Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.05.2017., 11:36   #5301
To je redovni otkaz ugovora o radu.
I otkazni rok nije pravo nego obveza, koju vi možete osloboditi radnika. Otpremnina se isplaćuje samo kada poslodavac otkazuje ugovor, a ne radnik.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 03:04   #5302
Quote:
Eshyy kaže: Pogledaj post
Radnik nam otkazuje Usmeno je najavio) ugovor na neodređeno vrijeme jer će otvoriti vlastitu tvrtku.
Pitanje: kakav je to prestanak ugovora o radu, izvanredni ili redovni? i ima li pravo na otkazni rok i otpremninu pošto je nepune tri godine zaposlen kod nas?
Ako on daje otkaz onda nema pravo na otpremninu. Otkazni rok se može izbjeći sporazumnim raskidom ugovora
Kosyna is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 12:44   #5303
Pozdrav svima!

Pitanje vezano za sklapanje ugovora na neodređeno vrijeme, povezano sa ZOR čl 12. st. 6: "Prekid kraći od dva mjeseca ne smatra se prekidom razdoblja od 3 godine.."[/I]
Je li bitno za taj prekid je li radnik bio u radnom odnosu kod drugog poslodavca? Npr. radnik je do veljače bio na određeno kod jednog poslodavca, u ožujku kod drugog, onda se u travnju opet vratio kod prvog na određeno. U lipnju je sveukupno kod prvog poslodavca 3 godine, od prve prijave.
Unaprijed hvala!
slika_na_zidu is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2017., 20:32   #5304
Pitanje

Da li imam prav dobiti primjerak ugovora o radu prije potpisivanja.Npr da ga uzmem za doma,pogledam s odvjetnikom,dobro pročitam i donesem za dan-dva potpisanog ?

Je li poslodavac dužan to omogućiti ili ?
Bundesland is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 13:58   #5305
Imaš... ali ako se ne radi o menadžerskom ugovoru fakat ne vidim smisao čemu kompliciranje
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2017., 12:14   #5306
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Imaš... ali ako se ne radi o menadžerskom ugovoru fakat ne vidim smisao čemu kompliciranje
Očito hvatanje u mutnom.

Ali da npr potpišem,jer ima koji period da poništim ugovor bez ikakvih penala.
Bundesland is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2017., 18:07   #5307
Gledaj, "obični" ugovori o radu su standardizirani, pogotovo ako poslodavac zaposšljava veći broj radnika i sigurno ga neće za tebe mjenjati. Bit će oš-neš.
Bilo šta što u ugovoru piše, a nije u skladu sa zakonom je i tako nevažeće, tako da zaista ne razumijem o kakvom "lovu u mutnom" govoriš.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2017., 08:20   #5308
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Gledaj, "obični" ugovori o radu su standardizirani, pogotovo ako poslodavac zaposšljava veći broj radnika i sigurno ga neće za tebe mjenjati.
Ja sam kod potpisivanja zadnjeg (standardiziranog) ugovora tražio da se iz istog izbaci stavka o "ugovornoj zabrani nakon kraja radnog odnosa..." i isto je učinjeno u vidu aneksa. Njrgali su, ali ja sam im jasno dao do znanja da krajem radnog odnosa naše međusobne obveze prestaju, i da na drugo ne pristajem.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2017., 22:00   #5309
Očigledno ti je takva struka ili pozicija bila da si im trebao, pa su ti popustili. Na kraju, ta klauzula vrijedi samo kada radnik ima veću plaću od prosječne HR plaće.
Takve plaće baš i nisu uobičajene kod "običnih" radnika.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 19:52   #5310
Trebam savjet iskusnijih?

26.6. potpisao sam svoj prvi ugovor na radu na odredjeno vrijeme(mjesec dana). Dakle, ugovor mi vrijedi do 26.7. Politika firme o eventualnom produzivanju ugovora ide po principu: 1mj. -> 2mj. ->3mj.-> 6mj.-> 1god.-> neodjedjeno.
Zanima me priblizno kojeg datuma mogu ocekivati od nadleznih da me pozovi u ured, te da porazgovaramo o produzivanju ugovora?
Danas tjedan će biti 21.7., ako do tada ne dobijem nikakvu informaciju, da li je prikladno da se ja javim direktorici, ili to tek mogu ocekivati 25.7.?

Zadnje uređivanje gargamel2310 : 14.07.2017. at 20:29.
gargamel2310 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 00:00   #5311
Ako do tada ne dobiješ poziv ili novi ugovor na potpis, a budeš i dalje u rasporedu za rad i nastaviš raditi u očima zakona to će značiti da je nastao ugovor na neodređeno vrijeme.
Pa bi ti bilo mudro da ništa nakon tog datuma ne potpisuješ što je na određeno vrijeme.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 09:49   #5312
Slučajno znam za jedan upravo baš takav slučaj.

Radi se o javnoj službi.

