Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.05.2012., 10:53   #1
Kako adolescenta motivirati za novu bebu

Dragi moji Forumaši,
moj najstariji sin ima 12 godina. On je najstariji od petero (uskoro šestero djece). I pošto je već na pragu puberteta, živčani na dijete (termin je 18.lipnja) i govori da mu je dosta ostalih četvero, da mu ne treba i peto (on je šesto).

E,sad, kako ga motivirati da ne bude ljut na nerođenog brata, pa i na nas. On se odlično slaže s braćom i sestrama. Zato ne želim da bude ogorčen na nas ili nerođenog brata

Help!
Civetta is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2012., 11:14   #2
Quote:
Civeta kaže: Pogledaj post
Dragi moji Forumaši,
moj najstariji sin ima 12 godina. On je najstariji od petero (uskoro šestero djece). I pošto je već na pragu puberteta, živčani na dijete (termin je 18.lipnja) i govori da mu je dosta ostalih četvero, da mu ne treba i peto (on je šesto).
He-he..ovaj naslov izgleda kao da si unuce zelis...i to vec drugo.
Ne bih nekog "na pragu puberteta" nazvala adolescentom...
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2012., 12:22   #3
Draga Kajperinja,
vjeruj mi da je pubertetlija (adolescent). Jer osim što je fizički počeo u zadnjih mjesec dana tako izgledati, tako se i ponaša. živčani, sve mu smeta, ne da mu se ništa oko škole... Iako živčani samo na mater, mene je poštedia
Ali, molim te , imaš li savjet?
Civetta is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2012., 12:40   #4
Quote:
Civeta kaže: Pogledaj post
E,sad, kako ga motivirati da ne bude ljut na nerođenog brata, pa i na nas.
A nije vam palo na pamet da možda poneko od vaše djece ne dijeli vašu roditeljsku radost življenja u mnogočlanoj obitelji, odnosno da njegova ljutnja nije bezrazložna ljutnja koja se može riješiti "motiviranjem"?

Dijete je dovedeno pred gotov čin, i sad vam narušava vašu zamišljenu idiličnu sliku.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2012., 15:22   #5
meni je bilo 10god kad je mater bila 4. put trudna (treći put nakon mene).
i cilom susjedstvu sam ispričala da selim od kuće jer nas je previše i tu bebu uopće ne želim i u stanu će nam bit još manje mista.
al kad je još jedna sestra stigla doma ipak sam ostala. jer je bila slatka (i to je jedini razlog! dobro, nisam baš imala di sa 10god)
danas ona ima skoro 13 i jedna mi je od 3 najdraže sestre i sama kaže da bi mrzila sad dobit mlađeg brata/sestru.

pubertetlije su prilično sebične, al sreća, to razdoblje je prolazno.
DailyProphet is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2012., 15:47   #6
Quote:
DailyProphet kaže: Pogledaj post
pubertetlije su prilično sebične...
Nije pravedno proglasiti sebičnim dijete kojem nije san snova živjeti u osmočlanoj obitelji.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2012., 15:49   #7
Quote:
Civeta kaže: Pogledaj post
Ali, molim te , imaš li savjet?
Ne bas.
Sasvim ga razumijem i mislim da mu nije lako...ima 12 godina, "odrastao" je covjek i svi vi skupa mu idete na zivce, narocito pridoslica.
Ono sto mozete napraviti je dati mu mira, dati mu slobodu da se odvoji od vas i ne bude jedan od sestero djecice...nego da bude ono sto momentalno zeli...znaci pokusati ne prigovarati mu na ono tipicno pubertetsko ponasanje (jer jasno da je to sve normalno...i da nas mozda nervira, ali treba ih pustiti, a ne uzrujavati i sebe i njih) telefoniranja/tusiranja itd.
Ukljucivati ga u obiteljsko veselje nije nuzno...njemu ocito trenutno to nije bas ...
Opet, treba i paziti da ga se ne pusti previse, tj. da ga se ne zanemari i da se cini kao da ga nema...dakle treba ga uvazavati ..ali nenametljivo, ne dosadjivati..
I ...dati mu vremena...dosta vremena...i ne uzbudjivati se ako nije odusevljen svojim novim bratom....naviknut ce se i bit ce sve ok. Ne moraju se bas svi obozavati od prvog casa, dolazi to s vremenom. Mali ce biti bolji s malima...bar dok ne naraste...ovom velikom on trenutno predstavlja samo smetnju u zivotu i to treba tako i prihvatiti i tolerirati.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2012., 16:56   #8
Quote:
Civeta kaže: Pogledaj post
Dragi moji Forumaši,
moj najstariji sin ima 12 godina. On je najstariji od petero (uskoro šestero djece). I pošto je već na pragu puberteta, živčani na dijete (termin je 18.lipnja) i govori da mu je dosta ostalih četvero, da mu ne treba i peto (on je šesto).

