Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.06.2013., 19:54   #281
Quote:
gnu kaže: Pogledaj post
Primjer koji sam dao je iz školske službene knjige....odn. zbirke zadataka. U svakom od tih zadataka se mora napisati račun/jednadžba i onda i pismeno odgovor.
Imam jedan udžbenik za prvi razred. U udžbeniku su na kraju svake nastavne jedinice zadaci primjene.
Npr. Ako Hlapić ima šest olovaka, a Gita sedamnaest, koliko olovaka treba uzeti Hlapić da ima jednako olovaka kao Gita.
Traži se postavljanje zadatka i rješenje.
Na kraju udžbenika nalaze se Matematičke mozgalice (za darovite, prema priručniku za učitelje). Tu ima svakakvih zadataka, od mozgalica gdje uopće nema matematike, do onih gdje se zaista traži matematičko rješenje, ali bez postavljanja zadatka. Nisu za ocjenu. Ne smiju biti. Ali mislim da su dobrodošli za mnogu djecu.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2013., 19:59   #282
Quote:
magaly kaže: Pogledaj post
ma fučkaš prvi razred...to je kikiriki...90 % ih dobije pohvalnicu... a poslije ajme meni...a svi roditelji ponosni hahaha
Izgleda mi kao da ideš u 3. razred pa ti je "kikiriki" 1. razred. Svatko tko je odrastao zna da je prvašiću 1. razred jednako velik zalogaj u toj dobi kao nekomu matura s 18.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2013., 20:43   #283
Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
Izgleda mi kao da ideš u 3. razred pa ti je "kikiriki" 1. razred. Svatko tko je odrastao zna da je prvašiću 1. razred jednako velik zalogaj u toj dobi kao nekomu matura s 18.
večini je dosadno jer dodju u 1. r, a da znaju već čitati i pisati i računati..

3. r je već izazov
magaly is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2013., 20:46   #284
Quote:
magaly kaže: Pogledaj post
večini je dosadno jer dodju u 1. r, a da znaju već čitati i pisati i računati..

3. r je već izazov
Tebi je izazov ili trećašiću?
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2013., 20:48   #285
Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
Tebi je izazov ili trećašiću?
ja sam odavno završila osnovnu školu hahaha,

množenje i dijeljenje do 1000 je svakako izazov a i čitanje lektira od 100 i nešt stranica, a bome i prezentacija u power pointu
magaly is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2013., 22:48   #286
Quote:
magaly kaže: Pogledaj post
ja sam odavno završila osnovnu školu hahaha,

množenje i dijeljenje do 1000 je svakako izazov a i čitanje lektira od 100 i nešt stranica, a bome i prezentacija u power pointu
U čemu je izazov? Ako se ispravno savlada procedura množenja/dijeljenja svejedno je je li 100, 1.000 ili 100.000.000. U trećem se još uvijek barata množenjem/dijeljenjem jednoznamenkastim brojem.

A lektira pak ovisi o sklonosti djeteta čitanju a ne o broju stranica.
Moj prvašić redovito čita i lektiru svoje starije sestre koja je četvrtaš.
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2013., 06:38   #287
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
U čemu je izazov? Ako se ispravno savlada procedura množenja/dijeljenja svejedno je je li 100, 1.000 ili 100.000.000. U trećem se još uvijek barata množenjem/dijeljenjem jednoznamenkastim brojem.

A lektira pak ovisi o sklonosti djeteta čitanju a ne o broju stranica.
Moj prvašić redovito čita i lektiru svoje starije sestre koja je četvrtaš.

a u trećem napraviti powerpoint prezentaciju...

nije li to malo too much da učiteljica od njih očekuje, iskreno...

nitko to nije sa 9 sposoban sam napraviti...mojem su sve braća napravila... isto kao i drugima..
magaly is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2013., 14:39   #288
Quote:
magaly kaže: Pogledaj post
a u trećem napraviti powerpoint prezentaciju...

..
Ne znam odakle ti to. Moja je upravo završila 4. i nikakve informatike ni u priči a kamo li PP prezentacije.

