Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.01.2018., 14:59   #361
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Bit je u tome da nas nekoliko koji pišemo na ovoj temi ovog foruma ne znamo je li tko što predvidio ili nije.

Što ti uopće znaš o tom događaju?

Ja sama priznajem da ne znam gotovo ništa.
Ne treba u principu ništa znati. Dovoljno je da se obratiš astrologu, postaviš par pitanja na koja ćeš dobiti odgovore koji će se pokazati točnim ili ne i onda možeš reći - provjereno - vrijedi - ne vrijedi.

Ostalo su priče, ali ovo je forum pa možemo malo i ovako.
Illana is offline  
Old 20.01.2018., 15:02   #362
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Nešto si zbrljala s citatom, niti link ne radi...
Gle, pristojno bi bilo malo pažljivije čitati tuđe postove barem one koje komentiraš.

Nisam stavila link u taj svoj post niti sam išta citirala.
mravac8 is offline  
Old 20.01.2018., 15:04   #363
Quote:
Coeli kaže: Pogledaj post
...

Možda još štošta trebamo odraditi i otrpjeti prije nego što budemo spremni korisno uporabiti takvu vrstu znanja.
Meni se to zapravo čini najvažnijim pitanjem, što bi to značilo? Kad bi se to sve i pokazalo stvarnim, točnim, što nam to govori? Ne znam kud bih s tim. Ne znam kamo da to uklopim.
Illana is offline  
Old 20.01.2018., 15:05   #364
Quote:
Illana kaže: Pogledaj post
Ne treba u principu ništa znati. Dovoljno je da se obratiš astrologu, postaviš par pitanja na koja ćeš dobiti odgovore koji će se pokazati točnim ili ne i onda možeš reći - provjereno - vrijedi - ne vrijedi.
Ovisi.

Ako odeš kod lošeg astrologa možeš doći do pogrešnog zaključka. Isto kao ako odeš kod lošeg liječnika.
mravac8 is offline  
Old 20.01.2018., 15:10   #365
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Bit tog mog posta je da je vrlo teško ići protiv općeprihvaćene društvene klime. I mnogi će radije zadržati svoje misli za sebe nego riskirati društvenu osudu.
Kakvu osudu? Crkva je u ono vrijeme školovala i omogućila radove mnogih od onih koji se danas smatraju najvećima u povijesti znanosti...

To su bila takva vremena...
- Sizif - is offline  
Old 20.01.2018., 15:12   #366
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Gle, pristojno bi bilo malo pažljivije čitati tuđe postove barem one koje komentiraš.

Nisam stavila link u taj svoj post niti sam išta citirala.
Stavila si neispravan citat s linkom koji ne radi. Umjesto da prigovaraš, saberi se...
- Sizif - is offline  
Old 20.01.2018., 15:33   #367
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Kako je "označen" tsunami koji je pobio 220 000 ljudi (to je valjda najveće stradanje odjednom, ikad precizno zabilježeno)?
Sve sam to već detaljno objasnila. Usredotoči se ičitaj ponovno, prilično je jasno i suvislo.

Quote:
Kakve je veze imalo koji je tko astrološki znak? Tsunami baš ništa nije birao prema astrološkim znakovima...
Ama baš nikakve. Otkud ti to? Nisam ni rekla da je imalo ikakve veze s astrološkim znakovima. (zbilja svašta!)

Quote:
To nisu neki argumenti, to su konstrukcije kakvima se a posteriori mogu opravdati različita praznovjerja... nekakvi magloviti "znakovi" koji se tumače tendenciozno i a posteriori nisu baš neki dokazi...
Ne, nije a posteriori.

Isto kao što su astrolozi a priori počeli objavljivati članke o ulasku Urana u znak Ovna nedugo prije 2010. godine, te prognozirati na kakve će sve promjene u svijetu djelovati za vrijeme boravka u tom znaku, do kraja svibnja 2018.

Uran donosi buđenje i porast svijesti ali i nemire, buntovnički duh, te nagle neočekivane prevrate i iznenađenja - bilo ugodna ili neugodna. Pod njegovi utjecajem često padaju maske, situacija se pokazuje onakvom kakva jest, otkrivaju se afere ...

Pa hajdemo vidjeti, samo ono što mi prvo pada na pamet (iako je bilo dosta toga u tom razdoblju, no potrajalo bih kad bih sve nabrajala, pa neću).

Britanija izlazi iz EU. Veliko iznenađenje? O, da. Prevrat? O, da? Nemiri povezani s tim? O, da.
Kako lijepo uklopljena Uranova simbolika u taj događaj, divota jedna.

