Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.06.2012., 01:36   #1281
Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post
Ucjenjuje li policija kad kaže da ćeš zbog kriminala završiti u zatvoru?
A kakav je to kriminal ne vjerovati u Isusa?

Svi ljudi na svijetu, osim vas koji ste kršćanske vjere, smo kriminalci?
adelon is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2012., 01:39   #1282
Quote:
adelon kaže: Pogledaj post
A kakav je to kriminal ne vjerovati u Isusa?

Svi ljudi na svijetu, osim vas koji ste kršćanske vjere, smo kriminalci?

Možeš li odgovoriti na moje pitanje?
Jack Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2012., 01:40   #1283
Quote:
bollas kaže: Pogledaj post
Zašto ga je toliko briga tko vjeruje u njega? Ili, zašto time tjera ljude da se u njega vjeruje???
Što je policiju briga dal' ti znaš za zakon, ako ga prekršiš ideš u zatvor.
Tako bi trebalo biti?
Jack Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2012., 01:43   #1284
Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post

Možeš li odgovoriti na moje pitanje?
Naravno da mogu. Ali ne vidim kakvu vezu ima tvoje pitanje s ovim razgovorom. Ako ima vezu, pojasni je. Ako ju nema... onda mi prvo odgovori na pitanje koje godine je umro Vuk Karađić.

Znači, koje godine je umro Vuk Karađić?


(e ti moj jacko, jebeno je kad su prsti brži od "pameti", a )
adelon is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2012., 01:44   #1285
Hočeš reči da je Bog policajac??
Policiju vidim, a Boga ne. Zašto nedoče i kaže. Slušam Vas kako serete po meni več 2000 godina. Taj sam i evo me. Spali sve ateiste. A vi katolici uživate u raju na zemlji. Ali bez purice za božić jer je i ona Božje stvorenje.
bollas is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2012., 01:46   #1286
Quote:
adelon kaže: Pogledaj post
Naravno da mogu. (cut)
Onda odgovori i ne trolaj.
Jack Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2012., 01:47   #1287
Quote:
bollas kaže: Pogledaj post
Hočeš reči da je Bog policajac??
(cut)
Ja sam postavio pitanje, a vas dvojica odbijate odgovoriti. Zašto bih ja onda vama odgovarao na vaša pitanja
Jack Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2012., 01:50   #1288
Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post
Onda odgovori i ne trolaj.
Da pričekamo moderatora, pa da se on izjasni čije izbjegavanje odgovora je trollanje?
adelon is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2012., 01:51   #1289
Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post
Ja sam postavio pitanje, a vas dvojica odbijate odgovoriti. Zašto bih ja onda vama odgovarao na vaša pitanja
Evo odgovora na tvoje. NE ucjenjuje, ali.... Kad ubijem osobu policija me strpa u zatvor na cca 15 godina.Tvoj Bog samo zato što nisam vjerovao u njega, a nikad ga nisam vidio. Nije ga nitko vidio nikad. On bi me zato palio vječno. Jbt, malo je prestrog. A opet ako ubijem nekoga i kažem Njemu oprosti!! Sjedim u raju.
bollas is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2012., 01:55   #1290
Radnju raja i kraljevstva nebeskog su ljudi smjestili iz samog neznanja. Nekad je nebo i taj oblak bio nedostižna granica i nije se ni pomišljalo da jednog dana budu letjeli avioni pa ljudi budu vidjeli da gore nema ničeg.

Objasni mi ovo. Isus je uskrsnuo duhom i tjelom. Ako je uskrsnuo i tjelom. Onda mora znači negdje među oblacima biti čovjek od nekih cca 90kg paziti da se ne zaleti neki avio u njega.
bollas is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2012., 01:59   #1291
Quote:
bollas kaže: Pogledaj post
Evo odgovora na tvoje. NE ucjenjuje
Eto vidiš da nije teško. Dakle, Isus nas ne ucjenjuje paklom.

