Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.08.2015., 13:01   #221
Quote:
hasnfefer kaže: Pogledaj post

Da, cijeli dan su u voćnjaku, ganjaju kukce, puževe, sve što se kreće i ne kreće, a ne smijemo se ni smijati pred njima tj.,

Vrlo su zahtjevne , kaj od njih očekujete jaja sa zlatnom ljuskom pa im tako popuštate ?
rosa canina is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2015., 21:24   #222
pozzzz...znali li tko za farmu koka nesilica u Rudinama kraj Splita...moji su ih nazvali prije par mjeseci i rekli su im da se jave u 9 mjesec...ali smo izgubili broj...i ja sam po netu pokusavam naci ali ne uspjevam...zna li tko kako se zove ta farma ili sta li je vec....znam da prodaju koke nesilice....treba mi ime ,adresa ili broj telefona...hvala...
leon23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2015., 21:42   #223
Quote:
leon23 kaže: Pogledaj post
pozzzz...znali li tko za farmu koka nesilica u Rudinama kraj Splita...moji su ih nazvali prije par mjeseci i rekli su im da se jave u 9 mjesec...ali smo izgubili broj...i ja sam po netu pokusavam naci ali ne uspjevam...zna li tko kako se zove ta farma ili sta li je vec....znam da prodaju koke nesilice....treba mi ime ,adresa ili broj telefona...hvala...
Našla sam samo stari oglas: http://www.kliknimo.hr/Oglas/tabid/8...4/Default.aspx

http://www.zutestranice.hr/pretraga/...tion,+trade/1/

Zadnje uređivanje komar : 26.08.2015. at 21:56.
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2015., 16:32   #224
Zna li tko što se događa se nesilicama kad jedu perje ili udruženo jedu perje sa jedne kokoši i tako su mi već 3 koke počopale - naravno izranjavale na leđima. Iako imaju hrane i sijena u ograđencu, a svaki dan su po 2-3 sata i na zelenoj paši.....
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2015., 22:28   #225
Quote:
komar kaže: Pogledaj post
Zna li tko što se događa se nesilicama kad jedu perje ili udruženo jedu perje sa jedne kokoši i tako su mi već 3 koke počopale - naravno izranjavale na leđima. Iako imaju hrane i sijena u ograđencu, a svaki dan su po 2-3 sata i na zelenoj paši.....
Puno je razloga pojave kanibalizma kod kokoši.
Neizbalansirana hrana , nedostatak bjelančevina i minerala je jedan od uzroka.....
Od čega se sastoji njihova osnovna prehrana , daješ li im smjesu za nesilice , dodaješ li im vitaminsko mineralni dodatak ???
Sijeno i koke ?
Ao je lucerka , ima smisla.
rosa canina is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2015., 09:29   #226
Ako imaš pijetla, majstor je gazi stalno i njoj otpadne perje,izranjava je s kanđama, jer se slučajno u to vrijeme mitari, i ove druge vide krv i navale.........
Ja nikada nisam imao problema sa tim, jer su moje od jutra do večeri vani i na šrotu su samo, bez kemije, vitamina i sličnih kerefeka.....
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2015., 01:26   #227
Quote:
komar kaže: Pogledaj post
Zna li tko što se događa se nesilicama kad jedu perje ili udruženo jedu perje sa jedne kokoši i tako su mi već 3 koke počopale - naravno izranjavale na leđima. Iako imaju hrane i sijena u ograđencu, a svaki dan su po 2-3 sata i na zelenoj paši.....
Prije dvadesetak godiina bi moj prijatelj veterinar rekao:
Razlog- pomanjkanje bjelančevina!
Uzrok-Sljemenova stočna hrana!
Riješenje:
30-50 grama nemasne govedine/junetine po kokoši samljeti.
Mljeveno preliti duplo većom količinom mlačne vode i povremeno mješati idučih 12h.
Procjediti i tu tekućinu dati kokama u pojilice te ju držati dok to ne popiju.
Meso im se može dati da pojedu ali ta voda je bitnija.
Ako im se to preostalo meso daje da pojedu, preporuka je prokuhati ga u malo vode i zasipati šrotom i mljevenim ječmom (ječam bi trebao biti 30% zrnja kod svih rasplodnih životinja-kaže isti veterinar) i to im davati kao vlažnu hranu u tri-četiri obroka.
Kod pilića za klanje je ovo dovoljno uz dodatak superkoncentrata drugog proizvođača, za kokice je važno uz promjenu hrane i dodavati im kostovit ili nešto slično (verujem da sada ima i boljih dodataka hrani a uz bjelančevine obično fali i minerala).

