Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.05.2017., 17:10   #1
Kazna na plaću

Pozdrav svima,
Molim pomoć u svezi kazne od cca 500 kn od plaće.
Radim u jednoj renomiranom prodajnom centru gdje se vrte milioni kuna od prometa.
Povezani smo odjelima od skladišta,trgovine i dostavne službe.Nedavno se dogodio propust,te kupac "kaže" da nije dobio dio kupljene robe.
Točan uzrok nije poznat,tj nema pojedinca koji svojim potpisom snosi odgovornost da je roba izašla iz centra.
Te sada Voditeljica odjela trgovine želi naplatiti vrijednost robe od nas skladištara,dakle zaštićena je dostava i trgovina, a svi smo dio toga procesa.
Moje pitanje glasi,da li se može nama sa plaće oduzeti cca 500 kn svakom da bi taj račun dobavljač naplatio tj da bi tvrtka zaštitila sebe.
__________________
Share your knowledge. it’s a way to achieve immortality..
Crobex24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2017., 19:02   #2
Ne može.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2017., 19:19   #3
Ne.
I to jasno piše u čl. 96. ZOR-a.
Članak 96.

(1) Poslodavac ne smije bez suglasnosti radnika svoje potraživanje prema radniku naplatiti uskratom isplate plaće ili nekoga njezina dijela, odnosno uskratom isplate naknade plaće ili dijela naknade plaće.

Ukoliko poslodavac smatra da je oštećen, može tražiti naknadu štete putem suda, ali mora dokazati da je tu štetu od nekog radnika namjerno ili zbog nemara.

Samovoljno ne smije od plaće obustaviti ništa.

I dalje: čl.228.
1) Novčanom kaznom od 31.000,00 do 60.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj poslodavac pravna osoba:....

17) ako bez suglasnosti radnika svoje potraživanje prema radniku naplati uskratom isplate plaće ili nekog njezina dijela, odnosno uskratom isplate naknade plaće ili dijela naknade plaće (članak 96. stavak 1.)
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2017., 22:42   #4
hvala svima na objasnjenju...vidit cemo šta će se desiti još na to..thx
__________________
Share your knowledge. it’s a way to achieve immortality..
Crobex24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2017., 22:52   #5
Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
Ne može.
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Ne.
I to jasno piše u čl. 96. ZOR-a.
Članak 96.

(1) Poslodavac ne smije bez suglasnosti radnika svoje potraživanje prema radniku naplatiti uskratom isplate plaće ili nekoga njezina dijela, odnosno uskratom isplate naknade plaće ili dijela naknade plaće.

Ukoliko poslodavac smatra da je oštećen, može tražiti naknadu štete putem suda, ali mora dokazati da je tu štetu od nekog radnika namjerno ili zbog nemara.

Samovoljno ne smije od plaće obustaviti ništa.

I dalje: čl.228.
1) Novčanom kaznom od 31.000,00 do 60.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj poslodavac pravna osoba:....

17) ako bez suglasnosti radnika svoje potraživanje prema radniku naplati uskratom isplate plaće ili nekog njezina dijela, odnosno uskratom isplate naknade plaće ili dijela naknade plaće (članak 96. stavak 1.)
Ne može se bez suglasnosti radnika uskraćivati plaća (osim u slučaju bolovanja kada se plaća može smanjiti za 30% i drugim izvanrednim okolnostima), ali pitanje je što Crobex24 smatra plaćom i što i kako uopće od poslodavca dobiva po pitanju plaće. Ugovoreni minimum se ne može smanjiti ali postoje situacije u kojima se može uskratiti dio ukupne plaće ovisno o ugovorenom načinu obračuna plaće.

Naprimjer:
Ako on ima ugovoren iznos bruto plaće 6000 kn, od te plaće mu se ne može oduzeti 500 kn. Međutim ako u ugovoru stoji da je plaća npr 5500 kn i da će poslodavac svaki mjesec radniku dati 500 kn bonus na plaću ako se ne događaju propusti u skladištu. U tom slučaju radnik ima ukupno plaću 6000 kn ali u slučaju propusta poslodavac može isplatiti iznos 5500 kn, odnosno ne isplatiti bonus dio plaće za koji postoji neispunjen uvjet.
Kosyna is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2017., 23:31   #6
Quote:
Kosyna kaže: Pogledaj post
Ne može se bez suglasnosti radnika uskraćivati plaća (osim u slučaju bolovanja kada se plaća može smanjiti za 30% i drugim izvanrednim okolnostima), ali pitanje je što Crobex24 smatra plaćom i što i kako uopće od poslodavca dobiva po pitanju plaće. Ugovoreni minimum se ne može smanjiti ali postoje situacije u kojima se može uskratiti dio ukupne plaće ovisno o ugovorenom načinu obračuna plaće.

