Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.11.2012., 00:31   #1
Brisanje ukora?

Imam jednu nepoznanicu oko koje bih se htio informirati. Prvo sam ovo postao na kutku za školarce a onda je prebačeno negdje gdje mislim da ne obitavaju oni koji bi mi mogli reći nešto o tome. Trebalo bi mi stručno objašnjenje ili barem odgovor iz vlastitog iskustv ako ovdje ima i profesora ili roditelja koji su doživjeli isto?

Naime dijete mi pohađa 8. razred i u nekoliko navrata su mu iz torbe otuđeni novci. Svaki puta se radilo o 20-30 kn. Apelirali smo da ne drži novce u torbi al uvijek se nakon nekog vremena dogodi da ostavi novčanik u torbi i novci odmah nestanu. Dijete je prvo razgovaralo s nekim prijateljima iz razreda i neki su mu učenici rekli da znaju tko je. Tada smo otišli u školu i sve smo prijavili razrednici zajedno s imenima svjedoka. Sad je oko toga nastalo poveće njesra. Njih 3-4 se međusobno optužuju i zna se da je otprilike išla stvar tako da je jedan čuvao stražu na odmoru, a dvoje su prekopavali torbe. Roditelji nisu za suradnju i stoje iza svoje djece i grčevito se brane iako sad već sumnjam da roditelji jednog od njih znaju da im je dijete umiješano, ali se boje ukora. Jedan od osumnjičenih je progovorio i rekao je da je poslan na čuvanje straže od strane drugo dvoje, ali su ga onda roditelji ovo dvoje napali (kada?!Gdje!? kako?! koji dan!? u koliko sati?!? nisi mogao vidjeti ako si bio vani, i slično).

Tu sad dolazi ono što mi nije jasno. Ukor uglavnom nema utjecaja na upis u srednju školu koliko znam, jedino se ne dobije 1 ili 2 boda koji se inače dobivaju za uzorno vladanje? S obzirom na to da smo imali roditeljske sastanke u vezi tog slučaja čuo sam od razrednice "ponudu" osumnjičenima da sve priznaju i da neće dobiti ukor, a ako ga i dobiju da i dalje mogu napustiti školu sa uzornim vladanjem ???
Malo sam istraživao i na nekoliko mjesta sam našao da ljudi pišu da se ukori mogu brisati na kraju godine i da se uzorno vladanje dijeli šakom i kapom zbog upisa u srednju školu. Jedna od takvih tema postoji i na ovom forumu (05/2011).
U početku sam se slagao s time da priznaju i vrate novac uz moje obećanje da se o tome neće saznati izvan učionice u kojoj smo bili. S obzirom da nisu htjeli, a sad je već jasno da se radi o njima i da rade budale iz svih nas sad ću inzistirati na rješavanju cijelog slučaja i javno ako treba.

Smije li razrednica ne predložiti lopove za ukor odnosno nuditi nekažnjavanje za priznanje sad kad već svi znamo o tome?
Može li se nekome ukor ili strogi ukor zbog krađe na kraju školske godine brisati ? I ako da, kako je to moguće?

Sutra se spremam na prosvjetnu inspekciju da osiguram da se slučaj ne zataška, ali želim biti informiran i iz prve ruke ako je moguće.

Djecu još i razumijem, svi smo bili djeca jednom, ali roditelji... to je strašno kakvih ljudi ima.
doyaya is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2012., 00:39   #2
Ja sam imala uzorno vladanje kroz cijelo školovanje, pa mi to nigdje nije donijelo nikakve bodove.

Žao mi je roditelja jer ne shvaćaju da svojim ponašanjem i podržavanjem nihovog ponašanja zapravo štete svom djetetu.
__________________
It's only a walk of shame if you're capable of feeling shame.
Dumber is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2012., 11:45   #3
Često se osjećam ko budala što djecu doma "maltretiramo" sa prodikama i ispravljanjem ponašanja oko svake jebene situacije (oprostite na rječniku, ali ljut sam) i pitam se da li odgajam naivce koji neće biti spremni na život koji ih čeka (?).

Imam osjećaj da je na tim roditeljskim sastancima više meni neugodno zbog situacije nego toj djeci i njihovim roditeljima.

Već je i pedagog rekao i djeci i roditeljima da su kontradiktorni i nekoliko puta uhvaćeni u laži i da doma porazgovaraju i razmisle kakvu poruku šalju djeci i čemu ih uče.
doyaya is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2012., 12:10   #4
Vjerojatno bi spominjanje prijave policiji promijenilo nešto u retorici razrednice i ostalih.

Dobro vladanje donosi jedan bod pri upisu u srednje škole
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2012., 12:12   #5
Otkad to?

