Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.08.2017., 17:59   #441
Grimko, zvuči dobro karijera. carski.


a brineš li i ti radi ludog brata Inženjera??

ili ko jebe našu ludu braću i sestre???

uživaš li možda kad se iživljavaš na inženjerima, ovakav visokopozicioniran kakav jesi?
Ili ti prcanje inženjera više ne predstavlja užitak (?) jer ih već predugo zajebavaš pa ti nije više fora?

Sad ti je fora samo velika plaća i bonusi?
__________________
solve et coagula
Brogan is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2017., 18:13   #442
Rad,trud i ponešto sreće,jer bolje bez kurca biti nego bez sreće. Frend je dobio posao u Huaweiu i prvom prilikom me povukao. Malo ljudi je znalo da su do nedavno ,zbog ugovora iz Austro Ugarske,Hrvati mogli upisivati fax u Austriji pod istim uvijetima kao i Austrijanci. Isto tako,jezici. Masa ljudi ne shvaća koliko je znanje jezika bitno. Promaknuće u Italiju sam dobio isključivo jer aktivno pričam talijanski. Da se razumijemo,pozicija je niži middle menađment,no ne dira me. Tu sam fino sretan i zadovoljan. Jebeš pare i posao,više mi se neda rintati po 60-70h tjedno i dokazivati i živiti na poslu i za posao. Odradiš,odeš na sunce,popiješ kavu,prošetaš gradom,skenraš komade i uživaš. Promaknuća ostavljam nadobudnijima.
Grimko is online now  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2017., 19:21   #443
Ja ne stajem dok ne postanem nešto kao CEO koji bulšitira sa pozornice, sa stejđa. Tehnotuđman ili barem tehnošušak
__________________
solve et coagula
Brogan is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2017., 20:30   #444
I neka je. Svaka čast čovjeku. Dobro za njega,dobro za vas djecu. I naravno,kao obrtnik,nije nikad radio bez računa,keš na ruke,jel tako? Sve pošteno,svaka marka prihoda prijavljena. Mislim,znam kako obrtnici kod nas funkcioniraju (ne svi,samo oni s kojima sam imao doticaja). Rijetko koji će ti odbiti za keš odraditi posao bez računa uz popust. Da se želim laktariti,mogao bih. Ali dođeš prije ili poslje do stadija da ti je plaća ok i da ti slobodno vrijeme i živci vrijede više. Imam poznanike koji su još uvijek inženjeri terenci i tuku fine dnevnice za vukojebine. Nema više tih para za koje bih se vratio na teren. Više vrijedi to da u pola 5-5 provučem karticu i odem pjevajući popit nešto sa prijateljima.
Grimko is online now  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2017., 21:13   #445
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Telekomi više liče na školu - učenici (ok, studenti, velika ti razlike...) + domar i koja čistačica i barba ravnatelj za spankanje kad nisi dobar.

Sve ostalo rade vanjske firme, praktički.

Morat će iz Hrvatske da prestane biti frustriran, jer sve sisato što valja, prodaje se po Emiratima, u Hrvatsku sad dolazi samo Rumunjke pred penziju za domaću ekipu, ostalo ide strancima, jer oni 2k stave na guzove za pošmrkat.
haha
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2017., 21:24   #446
Quote:
Grimko kaže: Pogledaj post
Rad,trud i ponešto sreće,jer bolje bez kurca biti nego bez sreće. Frend je dobio posao u Huaweiu i prvom prilikom me povukao. Malo ljudi je znalo da su do nedavno ,zbog ugovora iz Austro Ugarske,Hrvati mogli upisivati fax u Austriji pod istim uvijetima kao i Austrijanci. Isto tako,jezici. Masa ljudi ne shvaća koliko je znanje jezika bitno. Promaknuće u Italiju sam dobio isključivo jer aktivno pričam talijanski. Da se razumijemo,pozicija je niži middle menađment,no ne dira me. Tu sam fino sretan i zadovoljan. Jebeš pare i posao,više mi se neda rintati po 60-70h tjedno i dokazivati i živiti na poslu i za posao. Odradiš,odeš na sunce,popiješ kavu,prošetaš gradom,skenraš komade i uživaš. Promaknuća ostavljam nadobudnijima.
Jbg ti si se izgleda svojski potrudio. Faks vani, MBA, jezici, firme, rad. Takav put obično mora završiti uspjehom.

