Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.02.2011., 10:43   #81
Quote:
ksenija_2 kaže: Pogledaj post
Gle, ja odrasloj osobi neću i ne želim zabranjivati motor. Ali ja svom djetetu isti neću nikada kupiti.
"ne želiš" jer znaš da nemaš pravo. ali najradije bi, pretpostavljam. jer ti je stalo, jer ti nije svejedno, jer unatoč tome što nemaš mu/joj pravo zabraniti motor, i ne možeš joj zabraniti - pa si dovoljno fer da ni ne pokušavaš - ne znači da ne želiš. ti i dalje - vjerojatno - želiš da ne vozi motor, samo nemaš "pravo glasa" više, kontaš? mislim, ne mogu zamisliti roditelja koji do osamnaeste inzistira da dijete ne vozi motor, a nakon toga ga boli ona stvar.

da imaš stav "motor je okej", onda bi gledala kad je dijete spremno da vozi motor, što ne mora biti nužno 18. godina. može biti i prije, i poslije. i ne mora nikad. 18. godina znači samo da mu ne treba tvoja dozvola da kupi motor.
__________________

moj mali mačić
anonymous_13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 10:46   #82
kod nas će biti jednostavno: ja ne volim motore (bože mili glupog li prijevoznog sredstva, ne može na kišu/hladnoću/buru, po ljeti te zapuhuje smrdljiva vrućina asfalta, vozači automobila te često ne primjećuju / primjećuju prekasno.. neš ti gušta ), mm naravno vozi motor
ali budući da ga je kupio od svojih novaca, i mali će morati tako


ali u ovoj priči, bezveze mi je (polu)obećati nešto, a sad razmišljati kako se iz toga izvući.
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 10:47   #83
Quote:
bundle kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima, imam jedno pitanje koje je već iz naslova vjerujem dovoljno jasno. Situacija u kojoj se vjerujem mnogi roditelji nađu kad tad

Imam kćer od 16,5 godina i gospođica želi motor. Vec vise od godinu pila oko toga, bila je mlada (15) i nije bilo šanse ali sporazumno smo zaključili da možemo pričat o tome kasnije ako prode s 5. Naravno prošla je s 5 (ovo ljeto), i prijateljica joj ima motor itd itd.
Žena i ja moramo odlučit s tim da žena naginje na njenu stranu moram reć.
Što mislite o tome,kako ste se vi postavili po tom pitanju? Mišljenja,savjeti..

Nikada moji motor nece dobiti. A kada budu mogli sami zaraditi lovu, ako kupe motor krisom cu im busiti gume nocu...

Odite malo na motoristicke forume pa procitajte temu R.I.P koja je vrlo aktivna i u kojoj se svakoga dana nadje novi vrhunski, iskusni i pazljivi motorist kojeg je sjebao pijanac, baba koja mu je oduzela prednost ili ulje na cesti...

Ne kuzim uopce kako netko moze kupiti djetetu motor ako je imalo svjestan sto se dogadja s motoristima, pogotovo u RH gde je vozacka kultura na vrlo niskoj razini
__________________
Nikada ne vjeruj čovjeku koji laže
Partfiš is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 10:55   #84
Quote:
anonymous_13 kaže: Pogledaj post
"ne želiš" jer znaš da nemaš pravo. ali najradije bi, pretpostavljam. jer ti je stalo, jer ti nije svejedno, jer unatoč tome što nemaš mu/joj pravo zabraniti motor, i ne možeš joj zabraniti - pa si dovoljno fer da ni ne pokušavaš - ne znači da ne želiš. ti i dalje - vjerojatno - želiš da ne vozi motor, samo nemaš "pravo glasa" više, kontaš? mislim, ne mogu zamisliti roditelja koji do osamnaeste inzistira da dijete ne vozi motor, a nakon toga ga boli ona stvar.

