Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Dionice

Dionice Ne zaboravi na stop-loss

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.02.2010., 17:57   #121
Dobro, sad imam otprilike sliku kako cijene variraju.
A sad evo i dalje pitanja:

1. Stock split 1:100, znaci 1 dionicu vrijednosti npr. 1000 kn podijele na 100 dionica vrijednosti 10 kn, i npr. vec otprije stock splita imam 5 dionica te firme, meni ce se automatski pripisat da imam 500 dionica (al po vrijednosti 10 kn svaka), jel tako?
Il me stock split ostecuje pa cu i dalje imat 5 dionica al vise ne po vrijednosti 1000 kn svaka nego sad 10 kn svaka?

2. Sta se treba dogodit da dionica ode u blokadu? Koja je razlika izmedju pozitivne i negativne blokade?
ul7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2010., 18:29   #122
Quote:
ul7 kaže: Pogledaj post
Dobro, sad imam otprilike sliku kako cijene variraju.
A sad evo i dalje pitanja:

1. Stock split 1:100, znaci 1 dionicu vrijednosti npr. 1000 kn podijele na 100 dionica vrijednosti 10 kn, i npr. vec otprije stock splita imam 5 dionica te firme, meni ce se automatski pripisat da imam 500 dionica (al po vrijednosti 10 kn svaka), jel tako?
2. Sta se treba dogodit da dionica ode u blokadu? Koja je razlika izmedju pozitivne i negativne blokade?
1. Da. Provodi se prvenstveno da bi dionica bila dostupnija malim investitorima.
2. Treba prijeći dnevne limite trgovanja u jednom ili drugom smjeru. Pozitivna je očito rast od 10%, negativna pad od 10%.
http://zse.hr/?id=10950
__________________
"He's devious and amoral and unreliable and irresponsible and... and definitely not to be trusted."

Q štednja
Kju385 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2010., 23:20   #123
Quote:
ul7 kaže: Pogledaj post
1. Stock split 1:100, znaci 1 dionicu vrijednosti npr. 1000 kn podijele na 100 dionica vrijednosti 10 kn, i npr. vec otprije stock splita imam 5 dionica te firme, meni ce se automatski pripisat da imam 500 dionica (al po vrijednosti 10 kn svaka), jel tako?
Naravno.

Quote:
2. Sta se treba dogodit da dionica ode u blokadu? Koja je razlika izmedju pozitivne i negativne blokade?
Zavisi u kojem se "rangu" dionica nalazi. Za sve "normalne" dionice (1. razred) je prag porasta/pada cijena od 10%. Za II. skupinu je prag porasta/pada cijena od 15%, a za III. skupinu 25% (za te dionice ti je naš moderator tata mata ).
__________________
"Ovo je mišljenje, a ne savje(s)t" ®Zaf
G. House is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2010., 13:13   #124
Ajd da i ja jednom postavim ovdje pitanje

Nisam baš početnik ali pitanje je nešto o čemu nemam pojma...

Dakle, da li je itko već (ikad) išao u SKDD gledati knjigu dioničara "svoje" dionice?
Naime, zanimalo bi me - kad već dobiješ uvid u ono što se krije ispod TOP10 koji je javno dostupan (ne bih sad ulazio u detalje zašto je to kod nas tako tajnovito - na Beogradskoj burzi svatko ima uvid u sve dioničare, koliko sam upoznat - to je priča za sebe ) - da li se može vidjeti samo stanje isključivo na taj dan, tog i tog datuma, kad dođeš tamo i vidiš, ili se može vidjeti i kakva povijest transakcija...npr. da li je 23. dioničar zadnjih (neznamkoliko) dana kupovao, prodavao ili pak mirovao?

Ako itko zna...zahvaljujem unaprijed
__________________
Bottom/top is the place where you change your mind only to find you were right before.
shef Sale is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2010., 14:50   #125
1. Nadalje, ako sam dobro shvatio cijena dionice ovisi i o broju prodavatelja/kupaca, npr. ako ima vise prodavatelja nego kupaca - cijena pada, ili ako ima vise kupaca nego prodavatelja cijena se dize, jelda?

2. I pitanje u vezi tehnicke analize, znam da ima dosta indikatora, koji vi osobno koristite indikator (ili vise njih) i opcenito koji su indikatori najpopularniji?