Naravno ako je to ono što želiš od života, što držim da je daleko najvažniji kriterij. Npr znam za sindrom single karijeristica koje ganjaju karijeru i onda se sa 35 nađu same i nezadovoljne, iako je karijera tu.

Zato je najbolje dobro odvagati što čovjek hoće, koju količinu toga hoće a što ne želi.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2017., 21:27   #447
Quote:
Brogan kaže: Pogledaj post
Ja ne stajem dok ne postanem nešto kao CEO koji bulšitira sa pozornice, sa stejđa. Tehnotuđman ili barem tehnošušak
To! Ni ja ne stajem dok ne prodam neki startup za par mlrd USD Usput može i malo bulšitiranja na stejđu. Možda i koja jahta padne, onako skromnija
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2017., 21:35   #448
Quote:
Grimko kaže: Pogledaj post
I neka je. Svaka čast čovjeku. Dobro za njega,dobro za vas djecu. I naravno,kao obrtnik,nije nikad radio bez računa,keš na ruke,jel tako? Sve pošteno,svaka marka prihoda prijavljena. Mislim,znam kako obrtnici kod nas funkcioniraju (ne svi,samo oni s kojima sam imao doticaja). Rijetko koji će ti odbiti za keš odraditi posao bez računa uz popust. Da se želim laktariti,mogao bih. Ali dođeš prije ili poslje do stadija da ti je plaća ok i da ti slobodno vrijeme i živci vrijede više. Imam poznanike koji su još uvijek inženjeri terenci i tuku fine dnevnice za vukojebine. Nema više tih para za koje bih se vratio na teren. Više vrijedi to da u pola 5-5 provučem karticu i odem pjevajući popit nešto sa prijateljima.
Sve je to super, samo se to tako moglo u njegovo vrijeme, gdje je ugostiteljski objekt većini ljudi bio nemoguća misija. Znaš kako je, kad nisi "poželjan".

U današnjem svijetu, to svi "znaju" raditi, svi mogu, relativno je jednostavno započeti, a 70% ih ne doživi godinu dana. Niti su profiti kao nekad.

Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
To! Ni ja ne stajem dok ne prodam neki startup za par mlrd USD Usput može i malo bulšitiranja na stejđu. Možda i koja jahta padne, onako skromnija
80ak metara, ne treba pretjerivati.
rocker1987 is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 12:46   #449
Quote:
Brogan kaže: Pogledaj post
Grimko, zvuči dobro karijera. carski.


a brineš li i ti radi ludog brata Inženjera??

ili ko jebe našu ludu braću i sestre???

uživaš li možda kad se iživljavaš na inženjerima, ovakav visokopozicioniran kakav jesi?
Ili ti prcanje inženjera više ne predstavlja užitak (?) jer ih već predugo zajebavaš pa ti nije više fora?

Sad ti je fora samo velika plaća i bonusi?
Naravno da brine za našu braću i sestre po inženjerstvu. Netko mora,kad često neće sami za sebe. Ne iživljavam se na njima,pamtim još kako su mene jebali,pa se trudim ne bit takav. Pokušavam biti leader a ne boss. Ne iživljavam se naravno,jer ako nekoga previše gaziš,dobiješ samo kontra efekt. Tretiraj ljude sa poštovanjem,pokaži im da si tu za njih i da stojiš iza njih i bit će zadovoljni,a onda će i rezultati doći.

A ovo visokopozicioniran je malo smiješno. Daleko je to od visoke pozicije. Taman je dovoljno da me ovi odozgora ne gnjave previše dok god imam rezultate,a dovoljno nisko da me kolege inženjeri i dalje doživljavaju kao jednog od njih,a kolege menađeri da me ne gledaju kao potencijalnu konkurenciju kojoj treba bacat klipove.

Jok,plaća je dobra,ali ništa vau,bonusi ovise,ali nisu isto ništa vau. Ono što je vau,je da 80% vremena radim samo 40 sati tjedno. Za to sam se borio hehe

Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Jbg ti si se izgleda svojski potrudio. Faks vani, MBA, jezici, firme, rad. Takav put obično mora završiti uspjehom.

Naravno ako je to ono što želiš od života, što držim da je daleko najvažniji kriterij. Npr znam za sindrom single karijeristica koje ganjaju karijeru i onda se sa 35 nađu same i nezadovoljne, iako je karijera tu.

Zato je najbolje dobro odvagati što čovjek hoće, koju količinu toga hoće a što ne želi.
Potrudio se svojski jer su moji digli kredu da bih mogao van otić,da mi plate na početku neke certifikate i tako. Nisam akademski dovoljno nabrijan za ganjanje ocjena i stipendija bio,više praktičar nego teoretičar.

