Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.09.2010., 19:58   #1401
Quote:
leeloo22 kaže: Pogledaj post
ne znam gdje da postavim pitanje, ovo mi se čini najprikladniji topic. dakle. može li se na standardnoj krvnoj slici vidjeti da nešto ne valja s t4 limfocitima (tj. da ih ima premalo), pa se prema tome osobu uputit na daljnje testiranje? odnosno, može li nešto iz standardnog nalaza krvi upućivati na to da je imunitet u komi?
Bitno je da se ponajprije postavi sumnja u poremećenu ili oslabljenu imunost, a na temelju podataka od bolesnika i kliničkog pregleda. Tada se provode određene pretrage kojim se razjašnjava sumnja.

Uobičajene pretrage, kao što su, primjerice, kompletna krvna slika i sedimentacija eritrocita, mogu ukazati na poremećenu imunost (npr. nalaz smanjenog broja limfocita može ukazati na poremećenu staničnu imunost), ali samo na temelju tih pretraga ne može se isključiti mogućnost postojanja imunodeficijencije.

Odgovor na Vaše pitanje, određuju li se CD4 i CD8 limfociti rutinski prilikom analize krvne slike, glasi: NE!

Zaključno: postoji li sumnja na poremećaj imunosti, potrebno je provesti niz pretraga da bi se ista potvrdila ili opovrgla, samo jedan nalaz kompletne krvne slike nije dovoljan!

Pozdrav
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2010., 20:00   #1402
Quote:
sami_valovi kaže: Pogledaj post
Bok! Molim za savjet...
Jucer sam dobila nalaze krvi i urina i stvari ovako stoje:

Urin-fizikalno kemijski pregled
proteini +/- (0/neg)
ketoni +/- (0/neg)
boja žuta
izgled zamućen

Enzimi
AST 32 (8-30)
ALP 53 (54-119)
pl.epitel - dosta
okrugli epitel - rijetki
bakterije - nešto
sluz - nešto

Laboratorijska hematologija
RDW 12.5 (14.6 - 16.5 )
MPV 10.7 (6.8 - 10.4 )
limfociti 16 (20-46)
monociti 14 (2- 12)

Uglavnom, rekli su me zvati ako što ne valja,no nisu me zvali a kad sam otišla po nalaz doktor mi je rekao da ga malo brinu ovi enzimi, dali pijem kakve ljekove i da bi trebala opet vaditi raditi nalaz kroz nekih mjesec dana....
Inace sam sportas,uzimam dodatke prehrani uglavnom vitamine i minerale, i zadnjih par dana sam zbog bolova u misicima pila andole,a i također sam bila pod veliki stresom pa ne znam dali to sve utječe na nalaz....
Dali bih trebala raditi sve ponovo ili se ne trebam zabrinjavati....
Hvala
sami_valovi,

Možete li još jednom prepisati cijeli nalaz? Vidim da se malo miješaju nalazi fizikalno-kemijskog pregleda urina s "enzimima" pa tako imamo malo AST-a i ALP-a pa malo epitela i čovjek se pogubi u svemu tome.

Inače, od tih "enzima koji brinu doktora" naveli ste samo AST i ALP, a njihove vrijednosti mi se ne čine zabrinjavajućima pa Vas molim da još jednom provjerite i točno prepišete CIJELI nalaz (pogledajte primjer Aleksandre nekoliko postova iznad jer je ona učinila to baš onako kako treba).
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2010., 20:21   #1403
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Mislim da ste dobro dijagnostički obrađeni i čini mi se da je sve u redu.

CRP je miran, a znamo da je on vrlo osjetljivi upalni marker. Leukociti su unutar referentnih vrijednosti. A to što oni malo "šetaju" neka Vas ne brine. Najbitnije u cijeloj toj priči jest da se Vi osjećate dobro.

Što se lupanja srca tiče, mislim da su u Vašem slučaju pregled i EKG koji ste napravili dovoljni. A povremena lupanja srca možda su sada više povezana s psihičkim zbivanjima nego s anemijom.

Dakle, opustite se!