Naprimjer:
Ako on ima ugovoren iznos bruto plaće 6000 kn, od te plaće mu se ne može oduzeti 500 kn. Međutim ako u ugovoru stoji da je plaća npr 5500 kn i da će poslodavac svaki mjesec radniku dati 500 kn bonus na plaću ako se ne događaju propusti u skladištu. U tom slučaju radnik ima ukupno plaću 6000 kn ali u slučaju propusta poslodavac može isplatiti iznos 5500 kn, odnosno ne isplatiti bonus dio plaće za koji postoji neispunjen uvjet.
Da se nadovežem na ovo zadnje..Problem i jest taj što je plaća ili dohodak pidjeljen na recima dva dijela,
Osnovica je cca 2800 - 3000 kn,a drugi dio je stimulatvni dio koji takodjer varira od nekih 2200 do 2600 kn ( rijec je o neto iznosima).
Stoga kafa riječ o tom nazovimo ih kaznama,ili odbitcima,jednostavno umanje stimulativni dio.Pa stoga sam u nedoumici da li to po zakonu ili ne.
__________________
Share your knowledge. it’s a way to achieve immortality..
Crobex24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2017., 01:39   #7
Quote:
Crobex24 kaže: Pogledaj post
Da se nadovežem na ovo zadnje..Problem i jest taj što je plaća ili dohodak pidjeljen na recima dva dijela,
Osnovica je cca 2800 - 3000 kn,a drugi dio je stimulatvni dio koji takodjer varira od nekih 2200 do 2600 kn ( rijec je o neto iznosima).
Stoga kafa riječ o tom nazovimo ih kaznama,ili odbitcima,jednostavno umanje stimulativni dio.Pa stoga sam u nedoumici da li to po zakonu ili ne.
To je apsolutno po zakonu, uz pretpostavku da poslodavac ima jasno definirane uvjete po kojima obračunava taj stimulativni dio plaće.

Formalno pravno se tu ne radi o "kazni" niti "oduzimanju" djela plaće, nego o isplati ili neisplati bonusa za koji si stekao ili nisi stekao uvjete. Ako je poslodavac definirao da ćeš dobiti dodatak na plaću ako skladište štima onda svakako ima pravo ne isplatiti taj dodatak ako skladište ne štima.

Nego vidiš kako si u prvom postu ovaj ključni dio prešutao pa su ti Darsey i Putnik92 dali (krive) odgovore na temelju tvoje krivo opisane situacije, a meni je odmah palo na pamet da nedostaje neki dio priče, jer ne vjerujem da bi postojao toliko šlampav poslodavac da ide skidat iznos od minimalne ugovorene plaće kada se ovakve stvari upravo rješavaju na način kao što je kod tebe slučaj
Kosyna is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2017., 10:01   #8
[QUOTE=Kosyna;63826707]To je apsolutno po zakonu, uz pretpostavku da poslodavac ima jasno definirane uvjete po kojima obračunava taj stimulativni dio plaće.

Formalno pravno se tu ne radi o "kazni" niti "oduzimanju" djela plaće, nego o isplati ili neisplati bonusa za koji si stekao ili nisi stekao uvjete. Ako je poslodavac definirao da ćeš dobiti dodatak na plaću ako skladište štima onda svakako ima pravo ne isplatiti taj dodatak ako skladište ne štima.

Nego vidiš kako si u prvom postu ovaj ključni dio prešutao pa su ti Darsey i Putnik92 dali (krive) odgovore na temelju tvoje krivo opisane situacije, a meni je odmah palo na pamet da nedostaje neki dio priče, jer ne vjerujem da bi postojao toliko šlampav poslodavac da ide skidat iznos od minimalne ugovorene plaće kada se ovakve stvari upravo rješavaju na način kao što je kod tebe slučaj[/QUOTE

Sorry šta zaboravio i taj detalj..ljepo me ta vijest na posču dočekala,pa cili dan nikakav.Uglavnom hvala svima.
__________________
Share your knowledge. it’s a way to achieve immortality..

Zadnje uređivanje Crobex24 : 11.05.2017. at 10:16.
Crobex24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2017., 11:17   #9
Stimulativni dio ti može rezati kako god zeli, tu te zakon ne stiti.
Doduse, postoje varijable (%tak na staž, %tak na uvijete rada, ...) ali u tvojoj plaći sigurno postoji i sami "stimulativni" dio koji ti može odrezati kao god želi bez dodatnih objašnjenja. Da se slikovito izrazim: ako nisi dobro pocucalao šefu, mozes ostati bez tog dijela. To mi se osobno ne sviđa, jer taj postotak spada u "slobodnu procjenu", ali kako je tako je...
Pričam ti iz svog primjera, barem je tako kod mene. Ne mora značiti da je kod tebe identično. Istraži točno koliko % ti može skinuti, odnosno koliko ti je zaštićeno.
Jo_Munja is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2017., 11:25   #10
Quote:
Jo_Munja kaže: Pogledaj post
Stimulativni dio ti može rezati kako god zeli, tu te zakon ne stiti.
Doduse, postoje varijable (%tak na staž, %tak na uvijete rada, ...) ali u tvojoj plaći sigurno postoji i sami "stimulativni" dio koji ti može odrezati kao god želi bez dodatnih objašnjenja. Da se slikovito izrazim: ako nisi dobro pocucalao šefu, mozes ostati bez tog dijela. To mi se osobno ne sviđa, jer taj postotak spada u "slobodnu procjenu", ali kako je tako je...
Pričam ti iz svog primjera, barem je tako kod mene. Ne mora značiti da je kod tebe identično. Istraži točno koliko % ti može skinuti, odnosno koliko ti je zaštićeno.
Na žalost tako je to.I kod mene stimulativni dio varira.Po praksi iz drugih sestrinskih centara moj stimulativni dio može ici i do 3500 kn,mada meni nije nikada toliko isplaceno.
Mislio sam da postoji neka rupa ili caka u svemu tome..Ali eto na žalost šta je tu je.
__________________
Share your knowledge. it’s a way to achieve immortality..
Crobex24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2017., 11:29   #11
ista stvar i kod mene
najradije bih da mi je varijabilni dio na minimumu uz vecu osnovicu, ali onda mi ne moze zavrnuti vratom. jbg...kapitalizam.
Jo_Munja is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2017., 23:07   #12
Oduzeti od plaće bez dokaza, bez argmenta..po sistemu odgovoran si jer si zaposlen odraz je balkanske poslovne klime...

