Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.11.2012., 00:43   #2821
Hebem mu, kad čitam ta naša prezimena i koliko ih ima, pitam se pitanje , jesu li Hrvati narod sa najviše prezimena na svijetu ? ima nas svega 4.4 miljuna u Hrvatskoj, a imamo valjda 3 miljuna razlicitih prezimena ono hehe...pretpostavljam da ako nismo rekorderi, sigurno smo u svjetskom vrhu po tom pitanju.

Ko bi otkrio potpuno podrijetlo Hrvata nakon svog tog tisućljetnog mješanja na ovim prostorima taj bi fakat bio umjetnik.

Jer mnoga prezimena u RH su toliko razlicita da toga nema nigdje. U Germanskim plemenima imaš većinom sve na tu germansku foru kod skandinavaca je uvijek neki SON završetak kao kod nas VIĆ i većina ih je tako neki SON, SEN itd, kod Nijemaca ima puno prezimena ali su sva ona njihova čudna sa točkicama i takvim spikama.

A kod nas bi najlogičnije bilo zakljucit neko podrijetlo i napravit pravu analizu nacije da se recimo 80% nas barem preziva ko ja na VIĆ ili IĆ ili pak NENKO ko kod Rusa.

A kod nas imaš i bujana, i kujana i bureka i štapića i vlasišta i pičića i morajuvića i karavića i dizela i benzina itd...majke ti...
Sd.Kfz.Panther is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2012., 11:59   #2822
Quote:
Sd.Kfz.Panther kaže: Pogledaj post
Hebem mu, kad čitam ta naša prezimena i koliko ih ima, pitam se pitanje , jesu li Hrvati narod sa najviše prezimena na svijetu ? ima nas svega 4.4 miljuna u Hrvatskoj, a imamo valjda 3 miljuna razlicitih prezimena ono hehe...pretpostavljam da ako nismo rekorderi, sigurno smo u svjetskom vrhu po tom pitanju.

Ko bi otkrio potpuno podrijetlo Hrvata nakon svog tog tisućljetnog mješanja na ovim prostorima taj bi fakat bio umjetnik.

Jer mnoga prezimena u RH su toliko razlicita da toga nema nigdje. U Germanskim plemenima imaš većinom sve na tu germansku foru kod skandinavaca je uvijek neki SON završetak kao kod nas VIĆ i većina ih je tako neki SON, SEN itd, kod Nijemaca ima puno prezimena ali su sva ona njihova čudna sa točkicama i takvim spikama.

A kod nas bi najlogičnije bilo zakljucit neko podrijetlo i napravit pravu analizu nacije da se recimo 80% nas barem preziva ko ja na VIĆ ili IĆ ili pak NENKO ko kod Rusa.

A kod nas imaš i bujana, i kujana i bureka i štapića i vlasišta i pičića i morajuvića i karavića i dizela i benzina itd...majke ti...
Tu si potpuno u pravu! Pogledaj telefonske imenika Meksikanaca, Engleza, itd. Po nekoliko stranica istog prezimana. Oni svi rabe "srednje" ime, na pr. Francis Antonio Lopez, ali FAL-a samo i jednom vecem gradu ima kao q.-a. I nitko nikome ne daje nakaradne nadimke iz kojih bi pravili nova prezimena.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2012., 14:38   #2823
Quote:
hexenkind kaže: Pogledaj post
za Vasiće je malo teže otkriti jer bi mi bilo potrebno još podataka...odakle je dotični, odakle su njegovi, nešto što se pouzdano zna, vjera, imena predaka itd...
...naime postoje dvije glavne etimologije...jedna je grčka iz istočne Bosne, recimo oko Srebrenice, Podrinje, a radi se o potomcima nekog Vase, odnosno Vasilija...Vasilij dolazi od grčke riječi Βασίλειος (vasilios) koja znači "kralj"
...druga bi se mogla povezati s iranskim pojmom "Wasi" (Vasi) što znači mjesto, grad, područje...odatle dolazi i naša riječ vas, ves, češki vesnica itd...
...e sad ako nositelj tog prezimena ima kakve bosanske korjene, možda pravoslavne pretke ili nekakvu vezu s centralnim Balkanom, onda bi etimologiju i porijeklo izvukao iz prvog, a ukoliko je poznato da takve veze nema, odnosno da su preci vezani uz sjevernu ili središnju Europu, onda bi porijeklo bilo ovo drugo
Hvala na odgovoru
podataka nemam mnogo jer se radi o mojoj prabaki koja je nažalost dugo pokojna već. Znam da je bila pravoslavne vjere, te da su živjeli u Vladimircima u Srbiji početkom 20.stoljeća, možda i ranije.
doduše, našla sam neku staru sliku na kojoj pretpostavljam da je majka od moje prabake. Slika je iz Maglaja u Bosni, s kraja 19.stoljeća(po odjeći sam zaključila). što se tiče imena predaka, jedino ime koje znam je ime moje prabake - zvala se Rakila, djevojačko prezime Vasić.
Iznenadilo me kad sam na krsnom listu moje bake vidjela da je prabaka bila pravoslavne vjere jer je ime Rakila hebrejsko (to jest od Rahila/Rahela). No, moguće je da je praprabaka ili možda praprabakina majka bila Židovka pa je zato dala kćeri takvo ime. Je li početkom ili sredinom 19.stoljeća možda bilo kakve značajnije imigracije Židova na Balkan?

