Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.02.2012., 17:16   #21
Matematička knjiga je spojena s radnom i dvije su, svaka za svoje polugodište, ali iz Hrvatskog su radna, udžbenik, teška čitanaka, radna za čitanku i bilježnica.
HacijendaST is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2012., 17:42   #22
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
Škole u razvijenim zemljama su puno veće od naših, u Njemačkoj cijeli jedan kat je za jedan predmet. Ne znam zašto su sve škole kod nas, pa i one novije ko krletke?
hodnik, a ne kat, pogrešno sam napisala
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2012., 07:12   #23
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Sad kad si popljuvala jedno od mogućih rješenja i rekla ono što nećeš, naprijed se radujem tvom - uvjeren sam, mudrom - prijedlogu rješavanja ovog problema.
Osjeca li se to nervoza sto se netko ne slaze s TVOJIM prijedlogom?

Meni se prijedlog sa ormaricima i ostavljanjem knjiga u skoli cini OK. Naravno, posto je iz proracuna teze iscijediti lovu nego iz roditeljskih dzepova, ne vjerujem da je to realna mogucnost u nekoj blizoj buducnosti.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2012., 07:51   #24
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Osjeca li se to nervoza sto se netko ne slaze s TVOJIM prijedlogom?
I "nervoza" i "neslaganje" su pogrešno odabrane riječi, ali ne bih dalje u tom smjeru.

Između ostalog, dva polugodišnja udžbenika mogu biti tek neznatno skuplja od jednog cjelogodišnjeg - od svih troškova mijenja se samo trošak uveza. Osim toga, razumno smanjenje raskoši i kakva-takva sigurnost izdavača da će udžbenik "potrajati" nekoliko sezona, mogli bi još smanjiti cijenu - da ne spominjem nasljeđivanje udžbenika.

Quote:
Meni se prijedlog sa ormaricima i ostavljanjem knjiga u skoli cini OK.
To prolazi samo za ono što se koristi samo u školi, a toga nema puno. Djeca uče kod kuće, i razumno je pretpostaviti da im za učenje trebaju - udžbenici.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2012., 08:31   #25
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post

Između ostalog, dva polugodišnja udžbenika mogu biti tek neznatno skuplja od jednog cjelogodišnjeg - od svih troškova mijenja se samo trošak uveza. Osim toga, razumno smanjenje raskoši i kakva-takva sigurnost izdavača da će udžbenik "potrajati" nekoliko sezona, mogli bi još smanjiti cijenu - da ne spominjem nasljeđivanje udžbenika.
S ovim bih se slozila kada bih vjerovala da kod nas postoji netko tko nece zajahati priliku da zaradi na napuhanim troskovima. Meni je vjerojatnije da bi nakladnici rekli: ma to su dvije odvojene knjige, troskovi ovi, troskovi oni, tehnicka priprema, bla bla... i umjesto npr.jednog po 100 naplatili dva po 90. Jednako tako sumnjam da bi im se isplatilo raditi udzbenike koji bi potrajali.

Quote:
To prolazi samo za ono što se koristi samo u školi, a toga nema puno. Djeca uče kod kuće, i razumno je pretpostaviti da im za učenje trebaju - udžbenici.
Stoji. Meni bi zapravo bilo super kada bi kod nas postojao produzeni boravak u skoli, gdje bi klinci bili pod nadzorom, imali strucnu pomoc u ucenju, zadacama... I da, bila bih to spremna i platiti. Ove godine moje djete krece u skolu i ne znam kako cu to organizacijski urediti obzirom da ona dodje iz skole oko 12, ja s posla oko 16, dragi je terenac na kojeg uopce ne mogu racunati, a nemam nikoga tko ni uskocio. I OK, neka se nauci biti sama, nije to tako strasno, ali nase vrijeme koje sad provodimo u igri, citanju, razgovorima itd.ce se svesti vecinom na pisanje/provjeravanje zadace i naucenog. A da zadacu i ucenje odradi u skoli, ipak bi imale vremena i za malo opustenije aktivnosti.