Vće dugi niz godina zagovaram ideju da mladi odvjetnici osnuju tvrtku gdje bi zastupali građane koji si ne mogu priuštiti odvjetnika, ali da se parnice vode dobivenoj proviziji...

Ovako ima još ovakvih slučajeva..
Rayburn-Kenhelm is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 00:04   #13
A moze li poslodavac, bez pristanka radnika , smanjiti iznos naknade za prijevoz za odredeni mjesec?Radni sati puni, nije bilo godisnjih bolovanja praznika.

Poslodavac umanjuje iznois prijevoza za jedan mjesec, objasnjenje je da je prosli mjesec isplacen veci prijevoz, sto i je.

Nista nije komunicirano s radnicima do obavijesti "ovaj mjesec vam je prijevoz umanjen za ono sto je bilo isplaceno vise, to je to, pozdrav".
MMachéte is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 00:20   #14
Quote:
Rayburn-Kenhelm kaže: Pogledaj post
Oduzeti od plaće bez dokaza, bez argmenta..po sistemu odgovoran si jer si zaposlen odraz je balkanske poslovne klime...

Vće dugi niz godina zagovaram ideju da mladi odvjetnici osnuju tvrtku gdje bi zastupali građane koji si ne mogu priuštiti odvjetnika, ali da se parnice vode dobivenoj proviziji...

Ovako ima još ovakvih slučajeva..
Poslodavac mu nije dužan dati bonus, u ovom slučaju bi ti mladi odvjetnici trošili svoj novac i vrijeme uzalud jer bi izgubili parnicu, također bi i on potrošio svoj novac i vrijeme uzalud, još bi morao platiti troškove postupka.

U njegovom slučaju je jedino rješenje raspitati se o načinu poslovanja drugih firmi te pokušati promjeniti poslodavca. To sam ja htio napraviti u sličnom slučaju pa je poslodavac izračunao da mu se više isplati zanemariti taj gubitak nego tražiti i školovati novog djelatnika.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2017., 23:34   #15
Quote:
Rayburn-Kenhelm kaže: Pogledaj post
Oduzeti od plaće bez dokaza, bez argmenta..po sistemu odgovoran si jer si zaposlen odraz je balkanske poslovne klime....
Ne znamo je li bez dokaza i bez argumenata jer se poslodavac nije izjasnio na forumu, već samo radnik.

Quote:
Rayburn-Kenhelm kaže: Pogledaj post
Vće dugi niz godina zagovaram ideju da mladi odvjetnici osnuju tvrtku gdje bi zastupali građane koji si ne mogu priuštiti odvjetnika, ali da se parnice vode dobivenoj proviziji...

Ovako ima još ovakvih slučajeva..
U ovom gore opisanom slučaju ne bi pomogao nikakav odvjetnik jer je to sve legitimno. Kao što ti je Guud već napisao, i on i ovi odvjetnici bi bezveze potrošili vrijeme i novac
Kosyna is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2017., 23:39   #16
Quote:
MMachéte kaže: Pogledaj post
A moze li poslodavac, bez pristanka radnika , smanjiti iznos naknade za prijevoz za odredeni mjesec?Radni sati puni, nije bilo godisnjih bolovanja praznika.

Poslodavac umanjuje iznois prijevoza za jedan mjesec, objasnjenje je da je prosli mjesec isplacen veci prijevoz, sto i je.

Nista nije komunicirano s radnicima do obavijesti "ovaj mjesec vam je prijevoz umanjen za ono sto je bilo isplaceno vise, to je to, pozdrav".
Pa ako si greškom dobio više nego što si trebao, zašto je onda problem to na taj ili drugi način vratiti natrag?

Quote:
MMachéte kaže: Pogledaj post
A moze li poslodavac, bez pristanka radnika , smanjiti iznos naknade za prijevoz za odredeni mjesec?Radni sati puni, nije bilo godisnjih bolovanja praznika.
Ako je ugovoreno da se naknada za prijevoz isplaćuje sukladno odluci poslodavca ili pravilniku o radu, onda je to sasvim legalno
Kosyna is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:12.