Zadnje uređivanje aurora-ophelia : 10.11.2012. at 15:22.
aurora-ophelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2012., 16:01   #2824
Quote:
aurora-ophelia kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru
podataka nemam mnogo jer se radi o mojoj prabaki koja je nažalost dugo pokojna već. Znam da je bila pravoslavne vjere, te da su živjeli u Vladimircima u Srbiji početkom 20.stoljeća, možda i ranije.
doduše, našla sam neku staru sliku na kojoj pretpostavljam da je majka od moje prabake. Slika je iz Maglaja u Bosni, s kraja 19.stoljeća(po odjeći sam zaključila). što se tiče imena predaka, jedino ime koje znam je ime moje prabake - zvala se Rakila, djevojačko prezime Vasić.
Iznenadilo me kad sam na krsnom listu moje bake vidjela da je prabaka bila pravoslavne vjere jer je ime Rakila hebrejsko (to jest od Rahila/Rahela). No, moguće je da je praprabaka ili možda praprabakina majka bila Židovka pa je zato dala kćeri takvo ime. Je li početkom ili sredinom 19.stoljeća možda bilo kakve značajnije imigracije Židova na Balkan?
Židovi stižu u Bosnu ponajviše krajem 15. i početkom 16. stoljeća nakon progona iz Španjolske i Portugala...radi se o Sefardima koji na poziv turskog sultana dobivaju dopuštenje da se nasele u Sarajevu...u 18. i 19. stoljeću se raseljavaju po cijelom području današnje Bosne i Hercegovine...a Aškenazi dolaze tek krajem 19. stoljeća nakon uvođenja austro-ugarskog protektorata...Aškenazi govore jidiš, tako ako imaš podatke da se tako pričalo u tvojoj obitelji, onda će biti da su došli u tom razdoblju, krajem 19. stoljeća...no, to što netko ima židovsko ime ne znači da je samim time i Židov, koliko danas ima Danijela, Sari ili Davida koji nemaju nikakve veze s Židovima...a s druge strane hrpa Židova nema židovska imena...ono što je značajno kod Židova je da u principu ne prelaze na druge vjere, tako da bi teško neki Židov prešao na pravoslavlje...u Bosni je kod Sefarda bilo slučajeva prelaska na islam, ali na pravoslavlje ili katoličanstvo doista ne znam
hexenkind is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2012., 17:01   #2825
Quote:
hexenkind kaže: Pogledaj post
Židovi stižu u Bosnu ponajviše krajem 15. i početkom 16. stoljeća nakon progona iz Španjolske i Portugala...radi se o Sefardima koji na poziv turskog sultana dobivaju dopuštenje da se nasele u Sarajevu...
1604. u čitavoj Bosni postoje samo 3 domaćinstva Židova, tako da nema neke veće šanse da je ikakvih Sefarda u Bosni bilo 100 godina ranije, a kamo li da je većina sefardskog stanovništva Bosne došla u to vrijeme.
Pavo B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2012., 17:28   #2826
Quote:
Pavo B. kaže: Pogledaj post
1604. u čitavoj Bosni postoje samo 3 domaćinstva Židova, tako da nema neke veće šanse da je ikakvih Sefarda u Bosni bilo 100 godina ranije, a kamo li da je većina sefardskog stanovništva Bosne došla u to vrijeme.
prvo, ovdje su tema prezimena...

