Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili > Autoplin

Autoplin Kuhari, bombaši, luđaci i ubojice

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.01.2018., 13:27   #21
Quote:
Slanac kaže: Pogledaj post
...daj bitnu razliku između obične svječice i svječice za LPG - tajna je u ?
pa rekao bih da u pitanju smanjenje zazora, korištenje kvalitetnijih materijala (kako bi zazor ostao duže vremena nepromijenjen), geometrija (tanji vrh elektrode) možda izvjesna promjena toplinske vrijednosti, i većim djelom marketinška propaganda....

https://www.ngk.de/en/products-techn...g-spark-plugs/

http://www.brisk.eu/catalogues/spark...lpg_cng/silver

http://www.partinfo.co.uk/articles/150

https://au.bosch-automotive-shop.com...3-e5c845aee94b

Ukratko,

Technical Information
Alternative Fuels
LPG
When operating on LPG, the internal combustion
pressures and temperatures are
higher, this results in a higher voltage
requirement for ionisation. With older
contact ignition systems, a reduction
in the spark plug gap compensates for
this higher voltage requirement.
LPG operation also causes less
deposits and fouling, so the heat
range selection can be one range
colder than in petrol operation.
The correct spark plug will
depend on whether the vehicle
is run completely on LPG or is
duel fuel.
Special attention should be
paid to older contact ignition
systems:
Where the vehicle is not listed
in the LPG catalogue, follow the
guidelines given on this page.
In high energy ignition
systems, the recommendation
generally remains unchanged between
LPG and Petrol,
however, your driving conditions and
LPG/Petrol ratio may affect this.
Using Platinum Plus Spark Plugs in
LPG
Platinum Plus spark plugs are also ideal
for vehicles converted to LPG. Please refer
to the PLG spark plug catalogue for specific
vehicle applications where we have
preformed the analysis to give you the
recommended Double Platinum or
Super Plus spark plugs.
However, if you decide to use Platinum Plus
spark plugs in vehicles converted to PLG,
please refer to the guidelines given on this page
under the Dual Fuel heading.
LPG Only (Retrofit)
In older cars, the electrode gap needs to be set
0.1 – 0.2 mm smaller and the heat range should
be one range colder. Misfiring due to carbon
fouling is unlikely and the colder plug should
increase service life.
Eg: WR8DC+ 0.8mm (petrol) to
WR7DC+ 0.7mm (LPG)
Dual Fuel
The spark plug is usually measured in petrol
mode and you will need to make a compromise
between the operation on both fuel types.
If you mainly use LPG, the electrode gap
should be reduced by 0.1 – 0.2 mm and one
colder heat range is to be selected.
Eg: WR8DC+ 0.8mm (petrol) to
WR7DC+ 0.7mm (LPG)
Please note:
Vehicles which run on petrol in stop/start traffic
can misfire if using the LPG plug.
Electrode gap changes greater that 0.2 mm
should be avoided.



..ali, vidim da postoje posebne svjećice za hibridna vozila, e tu mi objasni razliku....

https://www.ngk.de/en/products-techn...d-spark-plugs/
sinisaplatz is offline  
Old 20.01.2018., 18:11   #22
- OK - osim svemirskih premaza po svjećici i mrvicu promijenjenih osobina
ima i upozorenje:
Please note:
Vehicles which run on petrol in stop/start traffic
can misfire if using the LPG plug.
Electrode gap changes greater that 0.2 mm
should be avoided.
Pa mu to znači da može izostati paljenje na benzinu?

kao i na NGK svječici gdje je tvornički podešena na 0,8 mm:
In addition, the electrode distance is pre-set to only 0.8 mm.
, a kod mene je "normalna svječica " tvornički na 1 mm.

A u prijašnjem tekstu stoji , takođe, savjet da razmak nikako ne bude manji od -0,2 mm u odnosu na benzin.

I sad općenito mislim da su u pravu kada je u pitanju laboratorij, ali na cesti mi to ništa ne znači..
Prvih milion km u starim autima smo napravili bez tih pametnih svjećica.
A evo u ovima novijim cca 300tkm - sve na obične benzinske svječice.

