Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Pogledaj rezultate ankete: Egzodusa na gospodarstvo ima:
Iznimno blagotvorne učinke (na kratki/dugi rok) 15 15.96%
Blagotvorne učinke (kratkoročno i dugoročno) 21 22.34%
Neutralan, nema nekog posebnog utjecaja 8 8.51%
Kratkoročno povoljan, ali dugoročno steti 38 40.43%
Dovesti ce do potpunog sloma države 12 12.77%
Glasovatelji: 94. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.01.2018., 17:51   #11381
Mislim da ova tema pati od dva ozbiljna problema:
* Veliki broj off-topic postova (Ne mislim više sudjelovati u raspravama takve vrste).
* Konstantno upadanje padobranca koji ne vide ništa pozitivno u "egzodusu" s pitanjema na koja je odgovoreno desetke puta (Opet, neću sudjelovati u raspravama takve vrste, Mr. Google je dovoljno dobar alat za pretraživanja i pronalazak odgovora na ovom topicu).

Od sada na temi što se meni tiče samo uživancija, tj. praćenje leleka i kuknjava od strane uhljeba i rodijaka po medijima. :klap:
__________________
...
RealBear is offline  
Old 21.01.2018., 18:13   #11382
Kolega Realni, jel smijem ja posuditi ovaj tvoj post pa ga staviti na temu Bitcoin, samo ću promijeniti riječ egzodus u Bitcoin, sve drugo ostaje isto.........časna indijanska
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Old 21.01.2018., 18:47   #11383
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
Za arhivu:

ISTINA O PLAĆAMA I LJUDIMA
KOJI RADE U SLUŽBI GRAĐANA REPUBLIKE HRVATSKE

http://www.nsz.hr/datoteke/08-09/istina_o_placama.pdf
Koliko vidim to je staro,i do 2008.

Vidi se početak 2000.-ih gdje javni sekor ide poprilično gore s plaćama u odnosu na realni sektor.

Ali,nemožeš očekivati da Sindikat pokuša nešto drugo nego braniti svoje.

I ako dobro razumijem,javni sekor i ima najniže plaće (iako niti ne zaslužuju više što se tiče rada i efektivne satnice),ali firme koje imaju dosta zaposlenih i dobre plaću računaju se kao privatni sektor ako sam skužio ovako nabrzinu.

MIslim da sam ja dao podatak da firme HEP,ZH I H Vode imaju oko 25000 zaposlenih s plaćom preko 7000 kn neto.
Tomgold is offline  
Old 21.01.2018., 20:18   #11384
Quote:
RealBear kaže: Pogledaj post
Od sada na temi što se meni tiče samo uživancija, tj. praćenje leleka i kuknjava od strane uhljeba i rodijaka po medijima. :klap:
Pridružujem se "postu" od besmislenih rasprava od kojih je svaka prožvakana barem nekoliko puta. Odsada praćenje plača i škrguta zubi, odricanja uhljeba i pokoji teorijski post "vjernom štiocu".

Za razliku od mnogih ovdje, dvoje bivših modova spy i bilokoje su mi frendovi IRL, Peti ortak i TheWhale (koja nažalost više ne piše) također, a s Tarothom i mkovacem imam zajedničke prijatelje. I družim se još s barem 5 forumaša s drugim pdf-ova. Brojne neimenovane forumašice znaju i točno koliki mi je pimpek, a kad sam bio "mladi junoša" jedan forumaš je ponudio da će pitat direktora ima li još koje mjesto u firmi - pa sam pošao u "egzodus".

A i tata ericsson će me uskoro počastit. :klap:
Monsignor.m is offline  
Old 21.01.2018., 20:22   #11385
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
Za arhivu:

ISTINA O PLAĆAMA I LJUDIMA
KOJI RADE U SLUŽBI GRAĐANA REPUBLIKE HRVATSKE

http://www.nsz.hr/datoteke/08-09/istina_o_placama.pdf
Novija analiza:

http://www.eizg.hr/hr-HR/Analiza-pla...skoj-1229.aspx

Sa tim da rezultat izgleda varira ovisno o tome tko je narucitelj. Znaci ocekivano.

Ima na DZS-u podataka o placama pa bi se moglo otprilike vidjet gdj su partizani...
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Old 21.01.2018., 20:45   #11386
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Novija analiza:

http://www.eizg.hr/hr-HR/Analiza-pla...skoj-1229.aspx

Sa tim da rezultat izgleda varira ovisno o tome tko je narucitelj. Znaci ocekivano.

Ima na DZS-u podataka o placama pa bi se moglo otprilike vidjet gdj su partizani...
Hvala za ovo.