...a drugo : Muzej Jevreja Bosne i Hercegovine je sagrađen 1580. kada je rumelijski beglerbeg Sijamuš-paša dao novac da se izgradi jedan veliki stambeni objekat za Jevreje Sefarde, koji su 1566. godine protjerani iz Španjolske, došli u Sarajevo i donijeli svoje običaje i jedan od najznačajnijih rukopisa iz XV stoljeća sarajevsku Hagadu. Do kraja 16. stoljeća u prostoru Velike avlije nastaje prva sinagoga, Stari jevrejski hram. ...dogovori se s ovima...baš bi išli gradit sinagogu za 3 obitelji...ovo o čemu ti pišeš je samo djelomice točno...1604. su samo u Sarajevu upisana 3 židovska domaćinstva, ali ona koja su bila u povlaštenom položaju

...no, kažem, ovdje to nije tema, pa ne bi dalje
hexenkind is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2012., 23:00   #2827
Dali netko zna nešto o prezimenu Žinić?
lorenafredy is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2012., 23:08   #2828
Ljudi bi dobili mnogo više odgovora na pitanja kad bi postavili sve što već znaju o svom prezimenu . Teško mi je povjerovati da nitko ne zna selo u kojem mu je djed rođen, koje vjere je taj djed bio, koji maternji jezik je imao, itd.
Pavo B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2012., 13:36   #2829
Quote:
podataka nemam mnogo jer se radi o mojoj prabaki koja je nažalost dugo pokojna već. Znam da je bila pravoslavne vjere, te da su živjeli u Vladimircima u Srbiji početkom 20.stoljeća, možda i ranije.
doduše, našla sam neku staru sliku na kojoj pretpostavljam da je majka od moje prabake. Slika je iz Maglaja u Bosni, s kraja 19.stoljeća(po odjeći sam zaključila). što se tiče imena predaka, jedino ime koje znam je ime moje prabake - zvala se Rakila, djevojačko prezime Vasić.
Iznenadilo me kad sam na krsnom listu moje bake vidjela da je prabaka bila pravoslavne vjere jer je ime Rakila hebrejsko (to jest od Rahila/Rahela). No, moguće je da je praprabaka ili možda praprabakina majka bila Židovka pa je zato dala kćeri takvo ime. Je li početkom ili sredinom 19.stoljeća možda bilo kakve značajnije imigracije Židova na Balkan?
poznajem neki Vasici iz Vladimirca, kolko znam oni su Srbi i pravoslavne vere i zive tu vec 200 godina.
zavisi sad koliko ima razlicite familije koje nose to prezime tamo !
salomão is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2012., 18:53   #2830
Quote:
Sd.Kfz.Panther kaže: Pogledaj post
A kod nas bi najlogičnije bilo zakljucit neko podrijetlo i napravit pravu analizu nacije da se recimo 80% nas barem preziva ko ja na VIĆ ili IĆ ili pak NENKO ko kod Rusa.
Kod nas se oko 50-55% ljudi preziva na IĆ. Kod Srba i Bošnjaka je taj postotak znatno veći.

Evo kako se otprilike kreće taj postotak po teritoriju Republike Hrvatske: http://i46.tinypic.com/24bqnlt.jpg

Zadnje uređivanje Tut-tut : 21.11.2012. at 19:03.
Tut-tut is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2012., 23:11   #2831
Prezime Halić

Molim Vas podatke za prezime Halić. Moji su iz okolice Čakovca. Hvala.
darac112 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2012., 23:23   #2832
Quote:
darac112 kaže: Pogledaj post
Molim Vas podatke za prezime Halić. Moji su iz okolice Čakovca. Hvala.
Lingvist Anđela Frančić misli da prezime dolazi od osobnog imena Mihal, tj. od njegovog hipokoristika Halo. Ne znam je li taj oblik stvarno igdje potvrđen.