A one svječice "za hibridna vozila" - mislim da su to "hibridne svjećice" za obićna vozila gdje im minus ima tri pola u dvije izvedbe. ( kemijanje za postizanje veće cijene? )
Slanac is offline  
Old 27.01.2018., 17:55   #23
Dečki samo da javim novosti. Bio sam kod mehaničara, pogledo je sve i kaže da je motorić okej. U međuvremenu sam skužio kako ga obuzdat da se ne gasi.
Vozim ga mrvu sporije kroz grad, nema jurnjave i naglih usporavanja. Prije nego šaltam u drugu, ubacim u ler, pustim kuplung, dok klizim koji metar dam mrvu gasa (200-300 okretaja), i onda mogu ubacit u drugu i skrenut. Nije riješenje, ali kontroliram da se ne gasi dok ne uzmem godišnji i odem do tidale.

Inače, zadnja dva točenja na mojoj hondi idu ovako - 500 km = 37 litara plina (7,4 litre plina na 100 km). Tu sam odbio nekih 30-ak km koje vozim na bengu dok auto ne prebaci. Potrošio uz sva ta točenja možda 7-8 litara benge.
Bianconero is offline  
Old 29.01.2018., 10:47   #24
Tvoj problem je 99% "majstor" i 1% sistem.

Quote:
Bhakti kaže: Pogledaj post
Energija iskre je veća kada se smanji zazor, zato je i lakše paljenje plina. To neće imati nikakve posljedice na vijek bobine ako se ne pretjera sa smanjenjem zazora naravno.
I jasno "alkar" (nećeš me ponovo tužakat Joži za ovo nadam se) Bhakti ponovo uništa.

De reci zlato kak to energija iskre ovisi o zazoru - koja elektrotehnika stoji iza toga? Kak to zazor akumulira energiju u većoj ili manjoj mjeri?

Bože kako ti pišeš sranja ali na SVAKOJ stručnoj temi koje se dohvatiš to je čudo jedno.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran

Zadnje uređivanje Fishkal : 29.01.2018. at 12:21.
CDRW is offline  
Old 01.02.2018., 13:41   #25
Ma neeee, di bi on...
__________________
Oj Bumbareeee!!! :Slin:
Primitivac a ne biciklist.
Headbanger is offline  
Old 01.02.2018., 14:03   #26
Quote:
sinisaplatz kaže: Pogledaj post
..ne, ne radi to tako....sekundar je motan tankom žicom sa puno navoja, i ustvari je sam otpor namotaja i serijski spoj otpora u svjećici ograničivač struje u sekundarnom krugu...svjećica je relativno velik otpor dok iskra ne preskoči, a nakon toga je relativno mali otpor u strujnom krugu....tako da bobina neće crknut ako visokonaponski kabel spojiš direktno na masu, struja je opet ograničena serijskim otporom samog namotaja. Da, struja će se povećati, no ne drastično niti opasno.
Dok iskra ne preskoči, napon je visok, ali je struja jednaka nuli.
Kad iskra preskoči, struja počne teći, ali drastično padne napon, i sve skupa traje kratko da bi značajnije zagrijalo sekundarni namotaj, a kako je snaga (zagrijavanje) umnožak struje i napona, zagrijavanje nije velik problem.
Visoki napon sa druge strane je razarajući faktor izolacije (uz kemiju i temperaturu).
Dakle, povećavanjem zazora na svjećici (kao i povećavanjem pritiska, i promjenom omjera smjese), ustvari uzrokuješ da se napon na sekundaru bobine mora više povećati prije nego iskra preskoči, i taj moment je opasan za (dotrajale) visokonaponske elemente.
Kad jedanput iskra probije izolaciju, recimo izolaciju kabela ili lulicu, često ostane nagoreni trag koji je sada oslabljena točka za slijedeći proboj napona....
Naravno, ako je sve ispravno i u "top" stanu, bobina neće crknuti ako se poveća zazor ili napon, isto tako će se i sa nešto manjim zazorom smjesa upaliti bez problema.
Dakle, možeš malo olakšati život bobini ako smanjiš zazor kad voziš na plin, ali i ne moraš.
Kad se već objašnjava neobjašnjivo, ja bi volio da mi netko objasni ovaj boldani dio
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Old 01.02.2018., 16:16   #27
...vidi, recimo da oblankiraš kabel pod naponom 220V.
Dok ne približiš žice, ništa se ne događa, struja je gotovo 0 Ampera, što će reći da je otpor iskrišta trenutno beskonačan, R=U/I, tj 220V / 0A = beskonačno veliki otpor
Kad dovoljno približiš fazu i nulu, iskra preskoči i poteče dovoljno jaka struja da izbije osigurač, recimo tada je struja bar 50A, što će reći R=220V / 50A = 4oma.
Jedino što se promjenilo u krugu između ta dva stanja je da je u prvom slučaju napon iskrišta manji od probojnog napona, a u drugom veći.
Zaključak je da je otpor iskrišta ovisan o naponu na njemu.
Dakle, kada je napon na iskrištu manji od probojnog napona, otpor iskrišta je velik, a kada iskrište "propuca" tada mu je otpor značajno manji.
Otprilike je to tako i sa svjećicom, tinjalicom, fluo cijevi, odvodnikom prenapona i sl. sve su to na neki način iskrišta, kao i svjećica na autu.
Takav otpor se naziva nelinearnim, i ne može se izreći u omima, jer ovisi o naponu na krajevima.
Razlika između opisanog primjera i preskoka iskre na svjećici je što kod auta neće izbiti osigurač, jer je bobina dizajnirana tako da ograniči struju (kao i npr. prigušnica fluo cijevi)....
sinisaplatz is offline  
Old 03.02.2018., 09:58   #28
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
I jasno "alkar" (nećeš me ponovo tužakat Joži za ovo nadam se) Bhakti ponovo uništa.

