Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.01.2017., 23:01   #1
Question Kako prijaviti porez na zaradu s interneta?

Lijep pozdrav svima,

na ovu temu ima par postova, ali nista nije bas kompletno pa ja mislim da je vrijeme za friški post

Znači kako prijaviti porez na zaradu preko interneta iz inozemstva?

Obicna fizička sam osoba, nemam nikakav obrt, firmu ili slično, također sam student.

Neke informacije koje sam skupio (ne znači da su točne), porez je 25% + prirez + 15% 1,2 stup mirovinskog?

Kako bi ja sad trebao prijaviti ono sto sam zaradio u 2016? Nije puno, ali zelim biti posten.
Redovni student sam, nikad nisam radio pa nikad nisam bio upisat kao porezni obveznik (ako sam dobro shvatio), nemam poreznu knjizicu i nikad nisam imao nikakve obveze prema poreznoj

Trebam li se ja prijaviti u registar poreznih obveznika? Moram li uopce uplacivat tih 15% u mirovinske stupove? Student sam pa mi je malo glupo uplacivat mirovinsko... Imam li pravo na neke porezne olakšice?

Volio bih kad bi mi netko mogao pomoći, pogotovo netko tko je imao iskustva sa prijavljivanjem istoga, ali ne preko firme jer je drugaciji postupak
fizičar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 09:20   #2
U roku 8 dana od primitka uplate iz inozemstva poreznoj predaješ JOPPD obrazac s porezima/doprinosima koje si sam naveo, te iste plaćaš. Da li tvoj studentski status nešto znači u ovom slučaju, mislim da ne, ali nisam siguran jer se u HR porezni propisi mijenjaju svako malo.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 21:39   #3
Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
U roku 8 dana od primitka uplate iz inozemstva poreznoj predaješ JOPPD obrazac s porezima/doprinosima koje si sam naveo, te iste plaćaš.
Tako je, s time da se moraš i upisati u registar poreznih obveznika.

Quote:
Da li tvoj studentski status nešto znači u ovom slučaju, mislim da ne, ali nisam siguran jer se u HR porezni propisi mijenjaju svako malo.
Trenutno, student samo ne može otvoriti obrt, osim toga nema problema.


Kažeš da bi htio platiti porez na ono što si zaradio 2016. - to je malo problematično jer bi trebao platiti porez na sve unutar 8 dana od primitka, kako kaže Putnik92. Za handleanje zarade iz 2016 ti je najbolje razgovarati s poreznim savjetnikom ili se raspitati na forumu konkretno o tome (ne razgovarati sa službenicima na šalteru u poreznoj, jer su oni kriminalno neinformirani o bilo čemu što im ne spada strogo u opis posla).

Za svu zaradu ubuduće, procedura je otprilike ovakva:

1) Otvori devizni žiro račun (možeš i kunski, ali ćeš dobivati manje jer će ti banka automatski pretvarati devize u kn po lošem tečaju)

2) Poveži PayPal sa deviznim žiro

3) Kad dobiješ prvu uplatu, povuci na devizni žiro. Unutar 8 dana nakon što ti uplata sjedne na račun, odi u nadležnu ispostavu Porezne (tu je adresar ispostava) i reci da se želiš upisati u registar poreznih obveznika jer dobivaš drugi dohodak izravno iz inozemstva. Dobit ćeš jednostavan formular, ispuniš ga i to je to.

4) Prijavio si se poreznoj, sad trebaš actually platiti poreze i doprinose. Tvoj rad će se oporezivati ili kao obično djelo (ukupni teret ti je oko ~40%, mislim) ili kao autorsko djelo (oko ~25%). Općenito, ako si napravio "originalno, duhovno (intelektualno) ostvarenje", to se smatra autorskim djelom, a sve drugo je djelo. Dakle, npr. program, web dizajn ili blog post je autorsko djelo, a ispunjavanje anketa ili data entry je djelo. Jasno ti je da je druga opcija dosta neisplativa - mogao bi to izbjeći tako da otvoriš obrt, ali to ne možeš kao student, pa su ti ovo zasad jedine opcije.
Tu imaš kalkulator poreza i doprinosa za djelo, a tu za autorsko djelo. Izračunaj koliko poreza i doprinosa trebaš platiti.

