Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.10.2009., 19:53   #61
podjela

U mom slučaju vidljiva je izgradnja-u ratu srušeno,poslije veće nego prije.Glasi na svekra,muž i ja radili i ulagali?Znači imam pravo tražiti dio,kako bi se to izračunalo?
sama45 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2009., 22:30   #62
Quote:
izgubljena09 kaže: Pogledaj post
molila bih vas za savjet. moj muž želi rastavu braka. gotovo sam sigurna da se radi o bračnoj nevjeri. on je vlasnik obrta i poslovne zgrade sagrađene za vrijeme braka. ostale imovine nemamo. koja su moja prava?
Podnjet sudu zahtjev za utvrđivanje bračne tečevine, uzet dobrog odvjetnika i izganjat to neovisno o brakorazvodnoj parnici jer se tamo niti ne raspravlja o imovini.
Annie Black is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2009., 18:03   #63
Uzdrzavanje supruznika nakon razvoda

Pozdrav svima!
Moj suprug zeli da potpisem zahtjev za razvod braka. Imam 52 godine, 14 godina nisam u radnom odnosu (niti prijavljena na HZZZ) i zanima me ima li on ikakvu zakonsku obvezu da mi isplacuje odredeni novcani iznos mjesecno (ukoliko razvod potpisem makar s ene razumijem u cijelu stvar) na osnovu toga da sam nezaposlena, slabije pokretna i bolesna? Ako da, u kolikoj visini? Sto se dogada ako odbijem potpisati?

Zahvaljuljem puno unaprijed!
Sandra222 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 15:03   #64
II. UZDRŽAVANJE BRAČNOG DRUGA-Obiteljski zakon

Članak 217.

Bračni drug koji nema dovoljno sredstava za život ili ih ne može ostvariti iz svoje imovine, a nije sposoban za rad ili se ne može zaposliti, ima pravo na uzdržavanje od svoga bračnog druga.

Članak 218.

(1) Bračni drug ima pravo podnijeti zahtjev za uzdržavanje do zaključenja glavne rasprave u parnici za razvod ili poništaj braka, na što ga je sud dužan upozoriti.

(2) Iznimno ako u parnici za razvod ili poništaj braka nije postavljen zahtjev za uzdržavanje, bivši bračni drug može tužbom tražiti uzdržavanje u roku od šest mjeseci od prestanka braka, ako su pretpostavke za uzdržavanje, predviđene u članku 217. ovoga Zakona, postojale u trenutku zaključenja glavne rasprave u parnici za razvod ili poništaj braka i trajale bez prestanka do zaklju­čenja glavne rasprave u parnici za uzdržavanje.

Članak 219.

Sud može odbiti zahtjev za uzdržavanje bračnog druga, ako bi uzdržavanje predstavljalo očitu nepravdu za drugog bračnog druga.

Članak 220.

(1) Sud može odlučiti da obveza uzdržavanja bračnog druga traje do godine dana, osobito kad je brak trajao kratko ili kad je tužitelj u mogućnosti u dogledno vrijeme na drugi način osigurati sredstva za život.

(2) U opravdanim slučajevima sud može produljiti obvezu uzdržavanja.

(3) Tužba za produljenje uzdržavanja može se podnijeti samo do isteka vremena za koje je uzdržavanje određeno.

Članak 221.

(1) Pravo na uzdržavanje prestaje kad razvedeni bračni drug ili bračni drug iz poništenog braka koji to pravo koristi sklopi novi brak.

(2) Pravo na uzdržavanje prestaje sudskom odlukom ako sud utvrdi da razvedeni bračni drug ili bračni drug iz poništenog braka koji to pravo koristi živi u izvanbračnoj zajednici ili da je postao nedostojan tog prava ili ako više ne postoji koja od pretpostavki iz članka 217. ovoga Zakona.

(3) Sud će odrediti da pravni učinak odluke o prestanku uzdržavanja iz stavka 2. ovoga članka nastaje prije njene pravomoćnosti, od dana kad su nastupile pretpostavke za prestanak uzdržavanja.
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 22:02   #65
Quote:
scarlet1 kaže: Pogledaj post
II. UZDRŽAVANJE BRAČNOG DRUGA-Obiteljski zakon

Članak 217.

