Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.10.2015., 14:28   #21
moja su očekivanja vezana jedino uz pravilan izgovor riječi koje nauči. tj da krene s time dok je još u dobi da uopće čuje glasove engleskog koje mi nemamo u našem.

iskreno, da je htio gledati crtane na engleskom, ne bi išao na nastavu.
međutim, on je odbio gledati crtane jer da ih ne razumije, a ovo sad je zaista ok, uživljen je skroz (više u računalnu aplikaciju nego samo nastavu).

naravno da smo mogli sami nešto pronaći i onda se tome doma posvetiti, al sam procijenila da od toga ništa, trebala nam je motivacija u vidu odlazaka na engleski
krenuo je ove godine, nemam pojma hoće li iduće.
a i tražili smo neku aktivnost, kako je u sportskoj grupi, zaključili da sport može čekati.


što se tiče opstanaka škola, naravno da se većinski sve temelji na pomodnosti i malograđanštini ("kaj ti dijete ne ide na engleski"? )
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2015., 14:58   #22
mislim da obje skroz krivo gledate na stvari.

crtici u zamjenu za bilo kakav oblik nastave? svasta.
zbilja mislite da je pasivno buljenje u ekran (ok, ajde, i pritom neizbjezno slusanje jezika, ali samo SLUSANJE) ekvivalent interakciji u nastavi?

to sto ce u prvom razredu krenuti ispocetka nije uopce neki minus jer ce dijete koje neku podlogu vec ima, lakse svladavati gradivo (buduci da ce dosta rijeci vec znati, biti upoznat s izgovorom... pa ce se npr. moci vise koncentrirati na pisanje dok ce ostali istovremeno usvajati i znacenje i izgovor i pisanje).
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2015., 15:14   #23
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
crtici u zamjenu za bilo kakav oblik nastave? svasta.
zbilja mislite da je pasivno buljenje u ekran (ok, ajde, i pritom neizbjezno slusanje jezika, ali samo SLUSANJE) ekvivalent interakciji u nastavi?
pa mislim da rana izloženost stranom jeziku putem tv-a omogućava usvajanje glasova nekog jezika.
a i poznajem ljude koji su vrhunski naučili jezik gledajući stranu tv.

ne vidim u tome ništa loše. nitko neće dobro naučiti jezik na temelju 2 h nastave tjedno u odjeljenju od 30 učenika.
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2015., 15:22   #24
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
pa mislim da rana izloženost stranom jeziku putem tv-a omogućava usvajanje glasova nekog jezika.
a i poznajem ljude koji su vrhunski naučili jezik gledajući stranu tv.

ne vidim u tome ništa loše. nitko neće dobro naučiti jezik na temelju 2 h nastave tjedno u odjeljenju od 30 učenika.
ne znam zasto kreces od toga da jedno iskljucuje drugo?

sigurno neces vrhunski nauciti jezik sa samo 2h tjedno u razredu od 30 ucenika.
ali neces ga ni vrhunski nauciti samo gledajuci strane programe.

ako se vec nema prilike boraviti na doticnom jezicnom podrucju, onda je najbolje kombinirati bilo kakav oblik nastavnog procesa i izlozenost tom jeziku putem tv-a, muzike, cega god.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2015., 15:28   #25
evo, nepopularno ali moram reci da je moja mala jako jako puno naucila gledajuci engleske crtice sama i uz moje simultano.prevodjenje ponija.
vokabular joj je fakat odlcan, razumije jako puno. testirala sam.ju, ispricala sam joj sve gdje cemo sutra ici i sto cemo raditi i sve je prevela. voli engleski, cesto me trazi da pricamo doma na engleskom. moram napomenuti da ima dve curice u grupi koje su poluenglrskinje
sad smo.ju upisali na engleski, predskolac je i vise mi je do toga da malo dobije sliku o skoli, zadacama, sjedenju, radu nego da nauci nesto.
ali usput ce i nauciti jezik, buduci da ce joj prvi jezik vjerojatno njemacki biti drago minjenda ide na engleski
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2015., 15:37   #26
ne kazem ja da se ne moze nauciti jezik uz medije.
moze.
ali ne onako dobro i brzo kao u zivoj interakciji.

pojam dobrog znanja nekog jezika obuhvaca komponente prepoznavanja i razumijevanja (to je baza), ali i upotrebe u govornom i pisanom obliku.
kod pukog gledanja/slusanja, upotreba je skroz u drugom planu.
a trebala bi biti u prvom, naravno.