Trump je postao predsjednik Amerike. Veliko iznenađenje? O, da. Neočekivani prevrat? O, da? Nemiri povezani s tim? O, da. Divno li uklopljene Uranove simbolike, bolje ne može.

Katalonski referendum. Iznenađenje? Jest. Buntovništvo? O da. Nemiri povezani s tim? Bogme, bilo ih je. Sve u skladu s Uranovim djelovanjem.

Hoćemo malo o Hrvatskoj? Može, što da ne. Živi zid ušao u Sabor. A popularnost mu stalno polako raste. Tu imamo i iznenađenje (jer se to nije očekivalo) i buđenje i porast svijesti o nekim stvarima i buntovništvo, i simboliku pada maski jer stalno upiru prstom u nešto, i tako, sve to skupa odlično uklopljeno s Uranovom simbolikom.

a pisteriori? Ma što ne kažeš?

Kako to da se sve to tako lijepo uklapa baš s boravkom naglog i nepredvidljivog Urana u borbenom Ovnu?

Da, znam, valjda slučajno.
__________________
Samo budale i mrtvaci ne mijenjaju mišljenje. *&* Život je niz privremenih stanja.
Coeli is offline  
Old 20.01.2018., 15:45   #368
Quote:
Coeli kaže: Pogledaj post
Uran donosi buđenje i porast svijesti ali i nemire, buntovnički duh, te nagle neočekivane prevrate i iznenađenja - bilo ugodna ili neugodna. Pod njegovi utjecajem često padaju maske, situacija se pokazuje onakvom kakva jest, otkrivaju se

Da, znam, valjda slučajno.
To je potpuno beskorisno "predvidjanje", doslovno bilo sto se moze podvesti pod toliko opcenit i siroki opis.

Nije slucajno, nego toliko siroko i nekonkretno da je potpuno beskorisno i trivijalno, jer toga ima u svijetu svaki dan prevdidjao to netko ili ne. Isto kao da predvidis da ce sutra kisa, a ne kazes ni gdje ni kad - sigurno negdje hoce.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Old 20.01.2018., 16:04   #369
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Pa nikad ne bi svi izbjegli, neki ipak ne bi čuli, neki bi ignorirali, da si pažljivije čitala, vidjela bi da nema takvog 'paradoksa'.

Astrolozi prilikom predviđanja događaja uzimaju u obzir astrološke znakove i to im je faktor... tsunamiju to nije nikakav faktor jer prirodne pojave ne mogu biti praznovjerne. Ljudi mogu biti.
Nevjerojatna mi je ova tvoja argumetacija tj činjenica da si uzimaš pravo tumačiti kako i na temelju čega astrolozi rade svoje prognoze, a pritom o tome blagog pojma nemaš!

Pa da onda barem priznaš da nemaš pojma, hajd, shvatila bih, ali ti tvrdiš da znaš kako to ode. A ne znaš.

Ne, prilikom tumačenja nečije astro karte i predviđanja u vezi s s tim, solarni znak (ono što si u horoskopu) zanemarivo je ili gotovo zanemarivo.

Osobno, najčešće uopće ne obraćam pažnju na solarni znak, niti mi je on potreban za nešto naročito. Treba mi datum, mjesto i vrijeme nečijeg rođenja kako bih vidjela kako su planete bile posložene na nebeskom svodu u trenutku rođenja te osobe (čime se dobiva natalna karta) i zatim na tu kartu dodam drugu, na kojoj se vidi kako su planete sada posložene na nebeskom svodu.

Uz pomoć sadašnjeg položaja planeta na nebu i aspekata (dobrih, loših ...) koje te planete čine s planetima u natalnoj karti, ovisno o području (znaku horoskopa i kući horoskopa) u kojoj se taj aspekt događa i vrsti tog aspekta (dobar, loš, ovakav, onakav ..), dolazimo do zaključka što će se događati u nekom području života.
Pritom je najmanje važno jel osoba Bik, Ovan, Jarac, palac ovo ili ono u horoskopu.

I kako uopćemožemo raspravljatzi kad ne znaš ni osnovno? Ali glavno da znaš da to ne funkcionira. (?!)

To kao da mi netko donese mikser i kaže mi da mi to može pomoć u izradi kolača, a ja mikser nikad u životu vidjela nisam. Pa jasno da ću tvrdit da ta gluparija ne služi ničemu i vratit se kuhači i pjenjači.