Koliko sam vidio,ono o čemu sam pričao i promjenama u ovoj državi.

36% zaposlenih je direktno vezano za javni sektor/državna poduzeća i još kad se pribroje njihove obitelji (a imaju veću stabilnost nego netko iz Konzuma) i 60-70 000 povlaštenih mirovina+firme i obrti koji žive od suradnje isključivo s politkom naravno da nema promjena.
Tomgold is offline  
Old 21.01.2018., 20:58   #11387
Quote:
Tomgold kaže: Pogledaj post
36% zaposlenih je direktno vezano za javni sektor/državna poduzeća i još kad se pribroje njihove obitelji (a imaju veću stabilnost nego netko iz Konzuma) i 60-70 000 povlaštenih mirovina+firme i obrti koji žive od suradnje isključivo s politkom naravno da nema promjena.
Po meni će se državne/javne firme - operateri infrastrukture pretvoriti u firme s parsto "inženjer-menadžera" koji projektno prate investicije, a za bilo kakve zahvate tipa održavanje i to puštaju narudžbenice preko SAP-a, ovjeravaju troškovnike i to je to. Uz onaj minimalni dio vođenja sustava (npr. elektroenergetika, plin, itd.), računovodstva itd.

Interesantan je primjer HEP-ODS (Operator distribucijskog sustava), jedna od najvećih sastavnica HEP grupe:

Broj trafostanica 2016/2008: 25.996/26.701
Instalirana snaga transformatora 2016/2008: 18.003 / 13.484 MVA
Mreža 2016/2008: 141.346/129.526 km

Broj zaposlenih 2016/2008: 7.569/9.603

Cijela HEP grupa je došla na 11.832 u 2016. sa 14.375 u 2008.

HEP već sada ima problem što se tamo baš i ne trpaju inženjeri elektrotehnike osim u pasivnim krajevima, a jedna vrlo srodna državna tvrtka - da ne imenujem - prošle godine na natječaj za pripravnike s FER-a za centralu u Zagrebu nije dobila ni jednu jedinu prijavu. "Egzodus" čini svoje

Ključ uhljebništva je lokalna razina - razni Komunalci, Čistoće, Split-parking, Zagrebparking, itd.

Zadnje uređivanje Monsignor.m : 21.01.2018. at 21:44.
Monsignor.m is offline  
Old 21.01.2018., 21:23   #11388
Istraživanje: Dvije trećine poduzetnika planira povećati plaće svojim zaposlenicima :

"No zato radnici mogu biti zadovoljni. Čak 63,9 posto anketiranih poduzetnika u 2018. blago će povećati prosječnu neto plaću. Doduše, samo 1,6 posto osjetno će je povećati. S druge strane, 34,4 posto kaže da neće mijenjati plaće, a nitko nije rekao da će ih smanjivati. Iduće godine mogle bi se očekivati i manje akvizicije. "

"Nakon prilično optimističnih pokazatelja, na pitanje hoće li nove kupce tražiti na domaćem ili izvoznim tržištima, odgovori poduzetnika poprilično su porazni u kontekstu jačanja izvoza. Samo 3,3 posto njih nove će kupce tražiti na izvoznim tržištima! Najviše (37,7 posto) će se u potrazi za novim kupcima orijentirati samo na hrvatsko tržište, a 32,8 posto i na domaće i na strano. Još je jedan porazan podatak da više od četvrtine ispitanih poduzetnika (26,2 posto) u 2018. uopće neće tražiti nove kupce, odnosno korisnike."

Ajde barem nešto

https://lider.media/aktualno/biznis-...zaposlenicima/
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is online now  
Old 21.01.2018., 21:25   #11389
Quote:
RealBear kaže: Pogledaj post
* Konstantno upadanje padobranca koji ne vide ništa pozitivno u "egzodusu" s pitanjema na koja je odgovoreno desetke puta (Opet, neću sudjelovati u raspravama takve vrste, Mr. Google je dovoljno dobar alat za pretraživanja i pronalazak odgovora na ovom topicu).
"Budućnost bilo koje zajednice najlakše se može anticipirati po tome povećava li se ona populacijski ili smanjuje." Adam Smith, Bogatstvo naroda

Svi "benefiti" egzodusa koje ti napominješ mogu biti isključivo samo kratkotrajni, isključivo u sferi ekonomije i gospodarstva te često i samo na statističkoj razini. Dugoročno to predstavlja smrt društva i države i u tome nema baš ničega pozitivnoga.
Joaquin_Sanchez is offline  
Old 21.01.2018., 21:46   #11390
Evo jedna slika...

