Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.11.2013., 11:05   #21
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Mislim tako kako sam napisao a i ti pišeš isto. Voćke u ovo vrijeme ulaze u fazu zimskog mirovanja ali im i dalje raste korijen. Što se mlada voćka bolje ukorijeni, odnosno, što se više razvije korijen, u proljeće će bolje napredovati.

Ne mogu se ukorijeniti prije zime kako si napisao, nego valjda prije proljeća
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"

Zadnje uređivanje pinzgauer : 26.11.2013. at 11:20.
pinzgauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2013., 11:59   #22
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post
Ne mogu se ukorijeniti prije zime kako si napisao, nego valjda prije proljeća
Mogu. Ako se sadnica posadi krajem rujna ili početkom listopada ima mjesec dana da razvije korijen što je za mladu voćku sasvim dovoljno. U proljeće kreće intenzivni rast, kako korijena tako i nadzemnog dijela.
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2013., 15:06   #23
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
Pa navodno je problem to sto se te rupe napune vodom i kad temperatura padne ispod nule voda se zaledi i nastrada korijen. Navodno mi treba agrotekstil, velike rupe i puno pijeska da se zemlja lakse drenira.
Kak se rupa napuni vodom ak je sadnica posađena u nju i zatrpana zemljom...
Jedino ako je zemljište takvo da zadržava vodu a to je problematično za sadnju u bilo koje vrijeme...
Ja imam takvu zemlju i nivo vode mi je sad na nekih 20 cm ispod razine zemljišta. Jedino što mi je crklo jesu trešnje ostalo se uredno primilo pa sam sad za trešnje napravio izdugnuti okvir u koji sam ih posadio tako da ipak ima kojih 50 cm van vode...
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2013., 15:08   #24
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Mogu. Ako se sadnica posadi krajem rujna ili početkom listopada ima mjesec dana da razvije korijen što je za mladu voćku sasvim dovoljno. U proljeće kreće intenzivni rast, kako korijena tako i nadzemnog dijela.
Sadnice se sade kad otpadne sav list i nadzemni dio biljke ide u hibernaciju kako nebi opterečivao korjen a to u rujnu i listopadu vrlo rijetka vočka postigne...
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2013., 16:29   #25
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Kak se rupa napuni vodom ak je sadnica posađena u nju i zatrpana zemljom...
Jedino ako je zemljište takvo da zadržava vodu a to je problematično za sadnju u bilo koje vrijeme...
Ja imam takvu zemlju i nivo vode mi je sad na nekih 20 cm ispod razine zemljišta. Jedino što mi je crklo jesu trešnje ostalo se uredno primilo pa sam sad za trešnje napravio izdugnuti okvir u koji sam ih posadio tako da ipak ima kojih 50 cm van vode...
Pa ne znam, ja sam to ovdje pročitala.

http://domivrt.vecernji.hr/clanak/ot...u-okucnica-243

Nabavila sam u Baumaxu nekakve kokosove prekrivače koji štite biljke zimi, valjda će to pomoći da se ne smrznu. Imam dvije trešnje, marelicu i orah za posaditi, valjda ću to u petak, mislim da će onda biti dosta toplo.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2013., 18:00   #26
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Sadnice se sade kad otpadne sav list i nadzemni dio biljke ide u hibernaciju kako nebi opterečivao korjen a to u rujnu i listopadu vrlo rijetka vočka postigne...
Sadnice su već duže vrijeme kontejnirane (sa grumenom zemlje oko korijena) a kontejnirana sadnica teoretski se može saditi cijele godine. Prema tome uopće nema problema ako se posadi u vrijeme koje sam naveo čak i ako ima lišća na sadnici.
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2013., 19:15   #27
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Sadnice su već duže vrijeme kontejnirane (sa grumenom zemlje oko korijena) a kontejnirana sadnica teoretski se može saditi cijele godine. Prema tome uopće nema problema ako se posadi u vrijeme koje sam naveo čak i ako ima lišća na sadnici.
otkud ti znaš da su kontejnirane ????
Naravno da se iste mogu uvjek saditi ali pretežno se sade sadnice golog korjena...
Sadnice koje se prodaju po trgovačkim centrima su također golog korjena jedino imaju malo piljevine oko istog da ne dođe do potpunog isušivanja korjena...
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2013., 19:24   #28
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
Pa ne znam, ja sam to ovdje pročitala.

