Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.02.2010., 14:33   #41
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Točno kažeš Smućek, O ne LA ! U mojoj obitelji nitko nije volio kuhati, baka je to mrzila, mama nije voljela, a tata je jeo zato što se mora. A, koje traume iz djetinjstva, a ja tako volim papati fine stvari. Znači kada bi to bilo pravilo, sin ti ne bi imao šanse.
Baš si cool

Doduše,kad malo bolje razmislim,ni moji kad sam bila klinka nisu baš bili ludi za kuhinjom,sestre rođene nas 3-dvije volimo,jedna prezire kuhinju.


Ja volem kuhat jako,a klinci vole jest jako.I muški i ženski.
E,sad,jel budu i oni zavolili to raditi...
smucek is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2010., 14:34   #42
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Po ovoj sam kuharici radio "čokoladnu napast" samo sam đem od malina zamijenio mojim đemom od naranči, radio sam "čokoladnu Pavlovu", "blatnu Mississippi pitu" i "škotske čokoladne palačinke". Bilo je savršeno i u "Čokoladnim čarolijama" svi omjeri su točni,što u mnogim drugim kuharicama nije slučaj. Ako imaš koju bolju čoko kuharicu, molim za informaciju.
Imam poveliku biblioteku kuharica i niti jednu ne smatram Biblijom,osim možda one tvoga imenjaka.
Sve recepte tražim iz svih izvora pa ih poredim koji mi se više sviđa.
Recimo čokopavlovu više volim na način Nigelle Lawson jer je tako ludo jednostavna.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2010., 03:21   #43
Ovo mi je jedna od omiljenih krema i jedino kad se desi da je tvrda jeste kad je miksam predugo...Inace koristim omjer 300ml vrhnja 250g cokolade ili ako mi treba manja kolicina onda koristim 200ml vrhnja na 150g cokolade..vrhnje samo dobro zagrijem (ne smije prokuhati) i prelijem preko isjeckane cokolade, veoma cesto ovoj kremi dodam par kapi kakve esencije (narandza,kokos,banana itd) i sa njom onda punim praline..
♥Mammas Flicka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2010., 16:28   #44
Molim za pomoć!
Trebam savjet za ganache kremu, ali rađenu isključivo na biljnom vrhnju. Nažalost. Naime, moja nejač imaju netoleranciju na kravlje mlijeko, tako da sve one divne stvari poput slatkog vrhnja, maslaca i sl. mogu zaboraviti.
E sad, ja sam radila podosta čokoladnih pralina na biljnom vrhnju ( u kombinaciji s 80-99% čokoladom da ne bude preslatko), ali ovi omjeri 1:1 vrhnja i čokolade daju poprilično tvrdu smjesu. Pogodnu za praline, ali ne i kremu. Moja sjećanja na ganache kremu su onakva kakvom ju opisuje dlap 1307, ali ne uspjeva mi s biljnim vrhnjem. Savjeti? Please
crveno-crno is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2010., 23:42   #45
Quote:
crveno-crno kaže: Pogledaj post
Molim za pomoć!
Trebam savjet za ganache kremu, ali rađenu isključivo na biljnom vrhnju. Nažalost. Naime, moja nejač imaju netoleranciju na kravlje mlijeko, tako da sve one divne stvari poput slatkog vrhnja, maslaca i sl. mogu zaboraviti.
E sad, ja sam radila podosta čokoladnih pralina na biljnom vrhnju ( u kombinaciji s 80-99% čokoladom da ne bude preslatko), ali ovi omjeri 1:1 vrhnja i čokolade daju poprilično tvrdu smjesu. Pogodnu za praline, ali ne i kremu. Moja sjećanja na ganache kremu su onakva kakvom ju opisuje dlap 1307, ali ne uspjeva mi s biljnim vrhnjem. Savjeti? Please
Moja frendica ima sličan problem s netolerancijom laktoze pa se mora mučiti s tim biljnim čudima. Probao sam od nje svašta sa sojinim i mlijekom i vrhnjem, ali meni je to nejestivo pa da stavi i Valrhonu i uopće žao mi čokolade. Do ovog Božića ! Napravila ganache s zobenim vrhnjem, a kremu u kolaču s mlijekom od kamuta prema omjeru koji sam ranije pisao. Izvrsno! Toliko dobro da sam ove proizvode počeo koristiti u slanoj kuhinji kao interesantni novitet. Ako ti klinci imaju netoleranciju samo na kravlje, probaj s kozjim. Imaš na Kvatriću OPG Moravec, koji među ostalim prodaju (od travnja kada počinje mužnja) kozje mlijeko, garantiram bez ikakvog neugodnog mirisa. Uostalom, kupiš litru, pa probaš. Kozje vrhnje na žalost ne postoji.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2010., 10:48   #46
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Moja frendica ima sličan problem s netolerancijom laktoze pa se mora mučiti s tim biljnim čudima. Probao sam od nje svašta sa sojinim i mlijekom i vrhnjem, ali meni je to nejestivo pa da stavi i Valrhonu i uopće žao mi čokolade. Do ovog Božića ! Napravila ganache s zobenim vrhnjem, a kremu u kolaču s mlijekom od kamuta prema omjeru koji sam ranije pisao. Izvrsno! Toliko dobro da sam ove proizvode počeo koristiti u slanoj kuhinji kao interesantni novitet. Ako ti klinci imaju netoleranciju samo na kravlje, probaj s kozjim. Imaš na Kvatriću OPG Moravec, koji među ostalim prodaju (od travnja kada počinje mužnja) kozje mlijeko, garantiram bez ikakvog neugodnog mirisa. Uostalom, kupiš litru, pa probaš. Kozje vrhnje na žalost ne postoji.
Hvala!
Kozje mlijeko trošim, tj. klinci, ja ga nemogu smisliti ni zamisliti u kolačima. Ali ovo sa zobenim vrhnjem mi uopće nije palo na pamet makar ga redovno koristim u "slanoj" kuhinji.
Isprobam prvom prilikom! Jednu ganache tortu (od zobenog vrhnja) sa chili papričicama ( ta mi je najdraža)
crveno-crno is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2010., 11:34   #47
Dakle, napravila ja tortu prošli vikend i krema ispala ok. Nisam ju miksala uopće (pa je ispalo manje kreme nego prije kad sam ju miksala), stavila sam 3 dcl vrhnja i 200 g čokolade (70% kakaa), prije miksanja bila u frižideru cca 20 minuta i na torti je bila fina, nije se jako stvrdnula iako nije bila baš ni onako parfe kako sam ja to zamislila.
Idući put ću probati staviti čokoladu sa manje kakaa jer mi je ovako malo "prejakog" okusa i miksat ću je samo malo, da je ispadne više i da bude malo više onako kao čokoladni šlag. Practice makes perfect!
__________________
I gotta pretty little mouth underneath all the foaming...
pljuc123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2010., 14:39   #48
Mljac !