Lijepi pozdrav.
Hvala Vam puno na brzom i umirujućem odgovoru

Pokušat ću Vaš savjet provesti u djelo i opustiti se

Još jednom hvala i pozdrav
nico_reilly is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2010., 02:42   #1404
@El Gato Félix:

hvala na odgovoru
leeloo22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2010., 11:15   #1405
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Poštovana,

Postavili ste vrlo konkretna pitanja. Evo nekih mojih razmišljanja:

1. U zadnjem urinu su pronađeni leukociti, ali koliko sam shvatio nisu navedeni i drugi pokazatelji infekcije (npr. proteini, nitriti, eventualno eritrociti). Moguće je, stoga, da ovi leukociti potječu iz rodnice, a ne iz mokraćnog sustava. Zato je veoma bitno odrediti i stupanj čistoće rodnice.

Moguće je da se u mokraći nađu leukociti, čak i bakterije (mikroskopskim pregledom), a da nije posrijedi infekcija mokraćnog sustava nego kontaminacija ("onečišćenje") urina. Urinokultura je svakako superiornija od analize urina test trakom.

S obzirom da je zadnja urinokultura (ako sam dobro razumio), koja je bila sterilna, učinjena prije 3 tjedna, a i taj nalaz leukocita u urinu Vas "kopka", možete ponovno prekontrolirati nalaz urina, za početak test trakicom, s time da se posebna pozornost treba posvetiti davanju uzorka (da se ne pomiješa sa sekretom iz rodnice i da se ne kontaminira u doticaju s kožom spolovila). S obzirom da se to može brzo i jednostavno napraviti u ambulanti obiteljskog liječnika ili ginekologa, ne vidim razloga da se još jednom ne provjeri urin test trakom.

Porazgovarajte o svojim dilemama i eventualnim daljnjim dijagnostičkim koracima s Vašom ginekologinjom ili obiteljskom/im liječnicom/kom.

2. Što se CRP-a tiče, u načelu infekcije donjeg dijela mokraćnog sustava (mokraćne cijevi i mjehura) ne bi trebale uzrokovati (značajniji) porast CRP-a za razliku od infekcija gornjeg dijela mokraćnog sustava. Dakle, CRP neće biti od pomoći da potvrdimo/isključimo infekciju donjeg dijela mokraćnog sustava.

Srdačan pozdrav.
Zahvaljujem na odgovoru...svakako cu provjeriti ponovno urin u laboratoriju.Inace na dan kada je ucinjena urinoklutura prije 3 tjedna,radila sam i nalaz urina koji je bio:

zamucen
s proteinima 0.15 g/L (u tragu)
leukocitna esteraza 70 (1+)
Leukocita 7-8
dosta stanica plocastog epitela
nesto bakterija i amorf.urata...

....Da bi nakon toga nalaz urinolukture dosao sterilan,te se na rutinskom pregledu kod ginekologa prikazalo 4 plusa leukocita u mokraci sa test trakice.
Zatim sam vadila taj crp,jucer,koji je dosao 4.8...

Dali mi,molim vas,mozete reci nesto vise na osnovi nalaza urina...negdje sam citala da leukocitna esteraza oznacava upalu,tj.da je pokazatelj iste..
I jos jedno pitanje vezano uz proteine koji su 0.15 g/L...
urin koji sam dala nije bio prvi jutarnji ..pa me zanima -nije li je to malo poveca kolicina proteina za urin koji je sat vremena bio u mjehuru(dakle,nije bio prvi jutarnji)..
Takodjer sam citala da se radi o proteinuriji ukoliko su dnevne vrijednosti vise od 0.15 g/L..
Takodjer neki dan mi je bio zabiljezen tlak od 130/90...drugi dan je bio normalan...110/70..ali kako mi je receno treba ga pratiti..dali vam sto ovo sve skupa govori...

Hvala na odgovoru i pomoci
__________________
Belive and receive

Zadnje uređivanje leptirica 2 : 26.09.2010. at 11:23.
leptirica 2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2010., 12:03   #1406
Evo kompletno, ako što fali na spisku nema na nalazu ili je ostavljeno prazno polje....

Urin-fizikalno kemijski pregled
Test-traka
Spec. težina 1.030 (1.002-1.030)
p.h 5.0 (5.0-9.0)
leukociti neg. (0/neg.)
nitriti neg. (0/neg.)
proteini +/- (0/neg)
glukoza neg. (neg.)
ketoni +/- (0/neg)
urobilinogen 1+ (norm)
bilirubin neg. (0/neg)
erc/hb neg. (0.neg)
boja žuta (svijetlo žuta)
izgled zamućen (bistar)

Metaboliti i supstrati
Bilirubin ukupni 16.2 (3-20)
Glukoza 5.0 (4.2-6.0)
Urea 2.9 (2.8-8.3)
Kreatinin 85 (63- 107)