E,sad, kako ga motivirati da ne bude ljut na nerođenog brata, pa i na nas. On se odlično slaže s braćom i sestrama. Zato ne želim da bude ogorčen na nas ili nerođenog brata

Help!
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
A nije vam palo na pamet da možda poneko od vaše djece ne dijeli vašu roditeljsku radost življenja u mnogočlanoj obitelji, odnosno da njegova ljutnja nije bezrazložna ljutnja koja se može riješiti "motiviranjem"?

Dijete je dovedeno pred gotov čin, i sad vam narušava vašu zamišljenu idiličnu sliku.
a baš ovo sam i ja prvo pomilsila.

nego, što je tu je sad. osobno bih pitala sina koji su sve njegovi osjećaji, strahovi, problemi, očekivanja, želje...onako, saslušala bih ga i pokušala razumjeti. i dala mu feedback da sam ga shvatila (kad ga stvarno shvatim), pojasnila da ja želim to 6. dijete i neka svoja stajališta u vezi toga, te nakon toga pokušala pronaći načine kako prebroditi neke moguće problematične situacije koje dvanaestogodišnjak očekuje ili predviđa.
glora's bastard is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2012., 17:43   #9
Tek kada beba dođe kući vidjet će se prava njegova reakcija.
Gledam sada unazad svog sina kada je imao 12 i bio debelo u pubertetu, mada dječaci obično kasne ali evo naš je požurio..
Dakle s 12 godina njegov svijet nije bio i naš svijet..
Sramio se svega i svačega..
Tipa..da s nama ode u šetnju, ma nema šanse..
Njegov tata je najglasniji na roditeljskom i postavlja puno pitanja razrednici
Mrzi našeg psa (mada ga ne mrzi jer cucak spava s njim - odnosno pes mu po noći dođe a on se pravi da ne vidi) jer nije veeelika mrcina nego govno od maltezera, mislim kaj će nam to, pa mi nismo normalni!!
Čas se smije čas plaće, čas smo mu sve mi krivi,čas mu je sve mama kriva, čas baka...
U ovako velikoj obitelji treba naći vremena za svako dijete posebno ali kako sve stići kada dan ne traje toliko..
Ne treba zaboraviti i da je on još uvijek dijete.
Ne forsajte ga na ništa, nikakvo prihvaćanje, ne uzimajte ka srcu njegove izjave jer su to izjave jednog 12-godišnjaka.
Reći će on još svašta no eto - i to ispada dio odrastanja ali nikako ne zaboravite da je i on još dijete koje treba vašu pažnju mada na to ne ukazuje na pravi način jer kao što sam gore pisala - ima samo 12 godina...
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2012., 19:28   #10
pa imate li prostorne i financijske uvjete za šestero djece?
*SpHeRe* is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2012., 19:58   #11
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
ne uzimajte ka srcu njegove izjave jer su to izjave jednog 12-godišnjaka.
Ovo je ružna rečenica, pa nek' je dijete u stotinu i dva puberteta. Ka čemu trebaju uzeti njegove rečenice, ka guzici?

