalje, dali da skinem ove poveze i slično, šta bi trebalo raditi ili da ne diram ništa.
pozdrav
Ostavi još jednu sezonu samo provjeri da vezivo nije prečvrsto oko grane da se ne ureže.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2020., 17:22   #40
Kad treba početi sa zaštitom šljive protiv monilije?
Ima li smisla špricati voćke posađene prije godinu dana ili se čeka kad počinju roditi?
__________________
Mr. BAD GUY
Beco is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:15.