Znam na što misliš. Privatni život pati. Veze pucaju. Nije mi jedna radi toga propala. No kao što rekoh broganu,naradio se da dođem do pozicije di mogu imati dobar omjer poslovnog zadovoljstva,love i slobodnog vremena. I zato ne grizem više i ne laktarim se prema upper middle i višem menađmentu. To ostavljam ovima koji su jednako manijakalni kao i neki prenadobudni inženjeri. Više od polovice 20ih sam proveo živeći posao,hvatanje praksi na faxu,učenje jezika,guranje na poslu u što više projekata i rintajući 50-60 i više sati tjedno pod normalno uz učenje. 30a je tu i sad je vrijeme za uživat u plodovima. Zato puštam kolegu Brogana da cilja na CEO. Ja sam sretan kao običan sales manager

@Rocker
Je,imam rodbine u Dalmaciji. I u turizmu se lijepa lovica dala zaraditi u doba prije neta. Zimmer fraj,račun fraj :P
Grimko is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 12:57   #450
Quote:
-SOMEBODY- kaže: Pogledaj post
Pa zapravo nije teško pogoditi što ga muči, ne jebe ga posao već u svakom drugom postu mašta o nekakvim managerima i manekenkama, opus bi mu komotno mogao ići pet podforuma niže.
Naravno da je jasno, samo čekamo konačnu potvrdu našeg forumskog Demostena.

Prilično je jasno odakle frustracija. I sam sam ko početnik apsolvent bio u sličnoj situaciji iako meni je donekle i išlo jer majka priroda nije bila škrta kad me stvorila.

Zamisli da lupaš po terminalu celi dan i kroz prozor ili na hodniku gledaš sve te minjake i autoritativne Loubutinke, a najveći konverzacijski doseg je kad ti ulete u ured i počnu kričat da im opet mail ne radi. Pa onda Brogan ode tam pod gablecom, nikako ne dok su one tamo, to je naredba, i napravi refresh outlooka i popravi mail, a za to ne dobi nikakvu nagradu već se mora vratit u svoju klimatiziranu sobicu i dalje narajcano gledat sve te prodavačice magle sa zšemova i vernova. A on tolko superiorniji intelektom i nadmoćniji znanjem ne može s njima ni o vremenu dok ostali jebivetri s kupljenim diplomama i tatinim autićima s njima idu na afterwork cugice i poslovne puteve.

Sad kad je napokon došel među ekipu, barem deklarativno, opet ostaje onaj socijalni hendikep kojim se na ovim forumu toliko hvali pa se mora negde izjadat. Nedaj se smesti, Brogane!

i preporuka
https://www.popsugar.com/smart-livin...ovies-21278585
Johnny Quid is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 13:00   #451
Quote:
Grimko kaže: Pogledaj post
Malo ljudi je znalo da su do nedavno ,zbog ugovora iz Austro Ugarske,Hrvati mogli upisivati fax u Austriji pod istim uvijetima kao i Austrijanci. Isto tako,jezici. .
Zna to dosta ljudi. Bar oni koji su mislili studirat u Austriji, ali uvijek ostaje problem njemačkog koji se sve rijeđe uči i još se uči isključivo u SZ Hrvatskoj. Jasno, govorim o osnovnom i srednjoškolskom obrazovanju.
Johnny Quid is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 13:23   #452
Pa nebih rekao. Mislim ok oni koji su od početka mislili ići tamo na studij. Ali ovako u razgovoru sa kolegama,masa njih nije imala pojma za to. Je,njemački je problem. Mi smo u srednjoj imali samo engleski,jer matematičke gimnazije obično imaju samo jedan strani jezik. Zato sam i tu zahvalan starcima koji su me tlačili da učim njemački koji mi je btw ogavan jezik. Isto tako,imaju oni diplomske studije i na engleskom. Ne sve naravno,ali dio imaju.
Grimko is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 14:02   #453
Quote:
Grimko kaže: Pogledaj post
Naravno da brine za našu braću i sestre po inženjerstvu. Netko mora,kad često neće sami za sebe. Ne iživljavam se na njima,pamtim još kako su mene jebali,pa se trudim ne bit takav.
zanimljivo da si bio zlostavljan kao inženjer. kakva slučajnost!