Enzimi
AST 32 (8-30)
ALT 21 (10-36)
GGT 21 (9-35)
ALP 53 (54-119)

Elektroliti
Kalij 3.9 (3.9-5.1)
Natrij 138 (137-146)

Elementi u tragovima
Fe 9.7 (8-30)
UIBC 36.8 (26-59)

Urin- mikroskopski pregled sedimenta
leukociti 0-2 ((0-2 (x400))
eritrociti 0-2 ((0-2 (x400))
pl. epitel dosta ((0-1(x400))
okrugli epitel rijetki ((0 (x100))
bakterije nešto
sluz nešto

Laboratorijska hematologija
Sedimentacija 7 ( 4-24 )
Eritociti 4.49 (3.86- 5.08)
Hemoglobin 138 (119- 157)
Hematokrit 0.404 (0.356-0.470)
MCV 90.0 (83.0- 97.2)
MCH 30.7 (27.4- 33.9)
MCHC 342 (320- 345)
Trombociti 259 (158- 424)
RDW 12.5 (14.6- 16.5)
MPV 10.7 (6.8- 10.4)
PDW 13.2 (ne piše ref.interval)
Leukociti 9.0 (3.4- 9.7)

LEUKOGRAM
Eozinofilni gran. 2 (0-7)
Neutrofilni gran. 68 (44-72)
Limfociti 16 (20-46)
Monociti 14 (2-12)

Ni meni laiku ne izleda ništa loše , no doktor mi je ubacio bubu u uho...
sami_valovi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2010., 13:03   #1407
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Vaše rezultate (s obzirom na tegobe koje ste naveli) trebao bi ipak protumačiti specijalist-hematolog.

Kada se pacijent tuži na spontana krvarenja (hemoragijska dijateza) u kožu odnosno na krvarenja u kožu koja se javljaju nakon minimalnih trauma, obično se prvo pomisli na poremećaj vezan uz trombocite (krvne pločice) ako se radi o manjim, točkastim krvarenjima, naročito ako postoji i sklonost krvarenju iz sluznica (npr. krvarenje iz nosa). U slučaju nastajanja većih modrica misliti treba i na poremećaje u zgrušavanju krvi (koagulopatije). U cijelu priču dodatno se uključuju i oštećenja krvnih žila (vaskulopatije), tako da stvar nije nimalo jednostavna.

Često, dakle, snižen broj trombocita može uzrokovati ovakve znakove, ali su kod Vas urednih vrijednosti. Usprkos normalnom broju trombocita, njihova funkcija može biti poremećena, što opet može biti uzrokom spontanih krvarenja. Ali osim poremećaja vezanih uz trombocite, kao što sam već napomenuo, tu su i drugi poremećaji koji dolaze u obzir, a koje će Vaš hematolog razmotriti.

Zanimljivo je da dosad učinjeni testovi probiranja hemostaze pokazuju uredne vrijednosti, osim vrlo malog odstupanja u trombinskom vremenu (TV) i uz napomenu kako za nalaz fibrinolize uistinu ne znam je li unutar referentnih vrijednosti.

Meni se čini (premda hematolog može imati sasvim drugačije mišljenje, koje je puno puno kompetentnije od moje malenkosti!) da pretrage koje ste učinili neće dati odgovor na pitanje koji je razlog hemoragijske dijateze (sklonosti krvarenju), što znači da će vjerojatno (a prema procjeni hematologa!) trebati učiniti dodatne pretrage da bi se razriješile nedoumice.

Što se pokazatelja jetrene funkcije tiče, bilirubin je također vrlo malo povišen, ali ipak jest. Jetreni enzimi su urednih vrijednosti, što je svakako dobar znak.

Što je s vrijednostima MCV 0,145???????? i MCH 87????????, jeste li ispravno prepisali s nalaza?! Pitam jer se uobičajene vrijednosti kreću MCV 86-100 fl, a MCH 27-34 pg!

S obzirom na tegobe koje navodite i da Vaš upit nadilazi moje medicinsko znanje, u ovom slučaju ću prepustiti hematologu da ocijeni što i kako dalje. Dakle, daljnje konzultacije s hematologom bit će potrebne.

