Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.12.2012., 11:58   #101
Quote:
peropopero kaže: Pogledaj post
Kako ja ili bilo tko može znati koja je stvarna cijena nečega? Ista stvar, identična u Kini, Vijetnamu ili gdje se već ne proizvodi košta 10 a u USA košta 500. Kako da netko zna koja ja stvarna cijena? Odi u Lidl i pogledaj cijenu nekog njemačkog mlijeka pa ćeš vidjeti da je tako.

Bio sam u Turskoj. ...Tako carina može sve koji dolaze avionima iz Turske oguliti do kože jer su puni fejkova iako to nisu fejkovi nego se tamo proizvode za cijeli svijet a ljudi mogu najebati iako nisu nimalo krivi.
Pošto ne znaš cijenu to je tvoj problem kao kupca.U Lidlu nije razlika 1:50 nego manja a mlijeko nije krivotvoreno.Ne radi se o robi koja je negdje proizvedena nego o krivotvorenoj robi koja ima daleko manju cijenu od originala.

Carina više radi na paketima nego kod pregleda avionom,autom,vlakom....
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2012., 13:23   #102
sivkiću odvjetnik zastupa nositelja prava...
Uglavnom, sad sam se upravo vratio iz Carine na pošti... imao sam jako ugodan razgovor sa službenicom koja mi je odgovorila na sva pitanja i zbilja je bila jako ljubazna... mišljenja sam da mi je zapravo rekla najviše informacija koje sam trebao vezano za moje neznanje... s te strane ponovo mogu ustvrdidti da je Carina napravila sve po propisu i zakonu... tu nemam više dilema.
S druge strane i dalje mislim da je zakon o intelektualnom vlasništvu i njemu sukladni zakoni nisu stvoreni za zaštiti krejnjeg kupca nego različitih interesa i tu se treba boriti kako se ne bi doveli u situaciju da se bojimo kupovati preko neta, već da se ta problematika regulira na jedan drugačiji način kako bi zaštitila krajnjeg kupca.
Što se tiče samog predmetnog spisa, teško je za vjerovati da se pogreška u smislu 1 ili 2 predemta uopće dogodila, jer su jasne tablice u čija polja je sve fino i uredno upisano, a da se pogreška dogodila više puta, na više osoba, to je još teže vjerovati. No oko toga moram vidjeti što se točno da još poduzeti.
Ono što mi je zbilja teško za prihvatiti, a što je činjenica, je to da ulaskom u EU će se desiti još gore stvari.
Dakle, kako se u EU zakonima i raznim uredbama štite veći brandovi te naravno sama kupovina unutar EU granice, mnogi će doći u nezavidnu poziciju, upravo zbog neznanja. Upravo to neznanje će poprilično puno koštati i to građane RH koji su navikli na bilo kakvu vrst kupnje preko web servisa, čiji prodavatelji se nalaze izvan granica EU.
Obzirom da sam informatičar po struci, ne vjerujem da ne postoje bolja rješenja i da krajem 2012 ta bolja rješenja nisu vidljiva, ali se treba za njih boriti ili ih izmisliti, inače ćemo djecu u škole upisivati preko neta, ali zbog nesigurnosti nećemo moći kupovati preko neta, što ne možemo na neki način već i sad.
Sada razmišljam da se vratim na ono od prije 20-tak godina, pa fino da bi uopće mogao preživjeti, organiziram sebi 1 ili 2 puta mjesečni odlazak u Trst, sa popisom svih sitnica koje mi trebaju, a neću na njih platiti 2-3 puta veću cjenu u RH. Uglavnom, jasna je stvar, ne štedi se na velikim stvarima već na sitnicama, koje sam do sada kupovao na ebayu. Vraćam se u prošlost ;-)

Zadnje uređivanje ttutek : 05.12.2012. at 14:48.
ttutek is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2012., 13:53   #103
Quote:
ttutek kaže: Pogledaj post
tu je ekipa poprilično podjeljena isto... neki tvrde da cijena nije jedini pokazatelj da se radi o krivotvorini
Cijena nije nikakav pokazatelj krivotvorine. Krivotvorinu ne procjenjuju carinici već ovlaštene osobe koje angažiraju odvjetnička društva s punomoći proizvođača koji imaju zaštićen žig u RH.