Bračni drug koji nema dovoljno sredstava za život ili ih ne može ostvariti iz svoje imovine, a nije sposoban za rad ili se ne može zaposliti, ima pravo na uzdržavanje od svoga bračnog druga.
dakle, nema veze hoćeš li potpisati zahtjev ili ne (pa će parnica za razvod trajati puno duže negoli kad se radi o sporazumnom zahtjevu za razvod, a to je ono što te mužtraži da potpišeš)- svejedno imaš pravo tražiti uzdržavanje.

ali važno je da imaš nekakav dokument o nesposobnosti za rad ili da možeš dokazati vjerojatnost da se nećeš moći zaposliti (ali, ako si npr.visokoobrazovana, imaš diplomu uzima se u obzir da se ne možeš zaposliti na radnom mjestu primjerenom tvojoj struci i obrazovanju-dakle ako si profesorica matematike nije važno možeš li se već sutra zaposliti u konzumu)
i da nemaš svoje imovine iz koje se možeš uzdržavati (npr.kuću, stan, zemlju koje si naslijedila ili sl.)
rotkvica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2009., 20:42   #66
Imovina prije braka

Naime, imam u svom vlasništvu nekretninu kojoj sam vlasnica 1/1 uz teret od strane Banke. Stekla sam tu imovinu prije braka i sada me zanima je li prilikom eventualne rastave dovoljan dokaz o trenutku stjecanja nekretnine, vlasnički list ili je ipak bolje napraviti predbračni ugovor?

Unaprijed hvala!
__________________
Postoje ljudi koji vam izvade srce ali postoje i ljudi koji ga vrate na mjesto...
nin@23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2009., 21:02   #67
predbračnim ugovorom ti je, nedaj Bože, lakše braniti svojinu stečenu prije braka.

sretno!
girling is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2009., 00:05   #68
ugovor svakako jer:
kuca je tvoja ali ako budes otplacivala nekakav kredit, dragi ti nakon razvoda moze trazit pola tih novaca koji su ulozeni u otplatu kredita
zzz_zzz is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2009., 15:28   #69
imam slicno pitanje,nadam se da autorica nece zamjerit ako ga ovdje postavim,da ne otvaram novu temu. sestricna je dobila kucu od svojih roditelja (prije braka) al su papiri sredeni za vrijeme braka,pa slijedi pitanje,u slucaju rastave suprug ima pravo na polovicu kuce ili ne?
Sexy angel is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2009., 15:51   #70
Nema, u bračnu stečevinu ne ulazi nasljedstvo bez obzira kad se dogodilo.
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2009., 16:07   #71
Quote:
nin@23 kaže: Pogledaj post
Naime, imam u svom vlasništvu nekretninu kojoj sam vlasnica 1/1 uz teret od strane Banke. Stekla sam tu imovinu prije braka i sada me zanima je li prilikom eventualne rastave dovoljan dokaz o trenutku stjecanja nekretnine, vlasnički list ili je ipak bolje napraviti predbračni ugovor?

Unaprijed hvala!
Sve steceno prije braka, kao i sve sto je nasljedjeno i dobiveno kao dar je osobna imovina i ne spada u bracnu stecevinu.
Ako bas zelite, napravite bracni ugvor. Nas zakon srecom dopusta ugovor i prije i nakon sklapanja braka.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2009., 09:30   #72
Poštovani
Imam par pitanja,ako mi netko može odgovoriti bit ću mu jako zahvalan.U braku sam 19 godina,do 2003.godine supruga i ja živili smo kod njene majke,iz tog braka imamo dvoje prekrasne djece,kčer 18 godina i sin 7 godina,2000 godine počeli smo graditi kuću na zemljištu koje je supruga oporučno dobila od svog oca,u kuću smo uselili 2003 godine zajedno sa njenom majkom,kuću je večinom financirala supruga jer je imala uvijek dva do tri puta veću plaću a i nije htjela da ja sudjelujem,tako se meni sada čini.Sada je došlo do problema i to velikih,upali smo u financijske probleme i supruga je zatražila razvod braka a ja se ne želim tome protiviti,supruga kaže da me voli i da će mi uvijek biti najbolji prijatelj,što se tiće razvoda tu mislim da neće biti problema,međutim mući me imovina,ona kaže da je to ona gradila a ja kažem da smo to mi,ja nikad nisam u braku govorio moje ili tvoje,mislio sam da je sve to naše,međutim ona je uvijek govorila moje ili tvoje to sad tek kužim i zašto,mene je također uvukla u kredite jer je ja sa svojom plaćom nisam mogao pratiti a ona je uvijek kupovala bez dogovora i mene stavljala pred svršen čin,daj pola,zbog moje puno manje plaće gotovo isključivo sam ja vodio brigu o kući,razni popravci,održavanje čiščenje itd.svjestan sam da ću ako se ne dogovorimo morati uzeti odvjetnika,molim savjet ako mi ga netko može dati,unapried puno hvala
Dalmata is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2010., 16:54   #73
Imam i ja pitanje
Ako nakon braka treba prodati kucu, a jedan supruznik kaze da on zeli ostati u svojem dijelu , drugi ne zeli, sto se moze uciniti ako ovaj koji ne zeli prodati svoje ne zeli otkupiti dio od drugog supruznika. Kako se izbaviti iz takve situacije?
bosonogi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 02:18   #74
molim pomoć