__________________
...
RealBear is offline  
Old 21.01.2018., 22:55   #11391
Ovakvih austrijskih priča bi uskoro moglo biti puno više

https://www.jutarnji.hr/life/zivotne...place/6956547/
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Old 21.01.2018., 23:00   #11392
Quote:
Tomgold kaže: Pogledaj post

Koliko sam vidio,ono o čemu sam pričao i promjenama u ovoj državi.

36%
zaposlenih je direktno vezano za javni sektor/državna poduzeća i još kad se pribroje njihove obitelji (a imaju veću stabilnost nego netko iz Konzuma) i 60-70 000 povlaštenih mirovina+firme i obrti koji žive od suradnje isključivo s politkom naravno da nema promjena.
Na temi si mogao vidjeti da malo tko ne zeli drzavni novac kad je on sam u pitanju.

Pa cemo se ljutiti kada su se neki snalazljiviji od nas uguzili?
__________________
Gost na TV-u u srcu sezone 2019g bio je direktor Hrvatske turističke zajednice.
- Gospodine Kristijane Staničiću, s Jadrana stižu prizori praznih plaža, praznih restorana i apartmana.
klapalo is offline  
Old 21.01.2018., 23:57   #11393
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
a kad sam bio "mladi junoša" jedan forumaš je ponudio da će pitat direktora ima li još koje mjesto u firmi - pa sam pošao u "egzodus".
Čekaj samo da diplomiram, mogu i glasati u anketi za tebe ako hoćeš.
Mingus is offline  
Old 22.01.2018., 00:55   #11394
Quote:
RealBear kaže: Pogledaj post
Evo jedna slika...

A daj, pa znaš da je osnova ekonomskog razvoja pad broja djece na nekih 2-2.5 djeteta koja prežive s nekih 4-5 od kojih barem jedno ne preživi (odnosno razlika Švedske i Afganistana). Pošto gledaš period 1950-2008...

Dodatno i fit je jaaako slab, dam se kladit da ako makneš države u kojima došlo do rata/urušavanja (koji su očito nevezani uz osnovna ekonomska kretanja) da bi linija bila skroz ravna, a r2 još niži.
z_k is offline  
Old 22.01.2018., 01:36   #11395
Mislim da bi mogla proći ona teorija po kojoj je cilj države smanjiti broj stanovnika na dva milijuna čime bi se uz postojeće prihode ili manje moglo održati sadašnje stanje državnog aparata. nedostatak radnika nadoknaditi će se uvozom sezonaca iz Srbije, BiH i Kosova pošto osim turizma i građevine neće biti potreban drugi profil radnika u većem broju.
Gustavo is offline  
Old 22.01.2018., 09:00   #11396
Quote:
ericsson kaže: Pogledaj post
Evo, pogledal sam.

Zato ja pravom razvijenom zemljom smatram Njemačku, a Austriju i Irsku ne, iako si me ti uvjeraval da je Irska industrijska velesila.

Ne volim ja te uslužno-turističke sezonalne điđe-miđe. Ono što ja volim je - "plamene zore bude me iz sna, čelična jutra, dim iz dimnjaka."


Meni je Irska malo veci offshore otok sa non-offshore klimom..
Ono, wanna-be Engleska, a zapravo to nije.. tako joj blizu, a tako daleko.. kad vec gledas kisu kako pada svaki dan, neka bude u engleskom, a ne irskom pubu.. barem po mom


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
Taroth is offline  
Old 22.01.2018., 10:07   #11397
Quote:
klapalo kaže: Pogledaj post
Na temi si mogao vidjeti da malo tko ne zeli drzavni novac kad je on sam u pitanju.

Pa cemo se ljutiti kada su se neki snalazljiviji od nas uguzili?
Naravno da se nećemo ljutiti,ali i sam znaš da to nije poanta moga upisa.

Poanta je da je pitanje tko će imati muda i koju skupinu prvu "kazniti".

MI govorimo uz javna poduzeća/javni sektor+povlaštene mirovine o preko 500 000 ljudi.

Ti ljudi su uglavnom na neki način vezani za HDZ/SDP.

Pritom,makar postoje možda istraživanja različita,još uvijek držim da će električar koji ima duplo veću plaću u HEP-u od kolege u nekom privatnoj firmi (i sigurnost) lakše zasnovati obitelji-još potencijalnih glasača.

Hoće li 90% invalid rata glasati za onoga koji kaže da će napraviti reviziju povlaštenih mirovina i prava istih?

Hoće li poduzetnik koji ima dobru "suradnju" s vlasti u svojoj općini/gradu/županiji htjeti neke nove klince?