Quote:
Pokušavam biti leader a ne boss. Ne iživljavam se naravno,jer ako nekoga previše gaziš,dobiješ samo kontra efekt. Tretiraj ljude sa poštovanjem,pokaži im da si tu za njih i da stojiš iza njih i bit će zadovoljni,a onda će i rezultati doći.
nije baš.
ima prilično velik broj radnih sredina gdje su ekipa teške budaletine i perverznjaci pa trpe gazionu uredno dugi niz godina
a na mjesto voditelja se postavljaju uglavnom ili seljoberi, ili agresivni seljoberi...pa je samo pitanje jesi li žrtva, ili nisi...

Quote:
Jok,plaća je dobra,ali ništa vau,bonusi ovise,ali nisu isto ništa vau. Ono što je vau,je da 80% vremena radim samo 40 sati tjedno. Za to sam se borio hehe
ovo baš ne kužim...al to su neke fore vas čru inženjera.
ja sam uvijek radio max 40 sati tjedno. ne kužim baš što je to raditi 0-24



Quote:
Zato puštam kolegu Brogana da cilja na CEO.
prezidente Brogan
__________________
solve et coagula
Brogan is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 16:27   #454
Najbolji opis međuljudskih odnosa po kompanijama rekao mi je jedan lik koji radi u socijalnom i ima puno kontakta sa svim mogućim firmama.

On kaže ako je firma loša tada se ljudi međusobno tješe i suosjećaju, ako je dobrostojeća tada se međusobno gaze i podmeću.

Dosad nisam čuo boji opis stanja. Meni nijedno ne zvuči naročito privlačno.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 16:34   #455
meni osobno to zvuči kao smiješna, prejednostavna formula.

jer ima jako puno firmi gdje je kilavo, a odnosi su užas.

a ima i puno firmi gdje je dobar biznis, sve raste, a i odnosi su fenomenalni.


Ne radi se o tome nego o korporativnoj kulturi. Jednostavno, ili propuštaš gamad i degenerike da napreduju, ili ti takva ekipa uopće nije opcija na iole većoj poziciji.....
Ako odozgo idu ok inicijative i normalni odnosi, onda je sve jasno u takvoj firmi.
više-manje

no i u najboljoj firmi, inženjer je na dnu..
dobro mu je cca, ali nekom iznad je još i daleko bolje..
__________________
solve et coagula

Zadnje uređivanje Brogan : 01.09.2017. at 16:45.
Brogan is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 16:54   #456
Quote:
Brogan kaže: Pogledaj post

Ne radi se o tome nego o korporativnoj kulturi. Jednostavno, ili propuštaš gamad i degenerike da napreduju, ili ti takva ekipa uopće nije opcija na iole većoj poziciji.....
Ako odozgo idu ok inicijative i normalni odnosi, onda je sve jasno u takvoj firmi.
Nije to baš tako idealno, ima tu nekoliko otrežnjavajućih faktora.

Prvo pravilo, svatko teži biti promaknut do razine na kojoj postaje nekompetentan. To je proglašeno jednim od najvećih problema u korporacijama svijeta. Veliki broj viših kadrova radi posao za koji nisu kompetentni.

Drugo, poznato je i u studijama više puta opisivano da uspjeh firme ovisi o osnivaču, njegovoj ideji i proizvodu, a ne o umijeću managementa da ga proda. Firma koja uspješno prodaje to ne radi zbog kvalitete managementa nego zbog proizvoda koji je tražen, jer je pogođeno vrijeme lansiranja proizvoda i potražnja za njim. Proizlazi da management slabo utječe na uspjeh kompanije, a to je poznato i vlasnicima.

Zato u tim krugovima caruju neki drugačiji odnosi i pravila, tipa ulizivanje, laktarenje a ne napredovanje na osnovu kvalitete. To ujedno stvara nezdravu radnu okolinu koja može utjecati i na zdravlje.

Primjer Google, naizgled sve bajno. No Google živi od Adwordsa i jednako bi dobro živio da otpusti 90% managera. No on ih ne otpušta smatrajući ih nužnim da ne kažem smetalima. Svega toga svjestan je i Google i njegovi manageri. U takvoj podosta nezdravoj atmosferi vrlo je lako misaono krenuti na krivi put i postati nezadovoljan svojim mjestom i karijerom.To su pozicije za one sa jakim želucem, osobe kakve obično izbjegavamo u privatnom životu jer nam ne odgovaraju njihove moralne karakteristike.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 01:21   #457
nabasao na nešto u bespućima neta/linkedina:


nisu li to krasne pošalice?

upičkumaterinu...nisam znao da je opći zietgeist baš toliko neuvijeno sumanut.

ruke ti jebem..stvarno nisam znao...javni diskurs i otvoreno prezrivi odnos prema inženjerima je cca kao 30-ih u Njemačkoj prema Židovima pred holokaust...

koja je pička materina ljudima?

