Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.07.2013., 23:58   #1
Oduzimanje djeteta i roditeljskih prava po rođenju

Ovako trebam savjet nekoga tko je ili pravnik ili nekoga tko je soci. radnik..

Moj sestra koja ima cijelu povijest ljubavnih odnosa sa zlostavljačima i psihopatima, je ostala trudna.. od svoje 17-te do sada je imala barem jedan abortus za koji ja znam... Ne zna tko je otac, navodno zadnji tip sa kojim je bila, njene riječi ju je svodničio, 100% sam siguran da je tak bilo, jer njeni svi tipovi su bili psihopati, kriminalci i protuhe... zadnji put kada je bila kod mene, bila je trudna mjesec dana, tako nešto, samo ja nisam tad niš još skužio jer se nije vidjelo još baš... zakonski rok za abortus je prošao, tako da je to van svih planova... Ja ne znam kaj da radim, ona nije u stanju brinut se za sebe, kamoli za dijete, izgleda ko kostur i ko da je na nekim drogama i iskrneo sve me strah u kakvom je stanju ta beba... ja sam planirao sutra ju prisli kod ginekologa na pregled, da se vidi kaj je sa tim djetetom i jeli sve ok i put centra za soc. skrb da vide kakvo je stanje i da joj uzmu dijete čim se rodi.. jer ona nije u stanju birnut se ni za sebe, ako dijete ostane sa njom, neće biti dobro, ili će djete ubit od batina neki njen novi frajer ili će ga ona ubit ne brigom...

ja ne znam kaj da ja sad radim.. znam da bude sklisala od mene za koji tjedan i da se bude pojavila opet nakon nekog vremena, sad jel nakon poroda ili prije ja ne znam, ali 100% znam da dijete ne može ostati sa njom... kaj da ja radim sad?
NoOneImportant is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 00:15   #2
Nisam ni pravnik ni socijalni radnik, valjda će ti se netko od njih javiti. Ne znam je li baš oni mogu tako oduzimati djecu. Za nju bi trebao biti nadležan centar za socijalni rad boravišta (a čini mi se da ti i ne znaš gdje ona inače živi). Ako ju je taj zadnji podvodio, to bi valjda trebalo prijaviti policiji (?). Po meni je najbolje da pokušaš razgovarati s njom i uvjeriti je da da dijete na posvajanje čim se rodi (ako je situacija takva kakvom je navodiš, to je za dijete najbolja opcija i time će pokazati da joj je stalo do djeteta). Ako je na drogama, to će se vidjeti na djetetu po porodu jer će zapasti u apstinencijsku krizu, ali ne znam da joj se i onda može oduzeti dijete - možda da odmah po porodu izvjestiš CZSS o čemu se radi, ali hoćeš li ti uopće znati gdje je ona tada? Ili da je pokušaš spremiti u neki od domova gdje se brinu za trudnice koje nemaju kamo? Čini mi se da u Karlovcu ima neka kuća za trudnice, vodi je neki svećenik, izguglaj naći ćeš. Tamo imaju pravo ostati s bebama neko vrijeme. Takvo nešto ima i u Nazorovoj.

Ponovo pročitah tvoj post, i stvarno bi najbolje bilo da da dijete na posvajanje. Pokušaj je uvjeriti kako znaš i umiješ.

Zadnje uređivanje Mariela : 26.07.2013. at 00:23.
Mariela is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 00:30   #3
Ona nema prebivalište nikakvo, službeno, jer nigdje ne živi, nemam pojma ni jel važeče dokumente više ima, mijenja frajere, sve psihopat do psihopata i tak ode s kojim, ko zna kud.. imala je jedno vrijeme prebivalište u domu za mlade bez adekvatne roditeljske skrbi, a boravište kod mene dok je išla u srednju, al to nije dugo trajalo.. ona po pol hr živi ko zna di i ko zna s kim, kak ju koji spremi u bolnicu ili nađe drugu žrtvu, onda dođe k meni.. zandji put su me iz sl.broda zvala... prije toga iz dubrovnika.. kaj da ti kažem...