da imaš stav "motor je okej", onda bi gledala kad je dijete spremno da vozi motor, što ne mora biti nužno 18. godina. može biti i prije, i poslije. i ne mora nikad. 18. godina znači samo da mu ne treba tvoja dozvola da kupi motor.
I da mi dijete kad-tad odluči voziti motor, neće mi biti drago. Već je objašnjeno par puta zbog čega na ovoj temi. Ne radi se o mom nepovjerenju i vjeri u vlastito dijete, nego o ovome:
Quote:
Odite malo na motoristicke forume pa procitajte temu R.I.P koja je vrlo aktivna i u kojoj se svakoga dana nadje novi vrhunski, iskusni i pazljivi motorist kojeg je sjebao pijanac, baba koja mu je oduzela prednost ili ulje na cesti...
ksenija_2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 11:15   #85
Quote:
ksenija_2 kaže: Pogledaj post
I da mi dijete kad-tad odluči voziti motor, neće mi biti drago. Već je objašnjeno par puta zbog čega na ovoj temi. Ne radi se o mom nepovjerenju i vjeri u vlastito dijete, nego o ovome:
pa to i velim.

ljudi koji su protiv kupovanja djetetu motora, protiv vožnje motora su generalno. nije da su samo protiv kupovanja motora svom šesnaestogodišnjem djetetu, nego su protiv ideje da to dijete vozi motor ikad . samo što nakon 18e ne mogu "zabraniti" više.

ali roditelji djevojke o kojoj se ovdje radi - očito - ne misle da motor nije okej i ne misle da nikad neće biti okej da im kćer vozi motor.. samo se pitaju kad bi ona mogla biti spremna za to. ovdje jest riječ o (ne)povjerenju u vlastito dijete, kontaš?
__________________

moj mali mačić
anonymous_13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 11:32   #86
Quote:
anonymous_13 kaže: Pogledaj post
pa to i velim.

ljudi koji su protiv kupovanja djetetu motora, protiv vožnje motora su generalno. nije da su samo protiv kupovanja motora svom šesnaestogodišnjem djetetu, nego su protiv ideje da to dijete vozi motor ikad . samo što nakon 18e ne mogu "zabraniti" više.

ali roditelji djevojke o kojoj se ovdje radi - očito - ne misle da motor nije okej i ne misle da nikad neće biti okej da im kćer vozi motor.. samo se pitaju kad bi ona mogla biti spremna za to. ovdje jest riječ o (ne)povjerenju u vlastito dijete, kontaš?

Gle, ja svom djetetu ne bih ni auto kupila, ali nisam generalno protiv vožnje autom. No, da preskočim to komentiranje. Autoru teme nitko nemože reći "kada", jer ako se radi o (ne)povjerenju u vlastito dijete, onda je on jedini ovdje koji to svoje dijete poznaje. Ne poznajemo ga ni ti ni ja, ni mirko ni slavko.
ksenija_2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 11:42   #87
Ja ne znam kaj da velim na ovu temu jer sam vozila motor od svoje 12e godine, uspijela sam i nos potrgat.... e sad do nedavno su me u snu naganjale neke jurilice pa sva sreca da sm ostala trudna i pustilo me ali sam me pere neki naked tak da ce mi tesko bit branit djetetu nesto sto i sama volim i/ili vozim ali svakako treba dobro prozret djete i vidjet dal je to djete uopce sposobno za motor tj dal je i koliko odgovorno. Moj rodjak vozi motor od svoje 10e godine, sada trenutno vozi motocros ali je totalno odgovoran i savjestan voac a ne neki preserant

- a sta se tice smrti, a tu ne znam sta da kazem, frenda mi je pogazio auto na nogostupu, brat mi je umro odjednom bez ikakvog simptoma i sa sasvim zdravim srcem, a misli poginut se moze svugje i na najgluplje nacine
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 11:49   #88
Quote:
Wedding kaže: Pogledaj post
- a sta se tice smrti, a tu ne znam sta da kazem, frenda mi je pogazio auto na nogostupu, brat mi je umro odjednom bez ikakvog simptoma i sa sasvim zdravim srcem, a misli poginut se moze svugje i na najgluplje nacine
Ti primjeri nemaju nikakve veze s gledanjem u kovčeg u kojem je dijete stradalo od motora koje si mu ti kupila. Sumnjam da u tom trenutku roditelj razmišlja na foru "shit happens, poginut se može i na najgluplje načine".

