Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.12.2005., 17:30   #61
Bojim se da je danas cijeli život i prehrana ruski rulet! Kravlje ludilo, trihineloza, ptičja gripa, GMO povrće, a da ne nabrajam sve ono što nas vreba iz prikrajka pod nazivom laka oboljenja. Slažem se da bi trebali naći načina izbjeći zarazu sebe i drugih našim uradcima. Nisam sigurna da se recepti mogu pravilno prilagoditi, a da okus ostane isti. Ako je netko probao voljela bih znati. Istini na volju postoji mnoštvo recepata koje još nisam probala, a imaju kuhanu kremu. Kada smo već kod kuhanih krema imam pitanje. Upravo sam radila kremu za Dalmatinsku tortu, ali mi nikako nije jasno da ja svaki put takve kreme kuham puno duže nego što piše u receptu. Krema je 6 žutanjak, 6 žlica šećera, 1 žlica oštrog brašna i 1/2 l mlijeka. Ono prvo se pomiješa i doda u vruće mlijeko i kuha 8-10 minuta. Meni je ruka otpala i nakon 20 minuta krema je lagano gusta. Makla sam sa plina i čekam da vidim da li će se zgusnuti.
Trki is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2005., 20:18   #62
Quote:
Trki kaže:
Bojim se da je danas cijeli život i prehrana ruski rulet! Kravlje ludilo, trihineloza, ptičja gripa, GMO povrće, a da ne nabrajam sve ono što nas vreba iz prikrajka pod nazivom laka oboljenja. Slažem se da bi trebali naći načina izbjeći zarazu sebe i drugih našim uradcima. Nisam sigurna da se recepti mogu pravilno prilagoditi, a da okus ostane isti. Ako je netko probao voljela bih znati. .
Sorry, ali nije usporedivo... ovo je prilično velika mogućnost zaraze. BTW, ovaj primjer Dore K. je zaista smiješan, ali je isto tako jednom u zarazi upalo 60 svećenika i nešto manje časnih sestara - opet kremšnite. A krema se kuha....

Svaki se recept može modificirati... i ukus ne gubi puno. Umjesto kreme s žumanjcima, skuhaš puding-filu, ili parišku kremu (pravi šlag i čokolada). U kuglicama umjesto bjelanjka stavljam rum, i s njim sam napravila kokos-ruladu... ne osjeća se razlika. Barem ne tolika da bi opravdala rizik...
__________________
I have an attitude, and I know how to use it!!!
BBlue is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2005., 21:00   #63
Polly, jucer sam pekal orahove roscice! Bas su dobri.
MOze info za nas neuke... na koliko se to pece? Ja pocela na slabijoj vatri, pa nakon pol sata podigla na jaku...
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2006., 10:26   #64
Hej Polly, napravila jučer punjene kuglice. Uvaljala ih u smjesu čokoladnih mrvica i mljevenih lješnjaka. MRAAAAK!!!!

Inače uopće ne ljubim kolače, ovih smazala pol!
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2006., 14:20   #65
Quote:
polly kaže:
LJEŠNJAK TROKUTIĆI


Tijesto:
- 20 dkg brašna
- 10 dkg šećera
- 5 dkg margarina
- 1 jaje
- 1 vanili šećer
- ½ žličice praška za pecivo
Umijesite glatko tijesto. stavite ga na par sati u frižider.
Razvaljajte ga i stavite u protvu. Premažite pekmezom.

Nadjev:
- 10 dkg margarina
- 10 dkg šećera
- 20dkg lješnjaka
- 2 žlice mlijeka
- 1 vanili šećer
Lješnjake popržite. Skinite im kožicu (koliko ide trljanjem) pa pola sameljite, a pola sitno nasjeckajte.
Otopite na vatri margarin i šećer u mlijeku. Kad zakipi umiješajte lješnjake.
Premažite na tijesto i ispecite.

Glazura:
- 10 dkg čokolade
- 5 dkg putra
Otopite na pari i dobro izmiješajte u glatku smjesu.

Ohlađenom kolaču obrežite rubove. Narežite ga prvo na kvadrate, pa ih dijagonalno prerežite na trokute.
Oštre kutove umočite u glazuru.



Odlučila sam peći ove trokutiće pa me zanima u kojoj tepsiji se peće? Onoj od rerne ili manjoj?
kido is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2006., 17:39   #66
Hvala polly, ovo je fantasticno...

Da li bi mi neko preveo ova dva recepta... bicu zahvalna.

