Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.05.2009., 09:50   #21
Ispit? Kako da ne !

Prokomentiraj ako ti se dade spomenute kategorije, mislim da ne bi trebala biti pretjerano drastična razlika obzirom na svakodnevno opterećenje organizma tijekom treninga. Kažu da su konji ekstremno osjetljivi na loš hranidbeni materijal i da je to očitije nego kod drugih domaćih životinja. Ne znam, nemam puno prakse s njima no ražalostim se kada vidim rebra

Nemam konja, al bih rado jednog, možda jednog dana...
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2009., 12:07   #22
Quote:
cb3000 kaže: Pogledaj post
Pola puta između Zg i Ka
Malo mi je daleko. Kćerka me pili da hoće konja. Jaše već dvije godine ali je premala da sama putuje. Da si malo bliže možda bi se dogovorili. Šteta.
mukotrpak is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2009., 13:15   #23
Prehrana je jako bitan faktor kod konja , od nepravilne prehrane konj jako lako može uginuti , pa je zato jako važna pravilna prehrana . Općenito konj bi trebao dnevno dobijati sijena u količini 2% od svoje ukupne težine ( oko 10 kila u prosjeku) , zatim zobi ili ječma(močenog) 1-5 kg , u današnje vrijeme se kukuruz izbjegava zbog toga što uzrokuje upale kopita , iako to nije istina , kukuruz uzrokuje upale kopita kod konja koji stoje , ne treba ga se davati previše, ali ako se konj kreće i radi onda nije vjerojatno da će od kukuruza dobiti upalu kopita. Svakako uz ovo sve konj treba dobivati i vitamine i minerale .
Uz ovu tradicionalnu postoji i tzv. umjetna hrana koja se daje uz sijeno u njoj su izbalansirane žitarice, vitamini, minerali i sve što konju treba . Neki ljudi misle da je tradicionalna prehrana bolja i da ova "umjetna" hrana ništa nevalja , ali iz osobnog iskustva mogu reći da nije tako .

Konj zahtjeva dnevni minimum od 0,75 do 1% svoje tezine sijena kako bi zadovolji svoje potrebe za vlaknima i time osigurao normalnu aktivnost probavnog sustava. Znaci konj od 500 kg treba minimum 4-5 kg sijena na dan. Ovo znaci da konj treba ovaj minimum hrane kako bi se samo odrzao na zivotu i ne bi skoncao.Kada konj ne primi odgovarajucu kolicini sijena dugih vlati kroz duzi period razvije psihicke poremecaje ponasanja kao sto su grizenje drva, jedenje izmeta, gutanje zraka i jedenje stjelje.Sto opet ljudi pripisuju nekim drugim stvarima umjesto da pogledaju kakva mu je prehrana[i]
Sijeno dugih vlati je potrebno cak iako konja hranimo izmrvljenim sijenom. Najbolji nacin hranjenja konja je s poda zbog toga jer tako najbolje oponasamo prirodni nacin hranjenja

Zitarice su sjemenke biljaka koje imaju visoki postotak skroba u sebi. Sve zitarice se medusobno razlikuju, a upotrebljavale su se u prehrani konja kao izvor visoko energetske hrane stoljecima.

ZOBje tradicionalna zitarica u prehrani konja i iz vise razloga najbolji izbor. Zob je zitarica koja je najbolje izbalansirana, sadrzava 53% skroba, 12% proteina, 5% masti i 12% vlakana.Skrob iz zobi se dobro razgraduje preko 83% u zelucu vec. Skrob iz zobi ne dporinosi prekomjernom zadrzavanju skroba udebelom crijevu kao sto to cine kukuruz i jecam.

KUKURUZ ponekad ima losu reputaciju kao konjska hrana i to zbog pravih razloga. Kruci je i tezi od zobi, tako da direktnom zamjenom u mjericama mozemo ga previse dati konju. U kukuruzu svi sastojci nisu dobro izbalansirani, sadrzi 71% skroba,8% proteina,4% masti i 2% vlakana. I najgore od svega skrob iz njega se ne razgraduje u zelucu osim ako nije smrvljen kako ga je i najpreporucljivije davati.

JECAM (sa 65% skroba) ima jako cvrstu olupinu koju konji tesko sazvacu tako da se najcesce daje oljusten. Cak i u tom stanju slabo se razgraduje.

To je sto se tice prirodnih zitarica, u industrijske pripravke ne bi ulazila.