WTF, što god sinek izjavi sljedećih 5 godina, treba odmahnuti rukom i reći "jebiga, opet pubertet"?
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2012., 20:22   #12
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Ovo je ružna rečenica, pa nek' je dijete u stotinu i dva puberteta. Ka čemu trebaju uzeti njegove rečenice, ka guzici?

WTF, što god sinek izjavi sljedećih 5 godina, treba odmahnuti rukom i reći "jebiga, opet pubertet"?
Dobro trebala sam napisati baš svenjegove izjave.
Imala sam ga doma (pubertetliju) i prečesto sam uzimala srcu stvari koje je rekao a na kraju je ispadao ok dječak. Zato to pišem. Čisto iz iskustva.
Joj, Lordek kak si ti uvredljiv
Kaj šiba malo pubertet
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2012., 21:05   #13
Lord Byron, kao prvo-mi nikoje od svoje mlađe djece nismo ostavljali Danielu da ga čuva šta ja znam-par sati. Mi svoju djecu za razliku od nekih drugih roditelja ne nakeljimo na leđa starije djece. Drugo- mi njega ne prisiljavamo na ništa, niti on treba premati bebu ili voditi ju u šetnju. Jedino želimo da bude dobar brat i da joj prenese svo dobro što je naučio. Da, slažem se da se mišljenje pubertetlija mora poštovati a ne se tretirati kao "niš bitno,pubertetske mušice". Iako i te "mušice" treba naučiti razlikovati od ozbiljnog mišljenja. "Stavljeno pred gotov čin?" Pa nije to kupnja odjeće ili namještaja za njegovu sobu. To je njegov brat. Mislim da je njegov najveći problem što će morati prvi put dijeliti sobu s nekim. I to je upitno.
Možda ti smatraš normalnim da starije dijete prilaže reklamacije na trudnoću svoje majke. Mislim da bi svojim savjetima trebao pomagati, a ne žugat.

P.S. ne očekujemo osmo, već šesto dijete (ali ne mora tu biti kraj)

*SpHeRe*, da, imamo sasvim dovoljno prostora i mogućnosti za dobar život. Mislim da Daniela najviše nervira što ćemo jednu određenu količinu pozornosti preusmjeriti na bebu.

glora's bastard i Ribež, hvala na savjetima. Da, mislim da trebamo lijepo i staloženo s njim popričati i utrditi u čemu je zapravo problem. On žuga oko sobe(koju mu vjerovatno nećemo uzeti) iako mislim da se ljuti jer mu već sad upućujemo manje pažnje nego prije. Intersantno je kako nikoje od djece se ne ljuti-dapače svi su veseli.

Hvala na svim savjetima i pišite dalje
Civetta is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2012., 21:17   #14
Pardon, Kajperinja, tebe san zaboravia.
Tvoj savjet mi je odličan.
Ja i žena već sad mu dajemo samostalnosti da neke stvari radi kad hoće. Prigovaranje zbog puberteta izbjegvamo u širokom luku iako mi žena malo zna pretjerat. Ali sve u svemu ta praksa je već kod nas zaživjela.
Vidim da se već na svim temama polako počinjemo slagati.

P.S.Lorde Byrone "Mislim da bi svojim savjetima trebao pomagati, a ne žugat."-ova rečenica iz mog zadnjeg posta se odnosi na tebe, ne na Danela
Civetta is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2012., 21:47   #15
Quote:
Civeta kaže: Pogledaj post
Lord Byron, kao prvo-mi nikoje od svoje mlađe djece nismo ostavljali Danielu da ga čuva...
To je lijepo - ali, što s tim? Želiš reći da onda dijete nema pravo na ljutnju?

