Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Žensko zdravlje

Žensko zdravlje Od mjesečnice do menopauze: za ginekološke probleme i pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.03.2010., 02:26   #1
Trudnoća iza 40?

Pokušati ču biti kratka i jasna da puno ne zamaram.
Slabo sam na ovom forumu čak mi je pol sat trebalo da skužim kak otvoruti novu temu.Dakle.
U drugom sam braku odnedavno,a osim financijskih problema u braku ništa nas drugo niti ne muči mislim i to če proči.
Imam djete iz prvoga braka (20 god) a suprug isto (10 )god.
Ja i suprug želimo zajedničko dijete ali mislim da je naš vlak odavno prošao.
U preuranjenoj sam menopauzi (tako kaže liječnik) koji mi je dao tablete TRISEQUENS kada mi je bilo 38.Ja ih ne koristim jer me debljaju.
Već dugo razmišljam dali se još nešto da učiniti ili je za nas kasno.
Inače prije nekih 15 dana smo imali neki smrtni slučaj koji nas je bacio na koljena oboje pa smo i tu dosta rastrzani...
Moje pitanje glasi.IMAMO LI MI IKAKAVE ŠANSE DOBITI DIJETE OBZIROM DA NAM JE OBOJE VEĆ 40.

Molim sve one sličnih iskustava za savjet,svaki je dobro došao.
ona druga is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2010., 06:39   #2
Quote:
ona druga kaže: Pogledaj post
Pokušati ču biti kratka i jasna da puno ne zamaram.
Slabo sam na ovom forumu čak mi je pol sat trebalo da skužim kak otvoruti novu temu.Dakle.
U drugom sam braku odnedavno,a osim financijskih problema u braku ništa nas drugo niti ne muči mislim i to če proči.
Imam djete iz prvoga braka (20 god) a suprug isto (10 )god.
Ja i suprug želimo zajedničko dijete ali mislim da je naš vlak odavno prošao.
U preuranjenoj sam menopauzi (tako kaže liječnik) koji mi je dao tablete TRISEQUENS kada mi je bilo 38.Ja ih ne koristim jer me debljaju.
Već dugo razmišljam dali se još nešto da učiniti ili je za nas kasno.
Inače prije nekih 15 dana smo imali neki smrtni slučaj koji nas je bacio na koljena oboje pa smo i tu dosta rastrzani...
Moje pitanje glasi.IMAMO LI MI IKAKAVE ŠANSE DOBITI DIJETE OBZIROM DA NAM JE OBOJE VEĆ 40.

Molim sve one sličnih iskustava za savjet,svaki je dobro došao.
Od iskustava drugih na forumu nemaš ništa--ima žena koje s 40 ostanu u drugom stanju bez nekih problema i iznesu trudnoću, a ima žena koje to ne mogu; neke već tada počnu ulaziti u menopauzu a neke tek s 50, dakle.. to je sve individualno.

Ako si zaista u menopauzi, onda šanse, nažalost, nemaš. Liječnik je pretpostavljam dijagnozu prerane menopauze postavio na osnovi nekakvih kliničkih i laboratorijskih pokazatelja. Pretpostavljam da ti je izostajala mjesečnica ili je bila neredovita (?), jajnici nisu pokazivali znakove ovulacije, i hormoni su bili kakvi već jesu u menopauzi--visoki FSH, niski estrogen itd. Valjda ti je zato davao Trisequens, koji je hormonalna zamjenska terapija, nadoknada estrogena koja se daje u takvim slučajevima (kako bi se prevenirala osteoporoza, prije svega).

Ako nisi sigurna, onda odi liječniku i zatraži da te temeljito pregleda... laboratorij, ultrazvuk, klinički. Najsigurniji način
__________________
I firmly reserve the right to contradict myself
puffko is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2010., 06:57   #3
Pa, čak i da zatrudniš, što je mala vjerojatnost ako si u perimenopauzi, pitanje je kakva bi bila ta trudnoća, te koliki je rizik od spontanog pobačaja ili malformacija?

Dakle, nisu problem godine same po sebi, nego reproduktivno zdravlje svake žene od 40 godina posebno, a to je vrlo individualno. Sigurno je da žene u tim godinama ginekolozi šalju na puno više testova, čak i kada je "sve u redu", nego do 35. godine.
north wind is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2010., 14:30   #4
Džizs, naslova

Ne piši više velikim slovima i ne stavljaj toliko upitnika.
Termination is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2010., 16:12   #5
Quote:
puffko kaže: Pogledaj post
Od iskustava drugih na forumu nemaš ništa--ima žena koje s 40 ostanu u drugom stanju bez nekih problema i iznesu trudnoću, a ima žena koje to ne mogu; neke već tada počnu ulaziti u menopauzu a neke tek s 50, dakle.. to je sve individualno.