Quote:
ttutek kaže: Pogledaj post
Kad mi onda neko krene sa spikom da je to normalno i uredu, onda se zbilja sramim što živim u istoj državi s takvom osobom
Da, to je normalno u svim uređenim zemljama.
To kako ćeš i na koji način trošiti tvoj novac to je tvoj problem. No uvesti to u RH više nije samo tvoj problem.
Old Iggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2012., 14:13   #104
Šta je konkretno s SD karticama? SVE izgledaju isto jer moraju izgledati isto da ih se može ugurati na predviđeno mjesto. Je li to kršenje nekakvog patenta kojim je nekomu mulcu netko genijalan dozvolio da zaštiti oblik SD kartice. Posljedice takvog priznavanja oblika smo imali prilike i još uvijek imamo prilike gledati zbog tužbe Samsung/gejfon gdje je netko pametan dopustio zaštitu nakakvog oblika.
Otkud ja kod kupovine SD kartice znam da je marka "žbrlj" nekakva zaštićena u EU ali u RH nitko nije čuo za nju pa me odrape kao ttuteka. Ako je to nekome normalno onda ga treba pod ledinu/na lomaču jer tako nije razmišljala/kažnjavala ni crkva u doba najveće inkvizicije.

Imaju li ovlaštene osobe koje angažiraju odvjetnička društva s punomoći proizvođača koji imaju zaštićen žig u RH interes da sve proglašavaju krivotvorinom kako bi raju natjerali da kupuje u RH po višestrukim cijenama? Nemojte mi sada reći da nemaju i da su oni sveznalice kada se eto, sudski vještaci već godinama ne mogu složiti tko je zapalio ljude na Kornatima i svatko tvrdi svoje. Kakvi su to onda vještaci? A ovi vještaci odvjetnika imaju utekakvog interesa.

I konačno, gdje je u tome svemu presumpcija nevinosti propisana ustavom?
peropopero is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 05.12.2012., 14:44   #105
Quote:
peropopero kaže: Pogledaj post
Šta je konkretno s SD karticama?
Brkaš termine. SD je standard, to nema problema. Problem je ako na njoj piše Sony, a nije Sony već je neki nepoznati proizvođač napisao Sony na njoj.

Krajnji kupac se može zaštititi od problema kupujući opremu na autoriziranim lokacijama.

Quote:
ttutek kaže: Pogledaj post
Interes države jest u tome da se kupuje u RH-a kako bi očuvali radna mjesta javne uprave. Obzirom da su porezi veliki, marže trgovaca još veće, jednostavno je zaključiti koliko se isplati kupovati u RH. Ukoliko ipak odlučiš da ne kupiš u RH jer ti je preskupo, onda tu postoje zakoni koji će "zaštititi" građanstvo od uvoznika krivotvorine, bez obzira da li se radi o tome da je taj uvoznik prevaren ili je naručio 2,3,4 ili 5 komada kako bi dalje prodao na njuškalu ili podjelio rođacima. Point je da prava zaštita pojedinca kupca ne postoji ukoliko je predmet kupljen u Kini iako svi vole reći kako imamo s Kinom jako dobre odnose i da ti odnosi trebaju postati puno bolji.
Opet brkaš termine. Možeš slobodno kupovati vani (pa i u Kini), bez ikakvih problema. Ali ne možeš uvesti krivotvorine.
Tako možeš jeftinije proći i kad kupuješ originale.
Old Iggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2012., 15:07   #106
Quote:
Old Iggy kaže: Pogledaj post
Brkaš termine. SD je standard, to nema problema. Problem je ako na njoj piše Sony, a nije Sony već je neki nepoznati proizvođač napisao Sony na njoj.

Krajnji kupac se može zaštititi od problema kupujući opremu na autoriziranim lokacijama.