Ne radi se tu o materijalnom dijelu priče (iako ni taj nije nebitan): vas (roditelja) je dvoje, njih je petoro, a dolazi još jedan: možete se vi postavljati na glavu od truda oko djece, i dalje vam dan teraje 24 sata i djeca su prikraćena za ono 1-1 vrijeme s roditeljima koje im treba.
Quote:
Pa nije to kupnja odjeće ili namještaja za njegovu sobu. To je njegov brat.
Dijete ima puno pravo boldanu rečenicu doživjeti s puno manje ushita i manje idilično od vas, roditelja.
Quote:
Možda ti smatraš normalnim da starije dijete prilaže reklamacije na trudnoću svoje majke.
A zašto dijete ne bi imalo pravo reći svoje mišljenje? Smatram posve mogućim (pa ako hoćeš, i legitimnim) da dijete ne dijeli vaše očito oduševljenje mnogobrojnom obitelji. To je njemu peta mamina trudnoća.
Quote:
Mislim da bi svojim savjetima trebao pomagati, a ne žugat.
Što god ti mislio, ovo je forum, a ne savjetovalište.
Quote:
P.S. ne očekujemo osmo, već šesto dijete
U čemu je problem? Spomenuo sam život u osmočlanoj obitelji. Malo matematike: koliko članova ima obitelj sa 6 djece?
*SpHeRe*, da, imamo sasvim dovoljno prostora i mogućnosti za dobar život.
Quote:
Intersantno je kako nikoje od djece se ne ljuti-dapače svi su veseli.
Nije ti palo na pamet da on kao najstariji najbolje "vidi budućnost"?
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2012., 22:00   #16
Quote:
Civeta kaže: Pogledaj post
Jedino želimo da bude dobar brat i da joj prenesesvo dobro što je naučio.
Dobar brat je i ako ga sutke trpi i ne radi mu nista lose.
Zasto bi mu on ista prenosio...odgojite tog malog vi roditelji, kao sto ste i njega. Doci ce vrijeme za to, mozda, kasnije.
Quote:
Da, slažem se da se mišljenje pubertetlija mora poštovati a ne se tretirati kao "niš bitno,pubertetske mušice". Iako i te "mušice" treba naučiti razlikovati od ozbiljnog mišljenja. "Stavljeno pred gotov čin?" Pa nije to kupnja odjeće ili namještaja za njegovu sobu. To je njegov brat
.
Svejedno je stavljen pred gotov cin....pretpostavljam da niste vas sedmero glasali da li ste za sesto dijete, osmog clana obitelji?
Quote:
Mislim da je njegov najveći problem što će morati prvi put dijeliti sobu s nekim. I to je upitno.
Uff...ponavljam se...sasvim ga razumijem...do 12-te imas svoju sobu, a sad mozda ne vise. Da je obratno bilo bi ok, ovako je
Quote:
Mislim da bi svojim savjetima trebao pomagati, a ne žugat.
Ne znam sto tocno znaci zugat, ali ne...on ne bi trebao pomagati savjetima, on bi trebao biti "neoptereceni" tinejdzer...kojeg muce njegovi vlastiti problemi...cure, pristici, visina, ...ne znam tocno sto...
Quote:
*SpHeRe*, da, imamo sasvim dovoljno prostora i mogućnosti za dobar život.
Ako on sada gubi svoju sobu, onda i nemate, imo.

Zadnje uređivanje kajpa : 17.05.2012. at 22:08.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2012., 22:02   #17
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Dobro trebala sam napisati baš svenjegove izjave.
To potpisujem - ali, ove bi izjave možda trebalo uzeti zaozbiljno, Naime, naš psiholog koji malo ima 5, a malo 6 djece, već unaprijed radosno najavljuje novu djecu; govorilo se o djetetovoj sebičnosti, a ja mislim da isfuravanje dvoosobne roditeljske vizije sretne obitelji s puuuuuno djece, postaje roditeljska sebičnost ako se sâmoj djeci ta ideja možda i ne sviđa toliko.
Quote:
Joj, Lordek kak si ti uvredljiv
Kaj šiba malo pubertet
Molim te, nemoj ovo raditi.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2012., 22:09   #18
Lorde Byrone, vidim da nisi uzeo u obzir ostatak posta i da ti je do prepiranja.
Ovo nije savjetovalište, ali ovo je tema u kojoj se SAVJETUJE, a ne tema u kojoj ćeš gunđati i samo tražiti razlog za nepotrebnu prepirku kojoj nema kraja. Za to postoji podforum POLITIKA.