Pozdrav i želim Vam svako dobro.
hvala na odgovoru.
krivo sam prepisala
MCV- je 87 (28-101)
MCH je30,4 (30-35)
Nina09 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2010., 16:51   #1408
Quote:
leptirica 2 kaže: Pogledaj post
Zahvaljujem na odgovoru...svakako cu provjeriti ponovno urin u laboratoriju.Inace na dan kada je ucinjena urinoklutura prije 3 tjedna,radila sam i nalaz urina koji je bio:

zamucen
s proteinima 0.15 g/L (u tragu)
leukocitna esteraza 70 (1+)
Leukocita 7-8
dosta stanica plocastog epitela
nesto bakterija i amorf.urata...

....Da bi nakon toga nalaz urinolukture dosao sterilan,te se na rutinskom pregledu kod ginekologa prikazalo 4 plusa leukocita u mokraci sa test trakice.
Zatim sam vadila taj crp,jucer,koji je dosao 4.8...

Dali mi,molim vas,mozete reci nesto vise na osnovi nalaza urina...negdje sam citala da leukocitna esteraza oznacava upalu,tj.da je pokazatelj iste..
I jos jedno pitanje vezano uz proteine koji su 0.15 g/L...
urin koji sam dala nije bio prvi jutarnji ..pa me zanima -nije li je to malo poveca kolicina proteina za urin koji je sat vremena bio u mjehuru(dakle,nije bio prvi jutarnji)..
Takodjer sam citala da se radi o proteinuriji ukoliko su dnevne vrijednosti vise od 0.15 g/L..
Takodjer neki dan mi je bio zabiljezen tlak od 130/90...drugi dan je bio normalan...110/70..ali kako mi je receno treba ga pratiti..dali vam sto ovo sve skupa govori...

Hvala na odgovoru i pomoci
Prije svega moram naglasiti da ja nisam ginekolog tako da moje odgovore shvatite s velikom dozom rezerve i o svemu prodiskutirajte s ginekolozima, koji su svakako najkompetentniji što se Vaše problematike tiče.

Mislim da se signifikatnom (značajnom) proteinurijom u trudnoći smatra više od 300 mg/24 sata. Test traka registrira koncentraciju proteina (npr. u gramima po litri). Primijetite da to nije isto! Dakle, s jedne strane imamo masu, a s druge strane koncentraciju.

U općenitom, u trudnoći je normalno da se pronađe mala količina proteina u urinu, dakle, nalaz označen kao "trag" smatra se normalnim. Veća količina bjelančevina se označava s jednim do četiri križa. Obično se nalaz 1+ ili više smatra pokazateljem veće količine bjelančevina u mokraći od normalne.

Prisutnost bjelančevina u mokraći koja je udružena s povišenim krvnim tlakom (više od 140/90) može ukazivati na preeklampsiju, što svakako zahtijeva obvezatni liječnički pregled i nadzor.

S obzirom da vrijednosti Vašeg krvnog tlaka nisu prešle preporučenu granicu, a jednako tako niti vrijednosti bjelančevina u mokraći, mislim da će biti dovoljno da slijedite preporuku svoje ginekologinje (praćenje krvnog tlaka).

Što se nalaza urina tiče, sad ste me malo zbunili. Ukoliko sam dobro shvatio, najprije je postojao nalaz: "zamućen, s proteinima 0.15 g/L (u tragu), leukocitna esteraza 70 (1+), Leukocita 7-8, dosta stanica pločastog epitela, nešto bakterija i amorf.urata". Nakon toga učinjena je urinokultura, koja je bila sterilna a sve prije oko 3 tjedna. Da bi unazad 2 dana trakica pokazala četiri križa leukocita u urinu. Jesam li dobro shvatio?

Mislim da je ginekologinja opet dobro postupila tako što je nakon prvotnog nalaza urina zatražila urinokulturu. Ponavljam još jednom: urinokultura je superiornija od analize test trakom!

Nadalje, Vaš prvotni nalaz urina ("zamućen, s proteinima 0.15 g/L (u tragu), leukocitna esteraza 70 (1+), Leukocita 7-8, dosta stanica pločastog epitela, nešto bakterija i amorf.urata") ne isključuje kontaminaciju ("onečišćenje") sekretom iz rodnice i doticaj s kožom spolovila. Dapače, meni ovakav nalaz ne djeluje uvjerljivo za uroinfekt. Tako da je rezultat sterilne urinokulture razriješio ovu dilemu.

Sada je došao nalaz urina s četiri križa leukocita. Moguće je opet da se radi o kontaminaciji urina. Prema tome, ponovite još jednom analizu urina, za početak u ambulanti (bilo Vaše ginekologinje ili obiteljske/og liječnice/ka).