Opet brkaš termine. Možeš slobodno kupovati vani (pa i u Kini), bez ikakvih problema. Ali ne možeš uvesti krivotvorine.
Tako možeš jeftinije proći i kad kupuješ originale.
jasno, da da zato sada kad gledam neku igračku za nećaka, gledam u kartone, ceduljice i cijeli oglas pročitam 2,3 puta da vidim što piše i da li imaju kakav zaštičeni žig... i na kraju ne kupim jer nikad se ne zna u što će mi prodavač zamotati to...neću kupiti niti tu.. možda mu na kraju sam napravim šibu za SV Nikolu, a do Božića odem u Trst... pored toga, jasno mi je da ako kupim neku Microsoftovu web kameru u SAD-u, koje nema ovdje za 20$ da je velika vjerovatnost da ću kupiti orginal, ali ipak pitam 2 puta prodavača da li je 100% sigurno orginal... i opet on može reći da je, ali mi poslati krivotvorinu i jbg ja sam kriv i onda plati sine
Na kraju, veliki proizvođaći koji imaju zaštićenu masu žigova bi trebali povesti borbu sa prodavačima i proizvođačima krivotvorina, gdje realno problem i nastaje. Ovako se ne suzbija uzrok, nego se rješava nuspojava
ttutek is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2012., 15:12   #107
Quote:
ttutek kaže: Pogledaj post
i opet on može reći da je, ali mi poslati krivotvorinu i jbg ja sam kriv i onda plati sine
Točno, zato treba kupovati na odgovarajućim mjestima. Ebay to nije.

Quote:
ttutek kaže: Pogledaj post
Na kraju, veliki proizvođaći koji imaju zaštićenu masu žigova bi trebali povesti borbu sa prodavačima i proizvođačima krivotvorina, gdje realno problem i nastaje. Ovako se ne suzbija uzrok, nego se rješava nuspojava
I bore se. I to nije nuspojava već pravi uzrok. Kupovina marke za malu lovu.
Old Iggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2012., 15:19   #108
Thumbs up

Quote:
Old Iggy kaže: Pogledaj post
Točno, zato treba kupovati na odgovarajućim mjestima. Ebay to nije.



I bore se. I to nije nuspojava već pravi uzrok. Kupovina marke za malu lovu.
komentar... za ovo nisam znao dok nisam bio upućen
http://stores.ebay.com/official-sony...=p3286.c0.m567

i opet ti koji kažeš da se za malu lovu ne može odrediti je li krivotvorina ili nije, u raspravi kad ti odgovara, upotrijebiš to što si rekao da nije... probaj biti vjerodostojniji ;-) naravno, ako možeš.

Zadnje uređivanje ttutek : 05.12.2012. at 15:34.
ttutek is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2012., 15:45   #109
nego meni nekako izgleda kako je ebay jedna ogromna tržnica, između ostalog gdje možeš kupiti brand i svakakve proizvode, a onda se tu pored branda nađe neki švercer koji prodaje krivotvorine i te krivotvorine javno prodaje pored trgovine od nekog branda... a onda ti, jer si prevaren kupiš od tog švercera krivotvorinu jer te je navukao, niskom cijenom, besplatnom dostavom, reklamiranjem tog proizvoda kao 100% vjerodostojnog, a na izlazu te čeka kontrola koju ne možeš proći jer imaš krivotvorinu i moraš snositi odgovornost za svoju kupnju. E pa sad da je to moguće, očito da je, ali da je uredu da ti snosiš posljedice ili taj švercer to je ono što me brine u kojem već ono 21.st??? Tko bi na takvoj tržnici da ona postoji u RH bio odgovoran? Naravno ti imaš račun i kupio si taj proizvod u dućanu, ali ne od tog branda... onda pogledaš malo situaciju u našim registriranim trgovačkim društvima i skontaš da zapravo tamo i je slična stvar kao ovdje gore napisana.
ttutek is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2012., 16:26   #110
Quote:
ttutek kaže: Pogledaj post
komentar... za ovo nisam znao dok nisam bio upućen
http://stores.ebay.com/official-sony...=p3286.c0.m567

i opet ti koji kažeš da se za malu lovu ne može odrediti je li krivotvorina ili nije, u raspravi kad ti odgovara, upotrijebiš to što si rekao da nije... probaj biti vjerodostojniji ;-) naravno, ako možeš.
Pa ne vidim tu "nekavu malu lovu". I opet, cijena nije bitna niti se uzima kao element u procjeni "ispravnosti" robe.

Ako Sony dogovori s Ebayom svoju trgovinu kroz Ebay, to je jamstvo porijekla robe. Ako neki kinez kaže da prodaje Sony "nešto", ti nije nikakvo jamstvo.

