Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.02.2012., 11:58   #1
Vegetarijanstvo, pokazivanje srednjeg prsta evoluciji?

Milijoni ljudi na svijetu su vegetarijanci, što zbog vjere, što zbog uvjerenja da je to zdrav način prehrane. E sad mene zanima, pošto je čovjek cijelu pra-povijest imao kao okosnicu prehrane crveno meso, kako organizam reagira na čisto biljnu prehranu? Ljudi tek nekoliko tisuća godina uzgajaju žito. Do onda je sve bilo u mesu, tako da čisto sumnjam da se u tako kratkom periodu čovjek kao takav prilagodio čistom vegetarijanstvu. Jesu li radjene kakve studije o tome? Kakva je krvna slika 100 postotnog vegetarijanca? Navodno su anemični. Kakva su vaša saznanja?
technotronic is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2012., 12:31   #2
Quote:
technotronic kaže: Pogledaj post
Kakva je krvna slika 100 postotnog vegetarijanca? Navodno su anemični. Kakva su vaša saznanja?
zadnji put kad sam je radio bila je super sve je bilo u normalnim granicama. pregledali su mi i body mass index i rečeno mi je da je medicinski idealan (doslovno tako). to je bilo prije nekih godinu dana, a otprilike 6-7 mjeseci nakon što sam prestao jesti proizvode životinjskog porijekla. trebao bih ovih dana otići ponovo na pregled, pa ću vidjeti da stipkam kakvi su mi nalazi sada.
urlator is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2012., 13:18   #3
Quote:
urlator kaže: Pogledaj post
zadnji put kad sam je radio bila je super sve je bilo u normalnim granicama. pregledali su mi i body mass index i rečeno mi je da je medicinski idealan (doslovno tako). to je bilo prije nekih godinu dana, a otprilike 6-7 mjeseci nakon što sam prestao jesti proizvode životinjskog porijekla. trebao bih ovih dana otići ponovo na pregled, pa ću vidjeti da stipkam kakvi su mi nalazi sada.

Nije mi baš najjasnije čemu služi taj body mass index...Recimo da imamo dvije osobe, visoke 180 sa 95 kg. BMI im je isti. Međutim jedan je couch potato užasnog zdravlja i načina prehrane i života, a drugi je vrhunski sportaš.

Razlika je u body fat % (% potkožnog masnog tkiva), iako je BMI isti, u ovom slučaju, obojici 'medicinski loš'.

Kad vidim negdje BMI, naježim se. To je najbeznačajniji podatak na svijetu, valjda. I budala vidi ako si debeo, ne treba ti BMI mjeriti.

S druge strane BF% malo tko spominje, a najviše govori.
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2012., 17:31   #4
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Kad vidim negdje BMI, naježim se. To je najbeznačajniji podatak na svijetu, valjda. I budala vidi ako si debeo, ne treba ti BMI mjeriti.
ma da to sam više naveo zato što ljudi misle da veganskom prehranom ne možeš unijeti sve potrebne sastojke u organizam. a kako sam fizički prilično aktivan, trebao bih biti kost i koža.

Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
U vezi tih vitaminskih pilula. Jel se vitamini sintetiziraju iz nezive materije, ili ekstrahiraju iz nekog zivog bica? A ako se ekstrahiraju iz zivog bica, je li to biljka ili zivotinja? A ako je zivotinja, smije li jedan vegan to konzumirati?
koliko ima smisla biti vegan i jesti tablete koje sadrže sastojke izvađene iz životinje?

"Bogati izvor i najlakse dostupan vitamin B12 su obicno morski plodovi ili namirnice bogate mikroorganizmima: riba, mlijeko, fermentirani sirevi, jetra dio njezine funkcije je skladištenje hranjivih tvari pa ga sadrzi u dostatoj količini, srce u njemu se nalazi medu ostalim zbog sadržaja velike količine krvi (crvenih krvnih zrnaca) koju B12 izgraduje. Meso je često presiromašan izvor tog vitamina za ljudske potrebe jer se teško apsorbira.
Modrozelene Alge kao Cijanobakterije vrsta vodene biljke često sastavljene od velike količine mikroorganizama, poput Spiruline ili AFA alga sadrže oveće količine lako apsorbivog vitamina B12, pa se koristi za nadomjestanje većeg nedostatka ili kao dodatak prehrani vegana."

