Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.04.2008., 10:34   #1
Smile Artroskopija koljena

Prije tjedan dana bio sam na artroskopiji koljena zbog rupture stražnjeg roga medijalnog meniskusa na lijevoj nozi. Operacija je prošla OK, ozljeđeni dio meniskusa je uklonjen, ozljeđeni dio "ispoliran", a liječnik koji me je operirao je sugerirao mirovanje 1 do 2 tjedana (tj. neopterećivati operiranu nogu). Treba li nakon toga provoditi fizikalnu terapiju odnosno da li je uopće potrebno mirovanje 1 - 2 tjedna ili treba odmah početi s nekakvim vjebama. Koljeno mi je blago otečeno, ne mogu ga potpuno saviti (fleksija) ali bolova nemam. Molim za mišljenje odnosno savjet što je najbolje učiniti nakon artroskopije.
arto is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 12:43   #2
Zašto ne bi počeo sa fizikalnom terapijom? Pa ber statičke vježbe dok nosiš ortozu.
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 15:02   #3
Quote:
arto kaže: Pogledaj post
Prije tjedan dana bio sam na artroskopiji koljena zbog rupture stražnjeg roga medijalnog meniskusa na lijevoj nozi. Operacija je prošla OK, ozljeđeni dio meniskusa je uklonjen, ozljeđeni dio "ispoliran", a liječnik koji me je operirao je sugerirao mirovanje 1 do 2 tjedana (tj. neopterećivati operiranu nogu). Treba li nakon toga provoditi fizikalnu terapiju odnosno da li je uopće potrebno mirovanje 1 - 2 tjedna ili treba odmah početi s nekakvim vjebama. Koljeno mi je blago otečeno, ne mogu ga potpuno saviti (fleksija) ali bolova nemam. Molim za mišljenje odnosno savjet što je najbolje učiniti nakon artroskopije.

Fizikalna terapija - ODMAH.Ako je moguće.
Vježbe koje su ti trebali pokazati u bolnici - ODMAH.
Kretanje - ODMAH.Naravno,lagano.

Kvadriceps atrofira nakon nekoliko dana.
Potrebno ti je i do godinu dana da se vrati na veličinu i funkcionalnost kakvu je imao prije operacije.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2008., 16:53   #4
Artroskopija koljena

E ovako, iskrenuo sam koljeno na nogometu i nakon slikanja, i magnetske su mi utvrdili da mi se je odvojila kost u koljenu(patela) te da pluta po koljenu te da imam minimalni izljev krvi u koljenu, prije toga dva puta sam obavio punkciju koljena(što je bolno za one koji još to nisu iskusili )

nadalje, doktor mi je rekao da bi to trebalo artroskopski izvaditi

e sad me zanima o tome

- operacija koliko dugo traje(da li je opasna)
- oporavak poslije toga
- te mogućnost bavljenja sportom ponovno

molimo bih samo one sa iskustvom da postaju, hvala unaprijed na pomoći
xxx3eme is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2008., 17:28   #5
baš i ne kužim što si napisao. patela je sama po sebi odvojena, to je velika kružna kost s prednje strane koljena. no ono što se bojim je da ti nije stradao koji od ligamenata koljena (možda baš patelarni ali možda i ne samo on). nešto krvi govori da se nešto dogodilo

artroskopija je i pregled i način na koji se mogu operativno obaviti manji zahvati. nije posebno štetna, iako što manje otvaranja koljena, to bolje. kvalitetnije (to rade profesionalni sportaši) jest ako možeš otići na magnetsku rezonancu jer na taj način i prije otvaranja koljena možeš dobiti sliku što se u stvari (sve) dogodilo

nažalost državna magnetska rezonanca se čeka, a privatna je cca 1500 kn

ili pak odeš na artroskopiju, pa će ti doktori reći što se točno dogodilo i napraviti zahvat koji mogu. neke stvari se mogu riješiti artroskopski, neke ne mogu