5) Unutar 8 dana od primitka, uplati izračunate iznose na ove račune, s ovim pozivima na broj.

Porez i prirez
HR11 10010051713312009 (za Grad Zagreb - ako ne živiš u Zagrebu, možeš tu naći broj računa svog mjesta)
HR68 1945-OIB-oznaka JOPPDa

Mirovinsko 1.stup
HR1210010051863000160
HR68 8176-OIB-oznaka JOPPDa

Mirovinsko 2.stup
HR7610010051700036001
HR68 2291-OIB-oznaka JOPPDa

6) Isti dan kad uplatiš to, odnesi u svoju nadležnu ispostavu Porezne popunjeni JOPPD obrazac. (Mislim da možeš donijeti najkasnije idući dan, ali u svakom slučaju ti je jednostavnije obaviti sve u jednom danu.) Nažalost, pošto se zakon promijenio početkom 2017, trenutno na internetu nema ažurnog vodiča za ispunjavanje JOPPD za drugi dohodak iz inozemstva (koliko znam), ali možeš pitati o svemu na ovom threadu. U biti je jako jednostavno i sam obrazac je dosta kratak (3 stranice, s time da većinu ne ispunjavaš).

7) Gotov si. Ispunio si sve obveze prema državi i možeš mirno spavati. Svaki put kad dobiješ novu isplatu, ponovi korake 4-6.


Ovo sve na prvi pogled izgleda dosta komplicirano, no kad to jednom napraviš, skužiš što treba i dalje samo ideš po špranci, i začas si gotov.

Ubuduće, pogledaj i ovaj thread - dosta je aktivan i možeš pitati o bilo čemu vezanom uz freelancing za strane klijente. Ima jaaako puno korisnih informacija.

Sretno!

Zadnje uređivanje Tawdry Hepburn : 12.01.2017. at 22:35.
Tawdry Hepburn is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 22:51   #4
Hvala na jako iscrpnom odgovoru!

Quote:
Tawdry Hepburn kaže: Pogledaj post
Kažeš da bi htio platiti porez na ono što si zaradio 2016. - to je malo problematično jer bi trebao platiti porez na sve unutar 8 dana od primitka,
Što se tiče ovoga, tu sam zakasnio, ali ne vjerujem da ce biti neki ogroman problem, na kraju krajeva ce dobiti isto koliko bi dobili da sam prijavljivao u roku od 8 dana.

A usput nisu ni normalni, jer oni stvarno misle da si netko može odvojiti jedan dan mjesecno za takvo nesto

Jos jednom hvala na iscrpnom odgovoru!
fizičar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 23:12   #5
Quote:
fizičar kaže: Pogledaj post
Što se tiče ovoga, tu sam zakasnio, ali ne vjerujem da ce biti neki ogroman problem, na kraju krajeva ce dobiti isto koliko bi dobili da sam prijavljivao u roku od 8 dana.
Preporučam da pažljivo postupaš i što manje se vodiš pretpostavkama (imaj na umu i da na porez idu kamate ako ga plaćaš kasnije). No, ako si malo zaradio, kao što kažeš, vjerojatno se neće s tobom ni pozabaviti jer im se ne isplati.

Quote:
fizičar kaže: Pogledaj post
A usput nisu ni normalni, jer oni stvarno misle da si netko može odvojiti jedan dan mjesecno za takvo nesto
Pa zapravo nije puno, platiš sve internet bankarstvom (cca 5 min), ispuniš JOPPD (cca još 5 min) i odneseš ga u poreznu ili pošalješ poštom (vrijeme zavisi od toga di živiš). Samo izgleda puno napisano.