Quote:
ttutek kaže: Pogledaj post
nego meni nekako izgleda kako je ebay jedna ogromna tržnica, između ostalog gdje možeš kupiti brand i svakakve proizvode, a onda se tu pored branda nađe neki švercer koji prodaje krivotvorine i te krivotvorine javno prodaje pored trgovine od nekog branda... a onda ti, jer si prevaren kupiš od tog švercera krivotvorinu jer te je navukao, niskom cijenom, besplatnom dostavom, reklamiranjem tog proizvoda kao 100% vjerodostojnog, a na izlazu te čeka kontrola koju ne možeš proći jer imaš krivotvorinu i moraš snositi odgovornost za svoju kupnju. E pa sad da je to moguće, očito da je, ali da je uredu da ti snosiš posljedice ili taj švercer to je ono što me brine u kojem već ono 21.st???
Naravno da je u redu i naravno da je Ebay točno to, velika tržnica.

Quote:
ttutek kaže: Pogledaj post
Tko bi na takvoj tržnici da ona postoji u RH bio odgovoran? Naravno ti imaš račun i kupio si taj proizvod u dućanu, ali ne od tog branda... onda pogledaš malo situaciju u našim registriranim trgovačkim društvima i skontaš da zapravo tamo i je slična stvar kao ovdje gore napisana.
Može ona biti prodavana bez ikakvog problema ako ne krži zakon o žigu.
Old Iggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2012., 16:28   #111
Quote:
Old Iggy kaže: Pogledaj post

I bore se. I to nije nuspojava već pravi uzrok. Kupovina marke za malu lovu.
Evo, pa tu je spominješ

A ja sam mislio da je SONY-ju u interesu da pored njega ne prodaje i neki švercer... upravo od tuda i dolazi ona teza koju sam naveo "to je isto kao da te proizvođač automobila pozove da kupiš na toj tržnici njegov auto, a onda ti neki švercer na toj tržnici "legalno" proda ukraden auto".. ne vidim kako to može biti u interesu sony-ja, ebaya, a kamoli krajnjeg kupca.
Ono što je zapravo još veći problem, je to što je zainteresiranost kupaca na internetu sve veća i veća... osobito u RH... ako je ovakav način kakav mi trenutno imamo rješenje, onda to realno predstavlja ogroman problem za građane RH, a sigurno će se to zapravo tek i pokazati. Najgore je to što pored toga imamo i masu većih problema, s kojima će se prilikom suočavanja građani tek upoznati, a onda tko zna što će se sve još desiti.

Zadnje uređivanje ttutek : 05.12.2012. at 16:39.
ttutek is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2012., 16:38   #112
Quote:
ttutek kaže: Pogledaj post
Evo, pa tu je spominješ

Quote:
ttutek kaže: Pogledaj post
A ja sam mislio da je SONY-ju u interesu da pored njega ne prodaje i neki švercer... upravo od tuda i dolazi ona teza koju sam naveo "to je isto kao da te proizvođač automobila pozove da kupiš na toj tržnici njegov auto, a onda ti neki švercer na toj tržnici "legalno" proda ukraden auto".. ne vidim kako to može biti u interesu sony-ja, ebaya, a kamoli krajnjeg kupca
Sony ima interes prodavanja bilo gdje i na bilo koji način i ne može utjecati na Ebay što će i kako on raditi. No može oglasiti svoje produkte na istom mjestu.

Da li zastupnik bilo kojeg vozila može prodavati iste na Jakuševcu? Može. Da li pored njega može biti netko tko prodaje isto takvo, ali ukradeno vozilo? Naravno da može. Jedina razlika vidljiva na prvi pogled je cijena.
Old Iggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2012., 16:51   #113
Quote:
Old Iggy kaže: Pogledaj post

Može ona biti prodavana bez ikakvog problema ako ne krži zakon o žigu.
a što sa zakonom o industrijskom obilježju... imaš situaciju da moj prijatelj ode fino u elipso i kupi identičan kontroler za 83 kn... nasmije mi se i kaže eto vidiš... može se