tek kad saznaš što ti je točno, onda možemo pričati o tome što trebaš učiniti i što ćeš moći u budućnosti

e da, operacija ne traje dugo, a obično se obavlja isključivo uz lokalnu anesteziju, čak te niti ne uspavaju pa možeš gledati
__________________
don't help them to bury the live
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2008., 21:16   #6
a sto je sa kontrasnom radiografijom koljena?
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2008., 01:21   #7
MRI (magnetska rezonancija) pokazuje meka tkiva (ligamenti, menisci), koja su za bilo kakvu vrstu rendgena prozirni, odnosno nevidljivi. Artroskopija pokazuje stanje, ali dok je MRI "lezi na stol, par minuta uredjaj snima, nema radijacije, sve se vidi, nema posljedica", atroskopija je "anestezija, rezanje koze, guranje sonde u koljeno, pregledavanje sondom, sivanje reza, oporavak od anestezije, oziljci". Ja ne bi dopustio dijagnosticku artroskopiju ni u kom slucaju.

Kontrast je slabo koristan jer meka tkiva koljena su slabo prokrvljena, pa unos kontrasta u krvotok ima slabi efekt. Sve se lijepo vidi na MRI i bez kontrastnog sredstva.
succorosso is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2008., 09:38   #8
Quote:
Taroth kaže: Pogledaj post
a sto je sa kontrasnom radiografijom koljena?
da, to čujem rade na šalati. istina, isplati se otići tamo i probati to ako je lova problem, ali kao što reče čovjek, magnetska rezonancija je bolja
__________________
don't help them to bury the live
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2008., 13:19   #9
da ne otvaram drugu temu: bio sam na artroskopiji koljena (prije 14 dana) i uklonjen mi je dio meniska, ali ono što mene brine je oteklina koja se jako sporo povlaci...
ortoped mi na pregledu kaže da nije ništa zabrinjavajuce i da mogu polako pocet sa biciklom, setnjom itd. (bdw pregledao je koljeno sa 5m udaljenosti), lijepo je on to zamislio, ali koljeno nemogu ni priblizno savit da bi okrenuo pedalu... inace i prednji krizni je dobio (ostecen) pa mozda i to ima utjecaja..
pa ako neko ima slična iskustva da podijeli koji savjet
zewa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2008., 13:59   #10
Quote:
zewa kaže: Pogledaj post
da ne otvaram drugu temu: bio sam na artroskopiji koljena (prije 14 dana) i uklonjen mi je dio meniska, ali ono što mene brine je oteklina koja se jako sporo povlaci...
ortoped mi na pregledu kaže da nije ništa zabrinjavajuce i da mogu polako pocet sa biciklom, setnjom itd. (bdw pregledao je koljeno sa 5m udaljenosti), lijepo je on to zamislio, ali koljeno nemogu ni priblizno savit da bi okrenuo pedalu... inace i prednji krizni je dobio (ostecen) pa mozda i to ima utjecaja..
pa ako neko ima slična iskustva da podijeli koji savjet
Ne znam kako je kod tebe,ja sam bio na artroskopskoj operaciji meniska prije par godina.Uglavnom,ortoped koji me je operirao pokazao mi je par vježbi za razgibavanje koljena i jačanje kvadricepsa koje sam počeo vježbati isti dan nakon operacije.
Da li si vježbao unutar 14 dana nakon operacije?

nemogućnost savijanja koljena upravo me podsjeća na ukočenost,tj.nerazgibanost!
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2008., 16:54   #11
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Ne znam kako je kod tebe,ja sam bio na artroskopskoj operaciji meniska prije par godina.Uglavnom,ortoped koji me je operirao pokazao mi je par vježbi za razgibavanje koljena i jačanje kvadricepsa koje sam počeo vježbati isti dan nakon operacije.
Da li si vježbao unutar 14 dana nakon operacije?