Quote:
crveno-crno kaže: Pogledaj post
Hvala!
Kozje mlijeko trošim, tj. klinci, ja ga nemogu smisliti ni zamisliti u kolačima. Ali ovo sa zobenim vrhnjem mi uopće nije palo na pamet makar ga redovno koristim u "slanoj" kuhinji.
Isprobam prvom prilikom! Jednu ganache tortu (od zobenog vrhnja) sa chili papričicama ( ta mi je najdraža)
Chili papričice, Guanaja i dvije žlice kandiranog đumbira (srebrna medalja).
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2010., 16:37   #49
Quote:
pljuc123 kaže: Pogledaj post
Dakle, napravila ja tortu prošli vikend i krema ispala ok. Nisam ju miksala uopće (pa je ispalo manje kreme nego prije kad sam ju miksala), stavila sam 3 dcl vrhnja i 200 g čokolade (70% kakaa), prije miksanja bila u frižideru cca 20 minuta i na torti je bila fina, nije se jako stvrdnula iako nije bila baš ni onako parfe kako sam ja to zamislila.
Idući put ću probati staviti čokoladu sa manje kakaa jer mi je ovako malo "prejakog" okusa i miksat ću je samo malo, da je ispadne više i da bude malo više onako kao čokoladni šlag. Practice makes perfect!
glede cokolade, i ja sam primijetila da je 70% cesto prejaka .... meni je 65 % najbolja za kolace. znam da 5 % nije neka razlika ali meni je neuporedivo bolji okus u kolacima... Probala sam i manje procente i ne valja.
honey_b is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2010., 00:42   #50
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Chili papričice, Guanaja i dvije žlice kandiranog đumbira (srebrna medalja).
Zlatna, koja je zlatna?
Btw, ja sam više od Lindta, nekako mi je najdraži.
crveno-crno is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2010., 20:19   #51
Inspirirana ovom finom kremom i slijedećom izjavom:
Quote:
smucek kaže: Pogledaj post
ja obično u čokoladnu roladu stavljam tu kremu
te mojom neobjašnjivom potrebom da zadnjih mjeseci stalno pečem nekakve kolače (iako sam skroz "friška" u tome), odlučila ja napraviti ovaj vikend roladu sa tom kremom. Našla sam neki recept za biskvit (u koji ide prah za čokoladni puding ) u kombinaciji sa ovom kremom, s time da u receptu piše da u kremu ide i kremfix. Jeste to ikad probali ubaciti unutra i zašto bi se to trebalo staviti?
Ja sam u sve to još mislila ubaciti i višnje... Ako imate kakvih tips and tricks, bila bi zahvalna! (da ne potrujem prijatelje i familiju...)
__________________
I gotta pretty little mouth underneath all the foaming...
pljuc123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2010., 21:14   #52
Quote:
pljuc123 kaže: Pogledaj post
Inspirirana ovom finom kremom i slijedećom izjavom:
te mojom neobjašnjivom potrebom da zadnjih mjeseci stalno pečem nekakve kolače (iako sam skroz "friška" u tome), odlučila ja napraviti ovaj vikend roladu sa tom kremom. Našla sam neki recept za biskvit (u koji ide prah za čokoladni puding ) u kombinaciji sa ovom kremom, s time da u receptu piše da u kremu ide i kremfix. Jeste to ikad probali ubaciti unutra i zašto bi se to trebalo staviti?
Ja sam u sve to još mislila ubaciti i višnje... Ako imate kakvih tips and tricks, bila bi zahvalna! (da ne potrujem prijatelje i familiju...)
Puding?

