Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.05.2010., 22:24   #61
Metalni stupovi za vinograd

Trebam 400 metalnih pocinčanih stupova za vinograd.

Dali netko zna gdje je najpovoljnija nabava stupova?
Možete uključiti i sve susjedne zemlje...
__________________
...people are crazy and times are strange...
mrcina is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2010., 17:50   #62
Vinova loza - susenje bobica

Pozdrav!

Moj djed vecinu svog zivota odrzava maleni nasad crne i bijele vinove loze u obiteljskoj kuci.
Odnedavno je na bijelom grozdju primijetio susenje čokota i to u obliku da se pojedinacne bobice kompletno osuse duz cijelog cokota. Na listovima i crnom grozdju nema nikakvih simptoma.

Na internetu sam proguglao po simptomima i pokazao sam mu izgled sive plijesni, peronospore, pepelnice,......

Medutim, prema slikama je zakljucio da to nije niti jedna od navedenih bolesti, jer se uvijek jedan ili dva simptoma nisu poklapali sa opisom bolesti. Do sada je za zastitu nasada dosta uspjesno koristio Vivera Quadris (fungicid u obliku koncentrirane suspenzije - pise na kutiji).

Da li netko moze pomoci?

Zadnje uređivanje Zek0slav : 22.07.2010. at 17:57.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2010., 09:23   #63
Najvjerovatnije peromospora iliti plamenjača koja je ove godine napravila podosta štete svima koji nisu bili ažurni.
Da vidim sliku znao bih točnije. Sad se može prskati s bakrenim preparatima. Pošto je grožđe prešlo cca. 2/3 svoje veličine peronospora ne predstavlja problem za grožđe (jedino za lišće). Quadris je kontaktno sredstvo protiv peronospore i pepelnice.
__________________
virtually indestructible under normal use
parametar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2010., 23:22   #64
Zanimaju li te još metalnui stupovi. Jedna firma iz BiH radi ih vrlo povoljno!



Quote:
mrcina kaže: Pogledaj post
Trebam 400 metalnih pocinčanih stupova za vinograd.

Dali netko zna gdje je najpovoljnija nabava stupova?
Možete uključiti i sve susjedne zemlje...
metalni is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 14:53   #65
Imam malo šašavo pitanje ali svi komentari su dobrodošli. Ima veze i sa vinogradom, samo treba pročitati do kraja. Znači ovak, budući da dok se grah sadi, uglavnom se sadi uz kukuruz da se može penjati po njemu, zanima me da li je moguće posaditi grah uz stupove sa žicom u vinogradu po kojima bi se grah penjal i koje su nuspojave za vinovu lozu i za grah ako itko zna?
Znam da je neki problem sa špricanjem i da se nemre baš s bilo čim špricati, ali samo da napomenem , vinograd mi nije prioritet već zapravo grah koji bi posadila po vinogradu...
Matahari is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 15:37   #66
Imam ja drugo pitanje za tebe:
A da li si ikada posadio grah pa da vidiš o čemu se radi? Ja da sam na tvom mjestu, jedan razmak između stupova bih posadio grah i pratio što se događa. Jedino na što bi trebao obratiti pažnju, je to da u vrijeme kad GROZD treba najviše sunca je to da skidaš lišće sa graha da ne pravi sjenu na grozdu. Zašto ne inače, pa ne namjeravaš ići na natjecanje sa vinom i imaš ga 5000 litara i od toga živiš ?
A kad sam već posadio jedan razmak , pomislio bih , a kaj je to 3 m, pa bih dodao još 20 m, jer u tom redu bi mogao dobiti eventualno 35 l vina. A kaj je 35 l vina naspram dobrog graha sa kobasama..?
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2011., 18:12   #67
Quote:
metalni kaže: Pogledaj post
Zanimaju li te još metalnui stupovi. Jedna firma iz BiH radi ih vrlo povoljno!
Mene zanimaju.
Solarko is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2011., 23:22   #68
Quote:
Zek0slav kaže: Pogledaj post
Pozdrav!