uostalom ti kontroleri su potrošni materijal... eto ovaj moj koji je došao sa PS3 već ne radi poslije par mjeseci... to je svakome tko je ikad probao igrati PS jasno... i kako se otpočetka vidi kako ja niti nisam kupovao brand već noname kontroler, koji je imao na svome pakiranju natpis "DUALSHOCK", sam ja na neki način, obilježen kao kupovatelj krivotvorine iako mi apsolutno to nije bilo nit na kraj pameti, a uostalom u tužbi između SIXASISA i SONY-ja se govori od DUALSHOCKU kao tehnologiji. Otprilike ti je tu i poveznica sa SD karticom.
Da je američka vojska kojim slučajem odlučila zaštititi Internet (ARPANET) kao žig mi ga danas ne bi u tom smislu smjeli koristiti, već bi danas koristili širokopojasnu mrežu.
Isto tako kinezi doskočili tome pa prodaju kontrolere koji ne izgledaju kao SONY-jev, ali imaju sve njegove funkcije, a na pakiranju ti umjesto dualshock piše "DOUBLE SHOCK" Sve to naravno nisam znao prije nego sam kupio, ovaj po meni, koban kontroler.

Zadnje uređivanje ttutek : 05.12.2012. at 16:57.
ttutek is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2012., 16:57   #114
Quote:
ttutek kaže: Pogledaj post
a što sa zakonom o industrijskom obilježju... imaš situaciju da moj prijatelj ode fino u elipso i kupi identičan kontroler za 83 kn... nasmije mi se i kaže eto vidiš... može se
Naravno da može. Sve što na tom kontroleru ne smije biti jest oznake ili neki drugi element koji je Sony zaštitio u RH (Sony, PlayStation, DualShock...).
Quote:
ttutek kaže: Pogledaj post
uostalom ti kontroleri su potrošni materijal... eto ovaj moj koji je došao sa PS3 već ne radi poslije par mjeseci... to je svakome tko je ikad probao igrati PS jasno... i kako se otpočetka vidi kako ja niti nisam kupovao brand već noname kontroler, koji je imao na svome pakiranju natpis "DUALSHOCK", sam ja na neki način, obilježen kao kupovatelj krivotvorine iako mi apsolutno to nije bilo nit na kraj pameti, a uostalom u tužbi između SIXASISA i SONY-ja se govori od DUALSHOCKU kao tehnologiji. Otprilike ti je tu i poveznica sa SD karticom.
Ako se ne varam DualShock je kod nas zaštićeno ime i tu je upravo problem. SD nije jer je to tehnološki standard. Da si kupio SD s natpisom Sony, a nije proizvedeno od strane Sonyja onda je problem.
Old Iggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2012., 17:13   #115
Quote:
Old Iggy kaže: Pogledaj post
Naravno da može. Sve što na tom kontroleru ne smije biti jest oznake ili neki drugi element koji je Sony zaštitio u RH (Sony, PlayStation, DualShock...).

Ako se ne varam DualShock je kod nas zaštićeno ime i tu je upravo problem. SD nije jer je to tehnološki standard. Da si kupio SD s natpisom Sony, a nije proizvedeno od strane Sonyja onda je problem.
Da, upravo o tome govorim Radi se o tehnologiji koju je tako nazvao SONY i tu rječ su zaštitili. U principu svi kontroleri koji imaju u dva motorića koji proizvode vibraciju koriste identičnu tehnologiju, ali je nesmiju zvati "DUAL SHOCK" jer bi inače kršili povredu prava na žig.
Ali evo još jedne sjajne situacije... u SAD-u DUALSHOCK ima dvostruku zaštitu Uvezeš takav kontroler i tuži te i SONY i YAMAHA
http://tess2.uspto.gov/bin/showfield...005:2zz1ne.4.3

ovo je naravno šala jer se radi o motronim saonicama ako sam dobro shvatio...

Zadnje uređivanje ttutek : 05.12.2012. at 17:22.
ttutek is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2012., 17:52   #116
Zar nisi napisao da je prošlo razdoblje u kojem vrijedi njihov patent?
peropopero is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2012., 19:33   #117
Quote:
peropopero kaže: Pogledaj post
Zar nisi napisao da je prošlo razdoblje u kojem vrijedi njihov patent?
Pa ako sam ispravno skužio:
http://www.dziv.hr/digitallibrary/ob...spis=D20060178
po Zakonu o industrijskom dizajnu
članak 16.
Zaštita industrijskoga dizajna traje pet godina računajući od datuma podnošenja prijave industrijskoga dizajna.