Sorry, ali dobijem ospice na sam spomen pudinga u kolačima. Čokoladni biskvit se može ispeći na klasičan način, s kakao prahom, a u neke ide rastopljena čokolada.

Krema je od slatkog vrhnja i čokolade i još ide kremfix?
Gipsyqueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 14:36   #53
Quote:
pljuc123 kaže: Pogledaj post
Inspirirana ovom finom kremom i slijedećom izjavom:
te mojom neobjašnjivom potrebom da zadnjih mjeseci stalno pečem nekakve kolače (iako sam skroz "friška" u tome), odlučila ja napraviti ovaj vikend roladu sa tom kremom. Našla sam neki recept za biskvit (u koji ide prah za čokoladni puding ) u kombinaciji sa ovom kremom, s time da u receptu piše da u kremu ide i kremfix. Jeste to ikad probali ubaciti unutra i zašto bi se to trebalo staviti?
Ja sam u sve to još mislila ubaciti i višnje... Ako imate kakvih tips and tricks, bila bi zahvalna! (da ne potrujem prijatelje i familiju...)
ajooooj ,di si to našla?
Puding prašak u tijestu? Ne mogu odgonetnuti koja bi mu bila svrha.A tek krema!!!
Vrati se malo natrag i pogledaj recept koji je Gipsy postavila na *zadnji kolač...*.
Ovo tvoje nije baš otrovno ,ali...
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 20:54   #54
Jest da je off al dajte onda na brzinu nabacite neki recept za biskvit za roladu. Siiiilno mi se pravi rolada sa tom kremom i višnjama, pojma nemam zašto!
__________________
I gotta pretty little mouth underneath all the foaming...
pljuc123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 22:09   #55
Đavolja čokoladna rolada