U svakom slučaju, prvi spomen prezimen je u obliku Halich u Pribislavecu 1660. godine. Kao Halics i Halich se spominje u Benkovecu nekoliko puta između 1698. i 1768. godine. Do 1900. su Halići već naselili i sela Orehovica, Podbrest i Goričan.
Pavo B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2012., 19:43   #2833
jel mi može netko reć nešto o prezimenu furdek?
FBella95 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2012., 20:09   #2834
Quote:
FBella95 kaže: Pogledaj post
jel mi može netko reć nešto o prezimenu furdek?
Quote:
Pavo B. kaže: Pogledaj post
Ljudi bi dobili mnogo više odgovora na pitanja kad bi postavili sve što već znaju o svom prezimenu . Teško mi je povjerovati da nitko ne zna selo u kojem mu je djed rođen, koje vjere je taj djed bio, koji maternji jezik je imao, itd.


.
Pavo B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2012., 22:06   #2835
Quote:
FBella95 kaže: Pogledaj post
jel mi može netko reć nešto o prezimenu furdek?
vidio sam na nekoj drugoj temi da si postavila slično pitanje i da si spomenula tursko porijeklo tog prezimena...ne, to je prezime mađarskog porijekla, a znači bič ili ožiljak ili nešto što se obrubljuje kožom...javlja se ponajviše oko Karlovca, vjerojatno je vezano uz uzgoj konja...uzgajivači konja su u prošlosti bili vrlo cijenjeni, pa i bogati, tako da mislim da bi svoje porijeklo mogla potražiti u tom smjeru...naglašavam da to što je prezime mađarskog porijekla ne mora značiti i da je obitelj koja ga nosi također mađarskog porijekla...Mađari i mađarski jezik su imali značajan utjecaj u razvoju kulture sjeverne Hrvatske, pa ne bi čudilo da je to prezime "posuđeno" iz mađarskog da objasni u to vrijeme općeprihvaćeni izraz
hexenkind is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2012., 22:51   #2836
Quote:
lorenafredy kaže: Pogledaj post
Dali netko zna nešto o prezimenu Žinić?
pa ja znam za dvije različite grane prezimena...jedna je porijeklom s Banovine, a druga iz Međimurja...za ovu banovinsku ne znam točno, ali znam da je ova međimurska u nekoj vezi s mađarskim Židovima, zbog korijena zsin (žin)
hexenkind is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2012., 21:53   #2837
https://www.familysearch.org/search/...3Fcc%3D2040054

digitalizirane matice iz Hrvatske. Imaju i najmanja mjesta. Nisu sve, ali registracija je besplatna... Idealno za istraživanje rodoslovlja
__________________
Ostani tu, snove čuvaj samo za nju
Germinal88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2012., 13:07   #2838
Quote:
Germinal88 kaže: Pogledaj post
https://www.familysearch.org/search/...3Fcc%3D2040054

digitalizirane matice iz Hrvatske. Imaju i najmanja mjesta. Nisu sve, ali registracija je besplatna... Idealno za istraživanje rodoslovlja
To sa prezimenima je tragikomedija. Imamo svakakvih miješanja, s obzirom na ratove nije ni čudo. Prezime nije garancija ničega. I svega. ma.
stvar je u ravnoteži između jednine i množine, između porijekla i identiteta.

Za mene je prezime samo ime, za nekog dobra ili loša referenca, a kako se tko izgaradio njegova je stvar i jedina koja mene zanima. Hvala bogu da imam obitelj i da se usprkos svemu volimo i pomažemo, i da imamo od čega živjeti. Nit mi fali nečije tuđe, nit dam svoje, a nit ću više ovom Forumu dizati gledanost za kikiriki.

Pogledajte generacije koje dolaze, boli ih ona stvar za prezime, stvar je sadržaja, imaju svoje obitelji koje voliš/vole kakve god da jesu, i to su ti oni s kojima si provodio/la kvalitetno vrijeme, može bit stara tetka, može bit bogata susjeda, može bogati stric, može biti najljepši grad, to je tako selektivno. Mama je jedna, ali ni to ne znači da nema šanse za one koji sa svojom nisu provodili vrijeme, no to je futur.