zato se i govori o pasivnom i aktivnom znanju jezika.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2015., 15:41   #27
apsolitno, ne mozes samo slusati. ali je po mom iskustvu jako dobro za vokabular i shvacanje konstrukcije recenice.
moju malu fakat vuce taj jezik, ja zbilja ali zbilja nisam nadobudni roditelj koji ju drila jer mislim da ce (pogotovo) engleski nauciti sasvim sigurno.
ona trazi razgovor, i na pocetku je to zvucalo otprilike rain fall outside a sad je vec rain is falling outside
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2015., 15:45   #28
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
apsolitno, ne mozes samo slusati. ali je po mom iskustvu jako dobro za vokabular i shvacanje konstrukcije recenice.
moju malu fakat vuce taj jezik, ja zbilja ali zbilja nisam nadobudni roditelj koji ju drila jer mislim da ce (pogotovo) engleski nauciti sasvim sigurno.
ona trazi razgovor, i na pocetku je to zvucalo otprilike rain fall outside a sad je vec rain is falling outside
pa to je super!
nije to nikakav dril ni pomodnost.

najbolje kaj mozes napraviti za nju je da ju upises na jezik koji ju zanima i za koji je talentirana.
naravno da ne treba imati nerealna ocekivanja da ce kao predskolac imati sequence of tenses u malom prstu , ali svaka interakcija na stranom jeziku je ogroman plus u toj dobi, kaj god tko mislio o tome.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2015., 11:38   #29
s obzirom da sam ja pokrenula topic da kažem nešto na temu
Mali upijaju jezike zaista kao spužve i šteta je ne iskoristiti taj vlak dok je na stanici. Od puno mućkanja i kemijanja što bi, uzela sam knjigu Early english pjesmice za djecu koja dolazi s cd-om. Namijenjena je djeci 2-4 godine ali moji su 7 i 5 i ne vidim baš niti jednu dobnu prepreku. Sin se toliko zakačio da nema niti jedne večeri a da ne pita kad ćemo učiti engleski jer pustimo cd i plešemo, glupiramo se i skačemo uz pjesme i trenutno 4 pjesme znaju već od riječi do riječi a ovo je tek 2.tjedan kako "učimo"! Da znaju čak upotrijebiti i u kontekstu naučeno je i anegdota od prije dvije večeri kad mi je sin želeći sjesti na poklopljenu wc školjku da pere zube, bez da je prethodno provjerio da li je daska spuštena, upao u školjku i u trenutku iznenađenosti i šoka rekao: Off I go! (stih iz pjesmice)
Znaju već sve boje, glavne dijelove tijela, i dosta popratnih riječi, rečenica. Kažem, upravo je nevjerojatno koliko toga mogu u kratkom vremenu naučiti. No isto tako, očekujem da će im to kroz neko vrijeme i dosaditi, ali zasad 5+
elly is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2015., 11:43   #30
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
ne znam zasto kreces od toga da jedno iskljucuje drugo?

sigurno neces vrhunski nauciti jezik sa samo 2h tjedno u razredu od 30 ucenika.
ali neces ga ni vrhunski nauciti samo gledajuci strane programe.

ako se vec nema prilike boraviti na doticnom jezicnom podrucju, onda je najbolje kombinirati bilo kakav oblik nastavnog procesa i izlozenost tom jeziku putem tv-a, muzike, cega god.
o istom pišemo ali se krivo čitamo

pročitala sam ponovno post na kojeg si odgovarala, vidim da sam nespretno napisala "da je htio gledati crtane na engleskom, ne bi išao na nastavu".

nisam mislila da nikad ne bi išao na organiziranu nastavu engleskog jezika, nego ne bi išao dok je u vrtiću. moguće bi upisali neku drugu aktivnost da je kao mala od summer htio gledati neke sadržaje na engleskom i na taj način upijati izgovor i prve riječi/fraze.

ovako smo se odlučili na engleski. i ovo što je summer pisala, motivacija mi je bila i da provodi vrijeme u novoj okolini, općenito vidi kako izgleda vođeni nastavni sat itd.

recimo, nismo se odlučili za sport jer ide na organizirani sport u vrtiću.


ugl na stranu te Helen Doren i učenje beba engleskome, ali mislim da je za našu djecu nužno znati engleski kao drugi materinji.
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2015., 11:50   #31
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
mislim da obje skroz krivo gledate na stvari.