Quote:
bollas kaže: Pogledaj post
ali.... Kad ubijem osobu policija me strpa u zatvor na cca 15 godina.Tvoj Bog samo zato što nisam vjerovao u njega, a nikad ga nisam vidio. Nije ga nitko vidio nikad. On bi me zato palio vječno. Jbt, malo je prestrog. A opet ako ubijem nekoga i kažem Njemu oprosti!! Sjedim u raju.
Odakle tebi da znaš nešto o mom Bogu?
Nisi ni Aleksandra Velikog vidio pa ipak vjeruješ da je postojao i profesorica će ti dati jedinicu iz povijesti ako ti kažeš da on nije postojao, da je izmišljeni lik i bla bla.
Kršćanskog Boga su ljudi vidjeli kao utjelovljenog u Isusu.
Ali unatoč toj činjenici, ne mislim da u pakao ide osoba koja ne vjeruje (a da je pri tom opravdana) u Boga a živi u skladu s Božjim naumom.
Jack Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2012., 02:04   #1292
Quote:
bollas kaže: Pogledaj post
(cut)
Objasni mi ovo. Isus je uskrsnuo duhom i tjelom. Ako je uskrsnuo i tjelom. Onda mora znači negdje među oblacima biti čovjek od nekih cca 90kg paziti da se ne zaleti neki avio u njega.
Zašto?
Ima znanstvenika koji zastupaju da postoje drugi Svemiri pa nitko ne očekuje da ćemo taj Svemir zapaziti u našem Svemiru.
Možda je tako njegovo tijelo u nekom drugom Svemiru, a možda je ovdje samo ga nismo pronašli. Možda pošto je On Bog to će reći van prostora i vremena, za njega već sve gotovo i ti i ja smo već s njime u raju (nadam se), a možda....
U svakom slučaju možeš bezbiržno ploviti zrakoplovom (barem što se tiče paničnog straha od zaletavanja u Isusa).
Jack Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2012., 08:19   #1293
A možda je u bunaru...Vjerujem da se slažeš da ima samo jedan Bog. Onda kad kažem Tvoj Bog, ne mogu misliti na nekog drugog
Od Aleksandra su našli recimo neke materijalne dokaze. Od isusa nisu. Odnosno jesu i ne podudaraju se sa biblijom i svime što ti vjeruješ da je istina. No dobro, nego me zanima sljedeće;

Jednog dana(kad tad) pronači će nešto što bude potvrdilo da je Isus umro i nije uskrsno i sve bude palo u vodu. Što bude istinski vjernik onda napravio??? Vjerovatno bude sam sebe zavarao opet i povjerovao u neku laž, samo kako bi živio sa tim "bogom" i dalje. Zato dolazim do zaključka da su vjernici emotivno osjetljiviji ljudi od ateista, nesposobni živjeti i umrjeti sami. Zašto se toliko bojite umrjeti??? Ja ne želim živjeti vječno!!!
bollas is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2012., 10:32   #1294
Quote:
ludi mjesec kaže: Pogledaj post
Nego,Mare,nisi se osvrnula na moj post gdke pišem o Levitskom zakoniku u Bibliji i kako se prema tom zakoniku koji stoji u bibliji treba ponasati žena kad ima menstruciju tj kada je zbog toga "nečista".A i o toma sto je bog odredio čovjeku za hranu sam pisao pa me zanima tvoje mišljenje.
Nemoj ni promislit da sam te namjerno ignorirala.Evo kratkog odgovora na tvoje pitanje. Dolaskom Isusa Krista sklopljen je novi savez i time se zakoni iz Starog zavjeta " poništavaju" za kršćane.
Mare Mala is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2012., 10:42   #1295
Frost hajde ti mi odgovori jeli istina ono crkveno učenje za nekršetnu djecu?
Nurudin is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2012., 18:13   #1296
Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post
Samo kažem da nema razlike između tebe i religioznih tvrdnji, a ti si se postavila kao netko tko je po tom pitanju bolji, jer ti za razliku od njih bla bla...al' očito i sama uviđaš da si ista.
Tolko od mene.
A toliko od mene - prvo ja se nadograđujem zbog životnog iskustva. Religije to ne čine one su uvijek iste statične duhovne razine.

Drugo, ne težim apsolutizmu dok religije žive na tom tlu jer misle da imaju monopol na tumačenje istine. Postoji velika mogućnost da sam u krivu ali NITKO NEMA znanja o Apsolutu pa tako ni religje koje su od toga napravile biznis.