Valjda ja znam.
__________________
Samo budale i mrtvaci ne mijenjaju mišljenje. *&* Život je niz privremenih stanja.
Coeli is offline  
Old 20.01.2018., 16:21   #370
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
To je potpuno beskorisno "predvidjanje", doslovno bilo sto se moze podvesti pod toliko opcenit i siroki opis.

Nije slucajno, nego toliko siroko i nekonkretno da je potpuno beskorisno i trivijalno, jer toga ima u svijetu svaki dan prevdidjao to netko ili ne. Isto kao da predvidis da ce sutra kisa, a ne kazes ni gdje ni kad - sigurno negdje hoce.
ma da, zbilja, to su baš bili događaji ni po čemu posebni i posebno začuđujući i neočekivani, kakvi se svako malo događaju po svijetu.

Jest, Živi zid smo imali oduvijek u Saboru. (?!) A istina, uvijek je bio neki američki predsjednik. Samo što nije svaki osobito veliko iznenađenje. I to s izlaskom Britanije iz EU. Ma jasno, skroz uobičajena stvar.

A zašto se točno ne može predvidjeti gdje će se nešto dogoditi i u vezi s čim (odnosno može, ali jako teško pri nedostatku adekvatnog softvera), već sam objasnila.

Kiša je uobičajeni pojam, no ako tvrdiš da će u nekom razdoblju biti neuobičajeneno jakih grmljavinskih oluja ili poplava, a tako se i dogodi, onda to nije usporedivo s kišama koje se uobičajeno događaju po svijetu.
__________________
Samo budale i mrtvaci ne mijenjaju mišljenje. *&* Život je niz privremenih stanja.
Coeli is offline  
Old 20.01.2018., 16:23   #371
Quote:
Coeli kaže: Pogledaj post
Sve sam to već detaljno objasnila.
Meni je otpočetka jasno da ti u to vjeruješ, ali to sve skupa ne vrijedi jer...

...kolega Wand je to dobro artikulirao... to je tako široko, tako slabo definirano da možeš tumačiti kako te volja, a zaista nije problem predviđati kišu, ona će uvijek negdje padati. Ukoliko je stvar dovoljno nedefinirana - uvijek ćeš nešto "pogoditi".

U astrološkim "predviđanjima" je rođenje u nekom znaku bitno i značajan faktor u "predviđanjima". Izvan okvira praznovjerja, tj. izvan glava onih koji u to vjeruju - to nije bitno. Tsunamiju je svejedno koji si astrološki znak, 'običnom' potresu isto, poplavi itd. Nikakve to veze nema s konkretnim događajima... osim kroz povratnu spregu, psihološki, ali tako utječe (zaista utječe na onog tko u to vjeruje) i 'crna mačka preko puta'...


I ja svojom metodom KGR mogu jednako tako 'predviđati'.
Zašto ti meni ne bi vjerovala?

Quote:
Coeli kaže: Pogledaj post
Jest, Živi zid smo imali oduvijek u Saboru. (?!) A istina, uvijek je bio neki američki predsjednik. Samo što nije svaki osobito veliko iznenađenje. I to s izlaskom Britanije iz EU. Ma jasno, skroz uobičajena stvar.
Uvijek se dešavaju neke promjene. To što si napisala (nekakve promjene) vrijedi i za sedamdesete i za osmdesete, devedesete... prvo desetljeće ovog stoljeća ili koje god hoćeš...

Kao i kiša, uvijek negdje pada, tako se negdje dešavaju i promjene i u društvu i politici, društvo nije statično.

A posteriori uvijek nešto možeš ugurati u takav opis.

Zadnje uređivanje - Sizif - : 20.01.2018. at 16:54.
- Sizif - is offline  
Old 20.01.2018., 16:54   #372
Quote:
Illana kaže: Pogledaj post
Meni se to zapravo čini najvažnijim pitanjem, što bi to značilo? Kad bi se to sve i pokazalo stvarnim, točnim, što nam to govori? Ne znam kud bih s tim. Ne znam kamo da to uklopim.
Onako, ukratko, rekla bih da smo na ovom svijetu zato da bi skupljali iskustva i kroz ta iskustva postupno rasli i razvijali se u smjeru viših oblika života ili boljih ljudskih bića, uzdignutih iznad prizemnih nagona.
Život je lekcija, cilj nam je učenje. A osobno iskustvo najčešće je najbolji učitelj. Teško da teorija može zamijeniti iskustvo, moguće jedino sveopćim porastom svijesti. I tako zapravo svi skupa rastemo.
Učimo i kroz pozitivna i kroz negativna iskustva. Nema drugog načina. Ljudi griješe u nečemu onoliko dugo dok ne nauče. Kad nauče, više ne griješe. I tu se onda događa pomak na ljestvici. Tako napredujemo.
U vezi je s razvojem. Moramo se razvijati, bilo osobno, bilo kolektivno.
Pritom možemo i stagnirati, stati na nekoj točki i tako dalje ... no prije ili poslije morat ćemo se pomaknuti.
To čak i nije izbor. Nema nam druge. Mogli bismo reći da je takva sudbina ljudskog roda, što god to značilo. Tako je određeno po defaultu.