Ako si zaista u menopauzi, onda šanse, nažalost, nemaš. Liječnik je pretpostavljam dijagnozu prerane menopauze postavio na osnovi nekakvih kliničkih i laboratorijskih pokazatelja. Pretpostavljam da ti je izostajala mjesečnica ili je bila neredovita (?), jajnici nisu pokazivali znakove ovulacije, i hormoni su bili kakvi već jesu u menopauzi--visoki FSH, niski estrogen itd. Valjda ti je zato davao Trisequens, koji je hormonalna zamjenska terapija, nadoknada estrogena koja se daje u takvim slučajevima (kako bi se prevenirala osteoporoza, prije svega).

Ako nisi sigurna, onda odi liječniku i zatraži da te temeljito pregleda... laboratorij, ultrazvuk, klinički. Najsigurniji način
Hvala na savjetu.Ništa mi liječnica nije radila mislim nikakve pretrage osim ultrazvuka,a tablete mi jeste dala zbog osteoporoze.Mjesečnice su mi počele izostajati u 32.godini,da bi u 38 izostale skroz,ili dođu samo pokadkada.
Samo sam htjel aslična iskustva ali bojim se da sam zakasnila.
Još jednom PUFFKO hvala ti na savjetu.Pomogla si mi.
Pozdrav
ona druga is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2010., 16:15   #6
Quote:
terminate kaže: Pogledaj post
Džizs, naslova

Ne piši više velikim slovima i ne stavljaj toliko upitnika.
Jel netko zna jel ovo išlo meni i šta to znači?
Hvala svima.
ona druga is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2010., 20:39   #7
Quote:
ona druga kaže: Pogledaj post
Jel netko zna jel ovo išlo meni i šta to znači?
Hvala svima.
To ti moderator koji je zadužen za ovaj podforum, sugerira kako napisati ispravan naslov. Dakle, ne pisati Caps Lockom sve (jer to na netu znači deranje) i bez suvišnih upitnika i uskličnika.
__________________
Fuj. Kaka to!
Silvery is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2010., 16:31   #8
Cuj draga,
po ovome sto si napisala da su ti mjesenice pocele rano izostajai i ti pocela imati simptome menopaze, znaci da tvo hormonski status ni ranije nije bio nekog velikog potencijala i plodnosti.
Zakasnila si vjerojatno, a insistiranje te moze odvesti u dalje probleme, jer ze u tvojim godinama koje su zdrave i plodne imaju u vecem procentu sansu da imaju dijete sa raznim malformacijam, Down.sindrom ili nesto slicno. Tek onda nastaju problemi.
Pokusaj se okrenuti posvajanju djeteta. Nase zakonodavstvo ce se morati mijenjati sukladno onom u EU.
Slizim is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2010., 18:50   #9
Odgovor na tvoje pitanje da li VI imate šanse može ti dati jedino tvoj ginekolog...
Pregledom ustanovi stanje tvojih jajnika,maternice..
Ako jajnici još jesu u funkciji,znači postoje folikuli ,mogu se laganom stimulacijom lijekom otpustiti jajne stanice..
Naravno da je prije toga potrebno napraviti krvne pretrage hormona, i u plodne dane imati ciljani odnos...
Ti sama najbolje znaš jesi li u mogućnosti iznijeti trudnoću fizički..
A ovo što ti pišu o riziku ...Postoji i kod puno mlađih od tebe...
Zato poslušaj savjet svojega liječnika pa onda odluči...
Sretno
mimoza40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2010., 23:39   #10
Da li je moguce nakon 40. usvojiti djecu, ili postoje neke zakonske granice na dob oba partnera?
Brijana is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2010., 23:47   #11
Quote:
Brijana kaže: Pogledaj post
Da li je moguce nakon 40. usvojiti djecu, ili postoje neke zakonske granice na dob oba partnera?
Mislim da razlika izmedju djeteta i roditelja ne smije biti veca od 40 godina.
__________________
I firmly reserve the right to contradict myself
puffko is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2010., 21:45   #12
Jucer sam upoznala jednu simpaticnu gospodju, moram naglasiti, vrlo zivahnu i lijepe figure. Ne bih od prve bila rekla da ima 41 godinu i da je nedavno rodila. Rekla mi je da se sa 40 odlucila imati drugo dijete sa suprugom, nakon sto im je prvo vec odraslo. Zanimljivo, kaze da je drugu trudnocu puno lakse podnijela nego prvu (kad je bila skoro dvostruko mladja), jer je u medjuvremenu mnogo vise naucila o pravilnoj prehrani i zivotu opcenito. Rodila je prirodno, bez problema, do zadnjeg dana je bila aktivna.