od svoje 5 godine se brinem o njoj, za nju, jer su nam starci bili dva kretena koji su nas upropastili oboje.. stari spiho fizički zlostalvjač, stara pasivna glupača koja nikad prstom nije mrdnula da se makne od njega, a kad i je onda bi se vratila.. eto sad mi isto takva glupača i sestra ispala... i bolje da ne zna ko je otac, samo bi trebalo da se pojavi ko zna kakav debil i traži pravo na dijete, a znajuči njene frajere vjerojatno je čista agresiva...

s njom nema razgovora i to je ono kaj me izluđuje, onda sebi nekaj ufilma ko i starai to je tak... joj baš mi je sad dobar, brine se za mene, tak sad ona filma, bude rodila, on se bude promjenio, skupa će odgajati bebu, ne bude mu rekla da ne zna jel njegova, mislim bolesnoooooo... u ludnicu bi ju najradije strpao jer nije normalna... zato i hoču centar umiješati, jer njeno ponašanje nije normalno, iako znam da od njih ćeš prije dobit grobno mjesto, nego pomoć i ikakav spas, znam iz iskustva odrastajući u sjebanoj obitelji.. al neka..možda me iznenade
NoOneImportant is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 01:12   #4
Izgleda mi da bi za tebe najbolje bilo da promijeniš mjesto stanovanja i posao (ako zna gdje radiš) i ne ostaviš nikakva traga za sobom. Njene probleme ne možeš riješiti, a ovako je možda prisiliš da se trgne i napravi nešto sa svojim životom (ili barem potraži stručnu pomoć). Ako nema prebivališta ni boravišta, bojim se da ništa od CZSS (nijedan neće biti nadležan bilo što poduzeti), onda samo možemo očekivati novi naslov u crnoj kronici, nažalost.
Mariela is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 01:25   #5
Moj ti je savjet otići na soc. sluzbu koja je nadležna po tvojem mjestu stanovanja i potom i psihijatru. Stvarno joj treba stručna pomoć po svemu što si napisao.
Nije lako oduzeti dijete nikome! Niti je u redu o tome razmišljati uopće. Moje je mišljenje, a do njega sam došla samo čitajuć tvoje postove, da tvojoj sestri treba liječenje, treba se involivrati više stručnjaka koji bi joj pomogli.
Da bi joj se oduzelo dijete, potrebno je proglasiti je nesposobnom da ga uzdržava. Sad točnu proceduru ne znam.

Ali zapitaj se, bi li ti ona to ikad oprostila?? Postoje i druga rješenja- soc. služba privremeno dijete zadrži, a ona se obveže na liječenje i posjećuje ga kad želi, a onda, kad dokaže sposobnost, dijete preuzme na sebe ponovo. Ili slično.
finadamica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 01:25   #6
pa dobro... ali jbt jel ne bi trebali oni na neki način zaštiti to jebeno dijete??? ak treba ja ću ju prijavit kod sebe.. pa kaj trebam pustiti da dijete ni krivo ni dužno ode u pm, a još se nije ni rodilo... pa onda da bar kad se rodi bude zaštičeno?

i iskreno višem me boli kita jel bi ona ovo ili ono, previše sam joj šansi dao u životu... a činjenica je da je nesposobna za išta, ne radi.. nema primanja, vjerojatno se drogira ili loče.. ona je spucala sve kredite kod mene..ovo je previše.. pitam se jel ja ću ja moć sebi oprostit ak se zom djetetu kaj desi jer ja nisam reagirao.. ona je odrasla,dosta je više da ja stalno čistim njena govna, sad je prešla sve granice sa ovim, sebe može uništiti, ali to dijete ne budem dozvolio da uništi, prije nego sve pravne opcije ispucam...