Tek će sa 5. razredom zaroniti u svijet informatike što joj pak neće biti problem jer je tata, gle vraga, informatičar a ona sjedi za računalom od svoje druge godine.
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2013., 19:25   #289
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Ne znam odakle ti to. Moja je upravo završila 4. i nikakve informatike ni u priči a kamo li PP prezentacije.

Tek će sa 5. razredom zaroniti u svijet informatike što joj pak neće biti problem jer je tata, gle vraga, informatičar a ona sjedi za računalom od svoje druge godine.
eto u našoj su školi klinci u trećem r. morali napraviti powerpoint prezentaciju...tema hrvatski kroz godinu što su sve prošli..

toliko
magaly is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2013., 21:01   #290
Quote:
magaly kaže: Pogledaj post
eto u našoj su školi klinci u trećem r. morali napraviti powerpoint prezentaciju...tema hrvatski kroz godinu što su sve prošli..

toliko
A problem je doci bez zadace, jer dijete nema pojma sto je to ...tj. nisu ucili kako se to radi?
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2013., 21:35   #291
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
A problem je doci bez zadace, jer dijete nema pojma sto je to ...tj. nisu ucili kako se to radi?
naravno, svi su furali usb ili hardove u školu, al kaj je too much je fakat too much i naravno da to nisu sami delali,

isto kao i veliki plakat prije par godina u četvrtom oš...tema Hrvatska u prvom svj. ratu..

mislim hello...do pol jedan u noći smo muz i ja lijepili ..printali, itd itd...
magaly is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2013., 13:06   #292
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
A koliko minuta traje "Po' ure kulture"?
30 minuta?
ili možda pola sata?
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2013., 14:27   #293
Quote:
magaly kaže: Pogledaj post
naravno, svi su furali usb ili hardove u školu, al kaj je too much je fakat too much i naravno da to nisu sami delali,

isto kao i veliki plakat prije par godina u četvrtom oš...tema Hrvatska u prvom svj. ratu..

mislim hello...do pol jedan u noći smo muz i ja lijepili ..printali, itd itd...
To je čista bedastoća i treba prozvati nastavnika koji je tako nešto pokrenuo/organizirao jer nije poanta u tome tko ima školovanijeg/sposobnijeg roditelja već u tome što dijete može napraviti.
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2013., 07:45   #294
Quote:
magaly kaže: Pogledaj post
isto kao i veliki plakat prije par godina u četvrtom oš...tema Hrvatska u prvom svj. ratu..
Plakazi su Zlo.

Svrha tih (ovdje umetnuti psovku) plakata je da učitelj/ica može oblijepiti zidove učionice i stvoriti dojam svoje pedagoške genijalnosti.

Dobro, postoji još jedna svrha: kroz plakate se mogu podijeliti petice onim učenicima koji se s njima inače ne bi sreli ni u snovima .
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2013., 08:03   #295
Možda izrada plakata iziskuje dosta vremena i truda, ali svrha definitivno nije uređenje interijera. Mislim da je djetetu u nižim razredima OŠ lakše i zanimljivije napraviti plakat o npr. pročitanoj lektiri nego pisati dnevnik lektire. Dodatna vješina koja se uz to razvija je predstavljanje tog istog plakata pred razredom, a nije svakome lako stati pred publiku. Korist je višestruka; korištenje raznih izvora, čitanje, izdvajanje bitnog, pisanje, crtanje, kreativnost, usmeno izražavanje... Za što, naravno, treba osigurati dovoljno vremena, i za rad kod kuće i na nastavi.
Teme kao što je 'Hrvatska u I. svj.ratu' trebalo bi obraditi na satu i zajednički izraditi plakat u svrhu ponavljanja i izvajanja najbitnijih činjenica.
__________________
Prosječan pas je bolja osoba nego prosječna osoba.
lee.loo. is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2013., 13:02   #296
Quote:
lee.loo. kaže: Pogledaj post
Dodatna vješina koja se uz to razvija je predstavljanje tog istog plakata pred razredom, a nije svakome lako stati pred publiku. Korist je višestruka; korištenje raznih izvora, čitanje, izdvajanje bitnog, pisanje, crtanje, kreativnost, usmeno izražavanje...
Mislim da većina roditelja ili ima sve te vještine ili im je prekasno da ih stječu izradom djetetovih plakata...
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2013., 13:17   #297
Gluposti i još malo gluposti...kao čovjek koji je svugdje radio i završio fakultet (kao da to išta znači danas) mogu reći i iza ovih riječi stati je da u osnovnoj školi nisam naučio ama baš ništa...kao što je netko već rekao...pisati i računati sam znao prije 1. razreda...i dan danas se ne sjećam ničega iz osnovne ili srednje škole što bi mi koristilo u životu.