De reci zlato kak to energija iskre ovisi o zazoru - koja elektrotehnika stoji iza toga? Kak to zazor akumulira energiju u većoj ili manjoj mjeri?

Bože kako ti pišeš sranja ali na SVAKOJ stručnoj temi koje se dohvatiš to je čudo jedno.
Ti si ono kao studirao nešto na elektrotehnici, baš me zanima što?
Htio sam u jednoj brzoj rečenici bez nepotrebnih kilometarskih postova reći najbitnije.
Znači problem je jednostavan...postoji potrebna energija za paljenje određenog vrsta goriva koja je u ovom slučaju fiksna i pohranjena je u kondenzatoru. E=1/2 CU2. Znači ne možemo mijenjati kapacitet i napon ali možemo što....možemo utjecati (malo) na gubitke te energije (energy loss - da lakše googlaš) do iskrišta i u samom iskrištu. Zato pametni stričeki proizvode posebne svječice za LPG koji treba VIŠE energije za paljenje...kuiš
Malim smanjenjem zazora smanjuješ raspršivanje te energije kroz izolaciju kablova i sl. (ovo o čemu Sinišaplatz piše) ili na samom iskrištu. Kada bismo previše smanjili zazor onda bi napravili suprotan efekt koji se tiče nekih drugih karakteristika izboja na iskrištu...da sada ne kompliciram previše.
Dečec knjigu u ruke i na učenje povedi i Headbanderu, iako se bojim da je za njega prekasno....
Bhakti is offline  
Old 04.02.2018., 03:23   #29
"Znalac" skuri nekoliko auta na LPG sa svojim "znanjem", a ja imam dva koji zajedno tuku oko 600 tkm na plin i rade ko urice, i za mene je naravno kasno...
__________________
Oj Bumbareeee!!! :Slin:
Primitivac a ne biciklist.
Headbanger is offline  
Old 04.02.2018., 13:24   #30
Quote:
Headbanger kaže: Pogledaj post
"Znalac" skuri nekoliko auta na LPG sa svojim "znanjem", a ja imam dva koji zajedno tuku oko 600 tkm na plin i rade ko urice, i za mene je naravno kasno...
E vidiš moja zadnja dva Subarua imaju isto trenutno oko 600 km zajedno (kod drugih vlasnika) i ni na jednom nije otvaran nikada motor osim poklopca ventila, čak nije mijenjan ni jedan plinski injektor.
Koliko se sječam ti injektore i polugeneralke motora radiš redovito...toliko o tome tko kuri motore
Bhakti is offline  
Old 04.02.2018., 16:33   #31
Quote:
Headbanger kaže: Pogledaj post
"Znalac" skuri nekoliko auta na LPG sa svojim "znanjem", a ja imam dva koji zajedno tuku oko 600 tkm na plin i rade ko urice, i za mene je naravno kasno...
Možda je to rješenje za CEO velikih kompanija kupiti Sintru i Sonatu stare 20 godina i uživati.
Odjebi s ovog foruma s tim starudijama i ne veži svoje mišljenje kao nešto relevantno s autoplinom.
Kad ugradiš u automobil proizveden od 2015. onda se javi a do onda ostani u jazbini okružen junk food ostacima koje si pojeo
__________________
Mr. BAD GUY
Beco is offline  
Old 04.02.2018., 17:42   #32
Vi ste obojica zakurac. Jedan 10 godina po forumu sere o plinu i ptoglašava mu kraj (i pogodi baš 10 godina kad se autoplin ptavo razvio u RH), drugi izigrava Hrvatsku verziji "Američkog sna" i prodaje bajke, s tim da se voza uokolo sa savršenom Sonatom kojoj onako iz dosade mjenja leteće ležajeve i tko zna što. Fali vam samomo onaj treći biser od Krlića l, velikog meštra autoplina koji jednu firmu zakuckao u bankrot i onda na majstora otvorio drugu, a usput popušio zastupstvo, rastjerao mušterije i sad ugrađuje poljski jeftinjak iako se kunuo da su poljski sistemi kurac (dog ga talijani nisu odjebali i nije imao druge nego preći na poljake).
Bokte manje više svi koji su bili relevantni po pitanju autoplina su se davno pokupili odavde. Samo vas dvojica 10 godina ljute bitke bijete

