Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.10.2009., 21:05   #61
evo i ja ću se malo uključit u ovu temu
najbolje koke su po meni hrvatice vrlo prilagodljive,skromnih prehrambenih zahtjeva,više godišnje nesilice...
ja ih imam ,kupio sam ih kod onog čovjeka što je vć neko pominjao u horvatima,za njega ne znam jel još drži jer mu je mob.otkazan
noćas mi je pas poklao više od pola pa moram ići opet negdje dokupit
pa ako neko zna broj od nekog ko ih uzgaja nek javi

inače loman brown ,s njima imam jako loše iskustvo
to su kokoši za kavezne uzgoje i kontroliranu proizvodnju
osim toga jednom sam kod njih se zarazio sa nekom campilobakteri i dijete mi završilo u bolnici
poslije toga svakim kokama i pilićima koje donosim kod sebe kupim antibiotik vetoflox ili sl.nešto u veterinara i očistim ih od ev.bakterija
jolly_jocker is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2010., 09:34   #62
pilići koka hrvatica

Prodajem jednodnevne piliće koka hrvatica boja crvena. Sve inf. na *

Kontakt podaci na peem.

Zadnje uređivanje Göttspöđä : 24.03.2010. at 07:58. Reason: uklonjen br.mob.
gugi333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2010., 17:03   #63
Quote:
gugi333 kaže: Pogledaj post
Prodajem jednodnevne piliće koka hrvatica boja crvena. Sve inf. na *

Kontakt podaci na peem.
Kupio bih koke Hrvatice ili piliče.Koja im je cijena po komadu.Dqa li su pod selekcijom.Trebaju mi za daljnu proizvodnju i proširenje.
trecedoba is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2011., 09:30   #64
Pozdrav. Čuo sam da peradarske farme znaju prodavat ''izslužene'' nesilice po par kuna? Gdje bi ih se u okolici Zagreba moglo nabavit?
technotronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2011., 19:03   #65
Ja danas vidio oglas na cesti 4,5 kn za pilića jednodnevnog, neznam kakva je vrsta ali barem znamo cijenu.
I ja bih volio znati za ove koke nesilice " islužene".
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 12:03   #66
I sama imam želju jesti jaja iz svoje proizvodnje. Tako sam prošlu jesen dala napraviti montažni kokošinjac - koji ću moći seliti po zemljištu, ako poželim povećati broj kokica. Ja nalazim neki tekst - ima svakakvih cijena.....

Zadnje uređivanje teta-elza : 21.01.2011. at 22:12. Reason: reklama tiskanih medija
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2011., 00:33   #67
A kako se ponašaju te nesilice od godinu dana kada ih dovedeš doma?
technotronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2011., 22:34   #68
Quote:
technotronic kaže: Pogledaj post
A kako se ponašaju te nesilice od godinu dana kada ih dovedeš doma?
najnormalnije. prilagode se. dokle imaju hrane i vode, gnijezdo, kokosinjac-nema problema. zivotinje su manje komplicirane za razliku od nas ljudi.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2011., 17:36   #69
Quote:
technotronic kaže: Pogledaj post
A kako se ponašaju te nesilice od godinu dana kada ih dovedeš doma?
Stoji ovo gore, ali u okolici Zagreba (Mraclin i Brezovica) ti sad rade u 2 strukom ritmu pa ne dobijaš 10 mjeseci korištene nesilice nego forsiraju gubitak i prodaju 16 mjeseci stare, to se ne isplati jer će ti bar 2-3 na 10 krepat u tjedan dana. Bez obzira koliko muvisela, tinidila i geomicina ugurao u njih, one su jednostavno izraubne, nakon prve ture prislno ih izmitare u mraku i bez vode, nadrukaju antibiotike i ostane im 60-70% prvotnog legla, onda ih još 6 mjeseci raubaju pa rasprodaju po 10 kn - nisu dobre ni za pasju hranu.