Ne možeš dijete zaštititi od svega (i pogrešno je pokušavati takvo što) - ali, motor je definitivno daleko od te granice pretjericanja.

BTW, promet od prije 30, 20, pa čak i samo 10 godina, nije dobra refertenca za zaključivanje o tome što i kako danas.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 11:50   #89
Nikad.
Ako hoće motor, neka si ga zaradi. ImA poslova preko ljeta, samo rteba htjeti.
- kad sam sa 13 godina rtažio specijalku i starom rekao koliko košta - bilo je "Radi i zaradi si"
- kad pitao za vozački, stari je rekao "OK, platiću ti vozački jer si odlikaš, ali ako hoćeš auto - zaradi si i kupi"
specijalku sam si sam zaradio. Isto tako i prvi, drugi i sve ostale aute koje sam imao u životu.

Quote:
svesami kaže: Pogledaj post
...kad polože za motor, naslijediće neki tatin, uvjet je da vrhunski voze bicikle,...
Gle, ja si dozvoljavam reči da sam bicikl vozio vrhunski (počeo na dva kotača s 3,5 godine), ali motor čak ni dobro, pa mogu komotno tvrditi da osim dva kotača vožnja jednog nema previše veze s vožnjom drugog.
__________________
Pretpostavka je majka svih zajeba.
8T8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 11:55   #90
Quote:
ksenija_2 kaže: Pogledaj post
Gle, ja svom djetetu ne bih ni auto kupila, ali nisam generalno protiv vožnje autom.
zbog čega?

Quote:
No, da preskočim to komentiranje. Autoru teme nitko nemože reći "kada", jer ako se radi o (ne)povjerenju u vlastito dijete, onda je on jedini ovdje koji to svoje dijete poznaje. Ne poznajemo ga ni ti ni ja, ni mirko ni slavko.
tu se slažem, roditelj sam najbolje bi to trebao moći procjeniti. no procjeniti svakako prije nego je obećao kupiti motor, ne obećati kupiti motor pa onda procjenjivati je li dijete spremno. ono, dok nisi siguran da je spremno za motor (ili auto, ili tvrde bombone, ili štogod), ne obećavaj ni možebitnu kupnju uz uvjet ovaj ili onaj. jer dijete uvjet može ispuniti skoro uvijek a rijetko je taj uvjet garancija da je dijete spremno da dobije ono što mu se kupuje.. a ako se ne kupi nakon obećanja, posljedica može biti totalno nepovjerenje u roditelje nakon toga, ono, "oni meni ne vjeruju, oni mene smatraju derištem kojemu mogu pričati bajke i mazati oči lažnim obećanjima, oni me ne razumiju..."
__________________

moj mali mačić
anonymous_13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 12:04   #91
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Ti primjeri nemaju nikakve veze s gledanjem u kovčeg u kojem je dijete stradalo od motora koje si mu ti kupila. Sumnjam da u tom trenutku roditelj razmišlja na foru "shit happens, poginut se može i na najgluplje načine".

Ne možeš dijete zaštititi od svega (i pogrešno je pokušavati takvo što) - ali, motor je definitivno daleko od te granice pretjericanja.