navodno se to produžuje na pet godina, ali eto po DZIV-u se vidi kad je podnesen zahtjev i da se izračunati kad je istekla zaštita ukoliko nije produžena. Pa eto, čak i piše:
(Podnesen zahtjev za proglašenje rješenja o priznanju industrijskoga obličja/industrijskoga dizajna ništavim)
ako sam dobro shvatio to više ne vrijedi.
Možda sam opet pobrkao stvari, ali eto.
E a za "DUAL SHOCK" to vrijedi u Zakonu o zaštiti žiga... uglavnom imaš toga koliko hoćeš. Pravo je iznenađenje koliko toga je registrirano i zaštićeno. Da bi bio siguran kod kupnje noname proizvoda onda ne smije pisat skoro ništa... ustvari to je najbolje jer onda nemaš problem, ali ukoliko piše išta na proizvodu ili njegovom pakiranju, treba vidjet u bazi DZIV-a je li to registrirano i ako je nikako kupiti na webu pa uvoziti, već radije otići u trgovačko društvo u RH i onda to kupiti tamo (iako nisam siguran i da je to dozvoljeno)... tu je moja greška.
Zato treba znati... ima par zakona za zaštitu intelektualnog vlasništva i ima mali milijon registriranih žigova, industrijskih dizajna, patenata itd.. Dakle, nabavit knjižicu i ić u shoping ili pored ebaya imat otvoren dziv i za sve živo što piše na proizvodu, etiketi ili pakiranju provjeravati u bazi... na kraju izgubiš volju za kupnju, ali se valjda isplati. Valjda ćemo se naviknut na taj način kupovine kako bi se zaštitili

Zadnje uređivanje ttutek : 05.12.2012. at 19:45.
ttutek is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2012., 08:22   #118
Quote:
ttutek kaže: Pogledaj post
Uglavnom, sad sam se upravo vratio iz Carine na pošti... imao sam jako ugodan razgovor sa službenicom koja mi je odgovorila na sva pitanja i zbilja je bila jako ljubazna... mišljenja sam da mi je zapravo rekla najviše informacija koje sam trebao vezano za moje neznanje... s te strane ponovo mogu ustvrdidti da je Carina napravila sve po propisu i zakonu... tu nemam više dilema.

Što se tiče samog predmetnog spisa, teško je za vjerovati da se pogreška u smislu 1 ili 2 predemta uopće dogodila, jer su jasne tablice u čija polja je sve fino i uredno upisano, a da se pogreška dogodila više puta, na više osoba, to je još teže vjerovati.
A da si odmah išao osobno kod carine sve si mogao brže i lakše riješit.Mail je 21 stoljeće ali nikad ne vrijedi kao osobna prisutnost s obzirom da nekima vrijedi najviše za primanje/slanje raznoraznih filmića.

Pogreška se dogodila jer je prvi krivo napisao a ostali samo prepisuju.I Carina spada u birokraciju.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2012., 11:38   #119
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
A da si odmah išao osobno kod carine sve si mogao brže i lakše riješit.Mail je 21 stoljeće ali nikad ne vrijedi kao osobna prisutnost s obzirom da nekima vrijedi najviše za primanje/slanje raznoraznih filmića.