Radnik ostao raditi još tjedan dana nakon isteka ugovora i onda
mu htjeli uvaliti novi ugovor na određeno od 14 dana.

Uglavnom, općinski sud presudio u korist radnika, županijski preinačio
presudu u korist poslodavca.

Dvije godine su prošle do presude županijskog suda a sada bude
godina i pol kako predmet stoji na vrhovnom sudu.
forumnickxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 11:29   #5313
Fali neki dio priče, jer samo na temelju tih činjenica koje si ti napisao ne bi Županijski ni poni štio presudu, a kamoli ju preinačio.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 11:38   #5314
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Ako do tada ne dobiješ poziv ili novi ugovor na potpis, a budeš i dalje u rasporedu za rad i nastaviš raditi u očima zakona to će značiti da je nastao ugovor na neodređeno vrijeme.
Pa bi ti bilo mudro da ništa nakon tog datuma ne potpisuješ što je na određeno vrijeme.
Gotovo sigurno necu dobiti ugovor na neodređeno.
Dakle mogu ocekivati da me pozovu dan-dva prije isteka, te ćemo tada razgovarati o eventualnom produzivanju?

Sent from my D2303 using Tapatalk
gargamel2310 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 11:43   #5315
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Fali neki dio priče, jer samo na temelju tih činjenica koje si ti napisao ne bi Županijski ni poni štio presudu, a kamoli ju preinačio.
Ne znam detalje, osim iz razgovora koliko sam shvatio, poslodavac
je rekao da su imali usmeni dogovor da će radnik taj ugovor na
određeno potpisati pa nisu žurili sa izradom ugovora dok radnik
tvrdi da se ništa nisu dogovorili.

A novi ugovor na potpis su mu dali 5 dana nakon isteka staroga.
I naravno, antidatirani.

Uglavnom znati ću krajnji ishod kada sve završi pa javim kako je završilo.
forumnickxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 23:40   #5316
Quote:
gargamel2310 kaže: Pogledaj post
Gotovo sigurno necu dobiti ugovor na neodređeno.
Dakle mogu ocekivati da me pozovu dan-dva prije isteka, te ćemo tada razgovarati o eventualnom produzivanju?
Nemam pojma kada će te zvati, niti o kako velikoj firmi se radi, pa možda imtea pravilnik kojim je to regulirano. Frendica je radila u jednom trgovačkom lancu, ugovori su bili na 3 mjeseca, a pravilnik je propisivao da se radnika mora obavijestiti 14 dana prije isteka ukoliko mu neće biti ponuđen novi ugovor.
Od firme do firme zavisi.

I ovo što sam ti napisala za neodređeno - nije to što bi ti oni u tom slučaju htjeli dati, nego Zakon o radu kaže da ukoliko radnik nastavi raditi bez ugovora, nakon isteka ugovora na određeno vrijeme, smatra se da sklopljen ugovor na neodređeno vrijeme.
U tom slučaju bi ti baš morali dati otkaz, a to već nije samo tako.

Quote:
forumnickxy kaže: Pogledaj post
Ne znam detalje, osim iz razgovora koliko sam shvatio, poslodavac
je rekao da su imali usmeni dogovor da će radnik taj ugovor na
određeno potpisati pa nisu žurili sa izradom ugovora dok radnik
tvrdi da se ništa nisu dogovorili.

A novi ugovor na potpis su mu dali 5 dana nakon isteka staroga.
I naravno, antidatirani.

Uglavnom znati ću krajnji ishod kada sve završi pa javim kako je završilo.
Čekaj malo - je l on na kraju potpisao taj novi ugovor na određeno ili ne? Jer ako ga je potpisao, onda je automatski poništio to što je prema ZOR-u počeo radni odnos na neodređeno.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2017., 10:13   #5317
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post



Čekaj malo - je l on na kraju potpisao taj novi ugovor na određeno ili ne? Jer ako ga je potpisao, onda je automatski poništio to što je prema ZOR-u počeo radni odnos na neodređeno.
Nije potpisao.

Po meni to je slučaj čist kao suza.

Poslodavac daje radne zadatke na istom radnom mjestu za istu vrstu posla
nakon isteka ugovora na određeno.

Onda mu bezobrazno pokušaju uvaliti antidatirani ugovor.

I još prizna da mu taj novi ugovor nisu ponudili prije isteka ili zadnji dan već
nekoliko dana poslije isteka staroga ugovora.

Kao što sam rekao, vade se na to da su telefonom dogovorili da će radnik potpisati novi ugovor.

Radnik kaže da nisu ništa dogovorili.
forumnickxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2017., 23:45   #5318
Ukoliko je zaista tako kako kažeš, onda su morali presuditiu njegovu korist. Javi šta će biti.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2017., 09:49   #5319
Ako je radnik zaposlen na 60 dana, od 1.6., s kojim datumom se njemu ističe tih 60 dana?
rokokoko is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2017., 16:46   #5320
Pa počni brojati od 01.06. do 60
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:17.