Šta je to danas da se težak rad smije tako otvoreno prezirati i ismijavati?
Pa mislim koj kurac...to je kontraproduktivno...ismijavajte ljudi težak rad u uskim kružocima! To ne smije biti javni prezir prema ljudima koji rade (i imaju mindset opisan u "pošalici")...jer ukoliko ne želimo raditi, takvim načinom ćemo si naštetiti.
Uvijek će biti inženjera, osim ako ih totalno ne zgazimo...onda će biti kurac inženjera. A svakako treba neko odraditi i sranja...odnosno stvarni posao.

Treba hvaliti inženjere kak su super duper, a plaćati ih zakurac
Plaća se ne vidi, javni prezir se vidi. :klap:

Dakle, smatram da bi inženjeri i njihov rad trebali biti tabu tema i dalje.
Odnosi brda kojekakvih beskorisnih govana, u suvremenoj ekonomiji, prema inženjerima bi isto trebali nastaviti biti tabu.

Nije dobro da beskorisni dignu svoju fejk glavicu previše gore. Imaju ostati kuš i nadalje, i bit sretni u tišini, te zadržati mišljenje o inženjerima i njihovom mindsetu za sebe!

jedini ko smije o inženjerima javno (zasad samo na forumu) sam ja! zašto? mnogo je razloga zašto samo ja o tome smijem i znam...
__________________
solve et coagula

Zadnje uređivanje Brogan : 19.10.2017. at 01:45.
Brogan is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 22:12   #458
samo 50-tak poslova na jednom od ciganskih portala za poso u HR pod "STROJARSTVO I BRODOGRADNJA".

U "regiji" Srbija, Bosna nude se još 250

znači da samo jedan strojarski fakultet digne kvote i biti će inflacija STEM-a

znači da bi uz fakultet i praksu trebalo dodati i učenje njemačkog, švedskog itd.
__________________
IGNORE LISTA: bat kol, Biljka112, 7nationarmy, CelMar, miki1988, SusFerox
danijeld is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 23:05   #459
Quote:
Grimko kaže: Pogledaj post
Rad,trud i ponešto sreće,jer bolje bez kurca biti nego bez sreće. Frend je dobio posao u Huaweiu i prvom prilikom me povukao. Malo ljudi je znalo da su do nedavno ,zbog ugovora iz Austro Ugarske,Hrvati mogli upisivati fax u Austriji pod istim uvijetima kao i Austrijanci. Isto tako,jezici. Masa ljudi ne shvaća koliko je znanje jezika bitno. Promaknuće u Italiju sam dobio isključivo jer aktivno pričam talijanski. Da se razumijemo,pozicija je niži middle menađment,no ne dira me. Tu sam fino sretan i zadovoljan. Jebeš pare i posao,više mi se neda rintati po 60-70h tjedno i dokazivati i živiti na poslu i za posao. Odradiš,odeš na sunce,popiješ kavu,prošetaš gradom,skenraš komade i uživaš. Promaknuća ostavljam nadobudnijima.
Zanimljiv story. Već si na nekoj temi o ovome pričao i odmah je zvučalo zanimljivo.
Mislim da je tebi i tvojim starcima ovo sa Austrijom genijalno ispalo. Iz mog iskustva svi koji su iskusili studiranje vani (makar na semestar) imaju drastično veće prilike zbilja i uspjeti vani.
Ako sam nešto primijetio tokom života vani, onda je najviše to da je nešto skroz živjeti vani, a skroz drugo biti turist pa makar i na tjedan dana.
Ne kažem da putovat nije lijepo, kažem jedino da ne dočarava punu sliku.

I ovo da želiš stat na nižem menadžmentu je skroz normalno. Ja recimo osobno se vidim da ću do 40-e gurati maksimalno i onda se pokušat ukrasit negdje doma kako god znam i umijem. Kad bi to uspio u kombinaciji sa nekom mlađahnom brinetom, to bi za mene bila potpuna pobjeda u životu.
Konkretno iskusio sam kako je biti u Skandinaviji i poput tebe u Mađarskoj. Skandinavija mi je recimo nekakav san da poslovno gore završim jer me privlači ta hladna klima i miris bogate zemlje. Budimpešta je zbilja super grad za mlade ljude. Ali da kad navršim 45. budem u nekakvoj jadnoj garsonijeri sam ko duh u nekoj švedskofinskonorveškodanskoj vukojebini, mislim da bi si radije mozak otpilio.