http://domivrt.vecernji.hr/clanak/ot...u-okucnica-243

Nabavila sam u Baumaxu nekakve kokosove prekrivače koji štite biljke zimi, valjda će to pomoći da se ne smrznu. Imam dvije trešnje, marelicu i orah za posaditi, valjda ću to u petak, mislim da će onda biti dosta toplo.
Iskreno ovaj piše gluposti, u jesen slab izbor sadnica da kako da ne. Sadnice voča se izričito na tržište stavljaju u jesen...
Ja sam posadio pretprošlu jesen 80 vočaka i ostalo je 90%. Trešnje su stradale zbog vode jer ne podnose vodu a ostalo su pojeli zečevi... I makar je bilo velikog mraza ni jednoj se nije smrznuo korjen to su gluposti.
Slobodno posadiš i nebu se niš smrzlo...
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2013., 19:52   #29
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Iskreno ovaj piše gluposti, u jesen slab izbor sadnica da kako da ne. Sadnice voča se izričito na tržište stavljaju u jesen...
Ja sam posadio pretprošlu jesen 80 vočaka i ostalo je 90%. Trešnje su stradale zbog vode jer ne podnose vodu a ostalo su pojeli zečevi... I makar je bilo velikog mraza ni jednoj se nije smrznuo korjen to su gluposti.
Slobodno posadiš i nebu se niš smrzlo...
a jesi sadio i u kasnu jesen? Ja sam isto posadila ove jeseni 12 raznih voćaka, ali sve krajem listopada.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2013., 20:46   #30
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
a jesi sadio i u kasnu jesen? Ja sam isto posadila ove jeseni 12 raznih voćaka, ali sve krajem listopada.
vočke odbace list nakon prvih mrazeva kad je kasna jesen, dakle da kasna jesen...
evo pretprošli vikend sadio nove trešnje i još nešto breskvi...
korjen nebude smrznuo a nadzemni dio više nema sokova da bi se smrzli...
jedino vidim da sadiš i orah, njega zaštiti jer je osjetljiv na rane jesenske mrazeve kao i na kasne proljetne...
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2013., 21:06   #31
ok, imam jos pitanja. Jednu prije posadjenu tresnju su mi napale usi s mravima ovo ljeto, a maline sugana koje sam posadila sad u listopadu imaju sivu plijesan na plodovima. Kako da ih zastitim da se ubuduce to ne dogadja?
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2013., 21:30   #32
Quote:
wex01 kaže: Pogledaj post
dragi moji, relativno sam svježa u vrtu pa imam pitanja koje se nadam da ćete vi eksperti riješiti. Naime, imam maleni vrt pokraj kuće koji je više od 10 godine bio potpuno zapušten, očistili smo ga, uredili i drugu godinu za redom sadimo salatu, rajčicu, zčinsko bilje. Problem je korov, zanima me, kako je stigla jesen što bih mogla upotrijebiti za suzbijanje (ili još bolje totalno ubijanje) korova. Postoji li nešto što mogu staviti zimi pa na proljeće imati manje posla?puno vam hvala
Kupiš basamid granulat,ufrezaš ga u zemlju i pokriješ najlonom...
U proljeće nećeš imati niti jedne travke u zemlji,kao niti štetnika...
Temperatura tla mora biti iznad 8 C kad se vrši dezinfekcija...
F@@hrenheit is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2013., 22:17   #33
Quote:
BiLi22 kaže: Pogledaj post
Vjerovatno su mnogi već postavljali ovakva pitanja...(cito sam vec neke teme)
pa da krenem.... Iza kuće imam komad zemlje (jedno jutro mozda malo vise) koji stoji neobrađen???? Već neko vrijeme razmišljam da na njemu krenem u ajmo rec neku investiciju... neki preporucuju orah, neki lješnjak, jagode, kupine..................

Orah jako dugo treba da krene s plodovima
lješnjak ima ga prijatelj pa i nije bas nešto zadovoljan snjim
jagode neki kazu da su isplative neki da nisu vecina koji uzgajaju u mojoj okolicu sve je to jadno par redi kod kuce posadito tek toliko da imaju za neke osobne potrebe novac (cigare)
kupine nitko neuzgaja u okolici barem koliko ja znam

Najviše sam razmišljo da posadim neko voće (kruške, nektarine, breskve, šljive), pošto već imam u sklopu vikendice mali voćnjak (pola jutra stim da jedna trecina otpada na vikendicu, a dvije trecine na voćnjak u kojem je posadito šljive za rakiju, šljive plave za konzumiranje i pekmez..., nektarine, breskve, marelice, kruške, jabuke, trešnje, višnje)

voće mi se cini nekako lakše da bi išlo ako ga neprodas za konzumiranje svežeg možeš ga staviti pa kasnije rakiju ispeći....