Ili me samo pere panika sto klinka krece u skolu...
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2012., 09:00   #26
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
S ovim bih se slozila kada bih vjerovala da kod nas postoji netko tko nece zajahati priliku da zaradi na napuhanim troskovima. Meni je vjerojatnije da bi nakladnici rekli: ma to su dvije odvojene knjige, troskovi ovi, troskovi oni, tehnicka priprema, bla bla... i umjesto npr.jednog po 100 naplatili dva po 90. Jednako tako sumnjam da bi im se isplatilo raditi udzbenike koji bi potrajali. ...:
Ima li ta škola u koju će krenuti cjelodnevni boravak? Tako su taj problem rješili neki moji poznanici.

Zadnje uređivanje Ribež : 22.02.2012. at 09:45. Reason: preveliko citiranje
HacijendaST is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2012., 09:19   #27
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Meni je vjerojatnije da bi nakladnici rekli: ma to su dvije odvojene knjige, troskovi ovi, troskovi oni, tehnicka priprema, bla bla...
Nakladnici nisu slobodno lebdeći objekti u svemiru; "razgovor koji se ne može odbiti" s Ministarstvom može bitno promijeniti stvari .

Quote:
Meni bi zapravo bilo super kada bi kod nas postojao produzeni boravak u skoli, gdje bi klinci bili pod nadzorom, imali strucnu pomoc u ucenju, zadacama...
Meni bi zapravo bilo super kad bih imao tri isklesane plavuše za cjelodnevnu zabavu - lekaj, pa to već imam... dakle, kad bih imao nešto veliko i nedostižno .

Stanje u školama je takvo kakvo jest - razmišljanja o cjelodnevnom boravku sve djece svih razreda su maštarije.

Quote:
I da, bila bih to spremna i platiti.
Postotak onih koji to ne samo žele, nego i mogu platiti, je premali a da bi to bilo rješenje problema.

Quote:
nase vrijeme koje sad provodimo u igri, citanju, razgovorima itd.ce se svesti vecinom na pisanje/provjeravanje zadace i naucenog.
Ako dijete stekne naviku da dio toga odradi dok je samo, nema razloga da bude ovako kako opisuješ. Nema toga tako puno u prvim razredima.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2012., 10:08   #28
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Osjeca li se to nervoza sto se netko ne slaze s TVOJIM prijedlogom?

Meni se prijedlog sa ormaricima i ostavljanjem knjiga u skoli cini OK. Naravno, posto je iz proracuna teze iscijediti lovu nego iz roditeljskih dzepova, ne vjerujem da je to realna mogucnost u nekoj blizoj buducnosti.

manji klinci u nashoj shkoli(1-5) razreda ostavljaju knjige u svojoj matichnoj uchionici, odnosno imaju one klupe sa poklopcem pa su im knjige i teke u stolu.
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.

Zadnje uređivanje happygoose : 22.02.2012. at 10:15.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2012., 10:09   #29
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Stanje u školama je takvo kakvo jest - razmišljanja o cjelodnevnom boravku sve djece svih razreda su maštarije.
Ja nisam ni rekla da su stvarnost, cak ni da su izgledne. Ali nije da je to nesto nevidjeno, da nigdje ne postoji i da ne bi bilo dobro.