U vezi s tim, osobno sam sklona teoriji da je život vječan i da se seljakamo iz jednog u drugi. Ono što propustimo napraviti u ovom životu ili što u ovom životu nismo naučili ili smo loše naučili, morat ćemo u drugom.
Ako ne u drugom, u trećem. I tako dalje. Jednom ćemo naučiti. Cilj je usavršavanje.
A vremena ima, beskonačno je. Svi smo mi djeca vječnosti.
__________________
Samo budale i mrtvaci ne mijenjaju mišljenje. *&* Život je niz privremenih stanja.
Coeli is offline  
Old 20.01.2018., 17:06   #373
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Kao i kiša, uvijek negdje pada, tako se negdje dešavaju i promjene i u društvu i politici, društvo nije statično.

A posteriori uvijek nešto možeš ugurati u takav opis.
Jel ti to meni pri punoj svijesti tvrdiš da u povijesti ljudskog roda nije bilo promjena koje su se po nečemu istaknule od ostalih???

I koje su baš po tome ostale upamćene jer su to bili neki presudni, drugačiji trenuci, nešto što nisu svakodnevne i uobičajene promjene?

Zbilja se ne mogu ne upitat što se onda tolika frka digla oko Trumpa?

Ma da, bila je to kišica. Jedna od njih ... ko i svaka druga!

Najava događaja tog tipa - posebno neobičnih - a ne uobičajenih događaja poput političkih čarki ovakvih ili onakvih - u astrologiji je najavljena unaprijed, ulaskom Urana u znak Ovna.
__________________
Samo budale i mrtvaci ne mijenjaju mišljenje. *&* Život je niz privremenih stanja.
Coeli is offline  
Old 20.01.2018., 17:30   #374
Quote:
Coeli kaže: Pogledaj post
Jel ti to meni pri punoj svijesti tvrdiš da u povijesti ljudskog roda nije bilo promjena koje su se po nečemu istaknule od ostalih???

I koje su baš po tome ostale upamćene jer su to bili neki presudni, drugačiji trenuci, nešto što nisu svakodnevne i uobičajene promjene?

Zbilja se ne mogu ne upitat što se onda tolika frka digla oko Trumpa?
Uvijek je bilo nekih političkih promjena, pad Berlinskog zida, istočnog bloka, Gorbačov... bio je npr. puno veća promjena... pa sve ono na prostoru exYU... pa rušenje Twinsa i posljedice...

Za vrijeme dobitnika Nobelove nagrade za mir (koji apsurd) Obame se baš puno bombardiralo, ratovalo, sad se to ipak malo smirilo... iako, uvijek je negdje nemirno i ratno stanje...

http://edition.cnn.com/2014/09/23/politics/countries-obama-bombed/index.html



Quote:
Coeli kaže: Pogledaj post
Ma da, bila je to kišica. Jedna od njih ... ko i svaka druga!
Negdje se upravo sad dešava kišica, negdje je baš jaka kiša, negdje je suho...

Što god da kažem - a posteriori mogu reći da je točno.

I zašto ti ne vjeruješ u moju KGR metodu? Isto tako predviđam...
- Sizif - is offline  
Old 20.01.2018., 17:44   #375
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Uvijek je bilo nekih političkih promjena, pad Berlinskog zida, istočnog bloka, Gorbačov... bio je puno veča promjena...

Za vrijeme dobitnika Nobelove nagrade za mir (koji apsurd) Obame se baš puno bombardiralo, ratovalo, sad se to ipak malo smirilo...

http://edition.cnn.com/2014/09/23/politics/countries-obama-bombed/index.html
I što s tim? Govorimo o krupnim i neobičnim promjenama koje su se dogodile za vrijeme boravka Urana u Ovnu.

Ovo što si naveo jesu istaknutiji događaji, no nisu toliko neobični.

Quote:
Negdje se upravo sad dešava kišica, negdje je baš jaka kiša, negdje je suho...