Hoće li neki siromahi čiji je sin radio 250 sati mjesečno za 4000kn,a onda mu je lokalni šerif sredio poslić u Pošti za istu plaću,a manje rade raditi kontra te stranke ? A i na poslu mu je poslovođa koji će mu raditi probleme?

i tako dalje...

Nisam siguran tko će imati muda prvi napraviti nešto po tome pitanju?

I na kraju,malo za samu temu,opet ne vidim prostora povećanju plaća prevelikih i interesa za iste (još će rasti uz to i troškovi države/gradova).

Malo je izvoznog sektora kojemu je u interesu da se neke stvari promijene.

Uglavnom čeka nas još duga patnja,a mene razgovori o seljenju svega van ove Lijepe naše!
Tomgold is offline  
Old 22.01.2018., 10:51   #11398
Quote:
Gustavo kaže: Pogledaj post
nedostatak radnika nadoknaditi će se uvozom sezonaca iz Srbije, BiH i Kosova pošto osim turizma i građevine neće biti potreban drugi profil radnika u većem broju.
Da li ti ozbiljno misliš da će ovi sa kosova, srbije ili BiH doći raditi u hrvatsku za ovakve plaće i ovakav način isplate te ovdje životariti po ovakvim cijenama koje su neisplative čak domicilnom stanovništu?

Živim u pograničnom dijelu posavine i ovdje više neće da rade na crnjaka ovi iz bosanske posavine niti u ludilu, pa lokalni mafijaši iz građevinskog sektora kukaju kako im više nema tko raditi...

S tim da ti iz pograničnih dijelova BiH i Srbije redom imaju dvojna državljanstva i odoše šljakati u EU
homosapiens is offline  
Old 22.01.2018., 12:23   #11399
Quote:
JKD01 kaže: Pogledaj post
Ovakvih austrijskih priča bi uskoro moglo biti puno više

https://www.jutarnji.hr/life/zivotne...place/6956547/
Onu stranu medalje koju ljudi ne vide je da si tamo "j*beni hrvat"* koji radi po 12 sati dnevno za 1500E i rusis cijenu rada austrijancu... A tebi je bolje nego doma za 500E.

Isto mi imamo "j*bene bosance"* koji ce doc ovdje na tih 500E jer im je bolje nego doma za 200E.

A u bosni imas "j*bene izbjeglice"* koje ce dusu prodat za tih 200E jer ih doma ceka samo metak.

Kruh je to sa 7 kora. A netko je spomenuo da fali pitanje "egzodus je super za one koji su emigrirali". TO ako netko misli - u velikoj je zabludi. Biti prva generacija emigranata, pogotovo tipa "pinclek na ramenu" je iznimno tesko i zahtjevno po fizicki i psihicki boljitak.

I.

P.S.

* Izrazi pod navodnicima nisu moje misljenje o tom pitanju.
igorl is offline  
Old 22.01.2018., 13:07   #11400
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
Onu stranu medalje koju ljudi ne vide je da si tamo "j*beni hrvat"* koji radi po 12 sati dnevno za 1500E i rusis cijenu rada austrijancu... A tebi je bolje nego doma za 500E.

Isto mi imamo "j*bene bosance"* koji ce doc ovdje na tih 500E jer im je bolje nego doma za 200E.

A u bosni imas "j*bene izbjeglice"* koje ce dusu prodat za tih 200E jer ih doma ceka samo metak.

Kruh je to sa 7 kora. A netko je spomenuo da fali pitanje "egzodus je super za one koji su emigrirali". TO ako netko misli - u velikoj je zabludi. Biti prva generacija emigranata, pogotovo tipa "pinclek na ramenu" je iznimno tesko i zahtjevno po fizicki i psihicki boljitak.

I.

P.S.

* Izrazi pod navodnicima nisu moje misljenje o tom pitanju.
Ima sigurno u Njemackoj/Austriji onih koji sa visine gledaju na strance ali da se radi '12 sati' odnosno da se tamo robuje kao kod 'domacih' gazda - to nije istina. Odnos firmi prema uposlenicima je neuporedivo bolji i nema veze s ovim robovlasnistvom ovdje.

I kao sto je vec neko napomenuo gore, ovo sa 'Imamo mi bosance' polako odlazi u istoriju, nisu ni oni tolike budale da rade za 500e kod robovlasnika u Hrvatskoj ako 200 km dalje mogu zaraditi 2-3 puta vise u normalnim firmama.

A i u Bosni se mijenjaju stvari, poceli su radnike da traze cak i u oglasima na radiju. Ovo da izbjeglice rade u Bosni, to je tek fantazija, samo cekaju da se nekako prebace u zapadnu evropu...
mrgasa is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:34.