Treće, da bih preživjela mogu biti po tom pitanju u krivu, religije se tu nesmiju kockati da bi preživjele lako se vrijeđaju jer su po difoltu autentične i to sve za vlastito postojanje koriste navodni božanski autoritet.

Četvrto, kako iza mene stoje vlastito iskustvo, negiranje drugih me ne vrijeđa niti me može obratiti niti ja obrađujem misionarenjem druge. Tko želi slušati nek čuje tko ne želi....
Ono što me mijenja je sam život.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2012., 23:35   #1297
Quote:
bollas kaže: Pogledaj post
(cut)
Jednog dana(kad tad) pronači će nešto što bude potvrdilo da je Isus umro i nije uskrsno i sve bude palo u vodu. Što bude istinski vjernik onda napravio??? Vjerovatno bude sam sebe zavarao opet i povjerovao u neku laž, samo kako bi živio sa tim "bogom" i dalje. Zato dolazim do zaključka da su vjernici emotivno osjetljiviji ljudi od ateista, nesposobni živjeti i umrjeti sami. Zašto se toliko bojite umrjeti??? Ja ne želim živjeti vječno!!!
Ja se slažem da je Isus umro.
Vjerujem da je uskrsno.
Ako se pronađu npr. njegove kosti prestat ću vjerovati isto kao i svaki kršćanin.
Kršćani vjeruju zato jer misle da se radi o istini, a ne vjeruju zato jer im je tako lakše živjeti. Meni bi nekad lakše bilo nekoga izvrijeđati ovdje onako kako to radi većina ateista i agnostika ovdje, ali eto ne činim to.
Ne bojimo se umrijeti tim više kad vjerujemo da to nije kraj.
Što misliš kad kažeš da ne želiš vječno živjeti?
Jack Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2012., 23:36   #1298
Quote:
Nurudin kaže: Pogledaj post
Frost hajde ti mi odgovori jeli istina ono crkveno učenje za nekršetnu djecu?
Koje "ono" učenje?
Jack Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2012., 08:32   #1299
Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post
Koje "ono" učenje?
Napisao sam već prije . Da djeca koja nisu krštena ,a umru idu u pakao? Neki dan sam gledao film gdje dva svećenika u Vatikanu spomenuše to .
Drugo pitanje : koliko ima zrna na vašoj brojanici?
Hvala
Nurudin is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2012., 08:49   #1300
Quote:
Nurudin kaže: Pogledaj post
Napisao sam već prije . Da djeca koja nisu krštena ,a umru idu u pakao? Neki dan sam gledao film gdje dva svećenika u Vatikanu spomenuše to .
Drugo pitanje : koliko ima zrna na vašoj brojanici?
Hvala
Evo kratkog osvrta na postavljeno pitanje:


Taj se problem odvajkada nazivao »crux theologorum« (križ teologa), o kojemu se vjekovima raspravljalo u dva smjera. Prvo o činjenici: jesu li takva djeca spašena ili nisu. Drugo o načinu: kako su spašena ako nisu krštena, jer bez krštenja nema spasenja. Sv. Augustin, na žalost, takvu djecu vidi u paklu budući da su začeta u istočnom grijehu. Glasoviti mislilac Petar Abelard (+1142.) predlaže za njih »limb«, tj. neko treće stanje između neba i pakla. Toma Akvinski prihvaća limb i smatra da oni tamo uživaju »naravno blaženstvo« jer ne znaju za nadnaravno gledanje Boga. Ali nauk o limbu crkveno Učiteljstvo nikada nije službeno potvrdilo. Tri je prijedloga toga pitanja razmatrala i pripravna komisija Drugoga vatikanskog sabora, ali je sva tri odbila. Razlog odbijanju je taj što je uvijek, kroz vjekove, bilo teologa koji se nikad nisu složili s teorijom o limbu. Raspravljalo se i o mogućnosti »naravnog blaženstva« spojenog s nekim trpljenjem (Bellarmino) ili bez trpljenja (Akvinski), na ovaj ili onaj način (Estius, Bossuet, Noris)... Teško je, međutim, govoriti o »naravnom blaženstvu« takve djece, jer je Stvoritelj čitavo čovječanstvo podigao do vrhunaravnoga gledanja Boga, pa bi naravno blaženstvo u vječnosti naličilo nekoj laičkoj sreći bez Boga, nekoj sekularizaciji, što je, teološki gledano, besmisao. Sveto pismo nam izričito ne govori o sudbini djece umrle bez krsta, ali ima mnogo nagovještenja. Sjedne je strane govor o nužnosti krsta za spasenje (Iv 3,5), a s druge strane su tekstovi o općem sudu, koji ne poznaju neki treći put između »vječnog života« i »vječnog ognja« (Dn 12,2; Mt 25,31-46; Iv 5,28-29). Iz Evanđelja ni na koji način ne proizlazi da se Spasitelj kanio zauvijek odijeliti od takve djece zatvarajući ih u neki limb. Zato novi Katekizam (1992.) mudro kaže: »Veliko Božje milosrđe, naime, koje želi da se svi ljudi spase i Isusova nježnost prema djeci kad govori: 'Pustite dječicu neka dolaze k meni; ne priječite im!' (Mk 10,14), dopuštaju da se nadamo da postoji put spasenja i za djecu umrlu bez krštenja« (br. 1261). Od istine da Bog želi spasiti sve ljude sigurno nije moguće izuzeti takvu djecu: »Otac vaš, koji je na nebesima, neće da propadne ni jedan od ovih malenih« (Mt 18,14). Tako se svaka teorija o sudbini djece umrle bez krsta mora temeljiti na toj bitnoj istini da Bog želi - tj. da ima aktivnu volju - spasiti sve ljude, da svima i svakome nudi vječno spasenje. Prema tome, mora biti otvoren put u nebo i djeci umrloj bez krsta. Koji je to put? Kad kažeš »žao mi je bilo kad sam saznala da je u rodilištu nisu krstili; ja sam to svakako htjela, pa se nadam da je dragi Bog moju želju čuo«, zapravo si izrekla vrlo važnu teološku istinu koja se može izreći pomoću tri načela:

Prvo- kršćanstvo je jednako vjera odraslih kao i djece. Oni, prema Isusovim riječima (»ako se ne obratite i ne postanete kao djeca, nećete ući u kraljevstvo nebesko«: Mt 18,3), ulaze u vječni život takvi kakvi jesu. Od njih se ne traži ni svijest ni znanje ni osobna slobodna odluka. Biti dijete, nije dakle zapreka da se uđe u vječno blaženstvo, kao ni zapreka da se uđe u Crkvu. Drugo- krst je prije svega čin zajednice, a onda pojedinca. U svom poslanju Crkva ima volju pokrstiti sve ljude. U slučaju djece volja Crkve nadomješta odsutnost osobne volje u djeteta, kako u želji za krstom tako i u podjeljivanju krsta. U toj volji Crkve (in voto), tj. u »krstu želje«, djeca koja umiru bez krsta primaju posvetnu milost i u njoj prelaze u vječno blaženstvo. Treće - Krist, kao jedini i apsolutni Spasitelj - osigurao je spasenje svakome čovjeku. Jedina zapreka spasenju je svojevoljno čovjekovo odbijanje. Takva zapreka u djeteta ne postoji. Sve su to razlozi da s mnogo većim optimizmom, negoli nekad u prošlosti, gledamo na vječno određenje djece umrle bez krsta. Stoga smijemo i možemo vjerovati da su sva ta potpuno nevina ljudska bića, »od kojih se nevinija apsolutno ne mogu zamisliti«, kako se izražava papa Ivan Pavao II. u enciklici Evanđelje života (br. 58), našla milosrđe kod dobrog Boga u vječnom blaženstvu! Dodao bih još i ovo: u pretpostavci iste volje Crkve da se svi ljudi spase u krstu (»želje«, »vode« ili »krvi«), sva djeca izmasakrirana u pobačaju umiru na način malih mučenika u »krstu krvi« analogno Betlehemskoj djeci ubijenoj po naređenju kralja Heroda. Uza sve to Crkva nalaže »krst vode« kao sigurniji put (via tutior) kadgod je to moguće, što vrijedi i u slučaju pobačenog, a još živog djeteta. Ivan Fuček "Osoba-Savjest"
Mare Mala is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:10.