BTW, promet od prije 30, 20, pa čak i samo 10 godina, nije dobra refertenca za zaključivanje o tome što i kako danas.
da slazem se ali i vozaci su daleko od nekada jer ja kad vidim motoristu da me pretice sa lijeve strane tj izmedju 2 trake sa gustom bi ga zgazila jer ne oostuje pravila opa se drugi cude sto je poginuo - inace vecina poginulih motorista u gradovima je poginula svojom greskom jer izletavaju na cestu, voze se i preticu izmedju pune trake tj izmedju dva auta itd ilto kao i broj poginulid pjesaka - bas je neki dan bilo na tv da je 70% pjesaka pogulo zato sto su prelazili cestu na neoznacenim prijelazima tj mimo njih i onda ga jos vozac mora imat na dusi cijeli zivot
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 12:12   #92
Quote:
anonymous_13 kaže: Pogledaj post
nekako imam dojam da ekipa koja je protiv kupovanja motora je uglavnom i protiv vožnje motora općenito i ne samo sa 18, nego ikad
pogrešno. ja motore obožavam i družim se s dosta bikera.
ali DJETETU kupiti motor? ne, hvala!
kad bude starija, zrelija, ako će baš biti ludo zaljubljena u motore, to je već druga priča
blablica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 12:30   #93
NIKADA !
Doduše,kod mene će to biti problem jer imam sina i imam i motor(jači skuter od 250),t.j.moj muž ga ima,ali iako ga je htio godinama i žicao mamu nikad mu ga nije kupula,sad ga je kupio kao zreli čovo od svoje plaje...ali ona ipak ne spava ni danas...ja ne volim motore,ali se vozim,prije bebe bi cijelo ljeto provela na njemu zbog praktičnosti,no da se mene pita nikad ga se ne bi kupilo.Iako ,moje je mišljenje da su ti motori do 50,sa blokadama opasni,puno opasniji od jačih skutera...između ostalog jer si spor..jakoo..stalno te netko pretiče...a kad to radi autobus + udar vjetra pri tome=glava u torbi...
Uglavnom,nadam se da ćemo se mi našeg riješti do tada...a za budućnost mogu se samo nadati da će biti na mamu i nikad ga ne poželjeti,ako i da onda neka to bude s nekih 27,30(pokušvam se sjetiti kada ono muškarci sazriju),kada bude imao svoju plaću i kada će mu motor služiti kao prijevozno sredstvo,a ne sredstvo dokazivanja,nadmetanja i slično... no nikad neću biti mirna jer moje će dijete biti i sa 50...
__________________
14.09.-stigao mamin anđeo
osvojena is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 12:38   #94
Em iz područne škole koja je pripadala mojoj pogine prosječno jedan momak na motoru svake godine, em je frenda, iskusnog motorista, odličnog vozača nekidan sjebao neki lik koji nije dao žmigavac i uletio pred njega. Frend sad broji šavove (stotinjak ukupno) i ugrađene šipke (mislim "samo" dvije).
__________________

Unfortunately, in America, babies are not found in cola cans. I asked my mother when I was four and she said they came from eggs laid by rabbis. If you aren't Jewish, they're laid by Catholic nuns. If you're an atheist, they're laid by dirty, lonely prostitutes.
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 12:45   #95
Quote:
bundle kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima, imam jedno pitanje koje je već iz naslova vjerujem dovoljno jasno. Situacija u kojoj se vjerujem mnogi roditelji nađu kad tad

Imam kćer od 16,5 godina i gospođica želi motor. Vec vise od godinu pila oko toga, bila je mlada (15) i nije bilo šanse ali sporazumno smo zaključili da možemo pričat o tome kasnije ako prode s 5. Naravno prošla je s 5 (ovo ljeto), i prijateljica joj ima motor itd itd.
Žena i ja moramo odlučit s tim da žena naginje na njenu stranu moram reć.
Što mislite o tome,kako ste se vi postavili po tom pitanju? Mišljenja,savjeti..
Evo ja sam bila kćer koja je vozila motor,pravi motor ne skuter.Oduvijek sam obožavala motore mada ih nikad nitko u obitelji nije vozio.Mama se grozila te ideje,tata je bio u nedoumici,ipak je to još bila sredina 90-ih i cure nisu vozile motore.Uvjet je bio da prođem s 5 pa da krenem u autoškolu....položila sam A kategoriju,vožnju od prve
vozila sam predivnu gileru od 125 kubika (toliko sam smjela jer sam imala 16 godina) i šta da kažem,uživala sam,bilo je padova,bilo je svega ali nikad nešto ozbiljno tako da sam definitivno ZA kupnju motora a s tim da se radi o skuteru pogotovo...djevojka je prošla s 5,a to je bio uvjet...
29v is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 12:57   #96
Ispravit ću se iz "nikada" u malo opširnije "onda kada si spreman živjeti s time da si mu ti sam kupio mogućnost nesreće".
__________________
Well, I'm not going to sit around moping. I'm going to do what every woman does when they hit rock bottom.
I'm going to go out and meet some boys. And crush their hearts one by one.
Smart_bitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 13:02   #97
Quote:
blablica kaže: Pogledaj post
pogrešno. ja motore obožavam i družim se s dosta bikera.
ali DJETETU kupiti motor? ne, hvala!
kad bude starija, zrelija, ako će baš biti ludo zaljubljena u motore, to je već druga priča
čekaj malo, govorimo o šesnaestogodišnjakinji. za dvije godine je punoljetna i za dvije godine joj ni ne treba tvoja dozvola za kupnju motora.