Nekoliko jednostavnih pravila za prehranu konja

-hranite konje prema njihovoj tezini
-Hranite adekvatnim sijenom duge stabljike (ovdje ne ubrajamo preradeno sijeno)
-Hranite sve vrste hrane po tezini a ne volumenu
-Hranite u tocno odredeno vrijeme svaki dan
-Izbjegavajte nagle promjene u hranjenju
-Omogucite pristup mineralnim blokovima svim konjima
-Nikad ne dajite konjima koncentrat koji sadrzava Rumensin(komercijalni aditiv za poboljsani rast krava) koji je smrtonosan za konje
-Hranite samo s kvalitetnom, cistom hranom
-Dnevno provjeravajte ostatke hrane i uklonite ih
-Ne hranite odmah prije ili poslije treninga
-Redovito trenirajte konje koji zive u stalama
-Redovito pregledavajte zube i provodite terapiju antiparaziticima


Kod domacih zivotinja konji imaju jedinstven probavni trakt. Funkcionalno ga mozemo podijeliti na dva dijela (prednji i straznji dio). Sastavni dijelovi prednjeg dijela su: usta, esophagus, stomak, dok straznji dio ukljucuje: slijepo crijevo, tanko i debelo crijevo i rektum. Kod konja na prednji dio otpada 35-40% cijelog kapaciteta probavnog trakta sto u usporedbi s ostalim domacim zivotinjama npr. svinjom 60-65% ili kravom 80-90% govori o jedinstvenosti probavnog sustava ove domace zivotinje. Konji u usporedbi s drugim dom. ziv. imaju relativno mali stomak na njihovu velicinu i zbog toga hrana kroz stomak prolazi brzo. Konji fizicki nemogu povracati te je zbog toga neobicno vazno da se naglo ne prejedaju.
dante-1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2009., 13:17   #24
Najjednostavnije i najvaznije kod hranjenja je dnevna BAZA hranjenja koja se sastoji od slijedeceg:
5kg sijena
5kg slame namijenjenje za jelo
5kg energetske hrane (jecam, zob, kukuruz)
Ovo gore navedeno se modificira po tome kakav je konjev rezim rada, kolko je star i koje je rase.
Konja se obavezno hrani u isto vrijeme svaki dan, 3 puta.
Tkraci konji i konji za takmicenja se hrane izmedju 6 i 7 puta dnevno u manjim kolicinama.
Sijeno se nikad ne smije davat frisko, ondosno ono koje nije dobro osuseno, to zacepljuje zeludac.
Kod hrane je najvaznije da je dobre kvalitete, treba sijeno, slamu i energetsku hranu dobro provjerit kakve je kvalitete.
Voda je naravno jako vazna, konj pije do 20 litara dnevno i nevalja ako pije vise od 30l.
dante-1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2009., 13:25   #25
moglo bi se još puno dodavati, ali ima toliko nijansa i individualnih situacija da je teško reći nešto konkretnije od navedenog.

pitajte ...
dante-1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2009., 14:02   #26
Quote:
dante-1 kaže: Pogledaj post
Najjednostavnije i najvaznije kod hranjenja je dnevna BAZA hranjenja koja se sastoji od slijedeceg:
5kg sijena
5kg slame namijenjenje za jelo
5kg energetske hrane (jecam, zob, kukuruz)
Ovo gore navedeno se modificira po tome kakav je konjev rezim rada, kolko je star i koje je rase.
Konja se obavezno hrani u isto vrijeme svaki dan, 3 puta.
Tkraci konji i konji za takmicenja se hrane izmedju 6 i 7 puta dnevno u manjim kolicinama.
Sijeno se nikad ne smije davat frisko, ondosno ono koje nije dobro osuseno, to zacepljuje zeludac.
Kod hrane je najvaznije da je dobre kvalitete, treba sijeno, slamu i energetsku hranu dobro provjerit kakve je kvalitete.
Voda je naravno jako vazna, konj pije do 20 litara dnevno i nevalja ako pije vise od 30l.
Upravo ova konkretna baza me zanimala, hvala lijepa