3. Ima li negdje gdje mogu besplatno vidjet fundamentalnu analizu svake dionice?

4. Jel se bas mora imat tekuci racun za isplatu novca ili moze i ziro?
ul7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2010., 15:39   #126
1. zakon ponude i potražnje, naravno, ne zaboravi na vanjske utjecaje ... politika, vijesti, špekulacije, ulazak fondova u kupnju ili prodaju .... a to opet utječe na ponudu i potražnju

2. e to ti se ne može samo tako banalno objasniti. odi i pročitaj topic na tehničkoj analizi pa će ti biti malo jasnije

3. imaš opet na topicu linkovi u svijetu invstiranja, a ja koristim mojedionice.com

4. za isplatu kakvog novca ?
dante-1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2010., 16:07   #127
Quote:
dante-1 kaže: Pogledaj post

2. e to ti se ne može samo tako banalno objasniti. odi i pročitaj topic na tehničkoj analizi pa će ti biti malo jasnije
Ne treba mi objasnjenje tehnicke analize, nego samo da kazete koji indeks vi osobno koristite (ili koja 2, 3 indeksa u kombinaciji su vama osobno najbolji pokazatelji)

Quote:
dante-1 kaže: Pogledaj post
4. za isplatu kakvog novca ?
Kad uzmem brokera, trgujem, i npr. ostvarim neku dobit i zelim isplatu... Mora li bas nuzno to bit isplata na tekuci racun il moze i ziro
ul7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2010., 16:28   #128
Mislim da mora na tekući - osim toga sve uplate na žiro ti se oporezuju a to ne želiš, valjda
Teško ti je ovo pitanje za tekničku. Koristim sve što znam
bilokoje is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2010., 16:31   #129
Mislio si na indikatore, ne indekse? MACD, RSI i Slow Stohastic su sasvim dovoljni za početak u kombinaciji s Bollinger Bands i moving average-ima.

Može isplata i na žiro račun.
__________________
"Ovo je mišljenje, a ne savje(s)t" ®Zaf
G. House is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2010., 16:36   #130
Quote:
bilokoje kaže: Pogledaj post
Mislim da mora na tekući
Ne mora.
Samo mislim da kad predaješ poreznu prijavu oni poreznoj upravi ti to tretiraju ko dohodak pa bi se mogo naplaćat poreza. (Ali nisam siguran u to, možda neko bolje zna). Ali isplata može na žiro.
__________________
"Ovo je mišljenje, a ne savje(s)t" ®Zaf
G. House is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2010., 16:39   #131
Ma da, na indikatore sam mislio
Sta se stvarno uplate na ziro oporezuju, nisam pojma imao, a koliko posto?
ul7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2010., 16:41   #132
Ok, a jel onda moze isplata na tudji tekuci, il postoji li jos nesto osim tekuceg i ziro
ul7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2010., 16:54   #133
Uplate na žiro se obično oporezuju, ali ne i ako prebacuješ lovu s brokerskog račun na tekući. Ako prebaciš 20 000 kn s brokerskog računa na žiro, isti taj iznos ćeš imati na ŽR. Nema oporezivanja.

A račun (tekući ili žiro) mora glasiti na tebe, ne možeš na neki drugi (ako se ne varam, a mislim da se ne varam). A što ti je problem otvoriti tekući?
__________________
"Ovo je mišljenje, a ne savje(s)t" ®Zaf
G. House is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2010., 17:12   #134
Quote:
G. House kaže: Pogledaj post
Uplate na žiro se obično oporezuju, ali ne i ako prebacuješ lovu s brokerskog račun na tekući. Ako prebaciš 20 000 kn s brokerskog računa na žiro, isti taj iznos ćeš imati na ŽR. Nema oporezivanja.
Znaci do 20 000kn se ne oporezuju na ziro ili?

Quote:
G. House kaže: Pogledaj post
A račun (tekući ili žiro) mora glasiti na tebe, ne možeš na neki drugi (ako se ne varam, a mislim da se ne varam). A što ti je problem otvoriti tekući?
Koliko mi je poznato tekuci se moze otvorit samo ako imas mjesecna primanja koja ce na njega sjedat (sto ja nemam tj. isplacuju mi se na ruke).
ul7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2010., 18:26   #135
možeš imati tekući bez da ti se isplačuje mjesečni dohodak.

uplate na žiro se ne oporezuju, već svatko tko ostvaruje dohotke koji su oporezivi to moraju navesti u prijavi bez obzira kako i gdje su novac primili.
dante-1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2010., 20:01   #136
Quote:
ul7 kaže: Pogledaj post
Znaci do 20 000kn se ne oporezuju na ziro ili?
Ma ne, ništa se ne oporezuje. To sam dao primjer (cifru) bezveze.