crtici u zamjenu za bilo kakav oblik nastave? svasta.
zbilja mislite da je pasivno buljenje u ekran (ok, ajde, i pritom neizbjezno slusanje jezika, ali samo SLUSANJE) ekvivalent interakciji u nastavi?

to sto ce u prvom razredu krenuti ispocetka nije uopce neki minus jer ce dijete koje neku podlogu vec ima, lakse svladavati gradivo (buduci da ce dosta rijeci vec znati, biti upoznat s izgovorom... pa ce se npr. moci vise koncentrirati na pisanje dok ce ostali istovremeno usvajati i znacenje i izgovor i pisanje).
Ja nisam govorila o učenju engleskog kroz crtiće. Općenito ne mislim ništa dobro o gledanju crtića, pogotovo onih koje dijete ne razumije, bilo zbog sadržaja, bilo zbog jezika.

Moj sin nije naučio niti jednu riječ iz crtića, samo je zaključio da postoji "drugačije govorenje" i počeo se zanimati. Šta pita, ja mu odgovorim, za sad zna možda 20-ak riječi engleskog. Drago mi je to što pravilno izgovara glasove "r", "th", vokale koji se razliku od hrvatskih....

Po ovoj gore logici, ajde da malo odem u krajnost, bilo bi korisno upisat djecu na tečaj zbrajanja, čitanja, crtanja, učenja gradiva iz svih predmeta, kako bi u školi za godinu-dvije lakše savladavali gradivo....

Naravno da nije minus ako dijete bilo šta zna, ali pokušavam odrediti omjer dobivenog i uloženog - i jako mi se čini nizak.
Govorim o školama koje koštaju par tisuća kuna (Hellen Doron), i troše vrijeme kojeg ionako imamo nedovoljno za provođenje sa svojom djecom.
ZubaTruba is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2015., 12:01   #32
Jesmo li mi naučili sasvim solidno barem engleski, a nerijetki i drugi strani jezik u sklopu redovne nastave od 2 puta tjedno, u razredu s 30 učenika?

Koliko usput čujem, naša djeca iz škola u kojima se svašta uči po 2 sata tjedno u pretrpanim razredima, izlaze s nezadovoljavajućim znanjem i iz ostalih predmeta. Hoćemo li zato organizirati privatne škole matematike, hrvatskog jezika, kemije....

Slažem se, apsolutno, da je izvrsno poznavanje engleskog jezika, već za nas, a posebno za mlađe generacije nužno i stvar opće kulture. Ali ne mislim da će dijete koje je u dobi od 4 godine poznavalo 5 pjesmica na engleskom za 20 godina bolje govoriti engleski od onog djeteta koje nije.

Pjevanje i plesanje s djetetom na engleskom + 10 dolara za cd je jedna stvar, a ostavljanje djeteta 2 puta dnevno po 90 minuta + 3.000 kuna (je li tako?) u nekoj školi s tetama je sasvim druga stvar.
ZubaTruba is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2015., 12:13   #33
Quote:
ZubaTruba kaže: Pogledaj post
Jesmo li mi naučili sasvim solidno barem engleski, a nerijetki i drugi strani jezik u sklopu redovne nastave od 2 puta tjedno, u razredu s 30 učenika?
pa ja nisam
engleski sam učila i u školi i privatno + gledala sam sadržaje na engleskom i čitala knjige na engleskom.
smatram da nekim srednje solidnim poznavaocem jezika (nema praksu u govorenju.)

talijanski sam učila u OŠ i SŠ, nešto sitno van toga, i znam ga loše, natucam. mogu neki jednostavniji tekst čitati, za složeniji trebam rječnik, ne razumijem govoreni talijanski i ne govorim ga ni malo (znam se predstaviti i sjećam se par fraza iz udžbenika ).


ugl planiram koliko je moguće svog malog usmjeravati na učenje jezika, dakle krenuli smo sad s ta 2h tjedno + doma se igramo, ali ću mu sigurno u budućnosti nuditi još toga, i neću sve prepustiti školi.