Chewy Peanut Butter Blossoms
Ingredients:
• About 48 HERSHEY'S KISSES Brand Milk Chocolates
• 1 can (14 oz.) sweetened condensed milk (not evaporated milk)
• 3/4 cup REESE'S Creamy Peanut Butter
• 2 cups all-purpose biscuit baking mix
• 1 teaspoon vanilla extract
• About 1/4 cup sugar
Directions:
1. Heat oven to 375°F. Remove wrappers from chocolate pieces.

2. Beat sweetened condensed milk and peanut butter in large bowl until smooth. Add baking mix and vanilla; blend well. Shape into 1-inch balls; roll in sugar. Place 2 inches apart on ungreased cookie sheets.

3. Bake 6 to 8 minutes or until very lightly browned (do not overbake). Remove from oven; immediately press chocolate piece in center of each ball. Remove from cookie sheet to wire rack. Cool completley. Store in tightly covered container. About 48 cookies.




Deep Dark Fudge
Ingredients:
• 1-1/2 cups sugar
• 1 jar (7 oz.) marshmallow creme
• 1 can (5 oz.) evaporated milk(about 2/3 cup)
• 1/4 cup (1/2 stick) butter or margarine
• 2 cups (12-oz. pkg.) HERSHEY'S SPECIAL DARK Chocolate Chips
• 1/2 teaspoon vanilla extract
Directions:
1. Line 8- or 9-inch square pan with foil. Butter foil; set aside.

2. Combine sugar, marshmallow creme, evaporated milk and butter in heavy medium saucepan. Cook over medium heat, stirring constantly, to a full boil. Boil, stirring constantly, 5 minutes. Remove from heat; add chocolate chips and vanilla. Stir just until chips are melted; pour into prepared pan. Refrigerate 1 hour or until firm. Cut into squares. Store tightly covered in a cool, dry place. About 2-1/4 pounds fudge.



Kad sve zavrsim uslikacu moje kolacice i poslati vam slike da vidite kako izgledaju.
altijana is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2006., 17:43   #67
Ovako izgledaju ti kolacici...

http://www.fotorola.com/uploads/f6fd5a9473.jpg

http://www.fotorola.com/uploads/1bd80b6284.jpg
altijana is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2006., 20:27   #68
zar mi niko ne zeli pomoci... smrc, smrc..
altijana is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2006., 20:42   #69
ukratko
prvi su od kikiriki maslaca, ona čokolada u njima je gotovi proizvod, čokoladni bombončić koji kod nas nisu u prodaji
za drugi ti fali marshmallow creme, to kod nas ne buš nigdje našla, netko je pisao da ga je doma radio, možda se javi
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2006., 20:48   #70
ja pisala prije satak vremena al je post forum pojeo
a kako mi veceras uzasno sporo radi i zapinje ovaj forum tako mi se nije dalo ponavljat

uglavnom za prvi kolac, 4 od 6 sastojaka nema kod nas za kupit
a za drugi, osim ove kreme koju polly spominje treba ti i evaporated milk a ja ne znam jel tog ima kod nas
to je dehidrirano mlijeko kod kojeg je 60% vode uklonjeno ali to nije mlijeko u prahu

Zadnje uređivanje undercover : 22.12.2006. at 23:50.
undercover is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2006., 21:10   #71
nesto osvjezavajuce
cuvaju se u hladnjaku
rok trajanja ogranicen (odgovara roku trajanja mascarponea)
BAILEYS BOMBICE SA KOKOSOM
100 g bijele cokolade
50 g omeksalog maslaca
120 g mascarponea
10 piskota
4 zlice Baileysa
kokos
Otopite cokoladu. Sameljite piskote. Dobro izmiksajte sve sastojke da se povezu (osim kokosa). Ostavite u frizideru par sati dok se ne stegne. Formirajte male kuglice i uvaljajte ih u kokos.
undercover is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2006., 23:26   #72
Hvala polly.
altijana is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2006., 23:49   #73
undercover is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2006., 00:20   #74
Quote:
undercover kaže:
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2006., 18:32   #75
Vanilin kiflići


30 dkg brašna
10 dkg šećera
20 dkg margarina
2 žumanjka
10 dkg mljevenih lješnjaka
šećer u prahu i 1 vanilin šećer


Vanilin roščići


25 dkg brašna
12 dkg maslaca
10 dkg šećera
6 dkg mljevenih badema
2 vrećice vanilin šećera
1 jaje
šećer u prahu i 1 vanilin šećer



Vanilin kolačići

20 dkg maslaca
5 dkg šećera u prahu
2 vanilin šećera
25 dkg brašna
malo bjelanjka

maslac, šećer i vanilin šećer izmješati pjenasto. umješati bjelanjak i brašno. dobivenu smjesu staviti u vrećicu s ukrasnim tuljčićem, istisnuti smjesu oblikujući na tepsiji štapiće ili oblike po želji/mašti


Vanilin roščići s orasima

25 dkg brašna
10 dkg oraha
10 dkg šećera
15 dkg maslaca
1 jaje
1 žlica vrhnja
15 dkg mljevenog vanilin šećera

brašnu dodati mljevene orahe i šećer, razmrvljeni maslac, umješati jaje i vrhnje, zamjesiti glatko tijesto.