Quote:
ul7 kaže:
Koliko mi je poznato tekuci se moze otvorit samo ako imas mjesecna primanja koja ce na njega sjedat (sto ja nemam tj. isplacuju mi se na ruke).
Ne, tekući račun može otvoriti svatko (odnosno rezidenti RH) bez obzira imao ili nemao primanja. Odi u banku s osobnom ili putovnicom i za 5 min će ti otvorit račun.
__________________
"Ovo je mišljenje, a ne savje(s)t" ®Zaf
G. House is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2010., 10:57   #137
Odlicno
ul7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2010., 16:02   #138
Quote:
Kju385 kaže: Pogledaj post
Nisam siguran da govorimo o istom pod pojmom ceteris paribus. Pod njime smatram doslovno značenje "uz ostale uvjete nepromijenjene". Što zdrava logika nalaže da ne stoji, jer npr. ukoliko igh dobije/izgubi posao stoljeća cijena će u trenu reagirati jer će se fundamenti i projekcije poslovanja promijeniti. Da je moguće čak i ovo što si napisao, imamo ovih dana primjer Đakovštine. Oni koji kupuju sigurno ne očekuju propast. Kako bi to objasnio onda?

Ovo mi zvuči kao hipoteza o efikasnom tržištu, s čime se ne bi mogao složiti. Više naginjem na contrarian stranu da je tržište potpuno neefikasno.
Mislim da mijesas ocekivanu buducu cijenu i cijenu koja ce stvarno biti za neko vrijeme. Te dvije cijene nisu u korelaciji (sto je cak pokazano statistickom analizom na primjeru futures-a za naftu, nazalost link nemam). Kada se promjeni ocekivanje trzista, promjeni se i sadasnja cijena i ocekivana cijena u buducnosti. Nije realno da trziste ocekuje da ce dionica kostati 100 za godinu dana, a trzi se danas po 50. Jel onda se ne isplati prodavati, a svi bi kupovali (ipak je to 100% prinosa u godinu dana). Cijena se naravno ne promjeni u sekundi. Ali mislim da smo sad vec malo offtopic.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2010., 16:08   #139
Quote:
bik77 kaže: Pogledaj post
Molim vas za pomoć oko slijedeće situacije.
Posjedujem dionice kupljene na Banjalučkoj i Sarajevskoj burzi posredstvom brokerske kuće Dionica brod iz Slavonskog Broda. Toj brokerskoj kući je rješenjem od 17.09.2009. oduzeta dozvola za rad i naloženo brisanje iz sudskog reg. za period od godine dana. Da li mogu i na koji način prebaciti svoje dionice na drugu brokersku kuću kako bi tim dionicama mogao trgovati?
Problem ti je sada jer se radi o drugoj drzavi, ali vjerujem da je otprilike situacija ovakva:
Brokerska kuca kod koje su tvoje dionice drzi te dionice na skrbnickom racunu otvorenom u drugoj drzavi. Znaci te dionice se najvjerovatnije ne vode na tvoje ime u agenciji koja to radi u BiH (ekvivalent nasoj SDA - Sredisnja depozitarna agencija). Zato ti u principu moras sa svojim brokerom dogovorti da on otpusti tvoje dionice na tvoj racun (opet problem zbog druge drzave) i da se prebace na tvoj osobni racun tamo ili na brokerski racun druge brokerske kuce. U svakom slucaju, tesko ces to rijesiti bez da kontaktiras svoju brokersku kucu. Tvoje pravo je raspolagati sa tvojim dionicama, pa ne vidim da bi tu trebalo biti problema.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2010., 01:43   #140
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
...
Nitko ne spori da povezanost postoji, već kakve je prirode. Vrtimo se oko istog, samo gledamo različite stvari. Nema veze, ionako smo zašli u žešći offtopic. Ako nađeš taj link o futuresima za naftu, slobodno pošalji.
__________________
"He's devious and amoral and unreliable and irresponsible and... and definitely not to be trusted."

Q štednja
Kju385 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:35.