Kad je susjed dobio taj savjet, upitao ga je: Kako znate da koristim Sljemenovu hranu?
A ovaj će: 300 metara od Sljeme tvornice je veterinarska stanica. Mjesečno prodaju tone i tone čakovačkih smjesa i skuplji su od Sljemena. Misliš li da njihovi kupci bacaju novac kupujući skuplju hranu?

Ne znam čime ih ti hraniš ni kakva je sada kvaliteta Sljemenovih smjesa ako još rade i postoje li uopće ali 99% je uzrok manjak bjelančevina u hrani.
Gujavice su odličan dodatak prehrani za koke, gore opisana metoda brzo djeluje... pojačaj im bjelančevine i stavi rasvjetu da imaju svjetla 14-16h i guštaj u gomili jaja
meliri is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2015., 20:57   #228
Pozdrav

Quote:
meliri kaže: Pogledaj post
Prije dvadesetak godiina bi moj prijatelj veterinar rekao:
Razlog- pomanjkanje bjelančevina!
Uzrok-Sljemenova stočna hrana!
Riješenje:
30-50 grama nemasne govedine/junetine po kokoši samljeti.
Mljeveno preliti duplo većom količinom mlačne vode i povremeno mješati idučih 12h.
Procjediti i tu tekućinu dati kokama u pojilice te ju držati dok to ne popiju.
Meso im se može dati da pojedu ali ta voda je bitnija.
Ako im se to preostalo meso daje da pojedu, preporuka je prokuhati ga u malo vode i zasipati šrotom i mljevenim ječmom (ječam bi trebao biti 30% zrnja kod svih rasplodnih životinja-kaže isti veterinar) i to im davati kao vlažnu hranu u tri-četiri obroka.
Kod pilića za klanje je ovo dovoljno uz dodatak superkoncentrata drugog proizvođača, za kokice je važno uz promjenu hrane i dodavati im kostovit ili nešto slično (verujem da sada ima i boljih dodataka hrani a uz bjelančevine obično fali i minerala).

Kad je susjed dobio taj savjet, upitao ga je: Kako znate da koristim Sljemenovu hranu?
A ovaj će: 300 metara od Sljeme tvornice je veterinarska stanica. Mjesečno prodaju tone i tone čakovačkih smjesa i skuplji su od Sljemena. Misliš li da njihovi kupci bacaju novac kupujući skuplju hranu?

Ne znam čime ih ti hraniš ni kakva je sada kvaliteta Sljemenovih smjesa ako još rade i postoje li uopće ali 99% je uzrok manjak bjelančevina u hrani.
Gujavice su odličan dodatak prehrani za koke, gore opisana metoda brzo djeluje... pojačaj im bjelančevine i stavi rasvjetu da imaju svjetla 14-16h i guštaj u gomili jaja