Zadnje uređivanje NoOneImportant : 26.07.2013. at 01:31.
NoOneImportant is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 01:33   #7
a zasto ti ne bi trazio skrbnistvo nad djetetom? ili ta opcija nikako ne dolazi u obzir?

A trebao bi svakako i sa psihijatrom pričati, jer da bi se oduzelo dijete treba pokrenuti oduzimanje sposobnosti, a mozda bi je se moglo i prisilno hospitalizirati ukoliko loče i drogira se, kako ti kažeš.
finadamica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 01:36   #8
Potpuno razumijem što govoriš, samo se bojim tog scenarija. Ne znam da išta možeš dok se dijete ne rodi. Onda prijavi svima, od policije, CZSS, dječje pravobraniteljice, ministrice Opačić, valjda će netko reagirati. Mislim da je to sve što možeš napraviti.
Mariela is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 01:48   #9
pa to i budem i sutra ću ju natjerat da ode giniću, nije bila kod ginića odk ad je sabala da je trudna, jel to ogvorno ponašanje???? nije... a ondana centar pa nek ju vide na kaj liči....
NoOneImportant is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 01:49   #10
Trebao bi se raspitati može li ju se prisilno hospitalizirati ako se drogira jer time ugrožava život djeteta. Znam da je supstitucijska terapija pod nadzorom liječnika po dijete manje zlo nego heroin.
Mariela is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 01:57   #11
gle, pravno gledajuć ona se ima pravo brinuti za svoju trudnocu kako ona zeli. Ne moze se reci da nije odgovorna zato sto 'nije bila kod ginekologa vec mjesec dana'. govorim ti jer znam malo vise o tome.

U centru većinom rade budale. ISto malo vise znam o tome, bez uvrede ikom, ali nisam se jednom kačila s njima profesionalno i ništa postigla.

Sretno!
finadamica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 01:58   #12
Quote:
Mariela kaže: Pogledaj post
Trebao bi se raspitati može li ju se prisilno hospitalizirati ako se drogira jer time ugrožava život djeteta. Znam da je supstitucijska terapija pod nadzorom liječnika po dijete manje zlo nego heroin.
NIJE!!!! Nikakva terapija u trudnoći ne dolazi u obzir! Postoji tek manji broj lijekova koji se tad daju i to samo zato što se moraju davati. Čak i majkama s ozbiljnim bolestima se tad terapija ukida.
finadamica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 01:58   #13
Evo kopirano s jednog drugog foruma:
(1) Sud će u izvanparničnom postupku roditelja koji zlorabi ili grubo krši roditeljsku odgovornost, dužnosti i prava lišiti prava na roditeljsku skrb.

(2) Roditelj zlorabi ili grubo krši roditeljsku odgovornost, dužnosti i prava ako:

1. provodi tjelesno ili duševno nasilje nad djetetom, uključujući izloženost nasilju među odraslim članovima obitelji,

2. spolno iskorištava dijete,

3. izrabljuje dijete sileći ga na pretjerani rad ili na rad koji nije primjeren njegovoj dobi,

4. djetetu dopušta uživanje alkoholnih pića, droge ili drugih opojnih sredstava,

5. navodi dijete na društveno neprihvatljivo ponašanje,

6. je napustio dijete,

7. ne skrbi dulje od tri mjeseca o djetetu s kojim ne živi,

8. u roku godine dana ne stvori uvjete za zajednički život s djetetom s kojim ne živi, a da za to nema osobito opravdan razlog,

9. ne skrbi za osnovne životne potrebe djeteta s kojim živi ili se ne pridržava mjera koje je radi zaštite prava i dobrobiti djeteta prethodno donijelo nadležno tijelo,

10. na drugi način grubo zlorabi djetetova prava.

(3) Postupak za lišenje prava na roditeljsku skrb dužan je pokrenuti centar za socijalnu skrb čim sazna za okolnosti iz stavka 2 ovoga članka, a može ga pokrenuti drugi roditelj, dijete ili sud po službenoj dužnosti.