Što god da kažem - a posteriori mogu reći da je točno.
Možeš, tko ti brani? Pitanje je što si rekao a priori?
__________________
Samo budale i mrtvaci ne mijenjaju mišljenje. *&* Život je niz privremenih stanja.
Coeli is offline  
Old 20.01.2018., 18:03   #376
Quote:
Coeli kaže: Pogledaj post
I što s tim? Govorimo o krupnim i neobičnim promjenama koje su se dogodile za vrijeme boravka Urana u Ovnu.

Ovo što si naveo jesu istaknutiji događaji, no nisu toliko neobični.
Ono što sam naveo bili su, ne samo puno neobičniji, nego prijelomni događaji s ogromnim utjecajem za milijune života...


Quote:
Coeli kaže: Pogledaj post
Možeš, tko ti brani? Pitanje je što si rekao a priori?
Pa svejedno je što sam rekao a priori, dovoljno je da je slabo definirano, kasnije ću uvijek nešto uklopiti u to.

Ako sam rekao 'jaka kiša' - mogu uprijeti prstom na mjesto na kojem je baš takva padala... jer negdje uvijek pada i jaka kiša...

Bit je u tome da se stvar slabo definira, a kasnije se uz fleksibilnost i maštu uvijek može reći - eto vidiš!


I konstantno ignoriraš moju KGR metodu predviđanja.
- Sizif - is offline  
Old 20.01.2018., 18:08   #377
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post

I konstantno ignoriraš moju KGR metodu predviđanja.
Ne mislim se više s tobom natezati oko jednog te istog. Što je dosta, dosta je.

Kakva je to metoda?
__________________
Samo budale i mrtvaci ne mijenjaju mišljenje. *&* Život je niz privremenih stanja.
Coeli is offline  
Old 20.01.2018., 18:12   #378
Quote:
Coeli kaže: Pogledaj post
Ne mislim se više s tobom natezati oko jednog te istog. Što je dosta, dosta je.
To isto tako mogu reći ja tebi, zar ne?

Quote:
Coeli kaže: Pogledaj post
Kakva je to metoda?
Pa to je isto tako jedna metoda, samo sofisticiranija...
- Sizif - is offline  
Old 20.01.2018., 18:22   #379
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
To isto tako mogu reći ja tebi, zar ne?
Mogao si. Ali nisi.

Quote:
Pa to je isto tako jedna metoda, samo sofisticiranija...
ajd dobro.
__________________
Samo budale i mrtvaci ne mijenjaju mišljenje. *&* Život je niz privremenih stanja.
Coeli is offline  
Old 20.01.2018., 19:31   #380
Quote:
Coeli kaže: Pogledaj post
ma da, zbilja, to su baš bili događaji ni po čemu posebni i posebno začuđujući i neočekivani, kakvi se svako malo događaju po svijetu.
Ti događaj nisu ni na jedan način unaprijed predviđeni onim što si ti spomenula.

Quote:
Jest, Živi zid smo imali oduvijek u Saboru. (?!)
Svi znaju da zadnjih 20 godina ima mjesta za treći put na našoj političkoj sceni, čak i za bizarne stranke poput njih ili skroz nove poput Mosta. Bilo bi iznenađenje da se biračko tijelo i dalje masovno dijelilo na dvije strane.

Ali čekaj malo, o čemu govorimo, iznenađenju u hrvatskim parlamentarnim izborima? Pa gdje su tu granice? Možda da nije tu bilo iznenađenja, možda bi bilo na lokalnoj razini, grada, općine ili mjesne zajednice? Ili zašto u Hrvatskoj, možda bi bilo iznenađenja u izboru za gradski kotar u Gabonu ili Angoli?

Quote:
A istina, uvijek je bio neki američki predsjednik. Samo što nije svaki osobito veliko iznenađenje.
To su govorili i za Obamu. Neće crnac nikad..Da je pobijedila Clinton bilo bi iznenađenje što je žena...Uvijek je neka budala iznenađena.

Quote:
I to s izlaskom Britanije iz EU. Ma jasno, skroz uobičajena stvar.
Isto kao i u Kataloniji, oduvijek se zna da je to blizu 50-50 na referendumu. Isto se govorilo za još niz država.

VB nije iznenađenje, veće bi bila npr Njemačka.

Quote:
A zašto se točno ne može predvidjeti gdje će se nešto dogoditi i u vezi s čim (odnosno može, ali jako teško pri nedostatku adekvatnog softvera), već sam objasnila.
Softvera? Evo ako je to jedini problem, ja ću ga napisati, što je točno problem sa softverom?
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:47.