Pozdrav ljudi!Imam 30 koka nesilja od kojih mi ne nesu 20-stare su oko 14 mjeseci.Možete li mi dati neke korisne savjete o tom pitanju??Naručio sam 50 osamnaest tjednih nesilica i započinjem malu proizvodnju jaja.Prihvaćam sve savjete jer oni bi mi mogli dobro doći.Također kupujem piliće autoktonih i čistokrvnih pasmina ,ali ne trenutno (7mj).Primam ponude u pp.
kunicarperadar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2015., 09:37   #229
postavi im svijetlo u kokošinjac,tako da im bude ukupno na dan svjetla 16 sati. Onda će ti početi nesti jaja opet.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2015., 11:43   #230
Bome kod mene obrnuto
Preko ljeta slabo su nosile,a sad u 11 i 12 mjesecu ko na traci
Imam nesilice,marans i domaće koke,samo im kukuruz u zrnu dajem i povremeno zob,cjeli dan su na ispaši.
__________________
Alfa Romeo 147
Alfa Romeo Giulietta
Victoria 08 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2016., 22:25   #231
Quote:
kunicarperadar kaže: Pogledaj post
Pozdrav ljudi!Imam 30 koka nesilja od kojih mi ne nesu 20-stare su oko 14 mjeseci.Možete li mi dati neke korisne savjete o tom pitanju??Naručio sam 50 osamnaest tjednih nesilica i započinjem malu proizvodnju jaja.Prihvaćam sve savjete jer oni bi mi mogli dobro doći.Također kupujem piliće autoktonih i čistokrvnih pasmina ,ali ne trenutno (7mj).Primam ponude u pp.
Misliš ne nesu uopće jaja ili su prestale nesti?
Najčešći problem u zimskom ciklusu je mitarenje,kokoši nesilice bi trebale imati namanje 14-15 sati dužine dana da bi održavale proizvodnju jaja. Znači u zimskom periodu kada se dužina dana smanji ispod 12 one će vrlo brzo smanjiti nesivost, pa čak i potpuno prestati nositi i početi da mitare.
Mitarenje je normalna pojava kod kokoši kad one mijenjaju staro perje za novo i obnavljaju organe kojim proizvode jaja. U tom periodu kokoši ne nesu jaja, dakle energiju skupljaju za proces obnavljanja perja.

Dakako , treba obratiti pozornost na hranidbu nesilica, zna se desiti da uprkos optimalnoj opskrbi hrane, one ostaju gladne u tom slučaju preporučeno je ispitati kvalitetu hrane.

Isto tako jedan od najčešćih uzročnika može biti stres,dali ste možda premještali pilenke?To može prouzročiti dugotrajan stres i u tom slučaju se pilenke same po sebi čudno ponašanju..
No u ovo doba godine je naizglednije da se ipak radi o mitarenju,produžite im svijetlo i to da bude ravnomjerno raspoređeno po peradnjaku
duxi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2016., 01:15   #232
Quote:
Victoria 08 kaže: Pogledaj post
Bome kod mene obrnuto
Preko ljeta slabo su nosile,a sad u 11 i 12 mjesecu ko na traci
Imam nesilice,marans i domaće koke,samo im kukuruz u zrnu dajem i povremeno zob,cjeli dan su na ispaši.
Prošlo je dosta godina od kada sam došla na selo i imam živinu. Jedno nisam nikada uspjela - a to je nakon koncentrata i šrota koke hraniti sa čistim kukuruzom. Kak vama uspjeva da sa šrota pređete na zrno? Meni zrnje može stajat u hranilici i po zemlji a koke gladne

Od kad sam otkrila šrot sa ječmom (ima za kupiti po 25 kg kod mog poljoapotekara) uz kostovit - još ni jedan dan do sad ove zime nisam imala ispod 10 jaja. To je za mene velika promjena jer sam znala zimi imati 15 koka, a samo koji dan u tjednu po 1 - 2 jaja.

Meni su počele više nositi od kada imaju koke hranu 24 sata u hranilicama - što prije nije bio slučaj.
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2016., 11:49   #233
Quote:
komar kaže: Pogledaj post
Prošlo je dosta godina od kada sam došla na selo i imam živinu. Jedno nisam nikada uspjela - a to je nakon koncentrata i šrota koke hraniti sa čistim kukuruzom. Kak vama uspjeva da sa šrota pređete na zrno? Meni zrnje može stajat u hranilici i po zemlji a koke gladne

Od kad sam otkrila šrot sa ječmom (ima za kupiti po 25 kg kod mog poljoapotekara) uz kostovit - još ni jedan dan do sad ove zime nisam imala ispod 10 jaja. To je za mene velika promjena jer sam znala zimi imati 15 koka, a samo koji dan u tjednu po 1 - 2 jaja.