Moj djed vecinu svog zivota odrzava maleni nasad crne i bijele vinove loze u obiteljskoj kuci.
Odnedavno je na bijelom grozdju primijetio susenje čokota i to u obliku da se pojedinacne bobice kompletno osuse duz cijelog cokota. Na listovima i crnom grozdju nema nikakvih simptoma.

Na internetu sam proguglao po simptomima i pokazao sam mu izgled sive plijesni, peronospore, pepelnice,......

Medutim, prema slikama je zakljucio da to nije niti jedna od navedenih bolesti, jer se uvijek jedan ili dva simptoma nisu poklapali sa opisom bolesti. Do sada je za zastitu nasada dosta uspjesno koristio Vivera Quadris (fungicid u obliku koncentrirane suspenzije - pise na kutiji).

Da li netko moze pomoci?
Ovo mi vise liči na crnu pjegavost v.loze... To se dogodi u pol vegetacije? I malo pomnije pogledajte rozgvu, trebale bi biti male crne točkice na njoj to se u ovo doba posebno dobro vidi!
seanai is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2011., 18:08   #69
1. kako utječe gnojenje vinograda tropom od grožđa, tj odbačenim od pećenja rakije? ima li štetnih utjecaja na zemlju i lozu?

2. kako utječe gnojenje vinograda drvenim pepelom? ima li štetnih utjecaja na zemlju i lozu?

3. kako utječe gnojenje vinograda eko gnojivom Plantella (kokošji izmet pomiješan sa drugom suhom tvari) ima li štetnih utjecaja na zemlju i lozu?

zanima me koji su mogući utjecaji takvih ostataka na vinograd tj trsove pod koje se to odbaci, te postoje li mogući problemi s time i jel se u pepeo još šta ubacuje ili je dovoljno samo ga posipati po zemlji?
allenp is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2011., 09:32   #70
ne znam jel pravo mjesto za pitanje...
ovo ljeto je s časopisom maslinar izašao i besplatni broj časopisa vinogradar, znam da su ga slali i raznim vinarima, vinogradarima i sl po hrvatskoj kao promotivni broj, i u njemu je bila najava da kreće s redovnim izdavanjem u jesen. moji su naslijedili vinograde pa bi se sad rekreativno bavili time i skupljaju literaturu da nešto nauče (dida umro, a s njim i znanje za koje niko prije nije pokazivao interes - dok je bilo dide bilo je i ulja i vina...) pa bismo i taj časopis, ali kako ga je moja pametna mater nekome posudila i nikad ga nije dobila nazad ne znamo di nazvat i vidit jel to više počelo izlazit i gdje se može nabavit.
zna li netko, pls?
__________________
Troubleseeking Blonde
Elle.Woods is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2014., 12:09   #71
Trebao bi malu pomoć, pošto smo naslijedili vinograd pokusavamo nesto obradivati. Sorta je uglavnom Noja ili Tudum kako je već zovu u narodu. Vinogradi su dosta stari, i najverojatnije i bolesni i trebalo bi dosta toga pocijepati, a i prinos nije bas neki. Međutim pošto ova sorta nezahjteva skoro nikakvo špricanje, meni se baš sviđa, što manje kemije to bolje, plus pošto vinograd nije nadomak ruke ne zahtjevaju takvu intezivnu brigu oko njega...Prošle godine kad je godina za vinovu lozu bila super, vino je bilo odlicno koje je dobiveno iz te sorte. Al sad smo u dilemi dali sve pocijepati, ili ostaviti zdrave trsove, i posaditi još. No kolko znam noje nema za kupiti, ako sam u krivu ispravite me? Pa me zanima kako dobiti sadnice i u koje vrijeme godine da ih radim? Da li ih mogu staviti u tegle pa poslije zasaditi? I u koje vrijeme godine trebam sadnice posaditi u vindograd. Evo oko toga bas nemam iskustva pa bih molio pomoc
Gigi06 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2014., 01:51   #72
Quote:
Gigi06 kaže: Pogledaj post
Trebao bi malu pomoć, pošto smo naslijedili vinograd pokusavamo nesto obradivati. Sorta je uglavnom Noja ili Tudum kako je već zovu u narodu. Vinogradi su dosta stari, i najverojatnije i bolesni i trebalo bi dosta toga pocijepati, a i prinos nije bas neki. Međutim pošto ova sorta nezahjteva skoro nikakvo špricanje, meni se baš sviđa, što manje kemije to bolje, plus pošto vinograd nije nadomak ruke ne zahtjevaju takvu intezivnu brigu oko njega...Prošle godine kad je godina za vinovu lozu bila super, vino je bilo odlicno koje je dobiveno iz te sorte. Al sad smo u dilemi dali sve pocijepati, ili ostaviti zdrave trsove, i posaditi još. No kolko znam noje nema za kupiti, ako sam u krivu ispravite me? Pa me zanima kako dobiti sadnice i u koje vrijeme godine da ih radim? Da li ih mogu staviti u tegle pa poslije zasaditi? I u koje vrijeme godine trebam sadnice posaditi u vindograd. Evo oko toga bas nemam iskustva pa bih molio pomoc
Ako ti je vino i briga oko takve sorte ok, onda možeš stare trstove koji su ti se posušili povaditi van i posaditi nove putem razmnožavanje reznicama.