Za autora, nemoj nikako odustati od istjerivanja pravde, jer će onda ti klinci shvatiti da se mogu izvući s takvim stvarima.
__________________
It's only a walk of shame if you're capable of feeling shame.
Dumber is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2012., 12:34   #6
PRAVILNIK O NAČINIMA, POSTUPCIMA I ELEMENTIMA
VREDNOVANJA UČENIKA U OSNOVNOJ I SREDNJOJ ŠKOLI
(3) Ukoliko se učenik ne pridržava pravila, učitelj/nastavnik može predložiti određenu
pedagošku mjeru razredniku, razrednome vijeću ili učiteljskome/nastavničkome vijeću,
koje može donijeti odluku o izricanju pedagoške mjere učeniku.

Zakon o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi:
(2) Obveze učenika su:
– pohađanje obveznog dijela programa i drugih oblika odgojno-obrazovnog rada koje je izabrao,
– pridržavanje pravila kućnog reda,
– ispunjavanje uputa učitelja, odnosno nastavnika, stručnih suradnika i ravnatelja i drugih
zaposlenika škole, a koje su u skladu s pravnim propisima i kućnim redom,
– čuvanje udžbenika i drugih obrazovnih i nastavnih sredstava.

Temeljeno na ovim (i još nekim odredbama) svaka škola dužna je donijeti Statut, koji sadrži, između ostalog, prava i obveze učenika i djelatnika. Ukoliko dođe do "povrede dužnosti", određuje se pedagoška mjera prema važećem Pravilniku o izricanju pedagoških mjera, koji također donosi ustanova. Vladanje je postavljeno u Kriterijima za ocjenjivanje vladanja, koji, opet, donosi škola. Važan je i Kućni red ustanove. Svi ti dokumenti moraju biti javno dostupni, dakle mora ih se istaknuti na web stranici škole ili podastrijeti u pisanom obliku na zahtjev.

Sad, postoji neki "šablon" po kojemu se svi silni pravilnici rade, tako da je jasno da uzorno vladanje ne može imati učenik sa izrečenom negativnom pedagoškom mjerom i koji ima neopravdanih izostanaka i sl. Dakle, krši svoje obveze iz Zakona i Pravilnika. U pravilu se negativne pedagoške mjere brišu na kraju šk. godine, ali ocjena iz vladanja ostaje smanjena. Ovo ne vrijedi za pedagošku mjeru odgojno-obrazovnog tretmana produženog stručnog postupka i mjeru preseljenja u drugu školu koje se ne ukidaju. U novije vrijeme vladanje je postalo jedan od kriterija za upis u srednju školu stoga ne čudi porast uzoritih u OŠ. Po meni je to jako velika greška. Trebaš ustrajati na tome da pregledaš dokumente koje sam ti navela i da upozoriš da kršenje pojedinih dijelova tih dokumenata. Budi malo bezobrazan, spomeni inspektorat i već će ti se drukčije smiješiti.

I još jedna opaska.
Školska torba tvog potomka njegovo je privatno vlasništvo. Privatno vlasništvo dužni smo sami osigurati/čuvati. Škola kao ustanova nije dužna odgovarati da nestale dragocjenosti iz torbe, kao što su mobiteli, nakit, gotovina. Dakle, škola nije dužna nadoknađivati štetu te vrste, ali je dužna procesuirati počinitelje takvih vrsta zlodjela. Kužiš me? Znači, kontakt-policajac mora napraviti zapisnik o događaju.

Ovo vam je bila škola životna. Uvedite pravilo džepa. Sve vrijedno, nosim sa sobom. Školsku kuhinju ili neke druge obveze plaćam odmah, ne nosam novac cijeli dan po školi. Sretno!
__________________
Bolje ispasti glup, nego ispasti iz aviona.
Cikla Oraščić is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2012., 13:16   #7
Od marginalne vaznosti u ovoj temi, ali po Nacrtu prijedloga Odluke o elementima i kriterijima za izbor kandidata za upis u srednje skole u sk. god. 2013./2014. ocjena iz vladanja vise ne nosi nikakav bod nikome.
Naravno, dokument je tek nacrt prijedloga.
goblena is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2012., 15:44   #8
"Brisanje ukora" je moguce ako dijete do kraja skolske godine ne napravi nikakav problem.

I djeca ne prave budalu od tebe niti od profesora. Roditelji ne zele prihvatiti da im se dijete stigmatizira kao kradljivac, te suptilno (govorom tijela, mozda i izravno rijecima) govore djeci da ne zele cuti priznanje od njih.
I osim toga, ne mozes nista znati 100%.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2012., 16:40   #9
Hvala na odgovorima.
Konzultirao sam se naravno i dalje.