nemogućnost savijanja koljena upravo me podsjeća na ukočenost,tj.nerazgibanost!
vježbao jesam (samo sa ispruzenom nogom), ali mi je izricito receno ne savijati koljeno pa je i to jedan razlog nerazgibanosti...
ma fizioterapeut govori jedno, doktor drugo tako da na kraju neznam sto radit i kakve vjezbe jer mi ih nitko nije pokazao
oteklina mene najvise brine jer dok je ona ovakva nista se ni neda radit
zewa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2008., 17:15   #12
[QUOTE=nakon slikanja, i magnetske su mi utvrdili da mi se je odvojila kost u koljenu(patela) te da pluta po koljenu te da imam minimalni izljev krvi u koljenu, prije toga dva puta sam obavio punkciju koljena(što je bolno za one koji još to nisu iskusili )

ja imam slican problem kao ti,pukla mi je patela jedan dio se jos drzi uz kost,a drugi radi probleme,stvara se voda u koljenu,3puta sam punktirala koljeno,i sad cekam dogovor za operaciju,operacija traje kratko,5dana si u bolnici,i nakon toga te salju na terapije da koljeno pocne funkcionirati kako treba,naravno da ces moci poslije igrati nogomet,racunaj za oko mjesec dana nakon operacije

e

-
__________________
NEzaSITNA Miss Ya
Zenabr1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2008., 18:30   #13
ovako, i ja sam isto na nogometu zezno koljeno, jos u 12.mj. '07. i bolilo i bolilo.. i odem ortopedu na sveti duh koji mi je prvi put samo rekao odi na magnetnu. i onda sam to cekao cekao i uspio nekako napraviti i dosao nazad tom doktoru na pregled sa nalazima i lik gleda slike i nista mi nije rekao, samo promrmljao "..da, trebalo bi napraviti artroskopiju.." ja sam ocekivao reci ce mi sto je to, objasnit alternative ili bilo sto reci, a on mi kaze da dodem na pregled za 6 tjedana !? meni dop**** i odem na merkur kod doktora koji mi je odmah uzeo nogu, provrtio koljenom na sve strane, pitao sta boli sta ne boli i odmah mi rekao da je potrebno na artroskopiju i narucio me za operaciju.
sama operacija je jednostavna, pitali su me jel zelim potpunu anesteziju ili samo od struka na dolje, ja sam htio bit budan, i sve skupa sa anestezijom, operacijom i svime je trajalo ispod sat vremena(znaci sama operacija nekih 30-45min). sutra dan su mi vadili dren (to je cjevcica koju ostave u koljenu da sukrvica izlazi van) sto je zapravo od svega bilo jedino neugodno iskustvo, ne toliko bolno vec bas neugodan osjecaj.. i nakon toga vec sam dobio stake i poceo stakat po bolnici.. ispostavilo se da se djelomicno potrgao prednji krizni ligament i dio koji se potrgao je visio i blokirao zglob, doktor je to odstranio i malo sredio menisk koji je jos od prije vec malo istrosen zbog nogometa.
eto, u utorak sam dosao u bolnicu, srijeda operacija i vec u petak sam bio doma. operacija je bila 7.5. a bez staka sam poceo hodat 9.6. znaci mjesec dana nakon operacije. svi su mi rekli (i doktor i fizioterapeut) da se poslje najnormalnije mozes bavit sportom, samo naravno uz dobru rehabilitaciju i jacanje misica..
sve u svemu moje iskustvo je bilo super, poslje operacije koljeno je postupno bilo sve gipkije, sad ga vec mogu normalno savit i ispruzit do kraja..
zorba21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2008., 22:24   #14
imas li sada kakvih problema sa nogom,dali te boli ili naotice?
__________________
NEzaSITNA Miss Ya
Zenabr1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2008., 00:29   #15
Quote:
zorba21 kaže: Pogledaj post