Kak se razmnožava imaš sve objašnjeno na google na tebi je da samo ukucaš "vinova loza razmnožavanje", to se inače radi na jesen ili na proljeće tako da vremenski nisi ništa zakasnio.

Ali ako se budeš odlučio na opciju broj dva, a to je da sve povadiš van i posadiš drugu sortu onda pripazi koja sorta uspijeva na toj lokaciji i da nije preosjetljiva na bolesti. Recimo ova godina bila najgorija godina za sorte koje su inače osjetljive, jer se nekima rod prepolovio u odnosu na prošlu godinu. I to još unatoč tomu što su špricali i do 5-6 puta u tijeku vegetacije sve do berbe neračunajući na zimsko špricanje. Uostalom mnogi su brali i prije isteka karence pa je upitno jel bude vino bilo uopće zdrastveno ispravno od pesticida.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2014., 13:30   #73
Quote:
Gigi06 kaže: Pogledaj post
Trebao bi malu pomoć, pošto smo naslijedili vinograd pokusavamo nesto obradivati. Sorta je uglavnom Noja ili Tudum kako je već zovu u narodu. Vinogradi su dosta stari, i najverojatnije i bolesni i trebalo bi dosta toga pocijepati, a i prinos nije bas neki. Međutim pošto ova sorta nezahjteva skoro nikakvo špricanje, meni se baš sviđa, što manje kemije to bolje, plus pošto vinograd nije nadomak ruke ne zahtjevaju takvu intezivnu brigu oko njega...Prošle godine kad je godina za vinovu lozu bila super, vino je bilo odlicno koje je dobiveno iz te sorte. Al sad smo u dilemi dali sve pocijepati, ili ostaviti zdrave trsove, i posaditi još. No kolko znam noje nema za kupiti, ako sam u krivu ispravite me? Pa me zanima kako dobiti sadnice i u koje vrijeme godine da ih radim? Da li ih mogu staviti u tegle pa poslije zasaditi? I u koje vrijeme godine trebam sadnice posaditi u vindograd. Evo oko toga bas nemam iskustva pa bih molio pomoc
Da sam u takvoj situaciji sigurno bi raskrčio postojeći vinograd i posadio novi.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2014., 08:47   #74
Nažalost cepanje cijelog vinograda i sadnja novog nije opcija, a stvar je u tome šta i nema puno suhog, vecina je dosta bujna čak no ne donosi urod. Da li ima još neki bačvar koji izrađuje bačve. Imam viška posude i mijenjao bih 430l za 150l da je u dobrom stanju ko moja, i imam jos jednu od 340 koju bi isto dao vjerojatno. Također bih možda trebao nova vrata za treci lagev.
Gigi06 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2014., 14:30   #75
Ako nedonosi rod onda ti moze biti dvije tri stvari upitanju.