zanima me kolika mora biti minimalna površina da krenem u sadnju nečega dali je dosta tih jedno jutro ili treba više???
ovako po meni najbolje je sadnja cvjetače, ti imaš oko 1 hektar zemlje na kojemu izraste 25 tona cvjetače, uspiješ se dogovorit sa nekim trgovačkim lancem za otkup, čak ni cijena nije loša 2,5kn po kilogramu tako sam pročitao da se cijeni i to ti je oko 50 milja što uopće nije loše.
cuki09 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2013., 22:44   #34
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
Zna li netko smije li se saditi voće u ovo vrijeme kada temperatura pada ispod nule? Bojim se da mi se voćke ne smrznu.
Da naravno da se može i najbolje je saditi u jesen. Ja sam prošle godine posadio 6 sadnica u 12mj. u blatu, dan prije nego što je napadao snijeg i sve su se primile i krenule su u bujan rast ko da sam ih cijelo vrijeme šopao hormonima rasta, a nisam !
Čisto da usporedim.
Ono kaj sam posadio na proljeće u trećem i četvrtom mijesecu te sadnice nisu rasle nikako neke jedva i 20cm, a neke su mi se i posušile u toku ljeta.
Dok one koje sam sadio u studenom i prosincu odletijele su preko 1m u visinu (centralna provodnica) i u širinu (postrane grane od centralne provodnice) pa sam morao dva puta u toku vegetacije pincirati u 6 i u 8mj.


Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Teoretski možeš samo je pitanje hoće li se stići ukorijeniti prije zime.
Biljka se ukorijenjuje skoro kroz cijelu zimu jer je temperatura na dubini od 20cm uvijek iznad nule bar što se tiće za prostor bivše Jugoslavije. Baš sam prošle godine pratio svaki dan temperaturu tla u vrijeme zime na metero stranici i nikad nije bilo ispod +4°C za Zagreb i kad je bilo u zraku -18°C.
Temperatura tla i temperatura zraka nije isto.

Najniže temeperature potrebne za rast korijena su za:
-jabuke i kruške 7-8°C
-breskva, šljiva 4-5°C
-kesten, kaki 12°C
-smokva 9-10°C
-agrumi 16-18°C

To piše u knjizi od Jemrića.

Trenutačna temperatura tla na dubini od 20cm možete tu pogledati.
Recimo za Zagreb trenutačno u ovom tijednu varira temperatura od 6-9°C.

http://klima.hr/agro.php?id=agro_temp




Ovo da će vam se voćkica smrznuti preko zime to su gluposti, često amateri griješe prilikom sadnje voćkica stoga ništa čudno što im se smrzne preko zime ili posuši na proljeće. Rasadnici drže sadnice u trapovima preko zime, tako da će vam isporučiti istu tu sadnicu onu koju niste htijeli kupiti na jesen već na proljeće. A kako neznate dali se posušila ili nije to ćete tek znati kada otrgnete grančicu da vidite dali je zeleno ili suho ili čekati i isčuđavati se zakaj nije krenula u vegetaciju.
Ak vam vrag ipak neda mira, jednostavno to područje u promijeru od 1m oko mlade voćkice postavite debeli sloj sijena ili tomu slično. Sijeno će se raspati kroz zimu i bit će izvrsno gnojivo.

Što se tiće zapunjenosti vode u jamama u koju ste uvalili sadnicu možete izbijeći tako što ćete prilikom sadnje napraviti stožac od zemlje prema sadnici. Tako će voda slijevati sa stožca i zemlja neće upijati da vam popuni prostor zatrpane jame. No ako imate inače problem da vam se događa poplava preko cijelog zemljišta tu vam neće ništa pomoći od sadnje na jesen ili proljeće osim drenaže da se voda nezadržava. Sve piše u knjigama koje su pisali agronomi nemojte čitati gluposti po netu koji se vode kao samo prozvani stručnjaci.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2013., 23:51   #35
SAS, istina je da korijen raste gotovo cijele godine no preko zime rast korijena je toliko minimalan da ga možemo zanemariti.

Nisu svi samoprozvani stručnjaci ovdje...ima i agronoma.
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2013., 00:08   #36
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
SAS, istina je da korijen raste gotovo cijele godine no preko zime rast korijena je toliko minimalan da ga možemo zanemariti.