ovako, i ja sam isto na nogometu zezno koljeno, jos u 12.mj. '07. i bolilo i bolilo.. i odem ortopedu na sveti duh koji mi je prvi put samo rekao odi na magnetnu. i onda sam to cekao cekao i uspio nekako napraviti i dosao nazad tom doktoru na pregled sa nalazima i lik gleda slike i nista mi nije rekao, samo promrmljao "..da, trebalo bi napraviti artroskopiju.." ja sam ocekivao reci ce mi sto je to, objasnit alternative ili bilo sto reci, a on mi kaze da dodem na pregled za 6 tjedana !? meni dop**** i odem na merkur kod doktora koji mi je odmah uzeo nogu, provrtio koljenom na sve strane, pitao sta boli sta ne boli i odmah mi rekao da je potrebno na artroskopiju i narucio me za operaciju.
sama operacija je jednostavna, pitali su me jel zelim potpunu anesteziju ili samo od struka na dolje, ja sam htio bit budan, i sve skupa sa anestezijom, operacijom i svime je trajalo ispod sat vremena(znaci sama operacija nekih 30-45min). sutra dan su mi vadili dren (to je cjevcica koju ostave u koljenu da sukrvica izlazi van) sto je zapravo od svega bilo jedino neugodno iskustvo, ne toliko bolno vec bas neugodan osjecaj.. i nakon toga vec sam dobio stake i poceo stakat po bolnici.. ispostavilo se da se djelomicno potrgao prednji krizni ligament i dio koji se potrgao je visio i blokirao zglob, doktor je to odstranio i malo sredio menisk koji je jos od prije vec malo istrosen zbog nogometa.
eto, u utorak sam dosao u bolnicu, srijeda operacija i vec u petak sam bio doma. operacija je bila 7.5. a bez staka sam poceo hodat 9.6. znaci mjesec dana nakon operacije. svi su mi rekli (i doktor i fizioterapeut) da se poslje najnormalnije mozes bavit sportom, samo naravno uz dobru rehabilitaciju i jacanje misica..
sve u svemu moje iskustvo je bilo super, poslje operacije koljeno je postupno bilo sve gipkije, sad ga vec mogu normalno savit i ispruzit do kraja..
ako su dirali prednji krizni to je super i brzo rijeseno...
prosao isti zahvat pa mi samo reci nakon koliko vremena ti se povukla oteklina?
zewa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2008., 01:14   #16
pa zapravo nikad ni nije previse oticalo.. nakon bolnice malo, mozda 10-ak dana od operacije je bilo nateknuto, ali stvarno malo. sad vec, nakon malo vise od mjesec dana od operacije, je stvarno super, nikakvih bolova, nikakvih oteklina.. jedino mi jos dlake nisu narasle jedini problem kad sam poceo bez staka hodat je bio to sto me list bolio jer ga nisam nikako koristio. radio sam vjezbe za kvadricepse i oni su dobro izdrzavali kad sam poceo hodat ali posto list uopce nisam vjezbao, malo je bilo grceva prvih dan-dva..
zorba21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2008., 01:16   #17
e da, i vec sam pokusao lagano trckarat po stanu i uopce nema bolova..
zorba21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2008., 01:45   #18
vidim da vas dosta "koljenasa" ima! to je u biti danas kao i prehlada...
atroskopija nije nista nego detaljan pregled koljena i ciscenja. ocito da ce te atroskopskim putem maknuti dio koji ti "seta" po koljenu i pravi probleme, kao sto su bolovi, izljeve i ako dodje u zglobnu pukotinu i ukocenost.
zanima me u kojoj bolnici to radis i kod koga?
lino lada is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2008., 12:16   #19
bio sam na kb Merkur kod dr Starešinića
zorba21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2008., 15:32   #20
Ja hodam kod dr.HUDETZA u draskovicevu,on je bas za koljena
__________________
NEzaSITNA Miss Ya
Zenabr1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:57.