mikroorganizmi proizvode vitamin b12. takođe, poznajem dosta ljudi koji su na veganskoj prehrani već godinama i ništa od ovog što je zlatko naveo im se nije desilo.
urlator is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2012., 18:09   #5
Quote:
urlator kaže: Pogledaj post
ma da to sam više naveo zato što ljudi misle da veganskom prehranom ne možeš unijeti sve potrebne sastojke u organizam. a kako sam fizički prilično aktivan, trebao bih biti kost i koža.



koliko ima smisla biti vegan i jesti tablete koje sadrže sastojke izvađene iz životinje?

"Bogati izvor i najlakse dostupan vitamin B12 su obicno morski plodovi ili namirnice bogate mikroorganizmima: riba, mlijeko, fermentirani sirevi, jetra dio njezine funkcije je skladištenje hranjivih tvari pa ga sadrzi u dostatoj količini, srce u njemu se nalazi medu ostalim zbog sadržaja velike količine krvi (crvenih krvnih zrnaca) koju B12 izgraduje. Meso je često presiromašan izvor tog vitamina za ljudske potrebe jer se teško apsorbira.
Modrozelene Alge kao Cijanobakterije vrsta vodene biljke često sastavljene od velike količine mikroorganizama, poput Spiruline ili AFA alga sadrže oveće količine lako apsorbivog vitamina B12, pa se koristi za nadomjestanje većeg nedostatka ili kao dodatak prehrani vegana."

mikroorganizmi proizvode vitamin b12. takođe, poznajem dosta ljudi koji su na veganskoj prehrani već godinama i ništa od ovog što je zlatko naveo im se nije desilo.
Evo mišljenje na jednoj proveganskoj stranici http://www.prijatelji-zivotinja.hr/index.hr.php?id=1033
citiram
"Mjerenje razine B12 u krvi je vrlo nepouzdan test kod vegana, naročito kod vegana koji koriste bilo koji oblik alga. Alge i neke druge namirnice sadrže B12-analoge (lažni B12) koji u krvnom testu mogu oponašati pravi B12 dok u stvari ometaju metabolizam B12"

Evo mišljenje tvojih kolega vegana u vezi b12 u tim algama koje navodiš
https://www.forum.hr/showthread.php?t=578555
Na kraju se slažu da je riječ o marketingu.
I sve one se na kraju slažu da je najbolje uzet tablete b12,a linkovana tema je otvorena zbog problema sa ispadanjem kose i kožom(manjak cinka u veganskoj prehrani).

B12 se godinama taloži u jetri za crne dane i anemija i ostali problemi nedostatka tog vitamina nastaju tek nakon više godina njegovog neuzimanja,navode se brojke od čak 5-12godina.
Zlatko99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2012., 18:23   #6
Quote:
Zlatko99 kaže: Pogledaj post
(manjak cinka u veganskoj prehrani).
http://en.wikipedia.org/wiki/Zinc#Deficiency
"Despite some concerns, western vegetarians and vegans have not been found to suffer from overt zinc deficiencies any more than meat-eaters."

meat-eaters


Ljudi koji jedu mnogo žitnih proizvoda mogu bolovati od raznih deficijencija...
__________________
There is no fundamental difference between man and the higher animals in their mental faculties. (Darwin)
skeptičarka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2012., 20:52   #7
Quote:
Zlatko99 kaže: Pogledaj post
B12 se godinama taloži u jetri za crne dane i anemija i ostali problemi nedostatka tog vitamina nastaju tek nakon više godina njegovog neuzimanja,navode se brojke od čak 5-12godina.
svako je za sebe valjda. govorim na osnovu ličnog iskustva i iskustva ljudi koje poznajem.
urlator is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2012., 12:35   #8
Imam dvije frendice koju su vegeterijanke,ova jedna cak vuce i na veganku. Previse je zabrijala.
Ali one mi ne izgledaju ni malo losije od drugih djevojaka.
Kazu da se osjecaju bolje nego kad su konzmirale meso.