Quote:
Jos jednom hvala na iscrpnom odgovoru!
Nema na čemu ...
Tawdry Hepburn is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 07:41   #6
Quote:
Tawdry Hepburn kaže: Pogledaj post
7) Gotov si. Ispunio si sve obveze prema državi i možeš mirno spavati.
Hm, čini mi se da dohodak iz inozemstva podrazumijeva i godišnju prijavu, tako da od slučaja do slučaja to može značiti povrat ili doplatu poreza...
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 10:38   #7
Ispunjavanje ovakvih obrazaca je čisti primjer birokratske monstruoznosti.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 12:06   #8
Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
Hm, čini mi se da dohodak iz inozemstva podrazumijeva i godišnju prijavu, tako da od slučaja do slučaja to može značiti povrat ili doplatu poreza...
Više ne, od prošle godine porezna svakom građanu sama radi godišnji obračun.
Tawdry Hepburn is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2017., 18:42   #9
Quote:
Tawdry Hepburn kaže: Pogledaj post
5) Unutar 8 dana od primitka, uplati izračunate iznose na ove račune, s ovim pozivima na broj.

Porez i prirez
HR11 10010051713312009 (za Grad Zagreb - ako ne živiš u Zagrebu, možeš tu naći broj računa svog mjesta)
HR68 1945-OIB-oznaka JOPPDa

Mirovinsko 1.stup
HR1210010051863000160
HR68 8176-OIB-oznaka JOPPDa

Mirovinsko 2.stup
HR7610010051700036001
HR68 2291-OIB-oznaka JOPPDa
Aaaajme, zahvalna do groba na ovim informacijama!
Ganjam poreznu već tjedan dana telefonski i mejlom, i NIKAKO doći do njih da saznam brojeve za uplatu.
Imam gužvu s poslom i nisam mogla direktno na poreznu.

Quote:
fizičar kaže: Pogledaj post
A usput nisu ni normalni, jer oni stvarno misle da si netko može odvojiti jedan dan mjesecno za takvo nesto.
Jooooj, fizičar, da samo čuješ kak se slatko smijem...
Primam uplate direktno na žirac, tri komada mjesečno, triput na mjesec moram hodočastiti do vražje porezne jer se neki pametnjaković dosjetio da bi on odmah izvještaje o uplatama jer mu je prekasno čekati za zbirni izvještaj do 15. u mjesecu. Mamicu im poljubim!

EDIT
Quote:
Tawdry Hepburn kaže: Pogledaj post
...ispuniš JOPPD (cca još 5 min) i odneseš ga u poreznu ili pošalješ poštom (vrijeme zavisi od toga di živiš)...
Ovo je drugi put da čujem za slanje JOPPD-a poštom ovaj tjedan. Kako to hoda? Ako sutra uplatim davanja, u kojem roku šaljem obrazac?