Jedina prednost kad ništa ne znaš je što si prisiljen sam sebe naučiti i stvarno razumjeti i primjenjivati znanje.

Naravno, ne želim generalizirati...određenom dijelu djece ovaj tip aktivnosti će pomoći u razvoju...dok će ostaloj neće. Jedino riješenje su privatne škole, osobni učitalji ili ekstra rad od strane roditelja.

Sve u svemu mišljenjanja sam da je obrazovni sustav (osnovna škola i neke srednje) samo indoktrinacija u pasivno (ne)razmišljanje i priprema za život poslušnosti kao obični radnici
Ziryab is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2013., 13:23   #298
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Mislim da većina roditelja ili ima sve te vještine ili im je prekasno da ih stječu izradom djetetovih plakata...
U tom slučaju (a to je vecina slucajeva) su krivi roditelji koji podcjenjuju svoju djecu, i idu linijom manjeg otpora, a ne učitelji koji (vecinom) daju djeci primjeren zadatak.
__________________
Sarita
SaritaSarita is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2013., 13:29   #299
Quote:
SaritaSarita kaže: Pogledaj post
učitelji koji (vecinom) daju djeci primjeren zadatak.
Nemoj mi ovo raditi - zabranjeno je pisati postove koji se sastoje samo od roflanja...
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2013., 15:12   #300
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Mislim da većina roditelja ili ima sve te vještine ili im je prekasno da ih stječu izradom djetetovih plakata...
To što se naziva plakatima zapravo nisu plakati, nego hrpa izrezaka, ili u boljem slučaju samostalno napisanih tekstova, nalijepljenih na veliki papir. Mislim da se grafičari i likovnjaci hvataju za glavu kad to vide.

Ako govorimo o tim velikim papirima u nastavi, ne vidim u tome baš mnogo smisla, osim ako ih djeca ne izrađuju na satu, i to po mogućnosti u parovima ili skupinama, i to nakon obrade nekoga gradiva i s prethodnom pripremom (učenjem, traženjem dodatnih izvora - na osnovi preporuke učitelja, traženjem likovno-grafičkih rješenja u dogovoru s učiteljem likovnoga...).

Za one marljivije i sposobnije, to je prilika da nešto dodatno istraže i nauče, za one koje je inače teško motivirati za bilo kakav rad da se aktiviraju, za lijenčine da im se možda u zajedničkom radu ipak nešto znanja prilijepi, za sve da nauče surađivati (za neke i da uvježbavaju vodstvo i koordinaciju)...
Na kraju svi malo odahnu od stereotipnih metoda, zabave se, možda nešto i nauče, a većina uživa nešto zajedno stvarati s vršnjacima.

No to je glupo ocjenjivati. Nadam se da se to sve manje radi.

Što se tiče "plakata" koji se rade kod kuće, slažem se s tobom da je za mnoge roditelje kasno - to je vidljivo po učionicama u nekim školama. Ne znam kako ocijeniti takav uradak, no znam što reći roditelju koji piše djetetove zadaće i znala bih što reći učitelju koji zadaje takve beskorisne zadaće.

Nema valjda toga i u prvom razredu?!
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:53.