Sa 45 ako bi baš morao vani raditi, onda ili Beč ili eventualno Graz. Italija isto zvuči oke. Do tad možda čak Zagreb napokon ima jeftine avionske linije.

Quote:
danijeld kaže: Pogledaj post
samo 50-tak poslova na jednom od ciganskih portala za poso u HR pod "STROJARSTVO I BRODOGRADNJA".

U "regiji" Srbija, Bosna nude se još 250

znači da samo jedan strojarski fakultet digne kvote i biti će inflacija STEM-a

znači da bi uz fakultet i praksu trebalo dodati i učenje njemačkog, švedskog itd.
Pa sad najiskrenije rečeno posla je ipak vjerojatno nešto više. Većina firmi se vjerojatno s time ne želi zajebavat, a dijelom tu ima i nešto razloga zašto kukaju stalno oko deficita.
Nije da HR smatram nekim vrhovnim zanimanjem, ali dijelom se nekad u mnogim firmama stvarno potcijenjuje ljudski kapital (nažalost sam HR to često najviše i čini, ali to je druga priča).

Ali povećanje kvota je nešto što ja stalno zagovaram. Premalo je liječnika ? Povećajte kvote. Premalo inženjera koje čega ? Tehničkih fakseva kod nas realno ima ko pljeve (možemo pričat jedino oko toga koje su kvalitete, ali ne bi o tome), ali ako je baš to problem, a ja mislim da nije- povećajte kvote.
Da ne spominjem da nam navodno fali medicinskih sestara. Ej alo, jedan kolega mi je na drugoj temi baš napomenuo da je teže upast u medicinsku školu nek gimnaziju. Zašto ? Očito ima interesa, neke glavešine kažu da fali sestara- diži kvote .
Ili je kruta realnost da je sav taj hype oko deficitarnih zanimanja baš samo hype. I o tome bi se dalo pričat.
Ne sumnjam da mnogih zanimanja fali jer i sam znam tvornicu koja muku muči da pronađe iskusnog inženjera strojarstva. Al jbg, oni ne mogu platit iskusnom inženjeru više od 8-10 soma i to sam dosta nabrijao. Ne da ne žele nek ne mogu. U takav deficit vjerujem, ali je i za njega pitanje da li vrijedi za sve regije. Da li Dalmaciji zaozbiljno treba uopće išta više inženjera strojarstva ?

Uglavnom evidentno je da se velik dio problema nedostatka radne snage bi zbilja mogao lako riješiti čak i bez nekakvih posebnih reformi, ali očito nam se sve zajedno ili laže, ili debelo potplaćuje i želi iskoristit za nikakve novce ili doslovce su apsolutno svi debili.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 10:41   #460
@Brogan:

Nekoliko je razloga za to. Prvo, kod nas inzenjeri nisu cijenjeni, jer su u sustini oni - radnici. Kod nas si cijenjen ako si fiskal/odvjetnik, pa samo nesto potpisujes, dobar si u laganju, imas poznanstva od vrha vlasti do kriminalaca.
Drugo, cijenjen si ako si doktor... pokusaj nekoj curi u bircu reci da si lijecnik, pa da vidis reakcije..
dakle, kod nas se cijeni status, a inzenjeri nisu status. Oni su dobro placeni, oni mogu otici van, ali... ali... to nije nesto sto nase balkansko drustvo cijeni. Hebes radnike...

Drugo, negativan stav prema inzenjerima, narocito ITju je zato sto je to dobar nacin za spustiti cijenu rada. Neces nekoga drzati na niskoj placi govoreci mu kako je pametan i kako je ustedio firmi novaca, nego tako da je skup, glup, a ono sto je napravio kao ustedu si mogao i ti, ali su pustio njega, da barem nesto korisno napravi... a i to je mogao ranije napraviti, ne nakon toliko vremena... time si menagercici, narocito tamo kod tebe ona bulumenta daje na vaznosti...
to najvise prolazi kod ITjevaca, jer nisu prosli nikakvu socijalnu skolu u nekoj socio-formativnoj fazi, nego su kljucali nesto u VIMu, neke skripte slagali, pa kod njih prolaze svakakve pi**arije.


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:10.