Pripazite na slijedeće detalje: treba dati uzorak prvog jutarnjeg urina, najbolje je da od posljednjeg mokrenja nije proteklo manje od 4 sata niti više od 8 sati, obvezatna toaleta spolovila (oprati nekoliko puta sapunom i vodom), ruke trebaju prilikom uzimanja uzorka biti oprane i čiste, prstima treba razmaknuti velike usne spolovila, prvi mlaz urina se intenzivno ispusti, a zatim se mokri bez prekida u sterilnu posudicu (mokraća ne smije teći po prstima, po koži niti po sluznici spolovila), prstima se ne smije dotaknuti unutrašnja strana poklopca niti posudice za skupljanje urina. Kao trudnici u 35. tjednu trudnoće razumijem da Vam je to malo teže izvesti, ali se pokušajte potruditi.

U slučaju da nalaz bude uredan, po svemu sudeći, u pitanju je bila kontaminacija. U slučaju ponovnog nalaza većeg broja leukocita ili drugih elemenata koji bi govorili za eventualnu upalu, napravite urinokulturu.

Nalaz CRP 4,8 mg/L ništa nam ne govori o postojanju infekcije donjeg dijela mokraćnog trakta. Znači, i s tom vrijednošću je moguća infekcija, a i ne mora je biti.

Eto, malo sam se umiješao previše u područje za koje nemam specijalizaciju. Ovo je, nažalost, sve što Vam mogu reći, za ostale nedoumice i detalje mislim da ćete puno kompetentniji odgovor dobiti od specijalista-ginekologa.

Pozdrav i želim Vama i Vašoj bebi sve najbolje.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2010., 16:53   #1409
Quote:
sami_valovi kaže: Pogledaj post
Evo kompletno, ako što fali na spisku nema na nalazu ili je ostavljeno prazno polje....

(...)

Ni meni laiku ne izleda ništa loše , no doktor mi je ubacio bubu u uho...
Uvidom u ovaj nalaz ja ne vidim ništa što bi Vas trebalo brinuti, praktički uredan nalaz. Preporučujem da postupite prema uputama svog liječnika jer on ipak ima najbolji uvid u Vaše stanje.

Ako se Vi osjećate dobro, nemojte brinuti zbog ovog nalaza jer nemate razloga, nalaz je OK.

Pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2010., 17:21   #1410
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Uvidom u ovaj nalaz ja ne vidim ništa što bi Vas trebalo brinuti, praktički uredan nalaz. Preporučujem da postupite prema uputama svog liječnika jer on ipak ima najbolji uvid u Vaše stanje.

Ako se Vi osjećate dobro, nemojte brinuti zbog ovog nalaza jer nemate razloga, nalaz je OK.

Pozdrav.
Puno vam hvala na utrošenom vremenu....
Lijep pozdrav
sami_valovi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2010., 18:26   #1411
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Prije svega moram naglasiti da ja nisam ginekolog tako da moje odgovore shvatite s velikom dozom rezerve i o svemu prodiskutirajte s ginekolozima, koji su svakako najkompetentniji što se Vaše problematike tiče.

Mislim da se signifikatnom (značajnom) proteinurijom u trudnoći smatra više od 300 mg/24 sata. Test traka registrira koncentraciju proteina (npr. u gramima po litri). Primijetite da to nije isto! Dakle, s jedne strane imamo masu, a s druge strane koncentraciju.

U općenitom, u trudnoći je normalno da se pronađe mala količina proteina u urinu, dakle, nalaz označen kao "trag" smatra se normalnim. Veća količina bjelančevina se označava s jednim do četiri križa. Obično se nalaz 1+ ili više smatra pokazateljem veće količine bjelančevina u mokraći od normalne.

Prisutnost bjelančevina u mokraći koja je udružena s povišenim krvnim tlakom (više od 140/90) može ukazivati na preeklampsiju, što svakako zahtijeva obvezatni liječnički pregled i nadzor.

S obzirom da vrijednosti Vašeg krvnog tlaka nisu prešle preporučenu granicu, a jednako tako niti vrijednosti bjelančevina u mokraći, mislim da će biti dovoljno da slijedite preporuku svoje ginekologinje (praćenje krvnog tlaka).