dobra večer,

suprug i ja se sporazumno razvodimo...sljedeći tjedan predajemo zahtjev na sud.
U braku kupili smo stan koji je pod hipotekom banke.Suprug je pristao stan ostaviti meni (djeci) jer on se odselio...te trebali bi sastaviti nekakvu izjavu ili ugovor u kojem se on odriče stana ili ostavlja stan meni uz njegovo daljnje plačanje kredita,te to bih trebali ovjeriti kod javnog bilježnika. Sa takvom ovjerenom izjavom ja bih se trebala upisati na vlasnički list stana.Obzirom da sve ide sporazumno i ne želimo uzimati odvjetnika,molila bih vas ukoliko netko ima primjer takvog nekog obrasca kako bi trebao izgledati neka mi napiše..može i na PP.Voljela bih to napraviti prije nego predam zahtjev za razvod na sud.
Hvala,pozdrav
TATOM is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 15:32   #75
Quote:
TATOM kaže: Pogledaj post
dobra večer,

suprug i ja se sporazumno razvodimo...sljedeći tjedan predajemo zahtjev na sud.
U braku kupili smo stan koji je pod hipotekom banke.Suprug je pristao stan ostaviti meni (djeci) jer on se odselio...te trebali bi sastaviti nekakvu izjavu ili ugovor u kojem se on odriče stana ili ostavlja stan meni uz njegovo daljnje plačanje kredita,te to bih trebali ovjeriti kod javnog bilježnika. Sa takvom ovjerenom izjavom ja bih se trebala upisati na vlasnički list stana.Obzirom da sve ide sporazumno i ne želimo uzimati odvjetnika,molila bih vas ukoliko netko ima primjer takvog nekog obrasca kako bi trebao izgledati neka mi napiše..može i na PP.Voljela bih to napraviti prije nego predam zahtjev za razvod na sud.
Hvala,pozdrav
podjela imovine prije razvoda braka? nisam jos cuo za to

je, a kak bu on placao kredit za tvoj stan? mislim, s vremenom vam se odnosi mogu pokvariti i on moze prestati placati stan. mislim da bi si stan trebala sama placati.
bosonogi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 17:15   #76
Quote:
bosonogi kaže: Pogledaj post
podjela imovine prije razvoda braka? nisam jos cuo za to

je, a kak bu on placao kredit za tvoj stan? mislim, s vremenom vam se odnosi mogu pokvariti i on moze prestati placati stan. mislim da bi si stan trebala sama placati.
to je osobno njegova odluka da nastavi plačati dalje,jer kredit glasi na njega,a ja sam sudužnik...on je to uzeo kao dio alimentacije koju će davati za djecu...naravno ako on i prestane plačati,ja ću definitivni nastaviti jer primanja su mi dovoljna da to mogu plačati.
recimo da ga sada peće savjest jer je otišao kod ljubavnice živjeti i na taj način ostavio mene i djecu,stoga to želim napraviti čim prije.Ja sam htjela da se on svojeg djela stana odrekne u korist djece,no on želi sam da sve ostavi meni odnosno u moju korist,jer do sada sam bila potpuno fer prema njemu i neradim mu problema oko ničega,te prihvatila sam činjenicu da je otišao i djeci dozvoljavam da budu kod njega i sa njegovom novom partnericom.
Mnogi mi kažu da mi je pametnije da prvo napravimo to sa imovinom kod javnog bilježnika,pa tek onda da predam sporazumni zahtjev za razvod braka.
Zahtjeve za razvod sam već napravila i on ih je potpisao,idući tjedan ih predajem na sud.Tako da sve ide paralelno jedno sa drugim.Nije meni do stana,već da osiguram svoju djecu...jer kako to vć ide u životu ,s njom može imati još djece itd. stoga ne želim da nešto što smo mi krvavo opskrbili za našu djecu on kasnije okrene svoju polovicu za nekog drugog,kao što si rekao tko zna što može biti za koju godinu...zato sada odmah osiguravam svoju djecu na taj način.
TATOM is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2010., 14:56   #77
Molim pomoć