Poslano sa mog Metal koristeći Tapatalk
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Old 05.02.2018., 02:51   #33
Quote:
Bhakti kaže: Pogledaj post
E vidiš moja zadnja dva Subarua imaju isto trenutno oko 600 km zajedno (kod drugih vlasnika) i ni na jednom nije otvaran nikada motor osim poklopca ventila, čak nije mijenjan ni jedan plinski injektor.
Koliko se sječam ti injektore i polugeneralke motora radiš redovito...toliko o tome tko kuri motore
Polugeneralke? Ti mora da si nešto gadno pobrkao, ništa novo. Usereš se svaki puta kad se upišeš.

Prvo treba znati što je redovno i od strane proizvođača propisano održavanje vozila a onda dalje. A ne glumiti tehno gurua a ne barata se ni sa osnovnim znanjima.

A to gore kaj si napisao, i to još za Subaru, ajde , H.C. Andersena i braću Grimm ostavi za dječicu za lakonoćne priče
__________________
Oj Bumbareeee!!! :Slin:
Primitivac a ne biciklist.
Headbanger is offline  
Old 05.02.2018., 02:54   #34
Quote:
Beco kaže: Pogledaj post
Možda je to rješenje za CEO velikih kompanija kupiti Sintru i Sonatu stare 20 godina i uživati.
Odjebi s ovog foruma s tim starudijama i ne veži svoje mišljenje kao nešto relevantno s autoplinom.
Kad ugradiš u automobil proizveden od 2015. onda se javi a do onda ostani u jazbini okružen junk food ostacima koje si pojeo
Ne, rješenje je slušati retarda kak LPG biznis propada i kak to niš ne valja, a vozi se na LPG.

Treba i naučiti računati isto, pa znati ispravno nabrojiti starost nečijeg vozila recimo. Ali to retardima poput tebe je naravno u rangu magisterija.
__________________
Oj Bumbareeee!!! :Slin:
Primitivac a ne biciklist.
Headbanger is offline  
Old 05.02.2018., 02:57   #35
Quote:
kerbi kaže: Pogledaj post
Vi ste obojica zakurac. Jedan 10 godina po forumu sere o plinu i ptoglašava mu kraj (i pogodi baš 10 godina kad se autoplin ptavo razvio u RH), drugi izigrava Hrvatsku verziji "Američkog sna" i prodaje bajke, s tim da se voza uokolo sa savršenom Sonatom kojoj onako iz dosade mjenja leteće ležajeve i tko zna što. Fali vam samomo onaj treći biser od Krlića l, velikog meštra autoplina koji jednu firmu zakuckao u bankrot i onda na majstora otvorio drugu, a usput popušio zastupstvo, rastjerao mušterije i sad ugrađuje poljski jeftinjak iako se kunuo da su poljski sistemi kurac (dog ga talijani nisu odjebali i nije imao druge nego preći na poljake).
Bokte manje više svi koji su bili relevantni po pitanju autoplina su se davno pokupili odavde. Samo vas dvojica 10 godina ljute bitke bijete

Poslano sa mog Metal koristeći Tapatalk
Evo i glasnogovornik sa strane, genijalac samo takav.