Što se nalaza urina tiče, sad ste me malo zbunili. Ukoliko sam dobro shvatio, najprije je postojao nalaz: "zamućen, s proteinima 0.15 g/L (u tragu), leukocitna esteraza 70 (1+), Leukocita 7-8, dosta stanica pločastog epitela, nešto bakterija i amorf.urata". Nakon toga učinjena je urinokultura, koja je bila sterilna a sve prije oko 3 tjedna. Da bi unazad 2 dana trakica pokazala četiri križa leukocita u urinu. Jesam li dobro shvatio?

Mislim da je ginekologinja opet dobro postupila tako što je nakon prvotnog nalaza urina zatražila urinokulturu. Ponavljam još jednom: urinokultura je superiornija od analize test trakom!

Nadalje, Vaš prvotni nalaz urina ("zamućen, s proteinima 0.15 g/L (u tragu), leukocitna esteraza 70 (1+), Leukocita 7-8, dosta stanica pločastog epitela, nešto bakterija i amorf.urata") ne isključuje kontaminaciju ("onečišćenje") sekretom iz rodnice i doticaj s kožom spolovila. Dapače, meni ovakav nalaz ne djeluje uvjerljivo za uroinfekt. Tako da je rezultat sterilne urinokulture razriješio ovu dilemu.

Sada je došao nalaz urina s četiri križa leukocita. Moguće je opet da se radi o kontaminaciji urina. Prema tome, ponovite još jednom analizu urina, za početak u ambulanti (bilo Vaše ginekologinje ili obiteljske/og liječnice/ka).

Pripazite na slijedeće detalje: treba dati uzorak prvog jutarnjeg urina, najbolje je da od posljednjeg mokrenja nije proteklo manje od 4 sata niti više od 8 sati, obvezatna toaleta spolovila (oprati nekoliko puta sapunom i vodom), ruke trebaju prilikom uzimanja uzorka biti oprane i čiste, prstima treba razmaknuti velike usne spolovila, prvi mlaz urina se intenzivno ispusti, a zatim se mokri bez prekida u sterilnu posudicu (mokraća ne smije teći po prstima, po koži niti po sluznici spolovila), prstima se ne smije dotaknuti unutrašnja strana poklopca niti posudice za skupljanje urina. Kao trudnici u 35. tjednu trudnoće razumijem da Vam je to malo teže izvesti, ali se pokušajte potruditi.

U slučaju da nalaz bude uredan, po svemu sudeći, u pitanju je bila kontaminacija. U slučaju ponovnog nalaza većeg broja leukocita ili drugih elemenata koji bi govorili za eventualnu upalu, napravite urinokulturu.

Nalaz CRP 4,8 mg/L ništa nam ne govori o postojanju infekcije donjeg dijela mokraćnog trakta. Znači, i s tom vrijednošću je moguća infekcija, a i ne mora je biti.

Eto, malo sam se umiješao previše u područje za koje nemam specijalizaciju. Ovo je, nažalost, sve što Vam mogu reći, za ostale nedoumice i detalje mislim da ćete puno kompetentniji odgovor dobiti od specijalista-ginekologa.

Pozdrav i želim Vama i Vašoj bebi sve najbolje.
Hvala na pojasnjenju od srca i lijep pozdrav
__________________
Belive and receive
leptirica 2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2010., 15:12   #1412
Molim malu pomoć, radio sam bris nosa i na nalazu piše stafilokok aeurus u kolonijama, pa da mi netko objasni o čemu se radi.

I drugi nalaz je imunoglobin E koji je 373,6 a piše da je vrijednost valjda normalna
<100.

Molim ako mi može tko pojasniti, Hvala!
Nino81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2010., 15:30   #1413
NALAZI BIOPSIJE-HITNO!!

Molim nekoga da ukratko objasni nalaz koji je moja majka danas primila.

DG/ Meta lymph interpectoralis (Rotteri) I.dex
St. post segm. et.diss. axillae dex a.a IV ppt ca
St post chemoth

OP/ Extirpati lymph Rotteri

PHD/ Carcinome metast. lymphonodorum

Bolesnica šrimljena na naš odjel radi obrade i op.lječenja susp.meta promjena interpektoralnih i č. Dosadašnja med.dok. u prilogu. Nakon učinjene adekvatne preop. obrade indicira se i dana 7.9.10. učini gore navedena op. te se dobije navedena PHD. Postop. tijek uredan.
Kućni liječenje , s tim da se bolesnica javi u internističko onkološku i Radiološku amblantu KZT radi pregleda i mišljenja o daljnjem onkološkom lječenju. Kirurška kontrola za 2 mj. a po potrebi i ranije.