Ovo pozitivno iskustvo neka svim starijim zenama ulije nadu, ako jos zele imati djecu. Takodjer neka ohrabri i one mladje od svojih 30ak da se ne zalijecu imati djecu s pogresnim muskarcima, samo da to "obave" sto ranije. Nije samo vazno s koliko godina ce zena roditi, nego i s kim i u kakvim uvjetima ce podizati dijete.

Naravno, za gdju koja je vec usla u preuranjenu menopauzu, dobro je da i dalje prizeljkuje dijete s novim suprugom i bude za to otvorena. No s obzirom da vjerojatnost ipak nije velika, mozda je ljepse veseliti se djeci koju imas, i novoj ljubavi i zajednistvu s voljenom osobom. A ako k tome dodje jos i dijete, to ce biti "gratis". Ako ne dodje, mozda dodju uskoro i unuci...
Brijana is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2010., 15:23   #13
Quote:
Brijana kaže: Pogledaj post
Jucer sam upoznala jednu simpaticnu gospodju, moram naglasiti, vrlo zivahnu i lijepe figure. Ne bih od prve bila rekla da ima 41 godinu i da je nedavno rodila. Rekla mi je da se sa 40 odlucila imati drugo dijete sa suprugom, nakon sto im je prvo vec odraslo. Zanimljivo, kaze da je drugu trudnocu puno lakse podnijela nego prvu (kad je bila skoro dvostruko mladja), jer je u medjuvremenu mnogo vise naucila o pravilnoj prehrani i zivotu opcenito. Rodila je prirodno, bez problema, do zadnjeg dana je bila aktivna.

Ovo pozitivno iskustvo neka svim starijim zenama ulije nadu, ako jos zele imati djecu. Takodjer neka ohrabri i one mladje od svojih 30ak da se ne zalijecu imati djecu s pogresnim muskarcima, samo da to "obave" sto ranije. Nije samo vazno s koliko godina ce zena roditi, nego i s kim i u kakvim uvjetima ce podizati dijete.

Naravno, za gdju koja je vec usla u preuranjenu menopauzu, dobro je da i dalje prizeljkuje dijete s novim suprugom i bude za to otvorena. No s obzirom da vjerojatnost ipak nije velika, mozda je ljepse veseliti se djeci koju imas, i novoj ljubavi i zajednistvu s voljenom osobom. A ako k tome dodje jos i dijete, to ce biti "gratis". Ako ne dodje, mozda dodju uskoro i unuci...
Moj suprug kategorično odbija i ideju o posvojenju.
A i neznam tko bi nam ga više i dao,sa 40 godina života i 2 godine braka,a baš želimo to dijete..
Hvala svima na savjetima.
ona druga is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2010., 19:10   #14
Ne znam koliko ti ovo pomaze: moja mama je rodila zadnje dijete prije tri godine, tad je vec bila u 44. godini

Kolko poznajem moju mamu i broj djece koji ima, trudnoca nije bila slucajna hehe.
Naravno, trudnoća u 44. godini nije bila jednaka onoj sa 20ak, morala se više paziti i odmarati, ali u konačnici je sve ispalo super, bez ikakvih komplikacija ili poremećaja kod bebe.

Možda će ti biti teško zatrudnjeti, ali ako ti i muž to stvarno želite, vrijedi pokušavati?
a.mcq is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2010., 19:12   #15
Quote:
puffko kaže: Pogledaj post
Mislim da razlika izmedju djeteta i roditelja ne smije biti veca od 40 godina.
zasto?
a.mcq is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2010., 19:24   #16
Quote:
a.mcq kaže: Pogledaj post
zasto?
Zakon je takav
__________________
I firmly reserve the right to contradict myself
puffko is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2010., 19:32   #17
Quote:
a.mcq kaže: Pogledaj post
Ne znam koliko ti ovo pomaze: moja mama je rodila zadnje dijete prije tri godine, tad je vec bila u 44. godini

Kolko poznajem moju mamu i broj djece koji ima, trudnoca nije bila slucajna hehe.
Naravno, trudnoća u 44. godini nije bila jednaka onoj sa 20ak, morala se više paziti i odmarati, ali u konačnici je sve ispalo super, bez ikakvih komplikacija ili poremećaja kod bebe.