Pa nisu u svim obiteljima ljudi pretresali obiteljska stabla, neki su se i zaljubili, ljudi su išli trbuhom za kruhom, poženili se, dizali obitelji ni iz čega. Posebno majke i očevi.
Najočitije stvari vide se na prvi pogled, nema tu filozofije i njenih modernih inačica.
Ja točno znam kod koga je moj pes išao prošle godine, ne treba mi on to reći, nit dokazivati, nit ga zbog toga (više) osuđujem, nit (više) osuđujem selo, tj. kako kažu englezi- I'm not fuckin' interested.
Hebiga dug je put od životinje do čovjeka, a i tu, putujemo djelomično i zajedno.
Mišljenja sam- ako ti je šukundjed pijanac, pa i da je 1000 puta kralj, zaboli me, a opet želiš iz neke čiste znatiželje znati odakle si, ista stvar. Treba imati svoju glavu da bi se moglo balansirati, a da bi se imalo čistu glavu treba imati i jako telo i čistu glavu tako da svatko od nas ima posla na sebi.
Ne samo ja.
pozdrav svima, jer moram ići.
tata mi je loše.

Zadnje uređivanje vita_jela : 16.12.2012. at 13:16.
vita_jela is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2012., 13:41   #2839
Quote:
vita_jela kaže: Pogledaj post
To sa prezimenima je tragikomedija. Imamo svakakvih miješanja, s obzirom na ratove nije ni čudo. Prezime nije garancija ničega. I svega. ma.
stvar je u ravnoteži između jednine i množine, između porijekla i identiteta.

Za mene je prezime samo ime, za nekog dobra ili loša referenca, a kako se tko izgaradio njegova je stvar i jedina koja mene zanima. Hvala bogu da imam obitelj i da se usprkos svemu volimo i pomažemo, i da imamo od čega živjeti. Nit mi fali nečije tuđe, nit dam svoje, a nit ću više ovom Forumu dizati gledanost za kikiriki.

Pogledajte generacije koje dolaze, boli ih ona stvar za prezime, stvar je sadržaja, imaju svoje obitelji koje voliš/vole kakve god da jesu, i to su ti oni s kojima si provodio/la kvalitetno vrijeme, može bit stara tetka, može bit bogata susjeda, može bogati stric, može biti najljepši grad, to je tako selektivno. Mama je jedna, ali ni to ne znači da nema šanse za one koji sa svojom nisu provodili vrijeme, no to je futur.

Pa nisu u svim obiteljima ljudi pretresali obiteljska stabla, neki su se i zaljubili, ljudi su išli trbuhom za kruhom, poženili se, dizali obitelji ni iz čega. Posebno majke i očevi.
Najočitije stvari vide se na prvi pogled, nema tu filozofije i njenih modernih inačica.
Ja točno znam kod koga je moj pes išao prošle godine, ne treba mi on to reći, nit dokazivati, nit ga zbog toga (više) osuđujem, nit (više) osuđujem selo, tj. kako kažu englezi- I'm not fuckin' interested.
Hebiga dug je put od životinje do čovjeka, a i tu, putujemo djelomično i zajedno.
Mišljenja sam- ako ti je šukundjed pijanac, pa i da je 1000 puta kralj, zaboli me, a opet želiš iz neke čiste znatiželje znati odakle si, ista stvar. Treba imati svoju glavu da bi se moglo balansirati, a da bi se imalo čistu glavu treba imati i jako telo i čistu glavu tako da svatko od nas ima posla na sebi.
Ne samo ja.
pozdrav svima, jer moram ići.
tata mi je loše.
Pa kad te to ne zanima, što se onda javljaš tu?

Mene ne zanima moda ni make-up, pa me zaboli neka stvar što ljudi o tome govore i pišu, i niti ne zalazim na forume na kojima se o tome razglaba.

nevenb is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2012., 15:35   #2840
Vam se sviđa vaše prezime?

Meni se moje ne sviđa.
__________________
svaki je ljudski život važan bez obzira koliko nevidljiv bio.
Everything that's realistic has some sort of ugliness in it. Even a flower is ugly when it wilts, a bird when it seeks its prey, the ocean when it becomes violent.
ashes animae is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:43.