U Mraclinu prodaju u piplenke (16 tjedana stare nesilice treba im još 3-6 tjedana da pronesu) to je uredno procjepljeno i dobro održavno, ali cijena je 4x veća 30-40 kn/kom.

Kupila 30 komada neklasiranih jednodnevnih pilića sorte Hrvatica tijekom veljače, ako imaju papire tim bolje. Cijena nije bitna.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2011., 02:09   #70
Quote:
technotronic kaže: Pogledaj post
A kako se ponašaju te nesilice od godinu dana kada ih dovedeš doma?
Ha ha, ovo me je malo i nasmijalo. Poznala sam jednu staru ženu smotanu izgubljenu gazdaricu koja je imala kokoši. I sama sam se čudila kako su koke ko gazdarica - spavale su svigdje po vani, a jaja su nesle po dvorištu na sve strane gdje im padne.

Ha ha - ako oćeš znat kak se nesilice ponašaju upoznaj gazdu!
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2012., 22:02   #71
Da malo podignem ovo. Danas na 01.01.2012. moje koke nesilice, i to islužene, nakon mjesec dana 6 komada jaja iznesle. Inače po 3 , pasu vani jer je toplo, dobe malo kuruze i onda na snalaženje po voćnjaku, i zasad im dobro ide.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2012., 18:36   #72
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
Da malo podignem ovo. Danas na 01.01.2012. moje koke nesilice, i to islužene, nakon mjesec dana 6 komada jaja iznesle.
I ja sam napravila korak dalje! Susjedi se nasadila kokoš u zimi te se izleglo 8 piceka. Pošto se nije htjela po zimi njima baviti - uzela sam ih. Od tada je prošlo 2,5 mjeseca. Sada imam kvočku, zapravo koku koja daje jaje svaki drugi dan (ona je iz roda hrvatica) i 3 kokice sa 3 pjetlića. I to u parovima: tamna koka sa tamnim pjetlićem, svjetla koka sa svjetlim i manja koka golovratka sa takvim pjetlićem. I ja sam razmišljala da bi bilo dobro uzeti te koke da se oporave jer umjesto 5 mjeseci za cekanje jajeta dobit ću prije. A nama stvarno treba par komada jaja tjedno tak da bar tih par imam prirodno i tako koju koku u prirodu odvedem!

Jesu te "islužene" kokice male rastom jer se bojim da mi male koke odnesu jastrebi. I gdje naći koke - ako mi rečete na pp bila bi vam zahvalna.

I.... koliko ste ih kupili, a koliko vam je nakon oporavka ostalo - pitanje mi se nameće nakon pisanja d@d@?
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2012., 21:07   #73
Ja sam slušao radio, i čovjek je prodavao te nesilice, došao sam po njih i kupio 10 komada, u svakom slučaju bile su katastrofa, bez pola perja, ma ne bih rekao da su kokoši. I tako stavim ih u kokošinjac, za 4 dana su se prilagodile, već su se opernatile, i jedna je zginula, ali ta je bila najmanja od svih. I sada nesu ko lude, do sada su snjele cca 30 jaja od 01.01. Ujutro im dam dozu šrota i onda van na travu, i tek predvečer im dam drugi obrok. Uglavnom, isplatilo se uzeti ih. Neznam gdje bih sad kupio te nesilice, možda po oglasnicima ?
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2012., 23:31   #74
Ma opet hvala na odgovoru. Možda je sve to isto gdje god kupiš i kakva te sreća služi, ali sugeriram si da bi ishod bio bolji tamo gdje je netko imao dobra iskustva. Za koji dan i ja krećem u lov na te koke! A samo jedna otišla koka i nije nešto strašno - očito nisu bile bolesne, osim oslabljene.
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2012., 11:20   #75
ja imam 1 +2 koje sam od pileta uzgojio +9 ovih nesilica, i jučer i prekjučer sam dobio 17 jaja. Napokon su i djeca počela jesti jaja, ili D vitamine.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2012., 11:32   #76
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
ja imam 1 +2 koje sam od pileta uzgojio +9 ovih nesilica, i jučer i prekjučer sam dobio 17 jaja. Napokon su i djeca počela jesti jaja, ili D vitamine.
Da, kad sam dobila jaje - u posudu sam razbila jaje svoje koke a onda kraj toga i kupljeno jaje od susjede koja hrani "prirodno" u gajbama nesilice.
Jaje kokice koja jede kukuruz i hoda po voćnjaku je: ljuska jajeta je dva puta tvrđa, čvršća od jajeta iz gajbe, bjelanjak je tri puta veći i čvrst kao i žutanjak. Jaje iz gajbe - bjelanjak je manji kao i žutanjak i razlio se kao voda, a žutanjak malo pikneš vilicom i razljeva se. Domaće jaje - moraš lupat da bi dobio promjene u obliku svježeg jajeta stavljenog na tanjur. Tko god može hraniti kokice i imati svoje jaje - nek nebude lijen!