Quote:
Ako dijete stekne naviku da dio toga odradi dok je samo, nema razloga da bude ovako kako opisuješ. Nema toga tako puno u prvim razredima.
Jasno je to meni. Ali i dalje mi se cini da bi ucenje u skoli uz strucnu pomoc bilo kvalitetnije rjesenje i za djecu i za roditelje.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2012., 10:17   #30
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
a zašto ne bi rješnje bilo u postojanju nekakvih ormarića u školi u kojima bi se držale knjige i pribor? Zašto bi dijete stalno vuklo pribor za likovni, pribor za tehničko crtanje, tenisice za tjelesni, ravnala, šestare, pernice, pa u krajnjoj liniji i atlase i udžbenike, kajdanku za glazbeni, čitanku iz hrvatskog? Nek si uzme ono što mu u datom trenutku treba za naučiti/napisati zadaću, a ostalo nek stoji u školi.
Nekako mi se čini da bi bilo najbolje da ormarići budu sastavni dio klupe.
ono sto ja ne kuzim, recimo, zasto skole ne kupe atlase i podjele kad se radi zemljopis i nakon sata vrate na stol uchitelja/ce.recimo...
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2012., 10:38   #31
Quote:
happygoose kaže: Pogledaj post
ono sto ja ne kuzim, recimo, zasto skole ne kupe atlase i podjele kad se radi zemljopis i nakon sata vrate na stol uchitelja/ce.recimo...
Učenje kod kuće? Domaće zadaće?
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2012., 13:25   #32
ne bih znala, imam obrnuto iskustvo.uchi se u skoli...
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2012., 13:34   #33
Quote:
happygoose kaže: Pogledaj post
ono sto ja ne kuzim, recimo, zasto skole ne kupe atlase i podjele kad se radi zemljopis i nakon sata vrate na stol uchitelja/ce.recimo...
ideja je dobra. možeš li malo opširnije opisati školstvo u zemlji u kojoj živiš? U kojoj zemlji živiš? Kakav je školski program?
Mom tati u obrtničku školu dolaze učenici koji ne znaju pomnožiti dva broja, kod nas se tablica množenja uči u 3. razredu osnovne škole, e, sad mene zanima kada učenici u drugim zemljama uče tablicu množenja?
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2012., 14:08   #34
Zivimo u Dubaiju, UAE.
Postoje dva paralelna sustava, javno i privatno.Javna je u pravili rezervirana za lokalno stanovnishtvo, mada lokalna djeca idu normalno i u privatne skole.
Skolu koju moja mala pohadja je privatna prep , internacionalna skola sa snaznim britanskim programom.Naslanja se na svoju matichnu skolu iz VB.Za vishe godine se radi IB i A levels.Razredi su do 22 uchenika, i u pravilu je jedan uchitelj/ca i pomocnik.U vishim godinama imaju pomocnike/asistente koji su rasporedjeni na cijelom katu za sve razrede...

Sa navrshenih tri godine prije 1.9 tekuce godine moze se poslati djete u vrtic ,nursery ili FS1, sljedece godine je to FS2 ili ono sto mi zovemo mala skola.Sa pet godina se krece u prvi razred.

Moram napomenuti da se ne mora pod muss poslati djete u skolu do prvog razreda...naravno ne morate se niti upisati u nashu skolu.Ima svakavih slobodno se bira u koju zelite i sto vama pashe i s cim ste zadovoljni ili mozete platiti.

Slanjem u vrtic, radi se na kontiuniranosti...vrtic i mala skola su dio cjeline, kako obrazovne tako i fizichki se nalaze u skoli...junior skola je odvojena fizicki od seniora.

Tablica mnozenja se ozbiljno radi od drugog- treceg razreda(to je prvi i drugi razred u RH), prije toga dolazi fundamenti(od FS2, prvi, drugi,razred) u obliku parnih/neparnih brojeva, zbrajanje i oduzimanje do 20, te duplanje i djeljenje brojeva do 20 i 30...znachi koliko je 10+10... koliko je pola od 10...

Za ucenje matematike koristi se metoda "mental math" ..stvarno ne znam kako se to zove kod nas doma.

Engleski se uchi po fonetskoj metodi "read, write inc."


Cita se svaki dan, dobije se i po nekoliko knjiga tjedno iz nekog od programa, ovisno na cemu se radi ili koja se tehnika ili znanje usvaja...znachi ako rade na osvjeshtivanju velikog slova knjige ce biti na tu temu...to su obichno knjizice od 10 do 30 i vishe stranica(ovisno na kojem je nivou znanj neki odredjeni uchenik, znachi individualizirani pristup )...trenutno radimo na razumjevanju teksta pa knjigu zadrzavamo i po nekoliko dana dok ne prodjemo neka pitanja.

Uchiteljica/uchitelj(razrednik) se mjenja svake godine, time se izbjegava puno etichkih i obrazovnih problema, a razredi se razdvajaju svakih dvije godine...sto doprinosi da se svi klinci znaju i opcenito doprinosi na tom skolskom duhu i zajednishtvu.
Naravno ima ljudi kojima ce to biti cudno i neprihvatljivo.

Ja kad razmislim, u stvari ima smisla. recimo uvijek ce biti djece, roditelja i obrazovnog kadra koji se nece moci dogovoriti ili slagati..ovako morash "trpiti "samo dvije godine
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.

Zadnje uređivanje happygoose : 22.02.2012. at 14:15.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2012., 14:19   #35
Quote:
happygoose kaže: Pogledaj post
Uchiteljica/uchitelj(razrednik) se mjenja svake godine, time se izbjegava puno etichkih i obrazovnih problema, a razredi se razdvajaju svakih dvije godine...sto doprinosi da se svi klinci znaju i opcenito doprinosi na tom skolskom duhu i zajednishtvu.
Naravno ima ljudi kojima ce to biti cudno i neprihvatljivo.