(4) Pravo na roditeljsku skrb vratit će se odlukom suda kad prestanu razlozi zbog kojih je to pravo oduzeto.

(5) Izvanparnični postupak iz stavka 4. ovoga članka može pokrenuti roditelj kojem je to pravo oduzeto ili centar za socijalnu skrb.

(6) U slučaju da je pokrenut postupak za lišenje roditeljske skrbi za oba ili jedinog roditelja centar za socijalnu skrb imenovat će djetetu posebnog skrbnika.

(7) Na posebnog skrbnika iz stavka 6. ovoga članka odgovarajuće će se primjenjivati odredbe o skrbništvu za posebne slučajeve.

(8) Pravomoćna odluka o lišenju i vraćanju roditeljske skrbi dostavit će se nadležnom matičaru radi upisa u maticu rođenih djeteta i roditelja, ministarstvu nadležnom za poslove pravosuđa radi vođenja očevidnika o osobama koje su lišene roditeljske skrbi, a ako dijete ima neko pravo na nekretninama odluka će se dostaviti i zemljišnoknjižnom odjelu općinskog suda radi zabilježbe.

(9) Nakon punoljetnosti djeteta podaci o lišenju roditeljske skrbi ne iskazuju se u ispravama iz matice rođenih djeteta.

a samo da upozorim da sam bila svjedokom kad su činjenice,dokazi i svjedoci bili prešućeni a na pitanje kako djecu maknuti od nasilja czss je odgovorio da se postupak lišavanja roditeljske skrbi može pokrenuti s bilo čije strane i da nisu samo oni dužni to učiniti.
totalna disfunkcija nadležnih institucija, neosjetljivost pravnog sistema nedorečeni i vrlo lako zaobilazivi zakoni najčešće ne pomognu djeci kojoj bi pomoć trebalo već im dodatno zagorčaju život i djetinjstvo učine još tužnijim i s puno više trauma.. nažalost.
Mariela is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 02:03   #14
Evo s Rodinog foruma:
Kada pišete o kapima i tabletama, pretpostavljam da mislite na metadon (Heptanon). Davanje supstitucijske terapije metadonom u trudnica ovisnica o heroinu indicirano je iz više razloga. Uzimanje metadona u obliku tableta ili kapi sigurnije je nego intravensko uzimanje heroina, odnosno ne nosi sa sobom rizik prenošenja hepatitisa, AIDS-a i drugih bolesti koje se prenose krvlju i zaraženim iglama kao ni mogućnost lokalne infekcije vene i okolnih tkiva. U liječenju ovisnosti o heroinu uvijek preferiramo tzv. drug-free programe, dakle, potpuni prestanak uzimanja svih vrsta droga, pa tako i metadona. Dok je za zdravog ovisnika apstinencijska kriza koja se javlja pri prestanku uzimanja droge bezopasna, ma kako bila teška i neugodna, za trudnicu je opasna jer može izazvati spontani pobačaj ili prijevremeni porod. Stoga se pribjegava supstitucijskoj terapiji metadonom u trudnoći. Metadon treba uzimati u najmanjim mogućim dozama. Podrazumijeva se da za vrijeme trudnoće osim metadona trudnica ne uzima nikakve druge droge, znači, ni u kom slučaju ne smije uz metadon uzimati i heroin, čak niti povremeno, a ne bi smjela uzimati ni druge psihoaktivne tvari kao što su alkohol i cigarete. Kod novorođenčadi čije su majke za vrijeme trudnoće uzimale metadon opisani su simptomi sustezanja nakon rođenja, ali oni se mogu uspješno tretirati u rodilištu. Istraživanja pokazuju izlaganje ploda metadonu ne nosi povećani rizik razvoja prirođenih malformacija i drugih bolesti djeteta, odnosno rizik pojave razvojnih anomalija isti je kao i u općoj populaciji. Vaš ginekolog mora obavezno znati da uzimate metadon i nikakav razlog Vas ne smije spriječiti da mu to kažete. To je važno jer ćete možda u trudoći morati uzimati druge lijekove koji interferiraju s metadonom, za vrijeme poroda porodničar također mora znati da uzimate metadon, a isto tako i pedijatar-neonatolog koji će pregledati dijete nakon rođenja i po potrebi liječiti simptome sustezanja kod djeteta.