Pogreška se dogodila jer je prvi krivo napisao a ostali samo prepisuju.I Carina spada u birokraciju.
Najvjerovatnije si u pravu... no opet Carina pri pošti radi od 8-13 pa treba se organizirat i otić tamo... na mailove se ljudi osjećaju kao da nije potrebno odgovoriti, dok kad šalješ službeno s povratnicom, svi uredno odgovaraju u što kraćem vremenu.
Uglavnom, nije greška nastala kod prvog... jer je prva carina pri pošti tu u RI... njima su svi papiri uredni... pogledao sam i sporni predmet... sve štima... fini uredni dokumenti sa urednim tablicama gdje sve vidljivo piše.
Pogreška je nastala vjerovatno u Carinskoj upravi... kako? pojma nemam... možda bi trebao i tu tražit očitovanje od njih, ali od toga vjerovatno ništa... mogao bi samo dobit objašnjenje kako se pogreške dešavaju... to što je pogreška dovela do većeg troška po mene ne igra nikakvu ulogu za njih.
S druge strane, mišljenja sam da ipak postoji blanas u životu... nekoga si zakinuo, s druge strane će se već tebi vratiti... tako to obično bude.
Ono što mi još uvijek nije jasno je to sa odvjetnikom koji zastupa nositelja prava... ako mi je slao nagodbu sa krivim podatkom, a prije nego što je slao je obavio uvid u predmet u Carini pri pošti, onda to ne mogu prihvatiti kao vjerodostojno... dakle, ja sam pogledao te papire i obzirom na njihovu urednost, nemoguće mi je prihvatiti da je ponovo nastala pogreška... Pogreška koliko sam ja shvatio stoji jedino u 1. Rješenju izdanom od strane Carinske uprave.. niti na jednom drugom papiru kojeg sam ja imao prilike vidjeti... no to ću morati sam pitati odvjetnika, kako je to moguće.
Ono što je po meni zabrinjavajuće je to da su građanske udruge slabo zainteresirane za rješavanje ovakvog problema... vjerovatno će se početi zanimati za to kada se još par puta desi nevjerovatna situacija, pogreške i kad još dosta ljudi ostane bez para samo zato jer nisu vidjeli da kupuju krivo zamotani proizvod... ali kako se kaže, za prave stvari nikad nije kasno... u svakom slučaju ja ću nastaviti na nekin način raditi na takvim slučajevima, ako ništa davati ću podršku koliko mogu dok se to ne promijeni.
Pa eto na svome primjeru sam bar dio javnosti upoznao sa situacijom u koju se mogu dovesti zbog neznanja, a obzirom da sam dosta toga ciljano radio rezultati su već sad vidljivi na samom Internetu prilikom pretrage specifičnog sadržaja. Ja sam vidio problem, znam kako ga se može otprilike rješiti samo nisam siguran da znam koja udruga bi to pokrenula na sebe.
Udruga potrošač kako se čini nije zainteresirana ili ne redovito gleda mailove, tako da ću im se morati obratiti regularnim putem i tražiti i njihovo očitovanje. U svakom slučaju, čak da ja i prestanem sa ikakvim komentarima i akcijama, priča o tome će se sigurno nastaviti
ttutek is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2012., 14:29   #120
zna li itko koliko točno košta samo uništavanje predmeta u firmama osposobljenim za tu namjenu?
ima li carinarnica kakvih troškova prilikom uništavanja predmeta?
koliki je ukupni trošak uništavanja, bez troškova nositelja prava?
prilikom primanja rješenja o privremenom zadržavanju robe zbog sumnje da se radi o krivotvorini, da li vlasnik predmeta može sam poslati zahtjev Carinskoj upravi za uništenje robe pod carinskim nadzorom ili to mora isključivo dogovoriti s nositeljem prava?

Ukoliko postignem vansudsku nagodbu, navodno bi ja trebao poslati Zahtjev za uništenjem predmeta Carini... U Carinskom zakonu u članku 185. stoji da se roba može uništiti, ali tim zakonom ne vidim tko sve može zatražiti uništenje te robe. S druge strane u Uredbi o provedbi carinskih mjera u vezi s robom za koju postoji sumnja da povrjeđuje određena prava intelektualnog vlasništva, vidljivo je da zapravo samo nositelj prava može zatražiti uništenje spornog predmeta. Sad mi na kraju nije jasno, zašto uredbom nije omogućeno uništavanje predmeta od strane vlasnika/uvoznika spornog predmeta... Naime, mene Carinska uprava obavještava da sam uvezao moguću krivotvorinu, ali ja sam ne mogu zatražiti njeno uništavanje, bar po onome što piše u rješenju. Mogu se samo žaliti ili pisati prigovor na to rješenje Postavlja se pitanje što ako i ja sam želim da se predmet uništi i za to ne trebam nikakvu nagodbu sa odvjetničkim društvom već shvativši da se nalazim u prekršaju naspram nositelja prava nemam mogućnosti sam predati zahtjev za uništenje, već moram platiti odvjetničkom društvu da oni daju predmet uništiti... nit tu mi baš sve ne štima
Zanima me isto tako, što bi se dogodilo da, nakon što sam primio rješenje o privremenom zadržavanju robe, a prije nego sam dobio ikakav poziv za uništavanje od odvjetničkog društva (nositelja prava), ja sam umjesto da pošaljem žalbu ili prigovor, pošaljem zahtjev za uništenje robe pod carinskim nadzorom???
teza nije u suprotnosti sa zakonom, možda samo sa uredbom ili možda u uredbi namjerno nije definirana ta mogućnost!

Zadnje uređivanje Katrin : 10.12.2012. at 18:50.
ttutek is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:18.