Poštovani
Ako mi netko može pomoći bit ću mu jako zahvalan.
Nakon 19 godina braka iz kojeg imamo dvoje dijece,puniljetna kčer i maloljetni sin,supruga je pokrenula razvod braka,u međuvremenu smo se dogovorili da će to biti sporazumno,bili smo na prvom ročištu i dogovorili smo se da maljetno dijete ostaje s majkom a u vezi alimentacije čemo se nas dvoje dogovoriti,međutim niti ona to spominje niti ja,još uvijek živimo zajedno,trenutno čekamo poziv centra za soc.skrb,ovaj dio nije problem,razvod je tu,mada nevoljko sam pristao na to ali ne mogu joj to braniti kad je naumila.
zanima me sljedeće,kuća koju smo napravili i uselili se 2003.godine je na suprugino ime 1/1 u vlasničkom listu.Kuću smo napravili na mjestu stare koju je ona dobila nasljedstvom,kredit otplačuje ona jer ima tri puta veću plaću od mene a kod gradnje kad sam i sam htio uzeti kredit nije pristala,Molim da mi netko objasni da li ja imam pravo na dio kuće,jer ja sam zbog nje i knjoj doselio iz udaljenog grada,znam da to nije bitno ali ja nemam gdje a za podstanarstvo nemam sredstava jer sam i sam u kreditima a i želim biti blizu djece jer su jako vezana na mene,ja sam taj koji je najviše sa njima i koji gotovo isključivo održavam kuću,jer ona ili nezna ili ima veću plaću pa zato ja moram raditi kučanske poslove,možda izgleda strašno nekome ali je tako i ja se ne sramim rada,ma kakvog bilo.Lijep pozdrav i molim savjet.
P.s.znam da ću vjerovatno morati uzeti odvjetnika ali nebi želio suditi se u nedogled zbog djece koja su mi sve i jedino njih imam.Hvala
Dalmata is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2010., 13:44   #78
Rastava i imovina.

Moj otac se napije i onda nas zlostavlja psihički. To traje već duže vrijeme.
Dvaput je došla policija i ako treći puta dođe zatvorit će ga na 15 dana.
Ne želimo da dođe do trećeg puta jer ne znamo šta će napraviti ako izađe iz zatvora.
Mama se planira s njim rastaviti, ali nemamo kamo otići. Ova kuća u kojoj živimo glasi na njega, ali pola je mamino jer je ona dizala kredite za izgradnju i školovanje mene i sestre.
Ona stvarno ne može više to podnijeti, a ne usudi se sama nešto poduzeti.
Mene zanima ako podnese zahtjev za rastavu, da li će dobiti pola iznosa kuće kad se kuća proda???
Da li mu može reći da se stavi kuća na prodaju npr.u zahtjevu za rastavu?
Jer taj čovjek je primitivna osoba i ne zna normalno razgovarati.
poklon is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2010., 02:09   #79
Muž i ja smo vlasnici stana svatko u 1/2 i na muža glasi stambeni kredit za preuređenje tog stana na 15.000 eura. U slučaju rastave kako se dijeli stan, pretpostavljam po pola? Ako djeca pripadnu meni, ima li muž pravo tražiti da prodamo stan, i i podijelimo imovinu iako u tom slučaju ne bi mogli kupiti ni dva jednosobna stana?
Ima li on pravo na novac koji je kreditom uložio u stan? Ja sam većinu vremena bila nezaposlena, ili se smatra da je kredit zajedničko ulaganje?
little wing is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2010., 18:28   #80
rastava braka.

imam 26 godina i u braku sam 4 godine. Već dugo u braku nema kvalitetnog odnosa među nama, ne bih htjeo iznositi nikakve detalje ni blatiti drugu stranu jer nismo bili sunce ni jedno ni drugo. Nakon dugo razmišljanja podnio sam zahtjev za razvod braka ali supruga ne želi potpisati sporazumni razvod. Inače ona ima status roditelja njegovatelja koji joj ističe za 2 godine i neće biti produžen, ja radim po terenu stalno i slučajno je sada kod mene osobni automobil koji glasi na moje ime i za koji ona kaže da joj ga hitno moram dovest ili više nikad neću vidjet dijete.... Zanima me pošto smo podstanari da li sam joj dužan plaćati stan, šta je sa kreditima koje imamo i koji su svi na moje ime - da li se i oni dijele između nas. Za alimentaciju znam da ću plaćati i tu nema spora nikakvog samo me zanima za ove stvari koje sam naveo pošto nikakve druge zajedničke imovine nemamo. Da li da na sudu spominjem prijetnje koje svakodnevno dobivam od strane njezine rodbine i blaćenja koja doživljavam od strane istih ljudi? za sada pokušavam sve to kulirat, ali neznam koliko ću moć dugo
__________________
ALIEN9
ing. građ.
SLAV. BROD
ALIEN9 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:21.