08.12.2002. dr Jasmina Grubišin KBC Rebro
Mariela is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 02:31   #15
malo sam pronjuskala i FAKAT! i EU i USA tako liječe- metadon supstitucijska terapija cak i sprječava moguće komplikacije tijekom trudnoće i nakon poroda heroin ovisnih majki, jedino se mora dijete odmah liječiti od sindroma sustezanja, ali je dokazano to najmanje zlo. Tako da ukoliko uspiješ dokazati abuzus, eto ti rješenja, jer se metadon u početku mora davati u hospitalnim uvjetima. Zaštito si ga na početku, a kasnije ćeš vidjeti što ćeš.
finadamica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 10:08   #16
ja sam ju prijavio kod sebe jer su mi to satvjetovali u centru.. tak d aje prebivalište riješeno i ona se lsožila sa tim.. nagovorio sam ju da ide na pregled jer ona izgleda pre mršavo, samo trbuh se vidi, ima upale oči, koda je na nečemu, al to budem otkrio... uglavnom soc. radnica me iznenadila, neka je mlada i rekla je da sutra bude došla i sa njom razgovarala da ocijeni nju.. nisam sestri još, ništa rekao da mi ne zbriše do sutra... a onda ćemo dalje vidjeti..

ma sve pet da žena odluči sama kako će trudnoću voditi, ali oprosti preko 4 mjeseca, ne otići na pregled je meni ne briga za to dijete i za sebe samu... ona je bila trudna mjesec dana kada je zadnji put bila kod mene, a to je bilo prije više od 3 mjeseca....
NoOneImportant is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 13:32   #17
Quote:
finadamica kaže: Pogledaj post
Tako da ukoliko uspiješ dokazati abuzus, eto ti rješenja, jer se metadon u početku mora davati u hospitalnim uvjetima. .
Sta sve necu cuti.Oprosti ali to nije istina nikako.
Ali dosta o tome.Vi ste odmah curu okarakterizirali kao heroinsku ovisnicu a on je samo rekao da mozda pije ili se droksa.Ne zna.

A tko zna mozda ce je dijete promijeniti.Kad se dijete rodi vidit ces di ce boraviti,kako ce se ponasati,hoce li to biti adekvatno za dijete pa ces tako i reagirati.
__________________
Kužim sve. Za sitne pare. - Ako je piti problem,problema nema
Kuzerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 13:56   #18
NoOneImportant, bi li posvojio dijete ako ti se sestra ne moze brinuti o njemu? Rekao si "pa to i budem i sutra ću ju natjerat da ode giniću....". Odnosi li se to na prijavljivanje svima odreda, ili bi razmislio posvojiti dijete.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 14:15   #19
ne, mislio sam na prijavu soc. centru i prijalvje nje kod mene.. kaj sam i napravio... soc.radnica je neka mlada i ugodno me iznenadila, rekla je da ne može danas je rnema vremena doći do mene i razgovarati sa sestrom i napraviti neku prvu procjenu, pa da zna kaj dalje, pa bude sutra iako je subota... sestri nisam još to niš rekao jer me strah da ne skliše...