Meni su počele više nositi od kada imaju koke hranu 24 sata u hranilicama - što prije nije bio slučaj.
Neznam što da ti kažem,nema neke tajne.
Ja sam ih isto u početku hranila šrotom,dok mi jedna susjeda nije došla i rekla da ona svojima nikada nije davala šrot nego samo zrno,i od onda im dajem samo u zrnu i najnormalnije su prihvatile

Mislim znam i sama da su se koke uvijek hranile zrnom,no kad čitam po netu mislila sam možda je bolje šrotom,no kako su prihvatile zrno zadovoljna sam time.
__________________
Alfa Romeo 147
Alfa Romeo Giulietta
Victoria 08 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2016., 19:31   #234
Pozdrav ljudofi,

ponadao sam se da postoji slicna tema na forumu pa sam odlucio ovdje potraziti savjet. Dakle, stvar je sljedeca, otac je naslijedio od roditelja plac od cca 2500 kvadrata od koje povrsine je sigurno 70% trava koju se mora kositi i odrzavati sto nosi ne tako malo troskove na mjesecnoj bazi.

Moja ideja je da to ogradimo pa unutra ubacimo koke nesilice. Ima li smisla?

Unaprijed hvala na odgovorima.
grg4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2016., 21:19   #235
ima, riješi spavanje i ev.lisice, ev.kune, ev. tvora i ima smisla. Znači spavaona , svjetlo, voda, hrana, ograda i to je to.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2016., 16:25   #236
Quote:
lu22 kaže: Pogledaj post
pozdrav,
molim za pomoć vezano uz moje koke nesilice. imam 4 koke nesilice (stare su cca. 18 mjeseci), cijeli dan su na slobodnoj zelenoj ispaši, dohranjujemo ih kukuruzom, raskvašenim starim kruhom i što eventualno ostane poslije ručka. stalno su davale 3 ili 4 jaja dnevno-čak i zimi. u zadnje vrijeme dešava se da jedna koka kontinuirano nosi jaja "bez ljuske", tj. ili mu ljuska bude jako tanka (kao najlon) ili uopće ne bude ljuske tako da samo izbaci žutanjak i bjelanjak. molim za savjet što činiti.
ujedno molim za savjet, (budući da sam neupućen/bez iskustva) dali bi sa navedenim kokama (kad bi im pridružio pijevca) bilo šanse za pomladak, to pitam budući se radi o "hibridnim" nesilicama kupljenim u lokalnoj "agrariji". da napomenem da smo im pridružili jednog pijevca, dobro su ga prihvatile, međutim jednog dana je nestao, vjerojatno susjedima smetalo kukurikanje-spremam se nabaviti novog.
unaprijed zahvaljujem na odgovorima
Kako mislite ima li šanse za podmladak?
Ako su kokoši i pivac zdravi ima šanse kao i sa svim drugim kokošima. On će redovito skakati na njih, jaja će biti plodna i ako ih postavite u odgovarajuće uvjete dobit ćete piliće. Problem sa nesilicama, posebno hibridima je što se dugi niz generacija uzgajaju samo za nesti jaja, pa su izgubile prirodne nagone, a jedan od njih je i kvocanje te leženje pilića. Ko želite potomstvo od njih najboklje je da skupljate jaja i stavite ih u inkubator. A ako nemate inkubator onda im obavezno morate stvoriti uvjete, zemljište na kojem se mogu kretati, postavite jedan skrovit sanduk di će nositi jaja i slično, pa možda se jedna raskoca.
__________________
.....žensko.....
ajduk a šimić is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2016., 05:04   #237
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
ima, riješi spavanje i ev.lisice, ev.kune, ev. tvora i ima smisla. Znači spavaona , svjetlo, voda, hrana, ograda i to je to.
postoji li negdje neki pametan nacrt za izradu kokosinjca, odnosno, prostorije u kojoj bi kokice pajkile i nosile jaja?

sto se tice zivina, to bih pokusao rijesiti zicom i onemogucavanjem prokopavanja ispod nje.
grg4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2016., 23:47   #238
Quote:
grg4 kaže: Pogledaj post
Pozdrav ljudofi,

ponadao sam se da postoji slicna tema na forumu pa sam odlucio ovdje potraziti savjet. Dakle, stvar je sljedeca, otac je naslijedio od roditelja plac od cca 2500 kvadrata od koje povrsine je sigurno 70% trava koju se mora kositi i odrzavati sto nosi ne tako malo troskove na mjesecnoj bazi.