Možda će ti biti teško zatrudnjeti, ali ako ti i muž to stvarno želite, vrijedi pokušavati?
Zena je gore napisala da je pocela ulaziti u menopauzu u ranim tridesetim.
Tako da od toga sto je netko zaceo s 43 ili 44 njoj nema puno koristi Njezina ovarijska funkcija je (vjerojatno) gotova; tvojoj mami je prestala vjerojatno tek u pedesetim.

Znam da jedan jedini slucaj mlade zene kojoj je receno da je pocela ulaziti u menopauzu s 30-tak i koja je ipak ostala u drugom stanju s 35; kako se to dogodilo i jesu li joj dotad ciklusi potpuno prestali i kako su jajnici izgledali--ne znam; ali eto zbog takvih rijetkih slucajeva se isplati ipak jos jednom se pregledati i vidjeti tocno kako stvari stoje.
__________________
I firmly reserve the right to contradict myself
puffko is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2010., 21:08   #18
Quote:
puffko kaže: Pogledaj post
Mislim da razlika izmedju djeteta i roditelja ne smije biti veca od 40 godina.
Da li to mora vrijediti za oba roditelja, ili samo jednog? Odnosno, npr. da je zena mladja od 40, a suprug ima 42, to znaci da:

a) par ne moze usvojiti nikakvo dijete
b) moze, jer je zena mladja
c) par moze usvojiti dijete starije od 3 godine, jer je razlika manja od 40
?

Pa dobro, i to bi bilo fer - svi bi htjeli usvajati male bebe, zasto ne bi i starija djeca po domovima dosla u ruke neke obitelji.

Sto je s djecom iz egzoticnih krajeva? Da li i tu vrijedi isti zakon?

Ili npr. tvoja maloljetna rodjaka ostane u drugom stanju, zeli roditi ali nije u mogucnosti brinuti se o djetetu. Ti imas 40 i sitno godina. To znaci da se dijete mora dati na usvajanje nepoznatom paru, ili ce se uzeti u obzir rodbinska veza i obostrana zelja bioloske majke i posvajatelja?
Brijana is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2010., 22:41   #19
Quote:
Brijana kaže: Pogledaj post
Da li to mora vrijediti za oba roditelja, ili samo jednog? Odnosno, npr. da je zena mladja od 40, a suprug ima 42, to znaci da:

a) par ne moze usvojiti nikakvo dijete
b) moze, jer je zena mladja
c) par moze usvojiti dijete starije od 3 godine, jer je razlika manja od 40


Pa dobro, i to bi bilo fer - svi bi htjeli usvajati male bebe, zasto ne bi i starija djeca po domovima dosla u ruke neke obitelji.

Sto je s djecom iz egzoticnih krajeva? Da li i tu vrijedi isti zakon?

Ili npr. tvoja maloljetna rodjaka ostane u drugom stanju, zeli roditi ali nije u mogucnosti brinuti se o djetetu. Ti imas 40 i sitno godina. To znaci da se dijete mora dati na usvajanje nepoznatom paru, ili ce se uzeti u obzir rodbinska veza i obostrana zelja bioloske majke i posvajatelja?
Za ovo gore--mislim da vrijedi c). No nisam 100% sigurna.

Ne znam zaista detalje, ja i ne zivim u Hrvatskoj, nisam pravnik (mislim da smo se srele na Iza katedre!), i ovo znam iskljucivo zato jer imam rodjake koji su, ima tome vec nekoliko godina, usvajali dijete i zapravo bili jedan od pokretaca mijenjanja zakona koji je dotad propisivao maksimalnu razliku od 35 godina.

Za medjunarodno posvajanje--ponovno, nemam pojma dozvoljava li to hrvatski zakon uopce. Kod mene na Novom Zelandu pri medjunarodnom usvajanju vrijedi prvo zakon zemlje iz koje se usvaja. Neke azijske zemlje dozvoljavaju i 50 godina razlike ali recimo imaju stroge uvjete sto se tice trajanja bracne zajednice posvojitelja.
__________________
I firmly reserve the right to contradict myself
puffko is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2010., 00:07   #20
Quote:
puffko kaže: Pogledaj post
Zakon je takav
joj oprosti, mislila sam da je je to izneseno tvoje osobno misljenje!
maj bed
a.mcq is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:11.