Zaprimljen je uzorak tkiva 8,6x3, 5x1 cm od čega poprečno prugasti mišić mjeri 6x3x1 cm, makroskopski je urednog izgleda. U preostalom tkivu na prerezu se vidi nekoliko konfluirajućih limfnih čvorova promjera 7-9 mm, na prerezu bijele boje, slaninastog izgleda. Histološki se u opisanim limfnim čvorovima vide veće nakupine atipičnih epitelnih stanica koje probijaju čahuru limfnih čvorova i infiltriraju okolno vezivno i masno tkivo.
Primljen je uzorak tkiva 9,5x4,5x1,7 cm u kojem se histološki vidi parenhim dojke("rep" dojke) sa neproliferativnom i proliferativnom fibrocističnom bolesti uz nekoliko žarišta lobularne hiperplazije.
ew@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2010., 17:53   #1414
Quote:
Nino81 kaže: Pogledaj post
Molim malu pomoć, radio sam bris nosa i na nalazu piše stafilokok aeurus u kolonijama, pa da mi netko objasni o čemu se radi.

I drugi nalaz je imunoglobin E koji je 373,6 a piše da je vrijednost valjda normalna
<100.

Molim ako mi može tko pojasniti, Hvala!
Poštovani Nino,

Niste naveli zašto je zatražen obrisak nosa za mikrobiološku analizu, imate li kakvih simptoma.

Moguće je da se kod Vas radi o kliconoštvu, odnosno bakterija zlatni stafilokok nastanila se u nosu. To nije ništa neobično. Naime, oko 20%-40% odraslih ljudi su kliconoše S. aureusa u nosu.

Ukoliko ste inače zdravi i nemate težih simptoma bolesti poput gnojnog iscjetka iz nosa i kašlja, smatra se da nije potrebno liječenje.

Što se drugog dijela pitanja tiče, ukupna koncentracija serumskog IgE je povišena. Naime, normalna razina za odrasle osobe je, kao što ste i naveli, manje od 100 kIU/l. Povišen ukupni IgE može ukazivati na sklonost alergiji, zatim na infestaciju parazitima (tada su vrijednosti obično znatno više), a može biti povišen i bez poznatog razloga (tzv. idiopatski) kao i u slučaju još nekih bolesti.

Primijetite da ovaj nalaz sam za sebe ne znači da imate atopiju (sklonost alergiji). Da bi se postavila ta dijagnoza potrebne su dodatne pretrage i simptomi bolesti.

Pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2010., 22:05   #1415
Hvala El Gato na iscrpnom odgovoru, naime imam problema sa vidom ( mutnine u staklovini ) pa sam u dogovoru sa okulistom išao raditi i druge nalaze da isključimo da nije u pitanju da mi možda od nečega "lupa" na oči, da se banalno izrazim. Inače osim problema sa očima nemam nikakvih drugih simptoma ni problema..

S tim da na brisu nosa točno piše: stafilokok aeurus - pitanje kolonizacije. Što to znači pitanje kolonizacije?

Zadnje uređivanje Nino81 : 27.09.2010. at 22:18.
Nino81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 23:51   #1416
Molim da mi neko objasni ukratko nalaze. Napisat cu samo one koji imaju zvjezdicu
AST - 13 (ref interval 14-37)
Opsti pregled urina
PH 5.o (ref. interval 5.0-8.0)
Proteini -negativan (ref.interval 0,25)
Sedimenti urina
Leukocita -1-2 (ref.interval 0-5)
Epitela 1-2 (ref. interval 0-5)
Soli dosta ca oxalata
(inace prije par mjeseci sam bila na sistematskom u agramu i u urinu su nasli puno stapicastih bakterija i uputili su me da radim urinokulturu (posto oni to ne rade pa bih trebala ici u dom zdravlja) ali ja nisam nikad otisla da to radim tako da sad ne znam ima li potrebe da radim urinokulturu)
__________________
A woman is like a tea bag - you can't tell how strong she is until you put her in hot water.
ButterflyStar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2010., 13:32   #1417
Postovanje!

Imao sam holesterol 5.6,trigliceride 4,9 i dobio sam sortis od 10 mg koji pijem 3mj. bez prestanka!
Sad sam vadio krv i nalaz je sledeci: holesterol 3.97,trigliceridi 2,3,HDL 0,92,LDL 2,16 AST 27,ALT 55,gama GT 123 !!!