Zadnje uređivanje anardev : 19.01.2017. at 18:52.
anardev is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2017., 19:07   #10
Od ove godine više nije 8 dana od primitka, već 30 dana ili kako ono već...neka netko ispravi...u pdvu sam do grla, pa mi je mozak na debeloj rezervi...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2017., 19:25   #11
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Od ove godine više nije 8 dana od primitka, već 30 dana ili kako ono već...neka netko ispravi...u pdvu sam do grla, pa mi je mozak na debeloj rezervi...
Jao, samo da je ovo istina! Sve bih dala da mogu obaviti uplate davanja u zadanom roku i onda u jednom odlasku odnijeti sve JOPPD-e u Poreznu. Ma bila bih zadovoljna čak i da samo produlje rok predaje obrasca s tih nebuloznih jedan dan po uplati.
anardev is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2017., 19:32   #12
Quote:
anardev kaže: Pogledaj post
Jao, samo da je ovo istina! Sve bih dala da mogu obaviti uplate davanja u zadanom roku i onda u jednom odlasku odnijeti sve JOPPD-e u Poreznu. Ma bila bih zadovoljna čak i da samo produlje rok predaje obrasca s tih nebuloznih jedan dan po uplati.
Pa nije ti 1 dan za ino honorare niti bilo, bilo je 8 dana od uplate, a ovo je promijenjeno sigurno, samo nisam sigurna jeli 30 dana od uplate, ili do 15og u mj za uplate iz prethodnog mj. Ako nitko ne napiše prije, pogledam prekosutra kad mi prođe pdv ludnica pa javim...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2017., 19:35   #13
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Pa nije ti 1 dan za ino honorare niti bilo, bilo je 8 dana od uplate, a ovo je promijenjeno sigurno, samo nisam sigurna jeli 30 dana od uplate, ili do 15og u mj za uplate iz prethodnog mj. Ako nitko ne napiše prije, pogledam prekosutra kad mi prođe pdv ludnica pa javim...
Ne, bilo je 8 dana od uplate da se obračuna i uplati porez i prirez, a onda se najkasnije dan nakon uplate moralo predati JOPPD u poreznu.
Istina, meni su znali progledati kroz prste za dan-dva, ali rok za predaju JOPPD-a je bio naredni dan po uplati davanja.
anardev is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2017., 19:37   #14
Quote:
anardev kaže: Pogledaj post
Ne, bilo je 8 dana od uplate da se obračuna i uplati porez i prirez, a onda se najkasnije dan nakon uplate moralo predati JOPPD u poreznu.
Istina, meni su znali progledati kroz prste za dan-dva, ali rok za predaju JOPPD-a je bio naredni dan po uplati davanja.
A ti govoriš o uplati davanja, ja ti govorim 8 dana otkad ti sjedne honorar da je bilo, hahaha
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2017., 19:39   #15
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
A ti govoriš o uplati davanja, ja ti govorim 8 dana otkad ti sjedne honorar da je bilo, hahaha
Kratki spoj.
anardev is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2017., 20:55   #16
Ja sam isto čuo 30 dana, samo ne znam jel to vrijedi za oboje, uplatu poreza i predaju joppd-a.
atoni is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 00:45   #17
JOPPD obrazac za primitke iz inozemstva mora imati oznaku dana primitka prihoda. Porezna uprava će knjižiti JOPPD obrazac s tim datumom uz valutu plaćanja od 30 dana (mora biti oznaka primitka za drugi dohodak iz inozemstva). Nakon toga će obračunavati kamate.
benjamin8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 10:16   #18
Quote:
benjamin8 kaže: Pogledaj post
JOPPD obrazac za primitke iz inozemstva mora imati oznaku dana primitka prihoda. Porezna uprava će knjižiti JOPPD obrazac s tim datumom uz valutu plaćanja od 30 dana (mora biti oznaka primitka za drugi dohodak iz inozemstva). Nakon toga će obračunavati kamate.
To je odlično!
A znaš li možda koji je rok od dana ino-uplate na žirac da taj JOPPD predamo? Isto 30?
anardev is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 13:54   #19
Quote:
benjamin8 kaže: Pogledaj post
JOPPD obrazac za primitke iz inozemstva mora imati oznaku dana primitka prihoda. Porezna uprava će knjižiti JOPPD obrazac s tim datumom uz valutu plaćanja od 30 dana (mora biti oznaka primitka za drugi dohodak iz inozemstva). Nakon toga će obračunavati kamate.
Znači kad uplate poreza isto mora biti taj broj OIB-broj JOPPD, isti broj kao i na JOPPD obrascu koji predajemo?

Jel ima to negdje napismeno?
atoni is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 15:52   #20
Kod uplate ide broj JOPPD obrasca na kojem je uplata zadužena. Ne znam koji je rok za predaju obrasca, nisam se sjetio pitatiti. Nadam se da neće biti u roku 24 sata od primitka uplate. Imam samo redak o tome na prezentaciji Dražena Opalića od utorka. Ima još nekih novosti vezano uz JOPPD obrazac, pa se nadam da će izmjena pravilnika biti uskoro objavljena sa svim tumačenjima.
benjamin8 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:26.