Neke stvari koje znam su da vegeterijanci rijetko obolijevaju od karcinoma prostate i deb.crijeva.
I da kod vegeterijanaca zbog nedostataka nekih tvari u organizmu dolazi do atrofije mozga cesce nego kod uvjetno receno "svezdera" .
Ja sam donesao zakljucak citajuci i po knjigama koje sam citao i razgovarajuci sa nekim ljudima,mi nismo "stvoreni" da jedemo meso,ali to jedemo.
I nije nam lose,ali vjerujem da nam moze biti bolje.

E,da da ne zaboravim nesto iz jedne knjige gdje je pisalo nesto tipa,da smo presli jesti meso,
odnosno nasi preci su prestali jedno odredeno vrijeme jesti biljke tijekom ledenoga doba
pa je doslo do masovne ishrane mesom. I eto nas
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2012., 13:29   #9
Quote:
Artois kaže: Pogledaj post
Ja sam donesao zakljucak citajuci i po knjigama koje sam citao i razgovarajuci sa nekim ljudima,mi nismo "stvoreni" da jedemo meso,ali to jedemo.
Broj želudaca vuka: 1
Broj želudaca krave: 4
Broj želudaca čovjeka: 1

Broj očnjaka vuka: 4
Broj očnjaka krave: 0
Broj očnjaka čovjeka: 4

Ja bi ipak rekel da nismo "dizajnirani" da budemo biljojedi.
__________________
Sve ima kraj. Osim hrenovki. One imaju dva kraja.
darthraven is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2012., 18:16   #10
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Itekako smo stvoreni da jedemo meso, čitaj knjigu recimo....recimo....recimo...
Guyton: Fiziologija.... Jbmti Guyton bi mi trebao dati postotak od prodaje koliko puta sam ovu knjigu preporučio na alternativi, zdravlju, svijetu oko nas etc....
Znam za tu knjigu,nebi vjerovao. Iz nekih dijelova sam i ucio.
U dogledno vrijeme cu je procitati sigurno.


Quote:
darthraven kaže: Pogledaj post
Broj želudaca vuka: 1
Broj želudaca krave: 4
Broj želudaca čovjeka: 1

Broj očnjaka vuka: 4
Broj očnjaka krave: 0
Broj očnjaka čovjeka: 4

Ja bi ipak rekel da nismo "dizajnirani" da budemo biljojedi.
Di me nade,da ti ovome pisem

Krava ima jedan zeludac.

Sto se drugog tice:
Imaju li mesozderi kutnjake? ne
Imaju li ih ljudi? da
Imaju li mesozderi zasiljenje,ostre ocnjake? da
Imaju li ih ljudi ? ne. i ajde ti pokusaj nasim ocnjacima kidati hranu,ne ide bas ha?
Dali je kod mesozdera pH u ustima kisel (sto je prednost za razgradnju ziv.prot.)? da
Dali je kod ljudi kisel? ne. vec je bazni pH za odlicnu razgradnju skorba kojeg nalazimo kod biljaka.
Mesozderi gutaju hranu,mi zvacemo.
Zbog cega je koncentracija HCl-a kod nas mnogo mnogo manja nego kod mesozdera kojima je potrebna za razgradnju mesa i kostiju? probaj sam zakljuciti.
bla,bla,bla,bla...

Neka jede tko sto zeli,stvar odabira.
Sad ce opet netko tvrdit da smo mesozderi,pa da smo biljojedi.
Hu kers bitno da smo siti .
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2012., 09:20   #11
Quote:
Artois kaže: Pogledaj post
Sto se drugog tice:
-cut-
Pa ja ni ne tvrdim da smo mesožderi, nego svežderi Očito smo i za to prilagođeni, jer imamo dodirnih točki i s biljožderima i s mesožderima.
__________________
Sve ima kraj. Osim hrenovki. One imaju dva kraja.
darthraven is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2012., 14:06   #12
Quote:
Artois kaže: Pogledaj post
...
Ja sam donesao zakljucak citajuci i po knjigama koje sam citao i razgovarajuci sa nekim ljudima,mi nismo "stvoreni" da jedemo meso,ali to jedemo...
Itekako smo stvoreni da jedemo meso, čitaj knjigu recimo....recimo....recimo...
Guyton: Fiziologija.... Jbmti Guyton bi mi trebao dati postotak od prodaje koliko puta sam ovu knjigu preporučio na alternativi, zdravlju, svijetu oko nas etc....
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2012., 13:12   #13
Quote:
technotronic kaže: Pogledaj post
Milijoni ljudi na svijetu su vegetarijanci, što zbog vjere, što zbog uvjerenja da je to zdrav način prehrane. E sad mene zanima, pošto je čovjek cijelu pra-povijest imao kao okosnicu prehrane crveno meso, kako organizam reagira na čisto biljnu prehranu? Ljudi tek nekoliko tisuća godina uzgajaju žito. Do onda je sve bilo u mesu, tako da čisto sumnjam da se u tako kratkom periodu čovjek kao takav prilagodio čistom vegetarijanstvu. Jesu li radjene kakve studije o tome? Kakva je krvna slika 100 postotnog vegetarijanca? Navodno su anemični. Kakva su vaša saznanja?