Plasi me ovo zadnje ?!
Sta da radim dalje !
genius_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2010., 16:11   #1418
Pozdrav!
Zamolila bih nekoga za mišljenje!

Žena sam, 24 godine, a nalaz me baš ne oduševljava!
Kolesterol povišen - 6.41
Fe-5
TIBC-47
K-3.80 K mi je uvijek snižen, ovo je još super...
MCHC- 352
Se- 4 (donja granica)

Najviše me zabrinjava kolesterol jer stvarno neznam otkud mi!?? Ne jedem masno, konzumiram dosta voća, povrća...
A željezo...prije godinu dana je bilo 8 i tada sam pila Ferumlek 3 mjeseca...prije par mjeseci na pretrazi bilo je normalno, 13, da bi se sada rapidno spustilo...pitam se šta bi bilo da nisam uzimala tablete, palo bi ispod svake nule. Na sredini sam ciklusa, tako da nisam krv vadila neposredno nakon menstruacije. Jedem sve ono što sadržava željezo- ciklu, borovnice, crveno meso....

Inače imam problem opstipacije untrag 10 mjeseci i anksioznost!
Upućuje li ovo na nešto loše?
180perminute is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2010., 21:32   #1419
Quote:
Nino81 kaže: Pogledaj post
Hvala El Gato na iscrpnom odgovoru, naime imam problema sa vidom ( mutnine u staklovini ) pa sam u dogovoru sa okulistom išao raditi i druge nalaze da isključimo da nije u pitanju da mi možda od nečega "lupa" na oči, da se banalno izrazim. Inače osim problema sa očima nemam nikakvih drugih simptoma ni problema..

S tim da na brisu nosa točno piše: stafilokok aeurus - pitanje kolonizacije. Što to znači pitanje kolonizacije?
Nažalost nisam stigao odgovoriti jer sam imao nekih obveza pa nisam posjećivao Forum. Pretpostavljam da ste sada već dobili odgovor na Vaše pitanje - što znači kolonizacija. Ali ipak da Vam odgovorim:

Kolonizacija znači da se bakterija naselila, u ovom slučaju u nosu (obično u predvorju nosa) i da pritom njezina prisutnost nije praćena nikakvim simptomima i znakovima bolesti. U tom slučaju se ne propisuje liječenje antibioticima jer pokušaj uklanjanja bakterije često završava neuspješno a primijenjena terapija samo dovodi do nuspojava i mogućnosti razvoja rezistencije (otpornosti) bakterija na antibiotik.

Ne znam točno o čemu se radi s oftalmološke strane, sudeći po ovom što ste naveli, Vaš je oftalmolog želio isključiti postojanje nekog upalnog žarišta u organizmu pa je zatražio dodatne pretrage.

U tom slučaju, obzirom da ne znam o čemu se točno radi, ne mogu reći na koji će se način shvatiti ovaj nalaz S. aureusa, tj. hoće li biti potrebno liječenje ili ne. Prepustit ćemo ipak tu odluku Vašim liječnicima.

Pozdrav i sretno.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2010., 21:35   #1420
Quote:
ButterflyStar kaže: Pogledaj post
Molim da mi neko objasni ukratko nalaze. Napisat cu samo one koji imaju zvjezdicu
AST - 13 (ref interval 14-37)
Opsti pregled urina
PH 5.o (ref. interval 5.0-8.0)
Proteini -negativan (ref.interval 0,25)
Sedimenti urina
Leukocita -1-2 (ref.interval 0-5)
Epitela 1-2 (ref. interval 0-5)
Soli dosta ca oxalata
(inace prije par mjeseci sam bila na sistematskom u agramu i u urinu su nasli puno stapicastih bakterija i uputili su me da radim urinokulturu (posto oni to ne rade pa bih trebala ici u dom zdravlja) ali ja nisam nikad otisla da to radim tako da sad ne znam ima li potrebe da radim urinokulturu)
ButterflyStar,

S obzirom da nemam cijeli nalaz (i krvi i urina) i obrazloženje kada je i zbog čega rađen (imate li kakve tegobe ili je riječ o kontroli), mogu samo reći da po ovome što vidim, nema elemenata za uroinfekciju (povišeni leukociti, bjelančevine, eventualno krv u mokraći itd.), a time ni za izradu urinokulture.

Sve ovisi o tome kakav je kompletan nalaz i imate li simptome koji bi učivali na uroinfekt (učestalno bolno mokrenje itd.).

Pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:46.