I zato, temeljitije pročitaj tekst. Nema potrebe za predbacivanjem.Kad skulirano i pozornije pročitaš moje prošle (ali i ovaj post) postove SMIRENO me nešto upitaj. NE ŽELIM SE NEPOTREBNO I U BESKONAČNAČNOST SVAĐATI,SAMO ŽELIM NE-OPTUŽUJUĆE I KORISNE SAVJETE.
Civetta is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2012., 22:27   #19
Lorde Byrone, nisam govorio o djetetovoj sebičnosti. Govorim vam da Daniel neprestano žuga, a sve bi išlo bolje kad se ne bi inatio i bio toliko zatvoren. Nismo mi njemu "nametnuli" nikoju situaciju. Najveći je problem zapravo taj što on misli da mu već sad ne posvećujemo dovoljno pažnje i na to da ne obraćamo puno pozornosti. Ja mislim da istinu govoreći on najviše zazire zbog budućnosti, a dijeljenje sobe i čuvanje bebe su samo površinske "isprike".
Da, očigledno sam te pogrešno shvatio: mislio si na osmero članova obitelji ,ne na osmero djece.Skužaj

Ali sad ozbiljno: molim te Lorde Byrone-bez predrasuda. Dosta mi je da mi cijelo vrijeme neki ljudi s hrpetinom predrasuda dolaze i govore sve i svašta. Ja ne živim u šupi sa šestero djece, niti živim od 4 000 tisuće kuna mjesečno od doplatka. Ja živim u normalnoj kući, sa šestero djece. Moj najveći problem je maleni pubertetlija koji sepobunio protiv preraspodjele pažnje

Šalu na stranu, jesi shvato? Ajde, pomogni nam
Civetta is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2012., 22:41   #20
Quote:
Civeta kaže: Pogledaj post
Ovo nije savjetovalište, ali ovo je tema u kojoj se SAVJETUJE, a ne tema u kojoj ćeš gunđati i samo tražiti razlog za nepotrebnu prepirku kojoj nema kraja. Za to postoji podforum POLITIKA.
Nisam siguran da PDF "Politika" postoji za "nepotrebnu prepirku kojoj nema kraja", ali nije bitno: ovaj je PDF moderiran, prema tome određivanje što će, kako i gdje netko pisati nije ni na tebi ni na meni. Ukoliko kršim neka od forumskih pravila, to će biti sankcionirano, a ja ću to (kao i do sada) odraditi šutke.
Quote:
Civeta kaže: Pogledaj post
Lorde Byrone, nisam govorio o djetetovoj sebičnosti.
Nisam ni ja napisao da je to tvoja rečenica.
Quote:
Nismo mi njemu "nametnuli" nikoju situaciju.
Petoro braće i sestara mu niste nametnuli?
Quote:
Najveći je problem zapravo taj što on misli da mu već sad ne posvećujemo dovoljno pažnje i na to da ne obraćamo puno pozornosti.
Kad se kaže da netko nešto "misli", obično se time želi reći da umišlja. Što ako je dijete u pravu, što ako mu doista ne posvećujete dovoljno pažnje - tim prije što elementarna matematika i nešto sitno računanja s 24 sata, dva roditelja i petoro djece daje vrlo skromne brojke mogućeg vremena posvećenoga njemu?
Quote:
Moj najveći problem je maleni pubertetlija koji sepobunio protiv preraspodjele pažnje
Možda je vrijeme upitati se koji je njegov najveći problem.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:02.