Quote:
pljuc123 kaže: Pogledaj post
Jest da je off al dajte onda na brzinu nabacite neki recept za biskvit za roladu. Siiiilno mi se pravi rolada sa tom kremom i višnjama, pojma nemam zašto!
Lim 32x22cm naulji i obloži masnim papirom. Na banjamariji otopi 170 g 60% čokolade. U drugoj posudi izmješaj 4 žumanjka s 50 g mljevenog šećera dok smjesa ne bude svijetla i gusta pa zatim jednolično umiješaj rastopljenu čokoladu. U posebnoj posudi izradi snijeg od 4 bjelanjka pa ga lagano umiješaj u smjesu čokolade, jaja i šećera. Smjesu izlij u lim i rastegni do rubova. Peci u pećnici prethodno ugrijanoj na 175C 15-20 min.dok se tijesto sasvim ne podigne i ne očvrsne.List masnog papira pospi kakaom, preokreni biskvit na papir, pokrij ga krpom pa pusti da se ohladi. Ovo je biskvit za đavolju roladu, ja ga kada se ohladi nasprejam s 0,5 dcl Armagnaca i ostavim mirovati (pokrivenog) preko noći.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 22:14   #56
He,he...

Quote:
pljuc123 kaže: Pogledaj post
Jest da je off al dajte onda na brzinu nabacite neki recept za biskvit za roladu. Siiiilno mi se pravi rolada sa tom kremom i višnjama, pojma nemam zašto!
Da se mojoj ženi odjednom počnu raditi rolade ja bih provjerio da ujutro nema zabranjenog smajlića!
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 22:40   #57
Quote:
pljuc123 kaže: Pogledaj post
Inspirirana ovom finom kremom i slijedećom izjavom:
te mojom neobjašnjivom potrebom da zadnjih mjeseci stalno pečem nekakve kolače (iako sam skroz "friška" u tome), odlučila ja napraviti ovaj vikend roladu sa tom kremom. Našla sam neki recept za biskvit (u koji ide prah za čokoladni puding ) u kombinaciji sa ovom kremom, s time da u receptu piše da u kremu ide i kremfix. Jeste to ikad probali ubaciti unutra i zašto bi se to trebalo staviti?
Ja sam u sve to još mislila ubaciti i višnje... Ako imate kakvih tips and tricks, bila bi zahvalna! (da ne potrujem prijatelje i familiju...)
Evo ti rolada:

tijesto-4 bjelanjka,10dkg šećera,10 dkg oraha,4dkg mrvica keksa,jedan po jedan žumanjak.Tijesto pečem na manjem niskom plehiću obloženom masnim papirom,pečeno i još vruće srolam zajedno s tim papirom u roladu i omotam kuhinjskom krpom.
Kad se ohladi namažem kremom čiji sam ti recept već rekla i položim gore 2 banane(oguljene).Ostavim dio kreme za premazati roladu i izvana.
Zarolam,bubnem u fričkas i režemo uskoro ili sutradan.
Bon apetit!
smucek is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2010., 01:02   #58
Lindt ili Valrhona, pitanje je sad.

Quote:
crveno-crno kaže: Pogledaj post
Zlatna, koja je zlatna?
Btw, ja sam više od Lindta, nekako mi je najdraži.
A zlatnu medalju dobiva "Čokoladna napast" Christine France uz male moje izmjene. Džem od malina zamjenjujem mojim džemom od naranči i trešanja s đumbirom i zelenim paprom, a u tijesto još dodajem kandirane komadiće narančine kore. Radim s Guanajom(70%) i Abinao(85%) I to je to rekao bi Almo Čatlak.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 23:53   #59
Evo, ja sam upravo napravila ganache kreme, jednu s običnim slatkim vrhnjem i jednu sa zobenim vrhnjem. Sa zobenim vrhnjem je malkice tvrđa nego s običnim i slađa ( ista čokolada), ali po ukusu se uopće ne razlikuju.
crveno-crno is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2010., 19:27   #60
ja sam radila preksinoć prvi put tortu po ovom recepru i bila je predobra
možda i nije prava ganache krema, jer se u dio kreme umiješa umućen šlag, ali je bila jako, jako fina
dumbo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:08.