50 kg kukuruza kod mene košta 100 kn, ako je šrot onda 110 kn i to mi je svakako dosta za mjesec dana za 10 kokica. Vi ćete sada vidjeti koliko jaja dobijete za mjesec dana tj. koliko ćete ih dobiti za 110 kn po mojoj računici.

Osim toga više nemam otpada u kuhinji kod pripreme hrane. Ostaci kod guljenja krumpira, mrkve, salate, zelja... malo prokuham u vruče stavim šrota i kokice uživaju u toploj hrani sad u ove zimske dane!

Zadnje uređivanje komar : 16.01.2012. at 11:39.
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2012., 16:22   #77
Hranidba nesilica!

Evo još na ovu temu - danas sam u ovom filmu za one koji ne surfaju previše internetom!

Hranidba nesilica za proizvodnju konzumnih jaja
• Hibridne nesilice godišnje snesu 290-300 jaja, odnosno prosječno dnevno 50-55 g jajčanemase. Utrošak od 2,4–2,6 kg hrane za kg jajčanemase znači da kokoši trebaju dnevno konzumirati 120-130 g hrane, odnosno gotove krmne smjese, da bi ostvarile spomenutu proizvodnju.
• Konzumnim je nesilicama prosječno potrebno u obroku 15-18 % bjelančevina, 3,5–4,2 % kalcija, 0,5–0,6 % fosfora i 11,28–11,91 MJ/ME, ovisno o uvjetima njihova smještaja.
• Konzumna nesilica dnevno popije od 220 do 270 g vode.

Kakvoća, skupljanje, obrada i skladištenje konzumnih kokošjih jaja
Obzirom na kakvoću jaja se klasiraju na:
1. jaja »A«klase ili svježa jaja,
2. jaja »B«klase namijenjena industrijskoj preradi.
Jaja »A«klase i »oprana jaja«se prilikom stavljanja u promet obzirom na težinu razvrstavaju u četiri razreda i označavaju sa:
–»XL«–vrlo velika: jaja od 73 g i veća;
–»L«–velika: jaja od 63 g do 73 g;
–»M«–srednja: jaja od 53 g do 63 g;
–»S«–mala: jaja manja od 53 g.

Jaja uskladištena na 4-8 oC i 75 % relativne vlage i nakon 15 dana ne gube na svježini.

-Žumanjak sadrži vitamine A, D, E i K koje pokrivaju 10-15 % dnevnih potreba čovjeka te 750-1500 μg karotenakoji mu daje boju i ima antioksidativnodjelovanje.
-U jajima nalazimo oko 30 mg Ca, 65 mg Na, 68 mg K, 105 mg P i 6 mg Mg.
-Bjelančevine iz bjelanjka su najiskoristiviji proteini u prehrani ljudi (oko 11 % dnevnih potreba u jednom jajetu).
-Masti žumanjka se sastoje od 65.5 % triglicerida, 28.3 % fosfolipidai 5.2 % kolesterola.
-Od masnih kiselina u najvećoj količini prisutne su palmitinskai stearinska (30-38 %).
-U jajetu teškom 60 g ima 213 mg kolesterola.