Ovisi koliko daleko ideš natrag. Naši preci viši primati su svejedi koji su 95% ili više jeli lišće, voće i slično. Oni su uvijek jako voljeli meso, ali do njega je bilo teško doći. Osim toga, bilo je teško i jesti ga sirovog, to j euzimalo dosta vremena i energije. Nekad i više nego što samo meso daje u vidu nutrijenata.

Naši prvi ljudski preci su itekekako preferirali meso, jer su proteini životinjskog porijekla bili izuzetno važni za potrebe rastućeg mozga...

Kakvo je zdravlje prosjećnih vegeretijanaca, ne znam, ali ne mislim da su razumjeli dobro evoluciju i funkcioniranje ljudskog tijela.

Mi smo svejedi i mijenjati to na silu ne može nikako biti pametno. Nema znanstvenu podlogu.
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2012., 14:28   #14
Quote:
technotronic kaže: Pogledaj post
Milijoni ljudi na svijetu su vegetarijanci, što zbog vjere, što zbog uvjerenja da je to zdrav način prehrane. E sad mene zanima, pošto je čovjek cijelu pra-povijest imao kao okosnicu prehrane crveno meso,
To je jako nepouzdana tvrdnja. Kako znaš da je to bilo baš crveno meso, a ne recimo bundeve s ananasom?

Ljudi su jeli ono što im je dostupno, a to je u različitim krajevima svijeta vrlo različito. Jedine populacije s pretežno mesnom dijetom su, koliko mi je poznato, eskimi i masai u africi. Prvima snijeg ubije biljad, drugima sunce. I jedni i drugi imaju u određenim periodima bobice za dopuniti prehranu.
Ostatak svijeta ima miks menu.

Ne znam što su zaključili o prehrani pred - homo sapiens ljudi. Ako me sjećanje ne vara, nisu bili isključivo mesojedi.
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2012., 15:27   #15
Mislim da vegetarijanstvo,ako je dobro planirano i nemora biti tako loše.
Jer netreba zaboravit da su mlijeko i jaja dozvoljeni vegetarijancima,a to je ipak neki izvor b12 vitamina,kojeg vegani(nejedu jaja i mlijeko kao vegetarijanci) nemaju i moraju ga izimat u tabletama inače nakon koje godine slijedi anemija.Mlijeko i jaja imaju slične sastojke kao i meso i zato je veganstvo i vegetarijanstvo nešto skroz različito.

Znači ako se promatra samo biljojede(vegane) problem sa anemijom postoji,ali uz tablete(b12) se stvar može kontrolirat.Druga stvar je cink,mineral kojeg nema dovoljnih količina u biljkama i onaj u biljkama se teško apsorbira,nedostatak uzrokuje probleme sa kožom,opadanje kose,slabiju plodnost kod muškaraca pa opet vegani problem mogu rješavat tabletama.Treći problem kod veganstva su proteini,mislim dobro planiranom vegaskom prehranom moguće je unijet dovoljno proteina i miksanjem određene hrane podići njihovu biološku iskoristivost(inače proteini iz mesa imaju znatno veću bilošku iskoristivost),ali mnogi vegani ne vode o tom računa i obično se dosta sasuše i izgube na mišićnoj masi.
Četvrto se odnosi na novorodjenčad http://www.frutek.si/hr/savjeti/preh...hrane-dojilje/