Moja ideja je da to ogradimo pa unutra ubacimo koke nesilice. Ima li smisla?

Unaprijed hvala na odgovorima.
Imam i ja iste ideje da uzgajam na veće, pa zato ostavljam grmlje i živice obrasle jer su kod nas i jastrebi veliki problem. Purice je lakše za meso ali one više jedu... tako su početna ulaganja veča
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2016., 13:58   #239
Nikad nisam imala kokice osobno.
Imam ideju da uzmem par kokica za svoja jaja.
Recimo koliko bi kokica bilo dovoljno za 3 osobe i koliko za taj broj kokoca košta mjesečni izdatak za hranu?
Da li se kokice zaušljive i moželi se to spriječiti, jer mi suprug kaže da ćemo imati milijun uši?
Kako kokice podnose blizinu pruge i zvug vlaka?

Kako podnose zimu? Koliko kvadrata prostora im treba?
__________________
http://www.index.hr/lajk/poster/151946/the-truth

“Bez obzira koliko si talentiran, inteligentan ili bogat, način na koji se odnosiš prema životinjama govori sve što treba znati o tebi.”
petra00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2016., 19:38   #240
petra00, živiš li u gradu ili na selu?
ako možeš kokama omogućiti nešto dvorišta sa travom, to bi bilo super, a ako ih planiraš držati u kavezu, o tome ne bih jer mi to ne bi palo na pamet. Po meni, koke su kao i ptice, ako nemaju sloobodu kretanja, niti jaja niti njihovo meso neće biti dovoljno kvalitetno.
Jesenas sam pomagao tetki poklati kokoši, to je strava u kakvim ih ona uvjetima drži. Nepodnošljiv smrad, koke izranjavane od stalnog sjedenja, noge deformirane, ma prije bi umro od gladi nego to jeo. Ja inače volim pileće jetrice, pa sam se mislio bar tako omrsiti, ali jetrice su im bile tako loše da su se raspadale kada ih je tetka vadila. Prestrašno.

za obitelj od 3, ja bih rekao 3 koke su dovoljne.
ako uzmeš one hibridne nesilice, to su tri jajeta svaki dan, skoro pa garantirano.
mjesečni trošak za hranu za te tri koke? 100 grama šrota x3, to je 300 grama šrota koji ide po cijeni 2kn/kg = 18kn za mjesec. Ako im hoćeš dati i proteinske hrane, što bi bilo pametno jer ni čovjek ne bi izdržao da jede samo žgance svaki dan, kupiš jednu vreću od 10kg, i imaš dovoljno za dodati u šrot za idućih 4-5 mjeseci. Ta vreća je oko 60kn.

I to je sve. Moje hibridke nesu već 2 godine, sada nešto manje kada su starije, pogotovo jer je zima, ali nabavio sam i koke hrvatice, koje su jedna sasvim druga priča.

zvuk vlaka im neće smetati, naviknut će se.

zima? ove hibridne trebaju nekakav kokošinjac, ali kako vidim, koke hrvatice ne fermaju kokošinjac 2 posto. Ja im napravio zgodan zaklon da se sklone u njega, a one navečer samo sjednu sve uđuture, onako u gužvu, po zemlji, i baš ih briga.

ovo što ti suprug priča o ušima, nema on pojma o pojmu, ja svoj kokošinjac nisam nijednom niti prskao nečim protiv uši, već 2 godine apsolutno nikakvih problema. A gnoj od koka skupljam, kompostiram sa travom, i hranim voćke.
top_dog_is_online is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:36.