(Doc. dr. sc. Zlatko Janječić
Agronomski fakultet
Sveučilišta u Zagrebu
E-mail: [email protected])


I dok nisam tako temeljito čitala o peradarstvu i jajima nisam ni znala da u maloprodaji nebi trebala biti jaja klase B. U potpunosti se slažem sa članom jolly jocker koji zastupa kokice hrvatice i nakon ove eksperimentalne faze svakako ću imati samo hrvatice jer su kvalitetne u svakom pogledu, a naravno i zagorske purice.

Zadnje uređivanje komar : 16.01.2012. at 16:36.
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2012., 18:14   #78
A gle sad ovo:
Broileri ili tovljenici. Kupio ih 01,08,2011, za tov, i tako odlučim ja ostaviti 4 komada nek odrastu, pa da vidim kasnije što ću sa njima. Čak su 3 dana bile samo na travi jer sam mislio da ću ih pretvoriti u djelove za juhu, i staviti u led za kasnije, ali sam ih ipak ostavio da i dalje pasu i eto neki dan gledam ja njih, a one eto nesu jaja. Nije prošlo 4 i pol mjeseca, pevci ih pumpaju da sam zavidan, i one lijepo nesu jaja.
Jedino kaj to nemreš nahraniti. U svakom slučaju neću imati kaj kositi i ušparaću benzin i VRIJEME potrebno za košnju. Jedino kaj susedu stalno moram kompenzirati s jajima štetu jer majstor neće zatvoriti ulaz u svoj vrt sa vratima. A ograda skupaaaaa. Ja isto naručio 10+1 hrvatice za proljeće
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2012., 02:41   #79
Quote:
jolly_jocker kaže: Pogledaj post
...inače loman brown ,s njima imam jako loše iskustvo
to su kokoši za kavezne uzgoje i kontroliranu proizvodnju
osim toga jednom sam kod njih se zarazio sa nekom campilobakteri i dijete mi završilo u bolnici - poslije toga svakim kokama i pilićima koje donosim kod sebe kupim antibiotik vetoflox ili sl.nešto u veterinara i očistim ih od ev.bakterija
Pažnja mi je bila usmjerena na kokoši pa nisam baš registrirala ovu bakterijsku stvar. Jel je ta zaraza došla preko jaja ili?
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2012., 23:48   #80
Imam par pitanja,pa ako tko zna da mi pomogne.
Prije 6 mj smo nasadili kokoš i izleglo se 10 pilića.
Problemi su počeli prije 2-3 tjedna.
Jedna kokica je uginula iznenada,skroz normalno je izgledala.
Druga je dulje vremena imala proljev i malo krvi u njemu,i vrlo neobičan kljun, gornji kljun je bio jako dug,da nije mogla ni jesti kako treba, samo mi nismo znali jeli to smijemo rezati ili ne. Ovako je izgledala ok i samo jedno jutro nije mogla ništa i za par sati je uginula.

Sad još imam 3 kokota,koji su ajmo reć bolesni. Pa ak netko zna što bi moglo biti i kako da pomognem ako se može ikako jer se sa tim nikad nismo susreli dosada.
Jednom je vrat okrenut skroz na stranu, od prije 2 tjedna,sad jeli se negdje ozlijedio ili što neznam, ali kad jede može ga ispraviti.
Drugi kokot ,prije 3 tjedna je gubio ravnotežu i sad više nemože stati na noge uopće. Pomiće on noge i sve,jede normalno,ali nemože stati na njih. Mi ga ispravimo ,a noge odu svaka na svoju stranu.
Treći kokot , puza, digne se on na noge onako napola, i može hodati,ali isto sve bilo ok s njim, i sad iznenada problemi sa hodanjem.

Neznam kako pomoći ,ima li tko kakav savjet?
Hvala unaprijed
bond007 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:11.