po čemu znaš da ja to najobičniji hir, misliš da sa šesnaest ne može zbilja biti zaljubljena u nešto, a sa osamnaest može? mislim, slažem se da osoba sazrije puno u te dvije godine, no nekako ne vjerujem da je osamnaest čudesna granica za sazrijevanje u svakom pogledu - netko može biti dovoljno zreo za voziti motor i sa šesnaest, netko ne mora ni sa trideset; nekome motor može biti hir i sa trideset a netko zbilja željeti motor iz nekih drugih razloga (ljubav prema motorima, praktičnost..) i sa šesnaest.

edit: mislim, ja sam sa riječi "dijete" mislila na to svojstvo osobe u odnosu na roditelje, činjenicu da im je to sin ili kćer.. ne na činjenicu da je mlađe od osamnaest, jel
__________________

moj mali mačić

Zadnje uređivanje anonymous_13 : 02.02.2011. at 13:12.
anonymous_13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 13:05   #98
Quote:
29v kaže: Pogledaj post
,bilo je padova,bilo je svega ali nikad nešto ozbiljno tako da sam definitivno ZA kupnju motora a s tim da se radi o skuteru ..
o hebemte živote.
To ti je u rangu s onim, 'tako su naše majke pa nam nije ništa'.

Bilo je padova, koji na sreću nisu bili kobni.
A mogli su, itekako.
pink5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 13:37   #99
Quote:
pink5 kaže: Pogledaj post
Bilo je padova, koji na sreću nisu bili kobni.
A mogli su, itekako.
I sve to u vrijeme prije 20 godina, u bitno drugačijim prometnim uvjetima.

Zapravo, skoro se može reći da je dobro je kad čovjek (ne dijete, nego "donositelj odluke") "okusi" neki blagi oblik "susreta s asfaltom" - onako, bez većih i trajnijih posljedica, ali dovoljno da natjera na razmišljanje.

Tek onda, dok brojiš zvijezde a kirurg mirno odrađuje svoj posao, shvatiš koliko je malo potrebno za ozbiljno si promijeniti život - trenutak neopreza, tvoga ili tuđeg; isto tako, shvatiš koliko je slučajnosti u svemu tome - automobil koji će te, ili neće, pokupiti dok ležiš, nekoliko centimetara o kojima ovisi hoćeš li razbiti glavu o bankinu ili ne, i tako to. Shvatiš (na vrlo bolan način ) koliko je krhko ljudsko tijelo, između ostalog.

Mislim da u tom trenutku jako dobro shvatiš da takvo što ne želiš "kupiti" svom djetetu.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 15:30   #100
Pitala bih autora sljedeća pitanja:
- kako često se dijete vozi u prometu u autu?
- da li prati promet? da li redovito komentirate situacije u prometu, kako prepoznati opasne situacije, kako uočiti "čudnog" vozača ispred sebe, itd?
- da li se dijete ikada vozi kao suvozač na motoru?
- kolika je svijest o toma kako je lako i jednostavno na motoru poginuti, ne treba uopće nepažnja dovoljno je imati mali peh (u autu po gradu za poginuti bez svoje krivice treba dosta veliki peh)

Meni se ideja da motor u Zagrebu vozi netko bez prethodnog vozačkog iskustva čini kao jako jako loša ideja... Ja bih prvo preporučila vožnju auta, pa par godina redovnog vozačkog iskustva, pa ako joj nakon toga i dalje volja za motorom - biti će ionako dovoljno stara da sama donese odluku...
proab is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:18.