Tako da mislim da čovjek nije prirodno biljojed,već svejed i ljudski biljojedi(vegani) u dugom periodu ostaju zdravi zahvaljujući pilulama,tj razvoju farmaceutske industrije.
Zlatko99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2012., 16:10   #16
Quote:
Zlatko99 kaže: Pogledaj post
Mislim da vegetarijanstvo,ako je dobro planirano i nemora biti tako loše.
Jer netreba zaboravit da su mlijeko i jaja dozvoljeni vegetarijancima,a to je ipak neki izvor b12 vitamina,kojeg vegani(nejedu jaja i mlijeko kao vegetarijanci) nemaju i moraju ga izimat u tabletama inače nakon koje godine slijedi anemija.Mlijeko i jaja imaju slične sastojke kao i meso i zato je veganstvo i vegetarijanstvo nešto skroz različito.

Znači ako se promatra samo biljojede(vegane) problem sa anemijom postoji,ali uz tablete(b12) se stvar može kontrolirat.Druga stvar je cink,mineral kojeg nema dovoljnih količina u biljkama i onaj u biljkama se teško apsorbira,nedostatak uzrokuje probleme sa kožom,opadanje kose,slabiju plodnost kod muškaraca pa opet vegani problem mogu rješavat tabletama.Treći problem kod veganstva su proteini,mislim dobro planiranom vegaskom prehranom moguće je unijet dovoljno proteina i miksanjem određene hrane podići njihovu biološku iskoristivost(inače proteini iz mesa imaju znatno veću bilošku iskoristivost),ali mnogi vegani ne vode o tom računa i obično se dosta sasuše i izgube na mišićnoj masi.
Četvrto se odnosi na novorodjenčad http://www.frutek.si/hr/savjeti/preh...hrane-dojilje/

Tako da mislim da čovjek nije prirodno biljojed,već svejed i ljudski biljojedi(vegani) u dugom periodu ostaju zdravi zahvaljujući pilulama,tj razvoju farmaceutske industrije.
U vezi tih vitaminskih pilula. Jel se vitamini sintetiziraju iz nezive materije, ili ekstrahiraju iz nekog zivog bica? A ako se ekstrahiraju iz zivog bica, je li to biljka ili zivotinja? A ako je zivotinja, smije li jedan vegan to konzumirati?
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2012., 17:39   #17
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
U vezi tih vitaminskih pilula. Jel se vitamini sintetiziraju iz nezive materije, ili ekstrahiraju iz nekog zivog bica? A ako se ekstrahiraju iz zivog bica, je li to biljka ili zivotinja? A ako je zivotinja, smije li jedan vegan to konzumirati?
Dobro pitanje,ali nebi znao odgovor i tražilica baš i nije pomogla.
Čitao sam da ga ima u nekim bakterijama,ali nebi mi uopće začudilo da se u laboratorijima ustvari dobiva preko životinja ili njihovog mlijeka ili jaja.
Neki se biljni proizvodi za vegane obogaćuju vitaminom b12,kao naprimjer sojino mlijeko.Ali soja je drugo zlo,jedna vrlo zloglasna mahunarka puna otrova.
Nažalost vrlo popularna među veganima jer ima okus mesa i puna je proteina solidnije biološke iskoristivosti,što je veganima koji neznaju puno o njoj zlata vrijedno.
Zlatko99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2012., 17:55   #18
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
U vezi tih vitaminskih pilula. Jel se vitamini sintetiziraju iz nezive materije, ili ekstrahiraju iz nekog zivog bica? A ako se ekstrahiraju iz zivog bica, je li to biljka ili zivotinja? A ako je zivotinja, smije li jedan vegan to konzumirati?
Živo biće može biti bakterija.

Ono što se najčešće nalazi u tabletama je cijanokobalamin. http://en.wikipedia.org/wiki/Cyanocobalamin

"It is the easiest to crystallize and, therefore, easiest to purify after it is produced by bacterial fermentation, or synthesized in vitro. Cyanocobalamin usually does not even occur in nature, and is not one of the forms of the vitamin that are directly used in the human body (or that of any other animal). However, animals and humans can convert cyanocobalamin to active (cofactor) forms of the vitamin, such as methylcobalamin."