inače je kod nas nastava 2x tjedno po 40 min.
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2015., 12:29   #34
ja bih isto rekla da moje znanje engleskog i njemačkog nisu baš proizašli iz škole nego: engleski iz cartoon networka koji se tada tek pojavio kod nas putem satelita, kasnije filmova i čitanja dosta literature na engleskom a imala sam sreće što mi je posao uključivao puno aktivnog korištenja jezika u govoru i pismu i tek tada mogu reći da je procvjetao. Njemački valjda ne bi znala beknuti da je bilo samo škole i da nisam imala priliku provesti jedno ljeto u Njemačkoj. Naravno, nauči se nekakav vokabular u školi ali posebnost jezika kao predmeta je u tome što se jezik zaista ne može naučiti samo na papiru i u knjizi već je neizmjerno nužno slušanje i razgovaranje a za aktivni razgovor svakako nisu dovoljna 2 školska sata tjedno uz preostalih 30 učenika.
elly is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2015., 12:33   #35
ja se javljam takodjer, nisam u skoli naucila jezik za zbilja, dobila sam temelje u gramatici neke ali pravo ucenje je pocelo s filmovina na engleskom bez prijevoda a finaliziralo se s citanjem knjiga na engleskom.
ne kazem da skola nije vazna, dapace, najbolje je kad i skola i okruzenje rade zajedno.
ali rekla bi da se, ako se mora birati, jezik lakse moze nauciti samo koristeci ga nego samo u skoli.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2015., 12:37   #36
ovo govorim za engleski koji zbilja ima ful jednostavnu gramatiku (osim ajde kondicionala i slicno), na znam koliko je nuzno za druge jezike bas pohadjati nastavu i uciti strukturirano
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2015., 12:56   #37
Ja sam odlično naučila engleski (9 godina) i njemački (4 godine) u redovnom školskom programu.
Dok sam radila par godina u turizmu usavršila sam njemački.
A otkad ne radim, malo je zahrđao, naravno.
Oduvijek sam vrlo precizno znala da ne želim biti nastavnik - i samo zato nisam studirala jezike.

Stvar osobne želje, motivacije... Ja sam, eto, jako voljela strane jezike u školi i uz redovan program od 2 sata uspjela naučiti dovoljno (dovoljno da bih se zaposlila na poslu na kojem je poznavanje jezika bio jedini uvjet).

Kako god... uvjerena sam
- da pjesmice u dobi od 4 godine neće pomoći dugoročnom učenju jezika
- novac i vrijeme (nauštrb provođenja vremena u obiteljskom okruženju) nisu vrijedni eventualne prednosti koju to dijete nosi u buduće školske godine
ZubaTruba is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2015., 14:17   #38
Quote:
ZubaTruba kaže: Pogledaj post
Kako god... uvjerena sam
- da pjesmice u dobi od 4 godine neće pomoći dugoročnom učenju jezika
- novac i vrijeme (nauštrb provođenja vremena u obiteljskom okruženju) nisu vrijedni eventualne prednosti koju to dijete nosi u buduće školske godine
ok, imas pravo na svoje misljenje.
ali onda mi nikako nije jasno zasto malog "maltretiras" tako nebitnom stvari umjesto da je u to vrijeme kod kuce u obiteljskom okruzenju?
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2015., 14:54   #39
Nisam nikad rekla da je učenje engleskog, odnosno "učenje engleskog" u predškolskoj dobi maltretiranje djece! Oni uče, ili "uče" kroz igru i vjerujem da im može biti super zabavno.

Rekla sam samo da ne vidim koristi od toga. Ili makar ne koristi koja vrijedi 3+ tisuća kuna.

I već sam rekla, moj sin ide zato što se engleski odvija u vrtiću, u 15,15 - 16,00 sati. Po iskustvu, tada skoro sva djeca odu doma, tako da se ovaj termin tretira kao "izvan redovnog programa". Mi ga ne možemo pokupiti prije 16,15, tako da bi, ako ne ide na engleski, morao čekati u jasličkoj grupi dok dođemo po njega.
To je prvi razlog.
A drugi je taj što je malac oduševljen, lijepo mu je tamo.
ZubaTruba is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2015., 14:58   #40
ja vidim korist, moja mala ce uciti njemacki u skoli i mislim da je super da uci engleski van skole
ako ce ipak engleski dobiti u skoli, prebacit cu ju na njemacki koji ce dobiti u 4 razredu
(ili mozda madjarski, mala oce madjarski uciti )

meni je jedino glupo paralelno ucenje istog jezika u skoli i van skole. a to su masovno svi radili kad sam ja bila klinka a vidim i sad.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:56.