Ja kad razmislim, u stvari ima smisla. recimo uvijek ce biti djece, roditelja i obrazovnog kadra koji se nece moci dogovoriti ili slagati..ovako morash "trpiti "samo dvije godine
Negdje sam pročitala da se u Finskoj djeca razdvajaju svake godine, ovisno o programu za koje se odluče u dogovoru s nastavnikom i roditeljima.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2012., 14:33   #36
To je onda prilichno individualizirano...

Ovdje se provodi streaming,ovako u grubo.. djeca se nalaze u grupama sukladno svojim sposobnostima i znanju koje su usvojili, ako (ne)pokazu bolje rezultate i(ne) napreduju premjeshtaju se nize ili vishe na ljestvici usvojenog znanja.Dobiju i drugog nastavnika ako treba , a krajnji je cilj usvojiti predvidjeno znanje iz programa so bolje.

Recimo postoj e tri grupe, svaka grupa se sastoji od tri razreda...najniza grupa, najmanje usvojenog znanja, navisha grupa najvishe usvojenog znanja..

Uchiteljski kadar kao i skola redovno se testiraju( mislim da se radi o internim PIPS testovima i nekim drugim, ne mogu se sada sjetiti) i provodi se godishnja drzavna inspekcija i daje se ocjena skoli, te se rangira sa ostalim skolama.
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.

Zadnje uređivanje happygoose : 22.02.2012. at 14:40.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2012., 18:50   #37
Quote:
happygoose kaže: Pogledaj post
ono sto ja ne kuzim, recimo, zasto skole ne kupe atlase i podjele kad se radi zemljopis i nakon sata vrate na stol uchitelja/ce.recimo...
Lani je moja kćer bila 4. razred, a kako su imali i zbirku i radnu i udžbenik iz matematike (svugdje zadatci) zbirka je stajala u školi.
HacijendaST is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2012., 20:22   #38
Quote:
happygoose kaže: Pogledaj post
To je onda prilichno individualizirano...

Ovdje se provodi streaming,ovako u grubo.. djeca se nalaze u grupama sukladno svojim sposobnostima i znanju koje su usvojili, ako (ne)pokazu bolje rezultate i(ne) napreduju premjeshtaju se nize ili vishe na ljestvici usvojenog znanja.Dobiju i drugog nastavnika ako treba , a krajnji je cilj usvojiti predvidjeno znanje iz programa so bolje.

Recimo postoj e tri grupe, svaka grupa se sastoji od tri razreda...najniza grupa, najmanje usvojenog znanja, navisha grupa najvishe usvojenog znanja..

Uchiteljski kadar kao i skola redovno se testiraju( mislim da se radi o internim PIPS testovima i nekim drugim, ne mogu se sada sjetiti) i provodi se godishnja drzavna inspekcija i daje se ocjena skoli, te se rangira sa ostalim skolama.
Pozdrav Dubaiu, naravno prije svega tebi.
Hvala na podrobnom objašnjenju o sustavu nastave u školi u koju ide tvoje djete. Ovo će pomoći mnogima da shvate da ipak ne treba izmišljati toplu vodu, nego ipak treba učiti od nekih koji su uspjeli od škole napraviti drugi dom za djecu u koji rado idu. Naravno naglasak stavljam na ''privatna škola'' i naravno da vlasnik vodi računa o rejtingu škole.
Moja mala nečakinja ide u vrlo sličnu školu u Budimpešti (židovska fondacija je vlasnik škole) po engleskom programu. Sluša nastavu na mađarskom i engleskom paralelno.

Puno sreće i uspjeha u životu i srdačan pozdrav.
kohortaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2012., 21:47   #39
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
mislim da je nastava kod nas u velikoj mjeri zastarjela, kako nastavnim sredstvima, tako i sadržajem.