Nego, vidi se da poznaš ovu tematiku, baviš li se aktivno konjima i na koji način?
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2009., 14:46   #27
volim ih aktivno

bavim se jahanjem, rekreativno, terensko jahanje ....
dante-1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2009., 15:23   #28
Jesi li dio kakvog konjičkog kluba ili se njima baviš samo iz svog gušta?
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2009., 16:29   #29
2 Dante - cijela ova štorija mi se čini malkice smiješna kad bih ja to tako radil vagal ,mjeril i sve ostale kerefeke izvodil nikad nebih iz štale izašao meni je najvažnije da je konju suho ,da je čist i da je sit a dali će pojest kilu sijena i 5 kila slame .... to me ne zamara moji stari su konje uvjek hranili samo sa sijenom . slabije sijeno kad se ne radi ,bolje sijeno i zob kad rade i to je to ... u nestašici su čak konjima za noć davali vrbovo pruće jer nije drugog bilo .....:

Zadnje uređivanje Göttspöđä : 04.06.2009. at 21:21. Reason: uklanjanje ogromnog quotea
cb3000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2009., 18:01   #30
Činjenica je kako su naši stari raspolagali sa manje i izvlačili maksimalno iz konja, ali što je loše u tome da čovjek koji se njima aktivno bavi prouči sve njihove hranidbene potrebe, izbalansira hranjiva i pazi na njih? Pogotovo ako se radi o sportskim konjima koji sigurno ne bi opstali na vrbovim granama
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2009., 19:39   #31
Quote:
gotterdamerung kaže: Pogledaj post
Činjenica je kako su naši stari raspolagali sa manje i izvlačili maksimalno iz konja, ali što je loše u tome da čovjek koji se njima aktivno bavi prouči sve njihove hranidbene potrebe, izbalansira hranjiva i pazi na njih? Pogotovo ako se radi o sportskim konjima koji sigurno ne bi opstali na vrbovim granama
Slažem se ja sa time ali netreba radit doktorat koliko kila kobila pojede sijena koliko slame dali ili ne dati kukuruz koliko ječma i kakvog najbolje odredit po sorti pa bili dali i još malo zobi ali se nemožemo odlučit dali crne ili ipak bijele ma dajte konju nek jede kad je sit statće neće se prejesti a ne tu neke štorije i studije .
cb3000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2009., 19:46   #32
Quote:
gotterdamerung kaže: Pogledaj post
Šteta što je tema malo "zaspala"... evo vam par slikica konja na jednom polju ni dvadeset metara od Save
Prolazila sam nasipom i vidjela ograđene konje i krave pa sam stala poslikati ih... no gazda im je bio toliko dobar da mi je otvorio i dozvolio pošteno slikanje
Misliš da se ovima važe i mjeri koliko čega i kad ???

Zadnje uređivanje Göttspöđä : 04.06.2009. at 21:22. Reason: uklanjanje ogromnog quotea
cb3000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2009., 20:40   #33
Napisao sam nekakvo temeljno pravilo po kojem bi se trebali bazirati a ne slijepo držati. Uvijek dolazi do odstupanja, a raznolika prehrana je preduvijet zdravoga konja, isto kao i kod čovjeka.
Cb imaš ti kakvo pitanje ili samo negativne komentare?
Malo se zezam da ne shvatiš krivo...drago mi je da si se uključio
dante-1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2009., 20:52   #34
Quote:
cb3000 kaže: Pogledaj post
Misliš da se ovima važe i mjeri koliko čega i kad ???
Naravno da ne. Ali, postoji intenzivni i ekstenzivni uzgoj. Intenzivni je onaj gdje se kontrolira unos svega, kao i kvaliteta tog sadržaja na temelju istraživanja koja rade stručnjaci sa područja hranidbe domaćih životinja. Svaka kategorija domaće životinje unutar vrste i ovisno o namjeni ima svoj neki optimalni unos s kojim od domaće životinje možeš dobiti zadovoljavajuće rezultate.

Hrana je IMO najvažniji faktor držanja DŽ. Iza nje smještaj, raspoloživa površina za kretanje, svjetlost, vlažnost zraka itd. Možeš imati sve druge komponente riješene, ali kad podbaciš davajući životinji neadekvatne obroke, JBG, to se vidi. Nećeš valjda davati istu hranu junici i kravi u periodu nakon teljenja