Breskve

tijesto:

50 dkg brašna
15 dkg margarina
2 jaja
20 dkg šećera
1 prašak za pecivo
malo kvasca razmutiti u malo mlijeka

ili


40 žlica brašna
1 šalica mlijeka
2 šalice šećera
1 vanilin šećer
1 dl ulja
1 mala žlica sode bikarbone
40 žlica brašna

izmiksati jaja sa šećerom i vanilin šećerom, postupno dodajući ulje, mlijeko i brašno pomiješano sa sodom bikarbonom. ostaviti 2 sata na hladnom, potom umješati ostalo brašno i od smjese oblikovati kuglice. peći na 160 C tako da ne porumene

krema:

mrvice od kolača
3 žlice mlijeka
3 žlice marmelade od marelica
20 dkg oraha
15 dkg margarina
2 žlice kakaa ili 5 dkg čokolade
mrvice od kolača


mrvice od tijesta pomiješati s mlijekom, rumom, marmeladom, mljevenim orasima, kakaom ili rastopljenom čokoladom i umućenim margarinom.


pečene kuglice s jedne strane izdubiti, puniti nadjevom, rubove namazati marmeladom i po dvije ljepiti zajedno. umočiti u sirup od jagoda ili malina ili borovnica ili po želji i uvaljati u šećer.




Bajadere - orasi

40 dkg šećera
8 žlica vode
15 dkg mljevenih oraha
15 dkg petit mljevenih keksa
13 dkg margarina
5 dkg čokolade za kuhanje
10 dkg mlječne čokolade

kuhati šećer sa vodom dok ne zavrije, dodati kekse, orahe i margarin. u polovicu smjese dodati čokoladu. omanju tepsiju namazati uljem. složiti smjesu jednu na drugu.glazuru, ukrašavanje po želji/mašti


Bajadere - kokos

40 dkg šećera
1 dcl vode
25 dkg petit mljevenih keksa
10 dkg kokosa
0.5 dcl ruma
5 dkg čokolade za kuhanje
10 dkg mlječne čokolade

isti postupak

Marcipan

25 dkg šećera
10 žlica vode
20 dkg margarina
15 dkg oraha
15 dkg mljevenih petit keksa
7 dkg čokolade
velika oblatna

šećer i vodu prokuhati, dodati margarin, orahe i kekse. smjesu podjeliti na dva djela, u jedan dio staviti čokoladu da se otopi. oblatnu rezati na 4 dijela i premazivati listove naizmjenice tamnom i svijetlom kremom. glazura po želji.


Kokos oblatne

premaz

10 bjelanjaka
35 dkg šećera
30 dkg kokosova brašna
1/2 praška za pecivo
5 žlica brašna
4 oblatne

bjelanjke istući u čvrst snijeg. dodati šećer i mješati dok se ne otopi, zatim dodati kokosovo brašno i prašak za pecivo. svaku oblatnu posebno premazati i sušiti na 100 C


krema

10 žumanjaka
35 dkg šećera
10 dkg čokolade
30 dkg margarina

žumanjke i šećer u prahu istući na pari, u vrlo gusto dodati čokoladu. u ohlađeno dodati pjenasto izrađeni margarin
kremom ljepiti osušene oblatne.



Oblatne s keksima

krema

4 jaja
3 rebra čokolade
15 dkg šećera
35 dkg margarina

šećer i jaja pjenasto umutiti i gusto tući na pari. dodati čokoladu i još malo kuhati. mlakoj kremi dodati margarin i sve dobro izraditi mikserom.


sastojci

1 omot oblatni
1 kutija peti keksa
0.5 dl ruma
2-3 dl crne kuhane kave

oblatnu premazati s malo kreme, na kremu složiti kekse namočene u mješavini ruma i crne kave, premazati kremom, poklopiti oblatnom i slagati redom.
glazura po želji.



Bećar kocke

krema I

25 dkg smokava
10 dkg groždjica
15 dkg šećera u prahu
2 žlice pekmeza
kora i sok od jedne naranče

mljevene smokve, groždjice i naranču pomiješati sa pekmezom i šećerom. kremom premazati jednu oblatnu i prekriti drugom oblatnom.



krema II


25 dkr oraha
25 dkg šećera u prahu
1 dl mijeka
1 žlica ruma

mljevene orahe i šećer preliti kipućim mlijekom i rumom. ohladiti, kremom premazati drugu oblatnu i prekriti trećom.


krema III

4 žumanjka
15 dkg šećera u prahu
sok od limuna
15 dkg margarina


žumanjke i šećer kuhati na pari, u ohladjeno dodati izmiksani margarin i sok od limuna. prekriti četvrtom oblatnom. glazura po želji.