Mislim da školski program ne prati kognitivni razvoj djeteta, jer u suprotnom ne bi bilo toliko loših rezultata na nacionalnim ispitima.
iz soksinog posta sam izdvojila stvari za koje ja smatram da su kljucne!

sto je po meni najveci problem naseg skolstva?
sjedi, slusaj, pisi, idi kuci, nastrebaj zapisano.

totalno, al totalno krivi pristup i naravno, izvor svih frustracija.

pasivno ucenje. lose. ucenje bi trebalo biti aktivno.

odgojitelj sam predskolske djece, i jos na faksu su nas bombardirali izrekom: "djeca uče čineći"

predskolski sustav funkcionira na nacin da je gotovo sav frontalni rad izbacen, nema vise grupnog posjedanja na tepih i citanja bajki.

kljuc je u poticajnoj sredini, sto ce reci, djeci osmislimo sredstva za rad i rasporedimo ih po sobi, te pratimo njihovu igru, interes, u skladu s time obogacujemo sredstva, dodajemo nove sadrzaje. djeca slobodno i bez prisile, u grupicama, rade ono sto zele.
uče čineči.

i onda, nakon 6 godina takvog pristupa u vrticima, ta djeca dolaze u skole.
gdje MORAJU 45 minuta sjediti u klupi, na miru, u tisini, na istom mjestu.
gdje MORAJU raditi sve sto i ostala djeca u razredu.
gdje MORAJU slusati ucitelja/profesora za katedrom, cista frontalka.

jel se samo meni cini da je ovo oooogroman nesrazmjer i da vodi drito u frustraciju

hajmo se vratiti na pocetak.
djeca uče čineći.

zar je to toliko tesko preslikati na skolski sustav? zar je toliko tesko nastavu uciniti aktivnom? davati djeci konkretne probleme, zadatke, projekte - u kojima ce oni aktivno sudjelovati, traziti podatke iz grdiva?
plakati i referati su dobra stvar, ali imam osjecaj da su jos uvijek totalno neiskoristeni u svom punom potencijalu.
a za mnoge stvari nit ne trebaju ogromna sredstva. jednostavno podijelis razred u grupice i svakoj grupici das da izvlaci bitne stvari iz odredjenog dijela gradiva za taj dan. i da ga prezentira ostatku razreda. npr.

izvedivo gotovo u svim predmetima.

da, ima ucitelja/profesora koji se trude raditi na takav nacin. ali imam dojam da su oni jos uvijek deeeebelo u manjini.

***

moje dijete je jos malo. ima tek 6 mjeseci. ali vec sada mi se smraci pred ocima kad pomislim da ce za 6 i pol godina tegliti pretesku torbu u totalno nepoticajnu i neprilagodjenu aktivnom ucenju ustanovu zvanu škola. tim vise sto ce u tu ustanovu doci iz jedne druge ustanove - vrtca - u kojoj se radi po totalno drugom prncipu

zato me zanima, sto mi kao roditelji mozemo uciniti? jesam li nadobudna ako mislim da ekčuli mozemo nesto postici?
mozda da se organizira nekakva udruga? (kao sto npr postoji udruga "Vrtic za sve" koja se bori za bolje uvijete u vrticima)
da pisemo dosadne mejlove na svakodnevnoj bazi nasem ministarstvu?
sto?

stvarno bih voljela da mogu nesto uciniti, bar pokusati promijeniti.. a ne da linijom manjeg otpora jednog dana svom djetetu govorim "sjedni i bubaj", kad dobro znam da je to los nacin, i kao roditelj i kao odgojitelj
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2012., 22:20   #40
Quote:
zar je to toliko tesko preslikati na skolski sustav? zar je toliko tesko nastavu uciniti aktivnom? davati djeci konkretne probleme, zadatke, projekte - u kojima ce oni aktivno sudjelovati, traziti podatke iz grdiva?
Evo da ja pohvalim učiteljicu moje kćeri. 2 razred - rade bajke i opise likova - nešto tipa lektire.
Podjeljeni su u grupe i svaka grupa čita svoju bajku. Svako dijete dio. Zatim imaju natuknice - pitanja na koja moraju obratiti pažnju i zajedno dolaze do zaključka - nalaze citate koji se odnose na pitanja.
Meni se čini odlično. Danas sam joj zadala jednu bajku i sama je radila po tim natuknicama i malo sam čak ostala u čudu kako je to dobro obradila. Čak i karakteristike likova - sve sam pomislila - dobro - tko joj je pomogao? Pomogao joj je taj timski rad u razredu - ja sam oduševljena.
Često imaju tako tematske radionice i mislim da im to jako pomaže iz svih predmeta.
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:56.