Prvo fali mineralnog gnojiva uz stajsko.
Drugo kriva rezidba.
Trece bolesti, stetocine i lose vrijeme zatuce rod prije berbe.

I cetvrto, mozda je netko pobrao rod prije tebe !


Tapatalk 2 using mobile - Samsung Galaxy Fit S5670
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2014., 18:21   #76
Quote:
SAS kaže: Pogledaj post
Ako nedonosi rod onda ti moze biti dvije tri stvari upitanju.

Prvo fali mineralnog gnojiva uz stajsko.
Drugo kriva rezidba.
Trece bolesti, stetocine i lose vrijeme zatuce rod prije berbe.

I cetvrto, mozda je netko pobrao rod prije tebe !


Tapatalk 2 using mobile - Samsung Galaxy Fit S5670
kriva rezidba nije, jer kolko znam baka je obrezivala a onda ipak zna nesto o tome kad uzgaja dosta godina...ovo trece vrijedi nazalost generalno za ovu godinu ali, u jednom vinogradu ni prosle godine nismo imali puno prinosa mozda par kanti, tako da je vjerojatno bolest+ s tim da su susjedi koji imaju vec se nesto zalili na bolesti...tak da ce taj vjerojatno sravnit s zemljom eventulano iskoristiti stupove i zicu za prosirivanje jednog od ostala dva
Gigi06 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2014., 00:16   #77
Quote:
Gigi06 kaže: Pogledaj post
kriva rezidba nije, jer kolko znam baka je obrezivala a onda ipak zna nesto o tome kad uzgaja dosta godina...ovo trece vrijedi nazalost generalno za ovu godinu ali, u jednom vinogradu ni prosle godine nismo imali puno prinosa mozda par kanti, tako da je vjerojatno bolest+ s tim da su susjedi koji imaju vec se nesto zalili na bolesti...tak da ce taj vjerojatno sravnit s zemljom eventulano iskoristiti stupove i zicu za prosirivanje jednog od ostala dva
Dali je bilo obilne cvatnje ?
Ako nije onda faliju minerali u tlu, to bi trebao pognojiti u 2-3mj. prije kretanje vegetacije.

I da nekaže se obrezivanje već orezivanje ili bolje reći rezidba. Dok obrezivanje ima veze sa onim stvarima između nogama.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2014., 22:53   #78
Quote:
SAS kaže: Pogledaj post
Dali je bilo obilne cvatnje ?
Ako nije onda faliju minerali u tlu, to bi trebao pognojiti u 2-3mj. prije kretanje vegetacije.

I da nekaže se obrezivanje već orezivanje ili bolje reći rezidba. Dok obrezivanje ima veze sa onim stvarima između nogama.
cvatnje je bilo, ali kak su bile stalno kise, malo toga se oplodilo
Gigi06 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2014., 09:12   #79
Quote:
Gigi06 kaže: Pogledaj post
cvatnje je bilo, ali kak su bile stalno kise, malo toga se oplodilo
Vjerojatno je bilo i bolesti koje nisi znao prepoznati pa nije bilo roda. Danas bez sprice nema nista.


Tapatalk 2 using mobile - Samsung Galaxy Fit S5670
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2014., 21:47   #80
Quote:
SAS kaže: Pogledaj post
Vjerojatno je bilo i bolesti koje nisi znao prepoznati pa nije bilo roda. Danas bez sprice nema nista.


Tapatalk 2 using mobile - Samsung Galaxy Fit S5670
najvjerojatnije...daj mi reci jel znas nekog bacvara?
Gigi06 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:03.