Rafaelo I

1 dl vode
25 dkg šećera
25 dkg margarina
25 dkg mlijeka u prahu
cca 10 dkg badema/lješnjaka


šećer prokuhati s vodom, maknuti s peći pa miješajući postupno dodati mlijeko u prahu i margarin. smjesu staviti u hladnjak oko 1 sat. žlicom vaditi smjesu, oblikovati kuglice tako da im se u sredinu utisne badem/lješnjak, uvaljati u kokos, čokoladne mrvice ili po želji.


Rafaelo II


25 dkg šećera
2 dl vode
40 dkg mlijeka u prahu
20 dkg margarina
cca 30 dkg kokosa
cca 10 dkg badema/lješnjaka

šećer prokuhati s vodom, maknuti s peći pa miješajući postupno dodati kokos, mlijeko u prahu i margarin. smjesu staviti u hladnjak oko 1 sat. žlicom vaditi smjesu, oblikovati kuglice tako da im se u sredinu utisne badem/lješnjak, uvaljati u kokos, čokoladne mrvice ili po želji.



Voćne kuglice

20 dkg smokava
20 dkg grožđica
10 dkg datulja
20 dkg šećera
25 dkg mljevenih lješnjaka
cca 1 dl vode

kuhati šećer i vodu, dodati mljeveno voće i lješnjake i skuhati u čvrstu masu. još toplu oblikovati rukama u kuglice, svaku kuglicu uvaljati u šećer.




Voćna salama

15 dkg šećera u prahu i dva žumanjka mutiti na blagoj vatri dok se šećer ne istopi. skinuti s vatre i dodati 15 dkg mljevenih oraha, 15 dkg mljevenih smokava i 15 dkg mljevenih keksi. izmješati, dodati žlicu marmelade i sok od naranče ili limuna. oblikovati u salamu.




Kuglice s rumom


izmješati masu od 20 dkg ribane čokolade, 20 dkg mljevenih lješnjaka i 2 vanilin šećera. dodati dva bjelanjka, 3 velike žlice ruma i 2 žlice vode. od mase oblikovati kuglice, uvaljati ih u čokoladne mrvice ili ribanu čokoladu.


Kuglice od smokava I

25 dkg mljevenih smokava izmiješati s 2 žlice šećera u prahu, 4 dkg mljevenih oraha, naribanom narančinom korom i jednim bjelanjkom. oblikovati kuglice i uvaljati u šećeru.



Kuglice od smokava II


50 dkg smokava izmješati sa 30 dkg šećera, sokom i korom od jedne naranče, dodamo 8 dkg mljevenih oraha i nekoliko žlica ruma. oblikovati kuglice, uvaljati u naribanu čokoladu.
Kamaya is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2006., 19:52   #76
može jedan savjet?

pravila sam orah štangice, sve je izgledalo super i onda sam pogriješila pečenje, valjda je bila prevruća pećnica pa mi se prvo rastopila glazura, a onda su se štangice previše stvrdnule pa zaista nisu bile jestive

može li mi netko reći kako se peku ti kolači s glazurom, please?
mayabela is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2006., 11:23   #77
meni baš nije jasno to s glazurom? pa glazura se stavlja na pečen kolač/keks, ona sam ne bi smjela pod temperaturu, ne? istina, ne znam o kom se kolaču radi i kakvoj glazuri, ali generalno ja to tak radim.
Ljelja is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2006., 11:48   #78
to je ono s bjelanjcima?

više sušiš nego pečeš, na 100 stupnjeva maximalno
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2006., 12:04   #79
Moram se pojadati.
Dosta mi je kolača!

Ispekla cijelu hrpu,nismo pojeli gotovo ništa,a bili i rodbina i prijatelji.(Švalerova oka,Domaći keksi,Štolver štange,Studenski kolač,Išleri,Nepečena rolada o kokosa,Kućni prijatelj,Pita od oraha,Pita od sira,Fiškali,Mađarica,Voćna bomba-nju smo pojeli do kraja).

Prezasićeni smo!Prelazim na kiselo zelje!
gven_s is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2006., 18:55   #80
je polly, to je ono s bjelanjcima! treba se ispeči a ostati bijelo koliko sam ja shvatila

znači, dovoljno je na 100..hvala hvala!
mayabela is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:10.