I već sam ti rekao, jednu bajku navedi. Ili je problem u tvojoj osobnoj frustraciji i neizrealiziranosti pa te jebe i ždere kad netko, bilo tko, ne ja, nekaj postigne?

I na kraju krajeva, btk za moju hrvatsku verziju "američkog sna". Radije si prioni i riješi si vlastite snove

Ne ide? A jbg. ništa odi dalje komentirat kak drugi prodaju "bajke" jer ti eto ne uspijevaš ni realizirati basnu...
__________________
Oj Bumbareeee!!! :Slin:
Primitivac a ne biciklist.
Headbanger is offline  
Old 05.02.2018., 07:36   #36
Pogodio. Ja sam nerealizirana sponzoruša
Pratite moj fasion blog na Youtubeu :-D
Koji si ti car
Inaće nisi jedini čiji tata je imao ili ima firmu

Poslano sa mog Metal koristeći Tapatalk
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Old 05.02.2018., 08:08   #37
Quote:
Headbanger kaže: Pogledaj post
Polugeneralke? Ti mora da si nešto gadno pobrkao, ništa novo. Usereš se svaki puta kad se upišeš.

Prvo treba znati što je redovno i od strane proizvođača propisano održavanje vozila a onda dalje. A ne glumiti tehno gurua a ne barata se ni sa osnovnim znanjima.
A to gore kaj si napisao, i to još za Subaru, ajde , H.C. Andersena i braću Grimm ostavi za dječicu za lakonoćne priče
Znači na Jundaiju je redovno održavanje kad mijenjaš leteće ležajeve....dobar neki auto
Taj poluproizvod i Subaru ne mogu u istu rečenicu nikako.
Bhakti is offline  
Old 05.02.2018., 08:57   #38


Imate si još kaj za reći da vas pustim ili odmah da ključam?
Fishkal is offline  
Old 05.02.2018., 14:39   #39
Quote:
kerbi kaže: Pogledaj post
Pogodio. Ja sam nerealizirana sponzoruša
Pratite moj fasion blog na Youtubeu :-D
Koji si ti car
Inaće nisi jedini čiji tata je imao ili ima firmu

Poslano sa mog Metal koristeći Tapatalk
Super, a jasno ti je da imam i svoju koja radi dobro i uredno već godinama? Neovisno o bilo kome? Kad već spominješ tate i firme? Jer vidim da te pere frustracija na više nivoa, ne moraš biti sponza da si neizrealiziran u životu.

Trebaš i shvatiti kaj ti govorim. Možda si jedan od onih koji se trese nad 4000 kn plaće mjesečno i misli da je tu kraj svega, jedan od onih koji nema muda riskirati i reći takvom životu: ODJEBI!!!

I to je sasvim u redu, nisu svi za rizike i nesigurnost. Ali, to ne znači da je ispravno bit frustriran radi tuđih postignuća i ufino podjebavati bez ikakvih temelja i saznanja.

A sad mi još malo ispričaj o "tatinoj firmi".
__________________
Oj Bumbareeee!!! :Slin:
Primitivac a ne biciklist.
Headbanger is offline  
Old 05.02.2018., 14:43   #40
Quote:
Bhakti kaže: Pogledaj post
Znači na Jundaiju je redovno održavanje kad mijenjaš leteće ležajeve....dobar neki auto
Taj poluproizvod i Subaru ne mogu u istu rečenicu nikako.
Kad ti ovlašteni serviser koji ti je ujedno i privatno prijatelj, na 200 000 km kaže da je pametno promijeniti ležajeve jer jedan od 10-15 modela MOŽE imati probleme s njima, i cijela priča košta oko 2500 kn, ja sam promijenio, ti se kockaš i skuriš 3 auta sa svojom "pameću". I onda pričaš bajke kak su i dalje super auti :yeshowyesno: .

A bio HY poluproizvod ili ne, barem nije potonuo ko Subaru pa da mu u vlastitom "dvorišću" drugi kroje šta će i kako raditi :khmtoyotakhm:.

I poluproizvod i dalje grabi i guta kilometre.
__________________
Oj Bumbareeee!!! :Slin:
Primitivac a ne biciklist.
Headbanger is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:15.