kaj se tiče mene i odgoj djeteta, ne nema šanse, nisam ja za to, bio bi koma otac, sigurno ne bi mlatio, razbijao flaše na djetotovj glavi ili gasio čikove na leđima kako je to radio moj, ali mislim da bi se puno derao i da u nekim stvarima ne bi uopče znao racionalno postupiti.. ne znam.. puno sam razmišljao tome kaj ak se jendog dana oženim i dobijem djecu i došao sam do zkaljučka da je bolje ne riskiritati i zato sam odlučio da se nikada neću ni ženiti niti imati djecu.. ja nisma u stanju ozbiljnu vezu imati... jesam se ja brinuo za sestru maltene od svoje 5 godine, išao po nju u vrtić , u školu , radio zadaće, jer je 5 godina razlike između nas, štitio ju od staroga, odlazio usre dpredavanja na faksu ili srednjoj jer je ona bolesna ili nekaj pedest peto...

osim toga ja bi trebao preuzeti brigu o novornđenčetu, ta opcija je van svega, pjma nemam kako se brinuti za novorođenče, da ne govorimo o uzimanju porodljnog, bolovanja svakom alo, doduše ja mogu raditi od doma, jer je takav posao, ali ne znam.. da je vrtičke dobi još nekak, ali novorođenče... pa to treba skrb 24/7 , a ja nisam siguran da ja to uopće mogu bez da budem imao neke šljuseve ko moj stari kako je imao..vidjet ću sa centrom kako će se to uopće razvijati i kako to može uopće ići....

ali jedno znam 100%, moja sestra nije u stanju ni brige za sebe voditi, ima 28 godina, a u stanju je kakvom je....

kuzerica, iskreno sumnjam da će se moja sestra ikada promjeniti, imala je minimalno jedan abortus za kojeg znam i to u dobi od jedva 18 godina, ostala je trudna sa evidentiranim ovisnikom i kriminalce koji je bio 16 godina stariji od nje... nakon nje je došao lik koji ju je spremio u bolnicu na skoro 6 mjeseci, nakon njega lik koji je dilao heroin, nakon njega lik koji joj je polomio rebra 4 puta, a meni pomaknuo vilicu i potrgao nos, da sam bio skoro pola godine na bolovanju od bolova.. uglavnom svkai nen novi lik je gori od prethodnog.. nikada se ona neće promijeniti, kako se ni naša mater nikada nije promjenila.. niti se želi promjeniti... ima 28 godina i samo ide na gore...

Zadnje uređivanje NoOneImportant : 26.07.2013. at 14:23.
NoOneImportant is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2013., 08:55   #20
Quote:
NoOneImportant kaže: Pogledaj post
kuzerica, iskreno sumnjam da će se moja sestra ikada promjeniti, imala je minimalno jedan abortus za kojeg znam i to u dobi od jedva 18 godina, ostala je trudna sa evidentiranim ovisnikom i kriminalce koji je bio 16 godina stariji od nje... nakon nje je došao lik koji ju je spremio u bolnicu na skoro 6 mjeseci, nakon njega lik koji je dilao heroin, nakon njega lik koji joj je polomio rebra 4 puta, a meni pomaknuo vilicu i potrgao nos, da sam bio skoro pola godine na bolovanju od bolova.. uglavnom svkai nen novi lik je gori od prethodnog.. nikada se ona neće promijeniti, kako se ni naša mater nikada nije promjenila.. niti se želi promjeniti... ima 28 godina i samo ide na gore...
E kad mi to kazes onda sam i ja prilicno sigurna da je i ona ovisnica heroinska.
Al i to se da srediti.Kad se dijete rodi,bez brige vidjeti ce se znaci apstinenc,krize sa koje ce dijete biti skinuto bez problema i onda ce se soc.umijesati i traziti od nje da se ide lijeciti i ako se ne lijeci tj.ako vec do onda nije prijavljena onda joj oduzimaju dijete dok se ne sredi i pruzi dijetetu i financijsku sigurnost i stan i egzistenciju opcenito.Tako da ne brini.Bolnica ce sigurno odraditi svoje i pozvati socijalnu
__________________
Kužim sve. Za sitne pare. - Ako je piti problem,problema nema
Kuzerica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:18.