Postoje i tablete metilkobalamina, a i hidroksikobalamina....
__________________
There is no fundamental difference between man and the higher animals in their mental faculties. (Darwin)
skeptičarka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2012., 09:36   #19
Quote:
skeptičarka kaže: Pogledaj post
Živo biće može biti bakterija.

Ono što se najčešće nalazi u tabletama je cijanokobalamin. http://en.wikipedia.org/wiki/Cyanocobalamin

"It is the easiest to crystallize and, therefore, easiest to purify after it is produced by bacterial fermentation, or synthesized in vitro. Cyanocobalamin usually does not even occur in nature, and is not one of the forms of the vitamin that are directly used in the human body (or that of any other animal). However, animals and humans can convert cyanocobalamin to active (cofactor) forms of the vitamin, such as methylcobalamin."

Postoje i tablete metilkobalamina, a i hidroksikobalamina....
Hvala imenjakinjo!

Usput, ne samo da imamo slicna imena nego i slicne avatare.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2012., 17:07   #20
Quote:
technotronic kaže: Pogledaj post
pošto je čovjek cijelu pra-povijest imao kao okosnicu prehrane crveno meso
Zbilja?

Quote:
Ljudi tek nekoliko tisuća godina uzgajaju žito.
Kakve to veze ima?

Quote:
Navodno su anemični.
Navodno su omnivori anemični. Te imaju povišen kolesterol, masnoće u krvi, sklonost osteoporozi, kardiovaskularnim i bubrežnim bolestima...

Quote:
Kakva su vaša saznanja?
Lijepa: http://www.eatright.org/about/content.aspx?id=8357

Quote:
....total vegetarian or vegan diets, are healthful, nutritionally adequate, and may provide health benefits in the prevention and treatment of certain diseases....


Quote:
ne mislim da su razumjeli dobro evoluciju i funkcioniranje ljudskog tijela.
Što su krivo shvatili?

Quote:
Mi smo svejedi i mijenjati to na silu ne može nikako biti pametno. Nema znanstvenu podlogu
Ljudi su kozmopolitska oportunistička bića. "While they share virtually none of the characteristics of most other omnivores or carnivores, such as claws, fangs, or short digestive tracts, the majority of humans eat as omnivores, consuming on a daily basis both plants and animals." ( http://en.wikipedia.org/wiki/Omnivore )

Iako ne dijele karakteristike omnivora i karnivora, oni jedu poput omnivora. Jedu ono čeg ima ili ono što si mogu priuštiti. Jedu ono što misle da moraju i ono što žele...
Odluče li jesti bilje, mogu iz njeg ekstrahirati i apsorbirati ono što im je potrebno.

Ako na silu nešto mijenjaju, onda zašto "omnivorni" ljudi imaju više stope modernih bolesti od vegetarijanaca?
http://www.cancerproject.org/surviva...facts/meat.php

Možda na silu jedemo meso.

Quote:
Broj želudaca vuka: 1
Broj želudaca krave: 4
Broj želudaca čovjeka: 1
Krava je tipičan biljojed pa zato s njom uspoređujemo, je li tako? Ljudi su jednostavno posve neusporedivi s monogastričnim biljojedima pa zato biramo preživače kao standard za biljojede...


Quote:
Itekako smo stvoreni da jedemo meso, čitaj knjigu recimo....recimo....recimo...
Guyton: Fiziologija....
Što piše u Guytonu?!
Misliš da smo baš stvoreni da jedemo meso?

Quote:
Ako me sjećanje ne vara, nisu bili isključivo mesojedi.
Biljojedi, mesojedi.... To su uglavnom naše ljudske proizvoljne kategorije jer volimo kategorizirati bića, a zapravo je jako teško povući granice - kao da je u prirodi neka vrsta nastajala da bi upala u kategoriju koju ćemo mi jednog dana smisliti.... da da...

"the concept of an "omnivore" is broad and could be applied to virtually any mammal"
"There are social, psychological and non-nutritive factors that influence diet behavior"
"Wolf subspecies (including wolves, dogs, dingoes, and coyotes) can live on such vegetable material as grain and fruit products indefinitely but clearly prefer meat"
(http://en.wikipedia.org/wiki/Omnivore)
__________________
There is no fundamental difference between man and the higher animals in their mental faculties. (Darwin)
skeptičarka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:29.