Nisu svi samoprozvani stručnjaci ovdje...ima i agronoma.
Istina je da korijen raste cijelu godinu no mislio sam na rast korijena nakon sadnje kao prije prve vegetacije od sadnje, kako bi se voćka dobro ukorijenila i krenula sa rastom.
Uglavnom ono kaj sam sadio na proljeće to je tu prvu godinu raslo dosta šugavo u odnosu na sadnice koje sam sadio na jesen ili zimi. Tako da sada izbijegavam sadnju na proljeće jedino još sadim stolno grožđe to raste bezbrige, i osim toga imam namjeru posaditi općenito osjetljivo voće na zimske hladnoće kak je Kaki i kivi, da se nesmrznu odmah napočetku.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2013., 07:47   #37
Veliki utjecaj na korijen vam ima i dali je podloga generativna ili vegetativna.
Također i vrijeme sadnje, način sadnje, veličina rupe gdje se sadi, izgled korijena sadnice...

Uglavnom, bolje je posaditi voćku u jesen ako nam to dopuste vremenske prilike.
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2013., 17:21   #38
Quote:
SAS kaže: Pogledaj post
Istina je da korijen raste cijelu godinu no mislio sam na rast korijena nakon sadnje kao prije prve vegetacije od sadnje, kako bi se voćka dobro ukorijenila i krenula sa rastom.
Uglavnom ono kaj sam sadio na proljeće to je tu prvu godinu raslo dosta šugavo u odnosu na sadnice koje sam sadio na jesen ili zimi. Tako da sada izbijegavam sadnju na proljeće jedino još sadim stolno grožđe to raste bezbrige, i osim toga imam namjeru posaditi općenito osjetljivo voće na zimske hladnoće kak je Kaki i kivi, da se nesmrznu odmah napočetku.
Posadila sam kaki prije mjesec dana otprilike, zamotala sam je u novinski papir, na podlogu stavila prekrivač od bambusa iz Baumaxa i po tome sijena pa se nadam da će preživjeti.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2013., 23:46   #39
Quote:
Artois kaže: Pogledaj post
Veliki utjecaj na korijen vam ima i dali je podloga generativna ili vegetativna.
Također i vrijeme sadnje, način sadnje, veličina rupe gdje se sadi, izgled korijena sadnice...

Uglavnom, bolje je posaditi voćku u jesen ako nam to dopuste vremenske prilike.
Čak niti podloga nema toliko puno veze, susjed odmah preko mog plota, znači zemlja skroz identična nekupuje sadnice već ih sam precijepi na divljake i onda na proljeće sadi. A ove godine i kada nije bila jaka suša on je posadio 5 sadnica na divljoj podlozi (sjemenjak) u trećem mjesecu i sve su mu se redom posušile do 8mj !
Budala nije povremeno zaljevala i otišle su, dok kod mene su jabuke isključivo na mm106, kruške na dunji i na sjemenjak i niti jedna se nije posušila. Imao sam po ljeti i više nego dovoljno vremena pa sam zaljevao svakih 10 dana od 7mj. do 9mj. s 30-40 litara vode. Tek mi se jedna jabuka posušila prošle godine kada je bila velika suša i to zato što su je napale voluharice, ali to se neračuna.
Naravno čovjek je za to okrivio da je upitanju loša zemlja i da se neisplati saditi, a kod mene odmah preko plota sadnice bježe u nebo pod oblake čak i one sadnice na vrlo strmom brijegu gdje moš jedva stajati.
Tako da nije dovoljno samo "zapiknuti" sadnicu u zemlju i čekati kada bude prerodila bez ikakve intervencije.

Quote:
soks kaže: Pogledaj post
Posadila sam kaki prije mjesec dana otprilike, zamotala sam je u novinski papir, na podlogu stavila prekrivač od bambusa iz Baumaxa i po tome sijena pa se nadam da će preživjeti.
Ne znam koliko je dobar novinski papir jer se on namoči od kiše i snijega i onda se zaledi ispod minusa koji uskoro dolazi. Tako da je novinski papir jedino dobar kad je upitanju mraz, a Kaki baš i nije osjetljiv na mraz, njega muče niske temeprature. Tu ti je tema o Kakiju, nemam još kakija jer tek namjeravam na proljeće nabaviti sadnicu pa ću onda vidjeti koju zaštitu trebam primjeniti.

https://www.forum.hr/showthread.php?t=501277&page=2
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2013., 10:40   #40
Što je ovaj agrogel? Je li sigurno da nije toksičan?
Možda bih ga mogla ukopati oko voćaka prije ljeta.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:50.