Na konjima sam to vidjela kad je maraton arapskih prošao kroz Petrovo Selo jedne godine. Nekoliko njih su bili strašno neuhranjeni, sva se rebra vidjela. Mislim da negdje imam i slike, kad ih iskopam, baš ću staviti. To je primjer lošeg omjera unešene hrane i opterećenja koje je pred njih stavljeno. Jadnici
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2009., 21:03   #35
o prehrani bi se jako puno moglo pričati, ali jedno je činjenica, a to je da radni konji, pri tome mislim na sportske, konje za turističko jahanje, ...., moraju imati pojačanu prehranu od samo sijena i slame. u pravili takvim konjima je dobro da dobijaju puno slame i sijena, dok se žitarice moraju dodavati kako nebi oslabili konja i oštetili mu zdravlje.
ovdje nisam posebno napominjao vrhunske sportske konje koji su tematika sami za sebe jer su podvrgnuti izuzetnim fizičkim i psihičkim naporima.
dante-1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2009., 21:09   #36
Kakve su potrebe takvog jednog ful opterećenog konja? Npr. za brzinske utrke? Kako bi ti izbalansirao njegovu hranidbu u odnosu na potrebu? Daju li im se suplementi i idu li po shemi grami/kg ili?
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2009., 21:09   #37
nečemo sada još ići u finese tipa da i sijena i slame ima više vrsta i kvalitete pa i samo ta razlika može biti jako vidljiva kod prehrane konja ...
dante-1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2009., 21:10   #38
ima jako puno dodataka hrani, vitamina, minerala, posebnih sportskih pripravaka ... nauka živa...
obična prehrana nije dovoljna ..
dante-1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2009., 12:57   #39
Ono što je Gotterdamung napisala o uhranjenosti konja koji su prošli kraj nje:
moj frend, vlasnik ergele, bio je došao do vicešampiona Jugoslavije u galospskim utrkama, punokrvnjaka iz Engleske. Konj u punoj šampionskoj kondiciji, najbolji svjetski profesionalci su radili svakodnevno s njim od rođenja. Kad mi je dao da ga jašem naokolo kako hoću, suze su mi tekle od uzbuđenja i sreće, svaki put!
Ali... ali jahala sam baš tamo na potezu ZG-KA, i projahivala kroz sela, kao i inače na drugim konjima. Dakle ljudi moji, to je bilo neizdrživo!!! Seljaci su dovikivali zamnom vrijeđajućim tonom dal ja uopće hranim tog konja, sva rebra mu se vide, srušiće se podamnom (a ja sjedim na raketi, bojim da se podamnom ne eksplodira od prenakupljene snage), nije im bilo lijeno trčat i otvarat vrata od sjenika i zvati me unutra "da se jednom najede taj konj" i sve takve stvari. Takav neugodnjak da sam u širokom luku zaobilazila sela!

a onda projašem kraj neke ergele, hipodroma, ili čak auti uz škripu zakoče i dotrčavaju ljudi kojima se oči šire od nevjerice da vide nekog da na TAKVOM KONJU jahucka okolo po prirodi! Gledaju njega s obožavanjem a mene sa strahopoštovanjem, što ZNAM i što se USUDIM sjesti na raketu i provozati se izvan piste (uređene staze na hipodromu).

Pretpostavljam da se na tom maratonu (enduranceu) radilo o upravo takvim konjima. Moram napomenuti da se vrše strogi veterinarski pregledi prije starta svakog maratona, tako da konj koji je pothranjen ili na bilo koji način povrijeđen ili bolestan nebi niti strtao. Također se vrše pregledi tokom endurancea i na cilju, da se vidi da netko nije preforsiravao svoga konja.

eeehh, kad se sjtim tih dana... Dante, gdje držiš konje? Pozoveš me na jahnje? Nisam jahala godinama ali to se nikad ne zaboravi...
Tazika is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2009., 13:00   #40
Što se tiče prehrane, taj punokrvnjak je, kako smo govorili: "trošio ko Ferrari": evidentno najmršaviji od svih, jeo je samo zob a sijeno nebi ni takao. Kad bi u laganom radu drugi konji dobivali oko 1-1,5kg zobi dnevno, taj je tamanio oko 7kg. A šta da mu radiš?! Ali zato se uopće nije ni umarao ni "trošio", navečer je bio jednako živ i sav sjajan kao i ujutro kad smo krenuli. A da ste samo vidjeli one debele... kako je to zdihavalo, znojilo se, noge otežaju, hriplje od umora, a lepi debeli

gotterdamerung: prehrana trkaćiega konja u full radu je takva nauka da nebih ovdje o tome. DA, preračunava se svaki gram i broji svako zrno i klas, i suplementi, infuzije prije trke - obično samo glukoza jer idu na testove za doping. A kaj si mislila?! Čak je druga prehrana ako trči 1 ili 2 kruga - omjer startnosti i izdržljivosti i sve. Konji idu na doping testove, jahači ne (zanimljivo ,jelda?)
Tazika is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:16.