Od jedne profesorice neumješane u slučaj sam saznao da se mjera u praksi daje ali i na nastavničkom vijeću može "obrisati" na prijedlog razrednika/ce na kraju školske godine, ako je dijete popravilo ponašanje. Ono što me zbunilo je to da u pravilu ocjena ponašanja treba ostati smanjena čak i nakon tog brisanja ukora, ali jedan od umješanih u slučaj je tijekom 6. razreda već dobio ukor i na kraju je dobio uzorno ponašanje nakon što mu je na nastavničkom vijeću ukor obrisan.
To je razrednica i rekla na ovom našem sastanku i ponovila nekoliko puta.

Ja se nisam postavio "osvetnički" i zaista sam rekao da me samo zanima da se stvar razriješi tako da djeca dobiju poruku da krađa nije u redu. Ovo u 8. razredu je zadnja šansa da to nauče.

U međuvremenu me je zvao pedagog i pitao me želim li eskalirati slučaj na ministarstvo. Do jučer bih rekao ne, ali su me toliko iziritirali svojim ponašanjem ti roditelji da sam sada zaista na vagi.

Ne znam zašto me je to uopće pitala?

Rekla je samo da će to sada poprimiti veće razmjere zbog toga što mora obavijestiti policiju i centar za socijalnu skrb.

Na sastanku su pročitane sms poruke iz mobitela u kojima jedna djevojčica priznala nekome iz razreda da je čuvala stražu dok su ostale dvije krale, a njena vlastita majka je samoinicijativno to rekla na sastanku što neizmjerno cijenim. Da sad ne iznosim sve činjenice i dokaze, ali sa sigurnošću možemo reći da znamo tko je kriv samo je izostalo njihovo priznanje. S obzirom da smo obećali oprost i da nikakvog stigmatiziranja neće biti ako priznaju i vrate novac (koji nije velik) onda zaista mislim da pokušavaju od nas napraviti budale.

Moja djeca pozorno prate slučaj i ako stavimo na stranu moje osobno mišljenje o načinu rješavanja problema, smatram da ćemo poslati krivu poruku ako sada sve zaboravimo i to je ono što me brine.

Moja ponuda njima više ne stoji, sutra se sve prijavljuje policiji i socijalnoj skrbi od strane pedagoga.

p.s. nasmijao me Byronov sig jer je jučer meni na sastanku palo na pamet da nešto slično kažem tim roditeljima koji ne znaju u kakve ljude pretvaraju svoju djecu

Zadnje uređivanje doyaya : 21.11.2012. at 16:44. Reason: p.s.
doyaya is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2013., 19:06   #10
Pišem sa drugim nickom, doyaya je na odmoru

Mali update, možda nekoga zanima ili se nađe u istoj situaciji.

Tijekom veljače sam se počeo pitati da slučajno škola uopće nije prijavila slučaj pa sam otišao na policiju pitati kako napreduje slučaj. Prvo su mi uvalili neki obrazac na koji moram napisati što me zanima i uplatiti 20 kn biljega. Bio sam malo šokiran da kao oštećena strana moram platiti da bi dobio informaciju al ajde... Onda kad sam to donio nazad i otišao kod osobe koja daje informacije sam prvo informaciju da uopće ne trebam pismeno tražiti info i ispričali su mi se i vratili biljege, ali podatke o slučaju nisu našli

U međuvremenu sam neslužbeno čuo da je prvoosumnjičena u ovom slučaju uhvaćena par dana prije da nešto krade u trgovačkom centru.

Rekli su mi da su pretražili sistem i da su pronašli neka imena koja ja spominjem ali vezano uz neke druge slučajeve, a ne ovo što ja spominjem. Što mi je opet neslužbeno potvrdilo da je ovo boldano istina.

Napisao sam još jedan pismeni upit i onda sam nakon par dana dobio poziv iz policije da slučaj koji sam ja prijavio neće nastaviti goniti policija zbog manje materijalne štete (to je valjda ono ispod 2000 kn), ali su sve podatke koje su skupili o navedenoj djeci zajedno sa drugim slučajevima u kojima se spominju poslali na socijalnu skrb i da će sad socijalni radnik poduzeti mjere i obavijestiti školu o njima.

Spremam se na socijalnu skrb ovih dana... neću im dopustiti da se ovo zaboravi, pogotovo zato što su poučeni neuspjehom škole navedeni učenici prenijeli "djelatnost" u trgovačke centre, a to je upravo stvar za koju sam i školi i roditeljima rekao da će se dogoditi ako se izvuku nekažnjeno. Skužili su da samo ne smiju priznati i nitko im ne može ništa. E pa neće...

Roditelji kradljivice su se počeli skrivati/izbjegavati kad se sretnemo u gradu. Mislim da više ne stoje "100% iza svoje djece" sad kad im je policija i socijalna počela dolaziti.

Kakvo sranje od obične male krađe se može razviti ako čovjek prešuti ... prvo se počne ponavljati, a onda eskalira na nešto veće i tako nastaju kriminalci.
Tejacques is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:27.